-->

poniedziałek, 22 kwietnia 2013

Cisowa

Czajkowski 1783-84 r.
Cisowa, parafia mierzyce, dekanat krzepicki, diecezja gnieźnieńska, województwo sieradzkie, ziemia wieluńska, własność: kapituła gnieźnieńska.

Słownik Geograficzny:  
Cisowa,  zaśc. donacyjny, pow. wieluński, gm. i par. Mierzyce, na piaszczystej wyżynie lewego pobrzeża Warty, o 2 staj. pol. od rzeki, pod lasem rządowym, niespełna 3 mile od Wielunia. Dwór ma 4 dm., 160 m. roli. Pustkowie chłopskie 6 dm., 56 mk.

Spis 1925:
Cisowa, wś i leśn., pow. wieluń, gm. Mierzyce. Budynki z przeznaczeniem mieszkalne wś 21, leśn. 1. Ludność ogółem: wś 107, leśn. 4. Mężczyzn wś 57, leśn. 3, kobiet wś 50, leśn. 1. Ludność wyznania rzymsko-katolickiego wś 94, leśn. 4, mojżeszowego wś 13. Podało narodowość: polską wś 107, leśn. 4.

Wikipedia:
Cisowa-wieś w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie wieluńskim, w gminie Pątnów. Położona jest pomiędzy miejscowościami Załęcze Wielkie i Załęcze Małe. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa sieradzkiego.

1992 r.

Gazeta Warszawska 1826 nr 46

Trybunał Cywilny Pierwszey Instancyi Woiewództwą Kaliskiego.
Na skutek Postanowienia Nayiaśnieyszego Pana z daty 12/24 Stycznia r. b. Regulacyią Hypotek Dóbr Narodowych, z któremi Skarb Publiczny do Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego przystępuie, nakazuiącego, i na skutek Reskryptów Kommissyy Rządowych Sprawiedliwości i Przychodów i Skarbu d. d. 22 i 24 Lutego r. b. rozpoczynaiąc regulacyią takową hypotek, podaie do wiadomości publiczney, iż do przyymowania Aktów pierwiastkowego regulowania hypotek Dóbr i realności niżey wymienionych w Woiewództwie Kaliskiem położonych, wyznaczył termin (...)
Na dzień 9 Maia 1826 roku. — dla:
8. Dóbr Narodowych Ekonomii Mierzyce, składaiącey się z folwarku i wsi Mierzyce, z młyna i Osady Przywóz, z folwarku i wsi Łaszok, z młyna Strugała i z Osad Jayczaki i Sikora, z folwarku i wsi Kamion, z Pustkowiów Więcławy, Dziadaki i Ogroble, z wsi Toporów, Bobrowniki, z młyna Tasarz, z karczmy Jaśkowizna i Pustkowiów Sensowy, Tasarze, Węże, Młynki, Szczepany, Gligi, Cieśle, Troniny i Jarzębie, z folwarku Wóytostwo, z wsi Bobrowniki i Lisowice, z Pustkowiów Patoki, Kabały i Draby, z folwarku i wsi Raduszyce, z młyna Szyska, z wsi Drobnice, z młynów Łyko, Graczyk i Kaydow, z folwarku Cisow, z wsi Załęcze małe, z folwarku i wsi Szynkielow, z folwarku i wsi Bieniec, z młynem Molenda, z karczmy Dobiacz, z Pustkowia Jarząbek, z folwarku i wsi Pątnów, z Pustkowia Salamony, wszystkich w Powiecie i Obwodzie Wieluńskim położonych.
(...) W moc Art: 3 postanowienia powyższego Nayiaśnieyszego Pana, oznaymia Trybunał, iż ktokolwiek sądziłby mieć prawo do własności Dóbr wyżey wymienionych, lub iakie prawo rzeczowe ściągaiące się do tychże Dóbr, może i powinien się zgłosić w terminach oznaczonych, a naypóźniey do dnia 14 Cztrwca r. b., który się w skutek Art: z tegoż postanowienia, ze względu na czas do obwieszczeń potrzebny, iako ostateczny i prekluzyyny oznacza.
Nadto dodaie Trybunał wskutek Art: 4 postanowienia Nayiaśnieyszego Pana, iż żadne reklamacyie przeciw Inkameracyi Dóbr na mocy urządzeń, iakie nastąpiły za Rządu Pruskiego, Austryiackiego, oraz na mocy Prawa na Seymie Xięztwa Warszawskiego dnia 23 Grudnia 1811 roku uchwalonego, ani też kompetencyie do Hypoteki przyiętemi nie będą, rozpoznawaniu Sądowemu nie ulegaią, niemniey żadne inne pretensyie prócz wymienionych powyżey w Artykule 3 do Hypoteki przyymowanemi bydź nie maią.
Regulacyia takowa odbywać się będzie w Kaliszu w pałacu Sądowym przy ulicy Józefiny położonym, przed delegowanemi przez Trybunał wyznaczonemi, o których w Kancellaryi Hypoteczney dowiedzieć się będzie można. — Kalisz d. 4 Marca 1826 r.
Rembowski Prezes.
Karnecki Sekretarz.

Dziennik Urzędowy Województwa Mazowieckiego 1828 nr 629

NRO 65070/14917. 72013/16641 — WYDZIAŁ SKARBOWY. SEKCYA EKONOMICZNA. KOMMISSYA WOJEWODZTWA MAZOWIECKIEGO.
Odezwą Kommissyi Woiewództwa Kaliskiego, wezwana o śledztwo dłużników Skarbowych, następuiących:
1. Ignacego Typińskiego, byłego dzierżawcy Folwarku Cisowy w Ekonomii Mierzyce, który z lat 1804/17 znacznie Skarbowi zadłużony. (...)
Poleca Wóytom Gmin, Burmistrzom i Prezydentom Miast, ażeby nayściśleysze dopełnili w swych Gminach śledztwo z pobytu i maiątku wymienionych wyżéy osób. W razie wynalezienia którego z poszukiwanych, właściwego Kommissarza Obwodowego uwiadomić niezwłocznie należy; nie złożenie bowiem rapportu w przeciągu 4 tygodni, posłuży za dowód, iż dłużnicy i ich fundusze wyśledzonemi bydź nie mogły. Jeżeliby zaś przez późnieysze wyśledzenie funduszów, takowe podpadły alienacyi lub zmnieyszeniu, szkoda ztąd Skarbu będzie poszukiwaną na maiątku tego komu niedbałość pierwiastkowego śledzenia będzie udowodnioną. Po upływie terminu oznaczonego, Kommissarze Obwodowi o skutku śledztwa donieść Kommissyi Woiewódzkiéy są obowiązani.
w Warszawie dnia 17 Mca Listopada 1827 roku,
Radca Stanu Prezes
REMBIELIŃSKI. Sekr: Jlny Filipecki. 

Gazeta Kaliska 1923 nr 171

— POŻARY.
We wsi Cisowa, gm. Mierzyce, pow. Wieluński, w bieżącym miesiącu miał miejsce obrzymi pożar, który wybuchł o północy. Ogień ugaszono dopiero nazajutrz o godz. 4 p. poł.
Pastwą płomieni padły obory, stajnie, spichrze i stodoły. Wprawdzie przyczyna pożaru niewiadoma, natrafiono natomiast na ślad małych bosych nóg, prowadzących w stronę zabudowań, w których wynikł pożar.

Obwieszczenia Publiczne 1929 nr 12a

Wpisy do rejestru handlowego.
Do rejestru handlowego, Działu A, sądu okręgowego w Kaliszu wciągnięto następujące firmy pod Nr. Nr.:
Dnia 13 października 1928 roku.
9664. „Mosiek Aleksandrowicz" — sklep kolonjalno - spożywczy we wsi Cisowa, gminy Mierzyce, pow. wieluńskiego. Istnieje od 1923 r. Właśc. Mosiek Aleksandrowicz, zamieszkały we wsi Cisowej.
 
 Goniec Sieradzki 1929 nr 110

— (w) Pożary. W dniu 9 bm.  (...) W tymże dniu i czasie we wsi Cisowa gm. Mierzyce wskutek uderzenia pioruna, spalił się dom oraz znajdujące się w nim sprzęty, na szkodę Piotra Polaka. 

Rozwój 1929 nr 134

Od uderzenia pioruna.
POŻARY NA PROWINCJI.
(...) We wsi Cisowa, gm. Mierzyce w pow. wieluńskim zapalił się od uderzenia pioruna dom mieszkalny Polaka Piotra. Dom spłonął doszczętnie wraz ze wszystkiemi sprzętami. Straty wynoszą 7 tysięcy złotych.


Łódzki Dziennik Urzędowy 1933 nr 19

ROZPORZĄDZENIE WOJEWODY ŁÓDZKIEGO
z dnia 16 września 1933 r. L. SA. II. 12/15/33
o podziale obszaru gmin wiejskich powiatu Wieluńskiego na gromady.
Po zasiągnięciu opinij rad gminnych i wydziału powiatowego zgodnie z uchwałą Wydziału Wojewódzkiego z dnia 15 września 1933 r. na podstawie art. 107 ustawy o częściowej zmianie ustroju samorządu terytorjalnego z dnia 23. III. 1933 r. (Dz. U. R. P. Nr. 35, poz. 294) postanawiam co następuje:
§ 1.



XIII. Obszar gminy wiejskiej Mierzyce dzieli się na gromady:
18. Załęcze Małe, obejmującą: wieś Bukowce, kol. Cisową, grunty państw. Nadleśnictwa Rudniki, wieś Załęcze Małe.
§2.
Wykonanie niniejszego rozporządzenia powierza się Staroście Powiatowemu Wieluńskiemu.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia w Łódzkim Dzienniku Wojewódzkim.
(-) Hauke - Nowak
Wojewoda.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz