Źródło inwentarza:
Dowody majątku Raczków. Księgi i akta hipoteczne Sądów w Sieradzu 839/1853. (Archiwum Państwowe w Łodzi, oddział w Sieradzu)
Tekst z oryginalnego inwentarza przepisał Piotr Tameczka.
"Działo się na gruncie dóbr ziemskich Raczkowa w Powiecie Wartskim położonych w zamieszkaniu dworskim dnia 6/18 stycznia 1839 roku."
Dobra ziemskie Raczków składające się z folwarku i wsi zarobnej Raczków oraz wsi zarobnej Upuszczów położone w Obwodzie i Gubernii Kaliskiej, Powiecie Wartskim, gminie Raczków, należące niegdyś do Bogumiła Retter a teraz do jego sukcesorów: Karoliny z Dąbrowskich Retterowej wdowy po Bogumile Retter, Michała Retter ojca dziedzica dóbr Zagajewa, zajęte zostały przez Komornika Wincentego Gustowskiego na sprzedaż publiczną w drodze przymuszonego wywłaszczenia na żądanie Apolonii z Powalskich i Antoniego małżonków Skupińskich, w imieniu własnym tudzież jako sukcesorów Magdaleny Powalskiej działających, tudzież Antoniego Powalskiego również jako sukcesora pomienionej Magdaleny Powalskiej. Dobra te pozostawały w tym czasie w dzierżawnym posiadaniu Tomasza Kempskiego.
I. Zabudowania dworskie wsi Raczkowa.
1. Dwór z wystawą na 2ch słupach oraz z przystawką od tyłu o 5ciu pokojach, schowaniu, kuchni, komorze, oraz w przystawie od tyłu sklep w ziemi murowany, a nad ziemią schowanie i na górze w wystawie pokoik. Dwór z bali zewnątrz i wewnątrz gliną obrzucony i wybielony a przystawka od tyłu w pruski mur, z trzema kominami murowanemi, gątami kryty, długości łokci miary warszawskiey 37, szerokości 20, wysokości 4.
Obok tego dworu studnia drzewem ocembrowana z żurawiem, sochą, zwoiem i wiadrem okutym.
Z drugiego boku wychodek z tarcic, gątami kryty.
Z tyłu dworu tego exystuie ogród owocowy z różnych drzew rodzajnych się składający, z frontu płotami z żerdzi ogrodzony, a z boku i od tyłu rowem okopany.
2. Officyna o 5ciu izbach z kominem murowanym, z drzewa w słupy i strychulce z gliny budowana, słomą kryta, długości łokci miary warszawskiey 35, szerokości 16, wysokości 3 1/2. [Potrzebuie reperacyi] przyciesi i poprawienia ścian.
3. Gorzelnia z mieszkaniem dla gorzelanego i stajnią, pod którą jest sklep murowany, a na górze sypanie na zboże, w pruski mur budowana, z kominem murowanym, gątami kryta, długości łokci miary warszawskiey 51, szerokości 21 1/2, wysokości 5.
Dwie studnie do wody, z których jedna z pąpą a druga z żurawiem, obie drzewem ocembrowane, studnia zaś trzecia drzewem ocembrowana do wywaru, do którey idą rynny do wywaru.
4. Chlewy, z bali w słupy budowane, słomą kryte, długości łokci miary warszawskiey 38, szerokości 10, wysokości 4.
5. Obory, w pruski mur budowane, słomą kryte, długości łokci miary warszawskiey 50, szerokości 15, wysokości 4.
6. Stodoła o 2ch klepiskach, od dołu z bali a od góry w strychulec z gliną w słupy budowana, słomą kryta, długości łokci miary warszawskiey 86, szerokości 20, wysokości 5. [Potrzebuie reperacyi] przyciesi i dachu.
Brog na sześciu słupach, słomą kryty.
7. Owczarnia z wystawą na sześciu słupach, z cegły paloney murowana, z oknami szklanemi, słomą kryta, długości łokci miary warszawskiey 102, szerokości 22 1/2, wysokości 6. [Potrzebuie] poszycia dachu.
8. Karczma przy trakcie o 3ch izbach i komorze, z drzewa w słupy, strychulce z gliną i pece budowana, słomą kryta, długości łokci miary warszawskiey 17, szerokości 10, wysokości 3 1/2. [Potrzebuie] poprawienia ścian i poszycia dachu.
II. Zabudowania wieyskie wsi Raczkowa.
1. Dom o 3ch izbach, 2ch komorach i sieni, w pruski mur budowany, z kominem murowanym, słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 21 1/2, szerokości 10, wysokości 4.
Obora, z bali w słupy budowana, słomą kryta, długości łokci miary warszawskiey 15, szerokości 8, wysokości 3 1/2. [Potrzebuie] przestawienia.
2. Chałupa o jedney izbie, komorze i sieni, z drzewa kostkowego w słupy budowana, z kominem murowanym, słomą kryta, długości łokci miary warszawskiey 16, szerokości 9, wysokości 3.
3. Chałupa o jedney izbie, komorze i sieni, z drzewa kostkowego w słupy budowana, z kominem lepionym, słomą kryta, długości łokci miary warszawskiey 21, szerokości 9, wysokości 4.
Obora przystawiona, z drzewa w słupy budowana, słomą kryta, długości łokci miary warszawskiey 8, szerokości 8, wysokości 3.
Stodoła, z bali i dyli w słupy budowana, słomą kryta, długości łokci miary warszawskiey 20, szerokości 12, wysokości 3 1/2.
4. Chałupa o jedney izbie, komorze i sieni, z drzewa kostkowego budowana, z kominem lepionym, słomą kryta, długości łokci miary warszawskiey 19 1/2, szerokości 9, wysokości 3 1/2. [Potrzebuie] przestawienia.
5. Chałupa o jedney izbie i sieni do którey są przystawione dwa małe chlewiki, z bali w słupy budowana, z kominem lepionym, słomą kryta, długości łokci miary warszawskiey 12 1/2, szerokości 8, wysokości 3 1/2.
Wiatrak z drzewa zwyczayny dominialny.
Stodoła, z żerdzi całkich i łupanych w słupy budowana, słomą kryta, długości łokci miary warszawskiey 22, szerokości 10, wysokości 3. [Potrzebuie] przestawienia.
Stodoła, z żerdzi całkich i łupanych w słupy budowana, słomą kryta, długości łokci miary warszawskiey 22, szerokości 10, wysokości 3. [Potrzebuie] przestawienia.
6. Chałupa o 2ch izbach i sieni przy którey są chlewiki przystawione z drzewa, z drzewa kostkowego na węgieł i słupy budowana, z kominem lepionym, słomą kryta, długości łokci miary warszawskiey 23 1/2, szerokości 11, wysokości 4. [Potrzebuie] przestawienia.
Stajenka, z bali w słupy budowana, słomą kryta, długości łokci miary warszawskiey 7, szerokości 5 1/4, wysokości 3 1/2.
7. Chałupa o iedney izbie, komorze i sieni, z drzewa w słupy i strychulce z gliną budowana, słomą kryta, długości łokci miary warszawskiey 14, szerokości 8, wysokości 3. Zawaleniem grozi.
Obórki, z dyli w słupy budowane, słomą kryte, długości łokci miary warszawskiey 10, szerokości 6, wysokości 3.
8. Dom o 4ch izbach, 4ch komorach i sieni, w pruski mur budowany, z kominem murowanym, słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 28, szerokości 15, wysokości 4.
Obórka, z drzewa i strychulce budowana, słomą kryta, długości łokci miary warszawskiey 10, szerokości 7, wysokości 3.
Stodoła nowa, z płatów rzniętych w słupy budowana, słomą kryta, długości łokci miary warszawskiey 24, szerokości 11, wysokości 4.
Stodoła, z żerdzi w słupy budowana, słomą kryta, długości łokci miary warszawskiey 21, szerokości 8, wysokości 3.
9. Chałupa o 2ch izbach, 2ch komorach i sieni z przystawionemi chlewikami, od dołu z bali, a od góry w strychulce z gliną budowana, z kominem lepionym, słomą kryta, długości łokci miary warszawskiey 36, szerokości 7, wysokości 3 1/2.
Przy drodze od wsi Raczkowa do dworu idącey są dwie sadzawki z których jedna ma upust z drzewa.
III. Zabudowania wieyskie wsi Upuszczowa.
1. Chałupa o jedney, izbie, komorze i sieni, z drzewa kostkowego w słupy budowana, z kominem lepionym, słomą kryta, długości łokci miary warszawskiey 21, szerokości 8, wysokości 4.
Sołek, z drzewa w słupy budowany, słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 6, szerokości 7, wysokości 3 1/2.
Oborka, z drzewa w słupy budowana, słomą kryta, długości łokci miary warszawskiey 17, szerokości 9, wysokości 3 1/2.
Stodoła, z drzewa w słupy budowana, słomą kryta, długości łokci miary warszawskiey 35, szerokości 10, wysokości 3.
2. Chałupa o jedney izbie, komorze i sieni, z drzewa kostkowego na węgieł budowana, z kominem lepionym, słomą kryta, długości łokci miary warszawskiey 25 1/2, szerokości 11, wysokości 4.
Obora, szopa i staynia, z drzewa w słupy budowane, z kominem lepionym, słomą kryta, długości łokci miary warszawskiey 30, szerokości 7, wysokości 3 1/2.
Stodoła, z drzewa w słupy budowana, słomą kryta, długości łokci miary warszawskiey 28, szerokości 10, wysokości 3.
3. Chałupa o jedney izbie, komorze i sieni łącznie z chlewikiem, z bali na węgieł i słupy budowana, z kominem lepionym, słomą kryta, długości łokci miary warszawskiey 26, szerokości 8 1/2, wysokości 3 1/2.
Szopa i obora, z dyli w słupy budowane, słomą kryte, długości łokci miary warszawskiey 10, szerokości 7, wysokości 3.
Stodoła, z dyli w słupy budowana, słomą kryta, długości łokci miary warszawskiey 24, szerokości 12, wysokości 3.
4. Chałupa o jedney izbie, komorze i sieni, z drzewa kostkowego budowana, z kominem lepionym, słomą kryta, długości łokci miary warszawskiey 16, szerokości 13, wysokości 4.
5. Chałupa o jedney izbie, komorze i sieni, z drzewa kostkowego budowana, z kominem lepionym, słomą kryta, długości łokci miary warszawskiey 21, szerokości 11, wysokości 3 1/2.
Stodoła, z drzewa w słupy budowana, słomą kryta, długości łokci miary warszawskiey 30, szerokości 11, wysokości 3.
Obory i szopy w klamrę, z drzewa w słupy budowane, słomą kryte, długości łokci miary warszawskiey 35, szerokości 10, wysokości 3.
W dobrach zajętych oprócz gorzelni i cegielni w polu w którey jest tylko dach na słupach nad piecem zdezelowanym żadnych fabryk ani zakładów nie masz.
Wspomniano jednego czynszownika nie stałego Jana Sobieraja młynarza z Upuszczewa.
Dobra ziemskie Raczków składające się z folwarku i wsi zarobnej Raczków oraz wsi zarobnej Upuszczów położone w Obwodzie i Gubernii Kaliskiej, Powiecie Wartskim, gminie Raczków, należące niegdyś do Bogumiła Retter a teraz do jego sukcesorów: Karoliny z Dąbrowskich Retterowej wdowy po Bogumile Retter, Michała Retter ojca dziedzica dóbr Zagajewa, zajęte zostały przez Komornika Wincentego Gustowskiego na sprzedaż publiczną w drodze przymuszonego wywłaszczenia na żądanie Apolonii z Powalskich i Antoniego małżonków Skupińskich, w imieniu własnym tudzież jako sukcesorów Magdaleny Powalskiej działających, tudzież Antoniego Powalskiego również jako sukcesora pomienionej Magdaleny Powalskiej. Dobra te pozostawały w tym czasie w dzierżawnym posiadaniu Tomasza Kempskiego.
I. Zabudowania dworskie wsi Raczkowa.
1. Dwór z wystawą na 2ch słupach oraz z przystawką od tyłu o 5ciu pokojach, schowaniu, kuchni, komorze, oraz w przystawie od tyłu sklep w ziemi murowany, a nad ziemią schowanie i na górze w wystawie pokoik. Dwór z bali zewnątrz i wewnątrz gliną obrzucony i wybielony a przystawka od tyłu w pruski mur, z trzema kominami murowanemi, gątami kryty, długości łokci miary warszawskiey 37, szerokości 20, wysokości 4.
Obok tego dworu studnia drzewem ocembrowana z żurawiem, sochą, zwoiem i wiadrem okutym.
Z drugiego boku wychodek z tarcic, gątami kryty.
Z tyłu dworu tego exystuie ogród owocowy z różnych drzew rodzajnych się składający, z frontu płotami z żerdzi ogrodzony, a z boku i od tyłu rowem okopany.
2. Officyna o 5ciu izbach z kominem murowanym, z drzewa w słupy i strychulce z gliny budowana, słomą kryta, długości łokci miary warszawskiey 35, szerokości 16, wysokości 3 1/2. [Potrzebuie reperacyi] przyciesi i poprawienia ścian.
3. Gorzelnia z mieszkaniem dla gorzelanego i stajnią, pod którą jest sklep murowany, a na górze sypanie na zboże, w pruski mur budowana, z kominem murowanym, gątami kryta, długości łokci miary warszawskiey 51, szerokości 21 1/2, wysokości 5.
Dwie studnie do wody, z których jedna z pąpą a druga z żurawiem, obie drzewem ocembrowane, studnia zaś trzecia drzewem ocembrowana do wywaru, do którey idą rynny do wywaru.
4. Chlewy, z bali w słupy budowane, słomą kryte, długości łokci miary warszawskiey 38, szerokości 10, wysokości 4.
5. Obory, w pruski mur budowane, słomą kryte, długości łokci miary warszawskiey 50, szerokości 15, wysokości 4.
6. Stodoła o 2ch klepiskach, od dołu z bali a od góry w strychulec z gliną w słupy budowana, słomą kryta, długości łokci miary warszawskiey 86, szerokości 20, wysokości 5. [Potrzebuie reperacyi] przyciesi i dachu.
Brog na sześciu słupach, słomą kryty.
7. Owczarnia z wystawą na sześciu słupach, z cegły paloney murowana, z oknami szklanemi, słomą kryta, długości łokci miary warszawskiey 102, szerokości 22 1/2, wysokości 6. [Potrzebuie] poszycia dachu.
8. Karczma przy trakcie o 3ch izbach i komorze, z drzewa w słupy, strychulce z gliną i pece budowana, słomą kryta, długości łokci miary warszawskiey 17, szerokości 10, wysokości 3 1/2. [Potrzebuie] poprawienia ścian i poszycia dachu.
II. Zabudowania wieyskie wsi Raczkowa.
1. Dom o 3ch izbach, 2ch komorach i sieni, w pruski mur budowany, z kominem murowanym, słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 21 1/2, szerokości 10, wysokości 4.
Obora, z bali w słupy budowana, słomą kryta, długości łokci miary warszawskiey 15, szerokości 8, wysokości 3 1/2. [Potrzebuie] przestawienia.
2. Chałupa o jedney izbie, komorze i sieni, z drzewa kostkowego w słupy budowana, z kominem murowanym, słomą kryta, długości łokci miary warszawskiey 16, szerokości 9, wysokości 3.
3. Chałupa o jedney izbie, komorze i sieni, z drzewa kostkowego w słupy budowana, z kominem lepionym, słomą kryta, długości łokci miary warszawskiey 21, szerokości 9, wysokości 4.
Obora przystawiona, z drzewa w słupy budowana, słomą kryta, długości łokci miary warszawskiey 8, szerokości 8, wysokości 3.
Stodoła, z bali i dyli w słupy budowana, słomą kryta, długości łokci miary warszawskiey 20, szerokości 12, wysokości 3 1/2.
4. Chałupa o jedney izbie, komorze i sieni, z drzewa kostkowego budowana, z kominem lepionym, słomą kryta, długości łokci miary warszawskiey 19 1/2, szerokości 9, wysokości 3 1/2. [Potrzebuie] przestawienia.
5. Chałupa o jedney izbie i sieni do którey są przystawione dwa małe chlewiki, z bali w słupy budowana, z kominem lepionym, słomą kryta, długości łokci miary warszawskiey 12 1/2, szerokości 8, wysokości 3 1/2.
Wiatrak z drzewa zwyczayny dominialny.
Stodoła, z żerdzi całkich i łupanych w słupy budowana, słomą kryta, długości łokci miary warszawskiey 22, szerokości 10, wysokości 3. [Potrzebuie] przestawienia.
Stodoła, z żerdzi całkich i łupanych w słupy budowana, słomą kryta, długości łokci miary warszawskiey 22, szerokości 10, wysokości 3. [Potrzebuie] przestawienia.
6. Chałupa o 2ch izbach i sieni przy którey są chlewiki przystawione z drzewa, z drzewa kostkowego na węgieł i słupy budowana, z kominem lepionym, słomą kryta, długości łokci miary warszawskiey 23 1/2, szerokości 11, wysokości 4. [Potrzebuie] przestawienia.
Stajenka, z bali w słupy budowana, słomą kryta, długości łokci miary warszawskiey 7, szerokości 5 1/4, wysokości 3 1/2.
7. Chałupa o iedney izbie, komorze i sieni, z drzewa w słupy i strychulce z gliną budowana, słomą kryta, długości łokci miary warszawskiey 14, szerokości 8, wysokości 3. Zawaleniem grozi.
Obórki, z dyli w słupy budowane, słomą kryte, długości łokci miary warszawskiey 10, szerokości 6, wysokości 3.
8. Dom o 4ch izbach, 4ch komorach i sieni, w pruski mur budowany, z kominem murowanym, słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 28, szerokości 15, wysokości 4.
Obórka, z drzewa i strychulce budowana, słomą kryta, długości łokci miary warszawskiey 10, szerokości 7, wysokości 3.
Stodoła nowa, z płatów rzniętych w słupy budowana, słomą kryta, długości łokci miary warszawskiey 24, szerokości 11, wysokości 4.
Stodoła, z żerdzi w słupy budowana, słomą kryta, długości łokci miary warszawskiey 21, szerokości 8, wysokości 3.
9. Chałupa o 2ch izbach, 2ch komorach i sieni z przystawionemi chlewikami, od dołu z bali, a od góry w strychulce z gliną budowana, z kominem lepionym, słomą kryta, długości łokci miary warszawskiey 36, szerokości 7, wysokości 3 1/2.
Przy drodze od wsi Raczkowa do dworu idącey są dwie sadzawki z których jedna ma upust z drzewa.
III. Zabudowania wieyskie wsi Upuszczowa.
1. Chałupa o jedney, izbie, komorze i sieni, z drzewa kostkowego w słupy budowana, z kominem lepionym, słomą kryta, długości łokci miary warszawskiey 21, szerokości 8, wysokości 4.
Sołek, z drzewa w słupy budowany, słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 6, szerokości 7, wysokości 3 1/2.
Oborka, z drzewa w słupy budowana, słomą kryta, długości łokci miary warszawskiey 17, szerokości 9, wysokości 3 1/2.
Stodoła, z drzewa w słupy budowana, słomą kryta, długości łokci miary warszawskiey 35, szerokości 10, wysokości 3.
2. Chałupa o jedney izbie, komorze i sieni, z drzewa kostkowego na węgieł budowana, z kominem lepionym, słomą kryta, długości łokci miary warszawskiey 25 1/2, szerokości 11, wysokości 4.
Obora, szopa i staynia, z drzewa w słupy budowane, z kominem lepionym, słomą kryta, długości łokci miary warszawskiey 30, szerokości 7, wysokości 3 1/2.
Stodoła, z drzewa w słupy budowana, słomą kryta, długości łokci miary warszawskiey 28, szerokości 10, wysokości 3.
3. Chałupa o jedney izbie, komorze i sieni łącznie z chlewikiem, z bali na węgieł i słupy budowana, z kominem lepionym, słomą kryta, długości łokci miary warszawskiey 26, szerokości 8 1/2, wysokości 3 1/2.
Szopa i obora, z dyli w słupy budowane, słomą kryte, długości łokci miary warszawskiey 10, szerokości 7, wysokości 3.
Stodoła, z dyli w słupy budowana, słomą kryta, długości łokci miary warszawskiey 24, szerokości 12, wysokości 3.
4. Chałupa o jedney izbie, komorze i sieni, z drzewa kostkowego budowana, z kominem lepionym, słomą kryta, długości łokci miary warszawskiey 16, szerokości 13, wysokości 4.
5. Chałupa o jedney izbie, komorze i sieni, z drzewa kostkowego budowana, z kominem lepionym, słomą kryta, długości łokci miary warszawskiey 21, szerokości 11, wysokości 3 1/2.
Stodoła, z drzewa w słupy budowana, słomą kryta, długości łokci miary warszawskiey 30, szerokości 11, wysokości 3.
Obory i szopy w klamrę, z drzewa w słupy budowane, słomą kryte, długości łokci miary warszawskiey 35, szerokości 10, wysokości 3.
W dobrach zajętych oprócz gorzelni i cegielni w polu w którey jest tylko dach na słupach nad piecem zdezelowanym żadnych fabryk ani zakładów nie masz.
Wspomniano jednego czynszownika nie stałego Jana Sobieraja młynarza z Upuszczewa.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz