-->

poniedziałek, 28 lutego 2022

Inwentarz Pstrokońszczyzna (1836)

Źródło inwentarza:
Dowody majątku Pstrokońszczyzna. Księgi i akta hipoteczne Sądów w Sieradzu 839/1960. (Archiwum Państwowe w Łodzi, oddział w Sieradzu)
Tekst z oryginalnego inwentarza przepisał Piotr Tameczka.

"Działo się na gruncie wsi Pstrokońszczyzna w zamieszkaniu dworskim dnia dwudziestego szóstego października / siódmego listopada tysiąc ośmset trzydziestego szóstego roku."

Dobra ziemskie Pstrokońszczyzna sytuowane w Powiecie i Obwodzie Sieradzkim, Województwie Kaliskim, gminie Charłupia Mała, należące do masy bezdziedzicznej Anny z Milewskich Milewskiej, której Kuratorem jest Franciszek Nowicki Patron Trybunału Cywilnego Województwa Kaliskiego, zajęte zostały przez Komornika Sakowskiego na rzecz i na żądanie Karola Wierusz Kowalskiego Patrona Trybunału Cywilnego Województwa Kaliskiego, na sprzedaż publiczną w drodze przymuszonego wywłaszczenia. Od 1834 roku wieś wydzierżawiona jest na trzy lata Antoniemu Zabłockiemu równocześnie została wydzierżawiona na koszt i ryzyko tegoż Karolowi Kowalskiemu.
 
                                                     Dwór, czarne numery 279 i 280, czyli 1-6 w inwentarzu oraz plac przy  ul. Toruńskiej, czarny                                                                                                                                   numer  400, nr 7 w inwentarzu  (na podstawie Planu Miasta Sieradza z                                                                                                  Muzeum Okręgowego w Sieradzu przedstawił Jakub Jurek)                      

Zabudowania

1. Dwór, w którym trzy pokoje, kuchnia, schowanie i sień, komin murowany z kuchnią, w końcu dworu dwa sklepy murowane, budynek ten stary, lecz ieszcze do użytku zdolny, podłogi stare, lecz ieszcze dobre. Okna na iedney stronie dosyć dobre, dwa piece z cegły, postawiony z drzewa w bale gliną wylepione, dach stary gątami kryty, długi łokci dwadzieścia siedem i pół, szeroki łokci iedenaście i pół, wysoki łokci sześć.

2. Dom mięszkalny w którym urządzony iest szynk. Dom ten iest z bali drewnianny, kryty gątami, nachylony, trochę potrzebuiący reperacyi, o dwóch izbach i sieni, z małem sklepikiem, komin murowany, podłogi stare spruchniałe, okna trzy stare, piec z kominkiem z cegły, dom ten iest długi łokci 23 1/2, szeroki łokci 8, wysoki łokci 3 1/2, przy tem domu znayduje się w komin przylepiony komin obalonego browaru z cegły surowey wystawiony.

3. Staynia i wozownia, długa łokci 34, szeroka łokci 10 1/2, wysoka łokci 3 1/2, z drzewa w bale w węgły, dach gontami kryty, znayduje się w złym stanie.

4. Chlewy długie łokci 26 1/2, szerokie łokci 7 1/2, wysokie łokci 3, z drzewa w bale, dach gontami kryty, w złym znayduje się stanie.   

5. Chlewy długie łokci 7 1/2, szerokie łokci 3, wysokie łokci 3 1/2, z drzewa w bale, dach gontami kryty, w złym znayduje się stanie.   

6. Chlewik drugi, długi łokci 3, szeroki łokci 2 1/2, wysoki łokci 3, z drzewa w bale i słupy, w złym znayduje się stanie.
 
Przy tych zabudowaniach iest ogród, który łącznie wraz z placem na którym budynki stoią, obejmuie długości licząc od ulicy Wartskiey prętów 14 1/2, szerokości prętów 18, na którym placu w ogrodzie znajduie się studnia.

Nieruchomości powyżey wyrażone leżą w okręgu miasta Sieradza, przy ulicy Wartskiey, z iedney i przy posiadłości obywatela Herberta, oraz fabryce Sukienney, czyli graniczą od południa z ulicą Wartską, od północy z ogrodem Łubkowskich i Cherberta zwanym, od wschodu z posiadłością obywatela Świątkiewicza, od zachodu z posiadłością do dawnieyszey fabryki Sukienney Harera należącemi.

7. Plac przy ulicy Toruńskiey, na którym dawniey dom stał, iest licząc od ulicy Toruńskiey długości prętów 11, szerokości prętów pięć, graniczy od wschodu z ulicą Toruńską, od zachodu z placem poprzednio opisanym do Pstrokońszczyzny należącym, od południa z possesyą obywatela Świątkewicza, od północy z possessyą obywatela Cherberta.

Ogrody powyższe dwa dzierżawi Felicyan Ziemiński, który zarazem utrzymuie szynk trunków, płaci z ogrodów zp. 60, zaś od szynkowania bierze trzydziesty pierwszy garniec tak piwa iako i wódki.

8. Plac pusty Posmykacz zwany, szeroki prętów siedem, długi około prętów dwadzieścia pięć, graniczy od północy z drogą Starą Wartską, od południa z rolą Prowętskiego, od wschodu z gruntem Kamasiewicza, a od zachodu z possessyą młynarza Kika?, plac ten posiewa Mateusz Turczyk, płaci rocznie z. polskich dziewięć.

3. Plac pusty Ostatni Grosz zwany, graniczy od frontu z drogą do wsi Dąbrówki od Sieradza idąca, z prawey strony z Wóytostwem Sieradzkim, z lewey z posiadłością młynarza Karola Beer i ciągnie się do dróżki, obeymuje długości około prętów 15, szerokości około prętów 4.

4. Plac pusty Rabęszczyzna zwany, graniczy od zachodu z ulicą Krakowską, od wschodu z gruntami Xiężemi, od południa z possessyą obywatela Kwiatkowskiego, a od północy z possessyą obywatela Rutkowskiego, długi około prętów 33, szeroki około prętów 2 1/2.

5. Plac pusty według regestru pomiarowego miasta Sieradza Numerem bieżącym 250 a Numerem katastra 95 oznaczony, pomiędzy placem od Kapituły, a placem do Wóytostwa Sieradza należnym sytuowany, obeymuiący powierzchni według tegoż pomiaru prętów 79, stop. 92.

6. Plac pusty Piekło zwany według regestru pomiarowego miasta Sieradza Numerem bieżącym 289, a Numerami 246, 247 katastrum oznaczony, między placami Jana Specht i placem Kamelaryinym sytuowany, obeymuiący powierzchni 275 prętów, 28 stop.

7. Plac pusty według tegoż pomiarowego regestru Numerem bieżącym 299, a katastrum 218 oznaczony, pomiędzy placami Antoniego Muszyńskiego i sukcesorów Mateusza Kicińskiego sytuowany, obeymuiący powierzchni 120 prętów, 54 stop.

Rozległość placów tych zamieszczona została częścią z naocznego przemierzenia a częścią z Rejestru pomiarowego Miasta Sieradza, zastrzega się atoli nowonabywcy poszukiwanie większey rozległości tych placów jeżeli to będzie chciał przedsiębrać.

Następnie wyszczególniono grunta orne pomiędzy rolami miejskimi i wójtowskimi (pojawia się nazwa rola SZPITALNA).

Łąki, łąka pod wsią Dzigorzewem trzymaiąca długości prętów 50, szerokości prętów 30, graniczy od zachodu, wschodu i północy z łąkami do wsi Dzigorzewa należącemi, na południu z pastwiskiem i łąkami także do powyższey wsi Dzigorzewa należącymi.

 

piątek, 25 lutego 2022

Inwentarz Mikołajewice (1840)

Źródło inwentarza:
Dowody majątku Mikołajewice. Księgi i akta hipoteczne Sądów w Sieradzu 839/1945. (Archiwum Państwowe w Łodzi, oddział w Sieradzu)
Tekst z oryginalnego inwentarza przepisał Piotr Tameczka.
 

"Działo się w wsi Mikołajewicach w powiecie Wartskim, Gubernii Kaliskiey położoney w zamieszkaniu dworskim dnia szóstego / ośmnastego stycznia tysiąc ośmset czterdziestego roku."

Dobra ziemskie Mikołajewice składające się z folwarku i wsi zarobnej Mikołajewice, oraz karczmy Kukułka, położone w Powiecie Wartskim, Obwodzie i Gubernii Kaliskiej, należące Teofila Morawskiego, z powodu konfiskaty na rzecz Skarbu Królestwa Polskiego przeszłe, zajęte zostały przez Komornika Tomasza Kozłowskiego na rzecz i na żądanie Leokadji z Szczanieckich Morawskiej, małżonki cywilnie umarłego Teofila Morawskiego, na sprzedaż publiczną w drodze przymuszonego wywłaszczenia na satysfakcję sumy 101000 złotych polskich z procentem. Dobra te znajdowały się w tym czasie w dzierżawnej posesji Karola Mniewskiego.


Zabudowania dworskie.


1. Dwór o pięciu pokojach, trzech schowaniach, kuchence i sieni, z bali budowany, gliną zewnątrz i wewnątrz obrzucony i wybielony, gontami kryty, długości łokci miary warszawskiey 33, szerokości 16, wysokości 4.

2. Przystawka do tego dworu od tyłu, w którey jest kuchnia, spiżarnia i jedna izba, z bali budowana, gontami kryta, długości łokci miary warszawskiey 21, szerokości 10, wysokości 4. Zdezelowana.

3. Officyna o dwóch pokojach i sieni, z bali budowana, gontami kryta, długości łokci miary warszawskiey 23, szerokości 9, wysokości 4.

4. Budynek na gorzelnią postawiony, pustkami stojący, pod którym jest piwnca, z cegły paloney murowany, słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 39, szerokości 19 1/2, wysokości 7.

5. Obory i sieczkarnia po podpierane, obory z bali gliną obrzucone, a sieczkarnia z cegły murowana, słomą kryte, długości łokci miary warszawskiey 108, szerokości 15, wysokości 3. Przestawienia.

6. Chlewy z sypaniem na górze, z cegły paloney murowane, słomą kryte, długości łokci miary warszawskiey 30, szerokości 15, wysokości 7.

7. Stodoła o dwóch klepiskach, z bali na węgieł budowana, słomą kryta, długości łokci miary warszawskiey 78, szerokości 19, wysokości 5.

8. Szpichrz stary, z bali na węgieł budowany, słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 12, szerokości 6, wysokości 3. Przestawienia.

9. Staynie z wystawą, z bali na węgieł budowane, słomą kryte, długości łokci miary warszawskiey 24, szerokości 9, wysokości 3.

10. Chlewy, z cegły murowane, słomą kryte, długości łokci miary warszawskiey 15, szerokości 3, wysokości 4. Zawaleniem grożą.

11. Szpichrz o trzech przedziałach z wystawą, z bali na węgieł budowany, słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 24, szerokości 14, wysokości 5.

12. Stodoła o dwóch klepiskach z wozownią, z bali na węgieł budowana, słomą kryta, długości łokci miary warszawskiey 80, szerokości 16, wysokości 4. Przestawienia.

Przy tey stodole od tyłu przybudowana młockarnia, z cegły murowana, słomą kryta, długości łokci miary warszawskiey 12, szerokości 10, wysokości 4.

13. Owczarnia, z cegły murowana, słomą kryta, długości łokci miary warszawskiey 112, szerokości 21, wysokości 6.

14. Karczma o dwóch izbach, dwóch komorach i sieni, z drzewa kostkowego budowana, słomą kryta, długości łokci miary warszawskiey 27, szerokości 11, wysokości 4.

Przy którey chlewik, z dyli w słupy budowany, słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 5, szerokości 10, wysokości 2.

15. Staynia wiezdna, z bali w słupy budowana, słomą kryta, długości łokci miary warszawskiey 21, szerokości 15, wysokości 5.

16. Obok powyższey karczmy chałupa przybudowana o trzech izbach, w ryglówkę i strychulec z gliny budowana, słomą kryta, długości łokci miary warszawskiey 20, szerokości 11, wysokości 4. Upadkiem grozi.

17. Kuźnia z bali ośmioboczna, z bali na węgieł budowana, słomą kryta, długości łokci miary warszawskiey 12, szerokości 12, wysokości 3.

18. Chałupa w ogrodzie dworskim o dwóch izbach i komorze, z drzewa kostkowego budowana, słomą kryta, długości łokci miary warszawskiey 26, szerokości 11, wysokości 3. Zawaleniem grozi.

Przy którey są przystawione dwa chlewiki, z dyli budowane, słomą kryte.

19. Chałupa w tymże ogrodzie o dwóch izbach i komorze, z bali w słupy budowana, słomą kryta, długości łokci miary warszawskiey 22, szerokości 12, wysokości 4.

Przy którey przybudowany chlewik, z dyli budowane, słomą kryte.

20. Młyn koński pusty, z cegły murowany, słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 49, szerokości 21, wysokości 5.

Przystawka do tegoż młyna od tyłu, z cegły murowana, słomą kryta, długości łokci miary warszawskiey 16, szerokości 16, wysokości 5.

Obok dworu i zabudowań dworskich jest znaczney wielkości ogród owocowy z różnych drzew rodzaynych i dzikich się składający, w którym jest wychodek z okrąglaków, kryty słomą.

Zabudowania wieyskie wsi Mikołajewic.

1. Chałupa o dwóch izbach i komorze, z drzewa kostkowego budowana, słomą kryta, długości łokci miary warszawskiey 25, szerokości 8, wysokości 3.

Chlewik, z dyli budowany, słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 8, szerokości 5, wysokości 2.

2. Chałupa o czterech izbach i czterech komorach, z bali w słupy budowana, słomą kryta, długości łokci miary warszawskiey 38, szerokości 13, wysokości 4.

Obórka, z bali w słupy budowana, słomą kryta, długości łokci miary warszawskiey 8, szerokości 5, wysokości 2 1/2.

Stodoła, z drzewa i chrustu budowana, słomą kryta, długości łokci miary warszawskiey 24, szerokości 8, wysokości 3.

Stodoła, z dyli w słupy budowana, słomą kryta, długości łokci miary warszawskiey 27, szerokości 11, wysokości 3.

3. Chałupa o czterech izbach, z drzewa kostkowego budowana, słomą kryta, długości łokci miary warszawskiey 21, szerokości 12, wysokości 4.

Obórka, z bali w słupy budowana, słomą kryta, długości łokci miary warszawskiey 5, szerokości 5, wysokości 2 1/2.

Chlewik, z chrustu budowany, słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 6, szerokości 5, wysokości 2.

Stodoła, z drzewa i chrustu budowana, słomą kryta, długości łokci miary warszawskiey 16, szerokości 10, wysokości 3.

4. Chałupa o dwóch izbach, z bali w słupy budowana, słomą kryta, długości łokci miary warszawskiey 16, szerokości 8, wysokości 3.

Obórka, z chrustu budowana, słomą kryta, długości łokci miary warszawskiey 8, szerokości 5, wysokości 3.

Obora i szopa, z dyli w słupy budowane, słomą kryte, długości łokci miary warszawskiey 16, szerokości 7, wysokości 3.

Stodoła, z chrustu budowana, słomą kryta, długości łokci miary warszawskiey 22, szerokości 10, wysokości 4.

Stodoła, z chrustu budowana, słomą kryta, długości łokci miary warszawskiey 22, szerokości 10, wysokości 4.

5. Chałupa o jedney izbie, komorze i sieni, z drzewa kostkowego budowana, słomą kryta, długości łokci miary warszawskiey 21, szerokości 9, wysokości 3.

Stodoła, z drzewa kostkowego budowana, słomą kryta, długości łokci miary warszawskiey 18, szerokości 9, wysokości 3.

Stodoła, z drzewa kostkowego budowana, słomą kryta, długości łokci miary warszawskiey 21, szerokości 8, wysokości 3.

Stodoła, z drzewa kostkowego budowana, słomą kryta, długości łokci miary warszawskiey 20, szerokości 9, wysokości 2 1/2.

Obora, z drzewa kostkowego budowana, słomą kryta, długości łokci miary warszawskiey 17, szerokości 8, wysokości 3.

6. Chałupa o jedney izbie, komorze, łącznie z staynią, z drzewa starego i dyli budowana, słomą kryta, długości łokci miary warszawskiey 25, szerokości 9, wysokości 3.

Stodoła, z chrustu budowana, słomą kryta, długości łokci miary warszawskiey 23, szerokości 8, wysokości 3.

7. Chałupa o jedney izbie i komorze, z drzewa kostkowego budowana, słomą kryta, długości łokci miary warszawskiey 18, szerokości 9, wysokości 3.

9. Chałupa o dwóch izbach i dwóch komorach, z pecy budowana, słomą kryta, długości łokci miary warszawskiey 26, szerokości 9, wysokości 4.

Obórki, z dyli budowane, słomą kryte, długości łokci miary warszawskiey 14, szerokości 7, wysokości 3.

Chlewik, z chrustu budowany, słomą kryty, długości łokci miary warszawskiey 7, szerokości 3, wysokości 2.

9. Chałupa o dwóch izbach i komorze, z drzewa kostkowego budowana, słomą kryta, długości łokci miary warszawskiey 21, szerokości 9, wysokości 3.

10. Chałupa o dwóch izbach i komorze, z drzewa kostkowego budowana, słomą kryta, długości łokci miary warszawskiey 20, szerokości 9, wysokości 3.

Obórka, z chrustu budowana, słomą kryta, długości łokci miary warszawskiey 7, szerokości 8, wysokości 3.

11. Chałupa o dwóch izbach i komorze, z drzewa kostkowego budowana, słomą kryta, długości łokci miary warszawskiey 22, szerokości 9, wysokości 3.

Obórka i szopa, z dyli budowana, słomą kryta, długości łokci miary warszawskiey 24, szerokości 8, wysokości 3.

II. Zabudowania karczmy Kukułka.

12. Karczma Kukułka zwana w Dębinie stojąca o dwóch izbach i komorze, w ryglówkę i strychulec z gliny budowana, słomą kryta, długości łokci miary warszawskiey 18, szerokości 10, wysokości 4.

Zabudowania wieyskie powyż opisane w ogólności są w naygorszym stanie, wiele upadkiem grozi, oprócz tylko pare chałup, które są w średnim stanie. Również i zabudowania dworskie w znaczney części odnowienia i reperacyi potrzebują. Nadmienia się że także włościanie mają ogródki owocowe po naywiększey części z drzewa śliwkowego się składające.

Wzmiankowano, że dobra Mikołajewice mają kontrowers w łąkach z dobrami Glinno.

 

wtorek, 22 lutego 2022

Inwentarz młyn Woźniki (1853)

Źródło inwentarza:
Dowody majątku Woźniki. Księgi i akta hipoteczne Sądów w Sieradzu 839/1878. (Archiwum Państwowe w Łodzi, oddział w Sieradzu)
Tekst z oryginalnego inwentarza przepisał Piotr Tameczka.
 
 

Nieruchomość wiejska w terytorium dóbr ziemskich Woźniki na kępie w około rzeką Wartą oblanej, pod numerem porządkowym 39 w gminie Woźniki, Parafii Męka, Okręgu Szadkowskim, Powiecie Sieradzkim, Gubernii Warszawskiej położona, należące do dwóch nieletnich córek z jednej matki, a z dwóch ojców zrodzonych, jednej Ludwiki Toporskiej z Katarzyny z Kossowskich i Augusta małżonków Toporskich spłodzonej, a drugiej Józefy Rutkowskiej, pochodzącej z drugiego małżeństwa z Feliksem Rutkowskim, których głównym opiekunem jest Błażej Mazurkiewicz okupnik z Pratkowa, a podopiekunem Wincenty Puławski z własnych funduszów się utrzymujący z Woźnik, zajęte zostały przez Komornika na rzecz i na żądanie Juliana Szymborskiego na sprzedaż publiczną w drodze przymuszonego wywłaszczenia na satysfakcję sumy 3000 złotych polskich z procentem.

Opis nieruchomości zajętej podług protokułu jest następujący:

1. Młyn wodny na rzece Warcie na kępie tąż rzeką oblanej, znajdujący się, z drzewa kostkowego w słupy i węgieł budowany, dach mający w części gontami, w części dranicami kryty, długości arszynów 11, szerokości arszynów 14, werszków 8, wysoki arszynów 4, werszków 8, postawiony na palach, pod którym przechodzi woda. Młyn ten o dwóch zamyłkach, z których jeden tylko jest używany, drugi zupełnie do użytku nie zdatny. U zamyłka do użytku zdatnego jest wał, koła wodne, a zarazem sztorcowe w dość dobrym stanie, niemniej trzecie koło paleczne. Na wale tym jest cztery obręcze żelazne, skrzynia i kosz w dość dobrym stanie. Kamień spodni stary, gruby werszków całych dwa i szesnaście setnych, na którym obręcz jedna żelazna. Wierzchnia nowy gruby werszków całych 6 i czterdzieści ośm setnych. U zamyłka drugiego do użytku nie zdatnego wał na wodzie i w ramionach zgniły, na którym jest obręczy dwie żelaznych i jeden czop żelazny lany. U koła sztorcowego brak palcy, bęben do użytku nie zdatny, kosz i skrzynia zrujnowane. Kamień spodni popękany do użytku nie zdatny, grubości werszków dwa całych i szesnaście setnych obejmujący. Podłoga w młynie tym z bali w złym stanie, przy młynie tym przybudowana przystawka przez którą urządzony jest dubeltowemi drzwiami nie mającemi żadnego zamykania, wchód do młyna z bali w słupy stawiana, gontami kryta, długa arszynów 14 werszków ośm, szeroka arszynów cztery, wysoka arszynów trzy. Na put wschody prowadzą a te są w złym stanie. Młyn cały zawaleniem grozi, drzewo zaś z tego w małej tylko ilości do użytku mogłoby posłużyć. Przy dopiero opisanym młynie jest tama w złym stanie.

2. Młyn drugi oddzielny również wodny Jagielnikiem zwany, z bali rzniętych, w węgieł stawiany, długi arszynów 10, szeroki arszynów 10, wysoki arszynów 3, werszków ośm, gontami kryty, o jednem kole wodnym, o dwóch zamyłkach, jeden do mielenia zboża, drugi do mielenia prosa. Na wale wodnym jest cztery obręcze żelazne i czop jeden żelazny, na dwóch zaś wałach średnich jest cztery obręcze żelazne i po jednym czopie lanym, również żelaznym. Kamieni jest trzy dwa do mielenia zboża, z tych spodni gruby werszkę całą jednę i sześćdziesiąt dwie setnych, wierzchni zaś gruby werszków całych trzy i dwadzieścia cztery setnych na którym obręcz żelazna, w jagielniku - trzeci kamień, werszkę całą jednę i sześćdziesiąt dwie setnych gruby z obręczą żelazną, oprócz tego dwie skrzynie i jeden kosz do przekładania. Na put wchód po wschodach do młyna tego wchodzi się drzwiami dubeltowemi, na zasuwę drewnianą zamykanemi. Młyn dopiero opisany znajduje się w średnim stanie, również jak pierwszy postawiony na palach, pod którym woda przechodzi i brak przy nim pogródków.

Porządki w młynie i jagielniku znajdują się:
1. Pytli starych trzy. 2. Żuberków starych dwa. 3. Cwierci drewnianych trzy. 4. Drąg żelazny do dźwigania kamieni. 5. Liny starej arszynów 5.

Dom mieszkalny z bali rzniętych, w węgieł postawiony, słomą kryty, komin z surówki murowany, a nad dachem z cegły palonej nadmurowany, długi arszynów 12, werszków ośm, szeroki arszynów ośm, werszków pięć, wysoki arszynów trzy, przy którym przybudowana pod jednym dachem przystawka z bali w słupy od strony lewej, długa arszynów cztery, werszków ośm, szeroka arszynów siedm, werszków ośm, wysoka tak jak dom arszynów trzy. W domu tym jest dwie stancje, jedna sień do której prowadzą drzwi pojedyńcze na klamkę żelazną i zasuwę drewnianą zamykane. Po prawej stronie sieni wchód drzwiami pojedyńczemi, na klamkę żelazną zamykanemi, do stancji w której jest dwa okna, lecz szyby w tych powybijane - są tylko niektóre z kawałków, reszta papierem pozaklejana. Podłoga w złym stanie. W stancji tej jest komin do gotowania, sabatnik do pieczenia chleba i piec kominkową robotą postawiony, pokład z tarcic. Po lewej stronie z sieni wchodzi się drzwiami pojedyńczemi na klamkę żelazną zamykanemi. W stancji tej brak podłogi, są tylko ślady z pięciu kawałków desek, iż takowa kiedyś istniała. Komin murowany do gotowania, pokład z desek zgniły zawaleniem grozi. Z stancyi tej jest wychód małemi drzwiami na ogród, lecz te są zabite. Okienko małe również szkudłami zabite u drugiego zaś drzwi szyby stłuczone. Dom ten jest oznaczony Numerem porządkowym policyjnym 39m cały zaś budynek w złym stanie, zawaleniem grozi.

4. Chlewy, kurniki i obora pod jednym dachem słomą okrytym z bali w słupy stawiane, u których brak dwojga drzwi, dach zupełnie zły. Budynek ten długi arszynów 20, szeroki arszynów 5, werszków 8, wysoki arszynów dwa, werszków ośm.

5. Stodoła o jednym klepisku z drzewa kostkowego, kryta słomą, długa arszynów 13, szeroka arszynów 9, werszków całych ośm, dach znajduje się w złym stanie, oraz brak wrót ipięciu bali. Pomiędzy zabudowaniami przy domu jest ogród owocowo-warzywny, w którym znajduje się drzew owocowych sztuk 42, niemniej kilkadziesiąt sztuk drzewa dzikiego, zajmuje około sażeni 245, stóp kwadratowych 48.

Zajęte powyż nieruchomości położone są w Dobrach Woźniki na kępie, która to kępa ze wszech stron graniczy z rzeką Wartą i tąż jest wokoło oblana. Przejazd do rzeczonych nieruchomości urządzony jest łodzią, łódź zaś należy do młyna, która się również zajmuje łącznie z nieruchomością na sprzedaż.


sobota, 19 lutego 2022

Inwentarz Sulmów Sokołów (1840)

Źródło inwentarza:
Dowody majątku Sulmów i Sokołów. Księgi i akta hipoteczne Sądów w Sieradzu 839/1968. (Archiwum Państwowe w Łodzi, oddział w Sieradzu)
Tekst z oryginalnego inwentarza przepisał Piotr Tameczka.
 

"Działo się w wsi Sulmowie, Sokołowie i Sulmówku dnia 16/28, 17/29, 18/30, 19/31 grudnia 1840 r."

Dobra ziemskie Sulmów, Sokołów i Sulmówek, składające się z wsi i folwarku Sulmów, z wsi i folwarku Sokołów, z folwarku Sulmówek oraz karczmy i pustkowia Zimnik leżące w Powiecie Wartskim, Obwodzie i Gubernii Kaliskiej, w gminie Sulmów, parafii Goszczanów, należące do Izydora i Józefa Jabłkowskich, czyli teraz Antoniego Glotza i Emilii z Jabłkowskich Jana Chrzanowskiego małżonki dziedziczne, zajęte zostały przez Komornika Józefa Rojka na rzecz i na żądanie Piotra Pawła Szrubarskiego w imieniu własnym, tudzież w imieniu Jana Wincenta Ostrowskiego działającego, na sprzedaż publiczną w drodze przymuszonego wywłaszczenia na satysfakcję sum 5000 złotych polskich z procentem dla pierwszego żądającego i 3000 złotych polskich z procentem dla drugiego wierzyciela.


I. Zabudowania dworskie w wsi Sulmowie.

1. Dwór o piętrze obeymuiący pokoi na dole 6, na piętrze 5, murowany, dachówką kryty, długości 36, szerokości 22, wysokości 10. Zruynowany, reperacyi wymagaiący.

2. Officyna o parterze i piętrze, murowana, dachówką kryta, długości 22, szerokości 22, wysokości 10. Zagraża upadkiem.

3. Wolarnia, z bali budowana, szkudłami kryta, długości 51, szerokości 14, wysokości 4.

4. Gorzelnia, murowana, szkudłami kryta, długości 42, szerokości 14, wysokości 4. Zruynowana.

5. Browar, murowany, szkudłami kryty, długości 34, szerokości 12, wysokości 3 1/2. Dach zły.

6. Szopa na magiel, staynia, karmnik i szopa do wjazdu, z bali w słupy budowane, szkudłami kryte, długości 32, szerokości 7 1/2, wysokości 3. Zruynowana.

7. Oleynia, komora i chlew, z bali w słupy budowane, szkudłami kryte, długości 35, szerokości 14, wysokości 4.

8. Dom folwarczny z trzema stayniami, murowany, dekowany, długości 44, szerokości 14, wysokości 4 1/2. W złym stanie.

9. Chlewy cztery, z bali budowane, słomą kryte, długości 24, szerokości 7, wysokości 3. W złym stanie.

10. Studnie dwie, ocembrowane, balami kryte.

11. Wozownie 3 pod iednym dachem, z bali w słupy budowane, dekowane, długości 21, szerokości 8, wysokości 5.

12. Stodoła, z bali w słupy murowana, słomą kryta, długości 74, szerokości 14, wysokości 6. Grozi upadkiem.

13. Stodoła druga, z bali w słupy drewniane budowana, słomą kryta, długości 74, szerokości 14, wysokości 6. Przyciesi pogniły.

14. Spichrz, murowany, dachówką kryty, długości 29, szerokości 14, wysokości 9. Dach zły.

15. Owczarnia, murowana, słomą kryta, długości 56, szerokości 14, wysokości 4. Dach zły.

16. Owczarnia druga, murowana, słomą kryta, długości 38, szerokości 20, wysokości 5. Dach zły.

17. Wolarnia, murowana, słomą kryta, długości 42, szerokości 17, wysokości 5. Dach zły.

18. Oranżerya, murowana, szkudłami kryta, długości 31, szerokości 9, wysokości 7. Grozi upadkiem.

19. Około dworu iest ogród dziki i sad z drzewami owocowemi, po większey części dla starości nieurodzaynemi.

II. Zabudowania wieyskie w Sulmowie.

1. Chałupa o 2ch izbach, murowana, szkudłami kryta, długości 27, szerokości 9, wysokości 3. W złym stanie.

2. Chlewik, z starego drzewa budowany, słomą kryty, długości 12, szerokości 6, wysokości 3. W złym stanie.

3. Chałupa o 2ch izbach, z drzewa i bali budowana, słomą kryta, długości 28, szerokości 8, wysokości 3 1/2. W złym stanie.

4. Oborka, stajenka, chlewik i szopa, z bali i dylów budowane, słomą kryte, długości 26, szerokości 9, wysokości 3. W złym stanie.

3. Chałupa o 2ch izbach, z bali i dylów budowana, słomą kryta, długości 22, szerokości 7, wysokości 3. W złym stanie.

Oborka i szopa, z dylów w słupki budowane, słomą kryte, długości 13, szerokości 6, wysokości 3. W złym stanie.

Stodoła, z dylów i okrąglaków budowana, słomą kryta, długości 27, szerokości 6, wysokości 3. W złym stanie.

4. Chałupa o 2ch izbach, z bali budowana, słomą kryta, długości 26, szerokości 7, wysokości 3 1/2. W złym stanie.

Obora, z okrąglaków budowana, bez dachu, długości 13, szerokości 8, wysokości 3. W złym stanie.

5. Chałupa o 2ch izbach, z bali budowana, słomą kryta, długości 26, szerokości 7, wysokości 3 1/2. W złym stanie.

Obora i stodoła, z okrąglaków budowana, słomą kryta, długości 21, szerokości 9, wysokości 4. W złym stanie.

6. Chałupa o 2ch izbach, z dylów i bali budowana, słomą kryta, długości 24, szerokości 6, wysokości 3. W złym stanie.

Zrąb na oborkę, z dylów i bali budowany, słomą kryty, długości 13, szerokości 7, wysokości 2 1/2. W złym stanie.

Stodoła, z dylów i bali budowana, słomą kryta, długości 15, szerokości 6, wysokości 4. W złym stanie.

7. Chałupa czworaki, z bali podmurowana, słomą kryta, długości 21, szerokości 16, wysokości 3. Reperacyi wymaga.

Oborka i chlewik, z bali budowane, słomą kryte, długości 26, szerokości 9, wysokości 3. W złym stanie.

Stodoła, z okrąglaków budowana, słomą kryta, długości 21, szerokości 7, wysokości 3. W złym stanie.

8. Chałupa o 2ch izbach, z bali w słupy budowana, słomą kryta, długości 22, szerokości 8, wysokości 3 1/2. W złym stanie.

Oborka, z drzewa budowana, słomą kryta, długości 21, szerokości 7, wysokości 3. W złym stanie.

9. Chałupa dwojaki, z dylów w słupy budowana, słomą kryta, długości 26, szerokości 14, wysokości 3 1/2. W złym stanie.

Obora i chlewik, z dylów w słupy budowane, słomą kryte, długości 22, szerokości 8, wysokości 3. W złym stanie.

Stodoła, z dylów w słupy budowana, słomą kryta, długości 26, szerokości 7, wysokości 3. Niezdatna.

10. Chałupa dwojaki, murowana, słomą kryta, długości 29, szerokości 10, wysokości 3 1/2. Reperacyi.

Obory dwie i stodoła, z drzewa w słupy budowane, słomą kryte, długości 26, szerokości 8, wysokości 3. Reperacyi.

11. Chałupa dwojaki, w słupy z bali budowana, słomą kryta, długości 24, szerokości 7, wysokości 3 1/2. W złym stanie.

Oborka i stodoła, z okrąglaków budowane, słomą kryte, długości 27, szerokości 6?, wysokości 3. Reperacyi.

12. Chałupa o 1 izbie, z starych dylów budowana, słomą kryta, długości 16, szerokości 8, wysokości 3. Niezdatna.

Oborka i stodoła, z okrąglaków budowane, słomą kryte, długości 27, szerokości 7, wysokości 3. Reperacyi.

13. Chałupa o 2ch izbach, z dylów w węgły budowana, słomą kryta, długości 25, szerokości 6, wysokości 3 1/2. Dach zepsuty.

Chlewik pod iednym dachem, w bale i słupy budowany, słomą kryty, długości 15, szerokości 5, wysokości 3. Dach zepsuty.

14. Chałupa dwojaki, w bale i słupy budowana, słomą kryta, długości 30, szerokości 9, wysokości 3. Dach zepsuty.

Obora i stodoła, z delów i okrąglaków budowane, słomą kryte, długości 26, szerokości 8, wysokości 3. Dach zepsuty.

15. Gościniec czyli karczma, murowana, szkudłami kryta, długości 27, szerokości 9, wysokości 3 1/2. Ściany się wywalaią.

Staynia wjezdna, z bali w węgły budowana, dekowana, długości 26, szerokości 13, wysokości 4. Przyciesi zgniłe.

Studnia ocembrowana balami.

16. Dom o 2ch izbach, murowany, szkudłami kryty, długości 30, szerokości 7, wysokości 3. Ściany się obalaią.

Oborki dwie, z łupanego drzewa budowane, słomą kryte, długości 16, szerokości 6, wysokości 3. W złym stanie.

17. Dom i kuźnia, murowane, szkudłami kryte, długości 24, szerokości 7, wysokości 3. W złym stanie.

Oborka, z bali i dylów budowana, słomą kryta, długości 15, szerokości 6, wysokości 3. W złym stanie.

III. Zabudowania folwarczne w Sokołowie.


1. Dom folwarczny, z bali w węgły budowany, słomą kryty, długości 32, szerokości 11, wysokości 3 1/2. Reperacyi znaczney.

Oborka, z dylów budowana, słomą kryta, długości 29, szerokości 8, wysokości 3. Reperacyi znaczney.

2. Chlewy i obora, z bali w węgły budowane, słomą kryte, długości 32, szerokości 12 1/2, wysokości 3 1/2. W złym.

3. Studnia dworska z dylów ocembrowana.

4. Spichrz, z bali w słupy budowany, słomą kryty, długości 14, szerokości 13, wysokości 4. Reperacyi.

5. Stodoła, z bali w węgły budowana, słomą kryta, długości 63, szerokości 9, wysokości 4 1/2. Reperacyi.

6. Stodoła druga, z bali w słupy budowana, słomą kryta, długości 49, szerokości 19, wysokości 4. Reperacyi.

7. Owczarnia, murowana, słomą kryta, długości 56, szerokości 14, wysokości 4. Naprawy.

IV Pobudynki wieyskie w Sokołowie.


1. Chałupa, z bali w słupy budowana, słomą kryta, długości 15, szerokości 8, wysokości 3 1/2. Naprawy.

Obora, z płatów w słupy budowana, słomą kryta, długości 11, szerokości 9, wysokości 3. Przestawienia.

Stodoła, w słupy i bale budowana, słomą kryta, długości 12, szerokości 11, wysokości 3. Niezdatna.

2. Chałupa o 2ch izbach, w słupy i bale budowana, słomą kryta, długości 13, szerokości 9, wysokości 3. Reperacyi.

Oborka, w okrąglaki budowana, słomą kryta, długości 11, szerokości 7, wysokości 3. Reperacyi.

Stodoła, w okrąglaki budowana, słomą kryta, długości 14, szerokości 11, wysokości 3. Reperacyi.

3. Dom, murowany, słomą kryty, długości 28, szerokości 10, wysokości 3 1/2. Reperacyi.

Chlew i obora, z okrąglaków budowane, słomą kryte, długości 13, szerokości 9, wysokości 3. Reperacyi.

Oborka, z okrąglaków budowana, słomą kryta, długości 13, szerokości 7, wysokości 3. Reperacyi.

Stodołka, z okrąglaków budowana, słomą kryta, długości 15, szerokości 12, wysokości 3. W złym.

4. Chałupa o 2ch izbach, w ryglówkę budowana, słomą kryta, długości 28, szerokości 13, wysokości 4. Reperacyi.

Oborka, w dyliki budowana, słomą kryta, długości 15, szerokości 10, wysokości 3. Reperacyi.

Oborka druga, w dyliki budowana, słomą kryta, długości 13, szerokości 9, wysokości 3. Reperacyi.

Oborka trzecia, w dyliki budowana, słomą kryta, długości 12, szerokości 7, wysokości 3. Reperacyi.

Stodoła, z dylów budowana, słomą kryta, długości 20, szerokości 7, wysokości 3 1/2. Reperacyi.

Stodoła druga, z dylów budowana, słomą kryta, długości 20, szerokości 7, wysokości 3 1/2. Reperacyi.

5. Gościniec czyli karczma o 2ch izbach, murowany, słomą kryty, długości 28, szerokości 13, wysokości 4. Reperacyi.

Stajnia wjezdna, murowana, słomą kryta, długości 17, szerokości 14, wysokości 4. Reperacyi.

Stodołka i oborka, z dylów budowane, słomą kryte, długości 13, szerokości 7, wysokości 3 1/2. Reperacyi.

6. Chałupa o 2ch izbach, z bali rzniętych budowana, słomą kryta, długości 26 1/2, szerokości 9 1/2, wysokości 4.  

Obórka i chlewik, z bali i dylików budowane, słomą kryte, długości 14, szerokości 7, wysokości 3.

Stodoła, z okrąglaków budowana, słomą kryta, długości 21, szerokości 9, wysokości 3 1/2. Reperacyi.

7. Chałupa, z bali w słupy budowana, słomą kryta, długości 28, szerokości 18, wysokości 3 1/2. Reperacyi.

Oborka, z okrąglaków budowana, słomą kryta, długości 12, szerokości 8 1/2, wysokości 3. Reperacyi.

Stodoła, z okrąglaków budowana, słomą kryta, długości 18, szerokości 11, wysokości 3 1/2. Reperacyi.

8. Chałupa, z bali w węgły budowana, słomą kryta, długości 27, szerokości 7, wysokości 3 1/2. Reperacyi.

Oborka, zawalona, słomą kryta, długości 11, szerokości 7, wysokości 3. Niezdatna.

Stodoła, z okrąglaków budowana, słomą kryta, długości 15, szerokości 9, wysokości 3 1/2. Reperacyi.

9. Chałupa o 2 izbach, z bali w węgły budowana, słomą kryta, długości 15, szerokości 8 1/2, wysokości 3 1/2. Reperacyi.

Chlewik, z dylów budowany, słomą kryty, długości 9, szerokości 6, wysokości 3. Reperacyi.

Stodoła, z okrąglaków budowana, słomą kryta, długości 14, szerokości 8, wysokości 3.

10. Chałupa dwojaki, z bali w węgły budowana, słomą kryta, długości 26 1/2, szerokości 9 1/4, wysokości 4. Reperacyi.

Chlewik, z dyli w słupy budowany, słomą kryty, długości 13, szerokości 9, wysokości 3.  

Chlewik drugi, z płatów i bali budowany, słomą kryty, długości 12, szerokości 7, wysokości 2 1/2.  

Stodoła, z dylików budowana, słomą kryta, długości 18, szerokości 12, wysokości 3 1/2. Reperacyi.

V. Gościniec Zimnik do Sokołowa należący.

11. Karczma, murowana, słomą kryta, długości 22 1/2, szerokości 22 1/2, wysokości 4 1/2. Znaczney reperacyi.

Staynia wjezdna, murowana, słomą kryta, długości 22, szerokości 11 1/2, wysokości 5 1/2. Znaczney reperacyi.

Studnia przed gościńcem ocembrowana.

Stodoła, spichrz i obora, z bali w słupy budowane, słomą kryte, długości 39, szerokości 11 1/2, wysokości 4. Przestawienia.

VI. Pobudynki na Folwarku Sulmówek.

12. Wiatrak o jednym ganku, z drzewa balowego budowany, gontami kryty.

13. Chałupa, z bali w słupy budowana, słomą kryta, długości 26, szerokości 14, wysokości 4. Reperacyi.

Stodoła i oborka, z dyli i okrąglaków budowane, słomą kryte, długości 21, szerokości 12, wysokości 3. Reperacyi.

14. Stodoła Folwarczna, z bali w słupy budowana, słomą kryta, długości 84, szerokości 21, wysokości 5. Reperacyi.

15. Spichrz, z bali w słupy budowany, słomą kryty, długości 16, szerokości 16, wysokości 4. Reperacyi.

16. Owczarnia, z cegły murowana, słomą kryta, długości 54, szerokości 18, wysokości 4. Reperacyi.

17. Studnia balami ocembrowana.

18. Zrąb na dwojaki, z starych dylów budowany, długości 27, szerokości 9, wysokości 3 1/2.  

19. Dom, murowany z cegły paloney budowany, słomą kryty, długości 27, szerokości 9, wysokości 3 1/2. Znaczney reperacyi.

 

środa, 16 lutego 2022

Inwentarz Włyń (1873)

Źródło inwentarza:
Dowody majątku Włyń. Księgi i akta hipoteczne Sądów w Sieradzu 839/1871. (Archiwum Państwowe w Łodzi, oddział w Sieradzu)
Tekst z oryginalnego inwentarza przepisał Piotr Tameczka.
 

"Działo się w dobrach Włyniu w Okręgu Szadkowskim Powiecie Sieradzkim Gubernii Kaliskiej dnia 22 października / 3 listopada 1873 r."

Dobra ziemskie Włyń położone w Okręgu Szadkowskim, Powiecie Sieradzkim, Gubernji Kaliskiej, gminie Dzierzązna, parafii Kamionacz, zajęte zostały przez Komornika Franciszka Roweckiego na rzecz Anieli Bajer, na sprzedaż publiczną w poszukiwaniu sumy 2250 rs. w listach zastawnych z kuponami, z procentem 5% od dnia 12 (24) czerwca 1873 roku od sukcesorów Karola Mniewskiego a mianowicie: 1. Teodora Mniewskiego. 2. Adama Mazurkiewicza, którego ojcem i opiekunem jest Ludwik Mazurkiewicz. 3. Kornelji z Parczewskich Mniewskiej po Karolu Mniewskim pozostałej wdowy. Od 1871 dobra znajdowały się posiadaniu dzierżawnem Tomasza Pruszyńskiego na lat 6.


Opis zabudowań dworskich folwarku Włynia.

1. Dwór z drzewa budowany, szkudłami kryty, długości arszynów 29, szerokości 23, wysokości 7, o jednym kominie, o 2 sieniach, 1 kuchni, 6 pokojach, w szczytach, o 2 pokojach, z frontu dworu wystawa na 4 filarach murowanych. W narożnikach w końcu dworu są dwie przystawki na podmurowaniu jak również i dwór na podmurowaniu.

2. Przystawka pierwsza uważając od frontu po prawej stronie o 1 kominie, 1 sieni i 1 pokoju, z drzewa budowana, szkudłami kryta, długości arszynów 12, szerokości 12, wysokości 6.

3. Przystawka 2 po lewej stronie w której jest urządzona spiżarnia, z drzewa budowana, szkudłami kryta, długości arszynów 12, szerokości 12, wysokości 6.

W dworze tym mieszka dzierżawca Tomasz Pruszyński.

4. Drwalnik i chlew pod jednym dachem pobok dworu, z drzewa budowany, słomą kryty, długości arszynów 12, szerokości 6, wysokości 3.

5. Ogród owocowy i warzywny, w którym się mieści drzew rodzajnych jako to: gruszy, jabłek, śliwek, wisien około sztuk 1060, krzewów agrestu 96, drzew dzikich 40. Inspekta oszklone w ogrodzie. Ogród ten ogrodzony chrustem. W ogrodzie jest uli z pszczołami pienków 3, a bez pszczół pni 2.

6. Kloak o jednem przedziale w narożniku ogrody, z drzewa budowany, szkudłami kryty, długości arszynów 3, szerokości 3, wysokości 3.

7. Gorzelnia o 2 kominach, z cegły palonej budowana, szkudłami kryta, długości arszynów 57, szerokości 23, wysokości 8, pod nią są w narożniku piwnice. W gorzelni tej żadnych apparatów nie masz.

8. Szopa przy gorzelni, z drzewa budowana, słomą kryta, długości arszynów 9, szerokości 5, wysokości 3.

9. Dom o 1 kominie w tym mieszka kowal dworski Józefat Kurkoński, z drzewa budowany, szkudłami kryty, długości arszynów 14, szerokości 12, wysokości 4.

10. Kuźnia o 1 kominie pobok domu, z drzewa budowana, szkudłami kryta, długości arszynów 10, szerokości 8, wysokości 4. Wszelkie porządki w kuźni będące stanowią własność kowala, posiada gruntu od dworu morg 8, obowiązany dworowi wszelkie roboty uskuteczniać stare bezpłatnie, a za nowe dwór ma płacić, pozostaje za ustną umową od dnia 11/23 kwietnia 1873 do tegoż dnia 1874 r.

11. Obory, z drzewa budowane, słomą i szkudłami kryte, długości arszynów 84, szerokości 18, wysokości 6. W końcach tych są ściany z cegły palonej.

12. Spichrz na podmurowaniu, z drzewa budowany, słomą kryty, długości arszynów 23, szerokości 14, wysokości 7.

13. Stajnie spalone po których pozostałe mury, z cegły palonej budowane, długości arszynów 60, szerokości 20, wysokości 6.

14. Stodoła o 1 klepisku, z drzewa budowana, szkudłami kryta, długości arszynów 38, szerokości 14, wysokości 7.

15. Stodoła druga o 3 klepiskach w słupy z cegły palonej, pomiędzy niemi ściany są z drzewa, z drzewa i cegły palonej budowana, słomą i szkudłami kryta, długości arszynów 115, szerokości 18, wysokości 7.

16. Sieczkarnia przy stodole powyższej, z drzewa budowana, słomą kryta, długości arszynów 12, szerokości 9, wysokości 4.

17. Owczarnia, z cegły palonej budowana, szkudłami kryta, długości arszynów 96, szerokości 18, wysokości 7.

Stawek wysuszony przy którym jest studnia balami ocembrowana.
Dwór i zabudowania powyż opisane są ogrodzone z żerdzi łupanych i chrustnych.

18. Koszary na podmurowaniu o 3 kominach, 6 sieniach, 12 izbach, w tych zamieszkują ludzie dworscy, z drzewa budowane, słomą kryte, długości arszynów 60, szerokości 13, wysokości 6.

19. Obory dla ludzi dworskich, z drzewa budowane, słomą kryte, długości arszynów 46, szerokości 9, wysokości 4.

20. Karczma o 1 kominie, z drzewa budowana, słomą kryta, długości arszynów 39, szerokości 14, wysokości 3. W tej szynkuje trunki dworskie Michał Jezierski, posiada gruntu morg 8, za wyszynk trunków dworskich pobiera 31 procent, płaci dworowi rocznie rs. 52, k. 50 w kwartalnych ratach, pozostaje za ustną umową od dnia 11/23 kwietnia 1873 r. do tegoż d[nia] 1874 r.

21. Chlewik przy karczmie zdezelowany, z drzewa budowany, słomą kryty, długości arszynów 5, szerokości 3, wysokości 2.

22. Koszary drugie na podmurowaniu, o 2 kominach, 4 sieniach, 8 izbach, w tych zamieszkują ludzie dworscy, z drzewa budowane, słomą kryte, długości arszynów 42, szerokości 12, wysokości 4.

23. Chlewy w 1m końcu koszar, z drzewa budowane, słomą kryte, długości arszynów 4, szerokości 4, wysokości 2.

24. Chlewy drugie z drugiej strony koszar, z drzewa budowane, słomą kryte, długości arszynów 12, szerokości 5, wysokości 2.

25. Dom o jednem kominie, z drzewa budowany, słomą kryty, długości arszynów 22, szerokości 12, wysokości 4. Domu tego i zabudowań oraz wiatraka jest właścicielem wieczysto dzierżawnym Andrzej Bednarek młynarz, który jest obowiązany dla dworu w dobrach Włyniu wszelkie mlewo rok rocznie uskuteczniać bez pobierania miarki czyli wynagrodzenia posiada również tenże młynarz jedną włókę gruntu z łąką miary nowopolskiej.

26. Stodoła o jednym klepisku, z drzewa budowana, słomą kryta, długości arszynów 24, szerokości 12, wysokości 6?.

27. Obora w końcu stodoły, z drzewa budowana, słomą kryta, długości arszynów 8, szerokości 11 wysokości 2.

28. Chlewik przy stodole, z drzewa budowany, słomą kryty, długości arszynów 6, szerokości 9, wysokości 2.

29. Szopa z drugiej strony stodoły, z drzewa budowana, słomą kryta, długości arszynów 9, szerokości 5, wysokości 2 1/2?.

Studnia balami ocembrowana.

30. Wiatrak o 2ch śmigach dyski?, przy którym korowrot z łańcuchem do nakręcania wiatraka, z drzewa budowany, szkudłami kryty, długości arszynów 10, szerokości 10, wysokości 18. W wiatraku tym są porządki do gruntu przywiązane jako to: dwa kamienie do melenia zboża, kosz do zasypywania zboża, skrzynia mącznia, półskrzynek, wrzeciono, cywie, dwa pytle, dwie liny.

31. Karczma tak zwana Bugaj, o dwóch kominach i stajnia wjezdna pod jednem dachem, z cegły palonej budowana, słomą kryta, długości arszynów 38, szerokości 24, wysokości 8. W karczmie tej szynkuje trunki dworskie Andrzej Kędzia, posiada gruntu od dworu morg 6, pobiera od dworu za wyszynk trunków 31 procent, płaci czynszu dworowi rocznie rs. 75 w półrocznych ratach, pozostaje za ustną umową od d. 11/23 kwietnia 1873 r. do tegoż dnia 1874.

32. Dom pod borem pod nazwą Ulesie w tym zamieszkuje borowy do strzeżenia boru Józef Gałczyński, z drzewa budowany, słomą kryty, długości arszynów 18, szerokości 12, wysokości 3.

 

niedziela, 13 lutego 2022

Inwentarz Wójcice Wielkie i Małe (1869)

Źródło inwentarza:
Dowody majątku Wójcice. Księgi i akta hipoteczne Sądów w Sieradzu 839/1976. (Archiwum Państwowe w Łodzi, oddział w Sieradzu)
Tekst z oryginalnego inwentarza przepisał Piotr Tameczka.
 

"Działo się w mieście Błaszkach Ogu Wartskim w mieszkaniu Józefa Kiedrowskiego właściciela dóbr Wójcice oraz debenta dnia 1/13 lutego 1869 r."

Dobra Wójcice Wielkie i Małe składające się z wsi i folwarku Wójcice Wielkie i Małe oraz osady Młyna wodnego, położone w Okręgu Wartskim, Powiecie i Gubernii Kaliskiej, gminy i parafii Miasta Błaszek, należące do Józefa Kiedrowskiego właściciela tych dóbr oraz Marjanny i Władysława Lemiszewskich posiadaczy zastawnych, zajęte zostały przez Komornika na rzecz i na żądanie sukcesorów po Antonim Wnukowskim jako to: 1. Marcelego Wnukowskiego, 2. Katarzyny z Wnukowskich po Andrzeju Frasunkiewiczu, dzierżawcy, pozostałej wdowy, 3. Emilii Petronelli dwóch imion z Wnukowskich Marcinkowskiej wdowy, 4. Antoniny Wnukowskiej panny doletniej, 5. Piotra Pawła Szubarskiego jako wierzyciela wyżej wymienionych sukcesorów Wnukowskich działającego, na sprzedaż publiczną w drodze przymuszonego wywłaszczenia na satysfakcję sumy 2425 rs., kop. 12 1/2 z procentem.


Opis zabudowań dworski wsi Woycice wielkie i małe.

1. Dwór z drzewa budowany, szkudłami kryty, o sześciu pokoiach, jednej kuchni, jednego schowania, trzech sieni, obejmujący okien 16, w tem zamieszkuje w połowie uważając po lewej stronie Józef Kiedrowski właściciel tych dóbr, a w drugiej połowie po prawej stronie Marjanna i Władysław małżonkowie Lemiszewscy zastawni posiadacze gruntu i łąk, przed tym dworem jest facyata na czterech słupach a na górze dwa pokoje lecz niewykończone, długości arszynów 36, szerokości 17, wysokości 4.

2. Ogród owocowy i warzywny przy dworze, w którym jest drzewek rodzajnych jako to: gruszek, jabłoni, śliwek i wisien około sztuk 62.

3. Gołębnik na słupie.

4. Kloak, z drzewa budowany, bez nakrycia, długości arszynów 2, szerokości 2, wysokości 3.

Około zabudowań są małe ogrodzenia z żerdzi łupanych.

5. Chlewiki, z drzewa budowane, słomą kryte, długości arszynów 17, szerokości 7, wysokości 3.

6. Dom, z drzewa budowany, szkudłami kryty, długości arszynów 29, szerokości 17, wysokości 4, o jednym kominie, w którym na teraz zamieszkuje Bogumił Gurniecki ogrodowy, który jest dzierżawcą ogrodów warzywnych i ogrodu owocowego, posiada w tym domu dwie stancje stanowiące jedną czwartą część domu do dworu należącego, a reszta mieszkania trzy czwarte części tegoż domu posiadają włościanie przez Komisarza włościańskiego im dane, mieszkanie przez ogrodowego Bogumiła Gurnickiego posiadane stosownie do kontraktu prywatnie pod dniem 20 września 1868 r. na lat trzy po sobie idące, prywatnie sporządzonym poczynać się mającym od dnia 1 listopada w 1868 r. a kończącego się w tym samym dniu 1871 r. za cenę rocznej dzierżawy po rs. 60, które już z góry za lat dwa zapłacone zostały.

7. Dom, z drzewa budowany, słomą kryty, długości arszynów 29, szerokości 17, wysokości 4, o dwóch stancjach, o jednym kominie, w którym mieszka w połowie tegoż domu Walenty Mikołajewski owczarz mający swoje własne owce sztuk 150, z których opłaca rocznej dzierżawy dworowi za pasze letnią i zimową rs. 82, kopiejek 50, dzierżawę tę z góry zapłacił za kontraktem prywatnie pod dniem 8 września 1868 r. sporządzonym, któremu się rok zaczyna od dnia 1 października na nowego stylu 1868 r. a kończącego się w tym samym dniu 1869 r.

8. Stajnie, z drzewa budowane, słomą kryte, długości arszynów 19, szerokości 13, wysokości 3 1/2.

9. Spichrz, z drzewa budowany, szkudłami kryty, długości arszynów 18, szerokości 11, wysokości 3 1/2.

10. Owczarnia, w tej jest pastników sztuk 8, lasów sztuk 4, z drzewa budowana, szkudłami i słomą kryta, długości arszynów 80, szerokości 16, wysokości 4.

11. Stodoła, o dwóch klepiskach, w której jest kompletna młockarnia, z drzewa budowana, szkudłami i słomą kryta, długości arszynów 80, szerokości 18, wysokości 5.

12. Stodoła druga, o dwóch klepiskach, z drzewa budowana, słomą kryta, długości arszynów 80, szerokości 19, wysokości 5.

13. Studnia balami ocembrowana przy dworze.

14. Studnia druga balami ocembrowana przy zabudowaniach dworskich.

15. Karczma i stajnia wjezdna pod jednym dachem przy trakcie z Miasta Błaszek do Miasta Stawu położona, z drzewa budowana, słomą kryta, długości arszynów 56, szerokości 16, wysokości 5. W tej zamieszkuje Kopel Galewski, który jest propinatorem wsi Wóycicach za kontraktem przed Rejentem Teofilem Józefem dwóch imion Kowalskim w mieście Kaliszu na lat trzy po sobie idące poczynać się mające od dnia 20 października / 1 listopada 1868 r. a kończącego się w tym samem dniu 20 października / 1 listopada 1871 r. za cenę rocznej dzierżawy po rs. 210, czynsz dzierżawny za tę propinacyą za lat dwa i pół zgóry już zapłacił. W tej karczmie mieskają również ludzie dworscy.

16. Studnia przy karczmie balami ocembrowana, przy którey jest żuraw i wiadro do nabierania wody.

17. Młyn wodny, z drzewa budowany, szkudłami kryty, długości arszynów 23, szerokości 12, wysokości 4, z mieszkaniem dla młynarza pod jednym dachem, w którym zamieszkuje Floryan Stelmaszewski młynarz stosownie do kontraktu pomiędzy właścicielem dóbr Wóycice Józefem Kiedrowskim prywatnie pod dniem 7 września 1867 r. sporządzonym na lat sześć po sobie idące poczynać się mające od dnia 23 kwietnia nowego stylu 1868 r. a kończącego się w tym samym dniu 1874 r. pod warunkami, że ten młyn był spustoszony, dlatego przyjął obowiązek Floryan Stelmaszewski młynarz, tenże młyn wyrestaurować kompletnie a właściciel tych dóbr Józef Kiedrowski za pierwszy rok odebrał dzierżawę rs. 100, na następne zaś lat pięć pozostaje w posiadaniu dzierżawczym Floryana Stelmaszewskiego młynarza za wyrestaurowanie tegoż młyna. We młynie tym są porządki do gruntu przywiązane, jako to: dwa kamienie z których jeden wierzchni a drugi spodni do melenia zboża, kosz do zasypywania zboża, skrzynia mącznia, koło wodne i koło paleczne, upust kompletny z pogródkami. Jagielnik przy którym jest kamień wierzchni i spodni z gliny, kosz do zasypywania, reszta porządków w temże młynie będących jest wyłączną własnością tegoż młynarza.

Nadmienia Komornik iż jest szynk na wsi który się praktykuje w domu włościanina Andrzeja Barczyńskiego, który szynkuje trunki do propinatora należące.

W dobrach zajmowanych są cztery stawki w małej części zarybiane.


sobota, 12 lutego 2022

Cecków

Cecków, dawniej folwark w dobrach Chrusty w gminie Widawa. Folwark został zaznaczony na mapie Józefa Kozłowskiego z 1890 roku "Odrys Pomiaru DÓBR CHRUSTY w Gubernii Piotrkowskiej Powiecie Łaskim położonych."

Cecków w 1890 roku.



piątek, 11 lutego 2022

Jopek

Jopek, dawniej pustkowie znajdujące się przy wsi Józefów w gminie Pątnów. Pustkowie Jopek pojawia się na mapie Piotra Łużeckiego z 1832 roku: "PLAN Wsi Rządowey Grębin w Ekonomii Wieluńskiey Woiewodztwie Kaliskiem Obwodzie Wielunskim położoney." Na mapie Kwatermistrzowskiej z 1839 roku występuję pod nazwą Pustkowie do Józefowa.

Mapa Kwatermistrzowska


 

czwartek, 10 lutego 2022

Inwentarz Ostrów (1869)

Źródło inwentarza:
Dowody majątku Ostrów. Księgi i akta hipoteczne Sądów w Sieradzu 839/1953. (Archiwum Państwowe w Łodzi, oddział w Sieradzu)
Tekst z oryginalnego inwentarza przepisał Piotr Tameczka.
 



"Działo się na gruncie dóbr Ostrów to jest folwarku tegoż nazwiska w powiecie Sieradzkim dnia 25 września / 7 października 1869 roku."

Dobra ziemskie Ostrów składające się z wsi i folwarku Ostrów, folwarku Sudajew, wsi zarobnej Rydzew, osady Sterno, karczmy Antoniówka, które to nomenklatury obecnie wcielone są do folwarku Ostrów, położone Powiecie Sieradzkim, gminie i parafii Brzeźnio, należące do Apolinarego Ludwika dwóch imion Domaniewskiego, wiatrak zaś z gruntem i zabudowania posiada Roch Nowicki, zięć Stanisława Pertkiewicza, zajęte zostały przez Komornika Andrzeja Lubinkowskiego na rzecz i na żądanie Jolanty z Rozdrażewskich Jana Trzebińskiego żony, na sprzedaż publiczną w drodze przymuszonego wywłaszczenia na satysfakcję sumy 7500 rsr. z procentem.


Folwark Ostrów zabudowania.

1. Dwór N1 oznaczony, massiv murowany z cegły, na wapno tynkowany, z piwnicami, dwoma gankami od strony dziedzińca na filarach murowanych opartymi, o 3ch kominach nad dach gontami wyprowadzonych, o 8u pokojach, kuchni, spiżarni i dwóch sieniach, wewnątrz 17u oknach i 4ch drzwiach zewnątrz - w dworze tem mieszka egzekwowany Apolinary Ludwik Domaniewski. W tyle tego dworu jest ogród owocowy w części warzywny mający rozległość około morg 5u, w którym jest drzew owocowych jako to: grusz, jabłoni, śliwin i t.p. około sztuk 200, krzewów agrestu, porzeczek i malin około sztuk 400, w tymże.

2. Kloaka z drzewa budowana, deskami kryta o 2ch przedziałach, również

3. Sklepy w ziemi wykopane i ziemią kryte do kartofli. Na dziedzińcu przed powyższym dworem jest trawnik i sadzawka na środku którego jest

4. Gołębnik na słupie z drzewa budowany, gontem kryty, w którym gnieżdżą się gołębie. Z lewej strony tegoż, to jest od podwórza.

5. Sklep murowany, dawniej na skład okowity przeznaczony, obecnie zniszczony. Z lewej strony dziedzińca są wrota prowadzące na podwórze folwarczne, gdzie stoją zabudowania.

6. Owczarnia drewniana z bali w słupy postawiona, gontami kryta.

7. Stajnia i wozownia pod jednem dachem murowane, gontami kryte.

8. Komin po spalonej gorzelni w części rozwalony.

9. Obora murowana, gontami kryta.

10. Wystawa drewniana do porządków gospodarskich, po bokach której są komórki murowane pod jednem dachem gontami kryte.

11. Studnia w środku podwórza balami cembrowana, z żurawiem, kubłem okutym.

12. Spichrz murowany, parterowy, gontami kryty.

13. Stodoła z bali w słupy murowane, w części gontami, to jest nad okapami, a w części słomą kryta o 3 klepiskach.

14. Budynek czyli szopa z drzewa w słupy na skład kresencyi nowo pobudowana, nieukończona, w części dopiero słomą kryta.

15. Stodoła z drzewa z bali w słupy postawiona, gontami kryta, o jednem klepisku. Wszystkie powyż opisane zabudowania od N7 do 12 tak są postawione iż połączone z sobą płotami stanowią podwórze, zaś N13, 14 i 15 podobnież stanowią drugie za pierwszem położone.

Ogród, dziedziniec i podwórze są po części ogrodzone płotami z żerdzi rzniętych. W niewielkiej odległości od dworu ad1 opisanego z prawej strony obok drogi do wsi Brzeźno prowadzącej stoją:

16. Dom czworak zwany z drzewa z bali w słupy zbudowany, gontami kryty, o jednem kominie murowanym i 2ch drzwiach na zewnątrz, obok tego

17. Chlewek drewniany słomą kryty.

18. Dom drewniany dwojak zwany z bali w słupy postawiony, o jednem kominie murowanym, gontami kryty.

19. Dom czworak zwany o jednem kominie murowanym z drzewa z bali w słupy postawiony, gontami kryty, w którym pół stancyi w 1 1/4 części domu jest uwłaszczoną, przy tymże

20. Chlewek drewniany słomą kryty.

W wyżej opisanych domach mieszka służba dworska.

21. Kuźnia o jednem kominie murowanym deskami kryta z narzędziami dworskiemi w której jest kowal dworski Józef Kurczbon umową ustną na 1 rok od dnia 11/23 kwietnia r. b. do t. d. i m. r. p. pobiera ordynarji w ziarnie korcy 10, morgę ogrodu i mieszkanie, za co obowiązany robić wszelką dworską robotę kowalską.

22. Karczma z drzewa w słupy pobudowana, gontami kryta, o jednem kominie murowanym i 4ch stancjach, obok której

23. Zajazd z drzewa z bali w słupy pobudowany z bramami na przestrzał, gontami kryty, przed karczmą

24. Studnia balami cembrowana z żurawiem, kubłem, żelazem okutym.

Karczma powyższa z zajazdem oraz propinacją za kontraktem prywatnym rocznym, to jest odnia 11/23 kwietnia r.b. do tegoż dnia mca r. przyszłego dzierżawi Franciszek Hesse propinator, z której opłaca rocznie rs. 250, ma sobie do tego dodanem 12 mórg pola.

25. Dom drewniany z bali w słupy na dawnem folwarku Sudajew pod lasem, gontami kryty, w którym mieszka gajowy, obok tego

26. Studnia balami cembrowana z żurawiem.

We wsi Ostrów zabudowania przez włościan zajmowane z ogrodami przy tejchże, obok drogi od folwarku do wsi Brzezna prowadzącej oraz grunta z lewej strony drogi pod las dochodzące, w ogóle mórg 268, prętów 153, zostały pomiędzy 54ch włościan uwłaszczonych tej wsi podzielone i od gruntów folwarcznych odseparowane, z jednej strony z gruntem do młynarza Stanisława Pertkiewicza należącym, z innych z gruntami folwarcznymi graniczące.

Kolejno opisano służebności włościan.


Wieś ta jest odseparowana od folwarku Ostrów i żadnych budynków ani gruntów do dominium należących nie ma, dlatego od opisu wyłącza się.

 

poniedziałek, 7 lutego 2022

Inwentarz Glinno (1841)

Źródło inwentarza:
Dowody majątku Glinno. Księgi i akta hipoteczne Sądów w Sieradzu 839/1925. (Archiwum Państwowe w Łodzi, oddział w Sieradzu)
Tekst z oryginalnego inwentarza przepisał Piotr Tameczka.


W 1836 roku dowódcy piątej brygady artylerii, pułkownikowi Aleksandrowi Pleszczejew, nadano dobra Grzybki i Glinno z przyległościami w ówczesnym województwie kaliskim położone. Poniższy opis pochodzi prawdopodobnie z 1841 roku.

Opisanie i Stan Budowli w dobrach darowanych Glinno znaydujących się.

Dom mieszkalny massiv murowany, dachówką kryty z kominem iednym murowanym, w dobrym stanie, długości łokci 28, szerokości 20, wysokości 5. Wartość budowli w Towarzystwie Ogniowym zabezpieczona 4.200.

Officyna czyli dom dla oficyalistów, z drzewa rzniętego na podmurowaniu z kamieni w węgieł zbudowany, gątami kryty, z kominem jednym murowanym, w dobrym stanie, długości łokci 25 1/4, szerokości 15, wysokości 4. Wartość budowli w Towarzystwie Ogniowym zabezpieczona 1.200.

Dom czworaki, z drzewa rzniętego, słomą pokryty, z okapami u dołu i na rogach z gątów, z kominem iednym murowanym, w dobrym stanie, długości łokci 28, szerokości 16, wysokości 3 1/2. Wartość budowli w Towarzystwie Ogniowym zabezpieczona 1.800.

Stodoła, massiv murowana, o dwóch klepiskach, słomą kryta, w dobrym stanie, długości łokci 71 1/2, szerokości 18, wysokości 6. Wartość budowli w Towarzystwie Ogniowym zabezpieczona 4.850.

Stodoła 2a, z dylów rzniętych na sochach w słupy z ziemie wkopane, bez przyciesi wystawiona, słomą pokryta, w dobrym stanie, długości łokci 64, szerokości 19, wysokości 5. Wartość budowli w Towarzystwie Ogniowym zabezpieczona 1.900.

Obora, massiv murowana, słomą pokryta, mieszcząca w sobie wozownią, nad którą spichrz do zsypywania zboża, prócz tego znayduią się dwie staynie i cztery oddzielne obórki, znayduią się w dobrym stanie, długości łokci 56 1/4, szerokości 17, wysokości 3 1/4. Wartość budowli w Towarzystwie Ogniowym zabezpieczona 7.800.

Owczarnia, massiv murowana, słomą pokryta, w dobrym stanie, długości łokci 39 1/2, szerokości 17, wysokości 5. Wartość budowli w Towarzystwie Ogniowym zabezpieczona 4.700.

Owczarnia 2a, czyli szopa dla szkopów z dyli rzniętych na sochach w słupy w ziemie wkopane, w dobrym stanie, długości łokci 40, szerokości 17, wysokości 5. Wartość budowli w Towarzystwie Ogniowym zabezpieczona 1.600.

Gorzelnia, łącznie z browarem massiv murowana, gątami pokryta, z dwoma kominami murowanemi, w dobrym stanie, długości łokci 40, szerokości 22 1/2, wysokości 5. Wartość budowli w Towarzystwie Ogniowym zabezpieczona 3.200.

Wolarnia, przy gorzelni, massiv murowana, gątami kryta, obeymuiąca w środku studnią do wywaru, balami cembrowaną z przykryciem, w dobrym stanie, długości łokci 40 1/2, szerokości 22, wysokości 5. Wartość budowli w Towarzystwie Ogniowym zabezpieczona 3.000.

Chlewy, łącznie z kurnikami, z drzewa w węgieł, słomą kryta, w dobrym stanie, długości łokci 41, szerokości 17, wysokości 4. Wartość budowli w Towarzystwie Ogniowym zabezpieczona 1.200.

Chlew, z drzewa tartego w słupy wystawiony, dach słomą kryty, w złym stanie, długości łokci 15, szerokości 9, wysokości 2 1/2, nieassekurowany.

Karczma zajezdna, z drzewa rzniętego w węgieł wystawiona, na podmurowaniu, gątami kryta, z kominem iednym murowanym, w dobrym stanie, długości łokci 21, szerokości 18, wysokości 4 1/2. Wartość budowli w Towarzystwie Ogniowym zabezpieczona 2.000.

Stajnia wjezdna, w ryglówkę z cegły czyli pruski mur, na podmurowaniu, gątami kryta, w dobrym stanie, długości łokci 27, szerokości 14 1/2, wysokości 6. Wartość budowli w Towarzystwie Ogniowym zabezpieczona 1.900.

Sklepy, oddzielne w ziemi, murowane, pod dachem słomianym, w dobrym stanie, długości łokci 16, szerokości 15, wysokości 4, nieassekurowana.

Skład na różne sprzęty gospodarskie, z drzewa rzniętego, gątami kryty, na przyciesiach, bez podmurowania, na kamieniach polnych podłożonych, wystawiony, w dosyć dobrym stanie, długości łokci 16, szerokości 8, wysokości 3, nieassekurowany.

Sklep murowany, z cegły, gątami kryty, w dobrym stanie, długości łokci 9, szerokości 6, wysokości 4, nieassekurowany.

Drwalnia, przed gorzelnią, w słupy z drzewa trzy calowego, gątami kryta, w dosyć dobrym stanie, długości łokci 25, szerokości 11 1/2, wysokości 2 1/2, nieassekurowana.

Studnia, z bali 4o calowych, cembrowana, przy tey studni znayduie się socha z żurawiem i drągiem do kubła, w dosyć dobrym stanie, głebokości łokci 9, nad wierzchem 4 łokci, nieassekurowana.

Szopa, do robienia cegły, na sochach dębowych, słomą kryta, w średnim stanie, długości łokci 90?, szerokości 20, nieassekurowana.



sobota, 5 lutego 2022

Osice / Osica / Jewik

Osice, część wsi w gminie Wieluń. W miejscu dzisiejszej miejscowości Osice (na mapach z lat 60ch i 90ch występuje pod nazwą Osica) istniało Pustkowie Jewik (1832*) oznaczone na Mapie Kwatermistrzowskiej w roku 1839 jako "Pustkowie do Gaszyna".

*PLAN Wsi Rządowey Kadłuba w Ekonomii Wielunskiey Woiewodztwie Kaliskiem Obwodzie Wieluńskim położoney. (2 arkusze), rok: 1832 , autor: Piotr Łużecki, jeometra przysięgły, źródło: AGAD w Warszawie, Zbiór kartograficzny, sygn. 402_0_0_234-10_0002.  

 





piątek, 4 lutego 2022

Inwentarz Poniatów (1841)

Źródło inwentarza:
Dowody majątku Poniatów. Księgi i akta hipoteczne Sądów w Sieradzu 839/1956. (Archiwum Państwowe w Łodzi, oddział w Sieradzu)
Tekst z oryginalnego inwentarza przepisał Piotr Tameczka.
 

"Działo się na gruncie dóbr Poniatowa w Powiecie Wartskim dnia 26 czerwca / 8 lipca 1841 roku."

Dobra ziemskie Poniatów składające się z folwarku i wsi zarobnej Poniatów, położone w Gubernii i Obwodzie Kaliskim, Powiecie Wartskim, parafii Goszczanów, należące do sukcesorów zmarłej Dezyderyi z Hrabiów Gurowskich Komorowskiej sukcesorki niegdy Józefa Komorowskiego, jako to: a. Genowefy z Cieleckich Hrabi Gurowskiej wdowy, b. Ignacego Hrabi Gurowskiego, c. Marjanny z Hrabiów Gurowskich Bartolda Hrabii Müllinin małżonki, d. Cecylii z Hrabiów Gurowskich Piotra Frydrycha żony, e. Józefa Hr. Gurowskiego, i f. Boliwara i Władysławy nieletnich Hrabiów Gurowskich dzieci Adama Hrabi Gurowskiego, których przydanym opiekunem był Walenty Kurczewski, zajęte zostały przez Komornika Józefa Sikorskiego na rzecz i na żądanie Mikołaja Hrabi Gurowskiego, na sprzedaż publiczną w drodze przymuszonego wywłaszczenia. Do roku 1847 pozostawał Poniatów w dzierżawnej posesji Zygmunta Tymienieckiego.


A. Zabudowania Dworskie.

1. Dwór, w którym W. Zygmunt Tymieniecki dzierżawca mięszka, massiw murowany, gontami pokryty, z dwoma kuminami, na 4 kolumnach z facyatą opartą. Składa się z 11tu pokoji, iednej garderobki, 2u wmnieyszych sieni i 1 wielkiej, podłogi częścią z tafli. W pokoiach papierowe obicia stare, piece z kafli. Ma ogółem 19 okien 8 szybowych, długości łokci miary nowopolskiej 52 1/2, szerokości 23 1/2, wysokości 7 1/2. Dach zły, facyacie filary zgniłe, podłogi popsute, okna w znacznej części potłuczone, przy drzwiach zamki popsute, kluczy brakuie.

2. Dom folwarczny, w którym służący dworscy mięszkaią, masiv murowany, dranicami pokryty, o 4 izbach, 6u poiedyńczych drzwiach, okien 3, piec 1 z cegły, długości łokci miary nowopolskiej 24, szerokości 15, wysokości 4. Nowe dania dachu, posowy i polepy.

3. Okolnik, czyli chlewy, murowany, gontami pokryty, długości łokci miary nowopolskiej 72, szerokości 6, wysokości 3 1/2. Naprawe dachu i posowy.

4. Magazyn, czyli lamuz, z cegły palonej, w połowie słomą, w połowie dachówką pokryty, pod którem trzy sklepy i czwarty przymurowany, długości łokci miary nowopolskiej 14 1/2, szerokości 12 3/4, wysokości 6. Dach potrzebuie reperacyi, okna potłuczone, sklep grozi zawalenia.

5. W środku ogrodu znaiduie się oranżerya z Trebchauzem zupełnie zruinowana i zawalona, nie mogąca się dadz zreperować, bez dachu, długości łokci miary nowopolskiej 53, szerokości 10 1/2, wysokości 10 1/2. Są tylko ruiny.

6. Owczarnia, z drzewa rzniętego w słupy, zewnątrz gliną otynkowana, słomą pokryta, o dwóch wrotach i 3 drzwiach poiedyńczych na zawiasach, długości łokci miary nowopolskiej 100, szerokości 19, wysokości 5. Poprawienia dachu, dania posów i beliki, wrota i drzwi w złym stanie.

7. Stajnia z oborą i wozownia pod iednym dachem, z drzewa zniętego w słupy, zewnątrz gliną wytynkowana z facyatą na dwóch kolumnach formuie w jednym oddziale stajnie cugowe, w drugim obory, w trzecim stajnie fornalskie a w 4 wozownię, w 5 oborę na bydłojałowe i 6 drzwi poiedyńczych, długości łokci miary nowopolskiej 72, szerokości 20 1/2, wysokości 6. W stainiach podłogi pogniłe, złoby i drabiny stare, nad oborami nie ma posów.

8. Spikrz, z drzewa rzniętego w węgieł, słomą pokryty, na dole i na górze są urządzone sypania zboża, ma dwoje poiedyńczych drzwi na zawiasach, długości łokci miary nowopolskiej 23, szerokości 11 1/2, wysokości 5. Przyciesi zgniłe, podłogi potrzebuią naprawy, drzwi stare zamkiem i kluczem.

9. Stodoła z drzewa rzniętego w słupy, słomą pokryta, o 3 klepiskach i 8 wrotniach dwu skrzydłowych, długości łokci miary nowopolskiej 120, szerokości 20, wysokości 5. Grozi obaleniem, potrzebuie wiązania w środku połamani i tylko zastrzałem się utrzymuie.

10. Przy spichrzu tym iest szopa stara, słomą pokryta, długości łokci miary nowopolskiej 17, szerokości 12, wysokości 5. Zdezelowana.

11. Karczma, czyli dom szynkowny murowany, trynkowany, słomą pokryta, z iednej sieni, 3 izbach i komorze, 7 drzwi, 7 okien, 2 piece, iednego sabatnika, komin murowany, długości łokci miary nowopolskiej 28, szerokości 18, wysokości 4. Podciąg załamany, sklep zawalaiący się, okna powybiiane i potrzebuie kuchniey.

12. Stajnia zaiezdna murowana, słomą pokryta, o dwóch wrotniach na biegunach, długości łokci miary nowopolskiej 35, szerokości 14, wysokości 4. Mur porysowany, grozi upadkiem, dach wyreperowania.

13. Kuźnia murowana, gontami pokryta, wchod na 4 słupach o 1 ognisku, długości łokci miary nowopolskiej 9, szerokości 9, wysokości 5 1/2. Dach zepsuty, gzymsy poodpadały.

14. Wiatrak z drzewa tarcicami obity, gontami pokryty, o 1 ganku mielnym?. Potrzebuie nowego dachu.

15. Gołębnik w podwórzu na iednym słupie, gontami pokryty.

16. Drwalnia z płatów drewniana w słupy, słomą kryta, długości łokci miary nowopolskiej 8, szerokości 6, wysokości 2. Potrzebuie dachu.

B. Zabudowania Włościańskie.

1. Chałupa, w którey Sekwester Dembiński zagrodnik mięszka, słomą pokryta, 1 izba, 1 komora, 1 sień, drzwi 4 poiedyńczych, 2 okna, złe, komin lepiony, posowa popsuta, długości łokci miary nowopolskiej 21 1/4, szerokości 12 1/2, wysokości 4 1/2. Potrzeba belek, kozłów, łat i całego dachu.

Szopka z bali obrobionych, słomą pokryta, długości łokci miary nowopolskiej 7, szerokości 5 1/2, wysokości 3 1/2. Potrzeba dwóch ścian.

Obora z bali obrobionych, słomą pokryta, długości łokci miary nowopolskiej 14 1/2, szerokości 9, wysokości 4 1/2. Potrzeba dachu.

Staienka i chliwy, z bali obrobionych, słomą pokryte, długości łokci miary nowopolskiej 25 1/2, szerokości 12, wysokości 4 1/4. Dobra.

Stodoła z bali obrobionych, słomą pokryta, długości łokci miary nowopolskiej 21 1/2, szerokości 12, wysokości 4 1/4. Dobra.

2. Chałupa, w którey Marcin Filipczak zagrodnik mięszka, słomą pokryta, 1 izba, 1 komora, 1 sień, drzwi 4 poiedyńczych, złych 2, okna potłuczone, komin lepiony, posowa popsuta, długości łokci miary nowopolskiej 18 1/41, szerokości 10 1/2, wysokości 4 1/4. Grozi obaleniu, potrzebuie przestawienia i dach pogniły.

Obora, chlewy i szopa drewniane, słomą pokryte, długości łokci miary nowopolskiej 20, szerokości 7, wysokości 4. Potrzeba podpór bali na ściany i reperacyi dachu.

Stodoła z bali obrobionych, słomą pokryta, długości łokci miary nowopolskiej 20, szerokości 11 1/2, wysokości 4. Szczytów i reperacyi dachu.

3. Chałupa, w którey Ignacy Jakunicki zagrodnik mięszka, słomą pokryta, 2 izby, 1 sień, 1 komora, drzwi 5, okien 3 potłuczone, komin murowany, długości łokci miary nowopolskiej 19 1/2, szerokości 12, wysokości 3 1/2. Reperacyi dachu.

Obora i chlewiki drewniane, słomą pokryte, długości łokci miary nowopolskiej 13, szerokości 6 1/2, wysokości 3. Potrzeba bali na ścianie i reperacyi dachu.

Stodoła drewniana, słomą pokryta, długości łokci miary nowopolskiej 23, szerokości 13, wysokości 4. Słupów, bali, owierki i całego dachu.

4. Chałupa, w którey Jakub Krzyzański i Mały Janek zagrodnicy mięszkaią, słomą pokryta, 3 izby, 2 komory, 1 sień, komin murowany, 8 drzwi, 3 okien, posowa, długości łokci miary nowopolskiej 22, szerokości 13 1/4, wysokości 4. Potrzeba reperacyi dachu.

Stajnia, obora, szopa, z drzewa, słomą pokryte, długości łokci miary nowopolskiej 19, szerokości 8, wysokości 3 1/2. W dosić dobrym stanie.

Obory, chlewy, szopa, z drzewa, słomą pokryte, długości łokci miary nowopolskiej 20, szerokości 8, wysokości 3. Pochylona, potrzebuie reperacyi.

Stodoła, z drzewa, słomą pokryta, długości łokci miary nowopolskiej 22, szerokości 12, wysokości 4 1/4. Brakuie obydwóch szczytów.

Stodoła, z drzewa, słomą pokryta, długości łokci miary nowopolskiej 20, szerokości 12, wysokości 4. Toż samo potrzeba, wrot, prąga i dachu.

5. Chałupa, w którey Paweł Filibczak zagrodnik mięszka, słomą pokryta, 2 izby, sień i komora, 5 drzwi, komin murowany, dwa okna, długości łokci miary nowopolskiej 18 1/2, szerokości 11 1/2, wysokości 3 1/4. Dach potrzebuie reperacyi.

Oborka, z dyli, słomą pokryta, długości łokci miary nowopolskiej 7, szerokości 11 1/2, wysokości 3 1/4. Bali spruchniałe, zgniłe, brakuie dachu.

Oborka druga, z dyli, słomą pokryta, długości łokci miary nowopolskiej 16 1/2, szerokości 5, wysokości 3.

Stodoła, słomą pokryta, długości łokci miary nowopolskiej 20, szerokości 11, wysokości 4. Szczytu i wrót.

6. Chałupa, w którey Ignacy Stasiak zagrodnik mięszka, słomą pokryta, 2 izbach, 2 komorze, sień, 2 okna, 5 drzwi, komin murowany, długości łokci miary nowopolskiej 18, szerokości 12, wysokości 3 1/2.                      

Komora i chlewik, słomą pokryte, długości łokci miary nowopolskiej 8 1/2, szerokości 8, wysokości 3 1/2.

Okolnik, chlewy, czyli szopa, słomą pokryte, długości łokci miary nowopolskiej 40, szerokości 4 1/2, wysokości 3.

Stodoła, słomą pokryta, długości łokci miary nowopolskiej 20, szerokości 12, wysokości 4.

7. Chałupa, w którey kilku chłopów mięszka, słomą pokryta, o 4 izbach, 4 komorach, 4 okna, 2 sieniach, komin murowany, wystawiona z bali rzniętych, długości łokci miary nowopolskiej 30, szerokości 13 1/2, wysokości 4. Dach reperacyi.

Oborka z żerdzi, słomą pokryta, długości łokci miary nowopolskiej 21, szerokości 7, wysokości 3 1/2. Słupów, przyciesi, dachu brakuie.

8. Chałupa, w którey kilku chłopów mięszka, słomą pokryta, o 4 izbach, 4 komorach, 2 sienie, komin kowany, z bali rzniętych, długości łokci miary nowopolskiej 30, szerokości 13 1/2, wysokości 4. Słupów, przyciesi i dachu brakuie.

Oborka z żerdzi, słomą pokryta, długości łokci miary nowopolskiej 21, szerokości 7, wysokości 3 1/2.

9. Chałupa, w którey kilku chłopów mięszka, słomą pokryta, o 4 izbach, 4 komorach, 4 oknach, 2 sienie, komin murowany, z bali zrzniętych, długości łokci miary nowopolskiej 30, szerokości 13 1/2, wysokości 4.                      

Oborka z żerdzi, słomą pokryta, długości łokci miary nowopolskiej 21, szerokości 7, wysokości 3 1/2. Zupełnie zdezelowana.

10. Chałupa, w którey Józef Kakoski zagrodnik mięszka, słomą pokryta, o 2 izbach, komorze i sień, komin murowany, 6 drzwi, 2 okna, długości łokci miary nowopolskiej 22, szerokości 8, wysokości 3. Kozłów, łat i dachu.

Obora i chlewy z dyli, słomą pokryte, długości łokci miary nowopolskiej 22, szerokości 8, wysokości 3.

11. Chałupa, w którey kilku chłopów mięszka, słomą pokryta, 4 izbach, 4 komorach, 4 oknach, 2 sienie, komin murowany, z bali rzniętych, długości łokci miary nowopolskiej 30, szerokości 13 1/2, wysokości 4. Dach i kalonce.

Oborka z dyli.

12. Chałupa, w którey Szymon Ciechowski czynszownik mięszka, słomą pokryta, 1 izba, 1 komora, 1 sień, 2 okien, 2 drzwi, komin lepiony, długości łokci miary nowopolskiej 16 3/4, szerokości 9 1/2, wysokości 3 3/4. Zupełnie zdezelowany.

Stodoła, z dyli, słomą pokryta, długości łokci miary nowopolskiej 17, szerokości 8 1/2, wysokości 2 1/2. Zupełnie zdezelowany.

13. Chałupa, w którey Walenty Kuzawa zagrodnik mięszka, słomą pokryta, o 1 izbie, komorze, sień, okno 1 złe, 4 drzwi, komin lepiony, posowa, szopa, długości łokci miary nowopolskiej 18 1/2, szerokości 10 1/4, wysokości 3 3/4. Kozłów, łat, bali, słupów, dachu.

Oborka, chlew z dyli, słomą pokryte, długości łokci miary nowopolskiej 20, szerokości 8, wysokości 3 1/2. Potrzeba dachu.

Stodoła, z dyli, słomą pokryta, długości łokci miary nowopolskiej 26, szerokości 15, wysokości 4. Słupów, bali i dachu.

14. Chałupa, w którey Stanisław Pustelnik mięszka, słomą pokryta, o 1 izbie, komora, sień, 2 okna złe, 5 drzwi, komin lepiony, posowa, długości łokci miary nowopolskiej 20, szerokości 10 1/2, wysokości 4. Przyciesi, kozłów, dachu.

Obora, słomą pokryta, długości łokci miary nowopolskiej 5, szerokości 9, wysokości 3. Słupów.

Obora i chlewy z dyli, słomą pokryte, długości łokci miary nowopolskiej 18, szerokości 7 1/2, wysokości 3.

Stodoła z dyli, słomą pokryta, długości łokci miary nowopolskiej 21, szerokości 14, wysokości 5. Słupów, murłatów, kozłów, łatów, bali.

15. Chałupa, w którey Balcer Rzeźniczak pustelnik mięszka, słomą pokryta, o 1 izbie, 2 komory, sień, okno iedno złe, 4 drzwi, komin lepiony, posowa dobra, długości łokci miary nowopolskiej 27, szerokości 10, wysokości 4.                      

Oborka, chlewy i kubel, z dyli, słomą pokryte, długości łokci miary nowopolskiej 19, szerokości 4, wysokości 4.

Stainia, spikrz, z bali dartych, słomą pokryte, długości łokci miary nowopolskiej 56, szerokości 12, wysokości 3 1/2.                      

Stodoła, z bali dartych, słomą pokryta, długości łokci miary nowopolskiej 26, szerokości 16, wysokości 5.                      

16. Chałupa, w którey Jan Nowak półrolnik mięszka, słomą pokryta, 1 izba, komora, sień, okno złe, komin lepiony, 4 drzwi, posowa, belka iedna ugniła, długości łokci miary nowopolskiej 26, szerokości 11, wysokości 3. Kozłów, bali, słupów, owierek, przyciesi i dachu.

Stainia i komorka, z deli, słomą pokryte, długości łokci miary nowopolskiej 16, szerokości 8, wysokości 4.

Oborka, z deli, słomą pokryta, długości łokci miary nowopolskiej 8, szerokości 12, wysokości 3 1/2.

Szopa, obora i chlewy, z deli, słomą pokryte, długości łokci miary nowopolskiej 29, szerokości 7, wysokości 3. Słupów, przycies, dachu.

Stodoła, z bali łupanych, słomą pokryta, długości łokci miary nowopolskiej 26, szerokości 7, wysokości 5. Socha 1 ugniła.

17. Chałupa, w którey Kazimerz Chabierek mięszka, słomą pokryta, 2 izby, komin, sień, okno 1 dobre, komin lepiony, posowa dobra.

Oborka, z dyli, słomą pokryta, długości łokci miary nowopolskiej 20, szerokości 6 1/2, wysokości 3 1/4. Zaupełnie zdezelowana.

Stodoła, z bali łupanych, słomą pokryta, długości łokci miary nowopolskiej 12, szerokości 13, wysokości 3 1/2. Słupów, kozłów, łat, bali, wrót, przyciesi.

18. Chałupa, w którey Kazimerz Chabierek mięszka, słomą pokryta, o 1 izbie, komorze, sieni, 4 drzwiach, iedno okno dobre, posowa, komin lepiony, słomą pokryta, długości łokci miary nowopolskiej 21, szerokości 10 1/2, wysokości 3 1/2. Przyciesi.

Chlewy z dyli, słomą pokryte, długości łokci miary nowopolskiej 21, szerokości 7, wysokości 3 1/4. Przyciesi, podług.

Wymieniono czynszowników: Tomsz Zawłyński młynarz, Szymon Ciechomski, Benedykt Karczewski karczmarz. Bory i lasy zostają pod zarządem włościan, z których sprzedano w 1841 roku starozakonnym Wołkowi Horowiczowi, Mejerowi Glicensztein i Michałowi Szymonowi Karo drzewo i grunt hub 29, morg 3, prętów 54 i pręcików 18 miary magdeburgskiej. Kupujący zobowiązali się drzewo wyciąć i za 10 lat w tym miejscu kolonię postawić.

wtorek, 1 lutego 2022

WSPÓLNY ZAKUP MAP

Kolejna paczka z Agadu. W sumie 24 skany.

TKZ (412) (bez rejestrów pomiarowych)
607-1 Prusinowice (8ark)
607-3 Góry Prusinowskie
607-43 Radoszewice (8ark)
609-37 Smaszków
610-14 Starzenice

610-23 Stok
610-48 Szarów Pański
611-18 Krępa Śmiechów
611-25 Tądów
611-36 Trzebienie Stare
658-21 Łopatki

Zainteresowane osoby proszę o kontakt (sieradzkie.wsie@gmail.com)

Inwentarz Poniatówek (1867)

Źródło inwentarza:
Dowody majątku Poniatów. Księgi i akta hipoteczne Sądów w Sieradzu 839/1956. (Archiwum Państwowe w Łodzi, oddział w Sieradzu)
Tekst z oryginalnego inwentarza przepisał Piotr Tameczka.
 

"Działo się na folwarku Poniatówek w dobrach Poniatów położonym dnia szóstego / ośmnastego marca tysiącznego ośmsetnego sześćdziesiątego siódmego roku."

Dobra ziemskie folwark Poniatówek położone w Gubernii Kaliskiej, Powiecie Turekskim, gminie i parafii Goszczanów, należące do Edwarda Sawickiego, który po zajęciu tytuł własności przelał na rzecz Anny z Sawickich Wacława Malczewskiego żony w której znajdują się posiadaniu, zajęte zostały przez Komornika Romualda Pinowskiego na rzecz i na żądanie Hortensyi z Zielińskich i Seweryna małżonków Jaraczewskich zamieszkałych w Sieradzu na folwarku Chabie, na sprzedaż publiczną w drodze przymuszonego wywłaszczenia w poszukiwaniu sumy rsr. 2327, kop. 75 z procentem i kosztami od właścicieli folwarku Poniatówek należnych.


Opis zabudowań.

1. Dwór czyli dom mieszkalny na podmurowaniu i przyciesiach, z bali budowany, deskami w tafle układane olejno malowane zewnątrz wokoło obity, a wewnątrz ściany gliną obrzucane, od frontu przed drzwiami do sieni prowadzącymi jest przystawka na dwóch słupach gontami kryta, z którey prowadzą wspomnione drzwi do sieni tapetowaney, z tey zaś sieni uważając od wchodu po prawey stronie prowadzą drzwi do pokoju o dwóch oknach na front wychodzących, w nim piec kaflany z drzwiczkami żelaznemi. Za tym pokojem idąc wprost prowadzą drzwi do pokoju frontowego o jednym oknie, z którego znów na tył prowadzą drzwi do pokoiku o jednym oknie, pokój ów pierwszy i oba te pokoiki wapnem na biało bielone, z tego znów opisanego wyżey pokoiku tylnego prowadzą drzwi do pokoju tylnego o dwóch oknach, pokój ten jest tapetowany i przez drzwi prowadzące do pokoju pierwszego położonego od wchodu po prawey stronie sieni, z tymże łączy się, daley z tego wspomnionego pokoju tylnego również na tył prowadzą drzwi do pokoiku tylnego o jednym oknie, w tym ściany tapetowane, z tego pokoiku po lewey ręce są drzwi do kredensu z części sieni urządzonego, a zaś w dworze tym jest jeden komin murowany nad dach wyciągnięty, dach zaś gontami kryty. Budynek, czyli dwór ten cały jest w zupełności w dobrym stanie i potrzebuje jedynie postawienia pieców w tych pokojach, w którym obecny opis takowych jako nie exystujących nie wykazuje. Dwór ten długi pięćdziesiąt sześć, szeroki ośmnaście, wysoki dziewięć arszynów.
Od frontu dworu tego czyli przed takowym jest dwoma rzędami zasadzonych i doń wyrosłych kasztanów sztuk czternaście i kilka między temi drzewek owocowych,  a zaś od tyłu tego dworu w początku rogu ogrodu owocowego niżey opisać się mającego jest.

2. Kloaka o dwóch przedziałach z drzewa w słupy i deski budowana, gontami kryta, długa siedm, szeroka pięć, wysoka dziesięć arszynów. Ogród wyż wzmiankowany w którym są drzewa owocowe, to jest wiśnie, gruszki, jabłonie, krzewy agrestu i t.p. sztuk około dwieście pięćdziesiąt, ogród ten obok rowu i krzew w około go okalających, od tyłu pola i przy drodze od wsi Goszczanowa przez ten folwark Poniatówek do wsi Klonowa prowadzącey jest ogrodzony płotem w parniki i deski na wysokość blisko arszyna wystawionym, ogrodzony, który to płot wzdłuż przy teyże drodze jest doprowadzony do ośmioraków niżey opisać się mających, a w środku którego to płotu przy drodze jak się powiedziało od wsi Goszczanowa położony uważając po prawey stronie są urządzone wjezdne trzy bramy po dwa słupy mające z wrotniami w kształcie sztachet urządzonymi na biało pokostowanymi, z których od środkowey bramy do budynku murowanego, spichrz, stajnie i obory mieszczącego poniżey opisać się mającego do rogu takowego od frontu uważając po prawey stronie dochodzą sztachety na arszyn jeden blisko wysokie, na biało pokostowane, a od następney ostatniey bramy wjezdney do drugiego znowu rogu powołanego wyżey budynku prowadzi płot w parniki i deski urządzony na arsznym blisko wysoki, a tak ogrodzenia te czyli opisany płot i sztachety i wzmiankowana frontowa ściana budynku stanowią podwórze w ten sposób do okoła ogrodzone.
Od dworu powyż opisanego uważając od frontu takowego po lewey stronie wprost takowego jest o kilkanaście kroków

3. Budynek murowany o jednym takimże kominie i gontami kryty, na kuchnią przeznaczony, pod którym znajdują się piwnice, budynek ten przy weyściu schodkami o czterech stopniach drewnianych, drzwiami z tychże prowadzącymi jest przedzielony czyli przeforsztowany ścianą z desek, która to ściana, oraz ściana przez tenże przedział czyli przeforsztowanie również z desek przeprowadzona czyli urządzona uważając po prawey stronie stanowi dwie komorki, w których podłoga z desek, zaś po lewey stronie tego przeforsztowania jest urządzona kuchnia angielska z blachą żelazną o czterech fajerkach oraz piec z cegły do pieczenia chleba, budynek ten długi dwadzieścia dwa, szeroki dwanaście, wysoki dziesięć arszynów zupełnie w dobrym stanie, za tym zaraz budynkiem jest:

4. Budynek na przyciesiach z drzewa w słupy i bali budowany z dachem gontami krytym na chlewy dla trzody i drabin przeznaczony o pięciu przedziałach i tyluż drzwiami do nich prowadzącymi. Budynek ten długi dwadzieścia jeden, szeroki dwanaście, wysoki cztery arszynów. Daley w podwórzu powyż opisanym jest:

5. Budynek murowany z dwoma dymnikami do których prowadzą dwie oddzielne schodki z drzewa na ganki urządzone, szczyty budynku tego również masiw murowane, cały zaś budynek pod jednym dachem, gontami i słomą krytym, mieści w sobie spichrz, stajnie i obory o siedmiu przedziałach i tyluż drzwiach. Budynek ten długi sto cztery, szeroki dwadzieścia dwa, wysoki dziesięć arszynów, jest zupełnie w dobrym stanie, przy tym zaś budynku w rogu od frontu uważając po prawey stronie jest:

6. Szopa przystawiona, czyli wozownia bez drzwi, na słupach z bali budowana, słomą kryta, długa dwadzieścia dwa, szeroka pięć, wysoka ośm arszynów.

Po drugiey wreszcie stronie drogi zwyż powiedzianey od Goszczanowa do wsi Klonowa przez Folwark Poniatówek prowadzącey na przeciw zwyż opisanych budynków jest.

7. Studnia balami ocembrowana z żurawiem i wiadrem żelaznymi obręczami okutym a daley

8. Stodoła o dwóch klepiskach i dwóch dubeltowych wrotniach na przyciesiach w słupy i do połowy od dołu z bali a od połowy do góry z desek budowana, słomą kryta, trzema słupami podparta, w średnim stanie, długa ośmdziesiąt pięć, szeroka dziewiętnaście, wysoka ośm arszynów.
Pomiędzy powyższą stodołą a owczarnią zaraz opisać się mającą na przestrzeni długości dziewięciu arszynów jest płot z żerdzi, tyczkami przeplatany, a zaraz przy tym uważając frontem jest

9. Owczarnia murowana o trzech drzwiach, szczyty murowane, dach w części gontami a w części słomą kryty, na dachu owczarni tey jest położona drewniana drabina, owczarnia ta zupełnie w dobrym stanie, długa dziewięćdziesiąt trzy, szeroka dwadzieścia dwa, wysoka dziesięć arszynów. Również obok tey owczarni czołem na przeciw stodoły ad. 7 opisaney, stoi.

10. Stodoła masiw murowana, szczyty takież, stodoła ta o dwóch klepiskach i dwóch dubeltowych wrotniach, dach trzy szory od dołu gontami a daley słomą kryty, stodoła zupełnie w dobrym stanie, długa dziewiędziesiąt sześć, szeroka dwadzieścia dwa, wysoka dziewięć i pół arszynów. Także od roku tey stodoły do brogu zaraz opisać się mającego na przestrzeni dwa i pół arszynów jest płot z żerdzi tyczkami przeplatany a tuż przy nim

11. Bróg do zboża z drzewa na dziesięciu słupach do połowy z bali zbudowany, słomą kryty, długi trzynaście, szeroki jedenaście, wysoki dwadzieścia dwa arszynów. Daley od brogu tego do drogi od Goszczanowa do wsi Klonowa przez zajmujący się folwark Poniatówek prowadzoney wciąż tey drogi po lewey ręce jest płot w parniki i słupy z żerdzi urządzony, na przeciw chałupy ośmioraki niżey opisać się mającey po prawey stronie tey drogi położoney ciągnący i kończący się przy którym to płocie wzdłuż obok jedney wierzby jest wyrosłych brzezin sztuk dwadzieścia trzy. Wreszcie w niewielkiej odległości od powyżey opisanych budynków po prawey stronie drogi od wsi Goszczanowa prowadzącey tyle razy powiedzianey stoi

12. Chałupa ośmioraki o ośmiu izbach, dwóch sieniach i tyluż kominach murowanych nad dach słomą kryty wyciągniętych. Chałupa ta z drzewa na przyciesiach w słupy i bale wybudowana w dobrym stanie, długa trzydzieści dwa, szeroka piętnaście, wysoka sześć arszynów. Od frontu tey chałupy jest urządzony niewielki płot w słupy z żerdzi ogradzający trzy młodociane wiśnie, zaś na przeciw tey chałupy po drugiey stronie drogi jest sklep w ziemi z drzewa słomą i ziemią kryty, wreszcie przy skręcie wyż opisaney drogi od wsi Goszczanowa prowadzącey na drogę do wsi Poniatowa prowadzącą przy teyże drodze są

13. Chałupa czworaki zwana o czterech izbach, jedney sieni, jednym kominie murowanym, nad dach w części gontami a w części słomą kryty, wyprowadzonym, chałupa ta z drzewa na przyciesiach w słupy i bale zbudowana w dobrym stanie, długa dwadzieścia siedm, szeroka czternaście, wysoka pięć arszynów.

14. Chałupa także czworaki zwana o czterech izbach, jedney sieni, jednym kominie murowanym nad dach gontami kryty, wyprowadzonym, na dachu chałupy tey jest położona drabina, chałupa ta z drzewa na przyciesiach w słupy i bale zbudowana w średnim stanie, długa dwadzieścia sześć, szeroka trzynaście, wysoka pięć arszynów, z boku tey chałupy uważając od frontu po lewey ręce jest zasadzonych drzewek młodocianych owocowych sztuk trzynaście.

W chałupach tych co dopiero opisanych mieszkają ludzie dworscy, a zaś dwór cały stoi próżno i tylko w takowym jednym pokoju mieszka Rządca Antoni Ratecki.