-->

czwartek, 29 września 2022

Nazwy niemieckie za Regencji Pruskiej

W czasach rządów Pruskich w Polsce w latach 1793-1807 nowo założonym osadom, lub też niektórym już istniejącym wcześniej nadawano niemieckie nazwy. Wieś Brzezina koło Uniejowa nosiła niemiecką nazwę Bergfeld, Błota Kruplińskie w dzisiejszym powiecie Pajęczno nazywały się z niemiecka Luisenbruch, wsie w pobliżu Pabianic Starowa Góra i Bukowiec miały swoje niemieckie odpowiedniki w postaci Efingshausen i Koenigsbach.

Na naszym terenie również istnieją miejscowości, którym Rząd Pruski nadał niemiecką nomenklaturę. W gminie Dobroń Markówka - Hochweiler, w gminie Wieluń dwie sąsiadujące ze sobą miejscowości Józefów - Louisenfeld i Jodłowiec - Tannenwald.

W 1820 roku na mocy Reskryptu Komisji Rządowej Przychodów i Skarbu opartej na postanowieniu Księcia Namiestnika Królewskiego zarządzono, że nazwy nadane "pomniejszym realnościom, uroczyskom i zaroślom i t.p." mają być zniesione a na ich miejsce zaprowadzić miano ich dawniejsze polskie nazwy. Postanowienie to dotyczyło miejscowości, które znajdowały się na terenie Dóbr Skarbowych w tzw. Ekonomiach.

Dziennik Urzędowy Woiewodztwa Kaliskiego

 Dodałem informacje z lat 1817 i 1819.

środa, 28 września 2022

Wolczyński

Wolczyński, nazwa karczmy znajdującej się w pobliżu miasta Szadek, prawdopodobnie w dzisiejszej gminie Szadek. Nazwa nie odnaleziona na mapach.

Dziennik Urzędowy Woiewodztwa Kaliskiego 1819 nr 50

OBWIESZCZENIE.
Dnia 5. Grudnia b. r. o godzinie drugiey w nocy ukradziono konia karego, wzrostu małego mierzynka, grubo płuski okrągły, na nogach niskich, bez odmiany; Koń ten podpisanemu w drodze w karczmie Wolczyński blisko Szadku skradzionym został. Ktoby się o takowym dowiedział, zechce donieść podpisanemu, a sowitą nadgrodę odbierze.
Szadek dnia 12. Grudnia 1819.
Jakob Neyman, Oberzysta.

poniedziałek, 26 września 2022

Podmokrze

Podmokrze, dawniej nazwa pustkowia znajdującego się w dobrach Sarnów, obecnie nazwa pola*w obecnej gminie Widawa. Pustkowie znajdowało się w pobliżu wsi Sewerynów*. Nazwa nie odnaleziona na mapach.

*[nazwy miejscowe powiatu łaskiego]

Inwentarz Sarnów 1824 r.

Z Pustkowia z pod Mokrzu?
9. Woytkowa, robi w tydzień dzień 1 i tłuk 3.
10. Janek z powyższą mięszkający, robi w tydzień dzień 2 i tłuk 3.
11. Bartłomiey Olczak, robi w tydzień dzień 2 i tłuk 3.
12. Niewidomy, robi w tydzień dzień 1 i tłuk 3.
13. Adryan Kusiak, robi w tydzień dzień 1 i tłuk 3.
Od So Jana las ogania.
Oprócz pod Nem 10 i 11 co po kawałku gruntu mają inni żadnego.

sobota, 17 września 2022

Kępa / Na Kępie młyn

 Kępa, nazwa młyna położonego nad rzeką Wartą we wsi Woźniki w gminie Sieradz.


Lustracja 1789 r. 
 
Młyn na rzece Warcie zdezolowany, potrzebuje reparacyji, któren to młyn, i przy nim jagielnik ze dworu był wybudowany na 2 kaminie, w jagielniku kamień trzeci.
 
Powszechny Dziennik Krajowy 1829 nr 61

OBWIESZCZENIA HYPOTECZNE. Sąd Pokoiu Powiatu Szadkowskiego. Z powodu żądania uregulowania hypoteki nowey, młyna na rzece Warcie w wsi Wośnikach o dwóch kołach z iagielnikiem nowo wystawionym, niemniey dwiema ogrodami, w których znayduie się olszyna, iakoliteż roli Rybacka zwaney, do Agnieszki z Wolińskich Brzeskiey, pozostałey wdowy po Woyciechu Brzeskim mężu iey, iakoliteż do Sukcessorów po tymże Brzeskim pozostałych należącego. Uwiadamia Interessantów że regulacya takowa nastąpi w sądzie tuteyszym dnia 29 Maia r.b.zrana ogodz. 10. Wzywa ich przeto : aby do takowey osobiście, lub przez pełnomocnika urzędownie i szczególnie na to umocowanego zgłosili się, żądania swe i wnioski do protokułu regulacyi podali, i w dokumenta, prawa ich udowodniaiące zaopatrzyli się. Ostrzega ich oraz, że niezgłaszaiący się w terminie, podpadną skutkom prekluzyi w art. 154 i 160 tegoż prawa o hypotekach z roku 1818 przepisaney, Jeżeliby właściciel nieruchomości wywołaney w terminie do regulacyi nie stawił się, tenże na żądanie któregokolwiek z interessantów, na karę 10 do 50 złp. skazanym zostanie, i podług art. 150 tegoż prawa, utraci wszelkie dobrodzieystwa prawne względem swych wierzycieli. Ogłoszenie decyzyi, iaka w skutek aktu regulacyi wydaną będzie, nastąpi dnia 30 tegoż m. i r. na posiedzeniu publicznem Sądu tuteyszego, i od tegoż dnia, czas do odwołania się od niey, upływać zacznie. Interessanci przeto, bez dalszego wezwania, w tymże dniu ogłoszenia iey przytomnymi być powinni. w Szadku dnia 24 Lutego 1829 r. Hałaczkiewicz, Podsędek prezyduiący.
(identyfikacja: http://terrasiradiensis.jimdo.com/ośrodki-i-przedstawiciele-dawnych-profesji/młynarstwo/)

Inwentarz młyna Kępa 1843 r.

Gazeta Rządowa Królestwa Polskiego 1847 nr 74

(N. D. 1620) Komornik Trybunału Kaliskiego.
Zawiadamia iż w dniu 22 Kwietnia (4 Maja) 1847 r. przed Adamem Łukasiewiczem, Rejentem Okręgu Szadkowskiego w jego Kancellaryi w mieście Szadku, wypuszczony zostanie w trzechletnie wydzierżawienie, poczynając od S. Wojciecha, czyli dnia 22 Kwietnia r. b. a kończące się w tymże dniu 1850 r. Młyn wodny na kępie, na rzece Warcie, w wsi Wornikach Okręgu Szadkowskim położonej i drugi przy nim będący tak nazwany Jagielnik, wraz z borami łąkami i wszelkiemi zabudowaniami. Warunki przejrzane być mogą każdego czasu, u Rejenta wyżéj wspomnionego, dzierżawa z tego młyna wynosi rocznie, złp. 1000 czyli rs. 150.
Sieradz dnia 16 (28) Marca 1847 roku.
Jan Sakowski. 
 
Gazeta Rządowa Królestwa Polskiego 1852 nr 65

(N. D. 1257) Pisarz Trybunału Cywilnego I. Instancyi Gubernii Warszawskiej w Kaliszu. Zawiadamia niniejszym: iż na żądanie Juliana Szymborskiego z własnych funduszów utrzymującego się, w wsi Woźnikach Okręgu Szadkowskim zamieszkałego aktem Komornika przy Sądzie Pokoju dopiero rzeczonego Okręgu Aleksandra Fagielskiego w dniu 30 i 31 Stycznia (11 i 12 Lutego) 1852 roku sporządzonym, d. 2 (14) Lutego Wójtowi Gminy Woźnik Stanisławowi Piaszczyńskiemu, a dnia 4 (16) tegoż miesiąca roku bieżącego Pisarzowi Sądu Pokoju Okręgu Szadkowskiego Fabianowi Uziębło, Błażejowi Mazurkiewiczowi opiekunowi głównemu i Wincentemu Puławskiemu podopiekunowi dłużników nieletnich Ludwiki Toporskiej po Auguście i Katarzynie z Kossowskich małżonkach Toporskich pozostałej córki i Józefy Rutkowskiej w drugiem małżeństwie z Felixem Rutkowskim spłodzonej córki, wreszcie Wojciechowi Filusiak, jako ustanowionemu dozorcy doręczonym, zaś dnia 22 Lutego (5 Marca) roku bieżącego w księdze wieczystej dóbr Woźnik, a dnia 28 Lutego (11 Marca) tegoż roku w księdze na ten co w Trybunale tutejszym utrzymywanej, zaregestrowanym, zajętą została na przymuszone wywłaszczenie: NIERUCHOMOŚĆ WIEJSKA
in territorio dóbr ziemskich Woźnik na kępie w koło rzeką Wartą oblanej, pod porządkowym Numerem 39 w Gminie Woźnik, parafii Męka w Okręgu Szadkowskim, Powiecie Sieradzkim, Gubernii Warszawskiej, jurisdykcyą Trybunału Kaliskiego położona, składjąca się: z młyna wodnego na tejże rzecze Warcie o dwóch zamyłkach, jednego w stanie używalnym, a drugiego zepsutego, z młyna drugiego Jagielnik zwanego, również o dwóch zamyłkach, z domu mieszkalnego, chlewów, kurników i obory pod jednym dachem z stodoły o jednym klepisku, z ogrodu owocowego i warzywnego, obejmującego około sażeni 245, stóp kwadratowych 48, czyni na miarę nowopolską prętów 60; z gruntu ornego około sażeni 1065, stóp kwadratowych 45, czyli na takąż miarę prętów 260; z placów pod zabudowaniami około sażeni 172: stóp kwadratowyeh 8, czyli prętów 42, pręcików 23; z nieużytków około sażeni 1229, stóp kwadratowych 45, czyli prętów 299, pręcików 80; z gruntu olszyną zarosłego, około jednej diesiatyny, 428 sażeni i 40 stóp kwadratowych, czyli morg 2, prętów 90; tudzież z gruntów za rzeką pomienioną leżących, mianowicie w jednem miejscu pomiędzy gruntami włościan wsi Woźnik Franciszka Małusiaka z jednej, Wincentego Smarzyk z drugiej, Mikołaja Kołasy z trzeciej, i Wojciecha Maszyńskiego z czwartej strony, ornego około sażeni 1229, stóp kwadratowych 45, czyli prętów 299, pręcików 80, i łąki około sażeni 1229, stóp kwadrat. 45, czyli prętów 298, pręcików 80; w drugiem pomiędzy takiemiż gruntami Adama Korczyk z jednej, Franciszka Czyżak z drugiej, Pawła Grudy z trzeciej i Barbary Bek wdowy, oraz Walentego Czyżak z czwartej strony, ornego około jednej diesiatyny, 148 sażeni i 41 stóp kwadratowych, czyli mórg 2, prętów 21, pręcików 10, i łąki około sażeni 1230, stóp kwadratowych 28 czyli morgę 1, pręcików 15; w trzecim pomiędzy podobnemiż gruntami Marcina Wrąbel z jednej, Tomasza Wrąbel z drugiej, Jacentego Włodarczyk z trzeciej, i Maryanny Kolasinej, oraz Stanisława Krystek z czwartej strony, ornego około diesiatin 3, sażeni 588. stóp kwadratowych 26, czyli mórg 8, prętów 85, pręcików 16, i łąki około sażeni 1229, stóp kwadratowych 45, czyli prętów 299; pręcików 80; w czwartem miejscu wreszcie pomiędzy gruntami włościan Jacentego Włodarczyk z jednej, pastwiskiem i gruntami gromadzkiemi z drugiej i trzeciej, i Jacentego Kiślak z czwartej strony, ornego około sażeni 614. stóp kwadratowych 46, czyli prętów 149, pręcików 99, i łąki około sażeni 614, stóp kwadratowych 46, czyli prętów 149, pręcików 99.
Grunta powyższe są III i IV klassy, a ogół całej tej osady wynosi około mórg 19, prętów 258, pręcików 42, na miarę nowopolską.
Młyny obydwa budowane są na palach, pod któremi woda przepływa, a wszelkie budynki są z drzewa stawiane, częścią w złym, a częścią w średnim stanie będące.
Przystęp do młyna tego ułatwia łodź, również zajęte, a zajęcie onego nastąpiło z porządkami do składu i używania jego należącemi w akcie zajęcia opisanemi.
Własność nieruchomości tej należy do dwóch nieletnich córek z jednej matki, a z dwóch ojców zrodzonych, jednej Ludwiki Toporskiej z Katarzyny z Kossowskich i Agusta małżonków Toporskich spłodzonej, a drugiej Józefy Rutkowskiej, pochodzącej z drugiego małżeństwa z niegdy Feliksem Rutkowskim, których stan jest jako Właścicielek pomienionej nieruchomości, a mieszkanie z prawa tam gdzie zamieszkują opiekunowie. Obydwóch tych nieletnich głównym opiekunem jest Błażej Mazurkiewicz, okupnik na kolonii Pratków tamże, a podopiekunem Wincenty Puławski z własnych funduszów utrzymujący się, w wsi Woźnikach Okręgu Szadkowskim mieszkający.
Nieruchomość ta miała urządzoną hypotekę Powiatową, lecz takowa skutkiem wyroków prawomocnych skasowaną została, w hypotece jednak Gubernialnej zastrzeżone jest: że Właściciel samych dobr Woźnik Stanisław Piaszczyński obowiązany jest dotrzymać praw dotychczasowego posiadacza tegoż młyna, o ile te w processie tenże posiadacz udowodni a tém samem znajduje się w niéj objawiony.
Prócz podatków Skarbowi uiszczanych, nieruchomość ta podług twierdzenia właścicieli jej, opłaca Dominii Woźnik corocznie czynszu na święty Marcin rs. 5, kop. 40, i oddaje kapłona jednego, jaj sztuk 15, i uskutecznia mlewo dworskie bez miarki, zaś jak właściciel dóbr utrzymuje, egzystuje proces o własność tejże osady młynarskiej, a eventualnie młyn ten powinien wnosić dworowi czynszu rubli srebrem 7 kop 50; owsa korzec jeden, żyta garncy 8, chmielu tyleż, kapłona jednego, jaj sztuk 15, wieprza tuczonego wartości rubli srebrem 16 kop. 20, i uskuteczniać mlewo darmo, czego nie odbierając od lat kilkunastu, zastrzega sobie wynagrodzenie.
Nieruchomość zajęta jest w posiadaniu samych dłużników.
Sprzedaż nieruchomości w mowie będącej odbywać się będzie w Trybunale Cywilnym I. Instancyi Gubernii Warszawskiej w Kaliszu, a Jan Prawdzic Gowarzewski, Patron tegoż Trybunału w Kaliszu zamieszkały, ustanowiony z strony extrahenta za Obrońcę, trudni się popieraniem takowej.
Pierwsze ogłoszenie warunków sprzedaży i licytacyi na Audyencyi publicznej rzeczonego Trybunału, które złożone będą w biurze pod pisanego Pisarza, a oprócz tego przejrzane być mogą u Patrona, sprzedaż popierającego nastąpi d. 8 (20) Kwietnia 1852 roku, o godzinie 10 tej z rana.
Kalisz d. 28 Lutego (11 Marca) 1852 r.
Wojciech Śliwiński.

piątek, 16 września 2022

Inwentarz młyn Kępa (1843)

Źródło inwentarza:
Akta notariusza Kajetana Szczawińskiego w Szadku z roku 1843, akt nr 366. (Archiwum Państwowe w Łodzi, oddział w Sieradzu) Inwentarz przepisał Piotr Tameczka.



"Działo się na gruncie Młyna Kempa zwanego pod wsią Woźniki, Okręgu Szadkowskim sytuowanego, dnia trzynastego / dwudziestego piątego listopada, roku tysiąc ośmset czterdziestego trzeciego."

Rejent Kancelarji Okręgu Szadkowskiego Kajetan Szczawiński został wezwany przez Katarzynę z Kotewskich? Toporską do spisania inwentarzy po zmarłym mężu Augustynie Karolu Toporskim.
Najpierw notariusz przystąpił do opisania nieruchomości.

 
Tytuł I Nieruchomości
1. Młyn wodny na rzece Warcie w wsi Woźnikach, z iednego koła, iednego jagielnika, o iednym kole, dom drewniany, stodoła, obora, dwa ogrody rolą rybacką zwaną w czterech mieyscach, ogród na zarzeczu, plac na którym młyn z zabudowaniami stoyi, ogród za wsią Woźnikami między rzekami obuch zamełków z ogrodem na Kępie, w wsi Woźnikach, Okręgu Szadkowskim, Powiecie Sieradzkim, Gubernii Kaliskiey położone, posiadał niegdy Augustyn Karol Toporski prawem własności, które okupiwszy od poprzednich sukcessorów Brzeskich, przez kontrakt kupna na dniu trzeciem / piętnastym lipca, tysiąc ośmset czterdziestego drugiego roku, przedemną Rejentem zeznanym za summę rubli srebrem pięćsetsześćdziesiątcztery kopiejek trydzieści nabył.

Tytuł II Ruchomości
Notariusz spisał następujące ruchomości: komoda o trzech szufladach wiśniowo politurowana, łóżko iedno takiej politury [wiśniowej], kanapa i cztery krzesełka czerwono politurowane, bazcikiem na kratki pokryte, stół ..... ordynaryiny ieden, kuferek bez zamku malowany stary, kolebka ordynaryina czerwono malowana, lusterko ścienne średnie, kopersztychów różnych sztuk jedynaście, bitka ręczna, lina do podnoszenia kamieni stara, przysiek ieden, siekiera iedna, wóz kuty ieden stary, oskardów do kucia kamieni sztuk pięć, pytli cztery starych, drąg żelazny do ważenia kamieni ieden, lada z koszem do sieczki i iedna trawna, bryczka okuta stara, garki żelazne sztuk pięć, cebratka, wanienka, konewka i okapek, kłodów dwie od kapusty, cwierci dwie ordynaryine, fasa do zboża, spiżarnia czerwono malowana druga, kredens ordynaryiny, ławka z poręczami czerwono malowane.

Tytuł III Inwentarz
klacz gniada łysa lat 9 maiąca, klacz gniada łysa lat 9 maiąca, krowa siwa lat pięć, krowa czerwona łysa lat sześć, cieląt byczków roczniaków sztuk trzy, cieląt jałoszek tego rocznych sztuk dwoie, wieprzek roczniak, świn trzy po roku maiących, proszczaków tego rocznych sztuk dziesięć, z garderoby i bielizny nie ma nic gdyż to rozdane zostało ubogim i familii, tylko płaszcz saraczkowego sukna stary podarty i kapelusz z białey wełny.

Następnie opisano masę bierną. Zmarły młynarz miał nieuregulowane zobowiązania wobec swojej żony oraz Brygidy z Pstrokońskich, żony Rocha Nawrockiego, dwóch starozakonnych z Sieradza, Kazimierza Włodarczyka gospodarza z Woźnik, Kazimierza Toporskiego swojego ojca za restauracje młynów w Ligocie i w Woźnikach (k. Sieradza) i Łukasza Berkowskiego.

niedziela, 4 września 2022

Inwentarz Drwalew (1828)

Źródło inwentarza:
Akta notariusza Józefa Stokowskiego z Zgierza z roku 1828. (Archiwum Państwowe w Łodzi, sygn. 438/46, akt nr. 2193)
Tekst z oryginalnego inwentarza przepisał Piotr Tameczka.


"Działo się w dobrach wsi Drwalewa w Powiecie Zgierskim Obwodzie Łęczyckim Wtwie Mazowieckim położonych a od Miasta powiatowego Zgierza mil 3 oddalonych dnia siedmnastego września 1828 roku."

Na żądanie Prokuratoryi Jeneralney w Królestwie Polskim działającej na rzecz kościoła w Domaniewie przybył komornik Jan Kosicki do Drwalewa w celu egzekucji procentu od sumy 2000 złotych polskich od roku 1809 nie płaconej a wynoszącej 1950 złotych polskich od dziedzica Drawalewa Wiktora Smardzewskiego. Suma ta była zasądzona na rzecz kościoła w Domaniewie. Do wsi Drwalew należała także przyległość Nasalew (Nasale), będąca w zastawnym posiadaniu Marcina Kossobudzkiego. Komornik nie otrzymawszy żądanej kwoty przystąpił do opisania stanu nieruchomości.

Zabudowania Dworskie w tey wsi exystuią.

1. Dwór w szachulec drewniany słomą kryty z kominem lepionym nad wierzch murowanym, zawieraiący w sobie pokoi dwa, sionkę, spiżarnię i kuchnią.

2. Obora owczarnia i staynia na prost dworu o oddzielnych zabudowaniach drewniane słomą kryte.

3. Za dworem chlewiki i kurniki takoż drewniane słomą kryte.

4. Stodoła drewniana a 1/3 słomą kryta wreszcie zaś niedokończona, w którey znayduie się po prawey stronie żyto. W stodole po prawey stronie sąsiek cały żyta, po lewey zaś w połowie jęczmienia i tatarki, przy stodole a raczey w niedokończonym mieyscu na stodołę czyli drugie klepisko przeznaczone stertka tatarki z kilku fur złożona. Na przeciw stodoły bróg w którym groch z czarniały po większey części wyłuskany z powodu deszczowego zbioru, przy temże stertka owsa i 4 stery siana.

Chałup wieyskich 9 przy których stodoły i obórki drewniane w słupy stawiane, słomą kryte.

Opisano również inwentarz żywy i martwy, wysiewy, podatki, opłaty gruntowe. Wspomniano że w Drwalewie mieszka ośmiu gospodarzy: Karol Porada, Wojciech Antosiak, Błażej Krawczyk, Szymon Stasiak, Mikołaj Matusiak, Frącek Wittczak, Józef Kostrzewski i Balcer Malanowski. Wymieniono także komornicę Marcinkową.

czwartek, 1 września 2022

Inwentarz Osmolin (1873)

Źródło inwentarza:
Akta notariusza Józefa Sikorskiego z Szadku z roku 1873-74, akt nr 334. (Archiwum Państwowe w Łodzi, oddział w Sieradzu)
Tekst z oryginalnego inwentarza przepisał Piotr Tameczka.



"Działo się na gruncie dóbr Osmolina d. 26 września/8 października 1873 r."

Właściciel dóbr Osmolina Zelig Herszfinkiel wydzierżawił folwark Osmolin Walerjanowi Czermińskiemu rolnikowi, włościaninowi, byłemu współwłaścicielowi dóbr Pęczniew, za kontraktem prywatnym z dnia 20 czerwca/2 lipca 1873 roku na lat sześć od bieżącego roku. Powierzchnia folwarku wynosiła 10 włók. Za pierwsze trzy lata opłata za dzierżawę wynosiła 600, a za pozostałe 750 rubli srebrem.

Zabudowania folwarczne
1. Dwór z drzewa pod szkudłami, massiv murowany, składa się z czterech pokoi i kuchni. W dwóch pokojach podłoga z tarcic i takaż w alkierzu, kuchnia bez podłogi. W tymże domu schowanie bez podłogi. Okien z szybami z białego szkła iest pięć, w kuchni dwa z szkłem zwyczajnem. Okien dubeltowych cztery. Piec kachlowy ieden z drzwiczkami żelaznemi i rurą. Dwa inne piece z cegły z drzwiczkami i blachami w kuchni własnemi dzierżawcy. Ogólny stan budowli średni. Dwa pokoje w dobrym stanie reszta w średnim. Okiennic iest cztery z okuciem bez śrub.

2. Wychodek z tarcic w stanie średnim z ....

3. Obora z bali w słupy murowane pod szkudłami. W niej znajduje się drzwi dubeltowych dwoje, a czworo pojedyńczych na zawiasach. U drzwi dubeltowych są szufrygle, u pojedyńczych zaś są skoble. We wnątrz tej obory są przedziały trzy z bali trzech calowych, oraz dziesięć z ... w ... długości sto łokci. Przytem są dwie wrotnie z okuciami użyte na przegrody. W tyle obory drzwi małe z prętem żelaznym. Ogólny stan budowli iest dobry. Do tej obory należy sześć bali trzechcalowych wyjęte ze ściany dla zrobienia w tem miejscu drzwi, które to bale użyte są na przegrodę.

4. Studnia z bali z sochą, żurawiem i wiadrem okutem. Stan średni. Przytem iest koryto do pojenia.

5. Dom mieszkalny dla pomieszczenia służby dworskiej, z bali pod gontami, z trzema murowanymi kamieniami. W domu tym jest izb dwanaście, z odpowiednią ilością drzwi, okien szesnasce okutych i oszklonych, oprócz dwunastu drzwi do izb iest ieszcze drzwi wchodowych dziewięć. W dwóch izbach wyekzcypowanych przez dziedzica znajduje się podłoga. Wszędzie posowa i polepa. Budynek ten iako nowo wystawiony iest dobry. Na dachu drabina iedna.

6. Lamuz stary z drzewa kostkowego pod słomą.

7. Stodoła z bali pod szkudłami z spichlerzem we wnętrzu w którym iest podłoga i sufit, drzwi szalowane z zamkiem, szyną?? żelazną. Siedem kojcy??? są w spichlerzu. Dwa klepiska z blągami, wrotni dziesięć na biegunach żelaznych. Budowla iest w dobrym stanie.

8. Przy stodole kierat pod szkudłami deskami obity, drzwi w nim jedne ze skoblem żelaznym, młocarnia wraz sieczkarnią? do której są cztery kosy. Wszystko w dobrym stanie.

Następnie opisano zasiewy