-->

czwartek, 2 maja 2013

Walenczyzna / Waleńszczyzna

Tabella miast, wsi, osad Królestwa Polskiego 1827 r.
Walenczyzna, województwo Kaliskie, obwód Wieluński, powiat Ostrzeszowski, parafia Skomlin, własność prywatna. Ilość domów 1, ludność 6, odległość od miasta obwodowego 2.

Słownik Geograficzny:
Walenczyzna   al. Waleńszczyzna, folwark dóbr Skomlin (ob.), w powiecie wieluńskim. W 1827 r. 1 dm., 6 mk.

Spis 1925:
Walenczyzna, kol., pow. wieluń, gm. Skomlin. Budynki z przeznaczeniem mieszkalne 10. Ludność ogółem: 65. Mężczyzn 37, kobiet 28. Ludność wyznania rzymsko-katolickiego 65. Podało narodowość: polską 65.

Wikipedia:
Walenczyzna-wieś w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie wieluńskim, w gminie Skomlin. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa sieradzkiego.

1992 r.

Gazeta Warszawska 1828 nr 130

Komornik Trybunału Cywilnego Woiewództwa Kaliskiego.
Podaie do publiczney wiadomości, iż dniu 20 Czerwca r. b. o godzinie 10 rano przed W. Janem Nowosielskim Rejentem Kancellaryi Ziemiańskiey Woiewództwa Kaliskiego, w Kaliszu zamieszkałym w Kancellaryi tegoż, wydzierżawione będą przez publiczną licytacyią dobra Ożarów, i Przedmoście z przyległościami folwarkiem i Kozioł i Pustkowiem Śmiałki, w Powiecie i Obwodzie Wieluńskim, oraz dobra Skomlin z przyległościami wsią Toplin, folwarkiem Klassak i folwarkiem Walenczyzna, w Powiecie Ostrzeszowskim Obwodzie Wieluńskim, a wszystkie w Woiewództwie Kaliskiem położone, każde z osobna w trzechletnią dzierżawę poczynaiąc od dnia 24 Czerwca r. b. aż do tegoż dnia 1831 roku trwać maiącą. Dobra Skomlin przynosiły trzechletniey dzierżawy 100,000 zł: Pol:; z dóbr zaś Przedmościa, opłacał dzierżawca roczney dzierżawy 5500 zł: Pol: a dobra Ożarów podług opinii Ur; Duke Kommissarza Ekonomicznego mogą przynosić roczney czystey intraty 12,057 zł: 3 gr.
W Kaliszu dnia 9 Maia 1828 r.
J. Słowikowski.
 
Goniec Sieradzki 1929 nr 19

WIELUŃ.
— (w) Pożar. W dniu 20 bm. we wsi Walenczyzna (na Pustkowiu) gm. Skomlin wskutek wadliwego urządzenia komina zapalił się dach kryty słomą, na domu, stanowiącym własność Jana Sośniaka. Dzięki niepomyślnym warunkom i energicznej akcji ratunkowej pożar nie przybrał większych rozmiarów.
Spaleniu uległ tylko wspomniany dom i stodoła wraz z zapasami zboża oraz pewna część sprzętów domowych.
Straty wynikłe z pożaru poszkodowany Sośniak oblicza na 4.500 zł.

Echo Łódzkie 1929 styczeń

Chata w płomieniach.
Budynki gospodarskie uratowano.
Łódź, 25.1. Wczoraj wieczorem we wsi Waleńszczyzna gminy Skomlin, powiatu wieluńskiego wybuchł pożar w zagrodzie Jana Sośniaka.
Spalił się doszczętnie dom mieszkalny oraz nagromadzone na strychu zboże.
Budynki gospodarskie straż ogniowa uratowała. 
Straty spowodowane ogniem sięgają wysokości 4 tysięcy złotych.
Przyczyną pożaru, jak ustaliło przeprowadzone dochodzenie, były złe przewody kominowe.

Echo Sieradzkie 1931 15 grudzień

Nr spr. E. 821/31.
OBWlESZCZENIE.
Komornik Sądu Grodzkiego w Wieluniu, rewiru II-go, zamieszkały w Wieluniu, ul. Targowa 3a. na zasadzie 1030 art. U. P. C. obwieszcza, że na żądanie Wojciecha Ględały w dn. 21 grudnia 1931 r. od godziny 10 rano we wsi Walenczyzna i w Skomlinie będzie sprzedawany przez licytację majątek ruchomy należący do Jana Pietrzaka składający się z mebli, 4 świń, bryczki, 30 mtr. siana, krowy, jałówki, 5 mtr. przenicy, 20 mtr. żyta i 10 mtr. owsa i i oszacowany do sprzedaży na sumę 2500 złotych, którego spis i szacunek przejrzany być może na miejscu sprzedaży w dniu licytacji.
Na zasadzie art. 1070 U. P. C., licytacja może odbywać się niżej szacunku.
Wieluń, dn. 25. XI. 31 r.
Komornik sądowy:
(—) WAWRZYNKOWSKI.

Łódzki Dziennik Urzędowy 1933 nr 19

ROZPORZĄDZENIE WOJEWODY ŁÓDZKIEGO
z dnia 16 września 1933 r. L. SA. II. 12/15/33
o podziale obszaru gmin wiejskich powiatu Wieluńskiego na gromady.
Po zasiągnięciu opinij rad gminnych i wydziału powiatowego zgodnie z uchwałą Wydziału Wojewódzkiego z dnia 15 września 1933 r. na podstawie art. 107 ustawy o częściowej zmianie ustroju samorządu terytorjalnego z dnia 23. III. 1933 r. (Dz. U. R. P. Nr. 35, poz. 294) postanawiam co następuje:
§ 1.
XX. Obszar gminy wiejskiej Skomlin dzieli się na gromady:
9. Walenczyzna, obejmującą: tow. Walenczyznę.
§2.
Wykonanie niniejszego rozporządzenia powierza się Staroście Powiatowemu Wieluńskiemu.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia w Łódzkim Dzienniku Wojewódzkim.
(-) Hauke - Nowak
Wojewoda.

Echo Łódzkie 1938 listopad

Trzy ofiary awanturników
KRWAWE PORACHUNKI.
WIELUŃ,- 14. 11. — Do szpitala W. W. Św. w Wieluniu, przywieziono trzech dotkliwie pobitych mieszkańców wsi Wolenczyzna, gm. Skomlin: 34-letniego Antoniego, 29-letniego Jana braci Szczecinów oraz Wypycha Stanisława, którzy w czasie bójki doznali szeregu obrażeń zadanych siekierami, nożem oraz tępymi narzędziami.
Tłem zajścia i w tym wypadku są osobiste porachunki z tą różnica, że napastnicy są znanymi awanturnikami, a pobici spokojnymi włościanami.
Sprawcami napaści, których było kilku z 20-letnim Romanem Spychałą na czele — zajęła się policja.
Stan pobitych, a szczególnie Jana Szczeciny, który doznał poważnego zranienia głowy oraz został żgnięty kilkakrotnie nożem w plecy i szyję jest dość poważny.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz