-->

środa, 5 maja 2021

Inwentarz Przygoń (1849)

Źródło inwentarza:
Akta notariusza Adama Łukaszewicza z Szadku z roku 1848/49. (Archiwum Państwowe w Łodzi, sygn. 49/2, akt nr. 77)
Tekst z oryginalnego inwentarza przepisał Piotr Tameczka.

 
 Przygoń vel Bugaj
 
W roku 1849 Władysław Suchorski dziedzic dóbr Orpelowa wydzierżawił na okres trzech lat Konstantemu Pileckiemu (propinatorowi w dobrach Orpelów) propinację razem z karczmą w miejscu Przygoń. Suma rocznej dzierżawy opiewała na kwotę 1333 złotych polskich, groszy dziesięć. Przy tej okazji opisano stan zabudowań i zasiewów.


a) gościniec murowany z czterma numerami, kompletnie okute, zawiasy, zamki, klucze tudzież okiennice z zawiasami i szufryglami, izbą wielką, pokój sypialny i alkierz także okute kompletnie z okiennicami okutemi, w izbie wielki szynkowney iest szynkwas, stół dębowy i ławki gruntowe, na piecu blacha żelazna gruba do gotowania i walcowania.
b) przy tem gościńcu iest studnia ocembrowana do którey iest wiadro okute, gruntowe.
c) stajnia murowana z posową z tarcic, żłobami, drabinami, pałągiem żelaznym do latarni, drzwiami okutemi zawiasami żelaznemi, szufryglami, i drzwi boczne w stajni okute z zamkiem i klamką, wschody na górę. Odbiera? stodołe, stajenke, oborke, chlewik, okute? i w stajni zamek, zawiasy żelazne, klamry żelazne do zamykania, wychodek z tarcic, płoty w około i kilka sztuk drzewa jesiennego,- wzdłuż prętów czternaście, w szerz szesnaście ....... od dołku. W górze zaś prętów trzynaście długości szerokości czterdzieści pięć łokci rachuiąc na ieden pręt ośm jedna czwarta.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz