-->

niedziela, 13 marca 2022

Inwentarz Skalmierz (1868)

Źródło inwentarza:
Dowody majątku Skalmierz. Księgi i akta hipoteczne Sądów w Sieradzu 839/1416. (Archiwum Państwowe w Łodzi, oddział w Sieradzu)
Tekst z oryginalnego inwentarza przepisał Piotr Tameczka.


"Działo się na gruncie dóbr Skalmierza Jana Polkowskiego własnych dnia dziewiątego / dwudziestego pierwszego sierpnia tysiącznego ośmsetnego sześćdziesiątego osmego roku."

Dobra ziemskie Skalmierz, składające się z wsi, folwarku i kolonii tegoż nazwiska, położone w Powiecie Kaliskim, Okręgu Wartskim, gminie Kalinowa i parafii Staw, należące do Jana Polkowskiego, zajęte zostały przez Komornika Wiktora Lipskiego na rzecz i na żądanie Karola Weigt na sprzedaż publiczną w drodze przymuszonego wywłaszczenia w poszukiwaniu sum rubli srebrem 4125 i 3000 z procentem.


1. Dwór z drzewa budowany, szkudłami kryty, o dwóch nad dach murowanych kominach, jedney sieni, trzech pokoi, jedney kuchni, z frontu i tyłu dworu są przystawki, w tym mieszka Jan Polkowski i z frontu dworu sztachety, długości arszynów 25, szerokości 14, wysokości 4.

2. Przed i za dworem jest ogród owocowy i warzywny, w tym drzew rodzajnych, jako to gruszek, jabłoni, śliwek, wiśni i t.p. około sztuk sto sześćdziesiąt dziewięć, drzew dzikich około sztuk ośmdziesiąt dziewięć, krzewów malin sztuk dziesięć.

3. Kloaka w ogrodzie o jednym przedziale, z drzewa budowana, deskami kryta, długości arszynów 1 1/2, szerokości 1 1/2, wysokości 4.

4. Pomnik przed dworem, z cegły budowany, cegłą kryty, długości arszynów 2, szerokości 2, wysokości 1 1/2.

5. Piwnica obok dworu, z cegły budowana, gontami kryta, długości arszynów 15, szerokości 9, wysokości 1 1/2.

Ogród wraz z dworem i powyższemi ogrodzony płotem z żerdzi łupanych, częścią otwarty.

6. Studnia balami ocembrowana w podwórzu, przy którey żuraw z wiadrem.

7. Stodoła o trzech klepiskach na podmurowaniu, z drzewa budowana, słomą kryta, długości arszynów 56, szerokości 17, wysokości 5.

8. Owczarnia, stajnia i obory pod jednym dachem, z cegły paloney budowane, słomą i gontami kryte, długości arszynów 72, szerokości 19, wysokości 6. W owczarni paśników cztery, las pięć.

9. Stodoła druga o dwóch klepiskach w słupy murowane, z drzewa budowana, słomą kryta, długości arszynów 62, szerokości 17, wysokości 6. Przy tey maszyny młockarnia i sieczkarnia z kieratem na zewnątrz.

10. Stodoła trzecia o dwóch klepiskach, z drzewa budowana, słomą w połowie kryta, brak drugiey połowy, długości arszynów 45, szerokości 15, wysokości 5 1/2.

11. Spichrz, z drzewa budowany, gontami kryty, długości arszynów 22, szerokości 14, wysokości 4.

12. Dom mieszkalny dla ludzi dworskich z kominem nad dach murowanym, z drzewa budowany, słomą kryty, długości arszynów 25, szerokości 9, wysokości 4.

13. Cegielnia bez pieca i szopy.

Oprócz powyższey cegielni w dobrach tych niemasz żadnych fabryk i zakładów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz