-->

sobota, 19 czerwca 2021

Inwentarz Sadokrzyce (1839)

Źródło inwentarza:
Akta notariusza Antoniego Pstrokońskiego w Sieradzu z roku 1839. (Archiwum Państwowe w Łodzi, oddział w Sieradzu) Inwentarz przepisał Piotr Tameczka.

"Działo się na gruncie wsi Sadokrzyc Powiatu Wartckiego dnia drugiego/czternastego Października roku tysiąc osmset trzydziestego dziewiątego."
Rejent Powiatu Sieradzkiego zostaje delegowany do wsi Sadokrzyce aby opisać stan budynków w pomienionych dobrach. Tu przebywa Aloyza z Zbierzchowskich, wdowa po Janie Nepomucenie Poray Gołembowskim dziedzicu dóbr Sadokrzyc i Gorzuch, dzierżawczyni Sadokrzyc i pani dożywotnia dóbr Gorzuchy w towarzystwie Romana hr. z Posławic Ankwicza, opiekuna małoletnich panien Wiktoryi i Klementyny Gołembowskich, córek zmarłego dziedzica.

Budynki Dworskie w Sadokrzycach wielkich.

1. Dwór z drzewa rzniętego, wewnątrz i zewnątrz gliną wyrzucany, bielony, maiący dwa kominy nad dachem murowane, dach szkudlany stary, naprawiany, na dachu trzy gwiazdy blaszane, potrzebuiący nowego. Z dziedzińca wchodząc do sieni są drzwi podwoyne dębowe, gwozdziami nabiiane, z klamką, ryglem, wrzecądzem i skoblami żelaznemi, na zawiasach i zasuwka? W sieni drzwi do przedpieców na zawiasach z klamką i szkoblami. Z teyże sieni drzwi do przedpokoiu podwoyne na zawiasach żelaznych z klamką i antabą żelaznemi. W nim iest kominek moskiewski, drzwiczki do pieców na zawiasach z wrzecądzem i skoblami, drzwiczki do framugi na zawiasach z wrzecądzem i skoblami. W sieni i przedpokoiu posadzka z cegły stara zła. Z przedpokoiu drzwi do pokoiu pierwszego podwoyne na zawiaskach żelaznych z zamkiem i kluczem. W tym pokoiu kominek i piec moskiewski z cegły, okien dwa otwierane z kompletnym oknem. Z tego pokoiu drzwi do gabinetu podwoyne na zawiasach żelaznych z zamkiem i kluczem, w nim dwa okna kompletne, kominek moskiewski. Z tego gabinetu drzwi do sionki poiedyńcze na zawiasach, maiące klamkę, antaby dwie i haczyk. Z sionki drzwi poiedyńcze do komory na zawiasach z wrzecądzem, skoblami i zasuwką żelaznemi. W niey okna z kratami żelaznemi, w komorze sklepik mały na mleko, w tey sionce komin mały nad dach z muru wyprowadzony. Z tey sionki drzwi do ogrodu na zawiasach żelaznych z zasuwką i okienkiem gołym w którym krata żelazna.
Z pierwszego pokoiu do drugiego bawialnego drzwi podwoyne u góry sklane na zawiaskach, z zamkiem, kluczem i antabą. W tym pokoiu piec moskiewski kaflany biały, okna dwa. Te dwa pokoie malowane pierwszy na murze, drugi na płotnie. Z tego pokoiu drzwi na salę podwóyne z zamkiem kluczem, dwiema antabami i ryglami u góry. W tych dwóch pokoiach i gabinecie posadzka malowana. Na sali kominek moskiewski, okna dwa otwierane na zawiaskach. W murze trzy szafki zamykane na zawiaskach z zameczkami kluczami, które są potrzebne na stołowe rzeczy, posadzka z tarcic. Z sali drzwi do sieni podwóyne na zawiasach z zamkiem, kluczem, antabami. Z tey sieni drzwi do pokoiu Panieńskiego poiedyńcze na zawiasach z zamkiem, kluczem i antabą. W tym pokoiu kominek moskiewski, okna dwa otwierane na zawiaskach, podłoga z tarcic. Z tego pokoiu drzwi poiedyńcze z zamkiem, kluczem i antabą do pokoiu gospodarskiego. W tym pokoiu kominek polski, piec do chleba, okna dwa otwierane, podłoga stara zła. Z tego pokoiu drzwi do sionki poiedyńcze z klamką, skoblami dwiema i antabą. Z tey sionki drzwi poiedyńcze na zawiasach z wrzecądzem, skobelkami i haczykiem do komory. W komorze okno iedno otwierane na zawiasach i schody na górę. Na górze pokoik z drzwiami na zawiasach z wrzecądzem, skobelkami i haczykiem. W tym pokoiu podłoga zła? i posowa dość dobra, drzwi z oknem na dziedzińcu, w których połowa wytłuczona, deską zabita. W sieni na dole podłoga z tarcic, okno zabite okienicą starą złą, drzwi na podwórze tylne poiedyńcze na zawiasach z klamką wrzecądzem, skoblami i zasuwkę. Posowy wszędzie z tarcic, okiennic wszystkich iest tylko trzy dubeltowych na zawiaskach z szrubami.

2. Oficyna z drzewa kostkowego stara, nadpruchniała, ściany popaczone, przyciesi w ziemię wlazły, ma dach szkudlany stary z gruntu zły, komin murowany nad dach wywiedziony z daszkiem na prętach żelaznych. W tey oficynie dwie izby, dwie komory, w środku stara kuchnia, drzwi ośm wszystkie na zawiasach stare po większey części złe, przy tych drzwiach iedna klamka, wrzecądze cztery z skobelkami, okien cztery, kominek ieden moskiewski, polskie dwa, a w kuchni trzeci wielki.

3. Gorzelnia nad sadzawką z drzewa rzniętego, komin z gruntu murowany, dach szkudlany. W tey gorzelni izba wielka do palenia wódki, a na drugiey stronie dwie komory iedna na kartofle, druga na drzewo, izba mieszkalna bez podłogi dla gorzelanego w którey iest okno dobre, kominek moskiewski z sabatnikiem, drzwi wszystkich iako to podwóynych dwoie, poiedyńczych pięcioro, okien pięć dobrych w dachu okno szóste. Nad drzwiami okienko do sieni.

Przy gorzelni studnia do wywaru obita tarcicami z dachem szkudlanym, drzwiami na zawiasach z wrzecądzem i skoblami, drabina na dachu.
Za gorzelnią studnia dobra nowa ocembrowana szeroka? zrusztowaniem z dwiema koszorami i dwiema wiadrami.

4. Suszarnia z drzewa kostkowego nowo przez W. Gołembowską wdowę przestawiona, maiąca dach z tarcic, komin murowany, okno iedno dobre, drzwi dwoie, iedne na zawiasach żelaznych, drugie na biegunach, przy iednych wrzecądz kręcony z skobelkami. W izbie słodowey kominek z sabatnikiem, schody na górę, w sionce kotlina do kotła.

5. Sklep murowany pod dworem do którego drzwi z zamkiem, kluczem, wrzecądzem i skoblami. Wewnątrz dwoie drzwi na zawiasach z wrzecądzami i skoblami.

6. Blisko tego sklepu drugi sklep murowany sklepiony na włoszczyznę, maiący drzwi podwóyne na zawiasach z wrzecądzem i skoblami, nad tym sklepem dach szkudlany.

7. Sklepik między dworem i oficyną z drzewa w ziemi zamykany na wrzecądz.

8. Lamus czyli spichrz z drzewa rzniętego z 1780 zbudowany w ziemię wlazły, maiący dach słomiany, drzwi czworo na zawiasach, zamków dwa z kluczami, wrzecądzów dwa i skobel do zamykania, schody na górę, podłogi i posowy z tarcic.

9. Za dworem i spichrzem sad w którym się znayduią drzewa owocowe, śliwki, iabłka, gruszki, orzechy laskowe. Przy płocie wychodek z drzwiami na zawiasach z haczykiem.

10. Za oficyną karmik z drzewa łupanego z dachem słomianym.

11. Staynia na przeciw dworu z drzewa rzniętego stara, przyciesi ma wklęsłe w ziemię, dach słomiany z dymnikiem, drzwi iedne do komory na zawiasach z wrzecądzem i skoblami, drugie drzwi do stayni na biegunach z wrzecądzem i skoblami oraz prętem żelaznym, trzecie drzwi do obory na biegunach z wrzecądzem. W stayni podłoga stara i posowa podobnie i w komorze. Wrota do drugiey obory stare złe bez żelaza.

12. Drugie obory stare z drzewa łupanego, dach słomiany, wrot dwoie z wrzecądzami i skoblami, drzwi dwoie na biegunach z wrzecądzami i skoblami.

13. Za stayniami i oborami ogród włoski zaczęty niedokończony, maiący gdzie niegdzie drzewka owocowe i małą sadzaweczkę. Inspekta o dziesięciu oknach starych.

14. Sadek przed dworem owocowy idąc ku owczarni.

15. Owczarnia na południe z drzewa rzniętego przed kilkunastu lat postawiona, maiąca dach słomiany z dwiema dymnikami, obity szkudłami o trzech rzędach, wrot dwoie na biegunach, drzwi troie na zawiasach żelaznych z wrzecądzami trzema i skoblami, z frontu i tyłu wyparte ściany.

16. Stodoła na zachód słońca o dwóch klepiskach z drzewa rzniętego, wrota na biegunach u góry z kunami, każde wrota maią wrzecądze i skoble, dach słomiany stary mchem porosły, maiący u dołu cztery rzędy szkudeł mchem porosłych.

17. Stodoła nowa przez W. Gołembowską wdowę dokończona na zachód słońca i iednym klepisku z drzewa rzniętego, dach słomiany dobry, maiąca wrota na wylot na biegunach z kunami żelaznemi u góry wrzecądz z skoblami, przy drugim samsieku drzwi do sieczkarni na zawiasach z wrzecądzem i skoblami. Z sieczkarni drzwi do komory na zawiasach bez wrzecądza.

18. Wolarnia za gorzelnią nowa z drzewa rzniętego z dachem słomianym przez W. Gołembowską wdowę nowo teraz zbudowana, maiąca drzwi czworo na biegunach, żłoby z tarcic.

19. Na boku oficyny chlewy z kurnikami z różnego drzewa stare, przyciesi zgniłe, dach słomiany, drzwi sześcioro ..... u iednych wrzecądz z skobelkami.

20. Przed gorzelnią sadzawka, a druga bisko suszarni.

21. Między dworem z stayniami studnia z starą cembrzyną, maiąca sochę z żelaznym sierdzieniem, koszor z wiadrem okutym.

22. Dziedziniec i sady gdzie potrzeba wszędzie ogrodzone płatami, wszystkie płoty potrzebuią reperacyi, zamknięć niemasz.

23. Staw za wsią przy trakcie do Wągczowa idącym, do którego iest upust - rynna.

Budynki wieyskie.

1. Chałupa Nr. 4 xięgi ludności Ambrożego Smigrockiego zagrodnika z drzewa rzniętego stara wypaczona, przyciesi zgniłe, dach słomiany stary mchem porosły, komin z gliny. W niey izba, komora, sień, okna dwa dobre, drzwi na biegunach, kominek z piecem.
Stodoła z drzewa kostkowego stara nachylona o dwóch samsiekach, dach słomiany stary, wrota na wylot na biegunach z wrzecądzem i skoblami.
Obora stara z drzewa kostkowego, w tyle dziurawa, dach słomiany

2. Chałupa Nr. 5 Franciszka Werszczaka dość dobra z drzewa kostkowego, dach słomiany, komin gliniany nadmurowany, ma izbę, komorę i sień, okno iedno dość dobre, kominek z piecem.
Stodoła z drzewa kostkowego o dwóch samsiekach, dach słomiany, wrota na wylot z wrzeciądzem i skoblami.
Oborka dość dobra z różnego drzewa, dach słomiany, drzwi dwoie na biegunach, u iednych wrzecądz z skoblami.
Sołek z drzewa kostkowego pod snopkami z drzwiami o wrzecądzu i skoblach.

3. Chałupa frontowa Nr. 6 Walentego Cichowicza zagrodnika z drzewa rzniętego stara, przyciesi złe, dach słomiany dość dobry, komin gliniany nadmurowany, maiąca dwie izby z piecami i kominkami, każda o iednym oknie, komory dwie, sień, drzwi pięcioro, z których dwoie z wrzecądzami i skoblami, iedne na zawiasach żelaznych.
Stodoła w tyle o dwóch samsiekach z drzewa kostkowego, dach słomiany, wrota stare reperowane.
Oborka z drzewa kostkowego stara, przyciesi złe, drzwi na biegunach z wrzecądzem i skoblami, dach słomiany.

4. Karczma Nr. 7 z drzewa obrabianego, dach słomiany, komin gliniany nadmurowany, maiąca izbę, komorę i dach, drzwi pięcioro na biegunach, u dwoyga wrzecądze z skoblami, w izbie kominek i piec i dwa okna dobre, kuchenka z sieni. Przy tey karczmie staynia wiezdna z drzewa kostkowego maiąca wrota na wylot, dwa żłoby dach słomiany.
Stodoła z różnego drzewa w słupy o iednym samsieku, dach słomiany mchem porosły, wrota iedne z wrzecądzem i skoblami.

5. Chałupa Nr. 8 Pawła Tomaszewskiego czynszownika z drzewa kostkowego, dach słomiany, komin z gliny nadmurowany, izby dwie, komorę i sień, u dwoyga drzwi dwa wrzecądze z skoblami, okna dwa iedno przez puł wytłuczone.
Stodoła z drzewa kostkowego, dach słomiany o iednym samsieku, wrota z wrzecądzem i skoblami.
Oborka z szopą z drzewa kostkowego o dachu słomianym i drzwiach na biegunach.

6. Chałupa Nr. 6 Szymona Marciniaka zagrodnika z drzewa rzniętego, maiąca dach słomiany, komin gliniany nadmurowany, dwie izby, komore i sień, okna dwa, kominki z piecami dwoie z wrzecądzami i skoblami, reszta na biegunach.
Stodoła o dwóch samsiekach z drzewa kostkowego, dach słomiany, wrota z wrzecądzem i skoblami podparta.
Oborka z szopką z drzewa kostkowego, stara, maiąca dach słomiany, dwoie drzwi na biegunach.
Studzienka ocembrowana z kulką.

7. Chałupa Nr. 10 Woyciecha Woszczaka stara z drzewa kostkowego, dach słomiany stary, izbę iednę, izdebkę, komorę i sień, drzwi dwoie z wrzecądzami, komin lepiony nadmurowany komin i piec.
Stodoła o dwóch samsiekach z drzewa kostkowego, dach słomiany, wrota iedne z wrzecądzem i skoblami.
Oborka z drzewa kostkowego, dach nowy przez połowę, a druga połowa nieposzyta.

8. Kuźnia z drzewa rzniętego przez W. Gołembowską wdowę postawiona, maiąca komin murowany, dach szkudlany, drzwi podwóyne na zawiasach z zamkiem i kluczem, przycies iedna nadpruchniała.

9. Chałupa Nr. 11 Jakuba Grabi półrolnika przez W. Gołembowską wdowę postawiona frontowa, z drzewa rzniętego, komin zylniy? nadmurowany, dach słomiany, izby dwie, komory dwie, sienie dwie, drzwi troie na zawiasach, w izbie kowalskiey drzwi maią zamek, klamkę, wrzecądz z skoblami i haczyk, okna dwa, piec z kominkiem. W izbie zaś włościanina drzwi na zawiasach z haczykiem, kominek z piecem, okno iedno, drzwi scinne? na zawiasach, drzwi do inney sionki i na podworze także na zawiasach. W tey chałupie iest ieszcze izdebka trzecia o iednym kominku, oknie i drzwiach na zawiasach.
Stodoła o dwóch klepiskach z drzewa kostkowego, o dachu słomianym, wrotach dwoygu z wrzecądzami, ..... należeć ma do zagrodnika, a druga osobna stodoła o dwóch samsiekach z drzewa kostkowego, maiąca wrota iedne, dach słomiany, należy do kowala.
Oborka z drzewa kostkowego stara nadpruchniała maiąca troie drzwi z wrzecądzem i skoblami, wrota z wrzecądzem i skoblami, dach słomiany. Oborka osobna z drzewa kostkowego do kowala należąca, drzwi iedne z wrzecądzem i skoblami. Sołki dwa z drzewa kostkowego, maiące dachy słomiane, drzwi na biegunach z wrzecądzami i skoblami.
Studnia w samym płocie ocembrowana z słupkiem i kulką.

10. Chałupa Nr. 12 frontowa przez W. Gołembowską wdowę postawiona z drzewa rzniętego, maiąca przyciesi nadgniłe, dach słomiany, komin nadmurowany, izby cztery, sienie dwie, drzwi na biegunach czworo z wrzecądzami i skoblami, dwa piece z kominkami. W innych dwóch tylko dwa kominki, okna dwa formalne drugie dwa małe.
Oborka z drzewa kostkowego nadpruchniała, nie maiąca ani dachu, ani drzwi.

11. Przed sadem dworskim przy trakcie sadzawka wąska a długa.

12. Chałupa Nr. 13 Krawczyka Piotra zagrodnika z drzewa rzniętego, maiąca trzy izby, komory dwie, sieni dwoie, drzwi na biegunach, wrzecądze trzy z skoblami, kominki trzy z piecami, dach słomiany, okna trzy, drabinę na dachu.
Stodoła z drzewa kostkowego stara, dach słomiany, wrot dwoie z wrzecądzami i skoblami.
Sołek z drzewa kostkowego, maiący dach słomiany, drzwi z wrzecądzem i skoblami.
Chlewiki małe dla trzody z różnego drzewa z dachami słomianemi.

13. Chałupa Nr. 14 Jana Marciniaka półrolnika stara z drzewa kostkowego, maiąca dach słomiany stary, komin z gliny zły, iednę izbę, komorę iednę, sień iednę, okno złe iedno, drzwi troie na biegunach, iedne na zawiasach z haczykiem, wrzecądzem i dwiema skoblami.
Stodoła o dwóch sąsiekach z drzewa kostkowego maiąca wrota iedne z wrzecądzem i skoblami, dach słomiany.
Oborki z szopą o czworgu drzwiach z wrzecądzami na biegunach z drzewa różnego, dach słomiany dość dobry.
Sołek z drzewa kostkowego, dach słomiany, drzwi z wrzecądzem i skoblami.
Studnia u którey cembrzyna nieukończona z słupkiem i kulką.

14. Chałupa stara Nr. 15 Antoniego Cichowicza zagrodnika z drzewa rzniętego, ma dach słomiany, komin lepiony nadmurowany, izbę, komorę, sień, okno iedno złe, drzwi czworo na biegunach, u dwoygu wrzecądze z skoblami, u drugich nie ma.
Stodoła z drzewa różnego o dwóch samsiekach, dach słomiany, wrota iedne z wrzecądzem i skoblem.
Oborka z drzewa kostkowego maiąca dach słomiany, drzwi z wrzecądzem i skoblami.

15. Chałupa Nr. 16 Karola Pietroskiego, a teraz Jana Cichowicza zagrodnika z drzewa kostkowego stara, nadpruchniała, maiąca dach słomiany, komin zły, izbę i izbetkę nowo przez pastuchę Woyciecha Kurpę? przystawioną, komorę, sień, w izbie kominek z piecem, drzwi czworo na biegunach, u dwojga wrzecądze i skoble. W izdebce okno małe, kominek i piec.
Stodoła o iednym samsieku z wrotami, dach słomiany, przy stodole oborka z różnego drzewa, drzwi z skoblami i wrzecądzem.
Studnia z małą cembrzyną i słupkami z kulką.

16. Chałupa frontowa Nr. 17 Michała Klimczaka zagrodnika z drzewa kostkowego, maiąca dach słomiany, komin nadmurowany, izby dwie, komorę i sień, okna dwa z których iedno do połowy wytłuczone, drzwi troie na zawiasach z wrzecądzami i skoblami, u kucharza kominek moskiewski, na drugiey stronie kominek z piecem.
Stodoła z drzewa kostkowego o dwóch samsiekach, wrota iedne z wrzecądzem i skoblami, dach słomiany stary.
Sołek w którym komornik siedzi z drzewa kostkowego ma dach słomiany, drzwi z wrzecądzem i skoblami.
Sołek drugi z drzewa kostkowego maiący dach słomiany dobry, drzwi z wrzecądzem i skoblami.
Oborka z szopką z drzewa kostkowego nadpruchniałego, dach słomiany dobry, drzwi dwoie z iednym wrzecądzem i skoblami, wrota stare do szopy.
Przy komorze kucharza chlewik z drzewa kostkowego spruchniałego, dach słomiany, drzwi na biegunach.
Studzienka z cembrzyną złą, słupkiem i kulką.

17. Chałupa stara Nr. 18 Antoniego Woszczaka z drzewa rzniętego iuż popruchniałego, ma dach słomiany, komin lepiony, izbę, komorę i sień, okno iedno, kominek i piec, drzwi czworo na biegunach, ieden wrzecądz z skoblami.
Stodoła z drzewa kostkowego o dwóch samsiekach, dach słomiany, stary, mchem porosły, wrota iedne z wrzecądzem i skoblami.
Oborka z drzewa kostkowego, dach słomiany stary, drzwi dwoie na biegunach z wrzecądzami i skoblami.
Sołek z drzewa kostkowego, dach słomiany, drzwi na biegunach z wrzecądzem, przy sołku staynia z drzwiami, wrzecądzem i skoblami.

18. Chałupka Nr. 19 w którey ogrodnik mieszka z drzewa rzniętego i obrabianego, maiąca dach słomiany, drzwi czworo na biegunach, iedne na zawiasach, okno stare, komin lepiony, izbę i komorę. W tyle chałupy oranżerya z kominem murowanym i kominkiem moskiewskim do ogrzewania roślin przez W. Gołembowską wdowę przystawiona.
Chlewik przy chałupie przybudowany na trzodę.

Budynki wieyskie w Sadokrzycach małych.

1. Chałupa Nr. 20 Szymona Sobczaka z drzewa kostkowego, maiąca dach słomiany, komin lepiony nadmurowany, izbę, komorę i sień, oborę i szopę, okno iedno, drzwi czworo bez żelaz, kominek z piecem.
Stodoła o dwóch samsiekach z drzewa kostkowego, maiąca dach słomiany, wrota iedne z wrzecądzem i skoblami.
Studzienka ocembrowana z słupkiem i kulką.

2. Chałupa Nr. 21 Ignacego Wróbla zagrodnika z drzewa rzniętego nowo przestawiona przez W. Gołembowską wdowę maiąca nowe przyciesi, dach słomiany, izby dwie, komorę, sień, drzwi dwoie na zawiasach z wrzecądzami i skoblami, ieden kominek z piecem.
Stodoła o dwóch samsiekach z drzewa kostkowego maiąca dach słomiany, wrota iedne z wrzecądzem i skoblami.
Oborka z drzewa kostkowego z dachem słomianym, drzwiami o wrzecądzu i skobelkach, przy niey szopka.
Sołek z drzewa kostkowego z dachem słomianym, drzwi z wrzecądzem i skoblami.

3. Chałupa Nr. 22 Oleynika teraz Jakuba Balwińskiego zagrodnika z drzewa kostkowego stara, wklęsła, maiąca dach słomiany, komin lepiony, izbę, komorę i sień, drzwi dwoie z wrzecądzami i skoblami, dwoie bez żelaz, okno iedno, kominek i piec.
Stodoła z drzewa kostkowego o dwóch samsiekach z dachem słomianym, wrota iedne z wrzecądzem i skoblami.
Sołek z drzewa kostkowego z dachem słomianym, drzwi z wrzecądzem i skoblami.
Oborka z drzewa kostkowego, maiąca dach słomiany, drzwi dwoie.

4. Chałupa Nr. 23 Skorupy czynszownika z drzewa rzniętego i kostkowego, maiąca dach słomiany, komin lepiony nadmurowany, izbę, komorę i sień, drzwi troie z wrzecądzami i skoblami, iedne inne bez żelaza, kominek z piecem.
Stodoła o dwóch samsiekach z drzewa kostkowego, dach słomiany, wrota iedne z wrzecądzem i skoblami.
Sołek z drzewa kostkowego, dach słomiany, drzwi z wrzecądzem i skoblami.
Obora z drzewa różnego z dachem słomianym, wrotami na biegunach.

5. Chałupa Nr. 24 Bednarka teraz Smigrockiego Karola z drzewa kostkowego, maiąca dach słomiany, komin lepiony, izbę iednę, komorę, sień i szopę, okno iedno, drzwi z wrzecądzami i skoblami dwoie a trzecie bez żelaz do niey przystawiona trzecia komora.
Stodoła z drzewa kostkowego o dwóch samsiekach, wrota iedne z wrzecądzem i skoblami, dach słomiany.
Obora z drzewa kostkowego, maiąca dach słomiany stary, drzwi iedne na biegunach.

6. Chałupa Nr. 25 Franciszka Tomaszewskiego zagrodnika z drzewa rzniętego i kostkowego, ma dach słomiany, komin lepiony, dwie izby, okna dwa, drzwi z wrzeciądzami dwiema, reszta bez żelaza, komorę iedną, sień iedną, piece dwa, kominki dwa.
Stodoła z drzewa kostkowego o dwóch samsiekach z dachem słomianym, ma wrota iedne z wrzecądzem i skoblami.
Obora z drzewa kostkowego ma dach słomiany, drzwi bez żelaza.
Sołek z drzewa kostkowego ma dach słomiany, drzwi z wrzecądzem i skoblem.
Stodoła druga o dwóch samsiekach z dachem słomianym o iednych wrotach z wrzecądzem i skoblami.
Obora z drzewa kostkowego, ma dach słomiany, drzwi na biegunach, do niey przystawiona szopa.

7. Chałupa Nr. 26 Idziego Królaka? zagrodnika z drzewa kostkowego stara, maiąca dach słomiany, komin lepiony stary, zły, izbę, komorę, sień, okno iedno, drzwi troie z wrzecądzem, iedne bez żelaza, piec, kominek, chliwik przystawiony.
Stodoła stara z drzewa kostkowego, ma dach słomiany, wrota z wrzecądzem i skoblami, szopkę przystawioną.
Obora z drzewa kostkowego, ma dach słomiany, dwoie drzwi na biegunach.

8. Chałupa Nr. 27 Marcina Oleynika z drzewa kostkowego stara, maiąca dach słomiany stary, komin lepiony, dwie izby, komory dwie, sień iednę, okna dwa, drzwi czworo z wrzecądzami, kominki dwa z piecami. Do tey chałupy w obu końcach przystawione dwie oborki z drzwiami.
Stodoła z drzewa kostkowego maiąca dach słomiany, wrota iedne z wrzecądzem i skoblami.
Studzienka ocembrowana z słupem i kulką.
Oborka z drzewa kostkowego maiąca dach słomiany, dwoie drzwi, nowo postawiona przez Marcina Oleynika.

9. Stawek pusty za chałupą i drugi ku Wągczewu bez upustów.

Na końcu wzmiankowano zasiewy dworskie.









Brak komentarzy:

Prześlij komentarz