Agad, Zespół: 56 / Księgi ziemskie i grodzkie sieradzkie
Jednostka: 235 / Protokóły ziemiańskie Szadkowskie wieczystych tranzakcji, plenipotencji, relacji, wizyt, wyroków zjazdowych i oblat
Lata: 1792, Karty 397, 398, 398A
Tekst z oryginalnego dokumentu przepisał Piotr Tameczka.
Opisanie części w Lichawie* podług tranfuzji przez W. Jmc Pana Wojciecha Mycielskiego nabytej, nabytej te urodzonemu Walerianowi Rzepeckiemu, podobnym sposobem dotrzymania puściwszy po urodzonym Olesińskim, arendownym trzechletnim possessorze, odebranej w przytomności urodzonych dwóch szlachty i opatrznego Antoniego Borończyka z wsi Kustrzyc Woźnego, poniżej podpisanych tak pobudynków dworskich, nie mniej wiejskich, robocizn i danin wszystkich, tudzież obsiewów ozimych i jarych, łąk ogrodów. Dnia 20 miesiąca lipca roku pańskiego 1792 spisane, jako niżej wyraża się.
Opisanie budynków dworskich.
Wjeżdżając na podwórze wrota z deszczek na biegunach drewnianych, z prągłem i furtką, także drzwi z deszczek na biegunie drewnianym złe reparacyi potrzebujące.
Idąc dalej w podwórze po lewej ręce od zachodu słońca folwark przed tym bywszy spalony, którego tylko zrąb pozostał wraz wraz z pokoikiem z drzewa kostkowego popruchniałego w węgłach powytkiwanego z posową z tarcic i podłogą złemi, bez okien, przy pokoiku drzwi stolarską robotą, złe, z zawiasami, chakami, z wrzeciądzem i skoblami żelaznemi, z piecem zielonym, z kafli zły.
Dalej idąc widzieliśmy stodołę o dwóch bojowiskach z drzewa kostkowego, z wrotami tak w teł jako i naprzód z deszczek ciesanych, na biegunach drewnianych z prągłami otwierającemi się naprzodku reparacji potrzebującemi, z wrzecądzami, z skoblami o trzech samsiekach przeforsztowanemi, w tej stodole spichlerzyk, także z drzewa kostkowego o dwóch okienkach strychulczykami zabitych, drzwi ztarcic na biegunie drewnianym z zamkiem bez klucza z wrzeciądzem i skoblami i rękowieścią żelaznemi o trzech samsieczkach w kolano wysokich z delików ciesanych, z posową z delików i podłogą ztarcic. W tym spichlerzyku widzieliśmy garniec spalony, połamany, pokryw i rury potopione, kosa trawna, stara, spalona, zawiasa jedna spalona, klamka, chak rękowieści żelazne dwie spalone, lemieszy krój[?] zły, poszycie zaś na tej stodole pomniejszone miejscami, poprawiane po większej części złe, dziury mające, kalenicy potrzebujące, nawet szczyt od wschodu słońca chojną zaszyty, ta stodoła podporą podparta, pod tą stodołą ul pszczół.
Dalej idąc chlew, przeforsztowany, z pałek popruchniały, przeforsztowanie z żerdzi, z dwojgiem drzwiczków na biegunach drewnianych, poszycie złe.
Dalej idąc obory dwie, z dwojgiem drzwi na biegunach drewnianych, bez posowy, z pałek złożone, w tych oborach koryta trzy, dalej
Stajnia bez posowy, pojednym poszyciem, w tej stajni żłobów dwa i drzwi z tarcić z zawiasami i chakami, z wrzecądzem i skoblami żelaznemi, karmnik przystawiony, poszycie i ściany złe, reparacyji potrzebujące.
Podwórze zaś to żerdziami sosnowemi, bardzo lichemi, jednego przęsła zagrodzonego niemająca, co ogrodzone.
Opisanie pola dworskiego.
Zaczynając od wschodu od narożnika do Kamostku należącego, idąc granicą po miedzy Siedziejowicami i Lichawą widzieliśmy pierwszy działek, sześciu składami przez siedmioro staj ku pastwisku, pod północ ciągnący się, pierwsze staje brzeziną zarosłe, drugie i trzecie, czwarte staja, żytem zasiane, bardzo zadkie, liche i mietlate, piąte staje ugorem leży, szóste staje żytem zasiane i to liche, siódme staje ugorem leży.
Drugi działek widzieliśmy sześciu składami przez ośmioro staj pod północ ciągnący się, pierwsze staje owsem zasiane, drugie, czwarte, piąte i szóste staja żytem zasiane, lecz te żyta bardzo liche, siódme i ósme staja ugorem leżą.
Trzeci działek widzieliśmy sześciu składami przez ośmioro staj pod północ ciągnący się, pierwsze, drugie, trzecie, czwarte, piąte i szóste staja, żytem obsiane, bardzo liche, siódme i ósme staja ugorem leżą.
Czwarty działek widzieliśmy ośmiu składami przez ośmioro staj pod północ ciągnący się, pierwsze i drugie staja owsem obsiane i ten mizerny, trzecie, czwarte, piąte i szóste staja ugorem leżą, siódme staje żytem zasiane, ósme staje ugorem leży.
Piąty działek widzieliśmy przy drodze do Łasku od Widawy idącej, sześciu składami przez sześcioro staj pod północ ciągnący się, pierwsze, drugie, trzecie, czwarte, piąte i szóste staja ugorem leżą.
Szósty działek widzieliśmy ośmiu składami przez ośmioro staj pod północ ciągnący się, pierwsze i drugie staja jęczmieniem obsiane, trzecie, czwarte i piąte staja żytem obsiane, bardzo liche, szóste i siódme staja owsem obsiane, ósme staje ugorem leży.
Siódmy działek widzieliśmy składami ośmiu ciągnący się, pierwsze i drugie staja owsem obsiane, trzecie staje grochem zasiane, składów cztery, owsem składów cztery, czwarte staje dziesięciu składami ciągnące się, grochem zasiane, składów osm, jarki składów dwa, piąte staje jarką zasiane, szóste staje przez Ludwika Parobka i Jana Półrolnika służącego jarką obsiane.
Ósmy działek widzieliśmy cztyroma składami przez sześcioro staj ciągnący się, pierwsze i drugie staja ugorem leżą, trzecie i czwarte staja tatarką obsiane.
Dziewiąty działek, ośmiu składami, pierwsze i drugie staja pszenicą obsiane, trzecie staje tatarką obsiane, czwarte ugorem leży.
Dziesiąty działek, sześciu składami ciągnący się, pierwsze i drugie staja tatarką obsiane, na trzecim staju prosa zasiano składów trzy, tatarki składów trzy, czwarte staje ugorem leży.
Jedenasty działek, sześciu składami ciągnący się, pierwsze i drugie staja jęczmieniem obsiane, trzecie staja prosem zasiane, czwarte staje ugorem leży.
Dwunasty działek, pusty trzema składami ciągnące się, pierwsze, drugie i trzecie staje tatarką obsiane, ale nie ma co sprzątać.
Trzynasty działek, pusty dwiema składami ciągnący się, pierwsze i drugie staja tatarką obsiane, trzecie staje ugorem leży.
Czternasty, pusty trzema składami ciągnący się, pierwsze i drugie staja ugorem leżą. Dalej dwiema składami ciągnący się, pierwsze i drugie staja ugorem leżą.
W ogrodzie warzywa jako to marchwi lech siedm, bardzo mizernej, nieopelonej.
W końcu tych lech kapusty, kawałeczków malinkich tyliż osma lecha próżno leży, konopi po miedzy ogrodami lichych, zagonów cztery.
Ogródek za stodołą, wielce licho ogrodzony, w nim nie masz nic ani sadzonego, ani zasianego.
Browar, z drzewa kostkowego, stary, na nim poszycie złe, do którego wchodząc drzwi z deszczek dwoje tak na przodku, jako i na tyle, na biegunach drewnianych, z klamkami drewnianymi, z sieni do izby drzwi z tarcic starych, z chaczykiem, wrzeciądzem i skoblami żelaznemi.
W tej izbie okno jedno z szyb okrągłych zrobione, w którym wybitych jest szybek dziesięć, z posową tylko nad samą izbą z tarcic, bez podłogi. W tej izbie piec, kominek, komin, lepione. Z izby tej do komory drzwi stolarską robotą robione, popsute, bardzo liche, o jednej zawiasie, i chaku, nad tą komorą posowy nie masz, tylko delina po mniejszą częścią z tej komory drzwi z deszczek, na biegunie drewnianym, z zaporą drewnianą, ze statków zaś tylko drybusik mały, nie ze wszystkim dobrym.
Za tym browarem studnia, cebrzyne złą mająca, dalej sadzaweczka, błotem i piaskiem zalazła, niskie grobelki mająca, z upustem, mnichem. Zatąż groblą tej sadzaweczki, ozd z drzewa kostkowego opalonego, z piecem[?] kapturem i organkami lepionemi, i skrzynią bez lasów do suszenia przynależących, z posową z delików, bez okienka, o jednych drzwiach z deszczek, na biegunie drewnianym, poszycie mający nie złe. W tyle zaś tej sadzaweczki i ozdu
Pastewik widzieliśmy do szczętu wypasiony, od pastwiska żerdziami bardzo lichemi, gdzie nie gdzie rzadko ogrodzony, po mniejszą częścią nad samą sadzaweczką płot ze wszystkim zły. Za karczmą ogródek widzieliśmy za pracowitą Koprowską nad pastwiskiem bardzo mizernie olszyną ogrodzony, zły i niczym ani zasadzony, ani zasiany.
Łąki dwie, jedna łączka Gęzienie zwana między Dobrskiemi Łąkami i Pruszkowskiemi, druga łąka Baba, druga łączka na Babie pod Kustrzycami.
Opisanie chałup wiejskich.
Pierwszy pracowity Jan Szargała, pułrolnik, poddany z żoną imieniem Marianna, dziećmi dwojgiem, Wojciechem, synem, Kunegundą córką, ma chałupę nową, z drzewa dobrego, ale w sieni pod kominem reparacji potrzebująca, z komorą i posowami, o jednym oknie z szybek, z piecem, kominkiem i kominem, lepionemi, z drzwiami na biegunach drewnianych, poszycie na niej złe i stodołe starą, tako w ścianach jako i poszyciu złą. Oborkę ma tak w ścianach jako i poszyciu dobrą, chlew zły, załogę ma dworską, wołów cztery, krowę jedną, wóz, siekierę, kosy dwie, pług, radło, sierp i inny zakład, robi w tydzień dwojgiem dni trzy podwójno, kapłonów daje dwóch, jaj pułkopy i inne daniny wypełnia.
Drugi Łukasz Burski, zagrodnik, poddany z żoną imieniem Anna, córką imieniem Sabina, ma chałupę starą, popruchniałą, z kominem pułobalonym i ta chałupa sama niezadługim czasie obali się.
Poszycie na niej ze wszystkim złe i stodołę, tak w ścianach jako w poszyciu złą ma. Załogę dworską, wołów parę, krowe, wóz, siekiere, kosy dwie, sierp, pług, radło i inny zakład, robi w tydzień pojedynczo dni trzy, kapłona jednego daje, jaj piętnaście, stróżą strzeże, trzode pasie, drogę odbywa jak i inni zagrodnicy i inne daniny wypełnia.
Trzecia Tomasz Kliniewicz[?] zagrodnik i ławnik, poddany z żoną imieniem Giertrudą, synem Izydorem, ma chałupę dobrą, z sienką, z posową, piecem, kominkiem i kominem lepionemi, ma wołów parę, krowy, pługa, radła i zarzaka nie ma. Item imieniem Franciszka Burska, zagrodniczka poddana z dziecmi trojgiem, Szymonem i Piotrem, synami, i Zofią córką, załogi zupełnie nie ma, jako to wołu, krowy, woza, radła nie ma. Robią w tydzień pojedynczo po dni trzy, jak i inni zagrodnicy podatków i daniny daje i to, co do niej należy wypełnia. Pod jednym poszyciem siedzą z Kliniewiczem[?], lecz poszycie złe reperacji potrzebujące.
Stodołę starą połową z pałek, połową chrustem ugrodzoną, bez wrót tak w ścianach, jako i poszyciu złą.
Czwarty pracowity Szymon Pawłecki, zagrodnik poddany, z żoną imieniem Jadwigą ma chałupę nową, z sienią z drzewa kostkowego, z posową, piecem, kominkiem, kominem lepionemi. W jednym oknie poszycie dobre i stodołę starą, tak w ścianach, jako poszyciu złą, wołów, krowy, woza, pługa, radła, kosy, siekiery i sierpa nie ma. Pańszczyznę odbywa, daniny i podatki daje, jak i inni powyżej wyrażeni zagrodnicy.
Opisanie roli chłopskich.
Primo, Franckowizna zwana, poczynająca od granic Sędziejowskich, idąc pod północ widzieliśmy składami dwiema przez ośmioro staj ciągnące się. Pierwsze staje pół krzakami zarosłe, a dalej pół żytem zasiane. Drugie, trzecie i czwarte staja żytem obsiane, piąte staje Ludwik Parobek obsiał, szóste staje ugorem leży, siódme i ósme staja jałowcem i krzakami zarośnione.
Sekundo, Tomkowizna zwaną, widzieliśmy składami dwiema przez siedmioro staj ciągnąca się. Pierwsze staje połowę krzakami zarośnione, a druga połowa żytem obsiana, druga staja ugorem leży, trzecia i czwarta staja żytem obsiane, piąte, szóste i siódme staja żytem obsiane.
Tertio, widzieliśmy przyłączoną rolę tak do Francka, jako i Tomka dwiema składami przez siedmioro staj ciągnącą się. Pierwsze, drugie, trzecie i czwarte staja żytem obsiane, piąte i szóste staja ugorem leżą, siódme żytem obsiane.
Cuarto, Łukasza Burskiego, zagrodnika. Dwiema składami przez siedmioro staj ciągnące się. Pierwsze staje przez Grzele Parobka Gorzkoskiego obsiane, drugie staje przez tegoż Łukę owsem obsiane, trzecie staje przez Antoniego Gracza z Kamostka owsem obsiane, czwarte staje ugorem leży, piąte staje przez Ludwika Parobka żytem obsiane, szóste i siódme staja ugorem leżą.
Quinto Jana Szargały, półrolnika, rola wszystka przez gospodarza żytem obsiana.
Sexto Szymona Zagrodnika, trzema składami przez siedmioro staj ciągnąca się, pierwsze, drugie, trzecie, czwarte, piąte i szóste staja żytem obsiane, siódme staje ugorem leży.
Item Łukasza Burskiego, trzema składami przez sześcioro staj idąca, pierwsze i drugie staja przez samego gospodarza żytem zasiane, trzecie staje przez Walentego Kalitkę owsem obsiane, czwarte, piąte i szóste przez gospodarza żytem obsiane.
Item Szymona Zagrodnika, pierwsze, drugie, trzecie staja jarką obsiane, czwarte i piąte staja owsem, szóste staje ugorem leży, półtora stajami idąca.
Item Łukasza Burskiego półtorą składów ciągnąca się, pierwsze, drugie i trzecie staja ugorem leżą, czwarte, piąte i szóste staja przez Ludwika Parobka owsem obsiane, siódme staja ugorem leży.
Item Franckowizna, pusta, czterma składami ciągnąca się, pierwsze, drugie, trzecie, czwarte, piąte i szóste staja ugorem leżą.
Item Szymona Zagrodnika, trzema składami ciągnąca się, pierwsze i drugie staja ugorem leżą, trzecie staje owsem obsiane, piąte i szóste staja ugorem leżą.
Item Łukasza Burskiego, składów idąca, pierwsze i drugie staja przez Jana Krawczyka owsem obsiane, trzecie staje przez tegoż Łukę owsem obsiane, czwarte staje grochem zasiane, składów dwa a trzeci jarką, piąte i szóste staja ugorem leżą.
Item Tomasza Zagrodnika, dwiema składami idąca, pierwsze i drugie staja jarką i owsem obsiane, trzecie staje ugorem leży, czwarte staje owsem obsiane, piąte staje ugorem leży.
Item tegoż Tomasza, dwiema składami idąca, pierwsze, drugie i trzecie ugorem leży.
Item Szymona Zagrodnika, dwiema składami idąca, pierwsze, drugie i trzecie staja ugorem leżą.
Item Franckowizna zwana, dwiema składów ciągnąca się, pierwsze, drugie i trzecie staja ugorem leżą. Item Tomkowizna zwana trzema składów idąca, pierwsze, drugie i trzecie staja obsiane, czwarte staje ugorem leży.
Item Łukasza Burskiego, dwiema składów idąca, pierwsze, drugie, trzecie i czwarte staja obsiane.
Item Szymona Zagrodnika, trzema składami idące, pierwsze staje siane, drugie, trzecie i czwarte staja ugorem leżą.
Item Łukasza Burskiego, trzema składami ciągnące się, pierwsze i drugie staja obsiane, trzecie i czwarte staja ugorem leżą.
Item Franckowizna zwana, trzema także składów ciągnąca się, pierwsze, drugie, trzecie i czwarte staja ugorem leżą.
*gmina Sędziejowice