Źródło inwentarza:
Dowody majątku Aleksandrów. Księgi i akta hipoteczne Sądów w Sieradzu 839/1740. (Archiwum Państwowe w Łodzi, oddział w Sieradzu)
Tekst z oryginalnego inwentarza przepisał Piotr Tameczka.
Na mocy najwyższego ukazu z dnia 25go
kwietnia 1868 roku nadano jako majorat o nazwie Aleksandrów dla
generał-majora barona Płatona Frederyksa folwarki: Mazew, Janków i
Wichrów, w powiecie łęczyckim, Wydrzyn w powiecie wieluńskim i
Grójec-wielki w powiecie sieradzkim, w gubernii kaliskiej, oraz część
lasu z leśnictwa klonowskiego, z dochodem rs. 1,500. Sporządzono przy
tym szczegółowy opis granic, zabudowań, mostów, ogrodzeń i płotów, drzew
owocowych i dzikich, rowów i zasiewów. Przy czynności tej obecny był
dzierżawca dóbr Grójec Wielki Józef Łącki.
Wykaz zabudowań mieszkalnych i gospodarskich znajdujących się na folwarkach przechodzących na donację dla JWo Jenerał Majora Świty Jego Cesarskiej Mci Barona Płatona Frederyksa a mianowicie na folwarkach: A. Janków. B. Wichrów. C. Mazew. D. Grójec-Wielki. E. Wydrzyn w Gubernji Kaliszskiej położonych.
Folwark Grójec Wielki
1. Wymienienie budowli i z jakiego materjału wybudowana: Dom mieszkalny folwarczny z drzewa w węgieł, na około wewnątrz i zewnątrz ściany gliną wylepiane, dach gontami pokryty, komin murowany z cegły palonej nad dach wyprowadzony, wewnątrz podłogi z tarcic ułożone, pułapy z desek położonych na belkach i na nich polepa, piece kaflane, ponad całym domem góra do której z sieni prowadzi 15 stopni. Rozmiary budowli: długość łokci warszawskich 26, szerokość 17, wysokość 5. Stan Budowli: W stanie średnim, jednak prawie wszystkie drzewo skutkiem starości spruchniało. Wartość podług ubezpieczenia 450.
2. Wymienienie budowli i z jakiego materjału wybudowana: Stajnia z wozownią z drzewa rzniętego na podmurowaniu, dach gontami kryty, do stajni są drzwi pojedyńcze na 2ch zawiasach, podłoga z rzynów a środkiem bruk, do wozowni zaś drzwi dwuskrzydłowe na 4ch zawiasach, nad całym budynkiem pułap ułożony z tarcic. Rozmiary budowli: długość łokci warszawskich 23, szerokość 15, wysokość 5. Stan Budowli: W stanie średnim, drzewo jednak w ścianach i słupach skutkiem czasu mocno nadpsute, ściany z powodu pochylenia popodpierane. Wartość podług ubezpieczenia 240.
3. Wymienienie budowli i z jakiego materjału wybudowana: Stodoła o 4ch klepiskach z drzewa rzniętego w węgieł na podmurowaniu, dach gontami pokryty, do wnętrza prowadzi 4 wrota dwuskrzydłowe na czterech zawiasach, każde z wrzeciążem i skoblem. Rozmiary budowli: długość łokci warszawskich 86, szerokość 20, wysokość 5 3/4. Stan Budowli: W stanie dobrym, jako nowo wystawiona. Wartość podług ubezpieczenia 1020.
4. Wymienienie budowli i z jakiego materjału wybudowana: Obora z chlewami, z drzewa rzniętego na węgieł na podmurowaniu, dach gontami pokryty, do obory prowadzą dwoje drzwi pojedyńczych na zawiasach ze skoblami, podłoga z tarcic jakoteż i pułapy także z tarcic, do dwóch chlewików także dwoje drzwi pojedyńczych, pułap ułożony z desek. Rozmiary budowli: długość łokci warszawskich 30, szerokość 11, wysokość 4. Stan Budowli: W stanie średnim. Wartość podług ubezpieczenia 240.
5. Wymienienie budowli i z jakiego materjału wybudowana: Studnia w podwórzu, drzewem cembrowana z żurawiem i kubłem, obok koryto do pojenia bydła. Rozmiary budowli: głębokość łokci warszawskich 4 1/2, szerokość 1 1/2, wysokość 1 1/2. Stan Budowli: W stanie średnim. Wartość podług ubezpieczenia -.
6. Wymienienie budowli i z jakiego materjału wybudowana: Dom dla czeladzi, z drzewa rzniętego w węgieł na przyciesiach, dach gontami pokryty, komin murowany, nad dach wyprowadzony, pułapy ułożone z desek [n]a nich polepa, w jednej zaś połowie domu ułożona podłoga z desek. Rozmiary budowli: długość łokci warszawskich 27, szerokość 13, wysokość 4. Stan Budowli: W stanie średnim. Wartość podług ubezpieczenia -.
7. Wymienienie budowli i z jakiego materjału wybudowana: Przy tym domu jest przystawka na bydło i trzodę z drzewa tartego w słupy, dach słomą pokryty. Rozmiary budowli: długość łokci warszawskich 6, szerokość 13, wysokość 3. Stan Budowli: W stanie średnim. Wartość podług ubezpieczenia: nieubespieczona.
8. Wymienienie budowli i z jakiego materjału wybudowana: Studnia przy powyższym domu drzewem ocembrowana z żurawiem bez kubła. Rozmiary budowli: długość łokci warszawskich 4, szerokość 2, wysokość 2. Stan Budowli: W stanie średnim. Wartość podług ubezpieczenia -.
9. Wymienienie budowli i z jakiego materjału wybudowana: Dwojaki dla czeladzi z drzewa tartego w słupy na przyciesiach i podmurowaniu, komin z cegły palonej murowany nad dach wyprowadzony, pułapy z desek na belkach na wierzchu z polepą, podłogi z gliny, dach pokryty słomą. Rozmiary budowli: długość łokci warszawskich 17, szerokość 10, wysokość 3 1/2. Stan Budowli: W stanie średnim. Wartość podług ubezpieczenia 60.
10. Wymienienie budowli i z jakiego materjału wybudowana: Kapliczka z drzewa rzniętego pod gontami o jednych drzwiach z przynależnem okuciem. Rozmiary budowli: długość łokci warszawskich 4, szerokość 4, wysokość 5. Stan Budowli: W stanie średnim, drzewo skutkiem czasu po części nadpsute. Wartość podług ubezpieczenia: nieubespieczona.
Wykaz mostów znajdujących się na folwarkach przechodzących na donację dla JWo Jenerał Majora Świty Jego Cesarskiej Mci Barona Płatona Frederyksa a mianowicie na folwarkach: A. Janków. B. Wichrów. C. Mazew. D. Grójec-Wielki. E. Wydrzyn w Gubernji Kaliszskiej położonych.
1. Z jakiego materjału i jak zbudowany: Na sześciu palach położone dwie belki podłużne wiązane linami poprzecznemi, na których ułożony pomost z bali sosnowych bez poręczy. Rozmiary: długość łokci warszawskich 4, szerokość 9, wysokość 2. Przy jakim trakcie: Na drodze do Robaczewa. Stan obecny: W stanie średnim.
2. Z jakiego materjału i jak zbudowany: Na sześciu palach wsparte belki i na takowych ułożony pomost z rzynów sosnowych bez poręczy. Rozmiary: długość łokci warszawskich 3, szerokość 7, wysokość 1 1/2. Przy jakim trakcie: Na drodze prowadzącej do dworu. Stan obecny: W stanie średnim.
Wykaz ogrodzeń i płotów znajdujących się na folwarkach przechodzących na donację dla JWo Jenerał Majora Świty Jego Cesarskiej Mci Barona Płatona Frederyksa a mianowicie na folwarkach: A. Janków. B. Wichrów. C. Mazew. D. Grójec-Wielki. E. Wydrzyn w Gubernji Kaliszskiej położonych.
1. Od stajni aż do studni dworskiej płot w koły z żerdzi kołkami przytwierdzony.
2. W około ogrodu przy dworze płot w koły z żerdzi kołkami drewnianemi przytwierdzonych.
3. Klomb w dziedzińcu oparkaniony w słupki do których poprzytwierdzane żerdzie kołkami drewnianemi z dwoma wrotkami sztachetkowemi na żelaznych zawiasach.
4. Pomiędzy oborami a stodołą, płot z żerdzi w koły poprzytwierdzane kołkami drewnianemi.
5. W około ogrodu położonego za oborą płot w koły brzozowe z żerdzi poprzytwierdzanych małemi kołkami drewnianemi.
Wykaz drzew owocowych i dzikich znajdujących się na folwarkach przechodzących na donację dla JWo Jenerał Majora Świty Jego Cesarskiej Mci Barona Płatona Frederyksa a mianowicie na folwarkach: A. Janków. B. Wichrów. C. Mazew. D. Grójec-Wielki. E. Wydrzyn w Gubernji Kaliszskiej położonych.
W ogodzie około dworu, drzewa owocowe: wiśni 10, jabłka 6, gruszki 13, śliwki węgierki 46.
W ogrodzie za oborami, drzewa owocowe: wiśni 101, jabłka 45, gruszki 57, śliwki węgierki 100.
Między zabudowaniami, drzewa dzikie: topole włoskie 19, wierzby 4, jarzębina 1.
W ogrodzie około dworu, drzewa dzikie: topole włoskie 21, wierzby 79, jarzębina 3, akacje 4, brzozy 1.
W ogrodzie za oborami, drzewa dzikie: topole włoskie 58, wierzby 45, jarzębina 16, akacje 2, brzozy 3.
Na trakcie do Robaczewa 113.
Wykaz rowów znajdujących się na folwarkach przechodzących na donację dla JWo Jenerał Majora Świty Jego Cesarskiej Mci Barona Płatona Frederyksa a mianowicie na folwarkach: A. Janków. B. Wichrów. C. Mazew. D. Grójec-Wielki. E. Wydrzyn w Gubernji Kaliszskiej położonych.
1. Od drogi Robaczewskiej do narożnika granicznego, długość prętów 168, szerokość łokci warszawskich u góry 1, szerokość łokci warszawskich u dołu 1/2, głębokość łokci warszawskich 1/2.
2. W polu od strony Robaczewa, długość prętów 42, szerokość łokci warszawskich u góry 1, szerokość łokci warszawskich u dołu 1/2, głębokość łokci warszawskich 1/2.
3. W polu od granicy włościan kolonji Grójec Wielki, długość prętów 82, szerokość łokci warszawskich u góry 1, szerokość łokci warszawskich u dołu 1/2, głębokość łokci warszawskich 1/2.
4. W tymże samym polu drugi rów, długość prętów 70, szerokość łokci warszawskich u góry 1, szerokość łokci warszawskich u dołu 1/2, głębokość łokci warszawskich 1/2.
5. W polu położonem przy granicy Grójec Mały, długość prętów 42, szerokość łokci warszawskich u góry 1, szerokość łokci warszawskich u dołu 1/2, głębokość łokci warszawskich 1/2.
6. Rów na granicy od Grójca Małego, długość prętów 42, szerokość łokci warszawskich u góry 1, szerokość łokci warszawskich u dołu 1/2, głębokość łokci warszawskich 1/2.
Uwagi: Oprócz tego są brogi przy drogach, po większej jednak części rowy potrzebują odnowienia.
Wykaz zabudowań mieszkalnych i gospodarskich znajdujących się na folwarkach przechodzących na donację dla JWo Jenerał Majora Świty Jego Cesarskiej Mci Barona Płatona Frederyksa a mianowicie na folwarkach: A. Janków. B. Wichrów. C. Mazew. D. Grójec-Wielki. E. Wydrzyn w Gubernji Kaliszskiej położonych.
Folwark Grójec Wielki
1. Wymienienie budowli i z jakiego materjału wybudowana: Dom mieszkalny folwarczny z drzewa w węgieł, na około wewnątrz i zewnątrz ściany gliną wylepiane, dach gontami pokryty, komin murowany z cegły palonej nad dach wyprowadzony, wewnątrz podłogi z tarcic ułożone, pułapy z desek położonych na belkach i na nich polepa, piece kaflane, ponad całym domem góra do której z sieni prowadzi 15 stopni. Rozmiary budowli: długość łokci warszawskich 26, szerokość 17, wysokość 5. Stan Budowli: W stanie średnim, jednak prawie wszystkie drzewo skutkiem starości spruchniało. Wartość podług ubezpieczenia 450.
2. Wymienienie budowli i z jakiego materjału wybudowana: Stajnia z wozownią z drzewa rzniętego na podmurowaniu, dach gontami kryty, do stajni są drzwi pojedyńcze na 2ch zawiasach, podłoga z rzynów a środkiem bruk, do wozowni zaś drzwi dwuskrzydłowe na 4ch zawiasach, nad całym budynkiem pułap ułożony z tarcic. Rozmiary budowli: długość łokci warszawskich 23, szerokość 15, wysokość 5. Stan Budowli: W stanie średnim, drzewo jednak w ścianach i słupach skutkiem czasu mocno nadpsute, ściany z powodu pochylenia popodpierane. Wartość podług ubezpieczenia 240.
3. Wymienienie budowli i z jakiego materjału wybudowana: Stodoła o 4ch klepiskach z drzewa rzniętego w węgieł na podmurowaniu, dach gontami pokryty, do wnętrza prowadzi 4 wrota dwuskrzydłowe na czterech zawiasach, każde z wrzeciążem i skoblem. Rozmiary budowli: długość łokci warszawskich 86, szerokość 20, wysokość 5 3/4. Stan Budowli: W stanie dobrym, jako nowo wystawiona. Wartość podług ubezpieczenia 1020.
4. Wymienienie budowli i z jakiego materjału wybudowana: Obora z chlewami, z drzewa rzniętego na węgieł na podmurowaniu, dach gontami pokryty, do obory prowadzą dwoje drzwi pojedyńczych na zawiasach ze skoblami, podłoga z tarcic jakoteż i pułapy także z tarcic, do dwóch chlewików także dwoje drzwi pojedyńczych, pułap ułożony z desek. Rozmiary budowli: długość łokci warszawskich 30, szerokość 11, wysokość 4. Stan Budowli: W stanie średnim. Wartość podług ubezpieczenia 240.
5. Wymienienie budowli i z jakiego materjału wybudowana: Studnia w podwórzu, drzewem cembrowana z żurawiem i kubłem, obok koryto do pojenia bydła. Rozmiary budowli: głębokość łokci warszawskich 4 1/2, szerokość 1 1/2, wysokość 1 1/2. Stan Budowli: W stanie średnim. Wartość podług ubezpieczenia -.
6. Wymienienie budowli i z jakiego materjału wybudowana: Dom dla czeladzi, z drzewa rzniętego w węgieł na przyciesiach, dach gontami pokryty, komin murowany, nad dach wyprowadzony, pułapy ułożone z desek [n]a nich polepa, w jednej zaś połowie domu ułożona podłoga z desek. Rozmiary budowli: długość łokci warszawskich 27, szerokość 13, wysokość 4. Stan Budowli: W stanie średnim. Wartość podług ubezpieczenia -.
7. Wymienienie budowli i z jakiego materjału wybudowana: Przy tym domu jest przystawka na bydło i trzodę z drzewa tartego w słupy, dach słomą pokryty. Rozmiary budowli: długość łokci warszawskich 6, szerokość 13, wysokość 3. Stan Budowli: W stanie średnim. Wartość podług ubezpieczenia: nieubespieczona.
8. Wymienienie budowli i z jakiego materjału wybudowana: Studnia przy powyższym domu drzewem ocembrowana z żurawiem bez kubła. Rozmiary budowli: długość łokci warszawskich 4, szerokość 2, wysokość 2. Stan Budowli: W stanie średnim. Wartość podług ubezpieczenia -.
9. Wymienienie budowli i z jakiego materjału wybudowana: Dwojaki dla czeladzi z drzewa tartego w słupy na przyciesiach i podmurowaniu, komin z cegły palonej murowany nad dach wyprowadzony, pułapy z desek na belkach na wierzchu z polepą, podłogi z gliny, dach pokryty słomą. Rozmiary budowli: długość łokci warszawskich 17, szerokość 10, wysokość 3 1/2. Stan Budowli: W stanie średnim. Wartość podług ubezpieczenia 60.
10. Wymienienie budowli i z jakiego materjału wybudowana: Kapliczka z drzewa rzniętego pod gontami o jednych drzwiach z przynależnem okuciem. Rozmiary budowli: długość łokci warszawskich 4, szerokość 4, wysokość 5. Stan Budowli: W stanie średnim, drzewo skutkiem czasu po części nadpsute. Wartość podług ubezpieczenia: nieubespieczona.
Wykaz mostów znajdujących się na folwarkach przechodzących na donację dla JWo Jenerał Majora Świty Jego Cesarskiej Mci Barona Płatona Frederyksa a mianowicie na folwarkach: A. Janków. B. Wichrów. C. Mazew. D. Grójec-Wielki. E. Wydrzyn w Gubernji Kaliszskiej położonych.
1. Z jakiego materjału i jak zbudowany: Na sześciu palach położone dwie belki podłużne wiązane linami poprzecznemi, na których ułożony pomost z bali sosnowych bez poręczy. Rozmiary: długość łokci warszawskich 4, szerokość 9, wysokość 2. Przy jakim trakcie: Na drodze do Robaczewa. Stan obecny: W stanie średnim.
2. Z jakiego materjału i jak zbudowany: Na sześciu palach wsparte belki i na takowych ułożony pomost z rzynów sosnowych bez poręczy. Rozmiary: długość łokci warszawskich 3, szerokość 7, wysokość 1 1/2. Przy jakim trakcie: Na drodze prowadzącej do dworu. Stan obecny: W stanie średnim.
Wykaz ogrodzeń i płotów znajdujących się na folwarkach przechodzących na donację dla JWo Jenerał Majora Świty Jego Cesarskiej Mci Barona Płatona Frederyksa a mianowicie na folwarkach: A. Janków. B. Wichrów. C. Mazew. D. Grójec-Wielki. E. Wydrzyn w Gubernji Kaliszskiej położonych.
1. Od stajni aż do studni dworskiej płot w koły z żerdzi kołkami przytwierdzony.
2. W około ogrodu przy dworze płot w koły z żerdzi kołkami drewnianemi przytwierdzonych.
3. Klomb w dziedzińcu oparkaniony w słupki do których poprzytwierdzane żerdzie kołkami drewnianemi z dwoma wrotkami sztachetkowemi na żelaznych zawiasach.
4. Pomiędzy oborami a stodołą, płot z żerdzi w koły poprzytwierdzane kołkami drewnianemi.
5. W około ogrodu położonego za oborą płot w koły brzozowe z żerdzi poprzytwierdzanych małemi kołkami drewnianemi.
Wykaz drzew owocowych i dzikich znajdujących się na folwarkach przechodzących na donację dla JWo Jenerał Majora Świty Jego Cesarskiej Mci Barona Płatona Frederyksa a mianowicie na folwarkach: A. Janków. B. Wichrów. C. Mazew. D. Grójec-Wielki. E. Wydrzyn w Gubernji Kaliszskiej położonych.
W ogodzie około dworu, drzewa owocowe: wiśni 10, jabłka 6, gruszki 13, śliwki węgierki 46.
W ogrodzie za oborami, drzewa owocowe: wiśni 101, jabłka 45, gruszki 57, śliwki węgierki 100.
Między zabudowaniami, drzewa dzikie: topole włoskie 19, wierzby 4, jarzębina 1.
W ogrodzie około dworu, drzewa dzikie: topole włoskie 21, wierzby 79, jarzębina 3, akacje 4, brzozy 1.
W ogrodzie za oborami, drzewa dzikie: topole włoskie 58, wierzby 45, jarzębina 16, akacje 2, brzozy 3.
Na trakcie do Robaczewa 113.
Wykaz rowów znajdujących się na folwarkach przechodzących na donację dla JWo Jenerał Majora Świty Jego Cesarskiej Mci Barona Płatona Frederyksa a mianowicie na folwarkach: A. Janków. B. Wichrów. C. Mazew. D. Grójec-Wielki. E. Wydrzyn w Gubernji Kaliszskiej położonych.
1. Od drogi Robaczewskiej do narożnika granicznego, długość prętów 168, szerokość łokci warszawskich u góry 1, szerokość łokci warszawskich u dołu 1/2, głębokość łokci warszawskich 1/2.
2. W polu od strony Robaczewa, długość prętów 42, szerokość łokci warszawskich u góry 1, szerokość łokci warszawskich u dołu 1/2, głębokość łokci warszawskich 1/2.
3. W polu od granicy włościan kolonji Grójec Wielki, długość prętów 82, szerokość łokci warszawskich u góry 1, szerokość łokci warszawskich u dołu 1/2, głębokość łokci warszawskich 1/2.
4. W tymże samym polu drugi rów, długość prętów 70, szerokość łokci warszawskich u góry 1, szerokość łokci warszawskich u dołu 1/2, głębokość łokci warszawskich 1/2.
5. W polu położonem przy granicy Grójec Mały, długość prętów 42, szerokość łokci warszawskich u góry 1, szerokość łokci warszawskich u dołu 1/2, głębokość łokci warszawskich 1/2.
6. Rów na granicy od Grójca Małego, długość prętów 42, szerokość łokci warszawskich u góry 1, szerokość łokci warszawskich u dołu 1/2, głębokość łokci warszawskich 1/2.
Uwagi: Oprócz tego są brogi przy drogach, po większej jednak części rowy potrzebują odnowienia.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz