-->

poniedziałek, 8 marca 2021

Inwentarz wsi Pruszków (1826)

Źródło inwentarza:
Akta notariusza Wincentego Kobyłeckiego z Szadku z roku 1826. (Archiwum Państwowe w Łodzi, oddział w Sieradzu, akt nr. 225)
Tekst z oryginalnego inwentarza przepisał Piotr Tameczka.


"Działo się w wsi Pruszkowie Ptu Szadkowskiego w Województwie Kaliskim dnia trzydziestego czerwca roku tysiąc ośmset dwudziestego szóstego."
Posesor dóbr Pruszkowa zamieszkały w Wojsławicach Józef Wiśniewski zawezwał do siebie Rejenta Kancelarii Powiatu Szadkowskiego Wincentego Kobyłeckiego w celu spisania stanu dóbr dzierżawionych od dziedzica dóbr Pruszków Wojciecha Potockiego, którego na miejscu reprezentował ojciec Ignacy hrabia Potocki.
 

Zabudowania Dworskie

1. Dwór z bali, przyciesi w zimi, komin murowany, dwa sklepy murowane pod dworem, trzy pokoie, garderoba i spiżarnia, reszta mieszkania nie wykończona, okna całe, drzwi z zamkami z iednym tylko kluczem, dwór ten iest w dobrym stanie oprócz dach potrzebuie małey reperacyi.
2. Folwark trzy izby i dwie komory, komin murowany z syrówki z bali rzniętych pod gontami, dosyć w dobrym stanie oprócz że dach potrzebuie reperacyi. Okna powybiane, dwoie drzwi na zawiasach z klamkami, chaczykami a reszta drzwi na biegunach.
3. Czworaki nowe o czterech izbach z drzewa kostkowego bez okien.
4. Ozd nowy zupełnie wykończony oprócz że lasów brakuie, drzwi iedne na biegunach z skoblem, wrzeciądzem z korytem.
5. Dwie stodoły o dwóch boiowiskach a iedna a iedna o iednym. Dwie stodoły z bali a trzecia z drzewa starego rzniętego, dwie w słupy a iedna w zamki na ryszpie podwóyney, dach słomianny stary, wrotnia na biegunach, z kunami żelaznemi.
6. Spichrze dwa, ieden nowy a drugi stary z bali w zamki, obydwa tarcicami pobite i poszyte słomą z zamkami  z kluczami.
7. Owczarnia z bali z drzewa starego w słupy bez wiązania pokryta słomą - stara w złym stanie.
8. Obora z drzewa kostkowego, dach słomiany w dobrym stanie.
9. Staynie dwie w środku wozownia pod iednym dachem stara, zupełnie w złym stanie.
10. Chlewy z kurnikami o sześciu przegrodach stare, złe.
11. Gorzelnia z bali w węgły, komin lepiony, dach zupełnie zły, okna w połowie wytłuczone, drzwi na biegunach, przy gorzelni obora pod iednym dachem na kilkanaście sztuk bydła. Przy gorzelni studnia ocembrowana z kubłem bez okucia.
12. Młyn drewniany, komin murowany, młynica ... a izba poszyta z komorami. We młynie są wszystkie narzędzia do mlewidła, pytle młynarskie, kamienie dworskie.
13. Karczma z bali rzniętych, trzy izby i komora, okna w połowie potłuczone, komin murowany, dach szkudlany.
14. Kuźnia drewniana, komin murowany bez miecha i statków kowalskich.
15. Podwórze ode drogi starym płatym ogrodzony lecz w złym stanie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz