-->

piątek, 3 maja 2013

Poddębina

Tabella miast, wsi, osad Królestwa Polskiego 1827 r.
Dębina karczma, województwo Kaliskie, obwód Kaliski, powiat Wartski, parafia Jeziersko, własność prywatna. Ilość domów 1, ludność 6, odległość od miasta obwodowego 3 1/2.

Słownik Geograficzny:
Poddębina,  wś, pow. turecki, gm. Ostrów Warcki, par. Jeziorsko, odl. od Turka 28 w., ma 4 dm.

Spis 1925:
Poddębina, wś, pow. turecki, gm. Ostrów Warcki. Budynki z przeznaczeniem mieszkalne 4. Ludność ogółem: 30. Mężczyzn 15, kobiet 15. Ludność wyznania rzymsko-katolickiego 30. Podało narodowość: polską 30.

Poddębina, obecnie część wsi Zadąbrowie Rudunek w gminie Warta.

Poddębina (Dębina Zadąbrowska) 1839 r.

1992 r.

Dziennik Urzędowy Gubernii Kaliskiej 1839 nr 28

Pisarz Trybunału Cywilnego pierwszey Jnstancyi Gubernii Kaliskiej.
Zawiadomia publiczność iż dobra ziemskie Zadąbrowo inaczej Zadąbrowie zwane składaiące się z folwarku i wsi zarobnej tegoż nazwi­ ska oraz pustkowia Poddębina z wszystkiemi przyległościami użytkami i dochodami w Powiecie Wartskim Obwodzie i Gubernii Kaliskiej gmi­ nie Zadąbrowo położone obejmuiące w sobie rozległości w gruntach ornych klassy 2, 3 i 4 w placach pod zabudowaniami ogrodach łąkach pastwiskach borach i lasach oraz stawach drogach i rowach w ogóle 28 włók morgę iednę i 250 kwpręt. miary nowo polskiej, sukcessorów Floryana Szeliskiego to iest: Piotra i Michała braci Szeliskich Obywate­ li kraiowych z zamieszkania prawnego obranego i rzeczywistego niewia­ domych dziedziczne, przez Tomasza Kozłowskiego Komornika przy Trybu­nale tutejszym aktem zaięcia na gruncie tychże dóbr w dniach 2/14 i 3/15 Maia 1839 r. sporządzonym na rzecz Antoniego Dąbrowskiego dzierzawcy dóbr obecnych Zadąbrowo w Zadąbrowiu Powiecie Wartskim Gubernii Kaliskiej zamieszkałego a zamieszkanie prawne co do tego interessu u Franciszka Nowickiego Patrona Trybunału Kaliskiego w mieście Ka­ liszu zamieszkałego obrane maiącego od którego tenże Patron w interessie tym stawa i subhastacyą popiera na sprzedaż publiczną w drodze przymuszonego wywłaszczenia, a to na satysfakcyą summy 9000 złotp. z większej summy początkowej 100000 złp. a po upłacie listami zastawnemi z summy 83000 złp. pochodzącej na sprzedaż publiczną w dro­ dze przymuszonego wywłaszczenia zaięte zostały, akt zajęcia wyż z da­ ty powołany Wójtowi gminy Zadąbrowo i zarazem ustanowionemu dozorcy Antoniemu Dąbrowskiemu oraz Pisarzowi Sądu Pokoiu Powiatu Wartskiego Walentemu Ulatowskiemu niemniej dłużnikom w dniach 3/15 Maia i 26 Maia (7 Czerwca) 1839 r. wręczony i zostawiony, na­ stępnie w Kancellaryi Ziemiańskiej Gubernii Kaliskiej do księgi wieczystej obecnych dóbr w dniu 27 Maia (8 Czerwca l839) r. podany a do księgi zaregestrowań Trybunału tutejszego w dniu 30Maia (11 Czerwca) t. r. wpisany i zaregestrowany został.
Zabudowania w dobrach tych exystuiące tak dominialne iak i wiejskie wszystkie z drzewa są budowane niektóre przestawienia a inne znacznej reperacyi potrzebują oprócz tylko kilku budynków które przez Extrahenta Antoniego Dąbrowskiego nowo są postawione.
W dobrach tych żadnych Fabryk zakładów nawet gorzelni i browaru iak niemniej inwentarzy i porządków gospodarczych gruntowych niemasz włościan zaś pańszczyznę robiących iest a. zarodników pięciu robiących pańszczyzny przez żniwa po dni cztery a po żniwach po dni trzy na tydzień, b. Komorników sześciu robiących po dni trzy i c. komornic sześć po dni dwa na tydzień oraz inne powinności w akcie zaięcia wyrażone, karczmarze z dwóch karczmów we wsi i na pustkowiu Poddębina stoiących nic niepłacą, owszem za szynk trunków dworskich biorą Sto Janki grosz.
Okupników w dobrach tych niemasz ani też czynszowników, dzierzawcą zaś tych dóbr iest Antoni Dąbrowski z których płaci rocznej dzierzawy po złp. 3000 któremu dzierżawa z dniem Sgo Jana Chrzci­ ciela r. 1840 się kończy.
Sprzedaż dóbr tych odbywać się będzie na Audyencyi publicznej Trybunału Cywilnego 1ej Jnstancyi Gubernii Kaliskiej w Kaliszu w miejscu zwykłych posiedzeń, do czego warunki licytacyi i przedaży w Biórze Pisarza Trybunału złożone i u popieraiącego sprzedaż Patrona Franciszka Nowickiego każden z interessentów przejrzeć sobie może.
Pierwsze ogłoszenie warunków licytacyi i przedaży obecnych dóbr na Audyencyi publicznej tutejszego Trybunału w d. 12/24 Lipca 1839 r. o godzinie 10 z rana nastąpi. w Kaliszu d. 30 Maia (11Czerwca) 1839 r.
Franciszek Salezy Wołowski.
 
Akta notariusza Karola Trzaskowskiego w Warcie z roku 1849, akt nr 163. (Archiwum Państwowe w Łodzi, oddział w Sieradzu)

W 1849 roku przed Rejentem Kancelarii Okręgu Wartskiego Karolem Trzaskowskim zjawili się dziedzic dóbr Zadąbrowia Anastazy Dzierożyński oraz włościanie, a mianowicie: Bogumił Piątek z Zadąbrowia oraz Wawrzyniec Turski, Adam Przybylski, Paweł Góral, Antoni Skarbonic, Augustyn Paszczyński, Maciej Ochocki, wszyscy pochodzący z wsi Obrzębina w ówczesnym Okręgu Wartskim. Pomiędzy dziedzicem a włościanami została zawarta umowa na mocy której ci drudzy zobowiązali się w ciągu lat dziesięciu licząc od dnia 11 / 23 kwietnia roku przyszłego 1850 w obrębie folwarku Dębiniec zwanego wyrudować 42 morgi miary nowopolskiej tak aby ziemia ta nadawała się do uprawy roli. Każdy z rudujących musiał wykarczować po 6 morgów ziemi i mógł sobie tam wystawić swoim kosztem tymczasowe chałupy i inne pobudynki. W nagrodę za wykarczowanie i wyrudowanie pieńków po wyciętym lesie dziedzic zezwolił na wykorzystanie tak przygotowanej ziemi pod uprawę pod następującymi warunkami. W pierwszym roku włościanie zwolnieni byli od wszelkich opłat i powinności, w drugim i trzecim roku każdy musiał odrobić po sześć dni w roku. Po trzech latach dziedzic pozostawiał ich na wyrudowanym polu na lat siedem pod warunkiem opłacenia rocznego czynszu w kwocie złotych polskich 8 z każdego 6 morgowego przydziału. Oprócz czynszu zostali włościanie zobowiązani do odrabiania dworowi w żniwa kosą lub sierpem dni 6 w roku, oraz do płacenia podatków i ponoszenia innych ciężarów. Gdyby powyższe warunki nie zostały spełnione powinni się byli poddać dobrowolnej eksmisji. Ponadto mogli korzystać ze stawu znajdującego się w terytorium Dembiny przez okres zamieszkania czyli 10 lat, z wyjątkiem Bogumiła Piątka, który zawarł umowę z dziedzicem rok wcześniej, w związku z czym przysługiwał mu okres 9 lat. Po trzech latach rudujący mieli wybrać spośród siebie sołtysa, którego wybór musiał zatwierdzić dziedzic. Po dziesięciu latach kontrakt najmu ulegał samorozwiązaniu a wyrudowana ziemia przechodziła na użytek dworu i dziedzica zaraz po sprzęcie zboża. Włościanie mieli dobrowolnie ustąpić z oddanej im do użytku ziemi. 
W miejscu dzisiejszej Poddębiny znajdowała się karczma Dębina. Na "Mappie wsi Zadąbrowie" sporządzonej w roku 1837 przez jeometrę rządowego Królestwa Polskiego Ignacego Zarembę skopiowanej w roku 1846 przedstawiono zabudowania karczemne.


Echo Tureckie 1924 nr 32

Z Jeziorska.
Dzień 21 września r.b. będzie dniem pamiętnym dla ludności wsi, okolicy i miejs­cowej Straży Ogniowej Ochotniczej z po­wodu odbytych uroczystości poświęceń: sztandaru straży oraz krzyża na grobie po­ległych powstańców 1863 r. Staraniem i ofiarnością Zarządu Str. Ogn. Jeziorskiej, oraz ofiarności członków zakupiony został
kosztowny sztandar i w miejscowym koś­ciele, przez proboszcza X. B. Zielińskiego poświęcony, a przez chrzestnych wręczony straży. Następnie ze sztandarem i orkiestrą wyćwiczoną przez p. Kosmalskiego z mło­dych chłopców, ruszono na plac, gdzie pod­pisano protokuł, o poświęceniu sztandaru chrzestnym parom, p.p. Helenie Temlerowej, Marji Radońskiej, Feliksowi Radońskiemu i Ludwikowi Temlerowi, w obec­ności naczelnika straży p. Tuszyńskiego, członków Kosmalskiego, Graczykowskiego, Wielgockiego, Krysiaka, Błaszczyka, popie­rających członków, delegatów straży z Mił­kowic i Dobrej, wszystkich czynnych członków, oraz licznie zebranej publiczności. Sztandar sfundowany przez popierających członków straży.
Potem żałobna procesja z chorągwiami i światłem udała się na cmentarz grzebalny, do grobu gdzie spoczywają zwłoki pomor­dowanych przez moskali 16|XI 1863 roku w Poddębinie, 9 polaków powstańców, w walce o wolność Ojczyzny. X. Zieliński po modłach i pięknej mowie odźwierciadlającej ówczesne wydarzenia, poświęcił krzyż, orkiestra odegrała, Kółko Literacko Drama­tyczne odśpiewało „Rotę"
Spoczywają tu pomordowani polacy:
Stanisław Jaśkiewicz z Koźminka, Mutte kominiarczyk z Poznania, Józef Giepert ko­wal z Dobrej, Piasecki, Szabiewski malarz z Bydgoszczy, Józef Kowalski z Kalisza, Andrzej Kiełczyński z Poznańskiego, Śleboda i Ratajczyk owczarek obydwaj z Poz­nańskiego. Zwłoki zostały przewiezione na cmentarz w Jeziorsku, w nocy 18|XI 1863 r. z polecenia sądu policyjnego w Warcie, tajemnie złożone do grobu. Organista p. Kosmalski odnalazł akt, staruszka Katarzy­na Wróblowa wskazała grób bohaterów, straż ogniowa ufundowała krzyż dziś uroczyście poświęcony.
Po tych uroczystościach straż ogniowa, dziarska w nowych mundurach, w pełnym komplecie, z Prezesową p. Marją Radońską gościli w remizie z górą 70 osób
J. B. Tuszyński.


Łódzki Dziennik Urzędowy 1928 nr 1

OGŁOSZENIE.
Starostwo Tureckie podaje do wiadomości publicznej, iż dnia 16 listopada 1927 r. na zasadzie postanowień art. 222 (3) Ustawy Wodnej z dnia 19 września 1922 r. Dz. U. R. P. Nr. 102 poz. 936, zatwierdziło Statut „Spółki Wodnej Zadąbrów" z siedzibą we wsi Poddębina, gm. Ostrów Wartski.
Statut Spółki z datą 16 listopada 1927 r. wpisano do rejestru pod L. 17.
Turek, dnia 30 listopada 1927 roku.
Starosta (—) L. BORYSŁAWSKI.

Łódzki Dziennik Urzędowy 1933 nr 18

ROZPORZĄDZENIE WOJEWODY ŁÓDZKIEGO
z dnia 17 sierpnia 1933 r. Nr. SA. II. 12/8/33
o podziale obszaru gmin wiejskich powiatu Tureckiego na gromady.
Po wysłuchaniu opinji rad gminnych i wydziału powiatowego zgodnie z uchwałą Wydziału Wojewódzkiego z dnia 14 sierpnia 1933 r. na podstawie art. 107 ustawy z dnia 23. III. 1933 r. o częściowej zmianie ustroju samorządu terytorjalnego (Dz. U. R. P. Nr. 35, poz. 294) — postanawiam co następuje:
§ 1.
X. Obszar gminy wiejskiej Ostrów-Wartski dzieli się na gromady:
10. Zadąbrowie - Rudunek, obejmującą: kol. Zadąbrowie-Rudunek, kol. Zadąbrowie- Morgi i wieś Poddębina.
§ 2.
Wykonanie niniejszego rozporządzenia powierza się Staroście Powiatowemu Tureckiemu.
§ 3.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia go w Łódzkim Dzienniku Wojewódzkim.
Wojewoda:
w z. (—) A. Potocki
Wicewojewoda.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz