-->

czwartek, 31 marca 2022

Inwentarz Suliszewice (1869)

Źródło inwentarza:
Dowody majątku Suliszewice. Księgi i akta hipoteczne Sądów w Sieradzu 839/1969. (Archiwum Państwowe w Łodzi, oddział w Sieradzu)
Tekst z oryginalnego inwentarza przepisał Piotr Tameczka.
 

Dobra ziemskie Suliszewice i Jarki składające się z wsi i folwarku Suliszewice, z folwarku i młyna wodnego Jarki, położone w Powiecie i Gubernii Kaliskiej, gminie Kalinowa, parafii Staw, należące do Bonawentury Błeszyńskiego, zajęte zostały przez Komornika Wiktora Lipskiego na rzecz i na żądanie Izraela Tykociner na sprzedaż publiczną w drodze przymuszonego wywłaszczenia w poszukiwaniu sumy 5930 rubli srebrem, 2 kopiejki z procentem i kosztami. Dobra te były w dzierżawnym posiadaniu Gracjana Łączkowskiego od 1865 roku na 12 lat, a po jego śmierci jego sukcesorów. W dobrach tych mieszkała wdowa Łucja Walerja Łączkowska.

[Suliszewice]

1. Dwór, z cegły paloney budowany, szkudłami i w małey części dachówką kryty, długości arszynów 42, szerokości 14, wysokości 4, o trzech kominach, czterech sieniach, dziesięciu pokojach, jednym schowaniu, (w jednym z pokoi od końca dworu urządzona oranżerya zaszklona) na górze pokoik o jednym oknie, nadto góra do wieszania bielizny, w sieni frontowej urządzone schowanko. Od frontu dworu facyata na czterech słupach murowanych pod dachem, czyli przy okopach dworu rynny cynkowe do ścieku wody. W tym zamieszkują sukcesorowie po Gracyanie Łączkowskim pozostali. Okien w około dworu szesnaście.

2. Za dworem, a raczey od dworu przybudowana przystawka, z cegły paloney budowana, szkudłami kryta, długości arszynów 20, szerokości 12, wysokości 4, w którey kuchnia angielska, komin nad dach murowany, sieni dwoje i okien 2ie. Pod tą przystawką piwnica z wchodem od podwórza.

3. Przystawka do piwnicy, z cegły paloney budowana, szkudłami kryta, długości arszynów 4, szerokości 3, wysokości 3.

Ogród warzywny i owocowy przy dworze, w którym się mieści drzew rodzajnych różnego gatunku sztuk sto dwadzieścia jeden, nadto orzechów włoskich sztuk dwadzieścia trzy, drzew dzikich to jest dębów sztuk trzy oraz innych tak przed dworem, jako i w ogrodzie około sztuk dwieście pięćdziesiąt trzy, niemniey klomby akacyi, bzu, leszczyny, tudzież jesion płaczący. Po za ogrodem w długości tegoż olszyna.

4. Spichrz stary, z drzewa budowany, słomą i szkudłami kryty, długości arszynów 21, szerokości 13, wysokości 5.

5. Kloaka, z drzewa budowana, szkudłami kryta, długości arszynów 2, szerokości 1 1/2, wysokości 4.

6. Olearnia, z drzewa budowana, szkudłami kryta, długości arszynów 18, szerokości 11, wysokości 3. W tey wszelkie porządki do gruntu przywiązane, jako to: kamień do tłoczenia siemienia przy którym jest koło paleczne i kierat, dwa wały, dwa cywia, piecyk żelazny do rozgrzewania siemienia, prasa do oleju wytłoczenia, taran do klinów, młynek z dwoma walcami kamiennemi do mielenia siemienia, kosz i skrzynia z desek. Przy kieracie jest również zamyłek do melenia mąki, przy którym dwa kamienie, z których jeden wierzchni, a drugi spodni do melenia zboża, cywia, paprzyca, małe koło paleczne, kosz z desek do zasypywania zboża, skrzynia mącznia z desek.

7. Chlewiki i kurniki pod jednym dachem, z drzewa budowane, szkudłami kryte, długości arszynów 18, szerokości 7, wysokości 3.

8. Dom w którym mieszkają ludzie dworscy, o jednym kominie, w strychulce budowany, szkudłami kryty, długości arszynów 15, szerokości 3, wysokości 3 1/2.

9. Karmniki dla trzody chlewney, z drzewa budowane, szkudłami kryte, długości arszynów 18, szerokości 7, wysokości 3.

10. Owczarnia, z cegły paloney budowana, szkudłami i słomą kryta, długości arszynów 80, szerokości 16, wysokości 5.

Studnia balami ocembrowana przy którey żuraw.

11. Stodoła o dwóch klepiskach z wrotniami, z cegły paloney pecy i drzewa budowana, słomą kryta, długości arszynów 70, szerokości 14, wysokości 4.

12. Szopa, w którey kierat do młockarni, z drzewa budowana, szkudłami kryta, długości arszynów 15, szerokości 15, wysokości 4.

13. Stodoła druga o dwóch klepiskach z wrotniami, z drzewa budowana, słomą kryta, długości arszynów 95, szerokości 15, wysokości 5.

14. Szopa na wozy, z drzewa budowana, słomą kryta, długości arszynów 25, szerokości 11, wysokości 4.

15. Dom przy dworze (stara kuchnia), w tym mieszkają ludzie dworscy, z cegły paloney i drzewa budowany, słomą kryty, długości arszynów 26, szerokości 11, wysokości 3 1/2.

Studnia balami ocembrowana z żurawiem.

16. Szopa na pszczoły w ogrodzie, z drzewa budowana, słomą kryta, długości arszynów 11, szerokości 3, wysokości 3.

17. Budynek na porządki gospodarcze na podmurowaniu pod którym jest piwnica, w ryglówkę budowany, szkudłami kryty, długości arszynów 17, szerokości 8, wysokości 4.

18. Sieczkarnia, z drzewa budowana, szkudłami kryta, długości arszynów 20, szerokości 13, wysokości 5.

19. Obory na podmurowaniu, z drzewa budowane, szkudłami kryte, długości arszynów 53, szerokości 16, wysokości 5.

20. Obory drugie na podmurowaniu, z drzewa budowane, szkudłami kryte, długości arszynów 21, szerokości 13, wysokości 5.

Ogród drugi owocowy i warzywny, w którym jest drzew rodzajnych, gruszek, jabłoni, śliwek i t.p. sztuk około siedemdziesięciu ośmiu.

21. Sklep na podmurowaniu (jak ad 17 zamieszczony), w ryglówkę budowany, gontami kryty.

22. Stajnia i wozownia pod jednym dachem, w ryglówkę budowane, szkudłami kryte, długości arszynów 58, szerokości 11, wysokości 5.

23. Buda dla psów, z drzewa budowana, szkudłami kryta, długości arszynów 5, szerokości 1 1/2, wysokości 1 1/2.

24. Chlewik i szopa pod jednym dachem przy starey kuchni (stosownie do oświadczenia Wielmożney Waleryi Łączkowskiey wdowy pozycye ad 23 i 24 stanowią jey własność), z drzewa budowane, szkudłami kryte, długości arszynów 6, szerokości 4, wysokości 3.

Sadzawka mała. Około zabudowań dworskich i ogrodów są ogrodzenia z żerdzi i łat rzniętych.

25. Dom koszary dla ludzi dworskich o piętrze, z cegły paloney budowany, smołowcem kryty, długości arszynów 21, szerokości 5, wysokości 15.

26. Dom koszary środkowe dla ludzi dworskich, z cegły paloney budowany, smołowcem kryty, długości arszynów 26, szerokości 18, wysokości 7.

27. Dom trzeci koszary dla ludzi dworskich, z cegły paloney budowany, smołowcem kryty, długości arszynów 21, szerokości 13, wysokości 5. Czyni się wzmianka, iż koszary ad 25, 26 i 27 są łączne.

28. Karczma i stajnia wjezdna pod jednym dachem, z kominem murowanym, z drzewa budowana, słomą kryta, długości arszynów 26, szerokości 16, wysokości 4. W tey mieszka Juliusz Cabański, propinator, opłacający rocznie czynszu złotych polskich dwa tysiące pięćset pięćdziesiąt i podatku rubli srebrem sześć do dworu. Dzierżawa kończy mu się z dniem dwudziestym trzecim kwietnia tysiącznego ośmsetnego siedmdziesiątego pierwszego roku. Ma do tego gruntu wraz z łączką około morg piętnastu.

29. Stodoła przy karczmie o jednem klepisku, z drzewa budowana, słomą kryta, długości arszynów 20, szerokości 11, wysokości 4.

Studnia balami ocembrowana.

Opis zabudowań Folwarku Jarki zwanego.

1. Stodoła o jednem klepisku z wrotniami, z drzewa budowana, słomą kryta, długości arszynów 45, szerokości 14, wysokości 5.

2. Stodoła druga takaż, z drzewa budowana, słomą kryta, długości arszynów 45, szerokości 15, wysokości 5.

3. Młyn wodny z domem mieszkalnym pod jednym dachem z kominem murowanym, z drzewa budowany, słomą kryty, długości arszynów 30, szerokości 14, wysokości 4. Przy tym młynie jest upust z drzewa, koło wodne i koło paleczne, skrzynia mącznica i półskrzynek, paprzyca, wrzeciona i socha? żelazne, dwa kamienie, z których jeden wierzchni, a drugi spodni do melenia zboża, kosze z desek do zasypywania zboża. W tym młynie jest również jagielnik, przy którym jeden kamień wierzchni (stosowanie do oświadczenia młynarza ma bydź jego własnością), drugi spodni z gliny, jak również kosz z desek do zasypywania prosa, półskrzynek, socha, cywie i wrzeciona, wszystko to do gruntu przywiązane, reszta porządków w tym młynie będących jest własnością młynarza. Dzierżawcą młyna i jagielnika jest Daniel Kozak, dzierżawi takowe za kontraktem prywatnie w dniu dwudziestym trzecim kwietnia tysiącznego ośmsetnego sześćdziesiątego pierwszego roku pomiędzy nim a Bonawenturą Błeszyńskim na lat dwanaście zawartym Komornikowi okazanym, a to pod temi warunkami, że Daniel Kozak obowiązany płacić rocznie złotych polskich sześćset w dwóch ratach na Święty Woyciech i Święty Marcin po złotych polskich trzysta, wszelkie mlewa pańskie ma na każde zawołanie w jak najkrótszym czasie uskuteczniać i to bez wynagrodzenia, reperacye młyna młynarz bierze na swój koszt, a w przypadku żeby się miał wał młyński złamać, w takim razie należy dziedzic do połowy.

Staw przy młynie w małey części zarybiony.

Ogródek warzywny i owocowy przy młynie, w którym jest drzew rodzajnych sztuk dwadzieścia.

4. Stodoła o jednem klepisku, z drzewa, słomą kryta, długości arszynów dwadzieścia pięć, szeroka jedenaście, wysoka cztery.

5. Obora i chlew pod jednym dachem z słomy, z drzewa budowana, długa arszynów trzynaście, szeroka dziewięć, wysoka trzy.

Na grobli z wsi Szuliszewic do folwarku Jarki są trzy mostki z drzewa.

6. Dom kuźnia w wsi Suliszewicach, z drzewa budowana w strychulce, kryta szkudłami i słomą, długa arszynów dwadzieścia jeden, szeroka jedenaście, wysoka trzy, tę zamieszkuje służba dworska.

7. Kuźnia z kominem murowanym budowana z cegły surówki, deskami obita i kryta, (podług oświadczenia Wielmożney Waleryi Łączkowskiey wdowy, takowa kuźnia  jest wyłączną własnością sukcessorów po Gracynie Łączkowskim), te zajmuje kowal do dzierżawcy należący.

W łąkach znajduje się część olszyny i brzeziny, która także należeć ma do dzierżawców, jako przez nich od Bonawentury Błeszyńskiego zakupiona i już w trzech czwartych częściach wycięta.

poniedziałek, 28 marca 2022

Inwentarz Dobra Wólka Marzeńska (1923)

Źródło inwentarza:
Dowody majątku Marzenna. Księgi i akta hipoteczne Sądów w Sieradzu 839/1828. (Archiwum Państwowe w Łodzi, oddział w Sieradzu)
Tekst z oryginalnego inwentarza przepisał Piotr Tameczka.
 


11 listopada 1923 roku w Poznaniu nie pozostawiwszy testamentu umiera Adam Sulimierski, właściciel folwarków Dobra i Wólka Marzeńska oraz osady młyńskiej zwanej Marzenna położonych w gminie Pruszków, w Starostwie Łaskim. Majątek Dobra nabył zmarły Adam Sulimierski od swojego ojca Karola Sulimierskiego w 1902 roku. Jego powierzchnia wynosiła 677 morgów, z czego wydzielono i oddano włościanom za serwituty 138 morgów. Powierzchnia nabytego w 1910 roku od Karola Sulimierskiego majątku Wólka Marzeńska wynosiła 587 morgów wraz z młynem Marzenna zawierającym przestrzeni 4 morgów i 68 prętów.
24 listopada 1923 roku Komornik przy Sądzie Okręgowym w Łodzi na Starostwo Łaskie, Alojzy Gałczyński przybył do mieszkania po zmarłym Adamie Sulimierskim gdzie zastał osoby mające prawo do uczestniczenia przy spisie inwentarza, a mianowicie Zofję Sulimierską wdowę i Włodzimierza Sulimierskiego brata zmarłego. Jako spadkobiercy zostali wymienieni: 1) żona i wdowa Zofja Sulimierska. 2) córka Elżbieta Hanna lat 9 i 3) córka Marja lat 7, których opiekunką z mocy prawa była ich matka Zofja Sulimierska. Po wyznaczeniu świadków i biegłych przystąpił Komornik do spisu inwentarza majątku ruchomego i nieruchomego.


Majątek ziemski Dobra

Po szczegółowym opisaniu powierzchni przystąpił Komornik do opisu nieruchomości.

Zabudowania

1. Dom (dworek drewniany) z przybudowaną kuchnią i gankiem murowanym, kryty papą (w lichym stanie) oszacowany 150.000.000 marek.

2. Chlewy i kurniki murowane, kryte papą, oszacowane 20.000.000 marek.

3. Budynek murowany z kamienia polnego, w którym mieści się koło wodne z motorkiem o sile 2ch koni i pasem papierowym, kryty papą, oszacowany na sumę 10.000.000 marek.

4. Obora, stajnie i wozownia murowane, kryte w połowie dachówką, a w połowie papą, oszacowane 200.000.000 marek.

5. Chlewy drewniane dla służby, kryte papą, oszacowane 5.000.000 marek.

6. Budynek drewniany torfiarnia i skład narzędzi rolniczych, kryty słomą, oszacowany 15.000.000 marek.

7. Stodoła drewniana, kryta słomą (w lichym stanie), oszacowana 15.000.000 marek.

8. Stodoła drewniana z filarami murowanemi, oszacowana 40.000.000 marek.

9. Stodoła murowana i spichrz pod jednym dachem, kryte słomą, oszacowana 50.000.000 marek.

10. Oficyna parterowa, murowana, kryta dachówką, oszacowana 200.000.000 marek.

11. Budynek przybudówka do parkanu, przeznaczony na skład, oszacowany 8.000.000 marek.

12. Czworaki drewniane, kryte dachówką, oszacowane 100.000.000 marek.

13. Parnik murowany, kryty dachówką, oszacowany 5.000.000 marek.

14. Czworaki dla służby, drewniane, kryte dachówką, oszacowane 50.000.000 marek.

15. Dom drewniany (dwojaki) dla służby, kryty dachówką, oszacowany 50.000.000 marek.

16. Piwnica drewniana, kryta darniną, oszacowana 10.000.000 marek.

Ogółem nieruchomości wynoszą 10.210.000.000 marek.

Kolejno spisano inwentarz żywy i martwy, zboże i pasze.

Majątek ziemski Wólka Marzeńska z młynem Marzenna

Po szczegółowym opisaniu powierzchni przystąpił Komornik do opisu nieruchomości.

Zabudowania

1. Młyn wodny drewniany, piętrowy, pokryty dachówką z urządzeniami, turbiną, 2 pasami walcy, 2 parami kamieni, żubrownikami, perlakiem, jagielnikiem, maszyną do kaszy, dynamo-maszyną o sile dwóch koni z instalacją, maszyną do czyszczenia zboża, 5 pasami rzemiennemi, jednym pasem rzemiennym długim, oszacowany na sumę 1.000.000.000 marek.

2. Domek drewniany, kryty dachówką, przeznaczony dla administracji młyna [oszacowany] 30.000.000 marek.

3. Dom (dwór) murowany, parterowy, stary, pokryty papą, oszacowany 150.000.000 marek.

4. Dom drewniany przeznaczony na dworską kuchnię, pokryty dachówką, [oszacowany] 50.000.000 marek.

5. Chlewy drewniane pokryte papą, [oszacowane] 5.000.000 marek.

6. Stodoła i stajnia murowana pod jednym dachem, pokryte papą, w lichym stanie, [oszacowane] 100.000.000 marek.

7. Stodoła murowana, pokryta słomą, w lichym stanie [oszacowana] 50.000.000 marek.

8. Spichrz murowany, pokryty papą, [oszacowany] 50.000.000 marek.

9. Ośmoraki murowane, pokryte słomą, [oszacowane] 75.000.000 marek.

10. Dom murowany z gliny, pokryty słomą, w lichym stanie, [oszacowany] 5.000.000 marek.

11. Chlewy drewniane, pokryte papą, [oszacowane] 10.000.000 marek.

12. Kuźnia murowana (pruski mur), pokryta słomą, [oszacowana] 10.000.000 marek.

Ogółem nieruchomości wynoszą 13.340.000.000 marek.

Kolejno spisano inwentarz żywy i martwy oraz zboże.

 

piątek, 25 marca 2022

Inwentarz Gajbok (1873)

Źródło inwentarza:
Dowody majątku Gajbok. Księgi i akta hipoteczne Sądów w Sieradzu 839/223. (Archiwum Państwowe w Łodzi, oddział w Sieradzu)
Tekst z oryginalnego inwentarza przepisał Piotr Tameczka.
 



"Działo się na gruncie folwarku Gajbok Gminie Wróblew, Powiecie Sieradzkim dnia 7/19 maja 1873 r."

Folwark Gajbok dawniej należący do dóbr Łubny, a teraz mający oddzielną hipotekę, leżący w gminie Wróblew, parafii Wągłczew, Powiecie Sieradzkim, Gubernii Kaliskiej, należący do Jana Nepomucena Perlińskiego, zajęty został przez Komornika Romualda Pinowskiego na rzecz i na żądanie Jana Nepomucena Psarskiego na sprzedaż publiczną w drodze przymuszonego wywłaszczenia w poszukiwaniu sumy 4500 rubli srebrem z procentem.

[Zabudowania dworskie folwarczne]

1. Dwór mieszkalny na podmurowaniu z cegły palonej, z drzewa w słupy i bale zbudowany, o jednym kominie nad dach gontami kryty, z cegły palonej wymurowanym. Dwór ten był zewnątrz na kliniki gliną i wapnem otynkowany, które obecnie odleciawszy ślady tylko po sobie pozostawiło, wewnątrz zaś podobnież na kliniki jest otynkowany i w takowym pokoje wapnem bielone, podłogi z desek, piece kaflane. W takowym dworze znajduje się także kuchnia dworska oraz oddział na pomieszczenie drobiu z oddzielnem wejściem. W dworze tem mieszka egzekwowany Perliński z familją.

2. Studnia obok tego dworu, balami ocembrowana z której woda wydobywa się koszturem.

3. Przed frontem dworu tego znajduje się ogród warzywny na którym jest wyrosłych 7 sztuk rodzajnych gruszek, ogród ten obecnie zapuszczony i pozostawiony na pastwisko inwentarza. Od strony dworu, przy drodze do tego folwarku prowadzącej aż do stodoły uwłaszczonych włościan ogrodzony jest płatem w słupy, deski i zrzyny urządzonym, przy którym są sadzone znacznie wyrosłe topole i takież topole przy drodze przez ten folwark przechodzącej. Od tyłu zaś dworu jest także drugi ogród warzywny na którym jest rodzących drzew gruszek i jabłoni sztuk 20 oraz kilkanaście sztuk młodocianych śliwek, ogród ten od pierwszego przedzielony jest z jednej strony dworu drogą do tegoż dworu prowadzącą a z drugiej strony stawem zarybionym przy tymże dworze a między temi ogrodami położonym, i od tegoż dworu do budynku zaraz niżej pod pozycyą 4 opisującego ogrodzony jest przeprowadzonym płotem w słupy i deski urządzonym, przy którym są znacznie wyrosłe sadzone topole i podobież takież topole w około, ogród powyższy okalają, w ogrodzie tym są:

3. Dwa sklepy w ziemi z drzewa urządzone, jeden słomą, a drugi z wierzchu ziemią kryty.

4. Stajnie i nad takowemi na piętrze spichrz pod jednym dachem, z drzewa w słupy z bali zbudowane, gontami kryte, o trzech drzwiach od frontu na zawiasach i hakach, o jednych drzwiach z boku.

5. Obory z drzewa w słupy, z bali zbudowane, słomą kryte, o 2ch drzwiach na zawiasach i hakach z frontu.

6. Stodoła o dwóch klepiskach i tyluż na przestrzał podwójnych dwuskrzydłowych wrotniach z drzewa w słupy, z bali zbudowana, słomą kryta, w tej znajduje się ustanowiona maszyna młockarnia o sile 4ch koni z kieratem leżącem zewnątrz tej stodoły ustawionym.

Pomiędzy budynkami powyżej ad. 4, 5 i 6 opisanemi poprzeprowadzone są płoty z drzewa, w słupy i deski zwiercane, dalej od stodoły ad. 6 opisanej do possessyi chałup uwłaszczonych włościan przy drodze doprawadzającej na ten folwark przeprowadzone, który to płot okala z jednej strony staw drugi po drugiej stronie pierwszego wyżej wspomnionego stawu i dworu w tem miejscu znajdujący się.

7. Dom czworak po za poprzednio wspomnianym pierwszym ogrodem i stawem położony, z drzewa w słupy z bali zbudowany, słomą kryty, o jednym kominie murowanym, w domu tem mieszka służba dworska.

 

czwartek, 24 marca 2022

Meszna rzeka

Meszna rzeka
Długość 6.91 km. (pomiar własny). Źródło przy drodzę Złoczew-Błaszki pod wsią Chajew w gminie Brąszewice. Płynie krótko na północny-zachód i skręca na północny-wschód. Podąża w kierunku wschodnim mijając Bednarskie. W Kliczkowie Wielkim obraca dwa młyny (obecnie rozebrane) i przy drodzę z Kliczkowa Wielkiego do Charłupi Wielkiej wpada do rzeki Myji.


 

środa, 23 marca 2022

Swędrnianka struga

Swędrnianka struga
Długość 10.42 km. (pomiar własny). Początek przy wsi Orzeł Biały w miejscu zwanym Kowalówka w gminie Wróblew. Płynie przez Sadokrzyce, przecina na krótkim dystansie trzy drogi: Wągłczew-Wróblew, Wągłczew-Próchna i Wągłczew-Słomków Suchy. Zmierza na północ do Bliźniewa.Przepływa przez drogę Błaszki-Sieradz. Za Dziebędowem wpływa do Swędry. Według Elektronicznego Słownika Hydronimów na mapie Czajkowskiego z 1789 roku występuje pod nazwą Zimna Woda.

 



wtorek, 22 marca 2022

Inwentarz Suliszewice (1836)

Źródło inwentarza:
Dowody majątku Suliszewice. Księgi i akta hipoteczne Sądów w Sieradzu 839/1969. (Archiwum Państwowe w Łodzi, oddział w Sieradzu)
Tekst z oryginalnego inwentarza przepisał Piotr Tameczka.
 

"Działo się na gruncie wsi Szuliszewic we dworze dnia osmego / dwudziestego czerwca tysiącznego ośmsetnego trzydziestego szóstego roku."

Dobra ziemskie Suliszewice składające się z wsi i folwarku Suliszewice, z folwarku Jarki, z pustkowia Krety, z młyna Jarki, z wsi i folwarku Skalmierz, tudzież dobra ziemskie Suliszewice część Mikołajewszczyzna składające się z wsi i folwarku Suliszewice, z młyna Starym zwanego, oraz dobra ziemskie Kołdów składające się z wsi i folwarku Kołdów, wszystkie leżące w Powiecie Wartskim, Obwodzie i Województwie Kaliskim, w gminie Suliszewice, należące do sukcesorów Józefa Gabriela dwóch imion Biernackiego, jako to: 1. Józefy z Komorowskich Biernackiej, wdowy po Józefie Gabrielu Biernackim. 2. Albertyny Biernackiej panny nieletniej przy matce mieszkającej. 3. Honoriusza Biernackiego syna. 4. Bibianny Biernackiej panny doletniej. 5. Józefy z Biernackich i Jakuba małżonków Steckich, zajęte zostały przez Komornika Leona Nowierskiego na rzecz i na żądanie Józefa Lubowidzkiego Prezesa Banku Polskiego, w imieniu tegoż Banku Polskiego i na rzecz Skarbu Publicznego Królestwa Polskiego działającego, na sprzedaż publiczną w drodze przymuszonego wywłaszczenia.


I. Zabudowania dworskie i wieyskie wsi Szuliszewice.

1. Dwór, w którym pięć pokoi, dwa schowania i kuchnia, komin lepiony, z drzewa kostkowego w węgły, gontami i słomą kryty, długości na łokci miary warszawskiey 48 1/2, szerokości 15 1/2, wysokości 4 3/4.

Za tym dworem ogród owocowy i warzywny z ośmiu kwater złożony od szpichrza do browaru płotem po cztery płaty i sparniki ogrodzony, a daley wałem opasany.

Piwnica w ziemi z drzewa, ziemią kryta.

2. Browar i gorzelnia, z drzewa kostkowego w węgły i słupy, komin murowany, kryty słomą, długości na łokci miary warszawskiey 40, szerokości 12, wysokości 3 1/2.

Studnia z drzewa z wiadrem okutem.

Chlewy dla trzody, z drzewa w słupy i baliki, słomą kryte, długości na łokci miary warszawskiey 20, szerokości 6, wysokości 3.

Suszarnia, z drzewa w słupy i baliki, słomą kryta, długości na łokci miary warszawskiey 12, szerokości 9, wysokości 4.

Obora, z drzewa w słupy i baliki, słomą kryta, długości na łokci miary warszawskiey 49, szerokości 12 1/4, wysokości 3.

Staynie i wozownie nowe, z drzewa rzniętego w bale, słupy i węgły, długości na łokci miary warszawskiey 56 1/2, szerokości 9 1/2, wysokości 3 1/2.

Owczarnia z dwoma wystawami, z drzewa rzniętego w bale, słupy i węgły, słomą i gontami kryta, długości na łokci miary warszawskiey 63, szerokości 15, wysokości 4. [Potrzebuie] dachu nowego.

Stodoła o iednem klepisku i ośmiu wrotniach, z drzewa w słupy i baliki, słomą kryta, długości na łokci miary warszawskiey 51, szerokości 16 1/2, wysokości 5.

Stodoła o iednem klepisku, z drzewa w słupy i dyliki, słomą kryta, długości na łokci miary warszawskiey 37, szerokości 16, wysokości 3. [Potrzebuie reperacyi] dachu.

Stodoła o iednem klepisku i ośmiu wrotniach, z drzewa w słupy i baliki, słomą kryta, długości na łokci miary warszawskiey 48, szerokości 15 1/2, wysokości 5.

Stodoła o iednem klepisku, ściany pochylone i podporami podparte, z drzewa w słupy i strychulce z gliną, słomą kryta, długości na łokci miary warszawskiey 37, szerokości 12, wysokości 4. [Potrzebuie] dachu nowego.

Obora, z drzewa w słupy i dyliki, słomą kryta, długości na łokci miary warszawskiey 21, szerokości 12, wysokości 3 1/2.

Staynia, z drzewa w słupy i dyliki, słomą kryta, długości na łokci miary warszawskiey 13 1/2, szerokości 12, wysokości 4.

Dom czyli oleynia, z drzewa w słupy i bale, komin lepiony, słomą i gontami kryta, długości na łokci miary warszawskiey 20, szerokości 12, wysokości 3 1/2.

Szpichrz, z drzewa kostkowego w węgły, słomą kryty, długości na łokci miary warszawskiey 19 3/4, szerokości 13 1/2, wysokości 4.

Szopa stara, z drzewa w węgły i dyliki, słomą kryta, długości na łokci miary warszawskiey 17, szerokości 8, wysokości 2 1/2.

Zabudowania wieyskie.

1. Dom o dwóch izbach i dwóch sieniach, z drzewa w słupy i węgły, słomą kryty, długości na łokci miary warszawskiey 24 1/2, szerokości 10, wysokości 3.

Obórka, z drzewa w słupy i dyliki, słomą kryta, długości na łokci miary warszawskiey 10, szerokości 7, wysokości 2 1/2.

2. Dom o dwóch izbach, komorze i sieni, z drzewa kostkowego w węgły, słomą kryty, długości na łokci miary warszawskiey 35, szerokości 10, wysokości 3 1/4.

Stodołka i obórka, z drzewa w słupy i dyliki, słomą kryte, długości na łokci miary warszawskiey 21, szerokości 6, wysokości 2 1/2.

3. Dom o dwóch izbach i komorze, w którey komin i dach zwalone, do użytku wcale nie zdatny, z drzewa kostkowego w węgły i słupy, słomą kryty, długości na łokci miary warszawskiey 30, szerokości 10, wysokości 3.

4. Dom o dwóch izbach i komorze, z drzewa kostkowego w węgły i słupy, słomą kryty, długości na łokci miary warszawskiey 22, szerokości 9, wysokości 3. [Potrzebuie] nowego dachu.

5. Dom o iedney izbie, komorze i sieni, z drzewa kostkowego w węgły i słupy, słomą kryty, długości na łokci miary warszawskiey 20, szerokości 9, wysokości 3.

Stodoła, z drzewa w słupy i dyliki, słomą kryta, długości na łokci miary warszawskiey 21, szerokości 15, wysokości 4.

6. Dom o iedney izbie, komorze i sieni, z wystawą, z drzewa w słupy i bale, słomą kryty, długości na łokci miary warszawskiey 20, szerokości 9 1/2, wysokości 3 1/2.

Staynia i obora, z drzewa w słupy i dyliki, słomą kryte, długości na łokci miary warszawskiey 16, szerokości 7, wysokości 3.

Stodoła, z drzewa w słupy i dyliki, słomą kryta, długości na łokci miary warszawskiey 20, szerokości 14, wysokości 3 1/2.

7. Dom nowy o trzech izbach i komorze, z drzewa w słupy i bale, słomą kryty, długości na łokci miary warszawskiey 18, szerokości 10, wysokości 4 1/2.

Obora, z drzewa w słupy i dyliki, słomą kryta, długości na łokci miary warszawskiey 12, szerokości 9, wysokości 3.

Stodoła, z drzewa w słupy i dyliki, słomą kryta, długości na łokci miary warszawskiey 29, szerokości 12, wysokości 3 1/2.

8. Dom o iedney izbie, komorze i sieni, z drzewa w słupy i bale, słomą kryty, długości na łokci miary warszawskiey 22, szerokości 10, wysokości 3.

Chlewik, z drzewa w słupy i bale, słomą kryty, długości na łokci miary warszawskiey 7, szerokości 6, wysokości 3.

Stodoła, z drzewa w słupy i baliki, słomą kryta, długości na łokci miary warszawskiey 26, szerokości 13, wysokości 3 1/2.

9. Dom o iedney izbie, komorze i sieni z oborą, z drzewa w słupy, węgły i baliki, słomą kryty, długości na łokci miary warszawskiey 27, szerokości 9, wysokości 3.

Stodoła, z drzewa w słupy i baliki, słomą kryty, długości na łokci miary warszawskiey 26, szerokości 12, wysokości 3.

10. Dom o iedney izbie, z drzewa w słupy, węgły i baliki, słomą kryty, długości na łokci miary warszawskiey 10, szerokości 6, wysokości 3.

11. Austerya o trzech izbach i komorze, z drzewa w słupy i baliki, słomą kryta, długości na łokci miary warszawskiey 26, szerokości 12, wysokości 3 1/2.

12. Kuźnia, z drzewa w słupy i baliki, deskami kryta, długości na łokci miary warszawskiey 10, szerokości 8, wysokości 3 1/2.

13. Dom o dwóch izbach i komorze, z drzewa kostkowego w węgły, słomą kryty, długości na łokci miary warszawskiey 25, szerokości 10, wysokości 4 1/2.

Chlewy, z drzewa w słupy i dyliki, słomą kryte, długości na łokci miary warszawskiey 10, szerokości 8, wysokości 2 1/2.

Stodoła, z drzewa w słupy i dyliki, słomą kryta, długości na łokci miary warszawskiey 30, szerokości 14, wysokości 3 1/2.

14. Dom o iedney izbie, sieni i komorze, z drzewa w słupy i dyliki, słomą kryty, długości na łokci miary warszawskiey 17, szerokości 7, wysokości 3. Maią być własne komorników.

15. Dom o iedney izbie i sieni, z drzewa w słupy i dyliki, słomą kryty, długości na łokci miary warszawskiey 10, szerokości 7, wysokości 3. Maią być własne komorników.

16. Dom o iedney izbie i sieni, z drzewa w słupy i bale, słomą kryty, długości na łokci miary warszawskiey 11, szerokości 6, wysokości 3. Maią być własne komorników.

17. Dom o dwóch izbach, komorze i sieni, z drzewa w słupy i bale, słomą kryty, długości na łokci miary warszawskiey 22, szerokości 8, wysokości 3 1/4.

18. Dom o dwóch izbach, dwóch komorach i sieni, z gliny wmurowany, słomą kryty, długości na łokci miary warszawskiey 31, szerokości 11 1/2, wysokości 3 1/2.

Obora, z drzewa w słupy i dyliki, słomą kryta, długości na łokci miary warszawskiey 12, szerokości 8, wysokości 3.

Stodoła, z drzewa w słupy i dyliki, słomą kryta, długości na łokci miary warszawskiey 21, szerokości 10, wysokości 3.

19. Dom o iedney izbie i sieni, z drzewa kostkowego w węgły, słomą kryty, długości na łokci miary warszawskiey 24, szerokości 10, wysokości 3.

Staynia, z drzewa w słupy i dyliki, słomą kryta, długości na łokci miary warszawskiey 7, szerokości 6, wysokości 3.

Obora, z drzewa w węgły, słomą kryta, długości na łokci miary warszawskiey 10, szerokości 10, wysokości 3.

Stodoła, z drzewa w słupy i bale, słomą kryta, długości na łokci miary warszawskiey 24, szerokości 14, wysokości 3 1/2.

Komora, z drzewa w węgły, słomą kryta, długości na łokci miary warszawskiey 7, szerokości 6, wysokości 3.

20. Dom o iedney izbie, komorze i sieni z oborą, z drzewa kostkowego w węgły, słomą kryty, długości na łokci miary warszawskiey 27, szerokości 9, wysokości 3.

Obora, z drzewa w słupy i dyliki, słomą kryta, długości na łokci miary warszawskiey 13, szerokości 7, wysokości 3.

Stodoła, z drzewa w słupy i dyliki, słomą kryta, długości na łokci miary warszawskiey 29, szerokości 12, wysokości 3 1/2.

Młyn Jarki zwany na Strudze.

Młyn z mieszkaniem młynarskiem o iednym ganku z jagielnikiem, z drzewa kostkowego w węgły, gontami kryty, długości na łokci miary warszawskiey 30, szerokości 14, wysokości 3 3/4.

Oborka i wozownia, z drzewa w słupy i dyliki, słomą kryte, długości na łokci miary warszawskiey 15 1/2, szerokości 9, wysokości 3.

Stodoła, z drzewa w słupy i dyliki, słomą kryta, długości na łokci miary warszawskiey 24, szerokości 9, wysokości 3.

Młyn Starym zwany.

1. Młyn z mieszkaniem młynarskiem o iednym ganku, pusty, z drzewa kostkowego w węgły, gontami i słomą kryty, długości na łokci miary warszawskiey 29 1/2, szerokości 11 1/2, wysokości 4.

Staynia, z drzewa kostkowego w węgły, słomą kryta, długości na łokci miary warszawskiey 6, szerokości 6, wysokości 3.

Obora, z drzewa w słupy i dyliki, słomą kryta, długości na łokci miary warszawskiey 13 1/2, szerokości 8 1/2, wysokości 3.

Stodoła, z drzewa w słupy i strychulce z gliną, słomą kryta, długości na łokci miary warszawskiey 19, szerokości 8, wysokości 4 1/2.

II. Zabudowania dworskie i wieyskie wsi folwarczney Kołdowa.

1. Dwór, w którym dwa pokoie, dwa schowania, kuchnia i sień, z drzewa kostkowego w węgły, komin lepiony, ściany wewnątrz i zewnątrz gliną wyrzucane i bielone, słomą kryty, długości na łokci miary warszawskiey 28 1/2, szerokości 11, wysokości 3 1/2.

Lamuz, z cegły murowany, słomą kryty, długości na łokci miary warszawskiey 6, szerokości 6, wysokości 5.

Szpichrz, z drzewa kostkowego w słupy, słomą kryty, długości na łokci miary warszawskiey 10, szerokości 10, wysokości 4.

Staynia i obory z wystawą, z drzewa kostkowego w węgły, słomą kryte, długości na łokci miary warszawskiey 29, szerokości 11, wysokości 4.

Stodoła o iednem klepisku i ośmiu wrotniach, z drzewa w słupy i baliki, słomą kryta, długości na łokci miary warszawskiey 51, szerokości 17, wysokości 5.

Szopa, z drzewa w słupy i dyliki, słomą kryta, długości na łokci miary warszawskiey 17, szerokości 4, wysokości 2 1/2.

Owczarnia, z drzewa w słupy i dyliki, słomą kryta, długości na łokci miary warszawskiey 16 1/2, szerokości 12, wysokości 3.

Stodoła o iednem klepisku i ośmiu wrotniach, z drzewa w słupy i dyliki, słomą kryta, długości na łokci miary warszawskiey 45, szerokości 15, wysokości 4.

Zabudowania wieyskie.

1. Dom czyli karczma o dwóch izbach, komorze i sieni, z drzewa bale i słupy, słomą kryty, długości na łokci miary warszawskiey 28, szerokości 11, wysokości 4.

2. Dom o iedney izbie i sieni, z drzewa w słupy i baliki, słomą kryty, długości na łokci miary warszawskiey 13, szerokości 7, wysokości 3. Ma bydź własnością Zawadzkiey wdowy.

3. Dom o iedney izbie, z drzewa kostkowego w słupy, słomą kryty, długości na łokci miary warszawskiey 6, szerokości 7, wysokości 3.

4. Dom o iedney izbie, z drzewa w słupy i dyliki, słomą kryty, długości na łokci miary warszawskiey 17, szerokości 7, wysokości 2 3/4.

5. Dom o iedney izbie z oborą, z drzewa w słupy i baliki, słomą kryty, długości na łokci miary warszawskiey 24, szerokości 8, wysokości 3.

Stodoła, z drzewa w słupy i dyliki, słomą kryta, długości na łokci miary warszawskiey 18, szerokości 12, wysokości 3.

6. Dom o iedney izbie i sieni, z drzewa kostkowego w węgły, słomą kryty, długości na łokci miary warszawskiey 18, szerokości 9, wysokości 3.

Obora, z drzewa kostkowego w słupy, słomą kryta, długości na łokci miary warszawskiey 16, szerokości 8 1/2, wysokości 3.

Stodoła, z drzewa kostkowego w słupy, słomą kryta, długości na łokci miary warszawskiey 27, szerokości 9, wysokości 3.

7. Dom o iedney izbie i sieni, z drzewa w słupy i bale, słomą kryty, długości na łokci miary warszawskiey 18, szerokości 8, wysokości 3.

Oborka, z drzewa w słupy i dyliki, słomą kryta, długości na łokci miary warszawskiey 9, szerokości 7, wysokości 3.

Stodoła, z drzewa w słupy i dyliki, słomą kryta, długości na łokci miary warszawskiey 23, szerokości 8, wysokości 3.

8. Dom o dwóch izbach i sieni, z drzewa kostkowego w węgły, słomą kryty, długości na łokci miary warszawskiey 18, szerokości 9, wysokości 3.

Stodoła, z drzewa w słupy i dyliki, słomą kryta, długości na łokci miary warszawskiey 20, szerokości 9, wysokości 3.

Obora, z drzewa w słupy i dyliki, słomą kryta, długości na łokci miary warszawskiey 8, szerokości 8, wysokości 3.

9. Dom o iedney izbie, z drzewa w słupy i baliki, słomą kryty, długości na łokci miary warszawskiey 14, szerokości 6, wysokości 3.

10. Dom o iedney izbie, z drzewa w słupy i baliki, słomą kryty, długości na łokci miary warszawskiey 18, szerokości 8, wysokości 3.

Chlewik, z drzewa kostkowego w słupy i dyliki, słomą kryty, długości na łokci miary warszawskiey 6, szerokości 5, wysokości 3.

11. Dom o iedney izbie i sieni, z drzewa kostkowego w słupy i dyliki, słomą kryty, długości na łokci miary warszawskiey 18, szerokości 8, wysokości 3.

Obórka, z drzewa kostkowego w słupy i dyliki, słomą kryta, długości na łokci miary warszawskiey 9 1/2, szerokości 8, wysokości 3.

Stodoła, z drzewa kostkowego w słupy i dyliki, słomą kryta, długości na łokci miary warszawskiey 20, szerokości 10 1/2, wysokości 3.

III. Folwark Jarki.

1. Dom folwarczny o dwóch izbach i sieni, z drzewa kostkowego w węgły, słomą kryty, długości na łokci miary warszawskiey 28, szerokości 10, wysokości 3 1/4.

Owczarnia, z drzewa kostkowego w węgły, słomą kryta, długości na łokci miary warszawskiey 40, szerokości 15 1/2, wysokości 4.

Stodoła o iednem klepisku, z drzewa w słupy i baliki, słomą kryta, długości na łokci miary warszawskiey 50, szerokości 16, wysokości 4 1/2.

Stodoła o iednem klepisku, z drzewa w słupy i baliki, słomą kryta, długości na łokci miary warszawskiey 51, szerokości 16, wysokości 4 1/2.

Pustkowie Krety.

1. Dom o iedney izbie, komorze i sieni, w połowie z cegły paloney, a w połowie w pace z gliny murowany, słomą kryty, długości na łokci miary warszawskiey 23 1/2, szerokości 14, wysokości 4.

Oborka, z drzewa w słupy i dyliki, słomą kryta, długości na łokci miary warszawskiey 12, szerokości 6, wysokości 4.

IV. Zabudowania folwarczne i wieyskie Szkalmierza.

1. Dwór w którym trzy pokoie, schowanie i kuchnia, spruchniały, zawaleniem grożący, z drzewa kostkowego w węgły, komin lepiony, ściany zewnątrz i wewnątrz gliną wyrzucane bielone, słomą kryty, długości na łokci miary warszawskiey 36, szerokości 12, wysokości 3.

Chlewy o trzech przedziałach, z drzewa w słupy i baliki, słomą kryte, długości na łokci miary warszawskiey 13 1/2, szerokości 8, wysokości 2 1/2.

Kurnik, z cegły palonej murowany, słomą kryty, długości na łokci miary warszawskiey 15, szerokości 10 1/2, wysokości 3.

Staynie i wozownia, z drzewa w słupy i dyliki, słomą kryte, długości na łokci miary warszawskiey 34, szerokości 11, wysokości 4.

Obory i sieczkarnia, z drzewa rzniętego w węgły i słupy, słomą kryte, długości na łokci miary warszawskiey 60, szerokości 14, wysokości 5.

Owczarnia, z drzewa rzniętego w węgły i słupy, słomą kryta, długości na łokci miary warszawskiey 61, szerokości 8, wysokości 4.

Stodoła o dwóch klepiskach, w słupy z cegły paloney i baliki murowana, słomą kryta, długości na łokci miary warszawskiey 80, szerokości 20, wysokości 4.

Stodoła o iednem klepisku, z drzewa w słupy i baliki, słomą kryta, długości na łokci miary warszawskiey 50, szerokości 16 1/2, wysokości 5.

Szpichrz o dwóch przedziałach z wystawą, z drzewa kostkowego w węgły, słomą kryty, długości na łokci miary warszawskiey 25, szerokości 12 1/2, wysokości 4.

Zabudowania wieyskie.

1. Dom o iedney izbie i sieni, z drzewa kostkowego w węgły, słomą kryty, długości na łokci miary warszawskiey 18, szerokości 9, wysokości 3 1/2.

Komórka, z drzewa w słupy i dyliki, słomą kryta, długości na łokci miary warszawskiey 7, szerokości 9, wysokości 3.

Staynia i obora, z drzewa w słupy i dyliki, słomą kryte, długości na łokci miary warszawskiey 14, szerokości 8 1/2, wysokości 3 1/2.

Stodoła, z drzewa w słupy i dyliki, słomą kryta, długości na łokci miary warszawskiey 22, szerokości 12, wysokości 3.

2. Dom o dwóch izbach i sieni, z drzewa w reglówkę i strychulce z gliną, słomą kryty, długości na łokci miary warszawskiey 23, szerokości 10, wysokości 3 3/4.

Obórka, z drzewa w słupy i dyliki, słomą kryta, długości na łokci miary warszawskiey 9 1/2, szerokości 10, wysokości 3.

3. Dom o iedney izbie i komorze, z drzewa w węgły i bale, słomą kryty, długości na łokci miary warszawskiey 19, szerokości 9, wysokości 3 1/2.

Chlewik, z drzewa w słupy i dyliki, słomą kryty, długości na łokci miary warszawskiey 6, szerokości 6, wysokości 3.

Obora, z drzewa w słupy i dyliki, słomą kryta, długości na łokci miary warszawskiey 13, szerokości 7 1/2, wysokości 3.

Obora, z drzewa w słupy i dyliki, słomą kryta, długości na łokci miary warszawskiey 9, szerokości 7 1/2, wysokości 3.

4. Dom o iedney izbie z oborą, z drzewa w słupy i dyliki, słomą kryty, długości na łokci miary warszawskiey 10, szerokości 6, wysokości 3.

5. Dom o dwóch izbach z oborami, z drzewa w słupy i dyliki, słomą kryty, długości na łokci miary warszawskiey 54, szerokości 11, wysokości 3.

6. Karczma o iedney izbie i komorze z wystawą na słupach, z drzewa kostkowego w węgły, słomą kryta, długości na łokci miary warszawskiey 22, szerokości 11 1/2, wysokości 4 1/2.

7. Dom nowy nie wykończony, z drzewa w słupy i baliki, słomą kryty, długości na łokci miary warszawskiey 23, szerokości 10, wysokości 4.

Stodoła, z drzewa w słupy i dyliki, słomą kryta, długości na łokci miary warszawskiey 22, szerokości 14, wysokości 3.

Szopa, obora i staynia, z drzewa w słupy i baliki, słomą kryte, długości na łokci miary warszawskiey 21, szerokości 10, wysokości 3 1/2.

8. Dom o trzech izbach i komorze, z drzewa w ryglówkę i strychulce, słomą kryty, długości na łokci miary warszawskiey 21 1/2, szerokości 13, wysokości 4.

Szopa i obora, z drzewa w słupy i dyliki, słomą kryte, długości na łokci miary warszawskiey 7, szerokości 13, wysokości 3.

9. Dom o dwóch izbach i sieni z oborą, z drzewa w słupy i baliki, słomą kryty, długości na łokci miary warszawskiey 30, szerokości 9 1/2, wysokości 3.

Stodoła, z drzewa w słupy i baliki, słomą kryta, długości na łokci miary warszawskiey 21 1/2, szerokości 9 1/2, wysokości 3.

Stodoła, z drzewa w słupy i baliki, słomą kryta, długości na łokci miary warszawskiey 23, szerokości 12, wysokości 3.

Stodoła, z drzewa w słupy i baliki, słomą kryta, długości na łokci miary warszawskiey 23, szerokości 12, wysokości 2.

10. Dom o iedney izbie z obora, z drzewa w słupy i dyliki, słomą kryty, długości na łokci miary warszawskiey 11 1/2, szerokości 7, wysokości 3.

Obórka, z drzewa w słupy i dyliki, słomą kryta, długości na łokci miary warszawskiey 7, szerokości 11, wysokości 3.

11. Dom o iedney izbie z oborką, z drzewa w słupy i dyliki, słomą kryty, długości na łokci miary warszawskiey 17, szerokości 5, wysokości 3.

Stodoła, z drzewa w słupy i dyliki, słomą kryta, długości na łokci miary warszawskiey 20, szerokości 9 1/2, wysokości 2 1/2.

Stodoła, z drzewa w słupy i dyliki, słomą kryta, długości na łokci miary warszawskiey 24, szerokości 10 1/2, wysokości 1 1/2.

12. Dom o iedney izbie i komorze, z drzewa w węgły i bale, słomą kryty, długości na łokci miary warszawskiey 23 1/2, szerokości 10, wysokości 3 1/2.

Staynia, z drzewa w słupy i dyliki, słomą kryta, długości na łokci miary warszawskiey 7, szerokości 7, wysokości 3 1/2.

Stodoła, z drzewa w słupy i dyliki, słomą kryta, długości na łokci miary warszawskiey 21, szerokości 10, wysokości 4.

Obora, z drzewa w słupy i dyliki, słomą kryta, długości na łokci miary warszawskiey 13, szerokości 9, wysokości 3 1/2.

13. Dom o iedney izbie, komorze z oborą, z drzewa w słupy i dyliki, słomą kryty, długości na łokci miary warszawskiey 36, szerokości 8 1/2, wysokości 3 1/4.

Staynia, z drzewa w słupy i dyliki, słomą kryta, długości na łokci miary warszawskiey 6, szerokości 7, wysokości 3.

Stodoła, z drzewa w słupy i dyliki, słomą kryta, długości na łokci miary warszawskiey 27, szerokości 11 1/2, wysokości 2 1/4.

14. Dom o iedney izbie z oborą, z drzewa w słupy i dyliki, słomą kryty, długości na łokci miary warszawskiey 12 1/2, szerokości 7 1/2, wysokości 3.

Wymieniono działy gruntu: Ulesie (od strony Wójcic), Bossocice (od Suliszewic ku Błaszkom idąc po prawej stronie drogi), Kaźmierz (od Suliszewic do Kamienny), Moczydło (między stawem i drogą do Stawu), Kalina (nad droga ku Chojnu), Po Nad Olszyną (nad granicą z wsią Staw), Szyja (nad granicą z wsią Staw), Pod Kuźnią (od drogi ku Chojnu aż do granicy z Kamienną), Kuchenka (od drogi ku Chojnu przy stawku), Kobylarka (przy granicy z wsią Kamienna).

Wzmiankowano kontrowers z wsią Kamienna.


 

poniedziałek, 21 marca 2022

Swędra / Gorznica rzeka

Swędra rzeka
Długość 24.02 km. (pomiar własny). Źródło przy kolonii Cienia w gminie Błaszki. Płynie na północ mijając wsie Osowiec i Równa. Przecina drogę Sieradz-Błaszki i tory kolejowe pod wsią Kwasków. Potem odchyla się na wschód w kierunku wsi Gać Warcka. Odwiedza Upuszczew i odbija w kierunku północno-zachodnim. Przepływa przez drogę Kalinowa-Warta, mija wieś Górę i Wójcinek, następnie podpływa pod wieś Chlewo. W okolicy Bugaja przepływa przez drogę Chlewo-Koźminek. Pod osadą Białaś (dziś Białas Wola) wpada do rzeki Swędrni. Nosiła kiedyś nazwę Gorznica (Kozierowski 1413 VII 162).


 

niedziela, 20 marca 2022

Burdynówka rzeczka

Burdynówka rzeczka
Długość 9 km. Źródło w lesie przy miejscowości Andrzejówka w gminie Złoczew. Przez kilkaset metrów płynie na zachód, skręca na południe, przepływa przez wieś Burdynówkę. Wykręca się dalej w kierunku płd.-zach. i płynie pomiędzy Zapowiednikiem i Lipinami, mija Broszki przecinając drogę Złoczew-Stolec. Niedaleko od drogi Złoczew-Wieluń zakręca w kierunku południowym, mija wzgórze Pirzak, miejsce zwane Niwa, przepływa pod drogami jedną prowadzącą do miejscowości Struga i drugą do Dąbrowy Miętkiej. Za drogą skręca na wschód i ostatecznie wpływa do rzeki Oleśnicy w terytorium gminy Złoczew.

 



sobota, 19 marca 2022

Inwentarz Włocin (1868)

Źródło inwentarza:
Dowody majątku Włocin Grzymaczew. Księgi i akta hipoteczne Sądów w Sieradzu 839/1974. (Archiwum Państwowe w Łodzi, oddział w Sieradzu)
Tekst z oryginalnego inwentarza przepisał Piotr Tameczka.
 

"Działo się w dobrach Włoczyn litera A. w mieszkaniu Jana Nepomucena Bogusławskiego w Okręgu i Powiecie Sieradzkim Gubernii Kaliskiej dnia piątego/siedmnastego marca tysiąc ośmset sześćdziesiątego osmego roku."
 
Dobra ziemskie Włocin litera A., składające się z folwarku Włocin litera A., z pustkowiów Chudoba, Pęczek, Kije, Stelmachy, Przegołe vel Przegorzałe i Niwa, w Okręgu i Powiecie Sieradzkim, Gubernii Kaliskiej, gminie Gruszczyce, parafii Wojków położone, należące do Jana Nepomucena Bogusławskiego, zajęte zostały przez Komornika Franciszka Roweckiego na rzecz i na żądanie Bolesława Chodyńskiego na sprzedaż publiczną w drodze przymuszonego wywłaszczenia w poszukiwaniu sumy 1500 rubli srebrem z procentem.

Zabudowania dworskie wsi Włoczyna A.

1. Dwór z dwoma facyatami, o dwóch kominach, dwóch sieniach, pięciu pokojach na parterze, dwóch pokoikach w facyatach na górze, o jednej kuchni i jednem schowaniu, z drzewa budowany, szkudłami kryty, długości arszynów 27, szerokości 17, wysokości 4. W tym dworze zamieszkuje Jan Nepomucen Bogusławski właściciel tych dóbr.

Przy dworze jest ogród warzywny i owocowy, w którym mieści się drzew rodzajnych, grusz, jabłoni, śliwek, wisien i tereśni sztuk około 350 i krzewów malin, agrestu i świętojanek sztuk około 150, oraz w około ogrodu drzew dzikich, topoli i dębów sztuk około sztuk 160. W ogrodzie są trzy stawki w części zarybione z upustami drewnianemi.

2. Kurniki i chlewiki przy dworze, z drzewa budowane, szkudłami kryte, długości arszynów 10, szerokości 6, wysokości 2.   

3. Sklep w ziemi do nabiału w ogrodzie, z drzewa budowany, szkudłami kryty, długości arszynów 10, szerokości 5, wysokości 1.   

4. Kloak o jednym przedziale, z drzewa budowany, szkudłami kryty, długości arszynów 3, szerokości 3, wysokości 3.  

5. Lodownia w ziemi w ogrodzie, z drzewa budowana, ziemią kryta, długości arszynów 18, szerokości 10, wysokości 3.

Dwór i ogród oparkanione są płotem z żerdzi łupanych w parniki kołkami wiercanym.

6. Słup z dzwonkiem mosiężnym.

7. Spichlerz, z drzewa budowany, słomą kryty, długości arszynów 20, szerokości 12, wysokości 3.   

8. Obora, z drzewa budowana, szkudłami kryta, długości arszynów 26, szerokości 12, wysokości 4.   

9. Obora druga, z drzewa budowana, szkudłami kryta, długości arszynów 19, szerokości 12, wysokości 4.   

10. Obora trzecia, wszystkie te obory przy sobie zbudowane i połączone, z drzewa budowana, szkudłami kryta, długości arszynów 26, szerokości 12, wysokości 4.       

11. Studnia z żurawiem i okutem wiadrem.

12. Stajnia i wozownia pod jednym dachem, z drzewa budowane, szkudłami i słomą kryte, długości arszynów 34, szerokości 12, wysokości 4.

13. Stodoła o dwóch podwójnych klepiskach, przy której jest kompletna młockarnia i sieczkarnia, z drzewa budowana, szkudłami kryta, długości arszynów 80, szerokości 16, wysokości 8.   

14. Szopa na słupach do składania zboża i słomy, z drzewa budowana, słomą kryta, długości arszynów 40, szerokości 12, wysokości 12.   

15. Owczarnia i wolarnia pod jednym dachem, z drzewa budowana, szkudłami i słomą kryta, długości arszynów 18, szerokości 18, wysokości 5.  

16. Gorzelnia o dwóch kominach łącznie z domem mieszkalnym o jednej sieni, czterech stancyach, pod jednym dachem, pod którym są rynny do ścieku wody, z cegły palonej i drzewa budowana, szkudłami kryta, długości arszynów 50, szerokości 20, wysokości 5. Pod gorzelnią są piwnice, przy gorzelni kilsztok z drzewa, na podmurowaniu, rurnice z drzewa z żelaznemi obręczami do wody.

Obok gorzelni studnia z żurawiem, cegłą wycembrowana, kierat do mielenia kartofli i słodu, za gorzelnią dwa stawy z upustami drewnianemi.

17. Chliwiki przy gorzelni, z drzewa budowane, słomą kryte, długości arszynów 16, szerokości 6, wysokości 5.

W gorzelni są aparata do wypalania okowity jako to: kocioł cylinder miedziany z wszelkiemi przyrządzeniami, rurami miedzianemi i kurkami mosiężnemi, dwa talerze miedziane, dwa garnce i jeden ogrzewacz drewniane z obręczami żelaznemi, rurami miedzianemi i kurkami mosiężnemi, cztery wanny fermentacyjne, z żelaznemi obręczami, dwa małe drybusy z żelaznemi obręczami, dwie parówki do gotowania kartofli, z drzewa, z żelaznemi obręczami, kilsztok z drzewa do chłodzenia piwa, dwa rezerwuary z drzewa z żelaznemi obręczami do wody, dwie pompy do wody, młynek z wszelkiemi przyrządzeniami, z dwoma walcami żelaznemi do mielenia kartofli, za pomocą kieratu, wanna do zacieru z drzewa, z żelaznemi obręczami, wanna z drzewa z żelaznemi obręczami do zalewu słodu, lasy z blachy do zaprawiania i suszenia słodu.

18. Dom dla ludzi dworskich o jednym kominie i wystawką na słupach, z drzewa budowany, szkudłami kryty, długości arszynów 28, szerokości 12, wysokości 4.

19. Chlewik z tyłu domu dostawiony, z drzewa budowany, szkudłami kryty, długości arszynów 3, szerokości 2, wysokości 3.

20. Dom drugi dla ludzi dworskich o jednym kominie i wystawką na słupach, z drzewa budowany, szkudłami kryty, długości arszynów 22, szerokości 14, wysokości 5.

21. Chlewiki, z drzewa budowane, słomą kryte, długości arszynów 12, szerokości 8, wysokości 3.

22. Sklep w ziemi do kartofli, z drzewa budowany, ziemią kryty, długości arszynów 8, szerokości 4, wysokości 1.

Około tych domów i zabudowań dworskich są płaty z żerdzi łupanych w parniki kołkami zwiercane.

23. Figura przy trakcie od dworu sztachetami ogrodzona na której są wyobrażenia świętych z cegły wymurowana.

24. Dom karczma o dwóch kominach, obejmujący cztery stancje, jedną sień i schowanie, z drzewa budowany, szkudłami kryty, długości arszynów 34, szerokości 12, wysokości 4.

25. Przy karczmie sklep dostawiony, z cegły palonej budowany, szkudłami kryty, długości arszynów 8, szerokości 6, wysokości 2.

26. Stodoła o jednym klepisku, z drzewa budowana, słomą kryta, długości arszynów 16, szerokości 10, wysokości 3.

27. Studnia z żurawiem i okutem wiadrem.

W karczmie mieszka Wawrzyniec Księżak, szynkuje dworskie trunki za wynagrodzeniem 21 procent, opłaca czynszu rocznie dworowi rubli sr. 120 dzierżawa za rok bieżący już zapłacona, dzierżawi karczmę za kontraktem ustnym, któremu rok zaczyna się dnia 11/23 kwietnia 1867 r. a kończy się w tymże dniu 1870 roku.

28. Dom kuźnia, z drzewa budowany, szkudłami kryty, długości arszynów 16, szerokości 10, wysokości 4.

Kowal Wojciech Portasiński? obowiązany dworską robotę jak nową tak i starą uskuteczniać, za to pobiera od dworu rubli sr. 20 rocznie i ordynaryę żyta wierteli 12, pszenicy wiertel 1, grochu wierteli dwa, tatarki i jęczmienia po cztery wiertele, 10 sążni drzewa na węgle, mieszkanie przy kuźni, oraz 15 zagonów stajowych ziemi pod jarzyny, a to za kontraktem ustnym, któremu rok zaczyna się dnia 11/23 kwietnia 1867 r. a kończy się w tymże dniu 1868 roku. Wszelkie porządki w kuźni są wyłączną własnością kowala.

Stawek w polu zarybiony przy którym jest upust z drzewa. W Włocinie jest kopalnia gliny, lecz żadnej cegielni nie ma.

Opis zabudowań dworskich na pustkowiu Kije zwanem.

1. Dom karczma o jednym kominie, w którym na teraz nie szynkują się trunki, lecz obecnie mieszka w tym domu borowy do strzeżenia lasów do Włoczyna należących, z drzewa odbudowany, szkudłami kryty, długi arszynów 18, szeroki arszynów 12, wysoki arszynów 3 1/2.

2. Chlewik dostawiony z tyłu domu, z drzewa odbudowany, bez nakrycia, długi arszynów 6, szeroki arszynów 5, wysoki arszynów 3.

3. Studzienka z żurawiem.

Na pustkowiu Stelmach zwanem żadnych budynków dworskich nie ma.

Na pustkowiu Niwa zwanem żadnych zabudowań dworskich nie ma.

Na pustkowiu Pęczek zwanem również żadnych budynków nie ma.

Opis zabudowań dworskich na pustkowiu Chudoba zwanem.

1. Dom karczma o 1 kominie, łącznie ze stajnią wjezdną pod jednym dachem, z drzewa odbudowana, szkudłami kryta, długie arszynów 42, szerokie arszynów 12, wysokie arszynów 3?.

W tej karczmie mieszka Stanisław Kowalski, szynkuje dworskie trunki za wynagrodzeniem pięć procent, opłaca czynszu dworowi rocznie rs. 60, posiada gruntu mórg 8, za kontraktem ustnym, któremu rok zaczyna się dnia 11/23 kwietnia 1867 r. a kończy się w tymże dniu 1868 roku.

2. Chlewik z tyłu karczmy dostawiony, z drzewa odbudowany, szkudłami kryty, długi arszynów 12, szeroki arszynów 6, wysoki arszynów 3.

3. Studnia z żurawiem i okutem wiadrem.

4. Młyn wodny wraz z mieszkaniem dla młynarza, w którym mieszka Józef Kowalski, opłaca czynszu dworowi rocznie rubli srebrem 90, za kontraktem ustnym, któremu rok zaczyna się dnia 11/23 kwietnia 1867 r. a kończy się w tymże dniu 1868 r., posiada ziemi mórg dwanaście.

Przy młynie stawek i upust z pogródkami, oraz koło wodne z drzewa. W młynie koło paleczne, dwa kamienie, jeden wierzchni, drugi spodni do mielenia zboża, kosz z desek do zasypywania zboża, skrzynia mącznica  i półskrzynek z desek, cywie i paprzyca żelazne, jak również jest jagielnik przy którym jeden kamień wierzchni do mielenia prosa, kosz do zasypywania prosa, cywie, paprzyca i wrzeciono żelazne. Młyn z drzewa odbudowany, słomą kryty, długi arszynów 22, szeroki arszynów 12, wysoki arszynów cztery.

5. Obora z drzewa odbudowana, słomą kryta, długa arszynów 12, szeroka arszynów 8, wysoki 3.

6. Stodołka, z drzewa odbudowana, słomą kryta, długa arszynów 16, szeroka arszynów 12, wysoka arszynów 3.

Na pustkowiu Przegołe vel Przegorzałe żadnych budynków dworskich nie ma.

 

piątek, 18 marca 2022

Rzekta struga

Rzekta struga
Długość 1.94 km. (pomiar własny). Źródło pod kolonią Suliszewice w gminie Błaszki. Płynie w kierunku północno-wschodnim i wpada do rzeki Trojanówki na północ od Wójcic Małych.


 

czwartek, 17 marca 2022

Kanał Piaski-Kurów kanał

Kanał Piaski-Kurów kanał
Długość 6.73 km. (pomiar własny). Kanał znajduje się pomiędzy Kanałem Krzyworzeckim a rzeką Pyszną które łączy. Płynie od miejscowości Przychody w gminie Biała. Przecina drogę Parcice-Wieluń, wpływa w las, opuściwszy go płynie podmokłymi łąkami, mija miejsce Pastwy Mokre i na południe od Kopydłowa uchodzi do Kanału Krzyworzeckiego.


 

środa, 16 marca 2022

Inwentarz Kustrzyce (1806)

Źródło inwentarza:
Powiatowa Komisja Sprawiedliwości 75/979 (Acta Commissionis der Kreis Justiz Commission zu Sieradz die Franz von Wężykschen Tutel betreffend). (Archiwum Państwowe w Łodzi, oddział w Sieradzu)
Tekst z oryginalnego inwentarza przepisał Piotr Tameczka.
 

Po śmierci Franciszka Wężyka właściciela dóbr Kustrzyce, Przymiłów, Wrzesiny, Głowaczewice i części na Lichawie jego żona Anna z Myszkowskich dawniej Wężykowa, a obecnie Wolicka, testamentem umocowana Pani dożywotnia tych dóbr, spisała inwentarz pozostały po mężu i w 1806 roku 17 października podała go do aktów.

Tytuł 1szy Dobra i grunta nieruchome.

Wieś Kustrzyce dworskie pobudynki.


1. Dwór wchodząc do tego drzwi do sieni podwóyne z tarcic dobre, na zawiasach żelaznych z rękoiescią żelazną i klamką, w sieni posowa, połowa z tarcic zaś druga połowa z deli łupanych, całkiem zgniła, i na nic niezdatna. W tey sieni są schody na górę które na nic nie zdatne, bo są pogniłe. Po lewey stronie pokóy, wchodząc do tego drzwi podwóyne z tarcic stolarską robotą, z iedney strony malowane zielono z zawiasami i zamkiem dobremi. Komin z kamieni, piec z kafli białych dobry z podłogą i posową z tarcic dobremi, okna dwa w tafli wielkie, lecz w obydwóch oknach wszystkie szyby popękane, podwóyne z zawiasami żelaznemi. W tym pokoju obicie niebiesko malowane, papierowe, mieyscami podarte. Z tego pokoju drzwi także podwóyne na zawiasach z zamkiem i kluczem dobremi, wchodząc temi drzwiami garderoba w którey okna dwa dobre w szyby wielkie na zawiaskach z haczykami, posowa i podłoga dobre, bez pieca i kominka i obicia. Z tey garderoby komora do którey drzwi podwóyne na zawiasach z haczykiem, oprócz zamku, okno iedno stłuczone, bez podłogi posowa z delików, drzwi dwoie poiedyńcze, iedne do ogrodu, drugie do kuchenki, obydwa na zawiasach, bez zamku, tylko na haczyk zamykaią się, wchodząc tam drzwiami do kuchni okno iedne, połowa stłuczona, druga zaś cała, posowa z tarcic, podłogi niemasz, piec z kafli białych, kominek z kamieni gliną murowany, drzwi w tey kuchni troie, iedne ku młynowi poiedyńcze z tarcic na zawiasach z haczykiem i klamką żelaznemi, drugie do drugiey kuchni, która należy do drugiey połowy dworu z tarcic na zawiasach z gruntu spruchniałe, trzecie należą do pokoju zielono malowane na zawiasach podwóyne, z haczykiem i zamkiem niemniey zasufkami u dołu i góry. Na drugiey stronie dworu drzwi poiedyńcze do pokoju na zawiasach z haczykami rękoiescią, wrzecądzem żelaznemi, okna 4 w tafle małe, dobre, posowa i podłoga, z gruntu zruynowane i pogniłe. Piec i komin z kamieni wymurowane, z tego pokoju drzwi dwoie, iedne do pokoiku małego, w którym podłoga i posowa z delików łupanych z gruntu zepsuta, okno potłuczone, drugie do komory, w którey podłoga i posowa zruynowane, okno w tafelki małe lecz i te potłuczone, z tey komory drzwi poiedyńcze, iedne do kuchni, w tey kuchni podłogi niemasz. Piec i komin zruynowane, okno potłuczone, także drzwi małe do kuchenki na zawiasach z haczykami żelaznemi. Pod tym całkim dworem przyciesi pogniły, ściana od kuchni spruchniała i kozły, zaś dach nowy całkiem trzeba dawać, komin z gliny lepiony tylko wierzchem nadmurowany.

2. Mielcuch do robienia piwa, wchodząc do tego drzwi na biegunach drewnianych złe, komin duży dobry. Izba w tym mielcuchu w którey posowa zła, podłogi niemasz, komin z gliny i piec dobre, okno połowa gliną zalepione. Komora w którey posowa taka iak w izbie bez podłogi, drzwi zaś tak w izbie iak i komorze całkiem popsute. Całki ten pobudynek dla starości zbutwiały, przy tym mielcuchu przystawiona oborka z starego drzewa z gruntu zruynowana i popsuta.

3. Gorzelnia mała w którey brandmur zły, kotliny do garców popsute, w iedney kotlinie obsadzony garniec z pokrywą naporządzoną i dnem łatanym z rurnicą i zaciernicami tylko dwoma, lecz wszystko stare na nic niezdatne, gorzelnia ta z drzewa kostkowego lecz ściany dla starości spruchniałe na nic niezdatne.

Wieś Kustrzyce

Zagrodnicy

1. Walada ma chałupę starą z drzewa kostkowego z gruntu złą i nadruynowaną o iedney izbie i komorze w którey posowa z deli łupanych, zła, podłogi niemasz, okno tylko deskami zabite, drzwi z desek, na biegunach drewnianych, komin i piec z gliny dobry, stodołę z drzewa kostkowego o 2 sąsiekach z wrotami dobrą, wozownia z chrustu z gruntu zła, chlew i obora z drzewa łupanego dobra, zaprzęg dworski to iest wołów 3, krowę 1, swinie 1, pług z żelastwem, radlice, wóz, kosę, rzezak, sierp, robi w tydzień dwa dni pługiem ręczną dni trzy.

2. Marcin siedzi w dwojakach, na iedney stronie szlachcic Mikołajewski a drugiey tenże zagrodnik. W tych dwoiakach izby z komorami dobre, kominy i piece takież, posowy z deli łupanych zaś podłogi niemasz, drzwi z desek kołkami drewnianemi pozbijane, ma oborę dobrą, stodołkę w iednym sąsieku dobrą. Zaprzęgu żadnego niema tylko kosę, rzezak, sierp, robi w tydzień dni 3 ręczno.

3. Janas ma chałupę z drzewa kostkowego, przy tey na boku izdebka, dach na tym zabudowaniu dobry, w izbie posowa dobra, podłogi niemasz, komin i piec dobry, okna złe, drzwi tak do izby komory iako i sieni dobre, na biegunach drewnianych z haczykami, skoblami żelaznemi, co zaś w izbie piec i komin ze szczętem zruynowane, stodołę z drzewa kostkowego dobrą, oborę wraz z wozownią dobrą, zaprzęg ma wołów 3, krowę 1, swinie 1, pług, redlice, wóz, kosę, rzezak, sierp, robi pługiem dni dwa zaś ręczno dni 3 w tydzień.

4. Chałupa nazwana Walkowizna, stara i zruynowana nikt w tey niemieszka, lecz przy niey iest stodołka z deli łupanych i oborka dobre.

Wieś Przymiłów
Zabudowania dworskie.


1. Browar z drzewa kostkowego, ściany spruchniały, przyciesi pogniły, dach z gruntu zły, drzwi na biegunach drewnianych, kotlin niemasz, garców, kotła ani żadnego stołka drewnianego niemasz. Daley iest izba, drzwi do tey z tarcic na biegunach drewnianych z skoblem i wrzecądzem, komin, piec dobre, posowa zła, podłoga z deli zła, iedne okno dobre a drugie złe. Komora, w tey posowy niemasz ani podłogi, drzwi z tey komory na podwórze z desek robione dobre.

Chałupy i zabudowania wieyskie

Pułrolnicy

1. Andrzey Wozniak ma chałupę z drzewa kostkowego, lecz już przyciesi i ściany pogniły, dach zły, izba z komorą. W tey posowa dobra, podłogi niemasz, drzwi dobre z desek na biegunach drewnianych z haczykiem i wrzecądzem żelaznemi, okno stłuczone, piec i komin dobre, stodołę ze wszystkim dobrą, oborę lecz ściany spruchniały, zaś dach dobry, chlewik dobry, zaprzęg wołów 4, krowę 1, swinie 1, pług, redlice, wóz, kosę, rzezak, sierp, robi bydłem dni 3 zaś ręczno dni 6 w tydzień.

Zagrodnicy

1. Łukasz Kowalczyk ma chałupę dobrą, to iest izbę i komorę, w tey piec i komin dobry, posowa dobra, okno także, dach na tey chałupie dobry, stodołę z drzewa kostkowego o 1 sąsieku z dachem dobrym, oborę dobrą, chlewik dla trzody dobry, zaprzęg wołów 3, krowę 1, swinie 1, pług, radlice, wóz, kosę, rzezak, sierp, robi bydłem dni 2, ręczno zaś dni 3.

2. Graczyk ma chałupę z zabudowaniem takim iak pierwszy, zaprzęg wołów 2, krowę 1, swinie 1, pług, redlice, wóz, kosę, rzezak, sierp, robi bydłem dzień 1 1/2, ręczno zaś dni 3.

3. Woyciech Boronczyk ma chałupę w którey izba i komora dobre, posowa, piec, komin i drzwi dobre, dach na tey chałupie zły, stodołę z gruntu zruynowaną, zaprzęg wołów 2, konia 1, krowę 1, pług, redlice, wóz, kosę, rzezak, sierp, robi bydłem dni dwa, ręczno zaś dni 3.

4. Gabryel Gralik ma chałupę z gruntu nadruynowaną, to iest przyciesi pogniły, dach zły, o iedney izbie i komorze, w izbie i komorze posowa dobra, komin i piec dobry, stodoła o 1 sąsieku, z drzewa kostkowego dobra, przy tey stodole przystawiony sołek i szopa dobre, zaprzęg wołów 3, krowę 1, swinie 1, pług, redlica, wóz, kosę, rzezak, sierp, robi dni dwa bydłem, zaś ręczno dni 3 w tydzień.

5. Kasper Woyt ma chałupę o 1 izbie i komorze z drzewa kostkowego, w izbie komin i piec dobry, posowa, drzwi i okno dobre, w komorze także posowa z deli łupanych dobra, dach zaś na chałupie zły potrzebuie reperacyi, stodołę o 2 sąsiekach dobrą, oborę, chlew i wozownia pod iednym dachem dobre, zaprzęg wołów 2, krowę 1, pług, redlice, wóz, kosę, rzezak, sierp, robi bydłem dzień 1 1/2 zaś ręczno dni trzy.

6. Wincenty ma chałupę z drzewa kostkowego, o iedney izbie i komorze dobrą, stodołę, spichrz, oborę i wozownię, w klamre postawione, dobre, zaprzęg wołów 2, krowę 1, swinie 1, pług, redlice, wóz, kosę, rzezak, sierp, robi bydłem dzień 1 1/2, zaś ręczno dni 3.

Ci wszyscy zagrodnicy maią zasiew dworski tak ozimy iako i jary.

Komornicy

1. Józef Klimczak ma składów roli nadanych 24, pańszczyzny robi dni 2 w tydzień.

2. Marcin Popręski ma tyleż i robi dni tyle co pierwszy.

3. Michał ma stodołę i oborkę nową postawioną przez niego, ma tyle roli i tyleż dni robi.

4. Chałupka mała z chlewikiem dobra, siedzi w tey komornica.

5. Kowal ma chałupę z drzewa kostkowego, o iedney izbie i komorze z piecem, kominem, posową, oknami, drzwiami, dobrą. Kuźnia zaś stara i drzewo spruchniałe, dach ze szczętem zły.

6. Karczma z gruntu stara i zła, siedzi w tey dwóch komorników 1szy Popręski, 2gi Józef Klimczak.
Maią stodołek dwie własnym kosztem postawionych, roli składów po 24, robią w tydzień po dni dwa.

Ci wszyscy chłopi to iest półrolnik, zagrodnicy, i komornicy w żniwa przez rok robią tłok 4, czynsz daią, półrolnik kapłonów 2, jay sztuk 30, przędzy łokci 18 uprząść, zagrodnicy po kapłonie 1, jay sztuk 15, przędzy łokci 9 każdy, komornicy tylko przędzy łokci 3. Do sadzenia i okopywania kapusty gromada darmo przychodzić powinna.

Wieś Wrzesiny
Zabudowanie dworskie


1. Podwórze w płatwy darte ogrodzone w którym dworek z drzewa kostkowego połowo nowo postawiony, połowa druga stary, wchodząc do połowy nowo stawianego izba w którey posowa i podłoga z tarcic dobre, okna także, lecz komin i piec są złe, drzwi na zawiasach żelaznych z skoblami i wrzeciądzami, z tey izby są drzwi małe do kuchenki na drugiey stronie izba kuchenna, w którey ściany i przyciesi pogniły, komin zły, pieca niemasz, z tey komora podobna kuchni, dach nadruynowany.

2. Stodoła o dwóch bojowiskach, sąsiekach, 3 ściany z drzewa kostkowego, wrota tak z frontu iako i w tyle, niemniey dach ze szczętem złe i nadruynowane.

3. Spichrz także z drzewa kostkowego o 4 sąsiekach, posowy niemasz, podłoga z deli, dach zły.

4. Staynia i obora pod iednym dachem z drzewa kostkowego całkiem zabudowanie dobre iest.

Zabudowania wieyskie 
 
Zagrodnicy.

1. Antoni ma chałupę z drzewa kostkowego z dachem dobrą, stodołę także z takiego drzewa, dach zły. Obora na nic niezdatna, zaprzęg ma wołów 2, konia 1, krowę 1, swinie 1, pług, redlice, wóz, kosę, rzezak, sierp, robi dni dwa bydłem, ręczno dni 3, czynszu daie kapłonów 1, jaice sztuk 15, przędzy łokci 9, do okopywania i sadzenia kapusty chodzi darmo, tłok w żniwa do roku odbywa 4.

2. Jakob ma chałupę całkiem zruynowaną, stodołę dobrą, lecz dach zły, zaprzęg, danine, tak daię i ma iak pierwszy, konia tylko niema.

3. Jakob Matysczak woyt ma chałupę dobrą o iedney izbie i komorze, posowa, komin, piec, okna, drzwi dobre, przy tey iest izdebka w którey siedzi szlachcic, komora dobra, stodoła dobra, obora także dobra, inwentarz ma taki iak pierwszy, oprócz konia i zasiewu dworskiego, daninę daie i pańszczyznę robi iak pierwszy.

Komornicy

1. Roch komornik ma chałupę całkiem dobrą, role składów 24, robi dni 2 ręczno w tydzień, tłok 4, do roku przędzy łokci 3 obrabia.

Także są działy na Stypułach, które należą do dworu Wrzesin, chałupy zaś żadney niemasz.

Dezerta Głowaczewice

Całki grunt zarosły na tych Głowaczewicach iest czystego pola składów 10.

Część w wsi Lichawie
Zabudowania dworskie.


1. Dwór nowo postawiony przez Ugo Rzepeckiego z drzewa kostkowego o dwóch izbach, po prawey stronie izba iedna, drzwi do tey na zawiasach żelaznych z skoblem, rękoieścią żelaznemi, posowa z tarcic, okien 3 dobre, podłogi niemasz, komin, piec złe, z tey izby iest izdebka przeforsztowana, drzwi z tarcic, tylko na iedney zawiasie, drugiey brakuie z haczykiem żelaznemi, okno iedne, dobre, bez podłogi. Na lewey czyli drugiey stronie kuchnia, do tey drzwi z tarcic na zawiasach z skoblem i wrzecądzem żelaznemi, okno iedno, posowa z tarcic dobra, komin z kamieni gliną murowany, pieca niemasz, z tey kuchni komora, posowy połowę z tarcic, a połowę z deli łupanych. Z tey komory drzwi na podwórze na biegunach drewnianych. Dach całkiem na tym dworze dobry.

2. Stodoła z drzewa kostkowego o 2 bojowiskach, 3 sąsiekach, zaś w trzecim sąsieku spichrz, do którego drzwi z tarcic na zawiasach z skoblem, i wrzecądzem niemniey  rękojeścią żelaznemi. W tych stodołach wrota dobre, szczyty u dachu złe choyną tylko poszyte.

3. Chlewek na trzodę lecz dach z gruntu zły, przy tym iest także chlewów dwa.

4. Obora iedna, staynia iedna i kurnik ieden, pod iednym dachem, drzwi u tych zabudowań dobre, ściany z drzewa kostkowego, spruchniałe, przyciesi pogniły, dach zaś ze szczętem zruynowany.

Chałupy wieyskie
 
Półrolnicy

1. Janek Niemczak ma chałupę z drzewa kostkowego, ściany popruchniały, przyciesi pogniły, komin, piec zły, posowa zła, podłogi niemasz, dach ze szczętem zruynowany, stodołę dobrą, oborę także dobrą, zaprzęg wołów dwa, koni dwa, krowę 1, swinie 1, pług, redło, wóz, kosę, rzezak, sierp, robi bydłem dni trzy ręczno, zaś dni sześć w tydzień, daniny kapłonów 2, jaice sztuk 30, przędzy obrabia łokci 18, tłok w żniwa 4, do sadzenia kapusty okopywania darmo chodzić powinien.

2. Chałupa stara z drzewa kostkowego, przyciesi, ściany, kozły pogniły, dach ze szczętem zruynowany, stodoła obalona i drzewo na nic niezdatne. W tey chałupie nikt niemieszka.

3. Chałupa nowo wystawiona przez Ugo Rzepeckiego possessora z stodołą także nową, całe zabudowanie ogrodzone, nikt w tey niemieszka.

 

wtorek, 15 marca 2022

Jadwichna rzeczka

Jadwichna rzeczka
Długość 8.19 km. Wypływa w miejscu położonym na pn.-zach. od osady Piła k. Rożdżał w gminie Warta. Podąża na zachód płynąc przez Łąki Kłodzina i Łąki Błotne. Za Łąkami Błotnymi odbija lekko w górę, mija Łąki Prętowe i zmierza w kierunku pn.-zach. obok Raszelek, Józefki i Osowca. Przez pewien dystans płynie równolegle do rzeki Pichny. Pod wsią Nowa Dąbrowa w gminie Pęczniew wpływa do rzeki Pichny.


 

poniedziałek, 14 marca 2022

Mazur struga

Mazur struga
Długość 5.65 km (pomiar własny). Źródło pod wsią Piotrowice w gminie Warta. Bieg rozpoczyna w pobliżu Piotrowskich Gór, przy drodzę z Kościerzyna do Baszkowa. Po pokonaniu kilkudziesięciu metrów w kierunku zachodnim skręca na północ, płynie przez Baszków i znajdujące się na terenie wsi miejsce zwane Staw, skręca na zachód, przekracza drogę z Baszkowa do Warty i po niecałym kilometrze znajduje ujście w rzece Warcie.


 

niedziela, 13 marca 2022

Inwentarz Skalmierz (1868)

Źródło inwentarza:
Dowody majątku Skalmierz. Księgi i akta hipoteczne Sądów w Sieradzu 839/1416. (Archiwum Państwowe w Łodzi, oddział w Sieradzu)
Tekst z oryginalnego inwentarza przepisał Piotr Tameczka.


"Działo się na gruncie dóbr Skalmierza Jana Polkowskiego własnych dnia dziewiątego / dwudziestego pierwszego sierpnia tysiącznego ośmsetnego sześćdziesiątego osmego roku."

Dobra ziemskie Skalmierz, składające się z wsi, folwarku i kolonii tegoż nazwiska, położone w Powiecie Kaliskim, Okręgu Wartskim, gminie Kalinowa i parafii Staw, należące do Jana Polkowskiego, zajęte zostały przez Komornika Wiktora Lipskiego na rzecz i na żądanie Karola Weigt na sprzedaż publiczną w drodze przymuszonego wywłaszczenia w poszukiwaniu sum rubli srebrem 4125 i 3000 z procentem.


1. Dwór z drzewa budowany, szkudłami kryty, o dwóch nad dach murowanych kominach, jedney sieni, trzech pokoi, jedney kuchni, z frontu i tyłu dworu są przystawki, w tym mieszka Jan Polkowski i z frontu dworu sztachety, długości arszynów 25, szerokości 14, wysokości 4.

2. Przed i za dworem jest ogród owocowy i warzywny, w tym drzew rodzajnych, jako to gruszek, jabłoni, śliwek, wiśni i t.p. około sztuk sto sześćdziesiąt dziewięć, drzew dzikich około sztuk ośmdziesiąt dziewięć, krzewów malin sztuk dziesięć.

3. Kloaka w ogrodzie o jednym przedziale, z drzewa budowana, deskami kryta, długości arszynów 1 1/2, szerokości 1 1/2, wysokości 4.

4. Pomnik przed dworem, z cegły budowany, cegłą kryty, długości arszynów 2, szerokości 2, wysokości 1 1/2.

5. Piwnica obok dworu, z cegły budowana, gontami kryta, długości arszynów 15, szerokości 9, wysokości 1 1/2.

Ogród wraz z dworem i powyższemi ogrodzony płotem z żerdzi łupanych, częścią otwarty.

6. Studnia balami ocembrowana w podwórzu, przy którey żuraw z wiadrem.

7. Stodoła o trzech klepiskach na podmurowaniu, z drzewa budowana, słomą kryta, długości arszynów 56, szerokości 17, wysokości 5.

8. Owczarnia, stajnia i obory pod jednym dachem, z cegły paloney budowane, słomą i gontami kryte, długości arszynów 72, szerokości 19, wysokości 6. W owczarni paśników cztery, las pięć.

9. Stodoła druga o dwóch klepiskach w słupy murowane, z drzewa budowana, słomą kryta, długości arszynów 62, szerokości 17, wysokości 6. Przy tey maszyny młockarnia i sieczkarnia z kieratem na zewnątrz.

10. Stodoła trzecia o dwóch klepiskach, z drzewa budowana, słomą w połowie kryta, brak drugiey połowy, długości arszynów 45, szerokości 15, wysokości 5 1/2.

11. Spichrz, z drzewa budowany, gontami kryty, długości arszynów 22, szerokości 14, wysokości 4.

12. Dom mieszkalny dla ludzi dworskich z kominem nad dach murowanym, z drzewa budowany, słomą kryty, długości arszynów 25, szerokości 9, wysokości 4.

13. Cegielnia bez pieca i szopy.

Oprócz powyższey cegielni w dobrach tych niemasz żadnych fabryk i zakładów.

Pałusznica rzeczka

Pałusznica rzeczka
Długość 12.85 km (pomiar własny). Źródło na wschód od wsi Wymysłów Francuski w gminie Dobroń. Płynie na południowy zachód, mija wieś Markówkę, zmierza  w kierunku południowym między wsiami Orpelów i Dobroń, przecina tory kolejowe Kalisz-Łódź, następnie drogę krajową E12, za Przygoniem zatacza łuk i skręca na zachód. Pod wsią Kolumną wpada ostatecznie do rzeki Grabi.


 

sobota, 12 marca 2022

Urszulinka struga

Urszulinka struga
Długość 12.61 km. Źródło przy wsi Wola Pomianowa w gminie Pęczniew. Płynie na płd.-wsch. Skręca na płd.-zach. przy stawie w Woli Pomianowej, przecina drogę z Drużbina do Charchówka i skręca na południe, mija Dziadów, przepływa pod drogą z Rzechty Drużbińskiej do wsi Wierzchy. Za wsią Alfonsów skręca lekko na zachód, mija Hilarów, przecina drogę Zadzim-Pęczniew i po kilkuset metrach wygina się całkowicie w kierunku zachodnim. Po niecałych 2 kilometrach skręca na płd.-zach. Ostatecznie kieruje nurt na pn.-zach. i wpada do rzeki Pichny pod wsią Rudniki w gminie Pęczniew.


 

piątek, 11 marca 2022

Brodnia / Brodnica struga

Brodnia (Brodnica) struga
Długość 12,91 km. Wypływa przy drodzę Poddębice-Porczyny, na wschód od wsi Truskawiec w gminie Poddębice. Zmierza w kierunku północno-zachodnim, przecina drogę Porczyny-Uniejów. Pod wsią Gibaszew zatacza łagodny łuk w kierunku południowym a następnie podąża w kierunku północno-zachodnim. Minąwszy wieś Borzewisko  płynie prosto na północ przez Łąki Wilczyńskie i w miejscu zwanym Hektary po uprzedniej zmianie kierunku na północny-wschód uchodzi do rzeki Warty.


 

czwartek, 10 marca 2022

Zalewek

Taryfa Podymnego 1775 r.
Zalew Folwark, wieś, woj. sieradzkie, powiat szadkowski, własność szlachecka, 2 dymów.

Tabella miast, wsi, osad Królestwa Polskiego 1827 r.
Zalewek, województwo Kaliskie, obwód Sieradzki, powiat Szadkowski, parafia Lutomiersk, własność prywatna. Ilość domów 3, ludność 37, odległość od miasta obwodowego 4.

Słownik Geograficzny:
Zalew al. Zalewo, w XVI w. Zolew, wś i fol., pow. łaski, gm. Lutomiersk, par. Mikołajewice. Wś ma 5 dm., 98 mk., 56 mr.; fol. 2 dm., 31 mk., 532 mr. W 1827 r. Z. miał 15 dm., 88 mk., Zalewek miał 3 dm., 37 mk. Na początku XVI w. we wsi „Zalewo triplex" dawano dziesięcinę ze wszystkich ról pleb. w Mikołajewicach (Łaski, L. B., I, 382). W r. 1552 we wsi „Zoliew" Stan. Luto (mierski) płacił od 2 osad. a część Zoliew Myczkow miała 4 osad. (Pawiń., Wielkop., II, 237). 

Zalewek, dawniej folwark w gminie Lutomiersk.

 

Vw. Zalew czyli Zalewek

Inwentarz Zalew (1825)

Źródło inwentarza:
Akta notariusza Wincentego Kobyłeckiego z Szadku z roku 1825b. (Archiwum Państwowe w Łodzi, oddział w Sieradzu, akt nr. 404)
Tekst z oryginalnego inwentarza przepisał Piotr Tameczka.

Zabudowania Dworskie w Zalewku.

1. Dom dworski folwark zwany z drzewa bardzo starego przeżynanego, wewnątrz sień, dwie izby i komora, komin lepiony nadmurowany, dach słomiany, przyciesi zgniły. Budynek ten iest w złym stanie, komin grozi zawaleniem, dł. 27, s. 12, w. 3.

2. Dom dworski stary z bali pod słomą, dwie izby wewnątrz i sień, komin lepiony nadmurowany, długi 18, szer. 7, w. 3.

3. Chałupa z drzewa starego, przyciesi zgniłe, dach zły słomiany, wewnątrz dwie izby i sień, komin lepiony, długi łok. 18, s. 9, w. 3.

4. Gorzelnia spustoszała zupełnie zdezelowana i niemieszkalna z drzewa kostkowego spruchniałego do przestawienia, na inny budynek niezdatna.

5. Szopa z rzniętego w słupy, dach słomiany, zły, dług. 24, szero. 13, wy. 3, potrzebuie nowych przyciesi i zreperowania wrotni i dachu.

6. Stodoła o dwóch boiowiskach w węgły, z iedney strony a z drugiey w słupy, dach słomianny, zły, wrotni czworo podwóychnych na biegunach z szkoblami i wrzecundzami, długa łokci 67, szeroka 15, wysoka 4 łokcie.
 

Zalewka / Nyrzec / Nerzec/ Czarny Strumień rzeczka

Słownik Geograficzny:  
Nerce,  rzeczka w pow. łaskim, bierze początek pod Wolą Zytową, płynie ku płn. przez Prusinowice, Prusinowiczki, i pod Lutomierskiem wpada z lew. brz. do Neru. Długa 5 wiorst. J. Bliz.

Zalewka rzeka
Długość 11,88 km. (pomiar własny). Źródło na północ od wsi Petrykozy w gminie Pabianice. Płynie pod Świątnikami i Porszewicami. Na południe od wsi Prusinowice wkracza na teren gminy Lutomiersk. Tu przepływa przez Prusinowicę i Wrzącą. W Lutomiersku wpływa do rzeki Ner. Dawniej pojawiała się pod nazwami Czarny Strumień, Nyrzec vel Nerzec.

Rzeczkę można przepłynąć kajakiem od miejscowości Świątniki Duże do końca jej biegu w Lutomiersku.

Niebieskim kolorem oznaczyłem spływny odcinek Zalewki

 

 

Inwentarz Próchna (1874)

Źródło inwentarza:
Dowody majątku Pruchna. Księgi i akta hipoteczne Sądów w Sieradzu 839/523. (Archiwum Państwowe w Łodzi, oddział w Sieradzu)
Tekst z oryginalnego inwentarza przepisał Piotr Tameczka.
 

"Działo się w dobrach Pruchna Okręgu Wartskim Powiecie Sieradzkim Gubernii Kaliskiej w mieszkaniu Tytusa i Melanii małżonków Mausfeld dnia 29 lipca / 10 sierpnia 1874 r."

Dobra ziemskie Pruchna składające się z folwarku Pruchna i kolonii czyli folwarku Żurawiec, z którego włączone zostały grunta do folwarku głównego Pruchna, położone w Okręgu Wartskim, Powiecie Sieradzkim, Gubernii Kaliskiej, gminie Wróblew, parafii Wróblew, pozostające w posiadaniu małżonków Melanii i Tytusa Mausfeld, zajęte zostały przez Komornika Franciszka Roweckiego na rzecz i na żądanie Hipolita Jana dwóch imion Młodeckiego na sprzedaż publiczną w drodze przymuszonego wywłaszczenia na satysfakcję sumy 500 rubli srebrem z procentem.


1. Dwór o dwóch kominach, pięciu pokojach, 1 kuchni, schowaniu, 1 sieni, z drzewa budowany, zewnątrz otynkowany, gontami i słomą kryty, długości arszynów 27, szerokości 20, wysokości 6. W tym zamieszkują Tytus i Melania małżonkowie Mausfeld debenci.

2. Chlewy, a w końcu tych pod jednym dachem, izba z kominem nad dach dla fornala, z drzewa w słupy budowane, zewnątrz otynkowane, słomą kryte, długości arszynów 23, szerokości 9, wysokości 4.

3. Sklep w podwórzu, z cegły palonej budowany, ziemią kryty, długości arszynów 8, szerokości 5, wysokości 2 1/2.

4. Przed dworem ogród dziki, w którym jest drzew wyrosłych i krzewów około 100.

5. Za dworem ogród owocowy i warzywny w którym jest drzew rodzajnych, jako to: jabłoni, gruszek, śliwek, wiśni, około sztuk 400, krzewów agrestu, świętojanek około sztuk 40, drzew dzikich około sztuk 200.

Ogród ten opasany rowami.

6. Studnia w ogrodzie balami ocembrowana, przy której jest żuraw.

7. Kloak o jednym przedziale, z drzewa budowany, słomą kryty, długości arszynów 2, szerokości 2, wysokości 4.

8. Stajnie, obory, sieczkarnia i wozownia pod jednym dachem, z bali i słupy budowane, zewnątrz otynkowane, gontami i słomą kryte, długości arszynów 50, szerokości 10, wysokości 4.

9. Stodoła o dwóch klepiskach z drzwiami podwójnemi, z drzewa a w końcach z cegły palonej budowana, słomą kryta, długości arszynów 74, szerokości 57, wysokości 6.

10. Ogród drugi owocowy i warzywny w którym się mieści drzew rodzajnych jako to: gruszek, śliwek, wiśni, około sztuk 260, krzewów  agrestu i świętojanek około sztuk 60, drzew dzikich sztuk 200. Ogród ten rowami opasany.

11. Chałupa w tym ogrodzie o jednym kominie, z drzewa budowana, słomą kryta, długości arszynów 10, szerokości 8, wysokości 6. W tej mieszka kowal Stanisław Glapiński, wszelkie porządki do kowala należą.

13. Karczma na wsi o 1 kominie, 1 sieni, trzech stancyjach. Zamieszkuje Rudolf Herszel w dwóch stancyach, który szynkuje trunki dworskie za wynagrodzeniem 5 procent od wyszynku trunków, pozostaje za kontraktem prywatnym w dniu piątym maja tysiąc ośmset siedmdziesiątego czwartego roku do tegoż dnia 1875 r., płaci rocznie czynszu rubli srebrem 127, kop. 50, który z góry zapłacony. W trzeciej stancyi mieszkają ludzie dworscy.

14. Chlewik w końcu karczmy, wybudowany z drzewa, słomą kryty, długi arszynów 5, szeroki 8, wysoki 3 1/2.

15. Nadmienia Komornik, iż we wsi exystowała izba dworska przy domu N. 10, przy uwłaszczonych włościanach, którą dwór rozebrał, a plac po niej wynosi prętów kwadratowych długości arszynów 2 i szerokości dwa arszyny.

Opis zabudowań w kolonii Żurawiec.

Na tej kolonii żadnych zabudowań niemasz, prócz drzew rodzajnych, wisien około sztuk 25, drzew dzikich sztuk kilkanaście i studnia zawalona, jak również nadmienia się, iż żadnej karczmy, ani wyszynku trunków dworskich, do tej kolonii przywiązanych nie ma.