-->

czwartek, 2 stycznia 2025

Bolkówek

Spis 1925:
Bolkówek, osada, pow. wieluń, gm. Skrzynno. Budynki z przeznaczeniem mieszkalne 1. Ludność ogółem: 12. Mężczyzn 6, kobiet 6. Ludność wyznania rzymsko-katolickiego 12. Podało narodowość: polską 12.
 
Bolkówek, dawniej folwark w obecnej gminie Ostrówek.



sobota, 28 grudnia 2024

Dworek na Polesiu Podłęskim

W ubiegłym roku podczas jednego z  wyjazdów rowerowych postanowiłem odwiedzić miejsce gdzie znajdował się dawniej folwark w niedalekim Polesiu Podłęskim. Ku mojemu zdziwieniu z dość dużej odległości od głównej drogi, zasłonięty  szczelnym murem gęstej roślinności wyłonił się budynek wyglądem nie z tej epoki. Niestety bramy do posiadłości były zamknięte, a w okolicy nie uświadczyłem obecności właściciela. 

Tej zimy przypomniałem sobie, że nieskrępowana wegetacja przygłuszona zostanie niskimi temperaturami a aparat fotograficzny z kolosalnym zoomem pozwoli zajrzeć w niedostępne i tajemnicze zakamarki poleskiego  folwarku. Aby równanie się zgadzało co do przecinka potrzebowałem tylko jednego składnika, a mianowicie tak skąpo manifestującego się ostatnio światła słonecznego. 

Skoro tylko nadszedł wyczekiwany dzień spakowałem manatki, dopompowałem dętki, i wyruszyłem w drogę. Nie zważając na nieobecność lub obecność kogokolwiek kto mieniłby się właścicielem wspomnianej posiadłości znalazłem perfekcyjne miejsce i uwieczniłem wizerunek budynku, który dzisiaj jeszcze nie znany mam zamiar zaprezentować szerszej publiczności. Zatem zapraszam na rzut okiem na budyneczek.

czwartek, 26 grudnia 2024

Julianów

Julianów, dawniej kolonia w obecnej gminie Burzenin. Identyfikacja na podstawie mapy z 1868 roku: "Odrys Pomiaru folwarku Wólka Bętkowska w Guberni Kaliskiej Powiecie Sieradzkim położonej."

Słownik Geograficzny:
Julianów,  kol., pow. sieradzki, gm. Barczew, o 11 w. od Sieradza, ma 37 mk., 44 m. rozl.




poniedziałek, 23 grudnia 2024

Kamienna Struga

 Kamienna Struga, czerwony kolor

Kamienna Struga, strumień znajdujący się w gminie Osjaków. Przepływa obok wsi Dębina, mija Skaliniec, następnie skręca w kierunku wschodnim i wpływa do rzeki Warty. 

Identyfikcja na podstawie mapy: "Mappa Graniczna między Czernicami Dębiną Nową Wsią i Walkowem." autorstwa Laurentiusa (Wawrzyńca) Chwałowskiego. 

Na mapie umieszczony został toponim "Za Kamieną" (Za Kamienną). W bezpośredniej bliskości przepływa bezimienna struga. Położenie jej zgadza się z informacją podaną przez Stanisława Kozierowskiego: "Kamienna Struga, strumień w zlewie Warty między Raduczycami a Czernicami. SW1. X. r. 1783 f. 22 rivul. Kamienna Struga, f. 58 ku strudze Kamienney... do strugi Kamienna."*

*(Ks. Stanisław Kozierowski: Badania nazw topograficznych na obszarze dawnej wschodniej Wielkopolski, Poznań, 1926.)

środa, 13 listopada 2024

Suche Chuby

 Suche Chuby, kolonia leżąca w gminie Brzeźnio.

 

Łódzki Dziennik Urzędowy 1933 nr 21

ROZPORZĄDZENIE WOJEWODY ŁÓDZKIEGO
z dn. 19 październ. 1933 r. L. SA. II. 12/14/33
o podziale obszaru gmin wiejskich powiatu sieradzkiego na gromady.
Po wysłuchaniu opinji rad gminnych i wydziału powiatowego, zgodnie z uchwałą Wydziału Wojewódzkiego z dnia 18 października 1933 r. na podstawie art. 107 ustawy z dnia 23. III. 1933 r. o częściowej zmianie ustroju samorządu terytorjalnego (Dz. U. R. P. Nr. 35, poz. 294) postanawiam co następuje:
§ 1.
IV. Obszar gminy wiejskiej Brzeźno dzieli się na gromady:
9. Kliczków Kolonja, obejmującą: kolonję Kliczków, kolonję Kocia-Góra, kolonję Marków-Las, kolonję Meksina, kolonję Suche-Chuby.
§ 2.
Wykonanie niniejszego rozporządzenia powierza się Staroście Powiatowemu Sieradzkiemu.
§ 3.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia w Łódzkim Dzienniku Wojewódzkim.
Wojewoda:
wz. (—) A. Potocki
Wicewojewoda