Źródło inwentarza:
Dowody majątku Kochlew. Księgi i akta hipoteczne Sądów w Wieluniu 824/232. (Archiwum Państwowe w Łodzi, oddział w Sieradzu)
Tekst z oryginalnego inwentarza przepisał Piotr Tameczka.
Dowody majątku Kochlew. Księgi i akta hipoteczne Sądów w Wieluniu 824/232. (Archiwum Państwowe w Łodzi, oddział w Sieradzu)
Tekst z oryginalnego inwentarza przepisał Piotr Tameczka.
"Działo się we wsi Kochlowie Gminie Krzeczów w Okręgu Wieluńskim położonej a mianowicie w papierni i młynie dnia 4/16 czerwca 1856 r."
Dwie Papiernie i Młyn wodny położone nad rzeką Wartą we wsi Kochlewie, gminie Krzeczów, Parafii Wierzchlas, w Okręgu i Powiecie Wieluńskim, Gubernii Warszawskiej, należące do sukcesorów Jana Wagenbüchlera, czyli Leopoldyny z Wagenbüchlerów Karola Rejcherta żony, czyli obojga małżonków Rejchertów i Marjanny z Wagenbüchlerów pierwszego ślubu Kindlerowej, powtórnego Malińskiej wdowy, zajęte zostały przez Komornika Walentego Siwik na rzecz i na żądanie Edwarda Selle na sprzedaż publiczną w drodze przymuszonego wywłaszczenia.
1. Dom mieszkalny, łącznie z papiernią pod jednym dachem szkudlanym z drzewa rzniętego, z dwiema stancyamy i z izbą czyli z warsztatym papierniczym do którego należą: koło paleczne wodne, olender, z wszelkiemi potrzebami, kadź na skrzynie dwie cajgowe i rechel, oraz prasa, budynek ten ma długości łokci warszawskich 52 1/4, szerokości łokci 22, wysokości łokci 6, góra na tym budynku pod dachem, dwupiętrowa, zapełnioną jest tyczkami do wieszania papieru.
2. Budynek druga Papiernia zwany, z drzewa rzniętego pod szkudłami, w którym się mieści warsztat papierniczy, z dwoma kołami wodnemi i dwoma palecznemi z olendrem i do niego wszelkiemi potrzebami, kadzią jedną, skrzynią jedną, prasą wodną, stępą o dwunastu stęporach, długości łok. war. 31 1/4, szerokości łok. war. 16 1/4, wysokości 4 1/2, góra z tyczkami.
Do obydwóch tych papierni należą dwie blazy miedziane, legibretów 12, filców 182, form par 3, prasa do papieru suchego jedna, dekli do prasowania sztuk 30.
3. Budynek z drzewa kostkowego pod szkudłami, z kominem murowanym, z jednym przedziałem na szmaty, z drugiem na klejownią, zawierającym kocieł miedziany, dwie kadzie małe, prasę do klejenia papieru, wagę z belką drewnianą i dwoma gwichtami, to jest cetnarem i półcetnarem, ma długości łok. war. 19 1/2, szerokości 14, wysokości łok. 4 1/2.
4. Budynek z drzewa kostkowego pod szkudłami, czyli młyn z kołym wodnem, dwoma palecznemi, koszym jednym, z kamieniami dwoma spodnim i zwierzchniem, paprzycą, i wrzecionem pytlem jednem, skrzynią mączną, i półskrzynkiem, oskardami dwoma, żuberkami trzema. W tym budynku mieści się razem rębacz do rąbania szmat z kołem trybowym, mającym styczność z kołem palecznem od młyna, z korbą żelazną, szaleńcem żelaznem, dwoma kluczami, i dwoma nożami, szlachbaum, ma długości łok. war. 14, szerokości łok. war. 13 1/2, wysokości łok. 5.
5. Budynek z drzewa kostkowego słomą pokryty, zawierający stodołę o jednym klepisku, jednym sąsieku, wozownią, spichlerzem, z podłogą i czteroma przedziałami, oborę i stajnią z żłobami, drabinami, ma długości łok. war. 49 1/2, szerokości 12 1/2, wysokości 5.
6. Piwnicę w ziemi murowaną i sklepioną z cegieł, pod dachem szkudlanym, długości łok. war. 12, szerokości 6, wysokości 3 1/4.
Nieruchomość zajęta według wykazu hypotecznego ma całej obszerności mórg 33, prętów kwadratowych 6, miary reinlandskiej, z której pod podwórzem i zabudowaniami jest morg dwie, w ogrodzie warzywnym morga jedna, w gruntach ornych klassy żytniej trzeciej mórg 23, w łące klassy trzeciej mórg dwie, w nieużytkach i drogach mórg 5, prętów 6, miary takiże samej.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz