-->

poniedziałek, 22 kwietnia 2013

Grabowa

Czajkowski 1783-84 r.
Grabowa, parafia łaszow (łaszew), dekanat rudzki, diecezja gnieźnieńska, województwo sieradzkie, ziemia wieluńska, własność: kapituła gnieźnieńska.

Tabella miast, wsi, osad Królestwa Polskiego 1827 r.
Grabowa, województwo Kaliskie, obwód Wieluński, powiat Wieluński, parafia Dzietrzniki, własność rządowa. Ilość domów 13, ludność 75, odległość od miasta obwodowego 2.


Słownik Geograficzny:
Grabowo,  wś, pow. wieluński, gmina Kamionka, par. Pątnów (według Zinberga). 

Spis 1925:
Grabowa, wś, pow. wieluń, gm. Kamionka. Budynki z przeznaczeniem mieszkalne 19. Ludność ogółem: 133. Mężczyzn 68, kobiet 65. Ludność wyznania rzymsko-katolickiego 133. Podało narodowość: polską 133.

Wikipedia:
Grabowa-wieś w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie wieluńskim, w gminie Pątnów. W latach 1975-1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa sieradzkiego.

1992 r.


Łódzki Dziennik Urzędowy 1928 nr 20

OGŁOSZENIE O WYJEDNYWANIU NADAŃ
GÓRNICZYCH,
Zgodnie z § 25 Instrukcji o zastosowaniu artykułu 454—540 Ustawy Górniczej (Zb. Praw ces. ros. t. VII, wyd. 1912 r.) Okręgowy Urząd Górniczy Częstochowski niniejszem podaje do publicznej wiadomości, że podejmują się starania przez inż. górn. Antoniego Dąbkowicza, Dyrektora Wyższego Urzędu Górniczego w Warszawie, działającego w imieniu i na rzecz Skarbu Państwa, o uzyskanie niżej wymienionych nadań górniczych dla wydobywania rudy żelaznej. zaprojektowanych na zasadzie odkryć, dokonanych przez Kierownika Państwowych Poszukiwań Górniczych Henryka Mandata, działającego w imieniu i na rzecz Głównej Dyrekcji Państwowych Zakładów Górniczych i Hutniczych Ministerstwa Przemysłu i Handlu, a mianowicie:
1. „Załęcze" o przestrzeni 1.129.988 metr. kw., położonej na gruntach wsi Kluski, lasu państwowego Kluski, w gminie Kamionka i na gruntach kolonji Jaworzno, w gminie Rudniki.
Odkrycie rudy żelaznej zostało dokonane dnia 30 sierpnia 1921 r. na gruncie lasu państwowego Kluski, Nadleśnictwa Rudniki, i było sprawdzone protokularnie dnia 16 września 1921 r.
Wyjednywana przestrzeń nadania górniczego „Załęcze" graniczy: na północy — z gruntami wsi Kluski; na wschodzie — z gruntami wsi Kluski, nadaniem „Toporów", lasem państwowym Kluski i gruntami kolonji Jaworzno; na południu — z gruntami kolonji Jaworzno; na zachodzie — z nadaniem „Chocim". 
2. „Toporów" o przestrzeni 1.136.134 metr. kw., położonej na gruntach włościan wsi Kluski, Załęcze i lasu państwowego Kluski, w gminie Kamionka.
Odkrycie rudy żelaznej zostało dokonane dnia 10 sierpnia 1921 r. na gruncie lasu państwowego Kluski, Nadleśnictwa Rudniki i było sprawdzone protokularnie dnia 23 sierpnia 1921 r.
Wyjednywana przestrzeń nadania górniczego „Toporów" graniczy: na północy — z gruntami wsi Kluski, nadaniem „Karczówka" i z gruntami wsi Załęcze; na wschodzie — z gruntami wsi Załęcze i lasem państwowym Kluski; na południu — z lasem państwowym Kluski; na zachodzie — z nadaniem „Załęcze".
3. „Karczówka" o przestrzeni 1.113.484 metr. kw., położonej na gruntach włościan wsi Kluski, Załęcze i lasu państwowego Kluski, w gminie Kamionka.
Odkrycie rudy żelaznej zostało dokonane dnia 14 września 1921 r, na gruncie lasu państwowego Kluski, Nadleśnictwa Rudniki, i było sprawdzone protokularnie dnia 16 września 1921 r.
Wyjednywana przestrzeń nadania górniczego „Karczówka" graniczy: na północy — z gruntami wsi Kluski i wsi Załęcze; na wschodzie — z gruntami wsi Załęcze; na południu — z lasem państwowym Kluski; na zachodzie — z lasem państwowym Kluski i z gruntami wsi Kluski.
4. „Wołyń" o przestrzeni 1.133.640 metr. kw. położonej na gruntach włościan wsi Kałuże, Grabowa, Kluski i lasu państwowego Kluski, w gminie Kamionka.
Odkrycie rudy żelaznej zostało dokonane dnia 25 października 1921 r. na gruncie lasu państwowego Kluski, Nadleśnictwa Rudniki, i było sprawdzone protokularnie dnia 28 października 1921 r.
Wyjednywana przestrzeń nadania górniczego „Wołyń" graniczy: na północy — z nadaniem „Mazury"; na wschodzie — z gruntami wsi Kałuże i wsi Kluski; na południu — z gruntami wsi Kluski, Grabowa, nadaniami „Wileńszczyzna" i „Ślązacy"; na zachodzie — z nadaniem „Ślązacy".
Wszystkie wyżej wymienione nadania są położone w powiecie Wieluńskim, w wojew. Łódzkiem.
Na skutek tego w dniu 18 grudnia 1928 r. o godzinie 10-ej Okręgowy Urząd Górniczy Częstochowski w biurze swojem, mieszczącem się w Częstochowie przy ulicy Panny Marji Nr. 67, będzie rozpatrywał wszelkie uwagi i protesty, jakie będą złożone na wskazany termin.
Życzący sobie mogą do dnia 18 grudnia 1928 r. rozpatrzeć plany i rejestry pomiarowe wymienionych nadań górniczych w wyżej wspomnianym biurze w godzinach urzędowych.
P. o. Naczelnika Okręgowego Urzędu Górnicz. w Częstochowie
( —) Ł. Głuszczak inż. górn.
Goniec Sieradzki 1929 nr 54

— (w) Z Sądu. Sąd Grodzki w Wieluniu na posiedzeniu w dniu 1 bm. rozpoznawał między innemi sprawę Józefa Szmelc z Grabowy gm. Kamionka oskarżonego o niedostarczenie krowy na termin licytacji za zaległe podatki. Sąd skazał wyżej wymienionego na 50 zł kary z zamianą na tydzień aresztu i na zapłacenie zł 5 opłat sądowych.

Echo Sieradzkie 1933 18 maj

Z DZIETRZNIK.
OBCHÓD UROCZYSTOŚCI 1 MAJA W DZIETRZNIKACH.
Dnia 2 b. m. o godzinie 20-tej wiecz. odbył się capstrzyk Zw. Strzel. w Dzietrznikach, który trwał do godz 22-ej.
W dniu 3 b m. o godz. 5.30 rano: Pobudka.
O godz. 8 rano komendanci p. oddz. Zw. Strzel. Dzietrznik, Grębienia i Załęcza Wielkiego, jak również komendanci Straży Pożarnej z Dzietrznik, Grębienia zdali raport komendantowi komp. gm. ob. Kułynyczowi Teodorowi, poczem nastąpił wymarsz całości na nabożeństwo do kościoła.
Po wyjściu z kościoła udano się na cmentarz na grób powstańców, gdzie uformowano oddziały w czworobok, oraz uczniów szkoły powsz. z Dzietrznik, Grębienia, Załęcza Wielkiego i Grabowy, które wraz ze zgromadzoną ludnością liczyły około 1 000 osób.
Na wstępie orkiestra odegrała kilka utworów poczem zgromadzeni wysłuchali z wielką uwagą odczytu p. t. "Konstytucja 3 Maja" kier. szk. p. A. Kasprowicza oraz szereg deklamacyi.
Natępnie p. Kułynycz w przemówieniu przedstawił znaczenie Konstytucji 3 Maja dla całego narodu polskiego.
Zkolei odbyła się defilada oddziałów umudurowanych i szkół powszechnych.
O godz. 16-ej rozpoczęła się zabawa dla młodzieży.

Łódzki Dziennik Urzędowy 1933 nr 19

ROZPORZĄDZENIE WOJEWODY ŁÓDZKIEGO
z dnia 16 września 1933 r. L. SA. II. 12/15/33
o podziale obszaru gmin wiejskich powiatu Wieluńskiego na gromady.
Po zasiągnięciu opinij rad gminnych i wydziału powiatowego zgodnie z uchwałą Wydziału Wojewódzkiego z dnia 15 września 1933 r. na podstawie art. 107 ustawy o częściowej zmianie ustroju samorządu terytorjalnego z dnia 23. III. 1933 r. (Dz. U. R. P. Nr. 35, poz. 294) postanawiam co następuje:
§ 1.
VII. Obszar gminy wiejskiej Kamionka dzieli się na gromady:
3. Grabowa, obejmującą: wieś Grabową.
§2.
Wykonanie niniejszego rozporządzenia powierza się Staroście Powiatowemu Wieluńskiemu.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia w Łódzkim Dzienniku Wojewódzkim.
(-) Hauke - Nowak
Wojewoda.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz