-->

wtorek, 24 sierpnia 2021

Inwentarz Grabina (1830)

Źródło inwentarza:
Akta notariusza Kajetana Szczawińskiego w Szadku z lat 1830-31, akt nr 533. (Archiwum Państwowe w Łodzi, oddział w Sieradzu) Inwentarz przepisał Piotr Tameczka.


"Działo się w wsi Iwoniu Powiecie Szadkowskim Woiewództwie Kaliskiem w domu pod numerem czwartym dnia szóstego czerwca tysiąc ośmset trzydziestego roku."

Rejent Powiatu Szadkowskiego Kajetan Szczawiński przystąpił do spisania pozostałości po zmarłym w 1829 roku Wojciechu Zaborowskim, który był właścicielem 3/5 części dóbr Iwonia litera C. Do dóbr tych należał również folwark zwany Grabina. Żoną zmarłego była Marianna z Otockich Zaborowska.


Tytuł 1.Nieruchomości.

1.Pozostałe się trzy piąte części dóbr Iwonia w Powiecie Szadkowskim położone przez kontrakt urzędowy przed Bajerem Rejentem w Kaliszu na dniu 7. sierpnia 1828 roku pomiędzy ś. p. Wojciechem Zaborowskim Dziedzicem z jednej a Piotrem Duninem z drugiej strony zawarty do roku 1831 dnia So Jana temuż Duninowi przez zmarłego wydzierżawione za summę roczną na rok złotych tysiąc czterysta. Wszystkie te trzy piąte części nabył zmarły Wojciech Zaborowski od sukcessorów Otockich za summę złotych polskich piętnaście tysięcy jak dowodzi wykaz hypoteczny części litt. C.

2. Do tychże trzech piątych części dóbr Iwonia littera C. należy folwarczek nazwany Grabina, nowo przez zmarłego wyrudowany i zabudowany, na którym to folwarczku znajduie się:

a. Dworek z bali rzniętych dranicami pobity z podłogami, suffitami slusarską robotą, zdatny zupełnie do mieszkania. Mieści w sobie 2 pokoje, dwie sionki?, komorę i izbę czeladnią, komin duży i małe są masiv murowane, który iest oszacowany na złotych 1200.

b. Staynia z wozownią z rzniętych nowych bali nie pokryta i nie dokończona, wartująca złotych dwieście No 200.

c. Stodoła z starego drzewa przestawiona o jednem klepisku poszyta staremi snopkami, zupełnie do użytku zdatna z jednemi wrotami, wartująca złotych ośmdziesiąt No 89.

d. Stara oborka z rzniętych bali poszyta staremi snopkami z jednemi drzwiami, niegdyś chałupką nazwana, wartuiąca złotych z poprzednią stodołką pod litterą C. umieszczoną złotych 80, który folwarczek pozostała wdowa rachując od So Jana roku bieżącego na lat trzy po sobie idące wydzierżawiła W. Janowi Otockiemu za summę roczną złotych dwieście pięćdziesiąt No 250.

Następnie opisano wierzytelności i inwentarz żywy.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz