-->

sobota, 19 marca 2022

Inwentarz Włocin (1868)

Źródło inwentarza:
Dowody majątku Włocin Grzymaczew. Księgi i akta hipoteczne Sądów w Sieradzu 839/1974. (Archiwum Państwowe w Łodzi, oddział w Sieradzu)
Tekst z oryginalnego inwentarza przepisał Piotr Tameczka.
 

"Działo się w dobrach Włoczyn litera A. w mieszkaniu Jana Nepomucena Bogusławskiego w Okręgu i Powiecie Sieradzkim Gubernii Kaliskiej dnia piątego/siedmnastego marca tysiąc ośmset sześćdziesiątego osmego roku."
 
Dobra ziemskie Włocin litera A., składające się z folwarku Włocin litera A., z pustkowiów Chudoba, Pęczek, Kije, Stelmachy, Przegołe vel Przegorzałe i Niwa, w Okręgu i Powiecie Sieradzkim, Gubernii Kaliskiej, gminie Gruszczyce, parafii Wojków położone, należące do Jana Nepomucena Bogusławskiego, zajęte zostały przez Komornika Franciszka Roweckiego na rzecz i na żądanie Bolesława Chodyńskiego na sprzedaż publiczną w drodze przymuszonego wywłaszczenia w poszukiwaniu sumy 1500 rubli srebrem z procentem.

Zabudowania dworskie wsi Włoczyna A.

1. Dwór z dwoma facyatami, o dwóch kominach, dwóch sieniach, pięciu pokojach na parterze, dwóch pokoikach w facyatach na górze, o jednej kuchni i jednem schowaniu, z drzewa budowany, szkudłami kryty, długości arszynów 27, szerokości 17, wysokości 4. W tym dworze zamieszkuje Jan Nepomucen Bogusławski właściciel tych dóbr.

Przy dworze jest ogród warzywny i owocowy, w którym mieści się drzew rodzajnych, grusz, jabłoni, śliwek, wisien i tereśni sztuk około 350 i krzewów malin, agrestu i świętojanek sztuk około 150, oraz w około ogrodu drzew dzikich, topoli i dębów sztuk około sztuk 160. W ogrodzie są trzy stawki w części zarybione z upustami drewnianemi.

2. Kurniki i chlewiki przy dworze, z drzewa budowane, szkudłami kryte, długości arszynów 10, szerokości 6, wysokości 2.   

3. Sklep w ziemi do nabiału w ogrodzie, z drzewa budowany, szkudłami kryty, długości arszynów 10, szerokości 5, wysokości 1.   

4. Kloak o jednym przedziale, z drzewa budowany, szkudłami kryty, długości arszynów 3, szerokości 3, wysokości 3.  

5. Lodownia w ziemi w ogrodzie, z drzewa budowana, ziemią kryta, długości arszynów 18, szerokości 10, wysokości 3.

Dwór i ogród oparkanione są płotem z żerdzi łupanych w parniki kołkami wiercanym.

6. Słup z dzwonkiem mosiężnym.

7. Spichlerz, z drzewa budowany, słomą kryty, długości arszynów 20, szerokości 12, wysokości 3.   

8. Obora, z drzewa budowana, szkudłami kryta, długości arszynów 26, szerokości 12, wysokości 4.   

9. Obora druga, z drzewa budowana, szkudłami kryta, długości arszynów 19, szerokości 12, wysokości 4.   

10. Obora trzecia, wszystkie te obory przy sobie zbudowane i połączone, z drzewa budowana, szkudłami kryta, długości arszynów 26, szerokości 12, wysokości 4.       

11. Studnia z żurawiem i okutem wiadrem.

12. Stajnia i wozownia pod jednym dachem, z drzewa budowane, szkudłami i słomą kryte, długości arszynów 34, szerokości 12, wysokości 4.

13. Stodoła o dwóch podwójnych klepiskach, przy której jest kompletna młockarnia i sieczkarnia, z drzewa budowana, szkudłami kryta, długości arszynów 80, szerokości 16, wysokości 8.   

14. Szopa na słupach do składania zboża i słomy, z drzewa budowana, słomą kryta, długości arszynów 40, szerokości 12, wysokości 12.   

15. Owczarnia i wolarnia pod jednym dachem, z drzewa budowana, szkudłami i słomą kryta, długości arszynów 18, szerokości 18, wysokości 5.  

16. Gorzelnia o dwóch kominach łącznie z domem mieszkalnym o jednej sieni, czterech stancyach, pod jednym dachem, pod którym są rynny do ścieku wody, z cegły palonej i drzewa budowana, szkudłami kryta, długości arszynów 50, szerokości 20, wysokości 5. Pod gorzelnią są piwnice, przy gorzelni kilsztok z drzewa, na podmurowaniu, rurnice z drzewa z żelaznemi obręczami do wody.

Obok gorzelni studnia z żurawiem, cegłą wycembrowana, kierat do mielenia kartofli i słodu, za gorzelnią dwa stawy z upustami drewnianemi.

17. Chliwiki przy gorzelni, z drzewa budowane, słomą kryte, długości arszynów 16, szerokości 6, wysokości 5.

W gorzelni są aparata do wypalania okowity jako to: kocioł cylinder miedziany z wszelkiemi przyrządzeniami, rurami miedzianemi i kurkami mosiężnemi, dwa talerze miedziane, dwa garnce i jeden ogrzewacz drewniane z obręczami żelaznemi, rurami miedzianemi i kurkami mosiężnemi, cztery wanny fermentacyjne, z żelaznemi obręczami, dwa małe drybusy z żelaznemi obręczami, dwie parówki do gotowania kartofli, z drzewa, z żelaznemi obręczami, kilsztok z drzewa do chłodzenia piwa, dwa rezerwuary z drzewa z żelaznemi obręczami do wody, dwie pompy do wody, młynek z wszelkiemi przyrządzeniami, z dwoma walcami żelaznemi do mielenia kartofli, za pomocą kieratu, wanna do zacieru z drzewa, z żelaznemi obręczami, wanna z drzewa z żelaznemi obręczami do zalewu słodu, lasy z blachy do zaprawiania i suszenia słodu.

18. Dom dla ludzi dworskich o jednym kominie i wystawką na słupach, z drzewa budowany, szkudłami kryty, długości arszynów 28, szerokości 12, wysokości 4.

19. Chlewik z tyłu domu dostawiony, z drzewa budowany, szkudłami kryty, długości arszynów 3, szerokości 2, wysokości 3.

20. Dom drugi dla ludzi dworskich o jednym kominie i wystawką na słupach, z drzewa budowany, szkudłami kryty, długości arszynów 22, szerokości 14, wysokości 5.

21. Chlewiki, z drzewa budowane, słomą kryte, długości arszynów 12, szerokości 8, wysokości 3.

22. Sklep w ziemi do kartofli, z drzewa budowany, ziemią kryty, długości arszynów 8, szerokości 4, wysokości 1.

Około tych domów i zabudowań dworskich są płaty z żerdzi łupanych w parniki kołkami zwiercane.

23. Figura przy trakcie od dworu sztachetami ogrodzona na której są wyobrażenia świętych z cegły wymurowana.

24. Dom karczma o dwóch kominach, obejmujący cztery stancje, jedną sień i schowanie, z drzewa budowany, szkudłami kryty, długości arszynów 34, szerokości 12, wysokości 4.

25. Przy karczmie sklep dostawiony, z cegły palonej budowany, szkudłami kryty, długości arszynów 8, szerokości 6, wysokości 2.

26. Stodoła o jednym klepisku, z drzewa budowana, słomą kryta, długości arszynów 16, szerokości 10, wysokości 3.

27. Studnia z żurawiem i okutem wiadrem.

W karczmie mieszka Wawrzyniec Księżak, szynkuje dworskie trunki za wynagrodzeniem 21 procent, opłaca czynszu rocznie dworowi rubli sr. 120 dzierżawa za rok bieżący już zapłacona, dzierżawi karczmę za kontraktem ustnym, któremu rok zaczyna się dnia 11/23 kwietnia 1867 r. a kończy się w tymże dniu 1870 roku.

28. Dom kuźnia, z drzewa budowany, szkudłami kryty, długości arszynów 16, szerokości 10, wysokości 4.

Kowal Wojciech Portasiński? obowiązany dworską robotę jak nową tak i starą uskuteczniać, za to pobiera od dworu rubli sr. 20 rocznie i ordynaryę żyta wierteli 12, pszenicy wiertel 1, grochu wierteli dwa, tatarki i jęczmienia po cztery wiertele, 10 sążni drzewa na węgle, mieszkanie przy kuźni, oraz 15 zagonów stajowych ziemi pod jarzyny, a to za kontraktem ustnym, któremu rok zaczyna się dnia 11/23 kwietnia 1867 r. a kończy się w tymże dniu 1868 roku. Wszelkie porządki w kuźni są wyłączną własnością kowala.

Stawek w polu zarybiony przy którym jest upust z drzewa. W Włocinie jest kopalnia gliny, lecz żadnej cegielni nie ma.

Opis zabudowań dworskich na pustkowiu Kije zwanem.

1. Dom karczma o jednym kominie, w którym na teraz nie szynkują się trunki, lecz obecnie mieszka w tym domu borowy do strzeżenia lasów do Włoczyna należących, z drzewa odbudowany, szkudłami kryty, długi arszynów 18, szeroki arszynów 12, wysoki arszynów 3 1/2.

2. Chlewik dostawiony z tyłu domu, z drzewa odbudowany, bez nakrycia, długi arszynów 6, szeroki arszynów 5, wysoki arszynów 3.

3. Studzienka z żurawiem.

Na pustkowiu Stelmach zwanem żadnych budynków dworskich nie ma.

Na pustkowiu Niwa zwanem żadnych zabudowań dworskich nie ma.

Na pustkowiu Pęczek zwanem również żadnych budynków nie ma.

Opis zabudowań dworskich na pustkowiu Chudoba zwanem.

1. Dom karczma o 1 kominie, łącznie ze stajnią wjezdną pod jednym dachem, z drzewa odbudowana, szkudłami kryta, długie arszynów 42, szerokie arszynów 12, wysokie arszynów 3?.

W tej karczmie mieszka Stanisław Kowalski, szynkuje dworskie trunki za wynagrodzeniem pięć procent, opłaca czynszu dworowi rocznie rs. 60, posiada gruntu mórg 8, za kontraktem ustnym, któremu rok zaczyna się dnia 11/23 kwietnia 1867 r. a kończy się w tymże dniu 1868 roku.

2. Chlewik z tyłu karczmy dostawiony, z drzewa odbudowany, szkudłami kryty, długi arszynów 12, szeroki arszynów 6, wysoki arszynów 3.

3. Studnia z żurawiem i okutem wiadrem.

4. Młyn wodny wraz z mieszkaniem dla młynarza, w którym mieszka Józef Kowalski, opłaca czynszu dworowi rocznie rubli srebrem 90, za kontraktem ustnym, któremu rok zaczyna się dnia 11/23 kwietnia 1867 r. a kończy się w tymże dniu 1868 r., posiada ziemi mórg dwanaście.

Przy młynie stawek i upust z pogródkami, oraz koło wodne z drzewa. W młynie koło paleczne, dwa kamienie, jeden wierzchni, drugi spodni do mielenia zboża, kosz z desek do zasypywania zboża, skrzynia mącznica  i półskrzynek z desek, cywie i paprzyca żelazne, jak również jest jagielnik przy którym jeden kamień wierzchni do mielenia prosa, kosz do zasypywania prosa, cywie, paprzyca i wrzeciono żelazne. Młyn z drzewa odbudowany, słomą kryty, długi arszynów 22, szeroki arszynów 12, wysoki arszynów cztery.

5. Obora z drzewa odbudowana, słomą kryta, długa arszynów 12, szeroka arszynów 8, wysoki 3.

6. Stodołka, z drzewa odbudowana, słomą kryta, długa arszynów 16, szeroka arszynów 12, wysoka arszynów 3.

Na pustkowiu Przegołe vel Przegorzałe żadnych budynków dworskich nie ma.

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz