-->

wtorek, 25 maja 2021

Inwentarz Dąbrówka Zgniła (1821)

Źródło inwentarza:
Akta notariusza Antoniego Pstrokońskiego w Sieradzu z roku 1821, akt nr 147. (Archiwum Państwowe w Łodzi, oddział w Sieradzu) Inwentarz przepisał Piotr Tameczka.

"Działo się we dworze wsi Dąbrówki Zgniełey Powiatu Wartckiego na połowie sukcessorów Jadamczewskich dnia dwudziestego dziewiątego sierpnia roku tysiąc osiemset dwudziestego pierwszego."
Pisarz aktowy zostaje delegowany do Dąbrówki Zgniłej, aby spisać stan dóbr po zmarłych Antonim i Annie z Gnatowskich małżonkach Jadamczewskich.


Budynki Dworskie

Dwór frontem na wschód słońca roku 1801 zbudowany z  drzewa rzniętego, dach pod szkudłami, komin nadmurowany. W tym dworze pokoi trzy i kuchnia, w pokoiach i kuchni cztery kominki i dwa piece z cegły. W każdym pokoiu po dwa okna na zawiaskach z haczykami, w pokoiach na południe szyby łatane toż i w kuchni. Podłogi w trzech pokoiach z tarcic iako też i posowy. Drzwi pokoiowych cztery z tarcic na zawiasach i z zamkami, inne zaś drzwi wychodnie i w kuchni na zawiasach tylko z klamkami, na boku dworu w ogródku sadzawka mała.
Daley obora z drzewa rzniętego stara reperacyi wielkiey potrzebuiąca bo iuż pochylona, dach słomiany stary, bez żłobów i drabek bo te są teraznieyszego Administratora.
Stodoła w słupy z drzewa różnego stara o iednym klepisku, dwóch samsiekach, dach słomiany stary, wrota z tarcic stare.
Stodoła druga w słupy z drzewa różnego stara zła z gruntu, maiąca dwoie wrot i trzy samsieki, dach stary słomiany.
Spichrz z drzewa ciosanego roku 1746 postawiony, maiący drzwi dwoie na zawiasach żelaznych z zamkami dwiema i dwiema wrzecądzami, przyciesi potrzebuią reperacyi. Dach słomiany stary.
Chlewiki dwa i trzeci dla drobiazgów stare z drzewa kostkowego, drzwi troie na biegunach, dach słomiany.
Staynia z drzewa kostkowego pod snopkami pustą stoi, w którey Ur. Marcin Jadamczewski miał konie i krowę aż do miesiąca maia roku bieżącego.
Studnia ocembrowana stara z kosiorem bez wiadra. W trzech mieyscach sady, w których są drzewa śliwkowe, wiśniowe, gruszkowe i dwie jabłonie, letko ogrodzone.
Płoty w podwórzu stare złe. Płoty, które miały bydź ku officynie przez dwoie stay za chlewikami i za stodołą rozebrane przed rokiem i na ogień obrócone przez Ur. Marcina Jadamczewskiego. Wiezdzaiąc od pola na podwórze wrota z tarcic, stare złe.

Budynki wieyskie.

1. Chałupa stara zła pod snopkami, komin z gliny, maiąca dwie komory i izbę z sionką, przy niey chlewik. W tey chałupie mieszka Balcer Rzeźniczak zagrodnik, ma osobną stodołę starą pod snopkami.

2. Chałupa Józefa Walczaka pułrolnika stara, z izbą sionką i dwiema komorami, chlewik przy niey, na przeciw oborka z troygiem drzwi, stodołka stara wszystko pod snopkami.

3. Chałupa Grzegorza Kasprzaka zagrodnika stara pod snopkami dobremi, wtey chałupie izba z sionką i komorą, oborka razem z chlewikiem, stodoła stara pod snopkami.

4. Dwoiaki z drzewa kostkowego i rzniętego pod snopkami, komin z gliny. Są w nich dwie izby i dwie komory z sienią, w każdey izbie dwa okna, piec i kominek. Mieszkaią w tych dwoiakach Jan Nowacki szewc, na iedney stronie, a na drugiey Jędrzey Kasprzak komornik i Elżbieta Bartkowa komornica. Do tych dwoiaków wstawia się szynk. Przed chałupą w podwórzu dwa chlewiki i studnia ocembrowana z kosiorem.

Pominąłem opisanie koni, bydła i pszczół w sadzie przed spichrzem.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz