Źródło inwentarza:
Dowody majątku Wójcice. Księgi i akta hipoteczne Sądów w Sieradzu 839/1976. (Archiwum Państwowe w Łodzi, oddział w Sieradzu)
Tekst z oryginalnego inwentarza przepisał Piotr Tameczka.
Dowody majątku Wójcice. Księgi i akta hipoteczne Sądów w Sieradzu 839/1976. (Archiwum Państwowe w Łodzi, oddział w Sieradzu)
Tekst z oryginalnego inwentarza przepisał Piotr Tameczka.
"Działo się w mieście Błaszkach Ogu Wartskim w mieszkaniu Józefa Kiedrowskiego właściciela dóbr Wójcice oraz debenta dnia 1/13 lutego 1869 r."
Dobra Wójcice Wielkie i Małe składające się z wsi i folwarku Wójcice Wielkie i Małe oraz osady Młyna wodnego, położone w Okręgu Wartskim, Powiecie i Gubernii Kaliskiej, gminy i parafii Miasta Błaszek, należące do Józefa Kiedrowskiego właściciela tych dóbr oraz Marjanny i Władysława Lemiszewskich posiadaczy zastawnych, zajęte zostały przez Komornika na rzecz i na żądanie sukcesorów po Antonim Wnukowskim jako to: 1. Marcelego Wnukowskiego, 2. Katarzyny z Wnukowskich po Andrzeju Frasunkiewiczu, dzierżawcy, pozostałej wdowy, 3. Emilii Petronelli dwóch imion z Wnukowskich Marcinkowskiej wdowy, 4. Antoniny Wnukowskiej panny doletniej, 5. Piotra Pawła Szubarskiego jako wierzyciela wyżej wymienionych sukcesorów Wnukowskich działającego, na sprzedaż publiczną w drodze przymuszonego wywłaszczenia na satysfakcję sumy 2425 rs., kop. 12 1/2 z procentem.
Opis zabudowań dworski wsi Woycice wielkie i małe.
1. Dwór z drzewa budowany, szkudłami kryty, o sześciu pokoiach, jednej kuchni, jednego schowania, trzech sieni, obejmujący okien 16, w tem zamieszkuje w połowie uważając po lewej stronie Józef Kiedrowski właściciel tych dóbr, a w drugiej połowie po prawej stronie Marjanna i Władysław małżonkowie Lemiszewscy zastawni posiadacze gruntu i łąk, przed tym dworem jest facyata na czterech słupach a na górze dwa pokoje lecz niewykończone, długości arszynów 36, szerokości 17, wysokości 4.
2. Ogród owocowy i warzywny przy dworze, w którym jest drzewek rodzajnych jako to: gruszek, jabłoni, śliwek i wisien około sztuk 62.
3. Gołębnik na słupie.
4. Kloak, z drzewa budowany, bez nakrycia, długości arszynów 2, szerokości 2, wysokości 3.
Około zabudowań są małe ogrodzenia z żerdzi łupanych.
5. Chlewiki, z drzewa budowane, słomą kryte, długości arszynów 17, szerokości 7, wysokości 3.
6. Dom, z drzewa budowany, szkudłami kryty, długości arszynów 29, szerokości 17, wysokości 4, o jednym kominie, w którym na teraz zamieszkuje Bogumił Gurniecki ogrodowy, który jest dzierżawcą ogrodów warzywnych i ogrodu owocowego, posiada w tym domu dwie stancje stanowiące jedną czwartą część domu do dworu należącego, a reszta mieszkania trzy czwarte części tegoż domu posiadają włościanie przez Komisarza włościańskiego im dane, mieszkanie przez ogrodowego Bogumiła Gurnickiego posiadane stosownie do kontraktu prywatnie pod dniem 20 września 1868 r. na lat trzy po sobie idące, prywatnie sporządzonym poczynać się mającym od dnia 1 listopada w 1868 r. a kończącego się w tym samym dniu 1871 r. za cenę rocznej dzierżawy po rs. 60, które już z góry za lat dwa zapłacone zostały.
7. Dom, z drzewa budowany, słomą kryty, długości arszynów 29, szerokości 17, wysokości 4, o dwóch stancjach, o jednym kominie, w którym mieszka w połowie tegoż domu Walenty Mikołajewski owczarz mający swoje własne owce sztuk 150, z których opłaca rocznej dzierżawy dworowi za pasze letnią i zimową rs. 82, kopiejek 50, dzierżawę tę z góry zapłacił za kontraktem prywatnie pod dniem 8 września 1868 r. sporządzonym, któremu się rok zaczyna od dnia 1 października na nowego stylu 1868 r. a kończącego się w tym samym dniu 1869 r.
8. Stajnie, z drzewa budowane, słomą kryte, długości arszynów 19, szerokości 13, wysokości 3 1/2.
9. Spichrz, z drzewa budowany, szkudłami kryty, długości arszynów 18, szerokości 11, wysokości 3 1/2.
10. Owczarnia, w tej jest pastników sztuk 8, lasów sztuk 4, z drzewa budowana, szkudłami i słomą kryta, długości arszynów 80, szerokości 16, wysokości 4.
11. Stodoła, o dwóch klepiskach, w której jest kompletna młockarnia, z drzewa budowana, szkudłami i słomą kryta, długości arszynów 80, szerokości 18, wysokości 5.
12. Stodoła druga, o dwóch klepiskach, z drzewa budowana, słomą kryta, długości arszynów 80, szerokości 19, wysokości 5.
13. Studnia balami ocembrowana przy dworze.
14. Studnia druga balami ocembrowana przy zabudowaniach dworskich.
15. Karczma i stajnia wjezdna pod jednym dachem przy trakcie z Miasta Błaszek do Miasta Stawu położona, z drzewa budowana, słomą kryta, długości arszynów 56, szerokości 16, wysokości 5. W tej zamieszkuje Kopel Galewski, który jest propinatorem wsi Wóycicach za kontraktem przed Rejentem Teofilem Józefem dwóch imion Kowalskim w mieście Kaliszu na lat trzy po sobie idące poczynać się mające od dnia 20 października / 1 listopada 1868 r. a kończącego się w tym samem dniu 20 października / 1 listopada 1871 r. za cenę rocznej dzierżawy po rs. 210, czynsz dzierżawny za tę propinacyą za lat dwa i pół zgóry już zapłacił. W tej karczmie mieskają również ludzie dworscy.
16. Studnia przy karczmie balami ocembrowana, przy którey jest żuraw i wiadro do nabierania wody.
17. Młyn wodny, z drzewa budowany, szkudłami kryty, długości arszynów 23, szerokości 12, wysokości 4, z mieszkaniem dla młynarza pod jednym dachem, w którym zamieszkuje Floryan Stelmaszewski młynarz stosownie do kontraktu pomiędzy właścicielem dóbr Wóycice Józefem Kiedrowskim prywatnie pod dniem 7 września 1867 r. sporządzonym na lat sześć po sobie idące poczynać się mające od dnia 23 kwietnia nowego stylu 1868 r. a kończącego się w tym samym dniu 1874 r. pod warunkami, że ten młyn był spustoszony, dlatego przyjął obowiązek Floryan Stelmaszewski młynarz, tenże młyn wyrestaurować kompletnie a właściciel tych dóbr Józef Kiedrowski za pierwszy rok odebrał dzierżawę rs. 100, na następne zaś lat pięć pozostaje w posiadaniu dzierżawczym Floryana Stelmaszewskiego młynarza za wyrestaurowanie tegoż młyna. We młynie tym są porządki do gruntu przywiązane, jako to: dwa kamienie z których jeden wierzchni a drugi spodni do melenia zboża, kosz do zasypywania zboża, skrzynia mącznia, koło wodne i koło paleczne, upust kompletny z pogródkami. Jagielnik przy którym jest kamień wierzchni i spodni z gliny, kosz do zasypywania, reszta porządków w temże młynie będących jest wyłączną własnością tegoż młynarza.
Nadmienia Komornik iż jest szynk na wsi który się praktykuje w domu włościanina Andrzeja Barczyńskiego, który szynkuje trunki do propinatora należące.
W dobrach zajmowanych są cztery stawki w małej części zarybiane.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz