-->

poniedziałek, 28 czerwca 2021

Inwentarz Kałów (1824)

Źródło inwentarza:
Akta notariusza Józefa Stokowskiego w Zgierzu z roku 1824, akt nr. 58. (Archiwum Państwowe w Łodzi) Inwentarz przepisał Piotr Tameczka. 

 "Działo się w Wsi Kałowie Powiecie Zgierskim w Domu pod Numerem pierwszem Dnia Dwunastego mca Sierpnia roku Tysiąc Ośmset Dwudziestego Czwartego."

Notariusz Publiczny Powiatu Zgierskiego Józef Stokowski przybył na grunt Kałowa. Tutaj stawił się Ignacy Mokrski we wsi Ciężkowie zamieszkały, który wydzierżawił dobra Kałów i połowę Tumusina. Na jego prośbę Notariusz przystąpił do opisania stanu dóbr.


I. Zabudowania Dworskie.

Dziedziniec od pola i ogrodów ogrodzony częścią płatami rzniętemi częścią rowem opasany i chróstem wygrodzony.
Dwór z bali rzniętych słomą od frontu i  od tyłu pokryty, szczyty gontami. Wchodzi się do tego dworu przez ganek, który iest gontami kryty, z ganku wchodzi się do sieni, z sieni po prawey stronie pokoiu podłoga z tarci, w tymże pokoiu są dwa okna, piec i komin z cegły paloney wymurowany, z tego pokoiu wchodzi się do pokoiu mnieyszego w którym iest komin takoż z cegły murowany o dwóch oknach, po prawey stronie tego pokoiu znayduie się garderoba, w którey podłogi niemasz, w drugim zaś pokoiu podłoga się znayduie, izba czeladna bez podłogi z kominem i piecem o dwóch oknach, spiżarnia takaż bez podłogi o iednym oknie, komin lepiony nad wierzchim murowany, drzwi iakie się znayduią to częścią są na zawiasach, częścią na biegunach i zamykaią sę takoż w tem sposobie na klamki i zamki. Przy oknach są trzy okiennice na zawiasach. Dwór ten potrzebuie konieczniy reperacyi poniewasz przyciesi są spruchniałe i pokrycie w złem stanie.

II. Gorzelnia.

Gorzelnia z bali rzniętych, która to gorzelnia iest w złem stanie że zagraża niebezpieczeństwem i reperowaną bydź nie może z powodu iż wszystko drzewo iest spruchniałe.

III. Uzd.

Uzd z drzewa obrabianego słomą pokryty bez podłogi, drzwi na biegunach na szkobel zamykaiące się bez pieca w naygorszym stanie.

IV. Kurniki.

Kurniki z drzewa rzniętego słomą pokryte a w iednym końcu staynia ze żłobem i drabiną, z pułapem częścią z żerdzi, częścią z dylów złożonym, drzwi na biegunach na zapory zamykaiące się. Te kurniki znayduią się po prawey i lewey stronie to iest w dwóch zabudowaniach i potrzebuią takoż gwałtowniy reperacyi, ponieważ przyciesie są zupełnie spruchniałe. W środku dziedzińca znayduie się studnia gąsiorem i korytem w złem stanie.

V. Staynia i wozownia.

Staynia i wozownia z drzewa rzniętego gątami pobita, bez żłobów i podłogi na cztery drzwi zamykaiąca się, dwoie drzwi zamykaiące się na szkoble żelazne a drugie drzwi na zapory drewniane zewnątrz drzwi są na zawiasach lecz czterech zawias brakuie wewnątrz tey stayni znayduie kumorka na szkobel żelazny zamykaiąca się, drzwi na zawiasach żelaznych, staynia tu i wozownia takoż iest w złem stanie i potrzebuiąca reperacyi, niemaiąca sufitu żadnego.

VI. Stodoły.

Dwie stodoły z drzewa obrabianego, każda o dwóch klepiskach słomą pokryte, drzwi na biegunach zamykaiące się na zamek i szkobel, w części reperacyi potrzebuiące.

VII. Obora.

Obora z drzewa obrabianego słomą poszyta, wewnątrz znayduią się żłoby i drabiny, drzwi na biegunach drewnianych na kołki zamykaiące się, obora ta potrzebuie reperacyi ponieważ przyciesi są w naygorszem stanie.

VIII. Młyn wodny.

Młyn wodny z drzewa obrabianego o dwóch kołach. Wewnątrz znayduie się izba o iednym piecu i kominie, o dwóch oknach, piec i komin potrzebuie reperacyi, drzwi iest pięć, trzy na zawiasach a dwoie na biegunach, zamykaią się na zapory i na szkoble. Przytem młynie znayduie się po prawey stronie dom z drzewa rzniętego, w którym to domu są dwie izby. W każdey izbie iest piec i komin i po dwa okna. W każdey izbie drzwi na biegunach i na zawiasach zamykaią się na zapory i dom ten potrzebuie reperacyi. Obok tego domu exystuie stodoła słomą pokryta z bali i żerdzi złożona, o iednym klepisku w naygorszym stanie. Około młyna iest most z bali rzniętych i przegródki w złem stanie.

Kolejno zostały opisane ogrody i zasiewy. Potem została wzmiankowana:
Owczarnia z drzewa obrabianego słomą pokryta, drzwi na biegunach na kołku zamykaiące się.

Następnie opisane zostały statki browarne, inwentarz gruntowy, sprzęty gospodarskie. Tu wzmiankowano włościan z Kałowa: Mikołay Gayderowicz sołtys, Paweł Prusiński, Woyciech Kutasiński, Franciszek Baraniak, Konrad Warycha, Jan Więckowski, Szczepan Świątczak, Szymon Warycha, Jan Prus, Józef Nowak

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz