-->

poniedziałek, 15 kwietnia 2013

Dębina

Słownik Geograficzny:
Dębina,  wioska, pow. sieradzki, gm. Bogumiłów, par. Chojne, przestrzeni morg. 46, ludności dusz 25.

Spis 1925 r.
Dębina, wś i kol., pow. sieradzki, gm. Bogumiłów. Budynki z przeznaczeniem mieszkalne wś 7, kol. 8. Ludność ogółem: wś 37, kol. 48. Mężczyzn wś 20, kol. 22, kobiet wś 17, kol. 26. Ludność wyznania rzymsko-katolickiego wś 37, kol. 48. Podało narodowość: polską wś 37, kol. 48.

Wikipedia:
Dębina – wieś w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie sieradzkim, w gminie Sieradz.
W latach 1975-1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa sieradzkiego.

1992 r.

Obwieszczenia Publiczne 1922 nr 61

Wydział hipoteczny przy sądzie okręgowym w Kaliszu obwieszcza, że otwarte zostały postępowania spadkowe po zmarłych: 
9) Józefie Woźniaku, właśc. 2 dzies. 1350 sąż. z maj. Dębina, pow. Sieradzkiego;
Termin zamknięcia tych postępowań spadkowych wyznaczony został w kancelarji hipotecznej w Kaliszu na d. 12 lutego 1923 r.
 
Goniec Sieradzki 1928 nr 41 dębina

— (s) Kłósownictwo. W dniu 15 bm. gospodarz Michał Berliński b. sołtys zam. w Dębinie gm. Bogumiłów udał się na polowanie z psem i postrzelił zająca.
Na widok policjanta, p. Jagiełło zdołał zbiedz lecz policjantowi udało się ustalić jego tożsamość i sporządzić protokół w celu pociągnięcia do odpowiedzialności. 
 
Goniec Sieradzki 1929 nr 214

— (s) Już na zające polują. W gminie Majaczewice kłósownicy ze wsi Prażmów, Wolka, Dębina i Okręglica nie mogąc się doczekać 15 listopada, od którego to dnia, w myśl ustawy można polować na zające, rozpoczęli już teraz łowy.
Wybierają sobie najodpowiedniejszą chwilę, gdyż polują przeważnie w niedzielę rano i w czasie nabożeństwa, co umożliwia im bezkarne bieganie po pustych polach.
Widocznie, że wpadli na dobry pomysł, gdyż jak dotychczas polowanie się im przeważnie udaje.
 
Goniec Sieradzki 1930 nr 197 

Poprawił sobie
(s) Przed paru miesiącami policja posterunku Dębołęka przeprowadziła rewizję u znanego kłósownika Michała Berlińskiego zam. w kol. Dębina gm. Bogumiłów, podczas której znaleziono i zabrano fuzję, sidła i skórkę zajęczą.
Po przedstawieniu protokółu z dowodami rzeczowymi Starostwo w Sieradzu wymierzyło mu karę 14 dniowego aresztu.
Oskarżony Berliński niezadowolony z takiego wymiaru kary zaapelował do Sądu Okręgowego do Kalisza. Właśnie w tych dniach odbyła się sprawa przyczem Sąd Kaliski zamiast zmniejszyć karę ją podwyższył i skazał Berlińskiego na trzy miesiące aresztu zasądzając go na koszty sądowe. To sobie dogodził.

Echo Sieradzkie 1933 3 październik

STRZAŁY O WZGLĘDY PIĘKNEJ MARYSI.
Do 19-letniej pięknej dziewoi Marjanny [S]okówny zam. w Dębinie gm. Bogumiłów od dłuższego czasu umizgiwało się dwóch chłopów: Władysław Neugebauer i Roman Strzelczyk.
Piękna Marysia ubóstwiała jednakowo obu. — Rozpoczęła się więc rywalizacja pomiędzy przyjaciółmi. Rywalizacja godna łobuzów a nie kawalerów starających się o rękę pięknej panny.
W dniu 20 listopada 1932 roku będąc na wspólnej zabawie Strzelczyk wraz z Markiewiczem pobili Neugebauera gumowym wężem po głowie. Ten nie chcąc pozostać dłużnym wystrzelił z rewolweru, trafiając Markiewicza w palec; druga kula zaplątała się w swetrze nienaruszając pleców.
Sprawa powyższa oparła się o Sąd Okręgowy na sesji wyjazdowej w Sieradzu. Po zbadaniu świadków Sąd uniewinnił oskarżonego.

Łódzki Dziennik Urzędowy 1933 nr 21

ROZPORZĄDZENIE WOJEWODY ŁÓDZKIEGO
z dn. 19 październ. 1933 r. L. SA. II. 12/14/33
o podziale obszaru gmin wiejskich powiatu sieradzkiego na gromady.
Po wysłuchaniu opinji rad gminnych i wydziału powiatowego, zgodnie z uchwałą Wydziału Wojewódzkiego z dnia 18 października 1933 r. na podstawie art. 107 ustawy z dnia 23. III. 1933 r. o częściowej zmianie ustroju samorządu terytorjalnego (Dz. U. R. P. Nr. 35, poz. 294) postanawiam co następuje:
§ 1.
III. Obszar gminy wiejskiej Bogumiłów dzieli się na gromady:
10. Stoczki, obejmującą: wieś Dębina, kolonję Dębina, wieś Stoczki, kolonję Stoczki Nr. 1, kolonję Stoczki-Cerklin, kolonję Stoczki Nr. 2.
§ 2.
Wykonanie niniejszego rozporządzenia powierza się Staroście Powiatowemu Sieradzkiemu.
§ 3.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia w Łódzkim Dzienniku Wojewódzkim.
Wojewoda:
wz. (—) A. Potocki
Wicewojewoda

Obwieszczenia Publiczne 1938 nr 14

Wydział Hipoteczny, Sekcja III, przy Sądzie Okręgowym w Ka­liszu obwieszcza, że otwarte zostały postępowania spadkowe po zmar­łych:
12) Józefie Woźniaku, właścicielu działki gruntu nr 17, o powierzch­ni 2 dzies. 1.350 saż. z majątku Dębina, pow. sieradzkiego, nr rep. hip. 172;
Termin zamknięcia tych postępowań spadkowych wyznaczony zo­stał na dzień 25 sierpnia 1938 roku, w którym to terminie osoby zainte­resowane winny zgłosić swoje prawa w kancelarii wyżej wymienionego Wydziału Hipotecznego, pod skutkami prekluzji. 45/38.

Dziennik Łódzki 1973 nr 143


W miejscowości Dębin, pow. Sieradz, spalił się dom drewniany należący do Tadeusza M. Szkody oszacowano na ok. 20 tys zł. Trwa dochodzenie w celu ustalenia przyczyn pożaru.

Dziennik Łódzki 1973 nr 240

W miejscowości Dębica pow. Sieradz wybuchł pożar, który strawił 2 stodoły, budynek mieszkalny i dach na 2 oborach. Straty znaczne.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz