Spis 1925:
Bolkówek, osada, pow. wieluń, gm. Skrzynno. Budynki z przeznaczeniem mieszkalne 1. Ludność ogółem: 12. Mężczyzn 6, kobiet 6. Ludność wyznania rzymsko-katolickiego 12. Podało narodowość: polską 12.
Bolkówek, dawniej folwark w obecnej gminie Ostrówek.
Wsie regionu sieradzkiego
Zebranie tak wielkiego zasobu materiałów zajęło mnóstwo czasu. Przejrzałem i przeglądam wciąż dziesiątki tysięcy numerów czasopism i wszelkiego rodzaju publikacji. Możesz wesprzeć moją działalność po przez dokonanie darowizny na konto: Donate here! Spende hier! 32 1140 2004 0000 3302 6536 3122 Zakaz kopiowania i rozpowszechniania informacji zawartej na tej stronie bez wiedzy i zgody autora strony! All rights reserved
czwartek, 2 stycznia 2025
Bolkówek
sobota, 28 grudnia 2024
Dworek na Polesiu Podłęskim
W ubiegłym roku podczas jednego z wyjazdów rowerowych postanowiłem odwiedzić miejsce gdzie znajdował się dawniej folwark w niedalekim Polesiu Podłęskim. Ku mojemu zdziwieniu z dość dużej odległości od głównej drogi, zasłonięty szczelnym murem gęstej roślinności wyłonił się budynek wyglądem nie z tej epoki. Niestety bramy do posiadłości były zamknięte, a w okolicy nie uświadczyłem obecności właściciela.
Tej zimy przypomniałem sobie, że nieskrępowana wegetacja przygłuszona zostanie niskimi temperaturami a aparat fotograficzny z kolosalnym zoomem pozwoli zajrzeć w niedostępne i tajemnicze zakamarki poleskiego folwarku. Aby równanie się zgadzało co do przecinka potrzebowałem tylko jednego składnika, a mianowicie tak skąpo manifestującego się ostatnio światła słonecznego.
Skoro tylko nadszedł wyczekiwany dzień spakowałem manatki, dopompowałem dętki, i wyruszyłem w drogę. Nie zważając na nieobecność lub obecność kogokolwiek kto mieniłby się właścicielem wspomnianej posiadłości znalazłem perfekcyjne miejsce i uwieczniłem wizerunek budynku, który dzisiaj jeszcze nie znany mam zamiar zaprezentować szerszej publiczności. Zatem zapraszam na rzut okiem na budyneczek.
czwartek, 26 grudnia 2024
Julianów
Julianów, dawniej kolonia w obecnej gminie Burzenin. Identyfikacja na podstawie mapy z 1868 roku: "Odrys Pomiaru folwarku Wólka Bętkowska w Guberni Kaliskiej Powiecie Sieradzkim położonej."
Słownik Geograficzny:
Julianów, kol., pow. sieradzki, gm. Barczew, o 11 w. od Sieradza, ma 37 mk., 44 m. rozl.
poniedziałek, 23 grudnia 2024
Kamienna Struga
Kamienna Struga, czerwony kolor
Kamienna Struga, strumień znajdujący się w gminie Osjaków. Przepływa obok wsi Dębina, mija Skaliniec, następnie skręca w kierunku wschodnim i wpływa do rzeki Warty.
Identyfikcja na podstawie mapy: "Mappa Graniczna między Czernicami Dębiną Nową Wsią i Walkowem." autorstwa Laurentiusa (Wawrzyńca) Chwałowskiego.
Na mapie umieszczony został toponim "Za Kamieną" (Za Kamienną). W bezpośredniej bliskości przepływa bezimienna struga. Położenie jej zgadza się z informacją podaną przez Stanisława Kozierowskiego: "Kamienna Struga, strumień w zlewie Warty między Raduczycami a Czernicami. SW1. X. r. 1783 f. 22 rivul. Kamienna Struga, f. 58 ku strudze Kamienney... do strugi Kamienna."*
*(Ks. Stanisław Kozierowski: Badania nazw topograficznych na obszarze dawnej wschodniej Wielkopolski, Poznań, 1926.)
niedziela, 1 grudnia 2024
Biedalina
Biedalina, osada leżąca dawniej na obszarze obecnej gminy Burzenin. Nazwa została naniesiona na mapę z 1805 roku: "Karte Von dem Streit Orte In Grenz Sachen Des Land Ruths von Zaremba auf Gronow wider dem Cajetan von Szaniawski auf Stolec."
środa, 13 listopada 2024
Suche Chuby
Suche Chuby, kolonia leżąca w gminie Brzeźnio.
Wykonanie niniejszego rozporządzenia powierza się Staroście Powiatowemu Sieradzkiemu.
§ 3.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia w Łódzkim Dzienniku Wojewódzkim.
Wojewoda:
wz. (—) A. Potocki
Wicewojewoda