Dowody majątku Pstrokońszczyzna. Księgi i akta hipoteczne Sądów w Sieradzu 839/1960. (Archiwum Państwowe w Łodzi, oddział w Sieradzu)
Tekst z oryginalnego inwentarza przepisał Piotr Tameczka.
"Działo się na gruncie wsi Pstrokońszczyzna w zamieszkaniu dworskim dnia dwudziestego szóstego października / siódmego listopada tysiąc ośmset trzydziestego szóstego roku."
Dobra ziemskie Pstrokońszczyzna sytuowane w Powiecie i Obwodzie Sieradzkim, Województwie Kaliskim, gminie Charłupia Mała, należące do masy bezdziedzicznej Anny z Milewskich Milewskiej, której Kuratorem jest Franciszek Nowicki Patron Trybunału Cywilnego Województwa Kaliskiego, zajęte zostały przez Komornika Sakowskiego na rzecz i na żądanie Karola Wierusz Kowalskiego Patrona Trybunału Cywilnego Województwa Kaliskiego, na sprzedaż publiczną w drodze przymuszonego wywłaszczenia. Od 1834 roku wieś wydzierżawiona jest na trzy lata Antoniemu Zabłockiemu równocześnie została wydzierżawiona na koszt i ryzyko tegoż Karolowi Kowalskiemu.
Zabudowania
1. Dwór, w którym trzy pokoje, kuchnia, schowanie i sień, komin murowany z kuchnią, w końcu dworu dwa sklepy murowane, budynek ten stary, lecz ieszcze do użytku zdolny, podłogi stare, lecz ieszcze dobre. Okna na iedney stronie dosyć dobre, dwa piece z cegły, postawiony z drzewa w bale gliną wylepione, dach stary gątami kryty, długi łokci dwadzieścia siedem i pół, szeroki łokci iedenaście i pół, wysoki łokci sześć.
2. Dom mięszkalny w którym urządzony iest szynk. Dom ten iest z bali drewnianny, kryty gątami, nachylony, trochę potrzebuiący reperacyi, o dwóch izbach i sieni, z małem sklepikiem, komin murowany, podłogi stare spruchniałe, okna trzy stare, piec z kominkiem z cegły, dom ten iest długi łokci 23 1/2, szeroki łokci 8, wysoki łokci 3 1/2, przy tem domu znayduje się w komin przylepiony komin obalonego browaru z cegły surowey wystawiony.
3. Staynia i wozownia, długa łokci 34, szeroka łokci 10 1/2, wysoka łokci 3 1/2, z drzewa w bale w węgły, dach gontami kryty, znayduje się w złym stanie.
4. Chlewy długie łokci 26 1/2, szerokie łokci 7 1/2, wysokie łokci 3, z drzewa w bale, dach gontami kryty, w złym znayduje się stanie.
5. Chlewy długie łokci 7 1/2, szerokie łokci 3, wysokie łokci 3 1/2, z drzewa w bale, dach gontami kryty, w złym znayduje się stanie.
6. Chlewik drugi, długi łokci 3, szeroki łokci 2 1/2, wysoki łokci 3, z drzewa w bale i słupy, w złym znayduje się stanie.
Przy tych zabudowaniach iest ogród, który łącznie wraz z placem na którym budynki stoią, obejmuie długości licząc od ulicy Wartskiey prętów 14 1/2, szerokości prętów 18, na którym placu w ogrodzie znajduie się studnia.
Nieruchomości powyżey wyrażone leżą w okręgu miasta Sieradza, przy ulicy Wartskiey, z iedney i przy posiadłości obywatela Herberta, oraz fabryce Sukienney, czyli graniczą od południa z ulicą Wartską, od północy z ogrodem Łubkowskich i Cherberta zwanym, od wschodu z posiadłością obywatela Świątkiewicza, od zachodu z posiadłością do dawnieyszey fabryki Sukienney Harera należącemi.
7. Plac przy ulicy Toruńskiey, na którym dawniey dom stał, iest licząc od ulicy Toruńskiey długości prętów 11, szerokości prętów pięć, graniczy od wschodu z ulicą Toruńską, od zachodu z placem poprzednio opisanym do Pstrokońszczyzny należącym, od południa z possesyą obywatela Świątkewicza, od północy z possessyą obywatela Cherberta.
Ogrody powyższe dwa dzierżawi Felicyan Ziemiński, który zarazem utrzymuie szynk trunków, płaci z ogrodów zp. 60, zaś od szynkowania bierze trzydziesty pierwszy garniec tak piwa iako i wódki.
8. Plac pusty Posmykacz zwany, szeroki prętów siedem, długi około prętów dwadzieścia pięć, graniczy od północy z drogą Starą Wartską, od południa z rolą Prowętskiego, od wschodu z gruntem Kamasiewicza, a od zachodu z possessyą młynarza Kika?, plac ten posiewa Mateusz Turczyk, płaci rocznie z. polskich dziewięć.
3. Plac pusty Ostatni Grosz zwany, graniczy od frontu z drogą do wsi Dąbrówki od Sieradza idąca, z prawey strony z Wóytostwem Sieradzkim, z lewey z posiadłością młynarza Karola Beer i ciągnie się do dróżki, obeymuje długości około prętów 15, szerokości około prętów 4.
4. Plac pusty Rabęszczyzna zwany, graniczy od zachodu z ulicą Krakowską, od wschodu z gruntami Xiężemi, od południa z possessyą obywatela Kwiatkowskiego, a od północy z possessyą obywatela Rutkowskiego, długi około prętów 33, szeroki około prętów 2 1/2.
5. Plac pusty według regestru pomiarowego miasta Sieradza Numerem bieżącym 250 a Numerem katastra 95 oznaczony, pomiędzy placem od Kapituły, a placem do Wóytostwa Sieradza należnym sytuowany, obeymuiący powierzchni według tegoż pomiaru prętów 79, stop. 92.
6. Plac pusty Piekło zwany według regestru pomiarowego miasta Sieradza Numerem bieżącym 289, a Numerami 246, 247 katastrum oznaczony, między placami Jana Specht i placem Kamelaryinym sytuowany, obeymuiący powierzchni 275 prętów, 28 stop.
7. Plac pusty według tegoż pomiarowego regestru Numerem bieżącym 299, a katastrum 218 oznaczony, pomiędzy placami Antoniego Muszyńskiego i sukcesorów Mateusza Kicińskiego sytuowany, obeymuiący powierzchni 120 prętów, 54 stop.
Rozległość placów tych zamieszczona została częścią z naocznego przemierzenia a częścią z Rejestru pomiarowego Miasta Sieradza, zastrzega się atoli nowonabywcy poszukiwanie większey rozległości tych placów jeżeli to będzie chciał przedsiębrać.
Następnie wyszczególniono grunta orne pomiędzy rolami miejskimi i wójtowskimi (pojawia się nazwa rola SZPITALNA).
Łąki, łąka pod wsią Dzigorzewem trzymaiąca długości prętów 50, szerokości prętów 30, graniczy od zachodu, wschodu i północy z łąkami do wsi Dzigorzewa należącemi, na południu z pastwiskiem i łąkami także do powyższey wsi Dzigorzewa należącymi.