Źródło inwentarza:
Dowody majątku Jeżew. Księgi i akta hipoteczne Sądów w Sieradzu 839/2002. (Archiwum Państwowe w Łodzi, oddział w Sieradzu)
Tekst z oryginalnego inwentarza przepisał Piotr Tameczka.
Dobra ziemskie Jeżew i Gatki składające się z folwarku i wsi zarobnej tegoż nazwiska, z wsi zarobnej i folwarku Ruda, z kolonii Feliksów i z młyna Ruda aktem zajęcia przez Franciszka Roweckiego Komornika Sądowego zajęte zostały na sprzedaż publiczną w drodze przymuszonego wywłaszczenia. Dobra zajęto na satysfakcję sumy rubli srebrem 1200 z procentem na rzecz Marianny z Morzkowskich Stefana Mączyńskiego żony właścicielki dóbr Lutomierska. Wierzytelność w drodze cesji przeszła na Adama Chrzanowskiego, dziedzica dóbr Szynczyce, który stał się nabywcą tych praw. Dobra były własnością Feliksa Wituskiego. Po jego śmierci stały się własnością jego sukcesorów czyli: Zuzanny z Wituskich Cieleckiej wdowy, Antoniego Wituskiego doletniego i Juliana Wituskiego nieletniego w osobie swej matki Róży z Kożuchowskich Wituskiej wdowy, jako głównej opiekunki w Jeżewie zamieszkałych.
Opis zabudowań dworskich w zajętych dobrach znajdujących się jest nastepujący.
1. Dwór na podmurowaniu o 1 kominie, 4ch pokojach, 1 sieni, 1 garderobki na górze, 1 pokoiku, 2 schowaniach, budowany z słupów w pruski mur, gontami kryty, długi łokci 28, szeroki 16, wysoki 4 miary warszawskiej, w dobrym stanie.
2. Przy dworze przystawka na podmurowaniu o 1 pokoiku, 1 alkierzu, z słupów i bali gliną wyrzucany wewnątrz i zewnątrz, gontami kryta, długa łokci 9, szeroka 12, wysoka 4, w dobrym stanie.
3. Kuchnia na podmurowaniu 1 kominie murowanym, 1 sieni, 5 izbach i sklepie, z bali i słupów na węgieł budowana, gontami kryta, długa łokci 32, szeroka 8, wysoka 4, w dobrym stanie.
4. Karmnik budowany z bali, słupów i cegły, gontami kryty, długi łokci 4, szeroki 3, wysoki 3, w stanie miernym.
5. Sklep murowany z cegły, słomą kryty, długi łokci 16, szeroki 8, w dobrym stanie.
6. Lamus na podmurowaniu pod którym jest sklep murowany przyłączony do kuchni, budowany z bali słupów na wegieł, gontami kryty.
7. Za dworem jest ogród owocowy i warzywny, w którym się mieści drzewek rodzajnych różnego gatunku sztuk 300. W tym ogrodzie można siać i sadzić tyle ziemia płodów ile potrzeba gruntowa wymaga. W tym ogrodzie jest pszczół ulów do gruntu przywiązanych sztuk 3.
8. Kloak o dwóch przedziałach stawiany z bali i słupów gontami kryty, długi łokci 6, szeroki 4, wysoki 3 1/2, w dobrym stanie.
9. Owczarnia z polepą o dwóch wrotniach, trzech drzwiach na podmurowaniu, stawiana z bali i słupów na węgieł, dranicami kryta, długa łokci 55, szeroka 16, wysoka 4 1/2, w dobrym stanie.
10. Stodoła o 2 klepiskach, 4 wrotniach dubeltowych, budowana z bali i słupów, kryta słomą, długa łokci 60, szeroka 16, wysoka 5, potrzebuje reperacyi.
11. Stodoła o 2 klepiskach, 4 wrotniach dubeltowych na biegunach, budowana z bali i słupów, słomą kryta, długa łokci 65, szeroka 17, wysoka 5, potrzebuje reperacyi.
12. Spichrz na podmurowaniu, budowany z bali i słupów, gontami kryty, długi łokci 22, szeroki 14, wysoki 5, potrzebuje reperacyi.
13. Stajnie, wozownie i sieczkarnia pod jednym dachem, na górze sypanie, budowane z bali i słupów, kryte w części szkudłami i słomą, długie łokci 70, szerokie 18, wysokie 5, w dobrym stanie.
14. Obora stara w którey się mieści żłobów 3, drabin 4, budowana z bali słupów na węgieł, kryta w części słomą i szkudłami, długa łokci 25, szeroka 18, wysoka 4 1/2, w złym stanie.
15. Stajnia stara, obora pod 1 dachem, w której się mieści żłobów 5, drabin 6.
16. Bróg do zboża budowany z słupów 6, słomą kryty, długi łokci 12, szeroki 8, wysoki 10, w dobrym stanie.
17. Gołębnik na jednym słupie, blachą obity, stawiany z desek, szkudłami kryty, długi łokci 3, szeroki 3, wysoki 2, w dobrym stanie.
18. Szopa i drwalnia pod jednym dachem, budowana z bali i słupów, gontami kryta, długa łokci 24, szeroka 12, wysoka 5, w dobrym stanie.
19. Obora w której się mieści w środku ganek brukowany, koryt 5, drabin 5 i sieczkarnia budowana z cegły, gontami kryta, długa łokci 40, szeroka 16, wysoka 4 1/2.
20. Wolarnia w której się mieści koryt 4, drabin 4, drybus 1 do wywaru, budowany z bali i słupów, kryta w części słomą i gontami, długa łokci 30, szeroka 12, wysoka 4, w miernym stanie.
21. Słodownia w której jest ognisko murowane nad tymże, budowana z bali i słupów, dranicami kryta, długa łokci 12, szeroka 10, wysoka 4 1/2, w miernym stanie. W tej słodowni są lasy do słodu.
22. Gorzelnia drewniana o 1 kominie murowanym, o 3 izbach i browarze, budowana z bali i słupów, szkudłami kryta, długa łokci 36, szeroka 16, wysoka 5, w stanie miernym.
W gorzelni tej są porządki do gruntu przywiązane 2 garnce miedziane średniej wielkości z 2 talerzami miedzianemi, na sposób pół pistoryusza, 1 kadź do zacieru o 2 obręczach, młynek do melenia kartofli o 2 wałkach i o 2 karbach, ogrzewacz drewniany a w nim mieszadło żelazne, w środku przy którem jest łańcuch miedziany, kadzi fermentacyjnych drewnianych sztuk 4 po 3 obręcze żelazne mające, kilsztok drewniany 1, parówka drewniana o 3 obręczach 1, lagierek z wężami mosiężnemi drewnianych 2, konwi drewnianych sztuk 2, konew miedziana 5cio garncowa 1, garniec do mierzenia miedziany 1, lej miedziany 1, proba do wodek stomiarowa 1, kuf na spirytus 6.
W browarze
Kocioł miedziany do piwa warzenia 1, który jest wmurowany, kadź drewniana 1, kilsztok drewniany 1, beczek do piwa sztuk 14, rezerwator 1 i drugi do roboty drewniane po 2 obręcze mające, pompa w gorzelni, skrzynie na surowiec i słód 2.
23. Skład na wódkę i kurniki na podmurowaniu budowane z bali i słupów, gontami kryte, długie łokci 50, szerokie 15, wysokie 5, w stanie miernym.
Przy którym budynku jest szkudeł na pokrycie kop 20, w którym się znajdują kufy z kurkami mosiężnemi, obręczami żelaznymi sztuk 3, do mierzenia wódki kwarta blaszana 1, półkwaterki blaszane 2, leiki blaszane 2, próba magiera 1. Około zabudowań dworskich są znaczne ogrodzenia z żerdzi rzniętych i łupanych w parniki kołkami zbijane w dobrym stanie.
24. W podwórze studnia ocembrowana balami z żurawiem przy którym jest wiadro żelazne okute, do nakierowania wody przy tej studni jest koryto długie łokci 15, do pojenia inwentarza.
Zabudowania wiejskie w wsi Jerzowie.
1. Dom koszary zwany w którym mieszka Jan Klimaszewski, o 2 kominach, 6 izbach i 6 komorach, budowany z bali i słupów z kamieni i słupów w strychulce, słomą kryty, długi łokci 30, szeroki 17, wysoki 4, w stanie miernym.
Chlew na podmurowaniu budowany z kamieni i słupów w strychulce, słomą kryty, długi łokci 19, szeroki 4, wysoki 3, w dobrym stanie.
2. Dom w którym Mosiek Joachimowicz pachciarz, o 1 kominie, 1 izbie i komorze, budowany z bali i słupów, słomą kryty, długi łokci 20, szeroki 9, wysoki 3 1/2, w średnim stanie.
3. Dom o 1 kominie, 2 izbach, 1 komorze w której mieszka Kazimierz Kołczak, budowana na węgieł, słomą kryty, długi łokci 21, szeroki 12, wysoki 4, w średnim stanie.
Chlewik przystawiony do chałupy budowanej z balików i słupów, słomą kryty, długi łokci 4, szeroki 2, wysoki 3, w średnim stanie.
Stodoła o 4 wrotniach, 2 klepiskach, budowana z balików i słupów, słomą kryta, długa łokci 29, szeroka 10, wysoka 4, w średnim stanie.
Stodoła drewniana o 1 klepisku, 2ch wrotniach, budowana z balików i słupów, słomą kryta, długa łokci 20, szeroka 9, wysoka 3, w średnim stanie.
4. Dom o 1 kominie stangowym, 2 izbach, 2 komorach w którym mieszka cieśla, budowany z balików i słupów, słomą kryty, długi łokci 23, szeroki 8, wysoki 3, w średnim stanie.
5. Chlewik budowany z balików i słupów, słomą kryty, długi łokci 5, szeroki 3, wysoki 3, w złym stanie.
6. Dom o 1 kominie, 2 izbach w którym mieszka Antoni Wojtys, budowany z balików i słupów, słomą kryty, długi łokci 22, szeroki 12, wysoki 3 1/2, w miernym stanie.
Oborka i chlewik budowana z balików i słupów, słomą kryta, długa łokci 11, szeroka 5, wysoka trzy, w miernym stanie.
Stodoła o 1 klepisku, 2 wrotniach budowana z balików i słupów, słomą kryta, długa łokci 20, szeroki 9, wysoki 3 1/2, w miernym stanie.
7. Dom w którym mieszka Roch Wasilewski o 1 kominie stangowym, budowany z balików i słupów, słomą kryty, długi łokci 22, szeroki 12, wysoki 3 1/2, w stanie miernym.
Chlewik budowany z balików i słupów, słomą kryty, długi łokci 5, szeroki 3, wysoki 2 1/2, w stanie miernym.
Obora i szopa pod 1 dachem budowana z balików i słupów, słomą kryta, długa łokci 15, szeroka 8, wysoka 3, w złym stanie.
Stodoła o 1 klepisku, dwóch wrotniach, budowana z balików i słupów, słomą kryta, długa łokci 22, szeroka 10, wysoka 4, w miernym stanie.
8. Dom o 1 kominie stangowym w którym mieszka Józef Forysiak, o 2 izbach, 2 komorach i sieni, budowany z balików i słupów, słomą kryty, długi łokci 22, szeroki 12, wysoki 4 1/2, w dobrym stanie.
Obora budowana z bali i słupów na węgieł, słomą kryta, długa łokci 8, szeroka 6, wysoka 3, w dobrym stanie.
Obora budowana z bali i słupów na węgieł, słomą kryta, długa łokci 10, szeroka 6, wysoka 3, w dobrym stanie.
Stodoła o dwóch klepiskach, 4 wrotniach, z bali i słupów składająca się, słomą kryta, długa łokci 32, szeroka 9, wysoka 4, w dobrym stanie.
9. Kuźnia o 1 kominie murowanym, 1 izbie, 1 komorze, skład na węgle i 1 chlewiku, budowana z bali i słupów, słomą kryta, długa łokci 17, szeroka 12, wysoka 4, w średnim stanie.
Obora drewniana, budowana z bali i słupów, słomą kryta, wysoka łokci 3, długa 10, szeroka 7, w dobrym stanie.
Jan Byszkowski kowal, który jest obowiązany rok rocznie uskuteczniać wszelką robotę dworską, za co ma sobie nadane od dworu ogród pomieszkanie i pobiera na węgle rubli srebrem trzy, pobiera także od dworu kopczyznę żyta kop. 3, jęczmienia kop. 1 1/2, owsa kop. 1 1/2, grochu prętów kwadratowych 60, tatarki prętów kwadratowych 60. W kuźni są porządki do gruntu przywiązane jako to: miech skórzany do dymania 1, kowadło żelazne 1, szrubsztak żelazny 1, szparog żelazny 1.
10. Chałupa o 1 kominie murowanym, o 2 izbach, 2 komorach, w której mieszka Antoni Forysiak, budowana z bali i słupów, słomą kryta, długa łokci 30, szeroka 8, wysoki 4, w miernym stanie.
11. Karczma dom o 3 izbach, 1 komorze, 1 kominie, budowana na węgieł, słomą kryta, długa łokci 28, szeroka 12, wysoka 4, w złym stanie.
Stajnia zajezdna o 2 wrotniach na biegunach, w której jest koryt 4 i drabin 4, budowana na węgieł, kryta trzciną, długa łokci 18, szeroka 14, wysoka 3 1/2, w złym stanie.
Obora budowana na węgieł, słomą kryta, długa łokci 10, szeroka 6, wysoka 3, w złym stanie.
Stodoła o 1 klepisku, dwóch wrotach, budowana na węgieł, słomą kryta, długa łokci 17, szeroka 13, wysoka 3, w dobrym stanie.
Ludwik Walaczek karczmarz płaci rocznie czynszu rubli srebrem dziewięć, jest obowiązany szynkować dworskie trunki za wynagrodzeniem 21 procent za co ma sobie nadane pomieszkanie, ogród i grunt orny.
12. Dom w którym mieszka Szymon Barden, o 1 kominie stangowym, dwóch izbach, 2 komorach, budowany z bali i słupów, słomą kryty, długi łokci 22, szeroki 12, wysoki 4, w miernym stanie.
Obora i chlewik pod jednym dachem budowana z słupów, kryta słomą, długa łokci 15, szeroka 8, wysoka 3, w miernym stanie.
Stodoła o jednem klepisku, dwóch wrotniach, budowana z bali i słupów, słomą kryta, długa łokci 18, szeroka łokci 9, wysoka 3 1/2, w miernym stanie.
13. Dom o 1 kominie, 2 izbach i stajenki pod jednym dachem, w której mieszka Mikołaj Białkowski, budowany z bali i słupów, słomą kryty, długi łokci 25, szeroki 12, wysoki 4, w miernym stanie.
Oborka, budowana z bali i słupów, słomą kryta, długa łokci 12, szeroka 9, wysoka 3, w miernym stanie.
Stodoła o jednem klepisku, dwóch wrotniach, budowana z słupów w pruski mur, słomą kryta, długa łokci 19, szeroka 9, wysoka 4, w dobrym stanie.
14. Dom o 1 kominie stangowym, dwóch izbach, 2 komorach, w której mieszka Bogumił Kotora, budowany z bali i słupów na węgieł, słomą kryty, długi łokci 22, szeroki 12, wysoki 4, w miernym stanie.
Obora, budowana z bali i słupów na węgieł, słomą kryta, długa łokci 13, szeroka 6, wysoka 3, w miernym stanie.
Obora, budowana z bali i słupów na węgieł, słomą kryta, długa łokci 15, szeroka 8, wysoka 3 1/2, w miernym stanie.
Stodoła o jednem klepisku, 2 wrotniach, budowana z bali i słupów, słomą kryta, długa łokci 20, szeroka 10, wysoka 4, w miernym stanie.
15. Dom w którym mieszka Antoni Kulawy o jednym kominie, jednej komorze, budowany na węgieł, słomą kryty, długi łokci 18, szeroki 9, wysoki 4 1/2, w złym stanie.
Obora i chlew pod jednym dachem, budowana z bali i słupów, słomą kryta, długa łokci 18, szeroka 8, wysokości 3, w miernym stanie.
Stodoła o jednem klepisku, dwóch wrotach, budowana z bali i słupów, słomą kryta, długa łokci 22, szeroka 12, wysoka 4, w miernym stanie.
16. Dom w którym mieszka Walenty Warich o 1 kominie, dwóch izbach, dwóch komorach, budowany z bali i słupów, słomą kryty, długi łokci 22, szeroki 11, wysoki 4 1/2, w złym stanie.
Obora i stajnia pod jednym dachem, z bali i słupów, słomą kryta, długa łokci 18, szeroka 9, wysokości 3 1/2, w średnim stanie.
17. Dom w którym mieszka Bartłomiej Zdziechowski o jednym kominie stangowym o dwóch izbach, dwóch komorach, budowany z bali i słupów, słomą kryty, długi łokci 19, szeroki łokci 12, wysoki 4, w średnim stanie.
Chlewik pod tym domem budowany z bali i słupów, słomą kryty, długi łokci 5, szeroki 4, wysoki 3, w średnim stanie.
Obora i stajnia pod jednym dachem, budowana z bali i słupów, słomą kryta, długa łokci 9, szeroka 8, wysoka 3, w średnim stanie.
Oborka z bali i słupów, słomą kryta, długa łokci 9, szeroka 7, wysokości 3 1/2, w złym stanie.
Stodoła o dwóch klepiskach czterech wrotniach, budowana z bali i słupów, słomą kryta, długa łokci 28, szeroka 12, wysokości 4, w złym stanie.
18. Dom w którym mieszka Augustyn Tamka, o 1 izbie, jednej komorze, i jednym kominie, budowany z bali i słupów, słomą kryty, długi łokci 22, szeroki 12, wysoki 4 1/2, w miernym stanie.
Obora i stajnia pod jednym dachem, budowana z bali i słupów, słomą kryta, długa łokci 10, szeroka 7, wysoka 3, w złym stanie.
Stodoła o jednem klepisku, dwóch wrotniach, budowana z bali i słupów, słomą kryta, długa łokci 21, szeroka 11, wysokości 3, zła.
19. Dom w którym mieszka Franciszek Forysiak, o jednym kominie, dwóch izbach, dwóch komorach, budowany z bali i słupów, słomą kryty, długi łokci 20, szeroki 12, wysoki 3 1/2, w miernym stanie.
Chlewik budowany z bali i słupów, słomą kryty, długi łokci 4, szeroki 2, wysoki 2 1/2, w miernym stanie.
Obora i stajnia pod jednym dachem, z bali i słupów, słomą kryta, długa łokci 13, szeroka 9, wysoka 2 1/2, w stanie miernym.
Obora i stajnia pod jednym dachem, budowana z bali i słupków, słomą kryta, długa łokci 29, szeroka 8, wysoka 3, w miernym stanie.
Stodoła o jednem klepisku, dwóch wrotniach, budowana z bali i słupów, słomą kryta, długa łokci 21, szeroka 10, wysoka 3 1/2, w miernym stanie.
Stodoła o 1 klepisku, dwóch wrotniach, w słupy i strychulce budowana, słomą kryta, długa łokci 24, szeroka 12, wysoka 3 1/2, w miernym stanie.
20. Dom w którym mieszka Teodor Kasztelak, o jednym kominie stangowanym, dwóch izbach, dwóch komorach, budowany z bali i słupów, słomą kryty, długi łokci 20, szeroki 12, wysoki 3 1/2, w złym stanie.
21. Dom w którym mieszka Karol Forysiak, o 1 kominie, dwóch izbach, dwóch komorach, z bali i słupów budowany, słomą kryty, długi łokci 20, szeroki 9, wysoki 4, w miernym stanie.
Chlewik z bali i słupów budowany, słomą kryty, długi łokci 5, szeroki 4, wysoki 3, w złym stanie.
Chlewik z bali i słupów budowany, słomą kryty, długi łokci 4, szeroki 4, wysoki 2 1/2, w złym stanie.
Obora i stajnia pod jednym dachem, z bali i słupów budowana, słomą kryta, długa łokci 15, szeroka 8, wysoka 3, w złym stanie.
Stodoła o jednem klepisku, dwóch wrotniach, z bali i słupów budowana, słomą kryta, długa łokci 20, szeroka 9, wysoka 3 1/2, w średnim stanie.
22. Dom w którym mieszka Mikołaj Sroczyński, o 4 izbach, 4 komorach, jednym kominie, budowany z bali i słupów, słomą kryty, długi łokci 28, szeroki 12, wysoki 3 1/2, w złym stanie.
Chlewik z bali i słupów budowany, słomą kryty, długi łokci 3, szeroki 3, wysoki 2 1/2, w złym stanie.
Chlewik z bali i słupów, słomą kryty, długi łokci 5, szeroki 3, wysoki 3 1/2, w złym stanie.
Zabudowania na kolonii Budy zwanej do dóbr Jerzowa należącej.
1. Jan Tomaszewski okupnik posiadający gruntu ornego morg 30, łąk prętów kwadratowych prętów 150, który będzie obowiązany opłacać czynszu rocznie w dwóch ratach po rubli srebrem dziesięć, kopiejek 80 to jest od dnia 11/23 kwietnia 1848 r. posiada dom łącznie z oborą i stajnia, o jednej izbie, jednej komorze, 1 kominie stangowym, budowany z bali i słupów na węgieł, słomą kryty, długi łokci 25, szeroki 10, wysoki 3, w miernym stanie.
Stodoła i chlew pod jednym dachem o jednem klepisku, dwóch wrotniach, budowana z bali i słupów na węgieł w części w reglówkę, słomą kryta, długa łokci 25, szeroka 10, wysoka 3, w miernym stanie.
2. Wilhelm Hak okupnik posiadający gruntu ornego morg 30, łąk prętów kwadratowych 150, który będzie obowiązany opłacać czynszu rocznie w dwóch ratach po rubli srebrem 10 kopiejek 80, to jest od dnia 11/23 kwietnia 1848, posiada łącznie z oborą, stajnią o jednej izbie, jednej komorze i jednym kominie stangowym, budowany z bali i słupów na węgieł w reglówkę, słomą kryty, długi łokci 20, szeroki 9, wysoki 3, w dobrym stanie.
Stodoła drewniana w reglówkę, słomą kryta, długa łokci 12, szeroka 10, wysoka 3, w miernym stanie.
Kolejno opisano posadę włościan i ich powinności w Jerzewie.
Zabudowania dworskie w wsi Rudzie
1. Dwór o 2 pokojach, 2 alkierzach, jednym kominie murowanym, budowany z bali i słupów, słomą kryty, długi łokci 30, szeroki 10, wysoki 4. W miernym stanie.
Chlew budowany z bali i słupów, słomą kryty, długi łokci 3, szeroki 2, wysoki 2 1/2. W miernym stanie.
2. Dom dla ludzi dworskich, o 2 izbach, 2 komorach, jednym kominie murowanym, budowany z bali i słupów, słomą kryty, długi łokci 29, szeroki 10, wysoki 4. W miernym stanie.
Chlew stawiany z bali i słupów, słomą kryty, długi łokci 12, szeroki 6, wysoki 3. W miernym stanie.
Stodoła o dwóch klepiskach, dwóch wrotniach, stawiana z bali i słupów, kryta dranicami i słomą, długa łokci 55, szeroka 16, wysoka 4. W miernym stanie.
Owczarnia na posowie jest polepa, o dwóch wrotniach, z bali i słupów, słomą i dranicami kryta, długa łokci 45, szeroka 16, wysoka 4. W miernym stanie.
W owczarni jest parników z korytami sztuk 9, paśników o 2 drągach sztuk 3, drabek do ścian zawieszonych sztuk 2, lasów sztuk 2.
Obora w której się mieści drabin sztuk 6, koryt 6, budowana z bali i słupów, słomą kryty, długa łokci 35, szeroka 11, wysoka 4. W miernym stanie.
Około zabudowań dworskich jest studnia w bale cembrowana z żurawiem przy którym jest wiadro okute do wody nabierania.
Około zabudowań dworskich są ogrodzenia w małej ilości z płat łupanych w parniki kołkami zwiercane.
Zabudowania wiejskie w wsi Rudzie
1. Dom w którym mieszka Tomasz Sroczyński o jednym kominie, dwóch izbach, 2 komorach.
Stodoła, obora i chlew pod jednym dachem, z bali i słupów stawiana, słomą kryta, długa łokci 25, szeroka 10, wysoka 3. W dobrym stanie.
2. Dom w którym mieszka Piotr Waricka o jednym kominie stangowym, dwóch izbach, dwóch komorach.
Stodoła o 2 klepiskach, czterech wrotniach łącznie z oborką stawiana, z bali i słupów, słomą kryta, długa łokci 40, szeroka 10, wysoka 3. W miernym stanie.
Studnia ocembrowana balami.
3. Dom w którym mieszka Jakób Kacprawski o jednym kominie, dwóch izbach, 2 komorach, budowany z bali i słupów, słomą kryty, długi łokci 20, szeroki 11, wysoki 3 1/2. W miernym stanie.
Stodoła o 2 klepiskach, 4ch wrotniach, budowana z słupów, obarków w strychulce, słomą kryta, długa łokci 40, szeroka 10, wysoka 3. W miernym stanie.
4. Dom karczma i stajnia pod jednym dachem jak również dom o jednym kominie murowanym o jednej izbie, jednym alkierzu, w stajni 2 drabiny, stodoła o jednem klepisku, dwóch wrotniach, budowany z bali i słupów na węgieł, gontami kryty, długi łokci 33, szeroki 15, wysoki 4. W dobrym stanie.
Mikołaj Gomtalski? gościnny, który szynkuje dworskie trunki za wynagrodzeniem 21 procent żadnego czynszu nieopłaca.
5. Dom w którym mieszka Roch Bieniak rybak opłaca rocznie za rybołóstwo rubli srebrem trzynaście kopiejek pięćdziesiąt, oprócz tego daje ryb funtów 20, raków kop 10 składający się z komina murowanego, 3 izb i trzech komór, budowany z bali i słupów na węgieł, słomą kryty, długi łokci 23, szeroki 13, wysoki 3. W miernym stanie.
Marcjanna Tomasiaczka opłaca rocznie czynszu rub. sr. 5, kop. 40, za co ma sobie nadane pomieszkanie i ogród.
6. Młyn dom mieszkalny z drzewa o jednym kominie murowany o jednej izbie, jednym alkierzu, jednej komorze, jednej młynicy, z drzewa i bali budowany, gontami kryty, długi łokci 32, szeroki 16, wysoki 4. W miernym stanie.
Młyn ten ma dwa zamyłki, 2 kamienie wierzchnie, dwa kosze, dwie ramy od kosza, korytka, skrzynie mączne, wał zakłada do młyna 2 koła, które obraca woda, wewnątrz są kompletne porządki, kół palcowych dwie, liny w dobrym stanie, wszystko to do gruntu przywiązane.
7. Z drugiej strony rzeki Nera jest jagielnik i olejarnia przy której jest oddzielne koło wodne, za pomocą którego kamienie się obracają, półskrzynek jeden, kosz jeden, wrzeciono 1, panewka 1, paprzyca, wewnętrzne koła kompletne.
8. Olejarnia łącznie z jagielnikiem o jednym kole wodnem, stempa jest miedzią obita, kamień do zacieru oleju, piecyk żelazny do ogrzania oleju, komin murowany, olejarnia łącznie z jagielnikiem obita tarcicami.
Tartak jest poruszany oddzielnem kołem wodnem, zupełnie cała maszynerya w dobrym stanie, piły dwie, z których jedna tylko jest używana, a druga na zakład, szrankownica 1, klucz, pilnik, drąg żelazny po jednemu.
Jagielnik, olejarnia i tartak są pod jednym dachem stawiane, z bali i słupów, kryty gontami, długi łokci 25, szeroki 14, wysoki 4. W dobrym stanie.
Stodoła o jednem klepisku, dwóch wrotniach łącznie z chlewikiem, stawiana z bali i słupów, słomą kryta, długa łokci 25, szeroka 10, wysoka 3. W złym stanie.
Stajnia, obora i karmnik pod jednym dachem, stawiana z bali i słupów, trzciną kryta, długa łokci 18, szeroka 8, wysoka 3 1/2. W dobrym stanie.
9. Dom o jednym kominie murowanym, 2 izbach, dwóch komorach, z bali i słupów, słomą kryty, długi łokci 26, szeroki łokci 10, wysoki łokci 3. W stanie miernym.
Stodoła i obora pod jednym dachem, o jednem klepisku, dwóch wrotniach z słupów w reglówkę, słomą [kryta], długa łokci 24, szeroka łokci 10, wysoka łokci 3. W miernym stanie.
Stodoła, obora i stajnia pod jednym dachem, o jednem klepisku, dwóch wrotniach, słomą kryte, długa łokci 24, szeroka łokci 10, wysoka łokci 3. W powyższych zabudowaniach zamieszkuje Andrzej Trojanowski, który opłaca czynszu rocznie rub. sr. 13, kop. 50, daje 4 kapłonów i jaj sztuk 30, odrabia w żniwa kosą po dni 10, jak również kopie kartofle dni 2, ma także nadane grunta orne i łąki.
Grzegorz Forysiak opłaca czynszu rocznie rub. sr. 13, kop. 50, na daniny daje 4 kapłonów, 30 jaj, w żniwa odrabia kosą dni 10, i poseła do kopania kartofli dni 2, za co ma także sobie nadane pomieszkanie, stodołkę, oborkę, grunta orne i łąki.
Koloniści, którzy opłacają czynsze stałe na kolonii Felixów zwaney, którzy posiadają zabudowania, i grunta własne.
1. Karol Patora posiada grunta uważając na miarę nowopolską morg 37 1/2, budowle dom drewniany z bali i słupów na węgieł, mający komin stangowy, słomą kryty, o jednej izbie, 1 komorze, długi łokci 22, szeroki łokci 8, wysoki łokci 3. Płaci rocznie czynszu rubli sr. 11, kop. 25, zabudowania te w złym stanie.
Stajnia z drzewa i bali na węgieł, słomą kryta, długa łokci 10, szeroka 6, wysoka 3.
Stodoła z drzewa i bali na węgieł, słomą kryta o jednem klepisku, dwóch wrotniach, długa łokci 22, szeroka łokci 8, wysoka 3.
Obora z drzewa i bali na węgieł, słomą kryta, długa łokci 12, szeroka łokci 6, wysoka łokci 3. W stanie złym.
2. Sukcessorowie Jana Palimskiego dziś w dzierżawie Stanisława Komorowskiego, posiadają gruntu morg 30, dom mieszkalny z bali i słupów na węgieł, mający komin murowany, słomą kryty, o jednej izbie, jednej komorze, 1 stajni pod jednym dachem, długi łokci 24, szeroki łokci 10, wysoki łokci 3. Opłaca czynszu rocznie rub. sr. 9. Budynki są w stanie dobrym.
Obora z balików i słupów na węgieł, słomą kryta, długa łokci 15, szeroka 6, wysoka 3. W dobrym stanie.
Stodoła z bali i słupów na węgieł, słomą kryta, o jednem klepisku, dwóch wrotniach, długa łokci 24, szeroka łokci 10, wysoka łokci 3 1/2. W dobrym stanie.
3. Joachim Sukmann posiada gruntu morg 30, dom z bali i słupów na węgieł, mający komin murowany, słomą kryty, o dwóch izbach, dwóch komorach, długi łokci 18, szeroki łokci 12, wysoki łokci 4. Płaci rocznie czynszu rubli sr. 9. Zabudowania te są w dobrym stanie.
Stodoła z bali i słupów na węgieł, słomą kryta, o 1 klepisku, dwóch wrotniach, długa łokci 16, szeroka 12, wysoka 3 1/2. W stanie dobrym.
Obora i stajnia pod jednym dachem, z bali i słupów, słomą kryta, długa łokci 18, szeroka łokci 8, wysoka łokci 3. W dobrym stanie.
4. Krystyan Golcz posiada gruntu morg 15 i dom z bali i słupów na węgieł, słomą kryta, komin stangowy o jednej izbie, długi łokci 20, szeroki łokci 6, wysoki 3 1/2. Płaci czynszu rocznie rubli srebrem 4, kop. 50.
Stodoła z bali i słupów na węgieł, o jednem klepisku, dwóch wrotniach, długa łokci 15, szeroka 10, wysoka 3. W dobrym stanie.
5. Antoni Łaszczyński posiada grunta morg 15, dom z bali i słupów na węgieł, komin murowany, słomą kryty, o dwóch izbach, jednej komorze, długi łokci 16, wysoki 3 1/2, szeroki łokci 8. Płaci czynszu rocznie rs. 4, ko. 50.
Stodoła z bali i słupów o jednem klepisku, dwóch wrotniach, słomą kryta, długa łokci 18, szeroka łokci 8, wysoka 3. Budynki te są w średnim stanie.
6. Jan Jaruga posiada grunta morg 30, dom z bali i słupów na węgieł, komin murowany, słomą kryty, o 2 izbach, jednej komorze, długi łokci 16, szeroki łokci 10, wysoki 3 1/2. Opłaca rocznie rs. 9.
Obora z bali i słupów na węgieł, słomą kryta, długa łokci 12, szeroka łokci 8, wysoka 3.
Stodoła z drzewa i bali na węgieł, słomą kryta, o jednem klepisku, 2 wrotniach, długa łokci 22, szeroka 10, wysoka 3. Budynki te są w dobrym stanie.
7. Grzegorz Patora posiada grunta morg 15, dom z bali i słupów na węgieł, komin murowany, słomą kryty, o dwóch izbach, jednej komorze, długi łokci 16, szeroki 7, wysoki 3 1/2. Płaci rocznie czynszu rs. 4, kop. 50.
Stodoła z drzewa i bali na węgieł, słomą kryta, o jednem klepisku, dwóch wrotniach, długa łokci 20, szeroka 10, wysoka 3.
Obora z drzewa i bali słomą kryta, długa łokci 18, szeroka 6, wysoka 3. Zabudowania te są w dobrym stanie.
8. Gościniec dominialny dom mieszkalny z bali i słupów na węgieł na podmurowaniu, słomą kryty, o 2 komorach, 4 izbach, 1 kominie murowanym, długi łokci 24, szeroki łokci 12, wysoki łokci 4, w którym zamieszkuje Jan Glesmann karczmarz, opłaca rocznie czynszu rs. 9, jest obowiązany szynkować dworskie trunki za wynagrodzeniem 21 procent za co ma sobie nadane gruntu ornego morg 3 1/2. Franciszka Baczyńska opłaca czynszu rocznie z mieszkania rub. sr. 3.
Oborka z bali i słupów słomą kryta, długa łokci 10, szeroka łokci 5, wysoka 3. Bydynki te są w średnim stanie.
9. Szkoła dominialna dom dla nauczyciela Marcina Resk do którego należy gruntu morg 3, z bali i słupów na węgieł, słomą kryta, komin murowany o 2 izbach, jednej komorze, długa łokci 18, szeroka łokci 10, wysoka łokci 3 1/2.
Oborka z bali i słupów na węgieł słomą kryta, długa łokci 10, szeroka 5, wysoka 3. Bydynki te są w stanie dobrym.
10. Bogumił Golcz posiada gruntu morg 30, dom z bali i słupów na węgieł słomą kryty, komin murowany o 2 izbach, długi łokci 18, szeroki 10, wysoki 3 1/2. Płaci rocznie czynszu rs. 9.
Stodoła z bali i słupów na węgieł, o jednem klepisku, 2 wrotniach, długa łokci 24, szeroka łokci 12, wysoka łokci 3 1/2.
Obora z bali i słupów na węgieł, długa łokci 18, szeroka łokci 8, wysoka łokci 3. Budowle te są dobrym stanie.
11. Jan Boguchwał Schultz posiada gruntu morg 30, dom z bali i słupów na węgieł słomą kryty, komin murowany o 2ch izbach, jednej komorze, długi łokci 18, szeroki 10, wysoki 3 1/2. Opłaca rocznie czynszu rub. sr. 9.
Stodoła z bali i słupów o jednem klepisku, 2ch wrotniach, słomą kryta, długi łokci 18, szeroki 8, wysoki 3.
Obora z balików i słupów na węgieł słomą kryta, długa łokci 18, szeroka łokci 8, wysoka łokci 3. Budowle te są w dobrym stanie.
12. Beata Polińska posiada gruntu morg 15, dom z bali i słupów na węgieł słomą kryty, komin murowany, o 2ch izbach, 1 komorze, długi łokci 22, szeroki łokci 10, wysoki łokci 3 1/2. Płaci czynszu rocznie rub. sr. 4, kop. 50.
Stodoła z bali i słupów na węgieł, słomą kryta, o 1 klepisku, 2 wrotniach, długa łokci 20, szeroka łokci 10, wysoka 3.
Obora z bali i słupów, słomą kryta, długa łokci 8, szeroka łokci 4, wysoka łokci 3. Budowle te są w dobrym stanie.
13. Gottlib Poliński posiada gruntu morg 7 1/2, dom z bali i słupów na węgieł słomą kryty, komin murowany, o 2 izbach, 1 komorze, długi łokci 18, szeroki 10, wysoki 3. Płaci czynszu rocznie rs. 2, kop. 25.
14. Ludwik Heine posiada gruntu morg 15, dom z bali i słupów słomą kryty, komin stangowy, o jednej izbie, 1 komorze, długi łokci 20, szeroki łokci 8, wysoki łokci 3 1/2. Płaci czynszu rub. sr. 4, kop. 50.
Stodoła z bali i słupów na węgieł, słomą kryta, o 1 klepisku, 2 wrotniach, długa łokci 22, szeroka łokci 10, wysoka łokci 3. Budowle te są w dobrym stanie.
15. Bogumił Schultz posiada gruntu morg 15, dom z bali i słupów na węgieł słomą kryty, komin murowany, o 2ch izbach i komorze jednej, długi łokci 20, szeroki łokci 11, wysoki łokci 3 1/2. Płaci czynszu rocznie rub. sr. 4, kop. 50.
Stodoła z bali i słupów słomą kryta, o 1 klepisku, 2 wrotniach, długa łokci 20, szeroka 8, wysoka 3 1/2. Budowle te są w dobrym stanie.
16. Bogumił Celke posiada gruntu morg 22 1/2, dom z bali i słupów słomą kryty na węgieł, komin murowany, o 2 izbach, jednej komorze, długi łokci 24, szeroki łokci 12, wysoki łokci 3 1/2. Płaci czynszu rocznego rubli srebr. 6, kop. 75.
Obora z bali i słupów na węgieł, słomą kryta, długa łokci 18, szeroka łokci 8, wysoka łokci 3.
Stodoła z bali i słupów na węgieł słomą kryta, o jednem klepisku, 2 wrotniach, długa łokci 22, szeroka łokci 12, wysoka łokci 3 1/2. Budynki te są w dobrym stanie.
17. Bogumił Klauze posiada gruntu morg 15, dom z bali i słupów na węgieł słomą kryty, o dwóch izbach, jednej komorze, jednym kominie, długi łokci 22, szeroki łokci 8, wysoki łokci 4. Płaci czynszu rocznie rs. 4, kop. 50.
Stodoła i obora pod jednym dachem z bali i słupów na węgieł słomą kryta, o jednem klepisku, 2 wrotniach, długa łokci 22, szeroka łokci 10, wysoka 3 1/2. Budynki te są w dobrym stanie.
19. Henryk Szumann posiada gruntu morg 15, dom z bali i słupów na węgieł słomą kryty, komin murowany, o jednej izbie, jednej komorze, długi łokci 20, szeroki łokci 8, wysoki łokci 3 1/2. Płaci czynszu rocznie rub. sr. 4, kop. 50. Budynek ten jest w średnim stanie.
20. Michał Smolandt posiada gruntu morg 7 1/2, dom z bali i słupów na węgieł słomą kryty, komin murowany, długi łokci 20, szeroki łokci 8, wysoki łokci 3. Płaci czynszu rocznie rs. 2, kop. 25.
Obora z bali i słupów słomą kryta, długa łokci 10, szeroka łokci 10, wysoka łokci 7. Budowle te są w średnim stanie.
21. Karol Szumann posiada gruntu morg 15, dom i stajnia pod jednym dachem z bali i słupów na węgieł słomą kryte, komin murowany, o 2 izbach, jednej komorze, długie łokci 22, szeroki łokci 10, wysoki łokci 4. Płaci czynszu rocznie rub. sr. 4, kop. 50.
Stodoła z bali i słupów słomą kryta, o jednem klepisku, 2 wrotniach, długa łokci 18, szeroka 8, wysoka łokci 3 1/2. Budynki te są w dobrym stanie.
Powyżej wyszczególnieni okupnicy odbywają powinności.
Posada włościan i ich powinności w wsi Rudzie.
1. Zagrodników 5, którzy odrabiają dworowi pańszczyznę tygodniowo po 3 dni ręczno, jak również pełnią w żniwa tłukę po dni 8, także ręczno.
W ogrodzie w wsi Jerzowie jest lamus pod którym jest piwnica z cegły wymurowana z bali i słupów szkudłami kryty, długi łokci 15, szeroki łokci 7, wysoki łokci 4, w dość dobrym stanie.
W tymże ogrodzie jest ruina po dawnym budynku w którym się mieści znaczna ilość cegły palonej, lecz pozostaje bez nakrycia i żadnego użytku.
Potem opisano inwentarz żywy i martwy do gruntu przywiązany w dobrach Jerzowie, wysiewy.
Co do boru.
W dobrach zajmowanych jest bór sosnowy olszowy w części dębowy położony jest pomiędzy zachodem słońca a północą, do strzeżenia którego jest utrzymywanych dwóch korowych kosztem dworu, którzy pobierają każden w szczególności po rub. sr. 15 rocznie, mają pomieszkanie i pobierają od dworu ordynaryą, jako to żyta korcy 5, jęczmienia korcy 1 1/2, owsa korcy 1, grochu korzec 1, rzepaku korzec 1, oprócz tego posiadają ogrody ważywne.
Bór ten jest podzielony na 80 porembów, w których się znajduje w dniu dzisiejszym drzewa ubitego? sosnowego siąg 60, które się niniejszem zajmują.
Kolejno opisano rozległość dóbr, podatki, załogi włościan (wymieniono włościan: Paweł Wilmowski, Franciszek i Karol Forysiak, Augustyn i Antoni Tamka, Bartłomiej Zdziechowski, Walenty Warich, Bogumił Kotara), granice (wspomiany mały kontrowers z dobrami Bałdrzychów).