-->

wtorek, 28 grudnia 2021

Świnka

Świnka, młyn wodny znajdujący się dawniej w dobrach Bogumiłów, nie odnaleziony na mapach.

Inwentarz Bogumiłów 1856 r.*

16. Młyn wodny Świnka zwany zrujnowany i na teraz bez ruchu zostaje.

*Źródło inwentarza:Dowody majątku Bogumiłów. Księgi i akta hipoteczne Sądów w Sieradzu 839/1992. (Archiwum Państwowe w Łodzi, oddział w Sieradzu)

Inwentarz Bogumiłów (1856)

Źródło inwentarza:
Dowody majątku Bogumiłów. Księgi i akta hipoteczne Sądów w Sieradzu 839/1992. (Archiwum Państwowe w Łodzi, oddział w Sieradzu)
Tekst z oryginalnego inwentarza przepisał Piotr Tameczka.


"Działo się w dobrach ziemskich Bogumiłów w Okręgu Sieradzkim, Gubernii Warszawskiey położonych, dnia trzynastego / dwudziestego piątego września 1856 roku."

Komornik Walenty Supryniewicz na żądanie Leonarda Sawickiego zjechał na grunt Bogumiłowa aby wręczyć nakaz egzekucyjny Filipinie z Kleszczyńskich Bielskiej wdowie mającej prawo pobierania dochodów z dóbr Bogumiłowa i innych w dobrach Chrusty w Okręgu Sieradzkim zamieszkałej. Żądający domagał się zapłacenia kwoty 7742 rubli i 40 kopiejek z procentem. Z powodu nie zapłacenia wzmiankowanej sumy przystąpił Komornik do zajęcia i zaaresztowania dóbr Bogumiłów. Dobra Bogumiłów wraz z Wiechucicami wydzierżawione były od 1851 roku na okres dziewięciu lat czyli do 1860 roku Józefowi Rubach.


Opisanie zabudowań do zaaresztowanych dóbr należących i takowe składaiących.

1. Dwór massiw murowany, parterowy, z frontu z wystawą na czterech słupach murowanych, o sześciu oknach i dwóch kominach murowanych, nad dach dachówką kryty, wyprowadzonych, od tyłu okien trzy.

2. Gorzelnia massiw murowana gontami kryta, w którey maszyna pistoryusza iest Dzierżawcy iak tenże podał.

3. Obora z drzewa w węgieł postawiona, gontami kryta.

4. Stodołka z drzewa o iednym klepisku pod słomą.

5. Sieczkarnia z drzewa w węgieł zbudowana pod gontami.

6. Kurniki z drzewa pod gontami.

7. Suszarnia w pruski mur pod gontami.

8. Stodoła murowana z cegły o dwóch klepiskach, pod dachem słomianym z okapami gącianemi.

9. Owczarnia massiw murowana pod gątami.

10. Spichrz massiw murowany o dwóch piętrach pod dachem gącianem.

11. Staynia i wozownia massiw murowane pod iednym dachem gontami krytym.

12. Dom folwarczny czworaki o iednym kominie murowanym nad dach słomą kryty z okapem gącianym, wyprowadzonym.

13. Dom z drzewa w węgieł postawiony na kuchnię przeznaczony, słomą kryty z okapami gącianemi.

14. Karczma z drzewa w węgieł bez zajazdu postawiona, słomą kryta, i w tey Maciey Cieślak szynkuie wódkę dworską z dwudziestego garnca.

15. Kuźnia z drzewa pod gontami.

16. Młyn wodny Świnka zwany zrujnowany i na teraz bez ruchu zostaje.

Włościanie w tey wsi są następuiący: Tomasz Gralak, Franciszek Skolnicki, Franciszek Lewandowski, Jan Prekwa, Wawrzyniec Gołąb, Alexy Płóciennik, Bartłomiey Polak, Wawrzyniec Prekwa, Kazimierz Gołąb, Michał Pawłowski, Jan Michalski, Andrzey Machała, Kazimierz Dominiak, Wojciech Dybicki, Karol Karczmarek, Stanisław Kozłowski, Kazimierz Sowiński, Józef Dzielecki.


sobota, 25 grudnia 2021

Inwentarz Dąbrówka Sieradzka (1835)

Źródło inwentarza:
Dowody majątku Dąbrówka Sieradzka. Księgi i akta hipoteczne Sądów w Sieradzu 839/1814. (Archiwum Państwowe w Łodzi, oddział w Sieradzu)
Tekst z oryginalnego inwentarza przepisał Piotr Tameczka.


"Działo się gruncie dóbr wsi Dąbrówki w powiecie i Obwodzie Sieradzkim, Woiewództwie Kaliskim położonych w zamięszkaniu dworskim dnia dwudziestego trzeciego lipca / czwartego sierpnia tysiąc osmset trzydziestego piątego roku."
 
Dobra ziemskie Dąbrówka (Sieradzka) z nomenklaturą Kempka położone w Powiecie i Obwodzie Sieradzkim, Województwie Kaliskim, gminie Dąbrówka, należące do dziedzica Teodora Morawskiego zajęte zostały przez Komornika przy Trybunale Cywilnym Województwa Kaliskiego Józefa Waliszewskiego na rzecz i na żądanie Konstancji z Morawskich Parczewskiej wdowy po Stanisławie Parczewskim na sprzedaż publiczną w drodze przymuszonego wywłaszczenia na satysfakcję sumy 40000 złotych polskich z procentem. Od roku 1834 dobra wydzierżawione zostały Antoniemu Biernawskiemu na okres trzech lat, natomiast nomenklatura Kempka znajdująca się w mieście Sieradzu była w rękach starozakonnego Szmula Mordowicza Sonenberga prawem trzydziestoletniej posesji.

[Zabudowania dworskie w Dąbrówce]

1. Dwór drewniany, w którym Antoni Biernawski dzierżawca mięszka, w bale w węgły stawiany na okuł podmurowany, szkudłami kryty, wewnątrz składa się z pięciu pokoi i schowania, długości na łokcie miary warszawskiey 32, szerokości 17 1/2, wysokości 4. [Potrzebuie] dachu nowego.

2. Kuchnia składaiąca się z trzech izb i trzech komórek, w słupy i węgły stawiana, na kliniki wyrzucana, komin murowany, szkudłami pokryta, długości na łokcie miary warszawskiey 24, szerokości 14, wysokości 4. W średnim stanie.

Kurnik, w słupy stawiany, słomą pokryty, długości na łokcie miary warszawskiey 23, szerokości 8, wysokości 3.

Stodoła o dwóch klepiskach wraz z wozownią i staynią pod iednem dachem, w ryglówkę na strychulce stawiana, słomą pokryta, długości na łokcie miary warszawskiey 88, szerokości 11, wysokości 4. [Potrzebuie reperacyi] przyciesi i wrót.

Owczarnia wraz z wolarnią pod iednem dachem, w słupy na kliniki wyrzucana, słomą pokryta, długości na łokcie miary warszawskiey 48, szerokości 11, wysokości 3. [Potrzebuie] nowego dachu i przyciesi.

Staynia i obory pod iednem dachem, w bale i słupy stawiane, słomą pokryte, długości na łokcie miary warszawskiey 58, szerokości 12, wysokości 4.

Stodoła o dwóch klepiskach, od spodu ściany w bale, u góry w ryglówkę, słomą pokryta, długości na łokcie miary warszawskiey 68, szerokości 16, wysokości 5. [Potrzebuie] dachu nowego i przyciesi.

Spichlerz, w węgły stawiany, słomą pokryty, długości na łokcie miary warszawskiey 20, szerokości 12, wysokości 4. [Potrzebuie] dachu nowego.

Gorzelnia wraz z browarem pod iednem dachem, komin murowany, w węgły i słupy stawiane, szkudłami pokryte, długości na łokcie miary warszawskiey 40, szerokości 12, wysokości 3 1/2. [Potrzebuie] dachu nowego, przyciesi i posowy.

Obory, w słupy stawiane, słomą pokryte, długości na łokcie miary warszawskiey 32, szerokości 11, wysokości 3. W dobrym stanie.

Chlewy stare, w słupy stawiane, słomą pokryte, długości na łokcie miary warszawskiey 27, szerokości 7 1/2, wysokości 3. [Potrzebuie] przestawienia.

3. Chałupa czworaki, w którey Jan Hankiewicz kucharz mięszka, komin murowany, w węgły stawiana, słomą pokryta, długości na łokcie miary warszawskiey 24, szerokości 12, wysokości 4. [Potrzebuie] nowego dachu.

4. Kuźnia stara, w którey Woyciech Rogalski kowal mięszka, w słupy stawiana, szkudłami pokryta, długości na łokcie miary warszawskiey 18, szerokości 9, wysokości 3 1/2. [Potrzebuie] nowego dachu i przyciesi.

5. Gościniec, w którym Jakub Zakrzewski karczmarz mięszka, w węgły stawiany, słomą pokryty, długości na łokcie miary warszawskiey 23, szerokości 12, wysokości 4. [Potrzebuie reperacyi] dachu.

Staynia zaiezdna, w ryglówkę i strychulec stawiana, słomą pokryta, długości na łokcie miary warszawskiey 21, szerokości 13, wysokości 4. [Potrzebuie reperacyi] dachu.

Stodoła mała, w węgły stawiana, słomą pokryta, długości na łokcie miary warszawskiey 21, szerokości 10, wysokości 3.

6. Młyn wodny stary, w którym Piotr Król młynarz mięszka, w słupy stawiany, w połowie szkudłami, w połowie słomą pokryty, długości na łokcie miary warszawskiey 27, szerokości 13, wysokości 4 1/2.

Zabudowania wieyskie w Dąbrowce.

1. Chałupa drewniana, w którey Kazimierz Fornalczyk zagrodnik mięszka, komin murowany, w słupy stawiana, słomą pokryta, długości na łokcie miary warszawskiey 24, szerokości 8, wysokości 3 1/2.

Stodołka stara, w słupy stawiana, słomą pokryta, długości na łokcie miary warszawskiey 26, szerokości 11, wysokości 3. [Potrzebuie reperacyi] dachu i ścian.

Oborka stara, w słupy stawiana, słomą pokryta, długości na łokcie miary warszawskiey 8, szerokości 8, wysokości 3. [Potrzebuie] przestawienia.

2. Chałupa drewniana, w którey Michał Szymczak zagrodnik mięszka, komin murowany, w słupy stawiana, słomą pokryta, długości na łokcie miary warszawskiey 24, szerokości 8, wysokości 3 1/2.

Stodołka stara, w słupy stawiana, słomą pokryta, długości na łokcie miary warszawskiey 26, szerokości 11, wysokości 3. [Potrzebuie reperacyi] dachu i ścian.

Oborka stara, w słupy stawiana, słomą pokryta, długości na łokcie miary warszawskiey 8, szerokości 8, wysokości 3.

3. Chałupa, w którey Michał Buła zagrodnik mięszka, z kominem lepionym, w ryglówkę stawiana, słomą pokryta, długości na łokcie miary warszawskiey 19, szerokości 8, wysokości 3. [Potrzebuie reperacyi] przyciesi.

Stodołka, w słupy stawiana, słomą pokryta, długości na łokcie miary warszawskiey 25, szerokości 10, wysokości 3. [Potrzebuie reperacyi] ścian.

Oborka, w słupy stawiana, słomą pokryta, długości na łokcie miary warszawskiey 9, szerokości 8, wysokości 3. [Potrzebuie reperacyi] dachu.

4. Chałupa stara, w którey Antoni Bińczak komornik mięszka, w słupy stawiana, słomą pokryta, długości na łokcie miary warszawskiey 20, szerokości 9, wysokości 3. Całkiem zruynowana, do reperacyi nie zdatna.

5. Chałupa, w którey Józef Piechna komornik mięszka, komin murowany, w słupy stawiana, słomą pokryta, długości na łokcie miary warszawskiey 24, szerokości 8, wysokości 3 1/2.

6. Chałupa, w którey Grzegorz Matczak komornik mięszka, w węgły stawiana, słomą pokryta, długości na łokcie miary warszawskiey 20, szerokości 8, wysokości 3 1/2. [Potrzebuie] przestawienia.

7. Chałupa, w którey Jan Dusza zagrodnik mięszka, komin murowany, w strychulec i ryglówkę stawiana, słomą pokryta, długości na łokcie miary warszawskiey 24, szerokości 8, wysokości 3 1/2. [Potrzebuie] przestawienia.

Stodołka, w słupy stawiana, słomą pokryta, długości na łokcie miary warszawskiey 12, szerokości 7, wysokości 3. Zupełnie zruynowana.

Oborka stara, w słupy stawiana, słomą pokryta, długości na łokcie miary warszawskiey 13, szerokości 8, wysokości 3. Do reperacyi nie zdatna.

8. Chałupa stara, w którey Idzi Remiszewski zagrodnik mięszka, komin z gliny, w bale stawiana, słomą pokryta, długości na łokcie miary warszawskiey 19, szerokości 9, wysokości 4. [Potrzebuie] dachu nowego.

Oborka, w węgły stawiana, słomą pokryta, długości na łokcie miary warszawskiey 8, szerokości 7, wysokości 3. [Potrzebuie] dachu nowego.

Stodołka, w węgły stawiana, słomą pokryta, długości na łokcie miary warszawskiey 26, szerokości 9, wysokości 3. [Potrzebuie] przestawienia.

9. Chałupa, w którey Wawrzeniec Dwórnik komornik mięszka, w węgły stawiana, słomą pokryta, długości na łokcie miary warszawskiey 15, szerokości 8, wysokości 3. [Potrzebuie] przestawienia.

10. Chałupa, w którey Błażey Bulaczyk zagrodnik mięszka, komin murowany, w słupy stawiana, słomą pokryta, długości na łokcie miary warszawskiey 24, szerokości 12, wysokości 3. [Potrzebuie reperacyi] przyciesi.

Oborka, w ryglówkę stawiana, słomą pokryta, długości na łokcie miary warszawskiey 8, szerokości 7, wysokości 3. [Potrzebuie] dachu nowego.

Stodołka, w węgły stawiana, słomą pokryta, długości na łokcie miary warszawskiey 15, szerokości 10, wysokości 3. [Potrzebuie] przestawienia.

11. Chałupa, w którey Andrzey Pawełczyk komornik mięszka, w węgły stawiana, słomą pokryta, długości na łokcie miary warszawskiey 16, szerokości 9, wysokości 4. [Potrzebuie] dachu nowego i posowy.

12. Chałupa, w którey Błażey Andrusiak komornik mięszka, komin murowany, w węgły stawiana, słomą pokryta, długości na łokcie miary warszawskiey 18, szerokości 10, wysokości 3 1/2. [Potrzebuie] dachu nowego i przyciesi.

Oborka, w słupy stawiana, słomą pokryta, długości na łokcie miary warszawskiey 10, szerokości 8, wysokości 3.  

13. Chałupa, w którey Woyciech Przybyła zagrodnik mięszka, komin murowany, w węgły stawiana, słomą pokryta, długości na łokcie miary warszawskiey 15, szerokości 9, wysokości 3. [Potrzebuie] nowego dachu.

Stodoła stara, w słupy stawiana, słomą pokryta, długości na łokcie miary warszawskiey 16, szerokości 8, wysokości 3 1/2. Zupełnie zruynowana.

Obórka, w słupy stawiana, słomą pokryta, długości na łokcie miary warszawskiey 8, szerokości 7, wysokości 3. [Potrzebuie] przestawienia.

14. Chałupa, w którey Filip Kempski komornik mięszka, komin murowany, w węgły i ryglówke stawiana, słomą pokryta, długości na łokcie miary warszawskiey 17, szerokości 9, wysokości 3 1/2. [Potrzebuie reperacyi] dachu.

Obórka, w węgły stawiana, słomą pokryta, długości na łokcie miary warszawskiey 6, szerokości 5, wysokości 3. [Potrzebuie reperacyi] dachu.

15. Chałupa, w którey Piotr Filas? komornik mięszka, komin lepiony, w węgły stawiana, słomą pokryta, długości na łokcie miary warszawskiey 15, szerokości 8, wysokości 3. Iest? ... zruynowana.

16. Chałupa, w którey Wawrzeniec Wierzchowski komornik mięszka, komin lepiony, w ryglówke stawiana, słomą pokryta, długości na łokcie miary warszawskiey 15, szerokości 8, wysokości 3. [Potrzebuie] przestawienia.

Gościniec na Grosiwie.

1. Gościniec, w którey Franciszek Bińczak karczmarz mięszka, komin murowany, w słupy stawiany, słomą pokryty, długości na łokcie miary warszawskiey 24, szerokości 13, wysokości 4.

Staynia zaiezdna, w ryglówke stawiana, słomą pokryta, długości na łokcie miary warszawskiey 15, szerokości 12, wysokości 4. [Potzebuie] przestawienia.

Stodółka, w słupy stawiana, słomą pokryta, długości na łokcie miary warszawskiey 12, szerokości 8, wysokości 3. [Potrzebuie] przestawienia.

2. Chałupa, w którey Jakub Szmul starozakonny mięszka, komin murowany, w węgły stawiana, słomą pokryta, długości na łokcie miary warszawskiey 13, szerokości 8, wysokości 3.

Obórka, w słupy stawiana, słomą pokryta, długości na łokcie miary warszawskiey 8, szerokości 5, wysokości 3. [Potrzebuie reperacyi] dachu.

Nomenklatura Kempka pod miastem Sieradzem.

1. Dom drewniany, w którym Szmul Mordowicz Sonenberg starozakonny mięszka, komin murowany, w węgły stawiany, szkudłami pokryty, długości na łokcie miary warszawskiey 24, szerokości 8, wysokości 3 1/2.

Do tego ogród warzywny przy bliższym sposobem obeymuie długości prentów kwadratowych około 22, placem na Rozwaliskach pręt. 6, placem pod zabudowania pręt? 4 1/2. W ogóle prentów kwadratowych trzydzieści dwa i pół. Więcey rozległości ani zabudowań na tey nomenklaturze Kempki nie masz i które to place stykaią się po iedney stronie z odnogą rzeki Warty Prewenda zwaną, po drugiey z Łęgiem do miasta Sieradza należącym, od południa z placem mieszczanina Franciszka Murzyńskiego, od północy z Slachtuzem Rządowym do Sieradza należącym.

Następnie przedstawiono rejestr pomiarowy sporządzony przez jeometrę przysięgłego Wojciecha Olędzkiego w 1835 roku w którym wzmiankowano nazwy łąk: Krobelka (w błotach u granic wsi Dąbrówki), Szeroka (za karczmą na błotach między łąką młynarską i włościan), nazwy pastwisk: Kąt (w kierunku Sieradza), Olszynki (za stawem), Ogrodzisko (ku wsi Kuśnie między stawem i borem Zagajnym), Mokre (pod borkiem), nazwy borów: Mokre (pod Grosiwem u kontrowersu z Kłockiem), nazwy zagajników: Zapusta (na górze u granic Bogumiłowa), Kąt, nazwy pól: Przydziałki (pod borkiem Mokre), Zapusta (pod zagajnikiem).

Dąbrówka miała wówczas spory graniczne czyli kontrowersy o bór z wsią szlachecką Kuśnie, o pole z wsią narodową Kłocko i o pastwisko z wsią narodową Jeziory.

środa, 22 grudnia 2021

Inwentarz Bogumiłów (1840)

Źródło inwentarza:
Dowody majątku Bogumiłów. Księgi i akta hipoteczne Sądów w Sieradzu 839/1992. (Archiwum Państwowe w Łodzi, oddział w Sieradzu)
Tekst z oryginalnego inwentarza przepisał Piotr Tameczka.


"Działo się na gruncie dóbr Bogumiłów w powiecie i Obwodzie Sieradzkim Gubernii Kaliskiey położonych, w zamieszkaniu dworskiem dnia ośmnastego / trzydziestego stycznia tysiąc ośmset czterdziestego roku."

Dobra ziemskie Bogumiłów składające się z wsi zarobnej i folwarku Bogumiłów oraz pustkowia czyli karczmy Żeglina, położone w Powiecie i Obwodzie Sieradzkim, Gubernii Kaliskiej, gminie Bogumiłów należące do Ignacego Floriana dwóch imion Szołowskiego zajęte zostały przez Komornika Tomasza Kozłowskiego na rzecz i na żądanie Franciszka Bielskiego na sprzedaż publiczną w drodze przymuszonego wywłaszczenia na satysfakcję sumy 16667 złotych polskich z procentem.


Zabudowania Dworskie


1. Dwór o pięciu pokojach, dwóch garderobach i sieni, oraz schowaniu na górze pod którym znaydują się piwnice, z cegły paloney massiw murowany, dach dachówką kryty, długości łokci miary warszawskiey 27, szerokości 13, wysokości 4.

2. Staynia, wozownia i chlewy pod jednym dachem, z drzewa kostkowego i bali na węgieł budowane, dach słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 52, szerokości 13, wysokości 3 1/2.

3. Wozownia, z drzewa kostkowego budowana, dach słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 10, szerokości 8, wysokości 4.

4. Budynek na gorzelnią, w którym oraz jest na teraz kuchnia dworska i mieszkanie z jedney izby, z drzewa kostkowego budowany, dach gontami kryty, długości łokci miary warszawskiey 44, szerokości 13, wysokości 4. Potrzebuie przestawienia z dodaniem znaczney ilości drzewa nowego.

5. Obora, z bali w słupy budowana, dach słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 22, szerokości 13, wysokości 3 1/2. Popodpierana.

6. Stodoła o jednem klepisku i szpichrz, z bali na węgieł budowana, dach słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 32, szerokości 12, wysokości 4.

7. Stodoła o jednem klepisku, z drzewa kostkowego budowana, dach słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 34, szerokości 13, wysokości 4. [Potrzebuie] przestawienia z daniem nowego materyału.

8. Stodoła o dwóch klepiskach, z drzewa kostkowego budowana, dach słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 77, szerokości 16, wysokości 4.

9. Owczarnia, z bali na węgieł budowana, dach słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 60, szerokości 17, wysokości 4.

10. Sklep w ziemi, drzewem cembrowany, ziemią kryty.

11. Chałupa dla dworskich ludzi o czterech izbach i dwóch komorach, z bali w słupy budowana, dach słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 26, szerokości 12, wysokości 3.

Chlew, z płatów budowany, dach słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 8, szerokości 5, wysokości 3.

Wychodek, z tarcic budowany, dach tarcicami kryty, długości łokci miary warszawskiey 6, szerokości 5, wysokości 4. Poprawienia [potrzebuie].

Przy dworze znayduie się ogród owocowy z pareset drzew rodzaynych składający się, płotem z żerdzi ogrodzony. Na przeciw gorzelni jest sadzawka niezarybiona.

12. Karczma o trzech izbach i trzech komorach, z bali na węgieł budowana, dach słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 29, szerokości 16, wysokości 4. [Potrzebuie] przestawienia z dodaniem nowego materyału.

13. Kuźnia, z bali na węgieł budowana, dach słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 8 1/2, szerokości 8 1/2, wysokości 4. [Potrzebuie] reperacyi.

Zabudowania wieyskie wsi Bogumiłowa.

1. Chałupa o jedney izbie i obora, z drzewa kostkowego budowane, dach słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 18, szerokości 8, wysokości 3 1/2. Zawaleniem grozi.

Stodoła, z chrustu budowana, dach słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 14, szerokości 8 1/2, wysokości 3. Pochylona.

2. Chałupa o jedney izbie i komorze przy niey stodoła, z drzewa kostkowego budowane, dach słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 36, szerokości 9, wysokości 3. Zupełnie zdezelowana.

Obórka i stajenka, z okrąglaków budowane, dach słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 12, szerokości 8, wysokości 3.

3. Chałupa o trzech izbach i dwie obory, z drzewa kostkowego budowane, dach słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 27, szerokości 9, wysokości 3 1/2.  

Chlewik, z żerdzi budowany, dach słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 3, szerokości 5, wysokości 2.

Stodoła i komora, z drzewa kostkowego i bali budowane, dach słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 27, szerokości 17, wysokości 3 1/2.

4. Chałupa o dwóch izbach przy niey stodoła i obora, z drzewa kostkowego i żerdzi budowane, dach słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 36 1/2, szerokości 8, wysokości 3 1/2. Zdezelowana.

5. Chałupa o dwóch izbach i komorze przy niey dwie obórki, z drzewa kostkowego budowane, dach słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 27, szerokości 8, wysokości 3 1/2.

Stodoła, z drzewa kostkowego budowana, dach słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 25, szerokości 10, wysokości 3.

6. Chałupa o jedney izbie i jedney komorze przy niey staynia i obora, z bali rzniętych na węgieł budowane, dach słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 24 1/2, szerokości 8 1/2, wysokości 3.

Obora i komora, z drzewa kostkowego budowane, dach słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 13, szerokości 8, wysokości 4.

Stodoła, z drzewa kostkowego budowana, dach słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 17, szerokości 10, wysokości 3.

7. Chałupa o dwóch izbach, jedney komorze i obora, z drzewa kostkowego budowane, dach słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 37, szerokości 8, wysokości 3.

Stodoła, z drzewa kostkowego budowana, dach słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 14, szerokości 7, wysokości 3. Zawaleniem grozi.

8. Chałupa o jedney izbie, jedney komorze i obora, z drzewa kostkowego budowane, dach słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 28, szerokości 8, wysokości 3 1/2.  

9. Chałupa czyli buda z obórką, z chrustu i gliny budowane, dach słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 14, szerokości 7, wysokości 3.

Stodoła, z żerdzi budowana, dach słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 13, szerokości 9, wysokości 3.

10. Chałupa o jedney izbie przy którey staynia i dwie obórki, z drzewa kostkowego budowane, dach słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 28, szerokości 9, wysokości 3 1/2.

Stodoła, z drzewa kostkowego budowana, dach słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 23, szerokości 9, wysokości 3.

11. Chałupa o dwóch izbach, jedney komorze i obórka, z drzewa kostkowego budowane, dach słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 27, szerokości 9, wysokości 3 1/2.  

12. Chałupa o jedney izbie i oborze, z drzewa kostkowego budowane, dach słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 18, szerokości 11, wysokości 3 1/2.

Stodoła, z drzewa kostkowego budowana, dach słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 20, szerokości 11, wysokości 4.

13. Chałupa o jedney izbie i komorze, z drzewa kostkowego budowane, dach słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 22, szerokości 10, wysokości 3.

Szopa, z okrąglaków budowana, dach słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 6, szerokości 3, wysokości 3.

Karmnik, z okrąglaków budowany, dach słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 4, szerokości 3, wysokości 4.

Obora, z drzewa kostkowego budowana, dach słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 22, szerokości 17, wysokości 3. Obaleniem grozi.

Stodoła, z drzewa kostkowego budowana, dach słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 22, szerokości 8 1/2, wysokości 4.

14. Chałupa o jedney izbie, z drzewa kostkowego budowana, dach słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 18, szerokości 12, wysokości 3.

Chlewik, z żerdzi budowany, dach słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 5, szerokości 3, wysokości 3.

Obora i stajenka, z drzewa kostkowego budowane, dach słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 21, szerokości 7, wysokości 3.

Karmnik, z płatów budowany, dach słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 4, szerokości 2 1/2, wysokości 4.

Stodoła, z drzewa kostkowego budowana, dach słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 21, szerokości 9, wysokości 3 1/2.

Obora i staynia, z drzewa kostkowego budowane, dach słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 24, szerokości 10, wysokości 4.

15. Chałupa o jedney izbie, staynia i obora, z drzewa kostkowego budowane, dach słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 26, szerokości 8, wysokości 4.

Stodoła, z drzewa kostkowego budowana, dach słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 19, szerokości 11, wysokości 3.

16. Chałupa o jedney izbie i obórka, z drzewa kostkowego budowane, dach słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 23, szerokości 7, wysokości 3 1/2. Potrzebuie przyciesi.

17. Chałupa o jedney izbie i obórka, z okrąglaków budowane, dach słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 15, szerokości 6, wysokości 3.

18. Chałupa o dwóch izbach i obórka, z bali i drzewa kostkowego budowane, dach słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 27, szerokości 17, wysokości 3.

Stodoła, z okrąglaków budowana, dach słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 20, szerokości 7, wysokości 4. Podparta.

19. Chałupa o dwóch izbach, dwie obórki i staynia, z drzewa kostkowego i okrąglaków budowane, dach słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 40, szerokości 8, wysokości 3.

20. Chałupa o jedney izbie, komorze, dwie obórki i chlew, z drzewa kostkowego budowane, dach słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 26, szerokości 8, wysokości 3.

Stodoła o dwóch klepiskach, z drzewa kostkowego budowana, dach słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 27, szerokości 9, wysokości 3.

21. Chałupa o dwóch izbach, jedney komorze i obórka, z drzewa kostkowego budowane, dach słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 39, szerokości 18, wysokości 3 1/2.

Chlewik, z chrustu budowany, dach słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 3, szerokości 6, wysokości 2.

22. Chałupa o jedney izbie, komorze i obórka, z drzewa kostkowego budowane, dach słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 36, szerokości 9, wysokości 3.

Szopa, z okrąglaków budowana, dach słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 5, szerokości 5, wysokości 4.

Stodoła o dwóch klepiskach, z różnego drzewa budowana, dach słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 36, szerokości 10, wysokości 4.

Stodoła, obora i szopa, z chrustu budowane, dach słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 27, szerokości 11, wysokości 3.

23. Chałupa o jedney izbie i chlewik, z drzewa kostkowego budowane, dach słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 24, szerokości 8, wysokości 3 1/2. Zdezelowane.

24. Chałupa o jedney izbie i dwie obory, z drzewa kostkowego budowane, dach słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 29, szerokości 8, wysokości 3.

Stodoła, z okrąglaków budowana, dach słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 21, szerokości 8, wysokości 3 1/2.

25. Chałupa o jedney izbie, obora i stodoła, z różnego drzewa budowane, dach słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 35, szerokości 8, wysokości 3.

26. Chałupa o jedney izbie, komorze, stajenka i stodoła, z drzewa kostkowego budowane, dach słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 32, szerokości 8, wysokości 3 1/2.

27. Chałupa o jedney izbie i komorze, przy niey chlew, z drzewa kostkowego budowane, dach słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 24, szerokości 7, wysokości 3 1/2.

Stodoła i obora, z drzewa kostkowego budowane, dach słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 20, szerokości 7, wysokości 3.

28. Chałupa o jedney izbie i obora, z drzewa kostkowego budowane, dach słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 21, szerokości 6, wysokości 3 1/2.

Stodoła, z chrustu budowana, dach słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 24, szerokości 6, wysokości 3 1/2.

29. Chałupa i stodoła, z drzewa kostkowego budowane, dach słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 28, szerokości 8, wysokości 3 1/2.

30. Chałupa o jedney izbie, z drzewa kostkowego budowana, dach słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 25, szerokości 8, wysokości 3.

Obórka, z drzewa kostkowego budowana, dach słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 20, szerokości 9, wysokości 3.

[ad 29 i 30] Uwaga, zabudowania te postawione kosztem dwóch gospodarzy, w dowód czego posiadają świadectwa przez dziedzica udzielone.

Oprócz powyższych zabudowań znaydują się jeszcze zabudowania Jana Żurawskiego [czynszownik stały] właściciela jedney huby gruntu należące, jego wyłączną własnością będące.

Pustkowie Żeglina zwane.

1. Karczma o trzech izbach i schowaniu, z cegły paloney murowana, dach gontami kryty, długości łokci miary warszawskiey 27, szerokości 15, wysokości 4.

Staynia wiezdna, z cegły paloney murowana, dach gontami kryty, długości łokci miary warszawskiey 27, szerokości 9, wysokości 4 1/2.

2. Chałupa o jedney izbie, z drzewa kostkowego budowana, dach słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 12, szerokości 8, wysokości 3. Zawaleniem grozi.

Dalej wymieniono czynszowników nie stałych: Wawrzeniec Piątkowski garncarz, Jakub Lewkowicz, Izaak Kopel szewc, Bartłomiey Dąbrowski karczmarz, Wojciech Augustowski propinator.
Wzmiankowano kontrowers od strony granicy dóbr Sokołowa w lesie 15 hub miary nowopolskiej wynoszący, od granic dóbr Dąbrowy w polach około jedenej huby miary nowopolskiej mający oraz w Dębinie od granicy Dąbrówki.
Przy opisie borów napisano, że istnieją dwa bory jeden zwany Wielkim, drugi zwany Zapustą.


niedziela, 19 grudnia 2021

Inwentarz Piotrowice (1835)

Źródło inwentarza:
Dowody majątku Piotrowice. Księgi i akta hipoteczne Sądów w Sieradzu 839/1955. (Archiwum Państwowe w Łodzi, oddział w Sieradzu)
Tekst z oryginalnego inwentarza przepisał Piotr Tameczka.


"Działo się na gruncie dóbr wsi Piotrowic w Powiecie i Obwodzie Sieradzkim Woiewództwie Kaliskim położonych w zamięszkaniu dworskim dnia ósmego / dwudziestego sierpnia tysiąc ośmset trzydziestego piątego roku."

Dobra ziemskie Piotrowice składające się z wsi zarobnej Piotrowice, z folwarku Abramki i karczmy Zmyślona należące niegdyś do ś. p. Władysława Łubieńskiego, a teraz do masy bezdziedzicznej po Władysławie Łubieńskim pozostałej, której kuratorem był Ksawery Wołowski, zostały zajęte przez Józefa Waliszewskiego, działającego na żądanie Jana Więckowskiego na przymuszone wywłaszczenie w celu egzekucji sumy 11050 zł zahipotekowanej na tych dobrach. Od roku 1833 do 1836 dobra pozostawały w dzierżawie Adama Sokolnickiego.

[Zabudowania] wieyskie.

1. Dwór w którym Adam Sokolnicki dzierżawca mieszka, z drzewa kostkowego w węgły stawiany, dach słomą pokryty, długości łokci miary warszawskiey 32, szerokości 20, wysokości 5.

Staynia, z drzewa rzniętego w węgły stawiana, dach słomą pokryty, długości łokci miary warszawskiey 24, szerokości 20, wysokości 3 1/2.

Obora, z blochów w węgły stawiana, dach słomą pokryty, długości łokci miary warszawskiey 45, szerokości 11, wysokości 4. W średnim stanie.

Obora stara, w strychulec lepiona, dach słomą pokryty, długości łokci miary warszawskiey 45, szerokości 11, wysokości 4. Zawala się i stoi bez użytku.

Spichlerz, w bale rznięte stawiany, dach słomą pokryty, długości łokci miary warszawskiey 27, szerokości 14, wysokości 5. W średnim stanie.

Stodoła o trzech klepiskach, z drzewa rzniętego w węgieł stawiana, dach słomą pokryty, długości łokci miary warszawskiey 90, szerokości 21, wysokości 6.

Stodoła o iednem klepisku, w węgły i słupy stawiana, dach słomą pokryty, długości łokci miary warszawskiey 44, szerokości 17, wysokości 4.

Owczarnia, z drzewa rzniętego w słupy stawiana, dach słomą pokryty, długości łokci miary warszawskiey 39, szerokości 17, wysokości 4. Przestawienia [potrzebuie].

2. Browar i gorzelnia, w połowie z drzewa, w drugiey połowie w strychulce stawiane, dach słomą i deskami pokryty, długości łokci miary warszawskiey 29, szerokości 12, wysokości 4. Podpada zawaleniu.

Chlewy, z drzewa w słupy stawiane, dach słomą pokryty, długości łokci miary warszawskiey 23, szerokości 12, wysokości 3. Przyciesi pogniłe.

3. Karczma na wsi, w którey Klemens Osiewalski karczmarz mieszka, w strychulec lepiony stawiana, dach słomą pokryty, długości łokci miary warszawskiey 33, szerokości 12, wysokości 3 1/2. Zawala się.

4. Karczma Zmyślona wraz z staynią zaiezdną, w którey Mikołay Ratayczyk karczmarz mieszka, w strychulec lepiony stawiana, dach słomą pokryty, długości łokci miary warszawskiey 32, szerokości 14, wysokości 4. Nowa.

Wiatrak, w którym Szymon Fiuk młynarz mieszka, z drzewa stawiany, tarcicami obity, dach gontami pokryty, długości łokci miary warszawskiey 12, szerokości 8, wysokości 12. W złym stanie.

Zabudowania wieyskie.

5. Chałupa, w którey Józef Krzystowski półrolnik mieszka, z drzewa rzniętego stawiana, dach słomą pokryty, długości łokci miary warszawskiey 26, szerokości 11, wysokości 4. W średnim stanie.

Stodoła, z blochów w słupy stawiana, dach słomą pokryty, długości łokci miary warszawskiey 31, szerokości 12, wysokości 3. W dobrym stanie.

Obora, z drzewa w słupy stawiana, dach słomą pokryty, długości łokci miary warszawskiey 19, szerokości 9, wysokości 3. W średnim stanie.

6. Chałupa pusta, nie mieszkalna, z blochów ciesanych stawiana, dach słomą pokryty, długości łokci miary warszawskiey 24, szerokości 10, wysokości 3 1/2. [Potrzebuie reperacyi] posowy, drzwi, okien i komina.

7. Chałupa, w którey Wiktor Stasiaczyk komornik mieszka, z blochów ciesanych stawiana, dach słomą pokryty, długości łokci miary warszawskiey 21, szerokości 10, wysokości 3. [Potrzebuie] nowego dachu.

Stodoła, z żerdzi łupanych stawiana, dach słomą pokryty, długości łokci miary warszawskiey 27, szerokości 12, wysokości 3. Przestawienia [potrzebuie].

8. Chałupa, w którey Szymon Mielcarek półrolnik mieszka, z blochów ciesanych stawiana, dach słomą pokryty, długości łokci miary warszawskiey 23, szerokości 12, wysokości 3 1/2. W średnim stanie.

Stodoła, z żerdzi łupanych stawiana, dach słomą pokryty, długości łokci miary warszawskiey 30, szerokości 12, wysokości 3. W średnim stanie.

Obora, z blochów w słupy stawiana, dach słomą pokryty, długości łokci miary warszawskiey 16, szerokości 9, wysokości 3. W średnim stanie.

9. Chałupa, w którey Wawrzeniec Adamiak półrolnik mieszka, z blochów ciesanych stawiana, dach słomą pokryty, długości łokci miary warszawskiey 21, szerokości 10, wysokości 3. W złym stanie, zawaleniu podpada.

Stodoła, z żerdzi i blochów stawiana, dach słomą pokryty, długości łokci miary warszawskiey 27, szerokości 12, wysokości 3 1/2. W średnim stanie.

Obora, z blochów w słupy stawiana, dach słomą pokryty, długości łokci miary warszawskiey 13, szerokości 7, wysokości 3 1/2. W średnim stanie.

10. Zrąb chałupy pustey, z blochów stawiany, bez dachu, długości łokci miary warszawskiey 21, szerokości 10, wysokości 3. Na nic zdatna.

11. Chałupa, w którey Błażey Krzak komornik mieszka, z drzewa rzniętego stawiana, dach słomą pokryty, długości łokci miary warszawskiey 20, szerokości 9, wysokości 3. [Potrzebuie reperacyi] ścian i przyciesi.

Stodoła, z żerdzi łupanych stawiana, dach słomą pokryty, długości łokci miary warszawskiey 20, szerokości 10 1/2, wysokości 3 1/2. W średnim stanie.

Obora, z żerdzi łupanych stawiana, dach słomą pokryty, długości łokci miary warszawskiey 8, szerokości 6, wysokości 3. W złym stanie.

12. Chałupa, w którey Józef Lengorć komornik mieszka, z blochów ciesanych stawiana, dach słomą pokryty, długości łokci miary warszawskiey 20, szerokości 9, wysokości 3. W złym stanie.

13. Chałupa, w którey Szczepan Kobiela półrolnik mieszka, z blochów w węgły stawiana, dach słomą pokryty, długości łokci miary warszawskiey 20, szerokości 11, wysokości 3 1/2. W średnim stanie.

Stodoła, z blochów w słupy stawiana, dach słomą pokryty, długości łokci miary warszawskiey 27, szerokości 9, wysokości 3. W średnim stanie.

Obora, z blochów w słupy stawiana, dach słomą pokryty, długości łokci miary warszawskiey 12, szerokości 9, wysokości 3. W złym stanie.

14. Chałupa, w którey Wincenty Kasprzak zagrodnik mieszka, z blochów ciesanych stawiana, dach słomą pokryty, długości łokci miary warszawskiey 16 1/2, szerokości 9, wysokości 3. W średnim stanie.

15. Chałupa, w którey Izydor Antczak zagrodnik mieszka, z blochów ciesanych stawiana, dach słomą pokryty, długości łokci miary warszawskiey 20, szerokości 9, wysokości 3. W złym stanie.

Obora, z blochów w słupy stawiana, dach słomą pokryty, długości łokci miary warszawskiey 9, szerokości 9, wysokości 3. W dobrym stanie.

16. Chałupa, w którey Błażey Bielak półrolnik mieszka, z blochów ciesanych stawiana, dach słomą pokryty, długości łokci miary warszawskiey 24, szerokości 9, wysokości 3. Zawala się.

Stodoła, z żerdzi łupanych stawiana, dach słomą pokryty, długości łokci miary warszawskiey 30, szerokości 11, wysokości 3. W średnim stanie.

Obora, z blochów w słupy stawiana, dach słomą pokryty, długości łokci miary warszawskiey 16, szerokości 9, wysokości 3. W średnim stanie.

17. Chałupa, w którey Antoni Pipa komornik mieszka, z blochów ciesanych stawiana, dach słomą pokryty, długości łokci miary warszawskiey 24, szerokości 9, wysokości 3. W średnim stanie.

Stodoła, z żerdzi łupanych stawiana, dach słomą pokryty, długości łokci miary warszawskiey 28, szerokości 11, wysokości 3. W złym stanie.

Obora, z w słupy stawiana, dach słomą pokryty, długości łokci miary warszawskiey 14, szerokości 9, wysokości 3. Do rozebrania kwalifikuie się.

18. Chałupa, w którey Chryzostom Tomaszewski zagrodnik mieszka, z blochów ciesanych stawiana, dach słomą pokryty, długości łokci miary warszawskiey 18, szerokości 9, wysokości 3 1/2. [Potrzebuie reperacyi] ścian i przyciesi.

19. Chałupa dawniey kuźnia, w którey Augustyn Kasprzak komornik mieszka, z drzewa w węgły stawiana, dach szkudłami pokryty, długości łokci miary warszawskiey 12, szerokości 9, wysokości 2  1/2.

Wzmiankowano pole Zakalinie.




czwartek, 16 grudnia 2021

Inwentarz Wola Tłomakowa (1836)

Źródło inwentarza:
Dowody majątku Wola Tłomakowa. Księgi i akta hipoteczne Sądów w Sieradzu 839/1877. (Archiwum Państwowe w Łodzi, oddział w Sieradzu)
Tekst z oryginalnego inwentarza przepisał Piotr Tameczka.


"Działo się na gruncie dóbr Woli Tłomakowey w powiecie Kaliskim dnia 19 listopada / 1 grudnia 1836 roku."

Dobra ziemskie Wola Tłomakowa z pustkowiem Tobołki należące do współdziedziców czyli do Teodora Pretwicz, Karoliny Morawskiej, Michała Ziemięckiego, Karoliny z Cichockich Andrzeja Komicz małżonki, Leona i Jana braci Cichockich, Adama Kępskiego, Ludwika i Teofila Bobrownickich, Angieli z Kępskich Jana Pawłowskiego małżonki i ich dzieci Aleksandra, Marcina, Mikołaja, Teofila i Ludwiki, zostały zajęte na sprzedaż publiczną przez Komornika Wincentego Gustowskiego na rzecz Józefy z Czyżewskich Zbierzchowskiej dziedziczki dóbr Zabłocia, tamże zamieszkałej. Dobra te były wydzierżawione do 1839 roku Anieli Walewskiej.


Zabudowania dworskie w wsi Woli Tłomakowej.

1. Dwór murowany czyli dawniey kuchnia, w którym są 2 pokoiki, izba, komora i sień, komin murowany, dach słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 23, szerokości 14 1/2, wysokości 4. [Potrzebuie] dania podłogi, pieców i okien. Mieszka w nim Aniela z Zbierzchowskich Walewska.

Staynia i wozownia pod iednym dachem, z drzewa rzniętego budowana, dach słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 48, szerokości 15, wysokości 4 1/2. Grozi obaleniem z zatem potrzebuie nowego przestawienia.

Stodoła o 1 klepisku, z drzewa rzniętego w bale i słupy murowana, dach słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 46 1/2, szerokości 21, wysokości 4. [Potrzebuie] dania dachu i w iednym końcu przestawienia.

2. Stodoła o1 klepisku, z drzewa kostkowego rzniętego budowana, dach słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 42, szerokości 18, wysokości 4 1/2. [Potrzebuie] dania przyciesi.

3. Stodoła, z drzewa kostkowego rzniętego budowana, dach słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 42, szerokości 18, wysokości 4 1/2. [Potrzebuie] dania przyciesi.

Owczarnia, z drzewa rzniętego budowana, dach słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 30, szerokości 11, wysokości 3. Grozi obaleniem.

Owczarnia druga, w ryglówkę budowana, dach słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 43, szerokości 13, wysokości 3. Grozi obaleniem.

Obory, z drzewa rzniętego budowane, dach słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 43, szerokości 11, wysokości 3. Grozi obaleniem..

Sieczkarnia dawniey młynkiem zwana, z drzewa rzniętego w węgły budowana, dach słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 39, szerokości 21, wysokości 4 1/2. [Potrzebuie] nowego przestawienia.

Szpichrz z wystawą, z drzewa rzniętego w węgły budowany, dach słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 39, szerokości 21, wysokości 4 1/2. [Potrzebuie] poprawienia dachu.

Chlewy, z drzewa rzniętego w węgły budowane, dach słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 20, szerokości 10, wysokości 3. [Potrzebuie] nowego przestawienia.

Staynia w końcu którey iest izba mieszkalna, murowana, dach słomą kryty.

Gorzelnia i browar pod iednym dachem niedokończone, z drzewa rzniętego w słupy budowane, bez pokrycia, długości łokci miary warszawskiey 56, szerokości 13, wysokości 4. [Potrzebuie] dania dachu, pułapu i dokończenia komina.

Piwnica [n]a piętrze, murowana, piętro zaś w ryglówkę, dach szkudłami kryty, długości łokci miary warszawskiey 20, szerokości 11, wysokości 7. [Potrzebuie] dachu nowego i wewnętrznego wyreperowania.

Studnia ocembrowana z gąsiorem znayduie się. Ogrodzenia podwórzowe w małey ilości znayduią się.

Zabudowania włościan wsi Woli Tłomakowey.

1. Chałupa w którey Tomasz Waleran mieszka, o 2 izbach, komorach, sieni i kuchence, komin murowany, z drzewa kostkowego w węgły budowana, dach słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 31, szerokości 11, wysokości 3 1/2. [Potrzebuie] dachu nowego.

2. Chałupa w którey Walenty Graieta mieszka, o 1 izbie, komorze i sieni, komin z pecyn, z drzewa kostkowego w węgły budowana, dach słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 21, szerokości 10, wysokości 3. [Potrzebuie] poprawienia dachu.

Stodoła, z drzewa kostkowego w węgły budowana, dach słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 21, szerokości 12, wysokości 3. [Potrzebuie] nowego przestawienia.

Obora, z drzewa kostkowego w węgły budowana, dach słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 16, szerokości 9, wysokości 3. [Potrzebuie] nowego przestawienia.

3. Chałupa w którey Paweł Jędrzeyczak mieszka, o 1 izbie, komorze i sieni, piec z pecyn, z drzewa kostkowego w węgły budowana, dach słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 21, szerokości 10, wysokości 3. [Potrzebuie] poprawienia dachu.

Stodoła, z drzewa kostkowego w węgły budowana, dach słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 21, szerokości 12, wysokości 3. [Potrzebuie] nowego przestawienia.

Obora, z drzewa kostkowego w węgły budowana, dach słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 20, szerokości 8, wysokości 3. [Potrzebuie] nowego przestawienia.

4. Chałupa w którey Franciszek Gada mieszka, o 2 izbach, komorach i sieni, komin z pecyn, z drzewa kostkowego w węgły budowana, dach słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 23, szerokości 8, wysokości 3. [Potrzebuie] poprawienia dachu.

5. Chałupa w którey Paweł Marczak i Stachowa mieszkaią, o 2 izbach, komorach i sieni, komin z pecyn, z drzewa kostkowego w węgły budowana, dach słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 28, szerokości 10, wysokości 3. [Potrzebuie] nowego przestawienia.

Stodoła, z drzewa kostkowego w węgły budowana, dach słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 21, szerokości 10, wysokości 3. [Potrzebuie] nowego przestawienia.

6. Chałupa w którey Józef Maierowicz mieszka, o 1 izbie, komorze i sieni, komin z pecyn, z drzewa kostkowego w węgły budowana, dach słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 28, szerokości 10, wysokości 3. [Potrzebuie] nowego przestawienia.

7. Chałupa w którey Andrzey Michalak mieszka, o 1 izbie, komorze i sieni, komin z pecyn, z drzewa kostkowego w węgły budowana, dach słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 16, szerokości 8, wysokości 3. [Potrzebuie] nowego przestawienia.

Stodoła, z drzewa kostkowego w węgły budowana, dach słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 21, szerokości 10, wysokości 3. [Potrzebuie] nowego przestawienia.

Obora, z drzewa kostkowego w węgły budowana, dach słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 10, szerokości 9, wysokości 3. [Potrzebuie] nowego przestawienia.

8. Chałupa w którey Roch Stasiak mieszka, o 1 izbie, komorze i sieni, z drzewa kostkowego budowana, dach słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 23, szerokości 11, wysokości 3. [Potrzebuie] nowego przestawienia.

Stodoła, z drzewa kostkowego budowana, dach słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 21, szerokości 10, wysokości 3. Dobra.

Obora, z drzewa kostkowego budowana, dach słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 10, szerokości 9, wysokości 3. Grozi zawaleniem.

9. Chałupa w którey Tomasz Augustynowicz mieszka, o 2 izbach, komorach i sieni, komin z pecyn, z drzewa balowego budowana, dach słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 23, szerokości 9, wysokości 3. Grozi zawaleniem.

Stodoła, z drzewa kostkowego budowana, dach słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 19, szerokości 8, wysokości 3. Grozi zawaleniem.

10. Chałupa w którey Tomasz Marsz mieszka, o 1 izbie, komorze i sieni, z drzewa kostkowego budowana, dach słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 21, szerokości 9, wysokości 3. Grozi zawaleniem.

Stodoła, z drzewa kostkowego budowana, dach słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 22, szerokości 10, wysokości 3. Dobra.

Obora, z drzewa kostkowego budowana, dach słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 8, szerokości 9, wysokości 3. Dobra.

11. Chałupa w którey Mikołay Stasiak i Jakub Kroaciak? mieszkaią, o 2 izbach, komorach i sieni, w ryglówkę budowana, dach słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 30, szerokości 9, wysokości 3. Dobra.

Stodoła, z drzewa kostkowego budowana, dach słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 21, szerokości 10, wysokości 3. Dobra.

Chlewy, z drzewa kostkowego budowane, dach słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 8, szerokości 8, wysokości 3. Grozi zawaleniem.

12. Chałupa w którey Stanisław Haja mieszka, o 1 izbie, komorze i sieni, z drzewa balowego budowana, dach słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 31, szerokości 10, wysokości 3. Grozi zawaleniem.

13. Chałupa w którey Woyciech Przybyła mieszka, o 1 izbie, komorze i sieni, z drzewa balowego budowana, dach słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 22, szerokości 8, wysokości 3. Grozi zawaleniem.

Stodoła, z drzewa kostkowego budowana, dach słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 20, szerokości 9, wysokości 3. Dobra.

Obora, z drzewa kostkowego budowana, dach słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 14, szerokości 8, wysokości 3. Dobra.

14. Chałupa w którey Mikołay Krysiak mieszka, o 2 izbach, komorach i sieni, w ryglówkę budowana, dach słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 21, szerokości 11, wysokości 3. [Potrzebuie] dania przyciesi i nowego dachu.

Stodoła, z drzewa kostkowego budowana, dach słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 20, szerokości 10, wysokości 3. [Potrzebuie] poprawienia dachu.

Obora, z drzewa kostkowego budowana, dach słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 14, szerokości 7, wysokości 3. [Potrzebuie] poprawienia dachu.

15. Chałupa w którey Maciey Gała mieszka, o 1 izbie, komorze i sieni, z drzewa balowego budowana, dach słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 18, szerokości 8, wysokości 3. Dobra.

16. Chałupa w którey Maciey Jędrzeyczak mieszka, o 1 izbie, komorze i sieni, z drzewa balowego budowana, dach słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 21, szerokości 7, wysokości 3. [Potrzebuie] nowego przestawienia.

Obora, z drzewa balowego budowana, dach słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 7, szerokości 7, wysokości 3. [Potrzebuie] nowego przestawienia.

17. Chałupa w którey Mateusz Mikołayczyk mieszka, o 1 izbie, komorze i sieni, z drzewa balowego budowana, dach słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 19, szerokości 8, wysokości 3. [Potrzebuie] nowego przestawienia.

Stodoła, z drzewa balowego budowana, dach słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 18, szerokości 7, wysokości 3. [Potrzebuie] nowego przestawienia.

18. Chałupa w którey Szymon Witusiak mieszka, o 1 izbie, komorze i sieni, z drzewa balowego budowana, dach słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 19, szerokości 8, wysokości 3. [Potrzebuie] nowego przestawienia.

Stodoła, z drzewa balowego budowana, dach słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 20, szerokości 8, wysokości 3. [Potrzebuie] nowego przestawienia.

19. Chałupa w którey Mateusz Młynarz mieszka, o 1 izbie, komorze i sieni, z drzewa balowego budowana, dach słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 15, szerokości 10, wysokości 3. [Potrzebuie] poprawienia dachu.

Obora, z drzewa kostkowego budowana, dach słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 14, szerokości 8, wysokości 3. [Potrzebuie] poprawienia dachu.

20. Chałupa w którey Józef Marszel mieszka, o 1 izbie, komorze i sieni, z drzewa kostkowego budowana, dach słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 14, szerokości 8, wysokości 3. Grozi zawaleniem.

21. Chałupa w którey Tomasz Kurzawa mieszka, o 2 izbach, 2 komorach, z drzewa kostkowego budowana, dach słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 30, szerokości 9, wysokości 3. Zawaleniem grozi.

Obora i chlew pod iednym dachem, z drzewa kostkowego budowana, dach słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 8, szerokości 6, wysokości 3. Zawaleniem grozi.

Wiatrak tarcicami obity, szkudłami kryty w stanie do użytku zdatnym.

Zabudowania na pustkowiu dezerty Tobołki zwanym.

22. Gościniec w którym Józef Białosny gościnny mieszka, o 1 izbie, komorze i sieni, z drzewa balowego budowany, dach słomą w połowie kryty, długości łokci miary warszawskiey 21, szerokości 9, wysokości 3. Potrzebuie dania dachu i nowego przestawienia.

Staynia, w strychulce budowana, bez dachu, długości łokci miary warszawskiey 30, szerokości 10, wysokości 3. [Potrzebuie] nowego przestawienia.

23. Dom murowany, w którym nie ma mieszkańca, o 1 izbie, komorze i sieni, dach słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 18, szerokości 9, wysokości 3. Dobry.

Oborka, z drzewa kostkowego budowana, dach słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 12, szerokości 8, wysokości 3. Dobry.

24. Chałupa w którey Bartłomiey Nowakowski kowal mieszka, o 1 izbie, komorze i sieni, murowana z cegły budowana, dach słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 18, szerokości 8, wysokości 3. [Potrzebuie] poprawienia dachu.

Obora i chlew, z drzewa kostkowego budowane, dach słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 16, szerokości 8, wysokości 3. Dobra. Nadmienia się iż obora i chlew są własnością Nowakowskiego iako przez niego wystawione.

poniedziałek, 13 grudnia 2021

Inwentarz Małków (1874)

Źródło inwentarza:
Dowody majątku Małków. Księgi i akta hipoteczne Sądów w Sieradzu 839/1841. (Archiwum Państwowe w Łodzi, oddział w Sieradzu)
Tekst z oryginalnego inwentarza przepisał Piotr Tameczka.

Na żądanie Pauliny z Wierzchlejskich Biernackiej, wdowy po Kazimierzu Biernackim Komornik Romuald Pinowski w poszukiwaniu sumy rs. 60000 z procentem zajął dobra ziemskie Małków Cielecki na przymuszoną sprzedaż. Dobra były w tym czasie dzierżawione przez Władysława Miśkiewicza.

Zabudowania Dworskie Folwarku Małków Cielecki

1. Pałac na znacznie wysokiej górze z której nawet odleglejsze okolice się przedstawiają, z suterynami i piwnicami pod takowym, masiw z cegły palonej murowany, papą czyli tekturą smołowcową kryty, w około którego to dachu oprowadzone są rynny blaszane do ścieku wody, zaś z frontu tegoż pałacu po bokach są dwie wystawy czyli ganki oszklone oraz główne schody żelazne do pałacu tego prowadzące z dachem blaszanym po nad takowemi na słupkach żelaznych urządzonym ganek formujące, przy którym czyli przy tych schodach są dwa słupy żelazne do postawienia na takowych latarni czyli lamp do oświetlenia, po obydwóch bokach tegoż pałacu są także schody drewniane do tegoż pałacu prowadzące, a pod takowemi urządzone wejścia do suteryn i piwnic, w pałacu tym podłogi są w tafle z desek układane, piece kaflane, pokoje niektóre olejno a niektóre farbą malowane a niektóre tapetowane, w pałacu tym mieszka matka i Główna opiekunka nieletnich rodzeństwa Biernackich właścicieli dóbr tych wraz z temiż.
Pałac ten otacza park czyli ogród dziki obejmujący w sobie drzewa dzikie akacje, kasztany, brzezinę a przeważnie dęby, dziedziniec i wjazd na takowy przed frontem pałacu jedynie otoczony jest barjerami z drzewa, ogród zaś rzeczony czyli park z powodu jak się powiedziało górzystego położenia tamującego przystęp nie jest ogrodzony w którym w pobliskości pałacu są kloaki o dwóch przedziałach z drzewa i desek zbudowane gontami kryte.
Na przeciw powyższego pałacu po drugiej stronie traktu przez folwark ten Małków przechodzącego są zabudowania gospodarcze z rzeczonego pałacu zupełnie widoczne takie:

2. Oficyna z dwóch do siebie dobudowanych części składająca się z drzewa w słupy z bali zbudowana, gontami kryta, o trzech kominach murowanych w tej mieszka dzierżawca dóbr tych Władysław Miśkiewicz.

3. Chlew od tyłu powyższej officyny pod ścianą takowej z drzewa o dwóch przedziałach zbudowany gontami kryty.

4. Kloaka także od tyłu powyższej officyny uważając o jednym przedziale z drzewa i desek zbudowana gontami kryta.

5. Gorzelnia z piwnicami i składami pod takową oraz z jednym pawilonem przy wejściu do tej gorzelni po lewej stronie uważając będącym, jednę całość z tą gorzelnią stanowiącym, masiw z cegły palonej wymurowana, papą czyli tekturą smołowcową kryta o dwóch kominach murowanych, drugi bowiem pawilon po prawej stronie przy wejściu do tej gorzelni będący, są to obory niżej pod pozycją 7 opisane oddzielny budynek stanowiące, gorzelnię tę prócz opisanego budynku składają: 1. Aparat gorzelniany, maszyna pistoryusza składająca się z dwóch garncy, ogrzewacza, trzech talerzy, kotła parowego, nilera?, rur potrzebnych na zacier 57 wierteli czynny? w stanie użytecznym. 2. Wanien fermentacyjnych z żelaznemi obręczami sztuk 8. 3. Kadek drożdżowych ośm. 4. Parnik na 27 1/2 wierteli. 5. Kadź zacierna z żelaznem mieszczeniem. 6. Młynek żelazny do gniecenia kartofli na postumencie drewnianym. 7. Młynek do suchego słodu. 8. Gniotownik żelazny do słodu zielonego. 9. Pompa miedziana do roboty z miedzianemi rurami. 10. Płuczka do kartofli drewniana z workiem żelaznym. 11. Pasów rzemiennych 4 w złym stanie. 12. Zalewnia do moczenia jęczmienia. 13. Dwie watki miedziane do drożdży. 14. Suszarnia do suszenia z blachy żelaznej. 15. Kieret? drewniany z żelaznemi trybami. 16. Kilsztok z werkiem żelaznym do mieszań. 17. Elewator z pasem parcianym i koszykami drewnianemi do ciągnienia kartofli. 19. Rezerwuar drewniany z żelaznemi obręczami. 20. Wiadro miedziane, lej i pompka miedziana. 21. Młynek żelazny stary zdezelowany do gniecenia kartofli. 22. Kran przy odbiorniku mosiężny. 23. Kran w rakiety mosiężny i pompka u kotła parowego z drewnianem tłokiem. 24. Graca? żelazna i szufla żelazna.

6. Obora w prostej linii rzeczonego pawilonu gorzelni przy wejściu do takowej po lewej stronie będącego masiw z cegły palonej murowana, papą czyli tekturą smołowaną kryta, którą od rzeczonego pawilonu przegradza brama pomiędzy tymże pawilonem a opisującą się oborą będącą, o drzwiach czyli wrotniach dwuskrzydłowych na zawiasach i hakach urządzona, prowadząca na podwórze, które opisująca się obora zaraz niżej pod pozycją 7 opisująca się okalają, a wśród którego to podwórza są studnia cegłą ocembrowana z której woda urządzonemi rurami przeprowadza się do powyżej pod pozycją 5 opisanej gorzelni, studnia wywarna, chlewik murowany papą kryty oraz chlewik do tegoż chlewika dobudowany i dwa oddzielne chlewiki z drzewa zbudowane gontami kryte.

7. Obora druga masiw murowana, papą czyli tekturą smołowcową kryta przedstawiająca niejako jak to wyżej powiedziano pawilon gorzelni.

8. Wozownia, stajnie cugowe i fornalskie w poprzek obory pod pozycją 7 opisanej pod jednym dachem massiw z cegły palonej wymurowane, z przybudowaniami w prostej linii do takowych podobnież z cegły palonej od tyłu z drzewa porządkarnią i sieczkarnią co wszystko tak jest pobudowane jak gdyby jeden budynek stanowiło który jest papą czyli tekturą smołowcową kryty, przed frontem którego to budynku oraz frontem obory pod pozycją 7 opisanej jest podwórze sztachetami drewnianemi ogrodzone a wśród którego jest

9. Studnia z pompą do wydobywania wody a przed nią koryto drewniane do pojenia inwentarza po za budynkami powyżej pozycjami 5, 6, 7 i 8 opisanemi jest

10. Ogród warzywny i owocowy od strony traktu  przez folwark ten Małków przechodzącego jedynie rowem i wałem z ziemi usypanym oddzielony.

Dalej przy wyjściu z oficyny powyżej pozycją 2 opisanej po prawej ręce uważając są

11. Kuźnia murowana papą czyli tekturą smołowcową kryta o jednym kominie kowalskim po nad dach wymurowanym, w której znajduje się miech kowalski, dwa kowadła, szrubsztaki, dwanaście pilników i kamień do ostrzenia.

12. Ogród drugi owocowy i warzywny począwszy od powyżej pod pozycją 2 opisanej oficyny i od strony traktu przez folwark ten Małków przechodzącego płotem w słupy i deski urządzonym ogrodzony.

13. Stodoła masiw z cegły palonej murowana od okapu i od strony szczytów gontami a dalej słomą kryta o dwóch klepiskach i tyluż na przestrzał dwuskrzydłowych wrotnicach.

14. Stodoła druga łącznie zpichrzem piętrowym massiw z cegły palonej murowanym w sposób takiże stodołe stanowią dwa sąsieki po bokach spichrza będące z tych jeden gontami a drugi od okapu i szczytów także gontami a dalej słomą kryte, gdyż spichrz jak się powiedziało w środku tej stodoły pobudowany dachówką jest kryty, pod jednem sąsiekiem tej stodoły są piwnice murowane.
Pomiędzy budynkami tej stodoły i spichrza a stodołą pod pozycją 13 opisaną jest przeprowadzony płot z drzewa i desek w kształcie sztachet urządzony wśród którego od strony traktu przez folwark ten przechodzącego jest brama wjazdowa i furtka do wejścia.

15. Stodoła trzecia także massiw z cegły palonej wymurowana od okapu i szczytów gontem a dalej słomą kryta o dwóch klepiskach i tyluż na przestrzał dwuskrzydłowych wrotniach.
Dalej wśród wsi Małków przy trakcie z folwarku Małków do miasta Sieradza prowadzącym po lewej stronie takowego uważając są:

16. Koszary dwanaścioraki dla ludzi dworskich N. tablicy 4 oznaczone, na podmurowaniu z cegły urządzonem, z drzewa w słupy z bali zbudowane, gontami kryte, o kominie murowanym.

17. Dom karczma dworska N tablicy 9 oznaczony na podmurowaniu z cegły urządzonem z drzewa w słupy z bali zbudowany o jednym kominie murowanym, połowa którego to domu przy wejściu do takowego po lewej stronie gontami kryta, stanowi własność dworską, a druga należy do uwłaszczonego włościanina. Od tyłu powyższej karczmy uważając jest oborka z drzewa zbudowana słomą kryta.

18. Studnia obok powyższej karczmy balami ocembrowana z żurawiem do wydobywania wody.
Po drugiej zaś stronie rzeczonego wyżej traktu na wprost koszar pod pozycją 16 opisanych jest:

19.Chałupa dla pachciarza N. tablicy 6 oznaczona na podmurowaniu z cegły urządzonem z drzewa w słupy z bali zbudowana, słomą kryta o jednym kominie murowanym pod tylną ścianą której to chałupy jest dobudowana z drzewa obórka słomą kryta, jak mieszkający w tej chałupie pachciarz dzierżawcy dóbr tych Lewek Skorupa podał mająca być jego własna.

We wsi Duszniki są:
a mianowicie przy tejże wsi od strony folwarku Małków uważając przy trakcie tegoż folwarku do miasta Warty prowadzącego:

20. Koszary dwanaścioraki dla ludzi dworskich massiw z cegły palonej murowane, gontami kryte o trzech kominach murowanych.

21. Obora dla bydła ordynaryuszów dworskich na przeciw powyższych koszar drugiej stronie rzeczonego traktu na podmurowaniu z cegły z drzewa w słupy z bali zbudowane słomą kryta.
Przy drugim zaś końcu rzeczonej wsi Duszniki przyrzeczonym wyżej trakcie do miasta Warty prowadzącym są:

22. Dom karczma dworska wraz z stajnią wjezdną pod jednym dachem z cegły palonej wymurowana gontami kryta, o jednym kominie murowanym.

23. Studnia obok tej karczmy balami ocembrowana z żurawiem do wydobywania wody.

24. Chałupa dwojaki na górze z drzewa w słupy z bali zbudowana, słomą kryta, o jednym kominie murowanym.

"Działo się na gruncie dóbr Małków Cielecki Powiecie Turekskim dnia czternastego / dwudziestego szóstego października 1874 r."

Folwark Zmyślona

25. Domek mały na podmurowaniu z cegły urządzonem z drzewa w słupy z bali zbudowany gontami kryty o jednym kominie murowanym.

26. Owczarnia w poprzek powyższego domu massiw z cegły palonej wymurowana, gontami kryta.

27. Stodoła w poprzek powyższej owczarni a czołem na dom pod pozycją 25 opisany, w szczyty z cegły palonej a dalej z drzewa i desek zbudowana, słomą kryta o trzech klepiskach i tyluż na przestrzał dwuskrzydłowemi wrotniami.

28. Studnia balami ocembrowana z kołowrotem i łańcuchem oraz wiadrem okutem do wydobywania wody, nad którą to studnią jest urządzony dach, gontami kryty.

W tem miejscu nadmienia działający Komornik że nomenklatury o których dział Iszy wykazu hipotecznego zajmujących się dóbr Małków Cielecki wspomina mianowicie Folwark Młyn, Karczma Zmyślona z folwarku Dezerta, Karczma Rakówka oraz dwa Wiatraki, w tychże dobrach zajmowanych Małków Cielecki obecnie wcale nie egzystują.


Potem opisano grunta, wysiew, inwentarz żywy i martwy, służebności włościan, podatki.


piątek, 10 grudnia 2021

Inwentarz Dąbrówka Zgniła (1836)

Źródło inwentarza:
Dowody majątku Dąbrówka Zgniła. Księgi i akta hipoteczne Sądów w Sieradzu 839/1815. (Archiwum Państwowe w Łodzi, oddział w Sieradzu)
Tekst z oryginalnego inwentarza przepisał Piotr Tameczka.


"Działo się na gruncie wsi Dąbrówki zgniłey części Litera A w zamięszkaniu dworskim, dnia dwudziestego siódmego października / ósmego listopada tysiąc ośmset trzydziestego szóstego roku."

Piotr Mierzewski dziedzic Dąbrówki litera A zadłużył się u Teodora Krąkowskiego, który dług ten scedował na rzecz Karola Wierusz Kowalskiego, ten zaś zażądał od Komornika Wincentego Gustowskiego egzekucji zaległości wraz z należnym procentem. Piotr Mierzewski nie zaspokoił żądań wierzyciela, stąd Komornik zajął pomienione dobra na sprzedaż publiczną.


1. Dwór z drzewa sosnowego w węgły, ściany zewnątrz i wewnątrz gliną wylepione, w którym cztery pokoje, a z tych trzy z podłogami i piecami z cegły a czwarty z podłogą z cegły, kuchnia bez podłogi, schowanie, komin murowany z cegły nie paloney, okucia u okien i drzwi proste, budynek ten stary, dach kryty szkudłami lecz te w części iuż popsuły się, i słomą mieyscami pokrycie nastąpiło, długości łokci miary warszawskiey 30, szerokości 14, wysokości 4. Przyciesi trzeba podciągnąć i od dołu dać po pare nowych beli.

2. Spichrz w blochy rznięte w węgły stawiany, z drzwiami iednemi i zamkiem, z podłogą i posową z tarcic oraz z przegrodami z blochów do sypania zboża, dach słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 10, szerokości 10, wysokości 4. Przyciesi i ściany pognite.

3. Sklep w którym znayduią się trzy przegrody, z drzewa sosnowego w bale słupy stawiany, dach słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 10, szerokości 7 1/2, wysokości 3. Potrzebuie znaczney reperacyi.

4. Staynia z komorką, wozownią i drwalnia, z drzewa sosnowego w bale, słupy stawiane, w którey podłoga, posowa i drzwi z szkoblami, dach słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 30, szerokości 9, wysokości 4.

5. Chlewy w których cztery przegrody, drzwi siedem na biegunach, z bali w słupy stawiane, dach słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 22 1/2, szerokości 7, wysokości 3 1/2.

6. Owczarnia z wrotami na biegunach, w blochy łupane w węgły stawiana, dach słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 22 1/2, szerokości 9, wysokości 3 1/2. Zupełnie zdezelowana.

7. Obora z wrotami i drzwiami, z blochów łupanych w słupy stawiana, dach słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 15, szerokości 7 1/2, wysokości 3 1/2. Potrzebuie przyciesi i ścian nowych.

8. Stodoła o iednym klepisku, z bali i blochów łupanych w słupy stawiana, dach słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 39, szerokości 15, wysokości 5. Pochylona, potrzebuie przyciesi, ścian.

Podwórze ogrodzone żerdziami i różnemi kawałkami.

9. Studnia z bali sosnowych cymbrowana.

10. Chałupa wieyska o iedney izbie, komorze i sieni, z blochów łupanych stawiana, dach słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 15, szerokości 7 1/2, wysokości 3. Zupełnie zdezelowana.

11. Chałupa dwojaki o dwóch izbach, sieni, z blochów ciesanych w węgły stawiana, dach słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 37 1/2, szerokości 9, wysokości 3. Zupełnie zdezelowana.

Oborka przybudowana z drzewa starego w słupy.

12. Chałupa pojedyńcza o iedney izbie, sieni i komorze, z drzewa w słupy stawiana, dach słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 30, szerokości 8, wysokości 3. Potrzebuie znaczney reperacyi.

13. Chałupa pojedyńcza o iedney izbie, sieni i komorze, z drzewa łupanego w węgły stawiana, dach słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 37 1/2, szerokości 7 1/2, wysokości 3. Potrzebuje reperacyi.

14. Chałupa pojedyńcza pusta o iedney izbie i komorze, z drzewa łupanego w węgły stawiana, dach słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 30, szerokości 8, wysokości 3. Zupełnie nie zdatna do mięszkania.

15. Stodołka wieyska stara, z chrustu w słupy stawiana, bez wrot, pusta, dach słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 33, szerokości 7 1/2, wysokości 3.  

Przy opisie gruntów wzmiankowano: pastwisko Tokarzew, łąka Trzcinówka (przy Ocinie), łąka Trzcianka, pastwisko Kierzki, działek Kaczmica?, pole Przydziałek, wieś Żabiniec (przy Mantykach).

wtorek, 7 grudnia 2021

Inwentarz Kobierzycko (1835)

Źródło inwentarza:
Dowody majątku Kobierzycko. Księgi i akta hipoteczne Sądów w Sieradzu 839/1829. (Archiwum Państwowe w Łodzi, oddział w Sieradzu)
Tekst z oryginalnego inwentarza przepisał Piotr Tameczka.


"Działo się na gruncie wsi Kobierzycka Powiecie Wartskiem Obwodzie Kaliskiem w zabudowaniu dworskiem dnia dwudziestego września / drugiego października 1835 roku."

Andrzej Bardzki zapisał dobra Kobierzycko synom Michałowi i Ignacemu Bardzkim, córkom zaś Ludwice i Nepomucenie sumy posagowe ustanowił. Bracia zobowiązani zostali zapłacić sumy posagowe siostrom gdy te wyjdą za mąż łącznie z procentem do tego czasu liczonym. W 1821 roku Michał Bardzki sprzedał Ignacemu swoją część prawa do dóbr Kobierzycka. Nepomucena zcedowała hipotecznie lokowaną resztującą sumę 47.500 zp. z procentem na Wincentego Prądzyńskiego. Ten zaś z tej sumy 23.400 zp. z prowizją przekazał i ustąpił swej małżonce Salomei z Mierzyńskich Prądzyńskiej. Komornik Józef Narczyński występując w imieniu małżonków Prądzyńskich zażądał od Ignacego Bardzkiego spłaty 47.500 zp. z procentem, a nie uzyskawszy jej zajął dobra Kobierzycko na sprzedaż publiczną w drodzę przymuszonego wywłaszczenia. W tym czasie dobra dzierżawione były przez Ksawerego Mellerowicza.


Zabudowania dworskie w wsi Kobierzycko

1. Dwór o pięciu pokoiach, iedney sali iadalney, dwóch schowaniach, kuchni, izbie czeladniey, sieni, na górze są dwa pokoiki z poddaszami, we wszystkich pokojach, schowaniach, kuchni i sieni są podłogi z tarcic, przy drzwiach są zamki z kluczami, okien w całym dworze na zawiasach iest czternaście, pod dworem są trzy piwnice z cegły murowane, w niektórych pokoiach są piece z kachli, w niektórych kominki. [Dwór] na podmurowaniu z bali na węgieł budowany, kominy murowane trzy, na dachu są dwie drabiny na słupach postawione, dach dranicami kryty, długości łokci miary warszawskiey 42, szerokości 20 1/4, wysokości 5. [Potrzebuie] przyciesi nowych i reperacyi dachu.

2. Spichrz z drzewa kostkowego na węgieł budowany, dach słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 21, szerokości 13, wysokości 4.

Przy dworze znayduie się ogród owocowy. Przy spichlerzu iest wychodek z tarcic.

3. Lamus łącznie i wozownia, z bali zrzniętych budowane, dach słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 30, szerokości 11 1/4, wysokości 4. [Potrzebuie] przyciesi nowych.

W podwórzu gołębnik na słupie z tarcic.

4. Chlewik na drobiazg, z tarcic i żerdzi budowany, dach słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 12, szerokości 6, wysokości 2 1/2.

5. Stodoła nowa na podmurowaniu o dwóch klepiskach, z bali rzniętych budowana, dach słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 80, szerokości 20, wysokości 5 1/2.

6. Stodoła druga o iednym klepisku, z tarcic w słupy budowana, bez przyciesi i bez wiązania, dach słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 45, szerokości 18, wysokości 3 1/2.

7. Owczarnia z dwoma wystawami na podmurowaniu, od dołu z drzewa, w 1/3 części z bali, a w 2/3 częściach w strychulce z gliną budowana, dach słomą a u dołu sześć szorów szkudłami kryty, długości łokci miary warszawskiey 71, szerokości 19, wysokości 4. [Potrzebuie] poprawienia ścian i dachu.

8. Stodoła o dwóch klepiskach, w 1/3 części z bali, a w 2/3 częściach w strychulce z gliną budowana, dach słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 45, szerokości 19 1/2, wysokości 5. [Potrzebuie] reperacyi przyciesi.

9. Stodoła zrobiona z obory łącznie i staynie, z drzewa kostkowego i z bali w słupy budowana, dach słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 84, szerokości 20, wysokości 3 1/2. [Potrzebuie] nowego przestawienia.

10. Chlewy o dwóch przedziałach z wystawą, z bali i drzewa kostkowego w słupy budowane, dach słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 17 1/2, szerokości 10, wysokości 3.

11. Chlewy w klamre postawione, z bali zrzniętych w słupy budowane, dach słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 59, szerokości 7, wysokości 3. [Potrzebuie] reperacyi wewnątrz podłóg.

12. Obora, z bali zrzniętych w słupy budowana, dach słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 60, szerokości 15, wysokości 3 1/2. [Potrzebuią] reperacyi przyciesi, szczyty.

13. Gorzelnia spustoszała, czyli zrąb z gorzelni w roku zeszłym zawaloney, z drzewa w strychulce z gliną budowane, kozłów ani żadnego dachu na takowey nie masz, długości łokci miary warszawskiey 26, szerokości 13, wysokości 4. [Potrzebuie] zupełnie nowego wystawienia.

14. Przy gorzelni przystawka, z bali w słupy budowana, dach gontami kryty, długości łokci miary warszawskiey 17 1/2, szerokości 9 1/2, wysokości 3 1/2.

Obok gorzelni są trzy studnie drzewem ocembrowane z żurawiami, przy iedney iest wiadro w żelazo okute, są oraz koryta do poienia inwentarza.

15. Browar pusty, z drzewa kostkowego i z bali budowany, dach w połowie dranicami pokryty, druga połowa zupełnie bez dachu, długości łokci miary warszawskiey 33, szerokości 13 1/2, wysokości 4. [Potrzebuie] nowego przestawienia.

Podworze około zabudowań dworskich ogrodzone iest płotem z żerdzi łupanych i ciosanych. W tym mieyscu Wny Mellerowicz Dzierżawca oświadcza, że stodoła wyżey pod Nrem szostym opisana iest Jego własnością będąc przez Niego kosztem własnym wystawioną, a zatem zastrzega sobie wolność rozebrania w każdym czasie takowey i wzięcia z sobą materyałów z niey pozostałych.

Zabudowania wieyskie w wsi Kobierzycko.

1. Chałupa o 1dney izbie, komorze i sieni w którey Józef Zgolak półrolnik mieszka, z drzewa kostkowego na węgieł budowana, dach słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 21, szerokości 10, wysokości 3 3/4.

Chlewik przystawiony, z blochów budowany, dach słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 3, szerokości 9, wysokości 2.

Szopa i komorka, z drzewa łupanego budowana, dach słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 12, szerokości 6, wysokości 3.

Obora i staynia, z drzewa kostkowego w słupy budowana, dach słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 18, szerokości 8, wysokości 3.

Studnia z żurawiem drzewem ocembrowana.

Stodoła stara, z drzewa łupanego i żerdzi budowana, dach słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 24, szerokości 12, wysokości 2. Stodoła ta dla starości w ziemię wlazła.
 
2. Chałupa o iedney izbie, komorze i sieni w którey Andrzey Paluch zagrodnik mieszka, z drzewa kostkowego w słupy budowana, dach słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 22, szerokości 9, wysokości 3 1/2.

Oborka, z drzewa kostkowego w słupy budowana, dach słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 10, szerokości 8, wysokości 3.

Sołek, z drzewa kostkowego w słupy budowany, dach słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 6, szerokości 6, wysokości 3.

Studnia z żurawiem drzewem ocembrowana.

Stodoła, z drzewa kostkowego w węgieł budowana, dach słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 25, szerokości 10, wysokości 3 1/2.

3. Chałupa o 3ch izbach, dwóch komorach oborze i sieni w którey Stanisław? Machlański zagrodnik, Julianna Chamna komornica i Tomasz Michalski włodarz mieszkaią, z drzewa kostkowego w słupy budowana, dach słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 20, szerokości 16, wysokości 4.

Chlewik przystawiony, z drzewa łupanego budowany, dach słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 5, szerokości 7, wysokości 2 1/2.

4. Chałupa o iedney izbie, komorze i sieni w którey Maciey Machlański zagrodnik mieszka, z drzewa kostkowego na węgieł budowana, dach słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 23, szerokości 10, wysokości 4. Od tyłu potrzebuie przyciesi.

Stodoła, z drzewa łupanego budowana, dach słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 27, szerokości 12, wysokości 3. [Potrzebuie] ścian poprawienia.

5. Chałupa o iedney izbie, komorze i sieni w którey Stanisław Zgolak zagrodnik mieszka, z drzewa kostkowego na węgieł budowana, dach słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 18, szerokości 9, wysokości 3 1/2.  

Chlewik przystawiony, z żerdzi budowany, dach słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 4, szerokości 6, wysokości 2.

Studnia z żurawiem drzewem ocembrowana.

6. Karczma o dwóch izbach, dwóch komorach i sieni w którey Wawrzyniec Kantarek karczmarz i Andrzey Gurzyński kowal mieszkaią, z drzewa kostkowego na węgieł budowana, dach słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 29 1/2, szerokości 12, wysokości 4. [Potrzebuie] poprawienia dachu.

Chlewik przystawiony, z tarcic budowany, dach z tarcic, długości łokci miary warszawskiey 5 1/2, szerokości 4 1/2, wysokości 3.

Stodołka, z żerdzi budowana, dach słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 26, szerokości 8, wysokości 3.

Kuźnia z wystawą, z drzewa kostkowego w słupy budowana, dach szkudłami kryty, długości łokci miary warszawskiey 15, szerokości 9, wysokości 4.

7. Chałupa o iedney izbie, komorze i sieni w którey Tomasz Machlański komornik mieszka, z drzewa kostkowego na węgieł budowana, dach słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 20, szerokości 10, wysokości 3 1/2. [Potrzebuie reperacyi] przyciesi.

Stodołka pusta, z drzewa kostkowego na węgieł budowana, dach słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 26, szerokości 10, wysokości 3. [Potrzebuie] nowego przestawienia.

8. Chałupa o iedney izbie, komorze i sieni w którey Franciszka Swidlińska? komornica mieszka, z drzewa kostkowego na węgieł budowana, dach słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 18, szerokości 9, wysokości 3 1/4. Dla starości upadkiem grozi.

Stodoła pusta, z drzewa kostkowego na węgieł budowana, dach słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 28, szerokości 11, wysokości 3. [Potrzebuie] nowego przestawienia. [Potrzebuie] przestawienia.

9. Chałupa o dwóch izbach i sieni z chlewikiem, w którey Łukasz Rembalski zagrodnik mieszka, z drzewa w słupy i strychulce z gliną budowana, dach słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 28, szerokości 10, wysokości 4. Dla starości zawaleniem grozi.

Sołek, z drzewa kostkowego na węgieł budowany, dach słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 6, szerokości 6, wysokości 3.

Stodoła, z bali zrzniętych w słupy budowana, dach słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 27, szerokości 11, wysokości 3. [Potrzebuie] przyciesi.

10. Chałupa o iedney izbie, komorze i sieni, w którey Ignacy Pawlak zagrodnik mieszka, z drzewa kostkowego na węgieł budowana, dach słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 24, szerokości 10, wysokości 3 1/2. [Potrzebuie] przyciesi.

Obora i chlewy, z drzewa kostkowego w słupy budowane, dach słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 24, szerokości 7, wysokości 3.

Zrąb od sołku, z drzewa kostkowego na węgieł budowany, dach słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 6, szerokości 5, wysokości 3 1/2.

Stodołka, z drzewa i żerdzi w słupy budowana, dach słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 23, szerokości 14, wysokości 3.

11. Chałupa o iedney izbie, komorze i sieni i staienka, w którey Jakób Stempniak półrolnik mieszka, z drzewa kostkowego na węgieł i słupy budowana, dach słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 24, szerokości 10, wysokości 4.

Oborka, z drzewa kostkowego w słupy budowana, dach słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 14, szerokości 8, wysokości 3. [Potrzebuie reperacyi] przyciesi.

Zrąb od stayni, z drzewa kostkowego w węgły budowany, dach słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 8, szerokości 7, wysokości 3 1/2.

Sołek, z drzewa kostkowego na słupy budowany, dach słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 9, szerokości 7, wysokości 3 1/2.

Stodoła, z drzewa łupanego i żerdzi w słupy budowana, dach słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 24, szerokości 14, wysokości 3. [Potrzebuie] słupów nowych.

12. Dom o dwóch izbach, czterech komorkach i sieni, w którym Paweł Tomczyński owczarz mieszka, z bali zrzniętych w słupy budowany, dach słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 20, szerokości 16, wysokości 4.

Chlewik, z drzewa w słupy budowany, dach słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 6, szerokości 6, wysokości 3.

13. Chałupa o iedney izbie, komorze i sieni, w którey Kasper Kostalski fornal i Marcin Rosiak komornik mieszkaią, z drzewa kostkowego i bali na węgieł budowana, dach słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 17, szerokości 9, wysokości 3 1/2. [Potrzebuie reperacyi] przyciesi.

14. Chałupa o iedney izbie, komorze i sieni, w którey Roch Chałaciak ratay mieszka, z drzewa kostkowego na węgieł budowana, dach słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 18, szerokości 9, wysokości 3 1/2. [Potrzebuie] przestawienia.

15. Chałupa o iedney izbie, sieni i komorze oraz komorka przystawiona, w którey Antoni Stempniak zagrodnik mieszka, z drzewa kostkowego na węgieł budowana, dach słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 23, szerokości 8, wysokości 3 1/2.

Obora, szopa i staienka, z drzewa łupanego budowane, dach słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 18, szerokości 7, wysokości 3.

Stodoła, z drzewa łupanego budowana, dach słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 25 1/2, szerokości 19?, wysokości 3.

16. Chałupa o dwóch izbach, dwóch komorach i sieni, w którey Wincenty Jarosławski dwóch dniowy gospodarz i Antonina Formańska? komornica mieszkaią, z drzewa w słupy i strychulce z gliną budowana, dach słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 28?, szerokości 10?, wysokości 3. [Potrzebuie] przestawienia ścian i dachu.

17. Chałupa o iedney izbie, komorze i sieni, w którey Michał Paluch komornik mieszka, z drzewa kostkowego w węgły budowana, dach słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 17, szerokości 8 1/2, wysokości 3 1/2. [Potrzebuie] poprawienia dachu.

Stodoła, obora i szopa łącznie, z drzewa łupanego w słupy budowane, dach słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 33, szerokości 9, wysokości 3 1/2. [Potrzebuią] przestawienia.

Komorka, z drzewa łupanego w słupy budowana, dach słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 6, szerokości 5, wysokości 3. [Potrzebuie] przestawienia.

18. Dom o czterech izbach, czterech komorach, w którym Mateusz Florczyk, Szymon Kruszyński i Maryanna Florczykowa komornicy mieszkaią, z bali zrzniętych w słupy budowany, dach słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 25, szerokości 12, wysokości 3 1/2.

Obora i stodoła, z drzewa łupanego w słupy budowane, dach słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 21, szerokości 8, wysokości 3.

19. Chałupa o dwóch izbach, komorze, oborze i sieni, w którey Piotr Pawlaczyk komornik mieszka, z drzewa w słupy i strychulce z gliną budowana, dach słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 24, szerokości 15, wysokości 3 1/2. Na tey chałupie dach zawalony.

Stodoła stara, z drzewa łupanego budowana, dach słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 16, szerokości 8, wysokości 3. Zawaleniem grozi.

20. Chałupa o dwóch izbach, komorze i sieni, w którey Paweł Berczak komornik i Katarzyna Waluska komornica mieszkaią, z drzewa kostkowego w węgieł budowana, dach słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 22, szerokości 8, wysokości 3 1/2. [Potrzebuie reperacyi] przyciesi.

Stodołka, z żerdzi budowana, dach słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 12, szerokości 8, wysokości 3.

21. Karczma o dwóch izbach, dwóch komorach i sieni, w którey Katarzyna Rutkowska wdowa karczmarka i Woyciech Krakowiak zagrodnik mieszkaią, z bali w słupy budowana, dach słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 24, szerokości 8, wysokości 4.

22. Chałupa o iedney izbie, komorze i sieni oraz oborka, w którey Jan Polesiński młynarz mieszka, z bali i kostkowego drzewa na węgieł budowana, dach słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 21, szerokości 9, wysokości 3. [Potrzebuie] przestawienia.

Wiatrak dominialny w średnim stanie.

23. Dom o dwóch izbach, dwóch komorach i sieni z oborami, w którey Paweł Pluta i Bogusław Zciwek? komornicy mieszkaią, z bali na słupy budowany, dach słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 25, szerokości 14, wysokości 4. [Potrzebuie reperacyi] przyciesi.

Zrąb od chałupy, z drzewa kostkowego na węgieł budowany, dach słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 19, szerokości 10, wysokości 4.  

24. Chałupa o iedney izbie, komorze i sieni, w którey Jan Oleynik zagrodnik mieszka, z drzewa kostkowego na węgieł budowana, dach słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 22, szerokości 9, wysokości 3 1/2. [Potrzebuie reperacyi] dachu i przyciesi.

Oborka przystawiona, z drzewa łupanego budowana, dach słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 7 1/2, szerokości 7, wysokości 2 1/2.

Stodoła, z drzewa łupanego budowana, dach słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 23, szerokości 12, wysokości 2 3/4.

25. Chałupa o iedney izbie, komorze i sieni, w którey Bartłomiey Kraiewski komornik mieszka, z drzewa kostkowego na węgieł budowana, dach słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 20, szerokości 8, wysokości 3. [Potrzebuie] przestawienia.

26. Chałupa o iedney izbie, komorze i sieni, w którey Roch Libiszewski komornik mieszka, z drzewa kostkowego na węgieł budowana, dach słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 21, szerokości 10, wysokości 4. [Potrzebuie] poprawienia dachu i przyciesi nowych.

27. Chałupa o czterech izbach, dwóch komorach i sieni, w którey Antoni Matusiak, Mikołay Matusiak komornicy, Barbara Chamna i Marcin Kita komornice mieszkaią, z drzewa kostkowego w słupy budowana, dach słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 24, szerokości 17, wysokości 3 1/2.

Obora, z drzewa kostkowego wsłupy budowana, dach słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 15 1/2, szerokości 7, wysokości 3.

Stodoła, z drzewa łupanego w słupy budowana, dach słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 25, szerokości 9, wysokości 3 1/2.

Potem opisano wysiewy, powinności, załogi, daniny i różne obowiązki włościan, czynsze, inwentarze dworskie (owce), porządki gospodarskie dworskie, naczynia w gorzelni gruntowe, w browarze, statki gruntowe dworskie w kuźni, porządki w wiatraku, rozległość dóbr, podatki.

sobota, 4 grudnia 2021

Inwentarz Zadąbrowie (1839)

Źródło inwentarza:
Dowody majątku Zadąbrowie. Księgi i akta hipoteczne Sądów w Sieradzu 839/1881. (Archiwum Państwowe w Łodzi, oddział w Sieradzu)
Tekst z oryginalnego inwentarza przepisał Piotr Tameczka.


Dobra ziemskie Zadąbrowo inaczej zwane Zadąbrowice składające się z folwarku i wsi zarobnej tej nazwy oraz Pustkowia Poddębina położone w Powiecie Wartskim, Obwodzie i Gubernii Kaliskiej, gminie Zadąbrowo, należące do sukcesorów Floriana Szeliskiego to jest: braci Piotra i Michała Szeliskich, na żądanie dzierżawcy dóbr Zadąbrowo Antoniego Dąbrowskiego zajęte zostały przez Komornika Tomasza Kozłowskiego na sprzedaż publiczną w drodzę przymuszonego wywłaszczenia na satysfakcję sumy 9000 złotp. z większej sumy początkowej 100000 złp. a po opłacie listami zastawnymi z sumy 83000 złp. pochodzącej.

Zabudowania dworskie w wsi Zadąbrowo.

1. Dwór z wystawą na czterech słupach, o czterech pokojach, schowaniu, kredensie i sieni, budowany z bali gliną z wapnem zewnątrz i wewnątrz obrzucony, z kominem murowanym, dach gontem kryty, długi miary warszawskiey łokci 26, szeroki 16, wysoki 4.

2. Kuchnia o dwóch izbach, komorach i jednej sieni, budowana z bali w słupy, wewnątrz obrzucona, z kominem lepionym, dach słomą kryty, długa miary warszawskiey łokci 26, szeroka 13, wysoka 4.

3. Staynie budowane z bali rzniętych, w słupy na podmurowaniu kamiennem, dach słomą kryty, długie miary warszawskiey łokci 38, szerokie 11, wysokie 4.

4. Chlewy i kurniki nowo postawione i nie dokończone, budowane z bali rzniętych w słupy na podmurowaniu kamiennem, dach słomą kryty, długie miary warszawskiey łokci 31 1/2, szerokie 13, wysokie 4.

5. Owczarnia nowa, budowana w ryglówkę w słupy na podmurowaniu, dach słomą kryty, długa miary warszawskiey łokci 65, szeroka 17, wysoka 4.

6. Stodoła o 3ch klepiskach, budowana z bali w słupy, dach słomą kryty, długa miary warszawskiey łokci 125, szeroka 16, wysoka 4. Przestawienia [potrzebuje].

7. Stodoła o 1 klepisku, budowana z różnego drzewa w słupy, dach słomą kryty, długa miary warszawskiey łokci 42, szeroka 15, wysoka 4.

8. Obory budowane z drzewa kostkowego i bali w słupy, dach słomą kryty, długie miary warszawskiey łokci 57, szerokie 16, wysokie 3.

9. Chlew przystawiony do teyże budowany z dyli w słupy, dach słomą kryty, długi miary warszawskiey łokci 15, szeroki 8, wysoki 3.

10. Szopa czyli bróg na słupach na zboże, dach słomą kryty, długa miary warszawskiey łokci 42, szeroka 14, wysoka 6.

11. Gołębnik nowy na słupie.

Studnia drzewem ocembrowana z żurawiem, zwojem i wiadrem okutem, przy której są dwa koryta do pojenia inwentarza.

11. Szpichrz budowany z bali na węgieł i słupy, dach słomą kryty, długa miary warszawskiey łokci 14 1/2, szeroka 12, wysoka 4.

12. Buda dla psów budowana z desek w słupy, dach słomą kryty, długa miary warszawskiey łokci 3 1/2, szeroka 3 1/2, wysoka 3.

13. Piece dwa do suszenia lnu, pod szopą na słupach, budowane z cegły murowane z kominem lepionym, dach słomą kryty.

Sklep w ziemi na warzywo przy kuchni drzewem wyłożony i ziemią kryty.

Podwórze i dziedziniec oraz ogród owocowy z tyłu dworu, ogrodzone są płotami z żerdzi łupanych w słupy i sparniki.

Zabudowania wieyskie.

1. Chałupa z wystawą o jednej izbie, komorze i sieni, budowana z drzewa kostkowego na węgieł z kominem lepionym, dach słomą kryty, długa miary warszawskiey łokci 20, szeroka 8 1/2, wysoka 3 1/2.

Obora budowana z różnego drzewa w słupy, dach słomą kryty, długa miary warszawskiey łokci 17, szeroka 6, wysoka 3.

Stodoła budowana z okrąglaków i dyli w słupy, dach słomą kryty, długa miary warszawskiey łokci 20, szeroka 12, wysoka 4.

2. Chałupa o 1 izbie i sieni łącznie z chlewikiem, budowana z drzewa kostkowego w węgieł z kominem lepionym, dach słomą kryty, długa miary warszawskiey łokci 25, szeroka 9, wysoka 3 1/2. Przestawienia [potrzebuie].

Obórka, staynia i szopa, budowane z dyli w słupy, dach słomą kryty, długa miary warszawskiey łokci 18, szeroka 8, wysoka 3.

Studzienka drzewem ocembrowana z żurawiem.

Stodoła budowana z drzewa okrąglaków i żerdzi w słupy, dach słomą kryty, długa miary warszawskiey łokci 25, szeroka 12, wysoka 4.

3. Chałupa o 1 izbie i sieni, budowana z drzewa kostkowego i dyli w słupy z kominem lepionym, dach słomą kryty, długa miary warszawskiey łokci 17, szeroka 10, wysoka 4. Upadkiem grozi.

4. Chałupa o jednej izbie i sieni łącznie z oborką, budowana z różnego drzewa w słupy z kominem lepionym, dach słomą kryty, długa miary warszawskiey łokci 17, szeroka 8, wysoka 3 1/2.

5. Chałupa o trzech izbach, komorze i sieni przy której są przystawione dwa małe chlewiki, budowana z drzewa kostkowego z kominem lepionym, dach słomą kryty, długa miary warszawskiey łokci 22, szeroka 11, wysoka 3 1/2. Zawaleniem grozi.

Stodoła nowa budowana z bali na węgieł, dach słomą kryty, długa miary warszawskiey łokci 30, szeroka 15, wysoka 4.

6. Chałupa o 1 izbie, komorze i sieni, budowana z drzewa kostkowego na węgieł, z kominem lepionym, dach słomą kryty, długa miary warszawskiey łokci 18, szeroka 9, wysoka 3 1/2.

Obórka budowana z dyli w słupy, dach słomą kryty, długa miary warszawskiey łokci 11, szeroka 7, wysoka 4.

Stodoła budowana z dyli i żerdzi łupanych, dach słomą kryty, długa miary warszawskiey łokci 19, szeroka 11, wysoka 4.

7. Chałupa o 1 izbie, sieni z szopą, budowana z drzewa kostkowego na węgieł, z kominem lepionym, dach słomą kryty, długa miary warszawskiey łokci 16, szeroka 7, wysoka 4.

Obórka budowana z okrąglaków, dach słomą kryty, długa miary warszawskiey łokci 10, szeroka 5, wysoka 3.

8. Chałupa o jednej izbie, sieni z chlewikiem, budowana z drzewa kostkowego z kominem lepionym, dach słomą kryty, długa miary warszawskiey łokci 15, szeroka 6, wysoka 3. Zawaleniem grozi.

9. Chałupa o 1 izbie, sieni z obórką, budowana z drzewa kostkowego z kominem lepionym, dach słomą kryty, długa miary warszawskiey łokci 31, szeroka 9, wysoka 4.

Stodoła, budowana z różnego drzewa w słupy, dach słomą kryty, długa miary warszawskiey łokci 18, szeroka 10, wysoka 3. Zawaleniem grozi.

10. Karczma o dwóch izbach, komorze i sieni, budowana z bali w słupy z kominem z pecy murowanym, dach słomą kryty, długa miary warszawskiey łokci 25, szeroka 11, wysoka 3 1/2.

Staynia wjezdna, budowana z bali w słupy, dach słomą kryty, długa miary warszawskiey łokci 39, szeroka 16, wysoka 4.

11. Kuźnia z mięszkaniem dla kowala, budowana z bali w słupy z kominem z surówki, dach gontami kryty, długa miary warszawskiey łokci 19, szeroka 9, wysoka 3 1/2.

Obórka budowana z różnego drzewa, dach słomą kryty, długa miary warszawskiey łokci 13, szeroka 10, wysoka 3.

12. Chałupa o jednej izbie, sieni i komorze, budowana z drzewa starego w słupy, dach słomą kryty, długa miary warszawskiey łokci 18, szeroka 9, wysoka 3. Zupełnie zdezelowana.

13. Chałupa o jednej izbie, komorze i sieni, do której przystawiony chlewik, budowana z dyli w słupy z kominem lepionym, dach słomą kryty, długa miary warszawskiey łokci 18, szeroka 19, wysoka 3.

Studzienka drzewem ocembrowana bez żurawia.

14. Chałupa o 1 izbie, komorze i sieni, budowana z drzewa kostkowego w słupy, z kominem lepionym, dach słomą kryty, długa miary warszawskiey łokci 18, szeroka 8, wysoka 3 1/2.

Obora i Staynia, budowane z różnego drzewa w słupy, dach słomą kryty, długa miary warszawskiey łokci 18, szeroka 6, wysoka 4. Zawaleniem grozi.

Stodoła budowana z różnego drzewa w słupy, dach słomą kryty, długa miary warszawskiey łokci 19, szeroka 11, wysoka 4. Przestawienia [potrzebuie].

Stodoła budowana z różnego drzewa w słupy, dach słomą kryty, długa miary warszawskiey łokci 18, szeroka 11, wysoka 4. Przestawienia [potrzebuie].

15. Chałupa o 2 izbach, 2 komorach i sieni, budowana z bali w słupy, z kominem z surówki, dach słomą kryty, długa miary warszawskiey łokci 20, szeroka 11, wysoka 4.

16. Chałupa czworaki nowo postawiona, niedokończona, budowana z bali rzniętych w słupy, dach słomą kryty, długa miary warszawskiey łokci 30, szeroka 17, wysoka 4.

17. Chałupa nowe czworaki budowana z bali rzniętych w słupy z kominem z surówki, dach słomą kryty, długa miary warszawskiey łokci 30, szeroka 17, wysoka 4.

Pustkowie Podębina

1. Chałupa o 2ch izbach, komorze i sieni, budowana z drzewa kostkowego na węgieł z kominem lepionym, dach słomą kryty, długa miary warszawskiey łokci 24, szeroka 12, wysoka 3. Zawaleniem grozi.

Obórka budowana z żerdzi w słupy, dach słomą kryty, długa miary warszawskiey łokci 9, szeroka 8, wysoka 3. Zawaleniem grozi.

Następnie opisano posadę włościan (wymieniono karczmarza Macieja Szymańskiego z Zadąbrowia, karczmarza Jana Grajczyka z Poddębiny, Szymona Gałęskiego kowala), wysiewy, rozległość dóbr, podatki, bory.