-->

piątek, 25 marca 2022

Inwentarz Gajbok (1873)

Źródło inwentarza:
Dowody majątku Gajbok. Księgi i akta hipoteczne Sądów w Sieradzu 839/223. (Archiwum Państwowe w Łodzi, oddział w Sieradzu)
Tekst z oryginalnego inwentarza przepisał Piotr Tameczka.
 



"Działo się na gruncie folwarku Gajbok Gminie Wróblew, Powiecie Sieradzkim dnia 7/19 maja 1873 r."

Folwark Gajbok dawniej należący do dóbr Łubny, a teraz mający oddzielną hipotekę, leżący w gminie Wróblew, parafii Wągłczew, Powiecie Sieradzkim, Gubernii Kaliskiej, należący do Jana Nepomucena Perlińskiego, zajęty został przez Komornika Romualda Pinowskiego na rzecz i na żądanie Jana Nepomucena Psarskiego na sprzedaż publiczną w drodze przymuszonego wywłaszczenia w poszukiwaniu sumy 4500 rubli srebrem z procentem.

[Zabudowania dworskie folwarczne]

1. Dwór mieszkalny na podmurowaniu z cegły palonej, z drzewa w słupy i bale zbudowany, o jednym kominie nad dach gontami kryty, z cegły palonej wymurowanym. Dwór ten był zewnątrz na kliniki gliną i wapnem otynkowany, które obecnie odleciawszy ślady tylko po sobie pozostawiło, wewnątrz zaś podobnież na kliniki jest otynkowany i w takowym pokoje wapnem bielone, podłogi z desek, piece kaflane. W takowym dworze znajduje się także kuchnia dworska oraz oddział na pomieszczenie drobiu z oddzielnem wejściem. W dworze tem mieszka egzekwowany Perliński z familją.

2. Studnia obok tego dworu, balami ocembrowana z której woda wydobywa się koszturem.

3. Przed frontem dworu tego znajduje się ogród warzywny na którym jest wyrosłych 7 sztuk rodzajnych gruszek, ogród ten obecnie zapuszczony i pozostawiony na pastwisko inwentarza. Od strony dworu, przy drodze do tego folwarku prowadzącej aż do stodoły uwłaszczonych włościan ogrodzony jest płatem w słupy, deski i zrzyny urządzonym, przy którym są sadzone znacznie wyrosłe topole i takież topole przy drodze przez ten folwark przechodzącej. Od tyłu zaś dworu jest także drugi ogród warzywny na którym jest rodzących drzew gruszek i jabłoni sztuk 20 oraz kilkanaście sztuk młodocianych śliwek, ogród ten od pierwszego przedzielony jest z jednej strony dworu drogą do tegoż dworu prowadzącą a z drugiej strony stawem zarybionym przy tymże dworze a między temi ogrodami położonym, i od tegoż dworu do budynku zaraz niżej pod pozycyą 4 opisującego ogrodzony jest przeprowadzonym płotem w słupy i deski urządzonym, przy którym są znacznie wyrosłe sadzone topole i podobież takież topole w około, ogród powyższy okalają, w ogrodzie tym są:

3. Dwa sklepy w ziemi z drzewa urządzone, jeden słomą, a drugi z wierzchu ziemią kryty.

4. Stajnie i nad takowemi na piętrze spichrz pod jednym dachem, z drzewa w słupy z bali zbudowane, gontami kryte, o trzech drzwiach od frontu na zawiasach i hakach, o jednych drzwiach z boku.

5. Obory z drzewa w słupy, z bali zbudowane, słomą kryte, o 2ch drzwiach na zawiasach i hakach z frontu.

6. Stodoła o dwóch klepiskach i tyluż na przestrzał podwójnych dwuskrzydłowych wrotniach z drzewa w słupy, z bali zbudowana, słomą kryta, w tej znajduje się ustanowiona maszyna młockarnia o sile 4ch koni z kieratem leżącem zewnątrz tej stodoły ustawionym.

Pomiędzy budynkami powyżej ad. 4, 5 i 6 opisanemi poprzeprowadzone są płoty z drzewa, w słupy i deski zwiercane, dalej od stodoły ad. 6 opisanej do possessyi chałup uwłaszczonych włościan przy drodze doprawadzającej na ten folwark przeprowadzone, który to płot okala z jednej strony staw drugi po drugiej stronie pierwszego wyżej wspomnionego stawu i dworu w tem miejscu znajdujący się.

7. Dom czworak po za poprzednio wspomnianym pierwszym ogrodem i stawem położony, z drzewa w słupy z bali zbudowany, słomą kryty, o jednym kominie murowanym, w domu tem mieszka służba dworska.

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz