-->

środa, 4 maja 2022

Inwentarz Wydrzyn (1868)

Źródło inwentarza:
Dowody majątku Aleksandrów. Księgi i akta hipoteczne Sądów w Sieradzu 839/1740. (Archiwum Państwowe w Łodzi, oddział w Sieradzu)
Tekst z oryginalnego inwentarza przepisał Piotr Tameczka.
 

Na mocy najwyższego ukazu z dnia 25go kwietnia 1868 roku nadano jako majorat o nazwie Aleksandrów dla jenerał-majora barona Płatona Frederyksa folwarki: Mazew, Janków i Wichrów, w powiecie łęczyckim, Wydrzyn w powiecie wieluńskim i Grójec Wielki w powiecie sieradzkim, w gubernji kaliskiej, oraz część lasu z leśnictwa klonowskiego, z dochodem rs. 1,500. Sporządzono przy tym szczegółowy opis granic, zabudowań, mostów, ogrodzeń i płotów, drzew owocowych i dzikich, rowów i zasiewów. Przy czynności tej obecna była wdowa po dzierżawcy dóbr Wydrzyn Helena Stawowska.

Wykaz zabudowań mieszkalnych i gospodarskich znajdujących się na folwarkach przechodzących na donację dla JWo Jenerał Majora Świty Jego Cesarskiej Mci Barona Płatona Frederyksa a mianowicie na folwarkach: A. Janków. B. Wichrów. C. Mazew. D. Grójec-Wielki. E. Wydrzyn w Gubernji Kaliszskiej położonych.

Folwark Wydrzyn

1. Wymienienie budowli i z jakiego materjału wybudowana: Dom mieszkalny czyli dwór, z drzewa tartego w węgieł na podmurowaniu, dach słomą pokryty, ściany zewnątrz i wewnątrz gliną wyrzucone, komin z cegły murowany nad dach wyprowadzony, podłogi z bali sosnowych, pułapy z desek na belkach położonych, na których polepa z gliny. Rozmiary budowli: długość łokci warszawskich 30 1/2, szerokość 15, wysokość 5. Stan Budowli: Z powodu starości budynku drzewo po większej części spruchniałe, stan średni. Wartość podług ubezpieczenia 450.

2. Wymienienie budowli i z jakiego materjału wybudowana: Lodownia czyli piwnica, w ziemi z małą wystawką i drzwiami prowadzącemi do środka, dach słomą pokryty. Rozmiary budowli: długość łokci warszawskich 6, szerokość 4, wysokość 2. Stan Budowli: W stanie dobrym. Wartość podług ubezpieczenia -.

3. Wymienienie budowli i z jakiego materjału wybudowana: Piwnica murowana z cegły surowej nad ziemią wyprowadzona, dach słomą pokryty. Rozmiary budowli: długość łokci warszawskich 12, szerokość 9, wysokość 2 1/2. Stan Budowli: W stanie średnim. Wartość podług ubezpieczenia 10. Uwagi: nieubespieczona.

4. Wymienienie budowli i z jakiego materjału wybudowana: Stodoła o dwóch klepiskach z drzewa rzniętego na przyciesiach i podmurowaniu z kamienia w słupy, dach stolcowy słomą pokryty, wewnątrz prowadzą dwoje drzwi podwójnych, każde na czterech zawiasach żelaznych, klepiska gliną wyrzucone. Rozmiary budowli: długość łokci warszawskich 42, szerokość 17 3/4, wysokość 6. Stan Budowli: W stanie dobrym. Wartość podług ubezpieczenia 300.

5. Wymienienie budowli i z jakiego materjału wybudowana: Studnia przy dworze drzewem cembrowana bez żurawia, jest tylko kulka do ciągnięcia wody. Rozmiary budowli: długość łokci warszawskich 2, szerokość 2, wysokość 6. Stan Budowli: Znajduje się w stanie użytecznym. Wartość podług ubezpieczenia -.

6. Wymienienie budowli i z jakiego materjału wybudowana: Owczarnia z drzewa tartego na przyciesiach i podmurowaniu w węgieł wystawiona, dach w części gontami a reszta słomą pokryta, pułap z desek na belkach ułożonych, wewnątrz prowadzi dwoje wrot dwuskrzydłowych i z boku dwoje drzwi pojedyńczych. Rozmiary budowli: długość łokci warszawskich 48 1/2, szerokość 15, wysokość 4 1/2. Stan Budowli: W stanie średnim, jednak skutkiem starości drzwi tak w przyciesiach jak i ścianach poczęścispruchniałe. Wartość podług ubezpieczenia 450.

7. Wymienienie budowli i z jakiego materjału wybudowana: Stajnia ze śpichlerzem, w słupy murowane, ściany z bali sosnowych, dach z desek na zakład, do wnętrza prowadzi troje drzwi pojedyńczych, z których jedne do śpichrza, a dwoje do stajni, wszystkie z desek na zawiasach żelaznych, w śpichrzu przegrody z bali, podłoga z desek, na górę prowadzą schody, pokład z desek na fugi, szczyty z desek w których są drzwiczki. Rozmiary budowli: długość łokci warszawskich 33, szerokość 18, wysokość 4. Stan Budowli: W stanie średnim, oprócz dachu, któren z powodu starości mocno popsuty. Wartość podług ubezpieczenia 400.

8. Wymienienie budowli i z jakiego materjału wybudowana: Obora z drzewa kostkowego w węgieł i słupy na podmurowaniu, dach z desek na zakład, z tyłu dwoje wrót podwójnych, od frontu dwoje drzwi pojedyńczych, pod belkami jest podciąg na pięciu podmurowanych słupach, pokład z tarcic, stolec również na pięciu słupach, w dachu dymnik z drzwiami, półszczyty dachu tarcicami obite. Rozmiary budowli: długość łokci warszawskich 32, szerokość 10, wysokość 4. Stan Budowli: Z powodu starości budynku drzewo w przyciesiach i ścianach mocno uszkodzone, jednak jest w stanie użytecznym, stanie średnim. Wartość podług ubezpieczenia 90.

9. Wymienienie budowli i z jakiego materjału wybudowana: Stodoła o jednym klepisku z drzewa kostkowego w słupy na podmurowaniu, dach słomą pokryty, znajduje się przy niej dwoje wrót dwuskrzydłowych, klepisko z gliny ubite, obok którego ściany zasiekane z drzewa kostkowego wyłożone. Rozmiary budowli: długość łokci warszawskich 60, szerokość 20, wysokość 7. Stan Budowli: W stanie średnim, chociaż drzewo skutkiem starości w części spruchniało. Wartość podług ubezpieczenia 450.

10. Wymienienie budowli i z jakiego materjału wybudowana: Studnia balami rzniętemi cembrowana na powierzchnię 1 3/4 łokcia wzniesiona, z żurawiem na sosze drewnianej i wiadrem, żelaznemi obrączkami obitem. Rozmiary budowli: długość łokci warszawskich 3 1/2, szerokość 3 1/2, wysokość 7 1/2. Stan Budowli: Drzewo w cembrzynie w części uszkodzone przez czas. Wartość podług ubezpieczenia -.

11. Wymienienie budowli i z jakiego materjału wybudowana: Szopa na siano w słupy na przyciesiach i podmurowaniu, ściany z desek na sztorc poprzybijane drewnianemi kołami, dach słomą pokryty, jedne wrota dwuskrzydłowe na biegunach drewnianych. Rozmiary budowli: długość łokci warszawskich 19 1/2, szerokość 13 1/2, wysokość 5. Stan Budowli: W stanie średnim. Wartość podług ubezpieczenia 30. Uwagi: nieubespieczona.

12. Wymienienie budowli i z jakiego materjału wybudowana: Stodoła o jednem klepisku na przyciesiach i podmurowaniu z drzewa kostkowego w słupy, dach słomą pokryty, przy niej dwoje wrót podwójnych na biegunach drewnianych. Rozmiary budowli: długość łokci warszawskich 36, szerokość 14, wysokość 5. Stan Budowli: W stanie średnim. Wartość podług ubezpieczenia 150.

13. Wymienienie budowli i z jakiego materjału wybudowana: Czworak czyli dom dla czeladzi z bali rzniętych na podmurowaniu w węgieł i słupy, dach słomą kryty, kominy dwa, jeden stagowy a drugi murowany z cegły surowej, oba nad dach wyprowadzone, podłoga z gliny, pułapy nad całym budynkiem z desek, a na takowych polepa z gliny. Rozmiary budowli: długość łokci warszawskich 20, szerokość 12, wysokość 4 1/2. Stan Budowli: W całym budynku drzewo skutkiem starości mocno spruchniałe. Wartość podług ubezpieczenia -. Uwagi: nieubespieczony.

14. Wymienienie budowli i z jakiego materjału wybudowana: Dom dla czeladzi z drzewa tartego na węgieł i słupy na przyciesiach, dach słomą kryty, podłoga z gliny, pułapy z desek na których polepa z gliny, komin stagowy nad dach wyprowadzony. Rozmiary budowli: długość łokci warszawskich 12 1/2, szerokość 11, wysokość 3 1/2. Stan Budowli: W zupełnie zły. Wartość podług ubezpieczenia 60. Uwagi: Oboczny domek po kolonjalnem urządzeniu kupiony był przez dzierżawcę, obecnie z powodu drzewa zupełnie spruchniałego zakwalifikowany zostaje do rozebrania i sprzedania materjału.

15. Wymienienie budowli i z jakiego materjału wybudowana: Drugi dom dla czeladzi z drzewa tartego w węgieł i słupy na podmurowaniu nad dach wyprowadzony, podłoga z gliny, pułap z żerdzi dartych, a na takowych polepa z gliny. Rozmiary budowli: długość łokci warszawskich 16, szerokość 16, wysokość 3 1/2. Stan Budowli: Z powodu starości drzewo w całym budynku spruchniałe, stan zły. Wartość podług ubezpieczenia 70.

16. Wymienienie budowli i z jakiego materjału wybudowana: Kloaka z desek pod słomą. Rozmiary budowli: długość łokci warszawskich 2 1/2, szerokość 2 1/2, wysokość 3 1/2. Stan Budowli: W stanie średnim. Wartość podług ubezpieczenia -.

Wykaz mostów znajdujących się na folwarkach przechodzących na donację dla JWo Jenerał Majora Świty Jego Cesarskiej Mci Barona Płatona Frederyksa a mianowicie na folwarkach: A. Janków. B. Wichrów. C. Mazew. D. Grójec-Wielki. E. Wydrzyn w Gubernji Kaliszskiej położonych.

1. Z jakiego materjału i jak zbudowany:  Most na sześciu palach na których położone dwa legary i na nich ułożony pomost z dylów i z rzynów. Rozmiary: długość łokci warszawskich 3, szerokość 6, wysokość 1 1/2. Przy jakim trakcie: Na drodze do dóbr Opojewice. Stan obecny: W stanie średnim.

2. Z jakiego materjału i jak zbudowany:  Most na czterech palach na których położone dwa legary i na nich ułożony pomost z dylów i z rzynów. Rozmiary: długość łokci warszawskich 3, szerokość 6, wysokość 1 1/2. Przy jakim trakcie: Na drodze do dóbr Opojewice. Stan obecny: W stanie średnim.

Z jakiego materjału i jak zbudowany:  Most na trzech legarach wspartych na grobli, na których położony pomost z dylów. Rozmiary: długość łokci warszawskich 5, szerokość 6, wysokość 2. Przy jakim trakcie: Na trakcie do dóbr Staw. Stan obecny: W stanie średnim.

Wykaz ogrodzeń i płotów znajdujących się na folwarkach przechodzących na donację dla JWo Jenerał Majora Świty Jego Cesarskiej Mci Barona Płatona Frederyksa a mianowicie na folwarkach: A. Janków. B. Wichrów. C. Mazew. D. Grójec-Wielki. E. Wydrzyn w Gubernji Kaliszskiej położonych.

1. Naokoło ogrodu owocowego przy mieszkaniu folwarcznem z żerdzi dartych w koło, do których żerdzie kołkami drewnianemi poprzytwierdzane.

2. W około ogrodu warzywnego przy stodole w koły z żerdzi dartych poprzytwierdzanych drewnianemi kołkami.

3. Ogród warzywny między budowlami z żerdzi dartych w koły, do których poprzytwierdzane kołkami drewnianemi.

4. Między budynkami gospodarczemi z żerdzi dartych w koły do których poprzytwierdzane kołkami drewnianemi żerdzie.

Wykaz drzew owocowych i dzikich znajdujących się na folwarkach przechodzących na donację dla JWo Jenerał Majora Świty Jego Cesarskiej Mci Barona Płatona Frederyksa a mianowicie na folwarkach: A. Janków. B. Wichrów. C. Mazew. D. Grójec-Wielki. E. Wydrzyn w Gubernji Kaliszskiej położonych.

W ogrodzie owocowym na przeciw domu mieszkalnego oraz na około tegoż ogrodu wkoło płota, drzewa owocowe: wiśni 78, jabłka 40, gruszki 50, śliwki węgierki 72, drzewa dzikie: topole włoskie 42, wierzby 62, jarzębina 20, akacje 10, brzozy 13.

W ogrodzie warzywnym i przy płocie około tegoż, drzewa owocowe: wiśni 6, gruszki 4, śliwki węgierki 5, drzewa dzikie: topole włoskie 10, wierzby 20.

W podwórzu przy zabudowaniach folwarcznych, drzewa dzikie: topole włoskie 5, wierzby 121.

Przy drodze od folwarku do dóbr prywatnych Staw, drzewa dzikie: wierzby 283.

Przy drodze od folwarku do Opojewic, drzewa owocowe: wiśni 15, drzewa dzikie: wierzby 177.

Wykaz rowów znajdujących się na folwarkach przechodzących na donację dla JWo Jenerał Majora Świty Jego Cesarskiej Mci Barona Płatona Frederyksa a mianowicie na folwarkach: A. Janków. B. Wichrów. C. Mazew. D. Grójec-Wielki. E. Wydrzyn w Gubernji Kaliszskiej położonych.

1. Od drogi z folwarku do dóbr prywatnych Staw jest rów wyprowadzony dla osuszenia łąk i pól do granicy probostwa, długość prętów 140, szerokość łokci warszawskich u góry 2 1/2, szerokość łokci warszawskich u dołu 1, głębokość łokci warszawskich 2.

2. Środkiem pola od strony gruntów probostwa, długość prętów 200, szerokość łokci warszawskich u góry 2 1/2, szerokość łokci warszawskich u dołu 1, głębokość łokci warszawskich 2.

3. Środkiem pola od strony gruntów probostwa do drogi do dóbr prywatnych Staw, długość prętów 100, szerokość łokci warszawskich u góry 2 1/2, szerokość łokci warszawskich u dołu 1, głębokość łokci warszawskich 2.

4. Pomiędzy polami płodozmianu od strony granicy dóbr Opojewice rowów 4, długość prętów 240, szerokość łokci warszawskich u góry 1 1/2, szerokość łokci warszawskich u dołu 1 1/2, głębokość łokci warszawskich 1 1/2.

5. Oprócz tego po obydwóch stronach drogi od folwarku do granicy dóbr prywatnych Staw.

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz