Źródło inwentarza:
Dowody majątku Złoczew. Księgi i akta hipoteczne Sądów w Sieradzu 839/2017. (Archiwum Państwowe w Łodzi, oddział w Sieradzu)
Tekst z oryginalnego inwentarza przepisał Piotr Tameczka.
"Działo się w dobrach Złoczewie z przyległościami w Okręgu i Powiecie Sieradzkim Gubernii Kaliskiej w zabudowaniach dworskich dnia dwudziestego czwartego marca / piątego kwietnia tysiąc ośmset siedmdziesiątego roku."
Dobra ziemskie Złoczew składające się z miasta Złoczewa i Złoczewskiej Wsi, z wsiów Huty Starej, Huty Szklanej, Czarnej, Miklesza i Bujnowa, z pustkowiów Baby, Oleśnicy, Mikla i Nowej Huty, z dóbr Grójec Mały z przyległościami Stanisławów, realnościami Borki, osady młynarskiej, wsi Borzęckie, z pustkowiów Leśniak i Garbierka, karczmy Syberia, wsi Cegielnia z wyłączeniem dóbr Grójca Małego, położone w Okręgu i Powiecie Sieradzkim, Gubernii Kaliskiej, w Gminie Złoczew, należące do Faustyna Dobrowolskiego, zajęte zostały przez Komornika Franciszka Roweckiego na rzecz i na żądanie Franciszka Hrabiego Mycielskiego, na sprzedaż publiczną w drodze przymuszonego wywłaszczenia na satysfakcję sumy 54000 rubli srebrem z procentem.
Opis zabudowań dworskich Złoczewskiej Wsi.
1. Pałac, dwór, z cegły palonej budowany, blachą żelazną kryty, długości arszynów 48, szerokości 33, wysokości 18, o trzynastu pokojach, o dwóch schowaniach, jednego przedpokoju, o piętrze przed którym są cztery filary z cegły palonej wymurowane o dwóch balkonach od frontu i od tyłu żelaznych, w suterynach mieszkania, piwnice i składy do okowity, o siedmiu kominach nad dach wymurowanych o czterdziestu oknach, w tym zamieszkaniu Faustyn Dobrowolski właściciel tych dóbr.
2. Obok pałacu uważając po prawej stronie pod filarami są ganki w kształcie półkola, z cegły palonej budowane, dachówką kryte, długości arszynów 30, szerokości 14, wysokości 10, prowadzące do oficyny przy której są drwalniki i schowania, przed pałacem ogrodzenie sztachetami, przy których są słupy murowane.
3. Obok pałacu uważając po lewej stronie pod filarami są ganki w kształcie półkola z cegły palonej budowane, dachówką kryte, długości arszynów 30, szerokości 14, wysokości 10, idące do oficyny pobocznej pałacu, przy których są schowania, kloaki i drwalniki.
4. Oficyna obok pałacu uważając od frontu po prawej stronie, z cegły palonej budowana, dachówką kryta, długości arszynów 36, szerokości 15, wysokości 5, o dwóch kominach, trzech pokojach, jednej kuchni i jednej sieni, w tej zamieszkują oficjaliści dworscy.
5. Oficyna obok pałacu uważając od frontu po lewej stronie, z cegły palonej budowana, dachówką kryta, długości arszynów 38, szerokości 19, wysokości 5, o dwóch kominach, jednej sieni, czterech pokojach, w tej zamieszkują ludzie dworscy.
6. Przed pałacem są klomby obsadzone różnemi kwiatami.
7. Przy pałacu pod dachem są ramy i rury z blachy do ścieku wody.
8. Oficyna trzecia, z cegły palonej budowana, dachówką kryta, długości arszynów 40, szerokości 19, wysokości 5, o dwóch kominach, w tej zamieszkuje Rządca dóbr.
9. Ogród owocowy i warzywny, przy pałacu, w którym jest drzew rodzajnych jako to gruszek, jabłoni, śliwek, wisien i tereśni około sztuk sześćset dwadzieścia, dzikich drzew około sztuk dwieście trzydzieści, oraz znaczna ilość krzewów i różnych kwiatów, jak również krzewów święto janki, angrestu i malin około sztuk dwieście dwadzieścia. W ogrodzie altana z drążków z drzewa brzeziny bez nakrycia.
Stawek w ogrodzie w małej części zarybniony. Szkółka szczepionych drzewek małych nie urodzajnych około sztuk dwieście pięćdziesiąt, dzikich drzew małych kasztanów sztuk pięćdziesiąt. W ogrodzie mostków sześć.
10. Pompa w ogrodzie przy studni, krzewów winogron pod ścianą koszar i pod ścianą oranżeryi i parkanu około sztuk sto pięćdziesiąt.
11. Dom w ogrodzie o piętrze oranżerya, z cegły palonej budowany, dachówką kryty, długości arszynów 25, szerokości 18, wysokości 14, o jednym kominie, w tym zamieszkuje ogrodowy i ludzie dworscy.
12. Inspekta za oranżeryą zaszklone o czternastu przedziałach, przy tych inspektach jest aprykozów sztuk dwanaście. Inspekta ogrodzone są około parkanem. Oranżerya od strony południa w przestrzeni długości arszynów ośmnaście, wysokości arszynów dziesięć, jest zaszklona. W oranżeryi jest różnych kwiatów w małych doniczkach i wazonach około sztuk trzy tysiące.
13. Sklep obok oranżeryi na rośliny ogrodowe, z drzewa budowany, ziemią kryty, długości arszynów 10, szerokości 7, wysokości 2.
Ogród w około jest ogrodzony w kształcie sztachet, w słupy i parniki kołkami zwiercane.
14. Stajnie i wozownie pod jednym dachem, z cegły palonej i drzewa budowane, gontami kryte, długości arszynów 85, szerokości 14, wysokości 5.
15. Owczarnia, z cegły palonej budowana, gontami kryta, długości arszynów 60, szerokości 22, wysokości 5.
Pomiędzy stajnią, wozownią i owczarnią jest mur z cegły palonej, gontami kryty, w którem są wrotnie na zawiasach i hakach do wjazdu w podwórze.
16. Owczarnia druga, z cegły palonej budowana, gontami kryta, długości arszynów 63, szerokości 20, wysokości 5.
Ogrodzenie podwórza od owczarni aż do stodoły od strony południa w słupy murowane z cegły palonej, pomiędzy któremi deski w kształcie sztachet.
17. Stodoła o dwóch klepiskach, z cegły palonej budowana, gontami kryta, długości arszynów 80, szerokości 21, wysokości 5.
18. Budynek do wyrabiania porządków gospodarskich, z drzewa i pruski mur budowana, gontami kryta, długości arszynów 20, szerokości 18, wysokości 4.
19. Chlewiki o dwóch przedziałach, z drzewa budowane, gontami kryte, długości arszynów 7, szerokości 4, wysokości 3.
20. Budynek na podmurowaniu z cegły palonej, z drzewa i pruski mur budowany, gontami kryty, długości arszynów 10, szerokości 14, wysokości 5. Pod tym jest piwnica, a na wierzchu spiżarnia na skład żywności.
21. Chlewiki i kurniki pod jednym dachem o siedmiu przedziałach, z drzewa budowane, gontami kryte, długości arszynów 53, szerokości 9, wysokości 3.
Studnie dwie w podwórzu przy których są pompy.
22. Gołębnik na słupie.
Studnia do gnojówki balami ocembrowana, przy której jest pompa.
Studnia do wody przy tej jest pompa balami ocembrowana stojąca przy oborze.
23. Szopa w pośrodku podwórza na porządki gospodarcze, w końcach dwóch tej szopy są schowania na porządki gospodarcze, wszystko to pod jednym dachem, z drzewa budowana, gontami kryta, długości arszynów 63, szerokości 13, wysokości 5.
24. Stodoła w środku podwórza o jednym klepisku, z drzewa i chrustu budowana, gontami i słomą kryta, długości arszynów 47, szerokości 18, wysokości 5.
25. Stodoła druga o dwóch klepiskach, z cegły palonej budowana, gontami i słomą kryta, długości arszynów 65, szerokości 18, wysokości 5.
26. Spichrz przez który w środku jest przejazd, z drzewa budowany, gontami kryty, długości arszynów 53, szerokości 23, wysokości 5. Na wierzchu tego spichrza jest dzwonek mosiężny.
27. Szopa, z drzewa budowana, słomą kryta, długości arszynów 52, szerokości 17, wysokości 5, w której jest kompletna młockarnia i dwie sieczkarnie, oraz w środku kierat za pomocą którego młóci się zboże i sieczke kraje, wszystko kompletne, do gruntu przywiązane.
28. Kloak w końcu przy stodole, z drzewa budowany, gontami kryty, długości arszynów 2, szerokości 2, wysokości 3.
29. Stodoła trzecia o dwóch klepiskach, z cegły palonej budowana, gontami i słomą kryta, długości arszynów 77, szerokości 18, wysokości 5.
30. Chlewik w końcu stodoły, w tym na teraz skład kości, z drzewa budowany, gontami kryty, długości arszynów 5, szerokości 6, wysokości 3.
31. Chlewik drugi, z drzewa budowany, gontami kryty, długości arszynów 7, szerokości 2, wysokości 3.
32. Dół na kartofle za spichrzem, z drzewa budowany, ziemią kryty, długości arszynów 8, szerokości 6, wysokości 1 1/2.
33. Kloak przy oborach, z drzewa budowany, deskami kryty, długości arszynów 3, szerokości 3, wysokości 3.
34. Obory i wolarnia przy gorzelni, z cegły palonej budowane, gontami kryte, długości arszynów 76, szerokości 24, wysokości 5.
35. Szopa przy gorzelni, z drzewa budowana, gontami kryta, długości arszynów 23, szerokości 22, wysokości 5, w której jest kierat kompletny do mielenia kartofli i zacieru, w tej jest również młynek z kompletnemi walcami do melenia słodu.
36. Studnia do wywaru balami ocembrowana, przy tej jest pompa i renny prowadzące do obory.
37. Gorzelnia o dwóch kominach nad dach wymurowanych, i browar pod jednym dachem, z cegły palonej budowana, gontami kryta, długości arszynów 66, szerokości 20, wysokości 6.
38. Chlewiki o trzech przedziałach, z drzewa budowane, gontami kryte, długości arszynów 20, szerokości 7, wysokości 3.
Wszelkie porządki w gorzelni i browarze będące do gruntu przywiązane są następujące: w słodowni jest kadź zalewna z drzewa, na tej są trzy obręcze żelazne i przy tej kurek mosiężny, w końcu gorzelni trzy piwnice, suszarnia przy browarze do suszenia słodu, przy tej są blachy żelazne, dziurkowate, w browarze kocioł miedziany, przy tem kurek mosiężny do warzenia piwa, kilsztok z drzew do chłodzenia piwa, kadź zalewna z drzewa, na tej są trzy obręcze żelazne, w piwnicy do zlewu piwa są trzy koryta. W gorzelni drybus z drzewa do zielonego słodu, na tym są dwie obręcze żelazne, kocioł miedziany, celinder zwany z wszelkiemi przyrządzeniami, rurami i rurkami miedzianemi i kurkami mosiężnemi, kotły dwa miedziane do roboty z wszelkiemi rurami miedzianemi i kurkami mosiężnemi, talerzy miedzianych dwa przy których są rury miedziane i kurki mosiężne, dystylator miedziany przy którym są rury i rurki, jeden talerz miedziany kurki mosiężne, wszystko kompletne. Wanien fermentacyjnych cztery, na tych są po trzy obręcze żelazne, pompa do przeprowadzania kwaśnej roboty, pompa druga miedziana z wszelkiemi rurami i rurkami miedzianemi do przeprowadzania wody ciepłej do kotła celindra, drybus do wody, na tym są trzy obręcze żelazne, przy tem są wszelkie rurki miedziane do gotowania wody, drybusików na których są po trzy obręcze żelazne sztuk trzy, parówków dwie w których się gotują kartofle na których są po trzy obręcze żelazne, młynek do gniecenia kartofli kompletny, przy tym są dwa walce, koła, kółka, wszystko żelazne, wanna zacierna, na tej są obręcze żelazne w której jest urządzone mieszanie żelazne, rakieta do wody, na tej są trzy obręcze żelazne, przy tej są rury i rurki miedziane, pompy trzy z tych jedna do słodki roboty, a dwie do wody, wał od kieratu, na tym są pasy rzemienne, za pomocą których gniotą się kartofle, młynek, przy tym są dwa kamienie do mielenia zboża i słodu, kilsztok do chłodzenia roboty, wanny dwie jedna do wody a druga do kwaśnej roboty, na tych są po trzy obręcze żelazne.
Studnia za gorzelnią balami ocembrowana przy której jest pompa.
39. Oberża przy klasztorze, z cegły palonej budowana, dachówką kryta, długości arszynów 37, szerokości 12, wysokości 5, w tej szynkuje trunki propinatora Ludwik Mączyński, opłaca propinatorowi dzierżawę rocznie rubli trzysta, oberża o jednej sieni, pięciu stancyach, pod którą jest piwnica.
40. Stajnia wjezdna przy oberży, z cegły palonej budowana, gontami kryta, długości arszynów 35, szerokości 18, wysokości 5.
Studnia za oberżą w podwórzu przy której jest żuraw z wiadrem okutem do nabierania wody.
41. Chlewik i obórka pod jednym dachem, z drzewa budowane, gontami kryte, długości arszynów 20, szerokości 8, wysokości 3.
42. Chlewik, z drzewa budowany, gontami kryty, długości arszynów 9, szerokości 6, wysokości 3.
43. Kloak o dwóch przedziałach, z drzewa budowany, gontami kryty, długości arszynów 4, szerokości 2, wysokości 4.
44. Mur od oberży do stajni wjezdnej przy którym są wrota na zawiasach i hakach.
45. Dom za oberżą w którym zamieszkują ludzie dworscy, z drzewa budowany, gontami kryty, długości arszynów 24, szerokości 17, wysokości 4.
46. Dom na poprzek przybudowany przy powyższym domie w podwórzu, z drzewa budowany, gontami kryty, długości arszynów 18, szerokości 12, wysokości 4.
47. Chlewy i wozownia pod jednym dachem, z drzewa budowane, gontami kryte, długości arszynów 39, szerokości 8, wysokości 3 1/2.
48. Szopa przy domu przybudowana, z drzewa budowana, gontami kryta, długości arszynów 13, szerokości 9, wysokości 4.
49. Kloak o jednym przedziale, z drzewa budowany, bez nakrycia, długości arszynów 3, szerokości 3, wysokości 3.
Przy tym jest ogród owocowy i warzywny, w którym się mieści drzew rodzajnych, gruszek, jabłoni, śliwek, i wisien około sztuk pięćdziesiąt, w tym jest krzewów angrestu i święto janek znaczna ilość. Ogród ogrodzony żerdziami łupanemi w parniki kołkami zwiercane.
50. Dom karczma przy szosie, lecz na teraz w tej niemasz karczmarza, ani też szynku, lecz tylko mieszka służący dworski, z drzewa budowany, gontami kryty, długości arszynów 32, szerokości 11, wysokości 5.
51. Stodoła za karczmą o dwóch klepiskach, z drzewa budowana, słomą kryta, długości arszynów 42, szerokości 12, wysokości 4.
52. Dom, dawniejsza kuźnia, w tym mieszkają ludzie dworscy, z drzewa budowany, gontami kryty, długości arszynów 16, szerokości 13, wysokości 5.
Studnia balami ocembrowana, przy tej jest żuraw bez wiadra.
53. Dom w którym mieszkają ludzie dworscy, z drzewa budowany, gontami kryty, długości arszynów 24, szerokości 12, wysokości 4.
54. Chlewik, z drzewa budowany, gontami kryty, długości arszynów 8, szerokości 5, wysokości 3.
55. Chlewik drugi przy domu, z drzewa budowany, gontami kryty, długości arszynów 12, szerokości 8, wysokości 3.
56. Dom w tym mieszkają ludzie dworscy, z drzewa budowany, gontami kryty, długości arszynów 20, szerokości 11, wysokości 4.
57. Stodoła przy domu przybudowana i chlew pod jednym dachem, z drzewa budowana, słomą kryta, długości arszynów 16, szerokości 6, wysokości 4.
58. Dom w którym mieszka leśniczy, z drzewa budowany, słomą kryty, długości arszynów 23, szerokości 11, wysokości 3.
59. Stajnie, wozownia i chlewy pod jednym dachem, z drzewa budowane, słomą kryte, długości arszynów 32, szerokości 12, wysokości 3.
Studnia balami ocembrowana, przy której jest żuraw bez wiadra.
60. Sklep w ziemi, z cegły palonej budowany, słomą kryty, długości arszynów 9, szerokości 7, wysokości 4.
61. Ogród owocowy i warzywny, w tym drzewek rodzajnych śliwek i wisien sztuk dwadzieścia trzy, ogrodzenie około zabudowań i ogrodu z żerdzi łupanych w parniki kołkami zwiercane.
62. Dom w tym mieszkają ludzie dworscy, z drzewa budowany, gontami i słomą kryty, długości arszynów 20, szerokości 10, wysokości 4.
63. Dom przy ogrodzie dworskim koszary, w tym mieszkają ludzie dworscy, z drzewa budowany, gontami kryty, długości arszynów 34, szerokości 12, wysokości 4.
64. Kloak, z drzewa budowany, gontami kryty, długości arszynów 1 1/2, szerokości 1 1/2, wysokości 3.
65. Dom przy ogrodzie dworskim koszary, w tym mieszkają ludzie dworscy, z drzewa budowany, gontami kryty, długości arszynów 38, szerokości 11, wysokości 4.
66. Obory w końcu ogrodu dworskiego, z drzewa budowane, gontami kryte, długości arszynów 36, szerokości 17, wysokości 4.
Opis zabudowań dworskich dawniej w mieście Złoczewie a na teraz w osadzie Złoczew.
1. Oberża dom zajezdny, w tej mieszka Franciszek Pluciński, szynkuje trunki propinatora, opłaca czynszu rocznie dworowi rsr. 60, z cegły palonej budowana, dachówką kryta, długości arszynów 38, szerokości 18, wysokości 5.
2. Stajnia wjezdna przy oberży, z cegły palonej budowana, dachówką kryta, długości arszynów 37, szerokości 20, wysokości 5.
Oberża i stajnia wjezdna położona przy placu dworskim, graniczą uważając po lewej stronie z nieruchomością Alexego Goszczyńskiego, a po prawej stronie z nieruchomością do Antoniego Starczaroskiego należącemi i z temiż stykająca się.
3. Oberża i chlewy pod jednym dachem przy oberży, z cegły palonej budowane, gontami kryte, długości arszynów 31, szerokości 6, wysokości 2 1/2.
4. Kloak o jednym przedziale przy oberży, z drzewa budowany, deskami kryty, długości arszynów 4, szerokości 2, wysokości 2.
Od tyłu oberży jest podwórze, długości arszynów 75, szerokości 8.
5. Studnia przed oberżą, balami ocembrowana, przy której jest żuraw i wiadro okute do nabierania wody.
Icek Perkal dzierżawca propinacyi całych dóbr Złoczewskich dawniej w mieście Złoczewie, a na teraz w osadzie Złoczew mieszkający opłaca dworowi rocznie z propinacyi rubli srebrem sześć tysięcy, za ustną umową na rok jeden poczynając od dnia pierwszego stycznia novi stili roku bieżącego podług oświadczenia propinatora czynsz dzierżawny z propinacyi w całości już zapłacił.
Opis zabudowań dworskich wsi i folwarku Miklesz.
1. Dom o jednym kominie, w tym mieszkają włodarz i owczarz, ludzie dworscy, z drzewa budowany, gontami kryty, długości arszynów 25, szerokości 14, wysokości 5.
2. Domek obok dworku o jednym kominie, z drzewa budowany, gontami kryty, długości arszynów 21, szerokości 16, wysokości 4.
3. Studnia balami ocembrowana przy której jest żuraw.
4. Obory i chlewy pod jednym dachem, z drzewa i pruski mur budowane, gontami kryte, długości arszynów 38, szerokości 9, wysokości 4.
5. Stodoła o dwóch klepiskach, lecz przez burzę wiatru w części zawalona, z drzewa budowana, gontami kryta, długości arszynów 58, szerokości 14, wysokości 4.
6. Stodoła druga o dwóch klepiskach w końcu spichrz pod jednym dachem, z cegły palonej budowana, gontami kryta, długości arszynów 80, szerokości 20, wysokości 5.
7. Owczarnia i obora pod jednym dachem, z drzewa i słupy murowane budowane, gontami kryte, długości arszynów 65, szerokości 16, wysokości 5.
W tej owczarni jest paśników sztuk czternaście, lasów sztuk sześć i sieczkarnia do gruntu przywiązana.
Stawek mały w części zarybniony.
W wsi i folwarku Miklesz żadnej karczmy ani też szynku trunków niemasz. Na tem folwarku jest owiec sztuk czterysta, lecz żadnych koni ani wołów do obrabiania gruntu, oraz krów na tym folwarku niemasz. Folwark ten jest obrabiany końmi i wołami i wszelkiemi porządkami z folwarku Złoczewskiej Wsi.
Opis zabudowań dworskich pustkowia czyli folwarku Oleśnica.
1. Dom dworski o jednym kominie, z drzewa budowany, gontami kryty, długości arszynów 32, szerokości 18, wysokości 5. W tym zamieszkuje Stanisław Kowalski, podług oświadczenia żony jego, że mąż jej jest dzierżawcą tegoż folwarku, który objął po ojcu swoim Ignacym Kowalskim, lecz na to żadnego dowodu nie składa.
2. Chlewy o czterech przedziałach, z drzewa budowane, słomą kryte, długości arszynów 19, szerokości 7, wysokości 3.
3. Obory, wolarnia i stajnia pod jednym dachem, z drzewa i słupy murowane budowane, gontami kryte, długości arszynów 60, szerokości 16, wysokości 5.
4. Stodoła o dwóch klepiskach, z drzewa i słupy murowane budowana, słomą kryta, długości arszynów 70, szerokości 18, wysokości 6.
5. Stodoła i szopa pod jednym dachem, z drzewa i słupy murowane budowane, gontami kryte, długości arszynów 16, szerokości 9, wysokości 5.
6. Sklep do kartofli, z cegły palonej budowany, słomą kryty, długości arszynów 10, szerokości 12, wysokości 4.
Studnia balami ocembrowana, przy której jest żuraw i wiadro okute do nabierania wody.
7. Dom przy szosie w którym mieszkają ludzie do folwarku Oleśnica należącego, z drzewa budowany, słomą kryty, długości arszynów 16, szerokości 10, wysokości 3.
Opis zabudowań dworskich i folwarku Bujnów.
1. Dwór o jednym kominie, o czterech pokojach, jednej sieni, z drzewa budowany, gontami kryty, długości arszynów 27, szerokości 17, wysokości 5. W tem zamieszkuje Wincenty Baranowicz, dzierżawca tego, z folwarku stosownie do kontraktu przed Rejentem Janem Niwińskim w mieście Kaliszu pod dniem dwudziestym drugim kwietnia/ czwartym maja tysiąc ośmset sześćdziesiątego czwartego roku sporządzonego, dobra Bujnów wydzierżawione zostały przez byłą właścicielkę dóbr Złoczewa Karolinę Hrabinę Tarnowską dzierżawcy Wincentemu Baranowicz na lat dwanaście po sobie idące, poczynać się mającej od dnia dwunastego / dwudziestego czwartego czerwca tysiąc ośmset sześćdziesiątego czwartego roku a kończące się w tym samym dniu dwunastym / dwudziestym czwartym czerwca tysiąc ośmset siedemdziesiątego szóstego roku, za cenę roczną dzierżawy po rubli srebrem sześćset z góry każdego roku opłacać się winne, czynsz dzierżawny za rok bieżący aż do dnia dwunastego / dwudziestego czwartego czerwca roku bieżącego jest zapłacony.
2. Kloak o dwóch przedziałach, z drzewa budowany, gontami kryty, długości arszynów 6, szerokości 4, wysokości 4.
3. Dom o jednym kominie, oficyna na podmurowaniu, z drzewa budowany, gontami kryty, długości arszynów 21, szerokości 11, wysokości 5, w tym mieszkają ludzie dworscy, pod tym jest piwnica z cegły palonej.
4. Kurniki i chlewiki pod jednym dachem o siedmiu przedziałach, z drzewa budowane, gontami kryte, długości arszynów 30, szerokości 10, wysokości 3.
5. Stodoła o jednym klepisku, z drzewa budowana, słomą kryta, długości arszynów 35, szerokości 15, wysokości 4.
6. Stodoła druga o jednym klepisku, z drzewa budowana, słomą kryta, długości arszynów 35, szerokości 15, wysokości 4.
7. Stodoła trzecia o jednym klepisku, z drzewa budowana, słomą kryta, długości arszynów 34, szerokości 14, wysokości 4.
8. Stodoła czwarta i szopa pod jednym dachem, z drzewa budowana, gontami kryta, długości arszynów 20, szerokości 15, wysokości 5.
9. Szopa do zboża, z drzewa budowana, słomą kryta, długości arszynów 34, szerokości 16, wysokości 6.
10. Spichrz w słupy murowane, z drzewa i cegły palonej budowany, gontami kryty, długości arszynów 15, szerokości 14, wysokości 6.
11. Owczarnia, wolarnia i obora pod jednym dachem, nowo odbudowana, z cegły palonej budowane, deskami i papą kryte, długości arszynów 75, szerokości 24, wysokości 10.
12. Obory, stajnie i wolarnia pod jednym dachem, lecz przez burzę wiatru w części zawalone, z drzewa budowane, gontami i słomą kryte, długości arszynów 90, szerokości 17, wysokości 5.
13. Studnia w podwórzu balami ocembrowana, przy tej jest żuraw i wiadro okute do nabierania wody.
Ogród owocowy i warzywny przy dworze, w którym jest drzew rodzajnych jako to gruszek, jabłoni, i śliwek około sztuk ośmdziesiąt, dzikich drzew sztuk dziesięć, krzewów angrestu i święto janek, oraz malin sztuk czterdzieści, około zabudowań dworskich są znaczne ogrodzenia z łat zrzniętych i łupanych, oraz około ogrodu w słupy i parniki kołkami zwiercane. Na tym folwarku niemasz żadnego inwentarza żywego ani też martwego do gruntu przywiązanego, inwentarz jaki się znajduje na gruncie tegoż folwarku jest wyłączną własnością dzierżawcy tegoż folwarku.
14. Karczma, z drzewa budowana, gontami kryta, długości arszynów 18, szerokości 15, wysokości 4. W tej zamieszkuje Antoni Bardziński, szynkuje trunki propinatora, opłaca czynszu rocznie rubli srebrem dwadzieścia.
15. Stajnia wjezdna przy karczmie, z drzewa budowana, gontami kryta, długości arszynów 13, szerokości 11, wysokości 4.
Studnia balami ocembrowana, przy której jest żuraw bez wiadra.
16. Owczarnia pod Nr. 4 w których jedna stancya od tyłu uważając od zachodu słońca po lewej stronie należy do dworu w której zamieszkuje owczarz dworski, w tych reszta trzy stancye są rozdane na własność włościanom przez Komisarza Włościańskiego.
Opis zabudowań dworskich wsi Cegielnia zwanej.
1. Cegielnia, z drzewa budowana, gontami kryta, długości arszynów 16, szerokości 24, wysokości 8, przy której jest piec do wypalania cegły, nad którym jest szopa na słupach.
2. Szopa przy cegielni do suszenia cegły, z drzewa budowana, słomą kryta, długości arszynów 54, szerokości 17, wysokości 7.
3. Studnia balami ocembrowana przy której jest żuraw.
4. Szopa druga na słupach do suszenia cegły, z drzewa budowana, bez nakrycia, długości arszynów 25, szerokości 28, wysokości 4.
5. Chlewik, z drzewa budowany, gontami kryty, długości arszynów 12, szerokości 6, wysokości 3.
6. Stancya przy piecu o jednym kominie w której mieszka strycharz, z cegły palonej budowana, gontami kryta, długości arszynów 12, szerokości 8, wysokości 3.
7. Szynk trunków, który się praktykuje w domu włościanina Tomasza Zagaczyka szynkuje trunki propinatora.
8. Dom w boru obok kierchowa starozakonnych, przy trakcie idącym z osady Złoczewa do miasta Błaszków, w którym mieszka borowy do strzeżenia lasu, z drzewa budowany, gontami kryty, długości arszynów 18, szerokości 12, wysokości 5.
9. Stodółka, obórka i chlewik pod jednym dachem, z drzewa budowane, gontami kryte, długości arszynów 20, szerokości 9, wysokości 4.
Opis zabudowań dworskich wsi Stanisławów
W tej wsi niemasz żadnego budynku dworskiego, jest szynk który się praktykuje w domu włościanina Andrzeja Kałuzy, szynkuje trunki propinatora.
1. Dom w boru położony od strony wsi Stanisławowa dla borowego, z drzewa budowany, gontami kryty, długości arszynów 20, szerokości 11, wysokości 4, w którym zamieszkuje borowy do strzeżenia lasu.
2. Stodółka i oborka pod jednym dachem, z drzewa budowane, deskami kryte, długości arszynów 25, szerokości 13, wysokości 4.
3. Chlew, z drzewa budowany, dranicami kryty, długości arszynów 11, szerokości 7, wysokości 3.
4. Studnia balami ocembrowana.
Opis zabudowań Huty Szklannej do dworu należącej.
1. Karczma, z drzewa budowana, gontami kryta, długości arszynów 17, szerokości 16, wysokości 5, o jednym kominie, w tej mieszka Mateusz Kuźmiak, szynkuje trunki propinatora, opłaca czynszu rubli dwadzieścia dwa, kopiejek pięćdziesiąt.
2. Stajnia wjezdna i stodółka pod jednym dachem, z drzewa budowane, gontami kryte, długości arszynów 21, szerokości 13, wysokości 4.
3. Dom w boru w miejscu na POTOKU, w którym mieszka borowy do strzeżenia lasu, z drzewa budowany, słomą kryty, długości arszynów 16, szerokości 8, wysokości 3.
4. Obórka, z drzewa budowana, słomą kryta, długości arszynów 8, szerokości 7, wysokości 3.
5. Studnia przy karczmie wsi Hucie balami ocembrowana przy tej jest żuraw.
Opis zabudowań folwarku Borki zwany.
1. Dworek, z drzewa budowany, gontami kryty, długości arszynów 23, szerokości 14, wysokości 4, w tym zaś zamieszkują ludzie dworscy.
2. Obórki, z drzewa budowane, gontami kryte, długości arszynów 14, szerokości 7, wysokości 4.
3. Studnia balami ocembrowana.
4. Stodoła o dwóch klepiskach, z cegły palonej budowana, gontami kryta, długości arszynów 72, szerokości 20, wysokości 6.
Na powyż opisanym folwarku niemasz żadnego inwentarza żywego, ani też martwego, folwark ten jest obrabiany z inwentarzem żywym i martwym z folwarku Złoczewska Wieś zwany.
Opis zabudowań osady młynarskiej.
1. Dom, z drzewa budowany, gontami kryty, długości arszynów 19, szerokości 15, wysokości 4, o jednym kominie, w tym mieszka Stanisław Brzozowski okupnik, opłaca dworowi czynszu rok rocznie po rubli piętnaście i za mielenie słodu rocznie po rubli dwa, kopiejek pięćdziesiąt.
2. Obórki i chlew pod jednym dachem, z drzewa budowane, słomą kryte, długości arszynów 14, szerokości 10, wysokości 4.
3. Stodoła o jednym klepisku, z drzewa budowana, słomą kryta, długości arszynów 29, szerokości 14, wysokości 4.
4. Ogród przy domu owocowy i warzywny, w tym jest drzewek rodzajnych jako to gruszek, jabłoni, śliwek, i wiesien około sztuk sto.
5. Wiatrak do mielenia zboża, na tym są porządki do gruntu przywiązane, dwa kamienie, z których jeden wierzchni a drugi spodni do mielenia zboża, kosz do zasypywania zboża, półskrzynków dwa, skrzynia mączna jedna, paprzyca żelazna jedna, wrzeciono żelazne jedno, lina do podnoszenia kamieni jedna, lina jedna na benbenku, jedna lina do wciągania zboża, drąg żelazny, lina do nakręcania wiatraka, trzy arfy do zabromania? zboża.
Opis zabudowań dworskich wsi Borzenckie.
W tej wsi niemasz żadnego budynku dworskiego, jest tylko szynk trunków propinatora w domu włościanina Franciszka Wiśniewskiego.
Opis zabudowań dworskich wsi Czarny.
W tej wsi niemasz żadnego budynku dworskiego jest tylko szynk trunków propinatora w domu włościanina Wincentego Maślak.
Opis zabudowań karczmy Syberya zwanej.
1. Dom karczma, z drzewa budowana, gontami kryta, długości arszynów 20, szerokości 17, wysokości 5, o jednym kominie, w tym zamieszkuje Jacenty Palusiński, szynkuje trunki propinatora, opłaca czynszu rocznie rubli dwadzieścia dwa, kopiejek pięćdziesiąt, dom karczma, co do połowy zawalony, dla tego nowy budynek stawia się, którego budowla rozpoczyna się przy założeniu przyciesi.
2. Studnia drzewem ocembrowana przy której jest żuraw bez wiadra.
3. Stodoła o jednym klepisku i obórka pod jednym dachem, z drzewa budowana, słomą kryta, długości arszynów 30, szerokości 13, wysokości 4.
4. Dom dla borowego przy boru od strony kolonii Unikowa, z drzewa budowany, gontami i słomą kryty, długości arszynów 25, szerokości 10, wysokości 3. W tym zamieszkuje Michał Palusiński borowy do strzeżenia lasu.
5. Stodółka, z drzewa budowana, słomą kryta, długości arszynów 19, szerokości 9, wysokości 4.
6. Sklep w ziemi, z drzewa budowany, ziemią kryty, długości arszynów 6, szerokości 10, wysokości 2.
7. Dom dla borowego przy boru niedaleko szosy od strony wschodu słońca, w tem mieszka Jan Oslenda? borowy do strzeżenia lasu u stodółka pod jednym dachem, z drzewa budowany, gontami i słomą kryty, długości arszynów 23, szerokości 9, wysokości 3.
8. Obora, z drzewa budowana, słomą kryta, długości arszynów 8, szerokości 7, wysokości 3.
9. Sklep w ziemi, z drzewa budowany, ziemią kryty, długości arszynów 7, szerokości 9, wysokości 2.
Opis zabudowań dworskich wsi Hucie Starej.
W tej wsi niemasz żadnego budynku dworskiego, jest tylko szynk trunków propinatora, który się praktykuje w domu włościanina Kazimierz Kowalewskiego.
Pustkowia 1o Garbirka, 2o Leśniak, 3o Mikla, 4o Nowa Huta, te pustkowia przez Kommisarza Włościańskiego usamowolnione zostały, które dla dworu nic nie są obowiązane wykonywać.
Pustkowie Baby na którem żadnego budynku niemasz, grunt tegoż pustkowia wcielony został do gruntu folwarku Złoczewskiej Wsi.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz