-->

środa, 8 maja 2013

Gronówek

Czajkowski 1783-84 r.
Grono, parafia stolec, dekanat warcki, diecezja gnieźnieńska, województwo sieradzkie, powiat sieradzki, własność: Zarębina, sędzina.

Tabella miast, wsi, osad Królestwa Polskiego 1827 r.
Gronówek, województwo Kaliskie, obwód Sieradzki, powiat Sieradzki, parafia Brzeznio, własność prywatna. Ilość domów 9, ludność 91, odległość od miasta obwodowego 3.

Słownik Geograficzny:  
Gronówek, folw., pow. sieradzki, gm. Majaczewice, par. Stolec, o 23 w. od Sieradza, o 4 w. od Złoczewa; należy do dóbr Gronów (ob.), ma osadę włośc. 6-morgową, 86 mk. Uwłaszczono 5 osad na 3 morgach, R. 1827 miał 91 mk., 9 dm. Dwór ma 54 m. łąk, 40 m. lasu, 150 m. roli ornej. J. K.

Spis 1925:
Gronówek, wś i folw., pow. sieradzki, gm. Majaczewice. Budynki z przeznaczeniem mieszkalne wś 6, folw. 3. Ludność ogółem: wś 25, folw. 65. Mężczyzn wś 12, folw. 18, kobiet wś 13, folw. 47. Ludność wyznania rzymsko-katolickiego wś 25, folw. 65. Podało narodowość: polską wś 25, folw. 65.

Wikipedia:
Gronówek-wieś w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie sieradzkim, w gminie Złoczew. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa sieradzkiego.

1992 r.

Wiadomości Warszawskie 1771 nr 63

Podaie się do wiadomości, iż uciekło dwóch ludzi z Warszawy, Lokay ieden nazwiskiem Fabian Guzowski, który rodem z Barcina z dobr J. Pana Łochockiego Starosty Osieckiego, drugi stangret imieniem Jerzy rodem z Gronowka, wziąwszy pieniądze wprzód na miesiąc cały, i znacznie Lokay w kleynotabh Pana okradł, i stangreta namowił; oba w liberyi makowey nowey z czerwonemi obszlegami, z kapeluszem, płaszczem, dnia 4 Sierpnia uciekli; stangret ma kresę po prawym pysku, lokay Fabian pod broda znak staczony. Ktoby się o nich dowiedział, niech da znać do kamienicy J. Pani Schleylowey na ulicy Elektoralney, będzie miał nadgrodę 10 czerw: złotych.
 
Dziennik Urzędowy Woiewodztwa Kaliskiego 1819 nr 28

OBWIESZCZENIE.
Podsędek Powiatu Wieluńskiego.
Delegowany wyrokiem Ps. Trybunału Cywilnego Woiewodztwa Kaliskiego, w sprawie między Jakóbem Madalińskim w wsi Gronówku zamieszkałym, a Józefem Gabryelem Biernackim w wśi Naramicach zamieszkałym, pod dniem 2. Lipca r. b. zapadłym, zawiadomia Szanowną Publiczność iż Dobra Naramice w Powiecie Ostrzeszowskim, w Obwodzie Wieluńskim, Woiewodztwie Kaliskim sytuowane, wraz z przyległościami w dniu 2. Sierpnia r. b. przez publiczną licytacyą podług warunków używanych w wydzierzawieniu Dóbr na rzecz Depozytu, więcey daiącemu i przybicie otrzymuiącemu, w Kancellaryi Sądu Pokoiu Wydziału Spornego Powiatu Wieluńskiego, w mieście Wieluniu odbywać się mianą, na lat trzy po sobie idące, poczynaiąc od dnia 24. Czerwca r. b. rachować się mianą w dzierżawę wypuszczone zostaną. Maiący chęć zadzierzawienia mogą się i o warunkach tey dzierżawy w Kancellaryi Sądu swego dowiedzieć.
w Wieluniu dnia 9. Lipca 1819.
Bielamowski. 

Dziennik Urzędowy Woiewodztwa Kaliskiego 1820 nr 17

OBWIESZCZENIE.
Prezes Kommissyi Woiewództwa Kaliskiego.
Uwiadomia poniżey wyrażone wsie Obwodu Sieradzkiego, iż dla ich dogodności w roku bieżącym odrabiać będą Szarwark do Sekcyi Wielgie za Faktami Kommissarza Obwodu Wieluńskiego, iako to:
Wsie Kuźnia zagrzebska, Kuźnia błońska, Klonowa, Leliwa, Sokolenie, Lipcze, Owieczki, Godynice, Uników Isza część, Uników Szlachecki, Starce, Zwierzyniec, Robaszew, Niemojew, Świercze, Kloski, Groiec mały i Stanisławów, Groiec wielki, Łagiewniki, Złoczew miasto, Złoczewska wieś, Borzęckie, Boynów, Czarne, Huta Stara, Cegielnia, Miklerz, Huta Szklana, Ostrów i Rydzow, Podgorze, Krzaki, Wolka Brzezińska, Brzeźno, Borowisko, Nowa wieś z Pustkowiami, Potok, Przedgorze, Zapole, Stolec, Biesiń, Broszki, Dąbrowa miętka, Leszczyny, Lipno, Pyszkow, Niechmirów, Kamionka, Wolnica Niechmierowska, Gronów, Gronowek i Brzeźnice, Grabówka, Wolnica grabowska, Rusieckie Dąbrowy.
(...)Wsie tu wyrażone po odrobieniu Szarwarku winny składać Kwity Konduktorskie Kommissarzom tych Obwodów, z których teraz będą paletowane, i z wszelkiemi zażaleniami, iakieby mieć mogły, na Urzędników i Officyalistów drogowych, udadzą się do tychże Kommissarzy Obwodowych.
Aby zaś każda wieś wiedziała, iak stoi z powinnością Szarwarkową, i wiele ieszcze ma odrobić, tak z poprzednich lat zadeklarowanych Szarwarków, iako też i roku bieżącego, winna się udać do Kommissarza właściwego Obwodu i z nim się obrachować, gdyż w przeciwnym razie sama sobie winę przypisze, gdy przez rzeczonego Kommissarza, Kommissarzowi paletować maiącemu z większą ilością powinności, podaną zostanie, iakby się od niey należeć mogło.
Działo się w Kaliszu dnia 13. mca Kwietnia 1819 r.
Radoszowski.
 
Dziennik Urzędowy Woiewodztwa Kaliskiego 1829 nr 14

OBWIESZCZENIE.
Pisarz Trybunału Cywilnego Iszey Instancyi
Wdztwa Kaliskiego.
Podaie do publiczney wiadomości, iż wskutek Uchwały Rady familyiney nieletnich dzieci pozostałych po ś. p. Józefie Zarembie, w mieście Sieradzu na dniu 4. Listopada 1824 r. odbytey, a Wyrokiem Prześw. Trybunału Cywilnego Iszey Instancyi Wdztwa Kaliskiego, w Kaliszu dnia 24. Maia 1826 r. zapadłym potwierdzoney, dobra ziemskie Gronów, Brzeźnica i Gronówek z przyległościami, leżące w Pcie i Obwodzie Sieradzkim, w Wdztwie Kaliskiem, przez publiczną licytacyą sprzedane zostaną przed Wnym Józefem Zapolskim, Assessorem Trybunału, do odbycia tey licytacyi delegowanym, a to w Sali Audyencyonalney Trybunału Cywilnego I. Instancyi Wdztwa Kaliskiego Wydziału drugiego w mieyscu zwykłym posiedzeń tegoż Trybunału.
Rozległość dóbr tych Gronowa, Brzeźnicy i Gronówka z przyległościami wynosi 66 hub 24 morgów 116 prętów miary Chełmińskiey. — Dobra te zostały przez biegłych otaxowane na summę szacunkową 169,594 złt., a która Taxa została Wyrokiem Prześw. Trybunału na dniu 15. Stycznia 1829. r. w Kaliszu zapadłym, potwierdzona.
Termin publikacyi warunków, według których dobra te Gronów, Brzenia i Gronówek z przyległościami sprzedane będą, odbył się dnia 9 Marca 1829 r. w mieyscu zwykłym posiedzeń Trybunału Wdztwa Kaliskiego.
Termin do przygotowawczego przysądzenia tych dóbr Gronowa, Brzeźznica i Gronowka iest wyznaczony na dzień 28. Kwietnia 1829 r. na godziny 4tą popołudniu przed Wnym Józefem Zapolskim, Assessorecm Trybunału, dotey sprzedarzy delegowanym, na Sali Audyencyonalney tegoż Trybunału Cywilnego Wdztwa Kaliskiego.   
Tak warunki i Taxa tych Dóbr, niemniey zbiór objaśnień w każdym czasie przeyrzanemi bydź mogą w Kancellaryi niżey podpisanego Pisarza Trybunału, oraz u Felixa Więckowskiego, Patrona, w mieście Kaliszu przy ulicy Warszawskiey w domu pod Nrem 53. zamieszkałego.
Nikt do licytacyi dóbr tych przypuszczonym nie będzie, kto nie złoży wprzód vadium do Depozytu Trybunału Cywilnego Wdztwa Kaliskiego, lub na ręce Felixa Więckowskiego, summy 6000 złt. w gotowiznie.
Działo się w Kaliszu dnia 2. Kwietnia 1829. r.
Piątkiewicz.

Dziennik Urzędowy Woiewodztwa Kaliskiego 1829 nr 22

OBWIESZCZENIE.
Pisarz Trybunału Cywilnego Iszey Instancyi Woiewództwa Kaliskiego.
Podaie do publiczney wiadomości, iż wskutek Uchwały Rady familiiney nieletnich dzieci po Józefie Zarembie w Mieście Sieradzu na dniu 4. Listopada 1824.
r. odbytey, a wyrokiem Pś. Trybunału Cywilnego Iszey Instancyi Wdztwa Kaliskiego w Kaliszu dnia 24. Maia 1826. r. zapadłym potwierdzoney. Dobra Ziemskie Gronów Brzeźnica i Gronowek z przyległościami leżące w Powiecie i Obwodzie Sieradzkim w Wdztwie Kaliskim przez Publiczną Licytacyą sprzedane zostaną przed Wnym Józefem Zapolskim Assessorem Trybunału do odbycia tey licytacyi Delegowanym a to w Sali Audyencyonalney Trybunału Cywilnego Wdztwa Kaliskiego Wydziału lIgo w mieyscu zwykłym posiedzeń tegoż Trybunału.
Rozległość Dóbr tych Gronowa Brzeźnicy i Gronowka z przyległościami wynosi 66. Hub 24. Morg i 116. Prętów miary Chełmińskiej.
Dobra te zostały przez biegłych otaxowane na summę Szacunkową 169.594, złotp. a którą taxa Wyrokiem Pś. Trybunału na dniu 15. Stycznia 1829. r. w Kaliszu zapadłym została potwierdzoną.
Termin Publikacyi Warunków według których dobra te Gronów Brzeźnica i Gronowek z przyległościami sprzedane zostaną, odbył się dnia 9. Marca 1829. r. w mieyscu zwykłem posiedzeń Trybunału Wdztwa Kaliskiego.
Termin do przygotowawczego przysądzenia odbył się 28. Kwietnia 1829. r. o godzinie 4. popołudniu w Kaliszu na Sali Audyencyonalney Trybunału Cywilnego Wdztwa Kaliskiego przed Wym Kazimierzem Szumańskim Assessorem Trybunału Cywilnego Wdztwa Kaliskiego zastępuiącego mieysce Wego Józefa Zapolskicgo Assessora Trybunału z mocy Delegacyi Prezesa Trybunału Cywilnego Wdztwa Kaliskiego z dnia 28. Kwietnia r. b. Nro. 419.
Na tym terminie Dobra te Gronów z przyległościami leżące w Pcie Sieradzkim zostały tymczasowie przysądzone za summę 140,000. złotp. Felixowi Więckowskiemu Patronowi Trybunału Cywilnego Wdztwa Kaliskiego w Kaliszu zamieszkałemu iako plus licytantowi.
Termin do ostatecznego przysądzenia tych dóbr Gronowa z przyległościami  iest wyznaczony na dzień 22. Czerwca 1829. r. na godzinę 4tą popołudniu w Kaliszu na Sali zwykłych posiedzeń Trybunału Cywilnego Wdztwa Kaliskiego przed Wnym Józefem Zapolskim, Assessorem Trybunału do sprzedarzy tych dóbr Gronowa z przyległościami początkowo Delegowanym.
Tak warunki, iako i taxa tyle razy rzeczonych dóbr niemniey zbiór obiaśnień w każdym czasie przeyrzanemi bydź mogą w Kancellaryi niżey podpisanego Pisarza Trybunału oraz u Felixa Więckowskiego Patrona Trybunału w Mieście Kaliszu zamieszkałego przy Ulicy Warszawskiey w domu pod Nro. 53.
Ostrzega się przy tym, że nikt do licytacyi tych dóbr przypuszczonym niebędzie kto niezłoży wprzód Vadium do Depozytu Trybunału Cywilnego Wdztwa Kaliskiego lub na ręce Felixa Więckowskiego Patrona 6,000. złotp. w gotowiźnie.
Kalisz dnia 25. Maia 1829. r.
Piątkiewicz.

Dziennik Powszechny 1833 nr 229

Po zeyściu w d. 29 Stycznia 1830 r. Władysława Dzierzgowskiego, właściciela summy 5,250 złp. w dziale IV, ad Nr. 6, na dobrach Gronowie z przyległością Brzeźnica i folwarkiem Gronówek, w Powiecie Sieradzkim, Woiewództwie Kaliskiem położonych zahypotekowaney, otworzył się spadek, o którym po raz pierwszy ogłaszaiąc, oznaymuie się, iż do przeniesienia własności tey summy, termin ostateczny na dzień 1 Marca 1834 r. o godzinie l0 z rana, w Kancellaryi Ziemiańskiey Woiewództwa Kaliskiego, przed podpisanym Reientem wyznaczony został. Kalisz dnia 16 Sierpnia 1833 roku. Ignacy Glówczewski R. K. Z. W. K.

Dziennik Powszechny 1862 nr 200

(N. D. 4121) Sąd Policji Poprawczej Wydziału Kaliskiego. Zapozywa Stanisława Mirkiewicza kucharza ostatnio we wsi Gronówka gminie Stolec Powiecie Sieradzkim zamieszkałego, a obecnie z pobytu niewiadomego aby się w przeciągu dni trzydziestu w Sądzie tutejszym do ogłoszenia postanowienia JO. Księcia Namiestnika stawił a to pod skutkami prawa. Tyniec dnia 10 (22) Lipca 1862 r. Sędzia Prezydujący, Puchalski.

Kurjer Warszawski 1874 nr 103

(A. n.). W Niedzielę, d. 17 b. m., o godz. 1 z południa, odbędzie się w sali Resursy Obywatelskiej, poranek muzykalny, p. Bolesława Domaniewskiego*. — Ztąd, widzę przechodzących około afiszów i wzruszających ramionami, słyszę ich mówiących: „A co to, to za nadto, cóż tam tych koncertów, niemal codzień, nie pójdę." —A ja mówię, w brew temu twierdzeniu, że pójdziesz, srodze zniecierpliwiony czytelniku, a mianowicie, że pójdą poczciwych serc warszawianki, jak im w krótkości opowiem co następuje:
P. Bolesław Domaniewski utalentowany fortepianista, jest młodzieńcem zaledwie wyszłym z dziecinnego wieku, ma lat 16; wystąpienie jego jest pierwszym krokiem na śliską artysty ścieszkę. Nie po kwiatach wchodzi on na tę drogę, gdzie krytyka nieświadoma celu wystąpienia, zadraśnie może szlachetne serce młodzieńca, poświęcającego się dla licznej rodziny złożonej z dziesięciorga dzieci, których on jest głową i nadzieją —dla czegóż nie powiem—nadzieją powszedniego chleba! Jest on synem niedawno jeszcze zamożnej rodziny obywatelskiej, z Sieradzkiego, dziś skutkiem nieszczęśliwych wypadków losowych, wyzutej z mienia. Wśród tej niedoli, nie tracąc odwagi, zwrócił oczy na dar przez Opaczność mu udzielony. Dar ten, który w dniach szczęścia był jego najmilszą rozrywką, dziś on uszlachetnia, poświęcając go rodzinie, której przyszłości jest całą podporą.
Osoby chcące choć w części podeprzeć tę podupadłą familję, upraszają publiczność, aby o ile można licznie zgromadziła się i obecnością swą zachęciła młodzieńca, a przytem dała dowód uznania łaskawym artystom biorącym udział w koncercie, którego urządzeniem z ojcowską gorliwością zajął się Szan. Dyrektor Opery tutejszej, p. Quattrini.
Bilety na koncert nabywane być mogą w mieszkaniu Hr. Stanisława Ostrowskiego, przy ulicy Mazowieckiej, Nr 3 nowy, lsze piętro. Cena biletów: do lszych rzędów jest rs. 1 kop. 50, do następnych kop. 50. — N.

* miejsce urodzenia Gronówek, w obecnej gminie Złoczew, przyp. autora bloga

Dziennik Warszawski 1875 nr 118

N. D. 3294. Patron przy Trybunale Cywilnym w Kaliszu.
Zawiadamia że na mocy wyroku Trybunału Cywilnego w Kaliszu w dniu 5 (17) Października 1873 r. dział majątku po Józefie Zaremba pozostałego nakazującego, tudzież wyroku w dniu 22 Kwietnia (4 Maja) 1875 r. zatwierdzającego, relację i taksę biegłych w dniu 22 Października (3 Listopada). 1874 r. sporządzoną, na żądanie Mieczysława Zaremby we wsi Gronowie okręgu Sieradzkim zamieszkałego, przez Sulimierskiego Patrona działającego przeciwko Klotyldzie z Sulimierskich Zarebinie w imieniu własnem, oraz w przymiocie opiekunki głównej bezwłasnowolnych Kamilji, Bolesława i Władysława rodzeństwa Zarembów działającej, we wsi Gronowie okręgu Sieradzkim zamieszkałej, 2 Walentemu Gorczyckiemu przydanemu opiekunowi tychże bezwłasnowolnych we wsi Słupi okręgu Końskim zamieszkałemu, 3. Przemysławowi Zaremba, 4. Żelisławowi Zaremba we wsi Gronowie okręgu Sieradzkim, i Jadwidze z Zarembów żonie Konstantego Grabskiego nieletniej usamowolnionej, w asystencji i za upoważnieniem męża działającej, czyli obojgu małżonkom Grabskim w mieście Kaliszu zamieszkałych, przez Tytusa Bartold Patrona Trybunału w Kaliszu bronionym, zapadłego, sprzedane zostaną w drodze działów przez publiczną licytację w Trybunale Cywilnym w Kaliszu przed delegowanym Sędzią Trybunału W. Pękosławskim w sali posiedzeń Wydziału II-go odbyć się mającą
DOBRA ZIEMSKIE
Gronów i Gronówek tudzież dobra Biała lit. A.
dobra Gronów i Gronówek jedną całość hypoteczną stanowiące, w okręgu Sieradzkim, gminie Majaczewice położone, obejmują ogólnej przestrzeni przybliżenie morgów nowopolskich 1695 prętów 90, z których gruntów ornych, łąk, ogrodów i nieużytków mórg 1220 prętów 90, pod lasem mórg 390 pr. 172, po wyciętym lesie mórg 184 prętów 128; z dóbr Gronowa i Gronowek folwark Gronowek jest w dzierżawnem posiadaniu Walerjana Ptaszyńskiego, którego własność będący inwentarz żywy i martwy wyłącza się od sprzedaży. Budynki we wsi Gronowie murowane na folwarku zaś Gronowek drewniane.
Dobra Biała lit. A. położone w okręgu Wieluńskim gminie Naramnice obejmują ogólnej przestrzeni mórg 681, z których nieużytków mórg 12, budynki drewniane, sprzedaż odbędzie się bez inwentarza żywego i martwego własność dzierżawcy Emiljana Tarnowskiego stanowiącego, w którego posiadaniu dzierżawnem dobra sprzedawane znajdują się.
Dobra Gronów i Gronówek tudzież dobra Biała lit. A. są własnością SS. Józefa Zaremby: Mieczysława, Przemysława, Żelisława braci Zarembów i Jadwigi z Zarembów Grabskiej, tudzież bezwłasnowolnych Kamili, Bolesława i Władysława rodzeństwa Zarembów, których opiekunką główną jest Klotylda Zarembina a przydanym opiekunem Walenty Gorczycki.
Licytacja dóbr Gronowa i Gronowek rozpocznie się od sumy rs. 56718 kop. 35 a dóbr Biały lit. A. od sumy rs. 26794 kop. 40, jako szacunku taksą biegłych wykrytego.
Warunki licytacyjne pierwszy raz ogłoszona zostały w dniu 29 Maja (10 Czerwca) 1875 roku, druga publikacja warunków i tymczasowe przysądzenie odbędzie się w dniu 1 (13) Sierpnia 1875 r. o godzinie 3 po południu.
Warunki licytacyjne przejrzane być mogą w Kancelarji Podpisarza Trybunału Cywilnego w Kaliszu i u podpisanego Patrona sprzedaż popierającego.
w Kaliszu d. 29 Maja (10 Czerw.) 1875 r.
Jacek Sulimierski.

Dziennik Warszawski 1875 nr 162

N. D. 4466. Dyrekcja Szczegółowa Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego w Kaliszu.
Podaje do powszechnej wiadomości, iż na zasadzie art. 7 Postanowienia b. Rady Administracyjnej Królestwu Polskiego z dnia 28 Czerwca (10 Lipca) 1860 r. i upoważnień przez Dyrekcję Główną Towarzystwa Kredytowego udzielonych, następujące dobra ziemskie za zaległość w ratach Towarzystwu należnych, wystawione są na sprzedaż publiczną, która odbędzie się w mieście Kaliszu w pałacu Sądowym przy ulicy Józefina w kancelarjach hipotecznych poniżej wymienionych
4. Dobra Gronów, z przyległością Brzeznica i nowym w Gronowie wystawionym folwarkiem Gronówek zwanym, z wszystkiemi przynależytościami, w okręgu Sieradzkim położone, raty zaległe po datę sprzedaży obliczone rs. 1828 k. 27, vadium do licytacji rs. 3000, licytacja rozpocznie się od sumy rs. 41070 k. 40, termin przedaży d. 1 (13) Marca 1876 r., nieumorzony dług Towarzystwa przy dobrach pozostający w terminie sprzedaży wynosić będzie rs. 15898 k. 4 1/2, przed Rejentem Kancelarji Ziemiańskiej Alfonsem Paszkowskim.
Sprzedaże wzmiankowane odbędą się w terminach powyżej oznaczonych, poczynając od godziny 10-ej z rana w obec delegowanego Radcy Dyrekcji Szczegółowej. Gdyby zaś Rejent przed którym sprzedaż ma się odbywać był przszkodzonym, licytacja rozpocznie się przed innym Rejentem który go zastąpi.
Vadium do licytacji złożyć się mające winno bydź w gotowiźnie, która wszakże zastąpioną być może listami zastawnemi lub likwidacyjnemi, lecz w takiej ilości, jaka podług kursu giełdowego wyrównywać będzie cyfrze gotowizną oznaczonej.
Warunki licytacyjne są do przejrzenia w właściwych księgach wieczystych i w biórze Dyrekcji Szczegółowej Kaliskiej.
Wrazie nie dojścia do skutku powyższej sprzedaży dla braku licytantów, druga i ostateczna sprzedaż od zniżonego szacunku odbytą będzie bez dalszych nowych doręczeń w terminie jaki Dyrekcja Szczegółowa oznaczy, i w pismach publicznych raz jeden ogłosi. (Art. 25 Postanowienia b. Rady Administracyjnej Królestwa Polskiego z dnia 28 Czerwca (10 Lipca) 1860 r.)
Kalisz d. 1 (13) Lipca 1875 r.
Prezes Chełmski.
Pisarz Bierzyński.

Obwieszczenia Publiczne 1917 nr 7


Obwieszczenie.
Rejent przy Królewsko-Polskim sądzie okręgowym w Kaliszu Stanisław Bzowski ogłasza, że zostały otwarte postępowania spadkowe po śmierci:
2) Walerjana Krampiltza, właściciela folwarku Gronówek, powiatu Sieradzkiego.
Termin zamknięcia postępowań spadkowych wyznacza się na 27 czerwca 1918 roku w kancelarji rejenta przy Kaliskim sądzie okręgowym w Kaliszu, Stanisława Bzowskiego, gdzie w oznaczonym terminie osoby w spadku interesowane stawić się powinny pod skutkami przez prawo przewidzianymi.
Rejent:
S. Bzowski.

Obwieszczenia Publiczne 1922 nr 65

Wpisy do rejestru handlowego.
Do rejestru handlowego, Działu B, sądu okręgowego w Kaliszu wciągnięto d. 3 czerwca 1922 r. następującą firmę pod Nr. 41:
Spółka Drzewna i Budowlana w Wieluniu z ograniczoną odpowiedzialnością" z siedzibą w Wieluniu, ul. Szpitalna 10. Czynności swe przedsiębiorstwo rozpoczęło d. 7 marca 1922 r. Przedmiotem przedsiębiorstwa jest prowadzenie handlu drzewem i materjałami budowlanemi, sprzedaż na warunkach komisowych, oraz przyjmowanie przedstawicielstw stosownie do wyżej wymienionej branży. Wspólnikami są: 1) Ignacy Parnowski, zamieszkały w Krzeczowicach, 2) Franciszek Biernacki w Mokrsko, 3) Bronisław Bokalski, 4) Bronisława Bokalska, 5) Tadeusz Świderski, 6) Feliks Godlewski, zamieszkali w Wieluniu, 7) Tadeusz Kozarski w Konopnicy, 8) Walenty Stadnicki, 9) Bolesław Górski, 10) Stefan Łukowski, 11) Bolesław Małuszyński, 12) Karol Mosz, 13) Henryk Ossowski, 14) Stanisław Dawid, 15) Andrzej Kowalski, zamieszkali w Wieluniu, 16) Konstanty Rembowski w Teklin-Rembowie, 17) Kazimierz Grabiński, 18) Wincenty Rozmarynowski, 19) Witold Nowicki w Wieluniu, 20) Adam Mieloszyk w Stawie, gm. Wydrzyn, 21) Franciszek Kossak, 22) Karol Gucztan w Wieluniu, 23) Teofil Szubała w Tyble, 24) Franciszek Łytka w Czastorach, 25) Włodzimierz Zarzycki w Białej, 26) Ernest Wekwert, 27) Felicja Wagner, 28) Antoni Szymczak, 29) Idzi Krawczyk w Wieluniu, 30) Józef Bielarski w Łubnicach, 31) Kazimierz Oraczewski w Wieluniu, 32) Sabela Mazurek w Praszce, 33) Wacław Panicz, 34) Władysław Skiba, 35) Edward Sobczak, 36) Stanisław Nurkiewicz, 37) Zdzisław Rylski, 38) Ludwik Krakowski, 39) Stanisław Kubacki, 40) Władysław Frejusz, 41) Jan Rappard, 42) Józef Łebkowski, 43) Józef Helman, 44) Józef Kasprowicz, 45) Ludwik Domagała, 46) Helena Domagała, 47) Janina Sobocińska, 48) Marja Kubacka, zamieszkali w Wieluniu, 49) Stanisław Domagalski w Opojowica, 50) Józef Burchaciński, 51) Tadeusz Sędzimir w Wieluniu, 52) Józef Szmaj w Gdańsku, 53) Feliks Burchaciński, 54) Stanisław Szmidel w Wieluniu, 55) Gustaw Taczanowski w Rudzie, 56) Ludwik-Stefan Zawadziński w Wieluniu, 57) Mieczysław Kiełkiewicz, 58) Mieczysław Kadzidłowski, 59) Marjan Liberski, 60) Stanisław Kluczyński, 61) Franciszek Biernacki, 62) Józef Szuster, 63) Piotr Szmigielski, 64) Stanisław Ruszkowski, 65) Stanisław Piotrowicz, 66) Karol Polankiewicz, 67) Józaf Kasiński, 68) Teodor Kaczmarek, 69) Antoni Ślósarz, 70) Kazimierz Wojciechowski, 71) Marja Kohenówna, 72) Jan Marcinkiewicz, 73) Wacław Kotyłowski, 74) Wincenty Przygodzki, 75) Henryk Grzanowski, 76) Karolina Szmidt, 77) Wanda Szulcowa, 78) Helena Kutyłowska, 79) Wincenty Szudejka, zamieszkali w Wieluniu, 80) Franciszek Baranowski w Bronikowie, 81) Jadwiga Wodzyńska w Krzeczowie, 82) Kazimiera Dramińska w Wróblewie, 83) Jan Merta w Wieluniu, 84) Adam Duś w Cieszęcinie, 85) Zofja Wilczyńska w Cieszęcinie, 86) Adolf Jamroziński, 87) Stanisław Nowojewski, 88) Juljan Jamroziński, zamieszkali w Wieluniu, 89) Aloiza Jakowicka w Mokrsku, 90) Józef Kręski w Wachlinowach, 91) Piotr Koczorowski w Kopydłowie, 92) Wincenty Kobylański w Pytnuwku, 93) Ignacy Bąkowski w Skomlinie, 94) Aleksander Głąbski, 95) Władysław Godecki, 96) Ludwig Wagner, 97) Józef Ciesielski, 98) Władysław Markowski, zamieszkali w Wieluniu, 99) Franciszek Gark, 100) Halina Ponińska, 101) Wanda Ponińska, zamieszkali w Mokrsku, 102) Edward Kręski w Masłowicach, 103) Ludwik Panina w Chotowie, 104) Andrzej Kramplicz w Gronówku, 105) Franciszek Kalinowski w Skomlinie, 106) Wincenty Wiśniewski, 107) Władysław Wiśniewski, 108) Bronisław Godlewski, 109) Zofja Zawadzińska, zamieszkali w cukrowni Wieluń, 110) Jan Fedecki, 111) Władysław Fedecki, 112) Aleksander Herman, zamieszkali w Kaliszu, 113) Helena Daszkiewiczowa w Kopydłowie, 114) Janina Jacuńska w Mierzycy, 115) Wincenty Gontkiewicz w Rychłowicach, 116) Jan Pietrzak w Niedzielsku, 117) Laura Zawadzińska, 118) Konstanty Mierzejewski w Warszawie, 119) Franciszek Juraszek, 120) Zofja Parnowska, 121) Kazimierz Parnowski, 122) Leonard Stawicki, zamieszkali w Praszce, 123) Janina Taczanowska w Rudzie, 124) Henryka Kościelna i 125) Stowarzyszenie Budowlane w Wieluniu. Kapitał zakładowy całkowicie wpłacony wynosi 5.000.000 mk. podzielony na 1000 udziałów po 5.000 mk. każdy, z których to udziałów posiadają: 1) Ignacy Parowski — 2 udz., 2) Franciszek Biernacki — 2, 3) Bronisław Bokalski — 2, 4) Bronisława Bokalska — 2, 5) Tadeusz Świderski — 40, 6) Feliks Godlewski — 2, 7) Tadeusz Kozarski — 10, 8) Walenty Stadnicki — 4, 9) Bolesław Górski — 4, 10) Stefan Łukowski — 5, Bolesław Małuszyński — 3, 12) Karol Mosz — 20, 13) Henryk Ossowski — 20, 14) Stanisław Dawid — 1, 15) Andrzej Kowalski — 1, 16) Konstanty Rembowski — 25, 17) Kazimierz Grabiński — 4, 18) Wincenty Rozmarynowski — 1, 19) Witold Nowicki — 4, 20) Adam Mieloszyk — 3, 21) Franciszek Kossak—2, 22) Karol Kucztan—1, 23) Teofil Szukała — 20, 24) Franciszek Łytka — 1, 25) Włodzimierz Zarzycki — 20, 26) Ernest Wekwert — 2, 27) Felicja Wagner — 5, 28) Antoni Szymczak — 1, 29) Idzi Krawczyk — 1, 30) Józef Bielarski — 1, 31) Kazimierz Oraczewski — 7, 32) Sabela Mazurek — 4, 33) Wacław Panicz—1, 34) Władysław Skiba—1, 35) Edward Sobczak — 2, 36) Stanisław Nurkiewicz — 2, 37) Zdzisław Rylski — 30, 38) Ludwik Krakowski — 1, 39) Stanisław Kubacki — 2, 40) Władysław Frejusz — 2, 41) Jan Rappard—1, 42) Józef Łebkowski—2, 43) Józef Helman—1, 44) Józef Kasprowicz — 4, 45) Ludwik Domagała—5, 46) Helena Domagała — 4, 47) Janina Sobocińska — 1, 48) Marja Kubacka — 1, 49) Stanisław Domagalski — 20, 50) Józef Burchaciński — 1, 51) Tadeusz Sędzimir — 10, 52) Józef Szmaj — 100, 53) Feliks Burchaciński — 10, 54) Stanisław Szmidel — 20, 55) Gustaw Taczanowski — 40, 56) Ludwik-Stefan Zawadziński — 20, 57) Marjan Liberek — 5, 58) Mieczysław Kadzidłowski — 6, 59) Mieczysław Kiełkiewicz — 1, 60) Stanisław Kłaczyński — 1, 61) Franciszek Biernacki — 1, 62) Józef Szuster — 4, 63) Piotr Szmigielski — 4, 64) Stanisław Ruszkowski — 1, 65) Stanisław Piotrowicz — 2, 66) Karol Polankiewicz — 1, 67) Józef Kasiński — 5, 68) Teodor Kaczmarek — 10, 69) Antoni Ślósarz — 1, 70) Kazimierz Wojciechowski — 4, 71) Marja Kohenówna — 1, 72) Jan Marcinkiewicz — 1, 73) Wacław Kutyłowski — 11, 74) Wincenty Przygodzki — 10, 75) Henryk Grzanowski — 1, 76) Karolina Szmidt — 6, 77) Wanda Szulcowa — 1, 78) Helena Kutyłowska — 1, 79) Wincenty Szudejka — 1, 80) Franciszek Baranowski—1, 81) Jadwiga Wodzyńska—4, 82) Kazimiera Dramińska—10, 83) Jan Merta — 1, 84) Adam Duś — 1, 85) Zofja Wilczyńska — 5, 86) Adolf Jamroziński — 2, 87) Stanisław Nowojewski — 2, 88) Juljan Jamroziński — 10, 89) Aloiza Jakowicka — 4, 90) Józef Kręski — 20, 91) Piotr Koczorowski — 20, 92) Wincenty Kobylański — 2, 93) Ignacy Bąkowski — 20, 94) Aleksander Głąbski—8, 95) Władysław Godecki — 1, 96) Ludwik Wagner — 5, 97) Józef Ciesielski — 2, 98) Władysław Markowski — 20, 99) Franciszek Gark — 10. 100) Halina Ponińska — 4, 101) Wanda Ponińska — 1, 102) Edward Kręski — 20, 103) Ludwik Papina — 2, 104) Andrzej Kramplicz — 2, 105) Franciszek Kalinowski — 5, 106) Wincenty Wiśniewski — 5, 107) Władysław Wiśniewski—5, 108) Bronisława Godlewska—4, 109) Zofja Zawadzińska—20, 110) Jan Fedecki—20, Władysław Fedecki — 10, 112) Aleksander Herman 20, 113) Helena Daszkiewiczowa — 1, 114) Janina Jacuńska—30, 115) Wincenty Gontkiewicz — 10, 116) Jan Pietrzak — 1, 117) Laura Zawadzińska—5, 118) Konstanty Mierzejewski — 10, 119) Franciszek Juraszek — 10, 120) Zofja Parnowska — 4, 121) Kazimierz Parnowski—3, 122) Leonard Stawicki—12, 123) Janina Taczanowska — 6, 124) Henryka Kościelna — 2 i 125) Budowlane Stowarzyszenie w Wieluniu — 60 udziałów. Zarządcami są: 1) Gustaw Taczanowski, zamieszkały w majątku Ruda Star., pow. Wieluńskiego, 2) Stanisław Domagalski, zamieszkały w maj. Opojowice, pow. Wieluńskiego, 3) Karol Mosz w Wieluniu i 4) Ludwik-Stefan Zawadziński w Wieluniu. Na wychodzących od spółki ważniejszych dokumentach, czekach, pokwitowaniach pieniężnych, przekazach i plenipotencjach potrzebne są podpisy trzech członków zarządu pod stemplem firmy. Rachunki i korespondencję bieżącą, oraz odbiór wszelkich posyłek pocztowych—może podpisywać każdy z członków zarządu oddzielnie pod pieczęcią firmy. Firma jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, zawiązaną na czas nieograniczony na mocy aktów z d. 7 marca i 22 kwietnia 1922 r. za Nr. Nr. 619 i 943, sporządzonych przed notarjuszem Nagajewskim w Wieluniu.   

Łódzki Dziennik Urzędowy 1928 nr 13

OGŁOSZENIE.
Starostwo Sieradzkie stosownie do art. 222 p. 4 Ust. z dnia 19. IX. 1922 r. Dz. Ust. 102, poz. 936 — ogłasza, że dnia 26 lipca 1928 r. zatwierdzony został statut Spółki wodnej we folw. Gronówek, gm. Majaczewice.
Spółka wodna nosi nazwę ,.Gronówek". Celem Spółki jest osuszenie gruntów członków Spółki według przedłożonego Starostwu projektu technicznego.
Statut Spółki wodnej uchwalony przez członków na zebraniu w dniu 20 lipca 1928 r. ułożony został według wymogów okólnika Min. Rob. Publ. z dnia 20. VII. 1923 r. Nr. 417/23 (Monitor Polski Nr. 161, poz. 225).
Sieradz, dnia 30 lipca 1928 r.
Starosta (podpis nieczytelny)
 
Goniec Sieradzki 1928 nr 171

Gospodarstwo
80 morg do sprzedania
W tem 16 mórg lasu budulcowego i 3 morgi łąki.
Zabudowania masywne murowane kryte dachówką inwentarz żywy i martwy, 40 mórg obsiano oziminą. Cena przystępna.
Warunki do umowy.   
Bliższych wiadomości udzieli na miejscu w Gronówku 3 klm. od Złoczewa, właściciel,
ANDRZEJ KRAMPILC.
 
Goniec Sieradzki 1929 nr 87

— (s) Wesoła jazda. Starostwo Drochocin na Kresach wysłało na zachód Polski swego delegata Józefa Władyka po zakup drzewek owocowych. Między innemi trafił on i do Sieradza do Franciszka i Jakóba braci Kurowskich. Panowie Kurowscy widząc dobry interes i chcąc zawieźć delegata do swych szkółek maj. Gronówka (obok Złoczewa), najęli taksówkę Władysława Marszałka, który przed wyjazdem widząc również dobry interes dobrze podgazował się na rogu rynku w restauracji Kuźnika.
Niema się czemu dziwić, albowiem miejsce postoju taksówek i autobusów jest obok restauracji, a o ile kieszeń pozwoli, jak można z takiej okazji nie skorzystać.
Z humorem ruszono w drogę. Taksówka pędziła oszałamiająco szybko. Wszystko dobrze, gdyby nie to, że szoferowi Marszałkowi zwykle po wódce chce się spać.
Zaczął spokojnie drzemać. Moment — rumot i obudził się potłuczony, leżąc do góry nogami wraz z taksówką, w głębokim rowie obok szosy w lasach Złoczewskich.
Za chwilę dał się słyszeć cichy głos delegata: Panie Franciszku! Czy pan żyje?! i jeszcze cichsza odpowied: „Żyję".
Tak żyje ale życie wisiało na włosku. Sytuacja była dalej groźna. Ani się ruszyć, ani drzwiczek otworzyć nie można. Zdawało się, iż ostatnia ich godzina nadeszła
Po mniej więcej 20 minutach znaleźli się jednak wybawcy — gajowi lasów Złoczewskich, którzy wszystkich z potrzaskanej taksówki wydobyli.
Najwięcej ucierpiała głowa p. Franciszka, choć i tak dużo zawdzięcza swemu sztywnemu kapeluszowi. Od silnego uderzenia głową o szynę maski samochodowej, ta aż się zgięła, ale i głowa pomimo sztywnego cylindra doznała pewnych obrażeń.
Panu Franciszkowi było jednak bardzo dziwno że pomimo tak odpowiedniego kapelusza głowa tak poważnie ucierpiała. Ale nietylko potłukli się pasażerowie, uszkodzona została poważnie i taksówka a mianowicie: oś skrzywiła się, rysor złamał się, maska potłuczona, szyby wszystkie wyleciały, wachlarze pogniecione i tp. Straty wynoszą około 1.500 zł.
Drogo kosztowała Pana Marszałka wesoła jazda i smutnie się skończyła.
Wesoły humor wszystkich zamienił się w nastrój  ponury, w ogólne stękania i narzekania.

Goniec Sieradzki 1929 nr 102

SIERADZ.
— (s) Pożary. W nocy z dn. 28 na 29 kwietnia br. o godz. 11 w majątku Gronówek obok Złoczewa należącego do p. Krampilców wybuchł — wielki pożar.
Ogień począł się wydobywać z obory i wkrótce objął stajnię, tak że wciągu kilkunastu minut cały gmach stanął w płomieniach.
W płonącej stajni spali dwaj służący, z których jeden zdołał wyskoczyć, po drugiego zaś wpadł do stajni p. Krampilc i z trudem go wydobył. Ten odleciawszy kilkanaście kroków padł na ziemię zupełnie martwy.
P. Krampilc mocno ma poparzoną głowę, ręce i nogi wyżej kolan, tak że natychmiast został przewieziony do szpitala św. Józefa w Sieradzu, gdzie walczy ze śmiercią.
W oborze było 27 sztuk bydła, w stajni 10 koni które się spaliły
Powyższy pożar zrobił przygnębiające wrażenie w okolicy.
Strat narazie nie zdołano ustalić.

Goniec Sieradzki 1929 nr 103

— (8) Śmierć z powodu poparzenia. Jak już pisaliśmy poparzony w czasie pożaru obór w Gronówku śp, Józef Krampilc dnia 30 kwietnia w drodze do Łodzi zmarł i ciało zostało przywiezione z powrotem do szpitala w Sieradzu.
W piątek śp. Krampilca zostanie przewieziony do Złoczewa skąd w sobetę wyruszy kondukt pogrzebowy na cmentarz parafjalny Stolce.

Goniec Sieradzki 1929 nr 104

— (s) Śp. Józef Krempilc. W dniu 3 maja odbyło się wyprowadzenie ze szpitala św. Józefa z Sieradza zwłok śp. Józefa Krempilca, właściciela majątku Gronówek, który padł na posterunku jako dobry obywatel i szlachetny człowiek, gdyż ratując swego pracownika i mienie został ciężko poparzony.
Przewieziony do szpitala w Sieradzu, po okazaniu niezbędnej pomocy miał być przewieziony do Łodzi, lecz w drodze w karetce pogotowia Łódzkiego zakończył życie.
Z drogi zawrócono, zwłoki złożono w kaplicy św. Józefa w Sieradzu.
To też w dniu 3 maja wyprowadzono zwłoki przy dźwiękach orkiestry Sieradzkiej, Sokoła z Złoczewa Polskiej Organizacji Wolności i olbrzymim udziale społeczeństwa Sieradzkiego za miasto (około nafciarni), następnie zwłoki złożono na auto, a przybyłych z Złoczewa i Gronówka rodzinę i znajomych zabrało sześć autobusów.
Ziemia Sieradzka z prawdziwym żalem wspomina dzielnego zmarłego pracownika na niwie społecznej.
Sokół Złoczewski, Straż Sieradzka i POW. długo wspominać będą śp. Józefa Krempilca, który od młodości całe swoje siły i energję oddał wyżej wspomnianym instytucjom nie szczędząc ani sił ani energji ani ofiar materjalnych.
Z powodu śmierci śp. Józefa Krempilca, który zawsze ze szczerą sympatją odnosił się do naszego pisma i od początku istnienia gazety był jej prenumeratorem, w imieniu redakcji przesyłamy osieroconej rodzinie serdeczne wyrazy współczucia.
Niech mu ziemia lekką będzie.

Obwieszczenia Publiczne 1930 nr 5

Notarjusz przy wydziale hipotecznym sądu okręgowego w Kaliszu, Stanisław Bzowski, niniejszem obwieszcza, że zostały otwarte postępowa­nia spadkowe po zmarłych:
6) Józefie Krampilcu, właśc. części folwarku Gronówek, pow. sie­radzkiego o pow. 47 ha 774 mtr. i właśc. 309 morg. 44 pręt., stanowią­cych przestrzeń leśną, zagajniki i pastwiska majątku Leszczyn Burdynowski, pow. sieradzkiego;
Termin zamknięcia tych postępowań spadkowych wyznaczony zo­stał na dzień 24 lipca 1930 roku w kancelarji notarjusza Stanisława Bzow­skiego w Kaliszu.


Echo Sieradzkie 1932 24 wrzesień

Z SĄDU OKRĘGOWEGO W SIERADZU
Sąd Okręgowy w Kaliszu na sesji wyjazdowej w Sieradzu w trybie uproszczonym rozpatrzył następujące sprawy:
Piotra Przybylaka z Gronówka gm. Majaczewice oskarżonego o wystawianie fikcyjnych adresów sprzedaży obrazów na [raty] będąc agentem firmy [o]brazów p. Józefa Szwankowskiogo w Sieradzu. Po[pełnione] straty wymieniony firmie po[krył]. Sąd skazał Przybylaka na 3 mies. więzienia.(...)

Łódzki Dziennik Urzędowy 1933 nr 21

ROZPORZĄDZENIE WOJEWODY ŁÓDZKIEGO
z dn. 19 październ. 1933 r. L. SA. II. 12/14/33
o podziale obszaru gmin wiejskich powiatu sieradzkiego na gromady.
Po wysłuchaniu opinji rad gminnych i wydziału powiatowego, zgodnie z uchwałą Wydziału Wojewódzkiego z dnia 18 października 1933 r. na podstawie art. 107 ustawy z dnia 23. III. 1933 r. o częściowej zmianie ustroju samorządu terytorjalnego (Dz. U. R. P. Nr. 35, poz. 294) postanawiam co następuje:
§ 1.
X. Obszar gminy wiejskiej Majaczewice dzieli się na gromady:
2. Brzeźnica, obejmującą: folwark Andrzejówka, wieś Brzeźnica, wieś Gronówek, folwark Gronówek, folwark Gronówek A, folwark Gronówek B, las folwarczny Gronówek.
§ 2.
Wykonanie niniejszego rozporządzenia powierza się Staroście Powiatowemu Sieradzkiemu.
§ 3.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia w Łódzkim Dzienniku Wojewódzkim.
Wojewoda:
wz. (—) A. Potocki
Wicewojewoda

Obwieszczenia Publiczne 1934 nr 80

Wydział hipoteczny, sekcja II, przy sądzie okręgowym w Kaliszu, niniejszem obwieszcza, że zostały otwarte postępowania spadkowe po zmarłych:
6) Stanisławie Szymczaku, wierzycielu ostrzeżenia dla sumy 500 złotych z % % i kosztami z pod Nr. 28, działu IV oraz współwierzycielu sum z pod Nr. Nr. 6, 8a. b. c., 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21 b, 22, 26, 27 i 35 działu IV wykazu hipotecznego folwarku Gronówek, powiatu sieradzkiego.
Termin zamknięcia tych postępowań spadkowych wyznaczono w kancelarji hipotecznej, sekcji II, przy sądzie okręgowym w Kaliszu, na dzień 6 kwietnia 1935 roku, w którym to terminie osoby zaintereso­wane winne zgłosić się do tejże kancelarji w celu ujawnienia swoich praw, pod skutkami prekluzji. Nr. 252/34.

Obwieszczenia Publiczne 1934 nr 88

Wydział hipoteczny przy sądzie grodzkim w Łodzi obwieszcza, że poniżej wymienionych zmarłych otwarte zostały postępowania spad­kowe;
5) Stanisławie Szymczaku, zmarłym w majątku Gronówek, powie­cie sieradzkim w dniu 31 sierpnia 1934 roku, współwłaścicielu nieru­chomości, położonych w m. Zgierzu, oznaczonych Nr. Nr. hip. 18 18a i 18b, Nr. Nr. rp. 356 i 369;

Termin zamknięcia powyższych postępowań spadkowych wyzna­czony został na dzień 15 maja 1935 roku; do tego terminu osoby zainte­resowane winne zgłosić swoje prawa pod skutkami prekluzji.

Dziennik Łódzki 1960 nr 126

Wilki pokazały się w województwie łódzkim
Przez dłuższy czas w województwie łódzkim nie było wilków. Toteż zabicie w tych dniach wilka, który dostał się na teren zabudowań gospodarczych we wsi Gronówek w pow. sieradzkim, zastanowiło władze wojewódzkie. Przypuszcza się, że wilk musiał przedostać się z województwa kieleckiego.
A oto relacja Stanisława Olczyka, któremu udało się zabić wilka: Dom mój stoi z dala od wsi, otoczony lasem. W dniu 19 maja zajęci byliśmy razem z żoną pracą przy kartoflach. W pewnej chwili około godz. 13 usłyszeliśmy gwałtowny krzyk kur w naszym podwórku. Żona pobiegła sprawdzić czy to przypadkiem lis nie zakradł się do naszego domu. Gdy weszła na podwórze, zobaczyła siedzącego pod płotem wilka. Myślała, że to pies, a ponieważ był silnie wychudzony i szczerzył zęby sądziła, że może jest wściekły. Wtedy przybiegłem i ja, złapałem widły i zawołałem na sąsiada Golczyka, aby mi pomógł. Udało nam się zabić wilka.
Stanisław Olczyk w nagrodę za zabicie wilka otrzymał premię w wysokości 1000 zł.
Waga zwierzęcia na skutek wychudzenia wynosiła zaledwie 32 kg. chociaż jego długość wynosiła 1,55 m, a wysokość 82 cm.
W ubiegły poniedziałek koło gajówki zamieszkałej przez gajowego Półtoraka widziano jeszcze inne wilki, prawdopodobnie matkę z dwoma małymi.

(Kas.)



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz