-->

wtorek, 22 lutego 2022

Inwentarz młyn Woźniki (1853)

Źródło inwentarza:
Dowody majątku Woźniki. Księgi i akta hipoteczne Sądów w Sieradzu 839/1878. (Archiwum Państwowe w Łodzi, oddział w Sieradzu)
Tekst z oryginalnego inwentarza przepisał Piotr Tameczka.
 
 

Nieruchomość wiejska w terytorium dóbr ziemskich Woźniki na kępie w około rzeką Wartą oblanej, pod numerem porządkowym 39 w gminie Woźniki, Parafii Męka, Okręgu Szadkowskim, Powiecie Sieradzkim, Gubernii Warszawskiej położona, należące do dwóch nieletnich córek z jednej matki, a z dwóch ojców zrodzonych, jednej Ludwiki Toporskiej z Katarzyny z Kossowskich i Augusta małżonków Toporskich spłodzonej, a drugiej Józefy Rutkowskiej, pochodzącej z drugiego małżeństwa z Feliksem Rutkowskim, których głównym opiekunem jest Błażej Mazurkiewicz okupnik z Pratkowa, a podopiekunem Wincenty Puławski z własnych funduszów się utrzymujący z Woźnik, zajęte zostały przez Komornika na rzecz i na żądanie Juliana Szymborskiego na sprzedaż publiczną w drodze przymuszonego wywłaszczenia na satysfakcję sumy 3000 złotych polskich z procentem.

Opis nieruchomości zajętej podług protokułu jest następujący:

1. Młyn wodny na rzece Warcie na kępie tąż rzeką oblanej, znajdujący się, z drzewa kostkowego w słupy i węgieł budowany, dach mający w części gontami, w części dranicami kryty, długości arszynów 11, szerokości arszynów 14, werszków 8, wysoki arszynów 4, werszków 8, postawiony na palach, pod którym przechodzi woda. Młyn ten o dwóch zamyłkach, z których jeden tylko jest używany, drugi zupełnie do użytku nie zdatny. U zamyłka do użytku zdatnego jest wał, koła wodne, a zarazem sztorcowe w dość dobrym stanie, niemniej trzecie koło paleczne. Na wale tym jest cztery obręcze żelazne, skrzynia i kosz w dość dobrym stanie. Kamień spodni stary, gruby werszków całych dwa i szesnaście setnych, na którym obręcz jedna żelazna. Wierzchnia nowy gruby werszków całych 6 i czterdzieści ośm setnych. U zamyłka drugiego do użytku nie zdatnego wał na wodzie i w ramionach zgniły, na którym jest obręczy dwie żelaznych i jeden czop żelazny lany. U koła sztorcowego brak palcy, bęben do użytku nie zdatny, kosz i skrzynia zrujnowane. Kamień spodni popękany do użytku nie zdatny, grubości werszków dwa całych i szesnaście setnych obejmujący. Podłoga w młynie tym z bali w złym stanie, przy młynie tym przybudowana przystawka przez którą urządzony jest dubeltowemi drzwiami nie mającemi żadnego zamykania, wchód do młyna z bali w słupy stawiana, gontami kryta, długa arszynów 14 werszków ośm, szeroka arszynów cztery, wysoka arszynów trzy. Na put wschody prowadzą a te są w złym stanie. Młyn cały zawaleniem grozi, drzewo zaś z tego w małej tylko ilości do użytku mogłoby posłużyć. Przy dopiero opisanym młynie jest tama w złym stanie.

2. Młyn drugi oddzielny również wodny Jagielnikiem zwany, z bali rzniętych, w węgieł stawiany, długi arszynów 10, szeroki arszynów 10, wysoki arszynów 3, werszków ośm, gontami kryty, o jednem kole wodnym, o dwóch zamyłkach, jeden do mielenia zboża, drugi do mielenia prosa. Na wale wodnym jest cztery obręcze żelazne i czop jeden żelazny, na dwóch zaś wałach średnich jest cztery obręcze żelazne i po jednym czopie lanym, również żelaznym. Kamieni jest trzy dwa do mielenia zboża, z tych spodni gruby werszkę całą jednę i sześćdziesiąt dwie setnych, wierzchni zaś gruby werszków całych trzy i dwadzieścia cztery setnych na którym obręcz żelazna, w jagielniku - trzeci kamień, werszkę całą jednę i sześćdziesiąt dwie setnych gruby z obręczą żelazną, oprócz tego dwie skrzynie i jeden kosz do przekładania. Na put wchód po wschodach do młyna tego wchodzi się drzwiami dubeltowemi, na zasuwę drewnianą zamykanemi. Młyn dopiero opisany znajduje się w średnim stanie, również jak pierwszy postawiony na palach, pod którym woda przechodzi i brak przy nim pogródków.

Porządki w młynie i jagielniku znajdują się:
1. Pytli starych trzy. 2. Żuberków starych dwa. 3. Cwierci drewnianych trzy. 4. Drąg żelazny do dźwigania kamieni. 5. Liny starej arszynów 5.

Dom mieszkalny z bali rzniętych, w węgieł postawiony, słomą kryty, komin z surówki murowany, a nad dachem z cegły palonej nadmurowany, długi arszynów 12, werszków ośm, szeroki arszynów ośm, werszków pięć, wysoki arszynów trzy, przy którym przybudowana pod jednym dachem przystawka z bali w słupy od strony lewej, długa arszynów cztery, werszków ośm, szeroka arszynów siedm, werszków ośm, wysoka tak jak dom arszynów trzy. W domu tym jest dwie stancje, jedna sień do której prowadzą drzwi pojedyńcze na klamkę żelazną i zasuwę drewnianą zamykane. Po prawej stronie sieni wchód drzwiami pojedyńczemi, na klamkę żelazną zamykanemi, do stancji w której jest dwa okna, lecz szyby w tych powybijane - są tylko niektóre z kawałków, reszta papierem pozaklejana. Podłoga w złym stanie. W stancji tej jest komin do gotowania, sabatnik do pieczenia chleba i piec kominkową robotą postawiony, pokład z tarcic. Po lewej stronie z sieni wchodzi się drzwiami pojedyńczemi na klamkę żelazną zamykanemi. W stancji tej brak podłogi, są tylko ślady z pięciu kawałków desek, iż takowa kiedyś istniała. Komin murowany do gotowania, pokład z desek zgniły zawaleniem grozi. Z stancyi tej jest wychód małemi drzwiami na ogród, lecz te są zabite. Okienko małe również szkudłami zabite u drugiego zaś drzwi szyby stłuczone. Dom ten jest oznaczony Numerem porządkowym policyjnym 39m cały zaś budynek w złym stanie, zawaleniem grozi.

4. Chlewy, kurniki i obora pod jednym dachem słomą okrytym z bali w słupy stawiane, u których brak dwojga drzwi, dach zupełnie zły. Budynek ten długi arszynów 20, szeroki arszynów 5, werszków 8, wysoki arszynów dwa, werszków ośm.

5. Stodoła o jednym klepisku z drzewa kostkowego, kryta słomą, długa arszynów 13, szeroka arszynów 9, werszków całych ośm, dach znajduje się w złym stanie, oraz brak wrót ipięciu bali. Pomiędzy zabudowaniami przy domu jest ogród owocowo-warzywny, w którym znajduje się drzew owocowych sztuk 42, niemniej kilkadziesiąt sztuk drzewa dzikiego, zajmuje około sażeni 245, stóp kwadratowych 48.

Zajęte powyż nieruchomości położone są w Dobrach Woźniki na kępie, która to kępa ze wszech stron graniczy z rzeką Wartą i tąż jest wokoło oblana. Przejazd do rzeczonych nieruchomości urządzony jest łodzią, łódź zaś należy do młyna, która się również zajmuje łącznie z nieruchomością na sprzedaż.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz