Taryfa Podymnego 1775 r.
Raduchów, wieś, woj. sieradzkie,
powiat szadkowski, własność szlachecka, 8 dymów.
Czajkowski 1783-84 r.
Reduchow, parafia korczow (korczew),
dekanat szadkowski, diecezja gnieźnieńska, województwo sieradzkie,
powiat piotrkowski, własność: Tarnawski.
Tabella miast, wsi, osad Królestwa Polskiego 1827 r.
Reduchów, województwo
Kaliskie, obwód Sieradzki, powiat Szadkowski, parafia Korczew,
własność prywatna. Ilość domów 8, ludność 64, odległość od
miasta obwodowego 3.
Słownik Geograficzny:
Reduchów, w XVI w. Raduchow, wś i fol., pow. sieradzki, gm. Szadek, par. Korczew, odl. od Sieradza 14 w.; wś ma 7 dm., 72 mk.; fol. 3 dm., 4 mk. Dobra wraz z Boczkami miały 2062 mr. obszaru (1224 mr. lasu). W XVI w. łany kmiece dają dziesięcinę pieniężną na stół arcybiskupi a pleban. w Korczewie kolędę po groszu z łanu. Łany sołtysie dawały za dziesięcinę pleban. w Korczewie po fertonie. Folwarku nie było (Łaski, L. B., I, 481). Według reg. pob. pow. Szadkowskiego z r. 1552 i 1553 wś Raduchów, w par. Korczów, miała 10 osad., 3 łany (Pawiński, Wielkp., II, 230).
Spis 1925:
Reduchów, kol. i folw., pow. sieradzki, gm. Szadek. Budynki z przeznaczeniem mieszkalne kol. 26, folw. 2. Ludność ogółem: kol. 157, folw. 20. Mężczyzn kol. 76, folw. 12, kobiet kol. 81, folw. 8. Ludność wyznania rzymsko-katolickiego kol. 157, folw. 20. Podało narodowość: polską kol. 157, folw. 20.
Wikipedia:
Reduchów-wieś w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie zduńskowolskim, w gminie Szadek. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa sieradzkiego.
Elżbieta Halina Nejman Majątki (Szlachta Sieradzka XIX wieku Herbarz)
Elżbieta Halina Nejman Majątki (Szlachta Sieradzka XIX wieku Herbarz)
REDUCHÓW par. Korczew, p. zduńskowolski, w 1552 było tu 10 osad na 3 łanach.. Ma 7 domów i 72 mieszkańców, a folwark3 domy. Należy do dóbr Boczki. w 1783 roku należał do Tarnawskich. (SGKP t.9, s.587)
1992 r.
Gazeta Rządowa Królestwa Polskiego
1854 nr 212
(N. D. 4812) Pisarz Kancellaryi
Ziemiańskiej Gubernii Warszawskiej w Kaliszu.
Po zgonie.
1. Wilhelma Neugebauer, właściciela
dóbr ziemskich Gruszczyce w Ogu Sieradzkim, i Chociszewa, w Ogu
Wartskim niemniej współwłaściciela dóbr Chabierowa, w tymże Ogu
położonych i wierzyciela summy 3120 rs. na dobrach Raduchowie w Ogu
Szadkowskim, w dziale IV wykazu pod N. 15 zapisanej.
(...) Otworzyły się spadki do regulacyi
których wyznacza się termin prekluzyjny, przedemnie Pisarza na d.
25 Marca (6 Kwietnia) 1855 r.
Kalisz d. 8 (20) Września 1854 r.
J. N. Zengteller.
Gazeta Rządowa Królestwa Polskiego
1856 nr 263
(N. D. 6177) Sąd Policyi Poprawczej
Wydziału Piotrkowskiego.
Wzywa wszelkie Władze nad
bezpieczeństwem i porządkiem w kraju czuwające, iżby na Elżbietę
Głąbine, lat 28 mieć mogącą, katoliczkę, ostatecznie we wsi
Raduchowie, gminie Boczki zamieszkałą, wyrobnicę, baczne oko
zwracały, a w razie ujęcia Sądowi tutejszemu lub najbliższemu
dostawić raczyły.
Piotrków d. 18 (30) Października 1856
r.
Sędzia Prezydujący,
Assessor Kollegialny, Chmieleński.
Gazeta Rządowa Królestwa Polskiego 1860 nr 107
(N. D. 2491) Rejent Kancellaryi Ziemiańskiej Gubernii Warszawskiej w Kaliszu.
Po śmierci:
2. Wilhelma Nenckiego właściciela dóbr Bruss z przyległościami: Kobyla Chmielowa z przyległościami Raduchów, Sikucin, wszystkich z Okręgu Szadkowskiego i Ostrów z przyległościami z Ogu Wartskiego (…) otworzyły się spadki, do regulacyi których, oznaczam termin przed sobą na d. 16 (28) Listopada 1860 r. w Kancellaryi hypotecznej w Kaliszu.
Kalisz d. 21 Kwietnia (3 Maja) 1860 r.
Emilian Ordon.
Kurjer Warszawski 1866 nr 254
Komisja Likwidacyjna w Królestwie
Polskiem, podaje do powszechnej wiadomości, iż wynagrodzenia
likwidacyjne: w ilości rs. 814 kop. 72, przypadające na mocy
rozporządzenia Komisji z dnia 24 Października (5 Listopada) r. b.,
nieletniemu Leonowi Nęckiemu, właścicielowi dóbr Raduchów,
położonych w Gubernji Warszawskiej, Powiecie Sieradzkim, Gminie
Starostwo-Szadek, wysłane zostało do Kassy Powiatu Kaliskiego,
celem wypłaty komu należy.
Kaliszanin 1872 nr 94
Podaje się do
publicznej wiadomości, że na porębie Raduchów, odległym od
miasta Zduńskiej Woli wiorst 7 od Sieradza wiorst 12, od Warty
i Szadku wiorst 8, są do nabycia: sążnie, tarcice, bale, łaty,
gonty, domy gotowe, za stosunkowo niższą cenę jak w lasach
sąsiednich. Interesanci zechcą, zgłaszać się do Administracji
lasów w dobrach Boczki, w Boczkach przez Szadek.
Kaliszanin 1886 nr. 62
Kupno i sprzedaż majątków ziemskich. Niedawno donosiliśmy o zbyt często powtarzających się w naszej okolicy, przymusowych sprzedażach majątków ziemskich i o niesłychanie nizkich cenach, za jakie nabywają je wierzyciele hypoteczni. Potwierdzenie tej naszej wiadomości stanowi niedawny fakt sprzedaży w sieradzkiem majątku Kobyła - Chmielowa z folwarkiem Boczki, rozległości 33 włók. a w tem łąk 101, lasu 139 i zagaju 115 mórg. Majątek ten sprzedano za 23,002 rs.
Charakterystycznem jest to, iż długów ciężyło na nim 98.891 rs. a jeszcze w roku zeszłym dawano zań 90 000 r. s.
Kaliszanin 1886 nr. 62
Kupno i sprzedaż majątków ziemskich. Niedawno donosiliśmy o zbyt często powtarzających się w naszej okolicy, przymusowych sprzedażach majątków ziemskich i o niesłychanie nizkich cenach, za jakie nabywają je wierzyciele hypoteczni. Potwierdzenie tej naszej wiadomości stanowi niedawny fakt sprzedaży w sieradzkiem majątku Kobyła - Chmielowa z folwarkiem Boczki, rozległości 33 włók. a w tem łąk 101, lasu 139 i zagaju 115 mórg. Majątek ten sprzedano za 23,002 rs.
Charakterystycznem jest to, iż długów ciężyło na nim 98.891 rs. a jeszcze w roku zeszłym dawano zań 90,000 rs.
Drugi majątek Raduchów, 36 1/2 rozległości mający, sprzedano za 21,010 rs. a długów na nim było 90.000 rs.; można więc łatwo obliczyć ilu wierzycieli spadło ze swojemi summami.
Oba majątki sprzedane zostały w drodze subhastacji sądowej.
Kaliszanin 1886 nr. 80
Sprzedaże dóbr. Liczne sprzedaże w ostatnich czasach majątków ziemskich w naszej gubernji w drodze przymusowej, a więcej jeszcze niezwykle nizkie summy za jakie nabyte zostały, wywołały trwogę wśród sfer najwięcej interesowanych, budząc słuszne obawy o przyszłość wielu ziemian, jeżeli stosunki nie zmienią się.
Na szczęście, nie każda taka sprzedaż, która pozornie groziła ruiną właścicielowi i krzywdziła wierzycieli hypotecznych, spadających ze swemi summami, była tem czem się wydawała; w kilku wypadkach właściciele ułożyli się z wierzycielami, którzy chociaż na licytacji nie utrzymali się ze swojemi summami, nie ponieśli jednak straty, gdyż albo zabezpieczono ich summy na hypotece dóbr innych, albo wypłacono im należność gotowizną.
Podobny wypadek miał miejsce przy sprzedaży majątku Kobyła-Chmielowa z folwarkiem Boczki i wsi Raduchów; sprzedaż ta narobiła w swoim czasie niemało wrzawy z powodu nader nizkiej w stosunku do wartości summy sprzedażnej, mianowicie 23,002 rs., podczas gdy długów ciążyło na hypotece 98.891 rs., i 21,010 rs. przy 90.000 rs. długów hypotecznych. Tymczasem w rzeczywistości wierzyciele szkody nie ponieśli, bo ich należności zabezpieczono na hypotekach innych majątków, a niektórych spłacono.
Gazeta Kaliska 1896 nr. 92
Sprzedaże. W tych dniach sprzedane zostały w drodze
licytacji, dopełnionej na żądanie tutejszej dyrekcji szczegółowej t-wa
kredytowego ziemskiego następujące dobra:
1) Raduchów, w powiecie sieradzkim, za sumę rs.
4446. Nabywcą je st p. Władysław Żychliński.
Kurjer Warszawski (dodatek
poranny) 1896 nr 336
— Sprzedaż dóbr.
Za raty, zaległe
Towarzystwu kredytowemu ziemskiemu, w obrębie dyrekcji szczegółowej
kaliskiej, sprzedano majątki następujące:
Radenków* w pow.
sieradzkim nabył p. Władysław Żychliński za 4,446 rs.
*Reduchów, przyp.
autora bloga.
Goniec Łódzki 1903 nr 20
Zduńska Wola.
Pan X. obywatel z sąsiedztwa podaje nam interesujące dane dotyczące wytwórstwa w Zduńskiej Woli i projektuje sposoby ulepszenia go. Oto co pisze:
„Miasto nasze, liczące kilkadziesiąt tysięcy ludności (biorąc w rachubę i tkaczy z okolicznych wsi, wyrabiających towar dla fabrykantów w Zduńskiej Woli) zbyt wolno się rozwija. Ujemne warunki wzrostu są następujące:
Miasto utrudniony ma kredyt, nie posiadając Towarzystwa kredytowego i hypoteki w miejscu.
Najgłówniejsze jednakże złe wynika z następującej przyczyny:
Zduńska Wola i sąsiednie wsie wyrabiają tygodniowo około 30,000 sztuk surowego towaru, który dla wykończenia musi być oddany do farbiarni—apretury. Przecięciowo, średnia apretura wykończa tygodniowo 2,000 sztuk towaru, czyli Zduńska Wola, ażeby mogła swój towar przerobić w miejscu, potrzebuje 5 apretur. Tymczasem, z powodu braku wody, Zduńska Wola nie posiada ani jednej apretury i zmuszona jest surowy towar oddawać do odpowiednich farbiarni w Łodzi, Tomaszowie i Białostoku, tracąc naturalnie na transporcie i zwłoce. W ostatnich czasach, z powodu ściślejszego stosowania prawa o zanieczyszczaniu wód, nie wszystkie istniejące apretury będą mogły egzystować, a nawet część takowych zaprzestała już funkcyonować i Zduńska Wola znalazła się w przykrem położeniu. Powstał więc projekt założenia apretur w środku miasta i za miastem ponad rzeką Brodnicą, płynącą równolegle, o kilkadziesiąt zaledwie kroków obok kolonii: Labelew, Rembieskie, Zamłynie i Raduchów.
Nie sądzę, ażeby apretura w środku miasta była możliwą, a to nie tylko z uwagi na nosy i zdrowotność mieszkańców, lecz i obowiązujące prawo. Woda musi być oddaną sąsiadowi czystą, musi być filtrowaną, a na filtrowanie potrzeba odpowiedniej miejscowości i znaczniejszej przestrzeni.
Gdyby droga 3 rzędu z Izabelewa ku Ra- duchowowi nie była tak piaszczystą, lecz — szosą, to stanowczo po nad Brodnicą miejscowość byłaby najwłaściwszą do założenia kilku nawet apretur.
Wiem, że czynione są w tym kierunku starania, a to nietylko ze względu na farbiarnie, lecz i dlatego, że okolica położona za
Izabelowem, do przecięcia się z traktem i budującą się szosą z Szadku do Warty w Boczkach, jest główną spiżarnią Zduńskiej Woli. Przeciwna bowiem strona miasta produkty swoje woli odstawiać do Pabianic i Łodzi. Za izabelewem znajdują się kopalnie torfu: w Raduchowie, Boczkach, Rososzycy, Miłobędziu, Chorążce, Woli Flaszczynej; lasy z Wojsławic, Rososzycy, Rożdżał, Ralewic, Prusinowic i Zadzimia, lasy rządowe i majorackie, dostarczają opału do Zduńskiej Woli. Ta okolica, drogą na Izabelew, dostarcza kamieni tak pod budowę domów, jak i reperacyę dróg I rzędu z Łodzi do Kalisza, a wskutek nasypu kolei żelaznej, dowóz długiego budulcowego drzewa z tej strony miasta jest tylko możliwy pod tunelem, przy końcu wsi Izabelew. Jest więc koniecznem, ażeby z uwagi na dalsze istnienie miasta, dobrobyt mieszkańców miasta i okolicy, starania o budowę drogi szosowej przez Izabelew w stronę Zamłynia, uwieńczone zostały pomyślnym skutkiem.
Zarząd kolei kaliskiej nie obliczył się z interesami i ruchem mieszkańców naszego miasta. Dziś już z powodu szczupłej budowy dworca kolejowego, podróżni w większej połowie wyczekiwać muszą na dworze, a będzie gorzej, gdy otwarty zostanie ruch prawidłowy i przewóz towarów"
Jak się dowiadujemy w ostatniej chwili, uchwałą gminy Wojsławice z dnia 12 stycznia, droga ta za nr. 4 przez Izabelew w stronę Zamłynia została przyjętą w poczet dróg II rzędu i budowa szosy ma się niezwłocznie rozpocząć. Nadto dodać możemy, że w Raduchowie znajduje się odpowiednia miejscowość do założenia apretury, tem więcej, że na miejscu jest bogaty pokład torfu na opał.
Zainteresowani w budowie apretury bliższe szczegóły mieć mogą udzielane przez sędziego gminnego w Szadku i adw. przs. Aleksandra Mogilnickiego w Łodzi.
Gazeta Świąteczna 1910 nr. 1513
Sprzedaje się ziemię na działy za
gotówkę i przez bank z folwarku Raduchowa pod Sieradzem w guberńji
kaliskiej.
Przegląd Leśniczy 1926 kwiecień
Spis wszystkich lasów prywatnych,
komunalnych, kościeln. i fundacyjnych w województwie Śląskiem,
Poznańskiem, Pomorskiem i Łódzkiem o powierzchni ponad 50 ha
według stanu z 1924 r. Zestawił W. Przybylski.
240. Nazwa majątku leśnego: Raduchów,
powiat Sieradz. Właściciel: N. N. Fabrykant z Łodzi. Obszar ha:
około 300.
Obwieszczenia Publiczne 1927 nr 72
Postępowania spadkowe.
Wydział hipoteczny przy sądzie okręgowym w Kaliszu obwieszcza, że otwarte zostały postępowania spadkowe po zmarłych:
8. Ignacym Filipiaku, właśc, 12 dzies. 1786 sąż. z maj. Raduchów A., pow. sieradzkiego.
Termin zamknięcia tych postępowań spadkowych wyznaczony został na dz. 20 marca 1928 r., w którym to dniu osoby interesowane winny zgłosić swoje prawa w tymże wydziale hipotecznym pod skutkami prekluzji.
Ziemia Sieradzka 1930 maj
W dniu 23 kwietnia 1930 roku około godziny 19 m. 30 wybuchł pożar w zabudowaniach gospodarza Józefa Snowarskiego, zamieszkałego we wsi Raduchów, gminy Szadek, podczas którego spaliła się: stodoła drewniana, kryta słomą oraz różne drobne narzędzia gospodarskie wartości 2,450 — złotych. W czasie pożaru wypadku z ludźmi żadnego nie było. Jak ustalono drogą przeprowadzonego dochodzenia, to pożar powstał z podpalenia.
Dochodzenie w toku.
Obwieszczenia Publiczne 1931 nr 40
Wydział hipoteczny, sekcja II, przy sądzie okręgowym w Kaliszu obwieszcza, że zostały otwarte postępowania spadkowe po zmarłych:
13) Władysławie Fraszczyńskiej, współwłaścicielce działki Nr. 12, obszaru 6 dziesięcin 31 sążni z maj. Raduchów A, powiatu sieradzkiego i wierzycielce sumy 650 złotych, zabezpieczonej pod Nr. 25 działu IV wykazu hip. tegoż maj. Raduchów A;
Termin zamknięcia tego postępowania spadkowego wyznaczony został na dzień 21 listopada 1931 roku, w którym to terminie osoby interesowane winny zgłosić się do kancelarji wymienionego wyżej wydziału hipotecznego w celu ujawnienia swoich praw, pod skutkami prekluzji.
Obwieszczenia Publiczne 1932 nr 82
DYREKCJA GŁÓWNA TOWARZYSTWA KREDYTOWEGO ZIEMSKIEGO W WARSZAWIE
na zasadzie artykułów 218 i 219 Ustawy Towarzystwa zawiadamia:
Okrąg Kaliski (II Sekcja)
69. Wierzyciela hipotecznego dóbr RADUCHÓW, powiatu sieradzkiego, a mianowicie: Oswalda Kretzmera.
Echo Sieradzkie 1933 26 sierpień
Gospodarz wsi
Raduchy Pokorski przyprowadził do
Zduńskiej Woli na targowisko końskie swego ulubionego konia i
zażądał zań 180 złotych gotówką. Handlarze końscy z Pabjanic
Kot Andrzej i Zagórski Kazimierz z ceny tej, gospodarza i konia
poczęli kpić. Od słowa do słowa, a potem do kłonicy. Wybuchła
ogólna gorąca walka ręczna, na kije, kłonice i t. p. w obronie
honoru konia, honoru Kota i honoru właściciela konia.
Zajście zmuszona była
zlikwidować energicznie policja.
Kot, Zagórski i Pokorski
zostali mocno poturbowani i opatrzeni w szpitalu, koń wyszedł z
zajścia zdrów i cało.
Łódzki Dziennik Urzędowy 1933 nr 21
ROZPORZĄDZENIE WOJEWODY ŁÓDZKIEGO
z dn. 19 październ. 1933 r. L. SA. II. 12/14/33
o podziale obszaru gmin wiejskich powiatu sieradzkiego na gromady.
Po wysłuchaniu opinji rad gminnych i wydziału powiatowego, zgodnie z uchwałą Wydziału Wojewódzkiego z dnia 18 października 1933 r. na podstawie art. 107 ustawy z dnia 23. III. 1933 r. o częściowej zmianie ustroju samorządu terytorjalnego (Dz. U. R. P. Nr. 35, poz. 294) postanawiam co następuje:
§ 2.
Wykonanie niniejszego rozporządzenia powierza się Staroście Powiatowemu Sieradzkiemu.
§ 3.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia w Łódzkim Dzienniku Wojewódzkim.
Wojewoda:
wz. (—) A. Potocki
Wicewojewoda
Wicewojewoda
Obwieszczenia Publiczne 1933 nr 68
Wydział
hipoteczny sekcja II przy sądzie okręgowym w Kaliszu, niniejszem
obwieszcza, że zostały otwarte postępowania spadkowe po zmarłych:
1) Adamie-Feliksie
Pieniążku, współwłaścicielu osady młynarskiej Raduchów,
powiatu sieradzkiego i współwierzycielu sumy 10.000 rubli z pod Nr.
3 p.4 i 16.000 marek z pod Nr. 14 działu IV wykazu hipotecznego
majątku Kobyla Chmielowa, powiatu sieradzkiego;
Termin zamknięcia tych
postępowań spadkowych wyznaczony został na dzień 28 lutego 1934
roku, w którym to terminie osoby zainteresowane winne zgłosić
się do kancelarji wymienionego wyżej wydziału hipotecznego w
celu ujawnienia swoich praw pod skutkami prekluzji.
Obwieszczenia Publiczne 1938 nr 100
Wydział Hipoteczny,
Sekcja III, przy Sądzie Okręgowym w Kaliszu obwieszcza, że
otwarte zostały postępowania spadkowe po zmarłych:
4) Gustawie-Fryderyku
Lemanie, właścicielu maj. Raduchów i maj. Las Raduchów-Żywica,
pow. sieradzkiego;
Termin zamknięcia tych
postępowań spadkowych, wyznaczony został na dzień 21 czerwca
1939 roku, w którym to terminie osoby zainteresowane winny
zgłosić swoje prawa w kancelarii wyżej wymienionego Wydziału
Hipotecznego, pod skutkami prekluzji. 275/38.
_______________________________________________________________________________
Biuletyn Szadkowski 2002/2
_______________________________________________________________________________
ZRÓŻNICOWANIE PRZESTRZENNE CECH
ŚRODOWISKA GEOGRAFICZNEGO
SOŁECTWA REDUCHÓW W GMINIE SZADEK**
Obszar sołectwa, podobnie jak ogromna większość gminy Szadek, położona jest na Równinie Szadkowskiej, natomiast wyróżnia się przede wszystkim ze względu na budowę geologiczną starszego, podczwartorzędowego podłoża. W kredzie (około 70–75 mln lat temu) oraz na początku trzeciorzędu (62–68 mln lat temu) teren ten, podobnie jak niektóre regiony naszego kraju, podlegał alpejskim ruchom górotwórczych. Procesy te spowodowały stopniowe podnoszenie obszaru. Osady kredowe, które budowały ówczesną powierzchnię terenu — głównie wapienie, margle i opoki – podlegały od początku trzeciorzędu silnym procesom wietrzenia i erozji rzecznej, efektem czego było powstanie rozległych dolin, które dzisiaj mają charakter form kopalnych.1 W warunkach panującego w trzeciorzędzie klimatu, zbliżonego do dzisiejszego równikowego (wysokie temperatury i duże opady), oprócz wspomnianych wyżej procesów, w istniejących dolinach akumulowane były piaski i mułki, a miejscami powstawały nawet pokłady węgla brunatnego. Taki właśnie przebieg miały zdarzenia we wschodniej i północnej części Reduchowa, gdzie stwierdzono występowanie kopalnej doliny, która jest dziś wypełniona piaskami mułkowatymi o grubości od kilku do kilkunastu metrów, przykrytymi prawie półmetrową warstwą węgla brunatnego.
*
Jacek
Nalewajko jest starszym wykładowcą
w
Zakładzie Zagospodarowania Środowiska
i Polityki Przestrzennej Uniwersytetu Łódzkiego.
**
w
artykule wykorzystano m.in. część
danych
liczbowych z badań
ankietowych
zawartych w pracy licencjackiej Pawła Kopcia, Monografia
sołectwa Reduchów w gminie Szadek, wykonanej
w Zakładzie Zagospodarowania Środowiska
i Polityki Przestrzennej Uniwersytetu Łódzkiego (promotor: prof. dr
hab. T. Marszał)
Skały
przedczwartorzędowe
tworzą
strop,
który na terenie gminy Szadek występuje
na różnych
wysokościach
: od około 150 m n.p.m. w południowo-wschodniej części
terenu, do około 90–100 m n.p.m. w północno-wschodniej (rejon
Krokocic) i właśnie
we wspomnianej dolinie kopalnej w okolicach Reduchowa.2
Dzisiejszą
powierzchnię
sołectwa,
która wznosi się
na
wysokość
155–165
m n.p.m., a najwyższe
wartości
osiąga
w południowo-zachodniej części
(176 m n.p.m.), budują
osady
czwartorzędowe.
Są
to
głównie gliny, piaski i mułki lodowcowe oraz niezbyt grube serie
materiałów glacifluwialnych (piaski i żwiry).
Łączna
miąższość
osadów
bezpośrednio
lub pośrednio
związanych
z działalnością
lądolodu
skandynawskiego wynosi około15–20 m.
1
H.
Klatkowa, Objaśnienia
do Szczegółowej Mapy Geologicznej Polski w skali 1:50 000, arkusz
Łask, Państwowy
Instytut Geologiczny, Warszawa 1988
2
W.
Baliński,
Objaśnienia
do Szczegółowej Mapy Geologicznej Polski w skali 1:50000, arkusz
Lutomiersk,
Państwowy
Instytut Geologiczny, Warszawa 1992; J. Czyż,
J. Forysiak, Budowa
geologiczna i rozwój rzeźby
okolic Szadku,
[w:] Biuletyn szadkowski, t.1, red. T. Marszał, Łódź
—
Szadek 2001
Najmłodszymi
skałami są
piaski
tworzące
przede wszystkim w środkowej
i zachodniej części
sołectwa cienkie (1–2 m) pokrywy eoliczne oraz występujące
w części
wschodniej, w dolinie Brodni, piaski i namuły rzeczne wytworzone w
ostatnich okresach plejstocenu i w holocenie.
Wspomniane
procesy geologiczne i morfologiczne, zwłaszcza te, które decydowały
o kształtowaniu się
osadów
tworzących
dzisiejszą
powierzchnię
terenu,
miały znaczący
wpływ także
na formowanie się
współcześnie
występujących
pokryw glebowych. Na przeważającej
części
analizowanego terenu (około 60%), głównie w jego środkowej
części,
można
spotkać
gleby
zaliczane do III i IV klasy bonitacyjnej, które stanowią
kompleks
pszenny dobry i żytni
bardzo dobry. Są
to
najczęściej
bielice i pseudobielice rozwinięte
na glinach morenowych lub piaskach gliniastych. Znacznie słabsze
gleby (V i VI klasy bonitacyjnej) występują
we
wschodnich i zachodnich częściach
sołectwa i zaliczane są
do
kompleksu żytniego
słabego lub dobrego. Obszary te w znacznej części
są
zalesione.
Cały
obszar gminy Szadek, a co za tym idzie również
teren
badanego sołectwa, należy
do zlewni Odry.We wschodniej części
analizowanego obszaru płynie Brodnia (zwana też
Pichną),
ciek III rzędu,
uchodzący
już
poza
terenem sołectwa do Warty. Rzeka ta należy
niestety do najbardziej zanieczyszczonych w całym województwie
łódzkim, jako że
normom nie odpowiadała większość
z
badanych wskaźników.3
O
tak złej jakości
wód decydują
przede
wszystkim ścieki
odprowadzane ze Zduńskiej
Woli i Janiszewic, ale także
tzw. zanieczyszczenia obszarowe pochodzenia rolniczego, na co
wskazuje duża
zawartość
w
wodzie związków
azotu i fosforu.
Hydrologiczne
obiekty powierzchniowe reprezentowane są
przez
dwa niewielkie zbiorniki usytuowane w porośniętej
lasem, południowej części
sołectwa. Jeden z nich to naturalne, prawdopodobnie wytopiskowe
oczko polodowcowe, natomiast drugi z akwenów jest zbiornikiem
sztucznym i pełni funkcję
przeciwpożarową.
3
A.
Nowak, Zasoby
a jakość
wód
powierzchniowych gminy Szadek, [w:]
Biuletyn szadkowski, t.1, red. T. Marszał, Łódź
—
Szadek 2001
Gruntowe
wody podziemne zalegają
na
różnych
głębokościach,
czego przyczyn należy
upatrywać
zarówno
w różnicach
ukształtowania powierzchni terenu, jak i różnej
przepuszczalności
skał budujących
tę
powierzchnię.
Na terenach pagórkowatych i nieco wyżej
położonych
pierwszy poziom wodonośny
spotyka się
na
głębokości
2–3 m, a nawet głębiej.
Najpłycej wody te występują
we
wschodniej części
obszaru, w dolinie Brodni, gdzie można
je spotkać
już
0,5–1
m. poniżej
powierzchni.
Na
terenie sołectwa Reduchów występuje
stosunkowo dużo
lasów. Większe
kompleksy spotkać
można
zwłaszcza we wschodniej części
obszaru oraz na zachodzie i południowym zachodzie. Lasy stanowią
ponad
65% powierzchni omawianej jednostki, co jest wartością
ponad
dwukrotnie wyższą
niż
średnia
krajowa (28,4%) i trzykrotnie większą
od
średniej
dla województwa łódzkiego (21,5%). W ogromnej większości
drzewostan, którego wiek wynosi przeciętnie
50–60 lat, tworzą
tu
sosny, czasami z domieszką
-
nie przekraczającą
5–10%
- dębu
szypułkowego, dębu
czerwonego, brzozy, świerka
czy jodły. Na terenach podmokłych i bagiennych spotyka się
także
olsy.
Układ
przestrzenny i użytkowanie
ziemi
Jak
wspomniano poprzednio, sołectwo Reduchów należy
do średnich
pod względem
powierzchni w gminie, jako że
zajmuje obszar 6,08 km2,
a to stanowi dokładnie 4% jej powierzchni.
Historia
wsi Reduchów i jej rozwój przestrzenny wiąże
się
ściśle
z przeszłością
położonej
na północ wsi Boczki. O obszarze obu dzisiejszych jednostek
osadniczych, jako należącym
do parafii Korczew, wspomina już
w
początkach
XVI wieku w Księdze
Uposażeń
(Liber
Beneficiorum)
Jan Łaski. Na terenie Boczków znajdował się
folwark
w skład którego wchodziły 3 budynki zamieszkiwane przez 4 osoby,
natomiast w rejonie dzisiejszego Reduchowa istniało 7 domów, w
których żyło
72 mieszkańców.
Wieś
powstała
na terenach wykupionych od dziedzica z Boczków, ale mimo że
stanowiła osobną
przestrzennie
jednostkę,
przez prawie 400 lat wszelkie opracowania i przekazy ustne traktują
obie
wsie jako jeden obszar. Pod koniec XIX wieku łączna
powierzchnia dóbr wynosiła blisko 750 ha (1257 mórg), z czego
około 620 ha należało
do właścicieli
folwarku, a blisko 85 ha do włościan.
Ważnym
momentem w rozwoju przestrzennym analizowanego obszaru było
powstanie w roku 1909, we wschodniej części
Reduchowa, osady i młyna wodnego, który rocznie produkował około
24 ton mąki.
Jest to dziś
najstarsza
część
sołectwa,
nosząca
nazwę
Babiniec.
Ostateczny
podział obu dzisiejszych sołectw nastąpił
wiosną
1945
roku, kiedy to na podstawie reformy rolnej doszło do parcelacji dóbr
folwarku Boczki, a ziemia została przyznana pracownikom dworu oraz
rolnikom, których pola sąsiadowały
z terenami folwarku. Od tego momentu wieś
Reduchów
stanowi odrębną
jednostkę
administracyjną
i
osadniczą.
Na najgorszych jakościowo
glebach, w południowo-zachodniej części
sołectwa posadzono lasy i utworzono leśnictwo,
którego częścią
jest
dzisiejszy Reduchów Leśniczówka.
Główna
wieś
sołectwa,
Reduchów, położona
w centralnej części
obszaru była w pierwszej połowie XIX wieku przysiółkiem ulicowym,
a więc
wsią
o
niewielkich rozmiarach, składającą
się
z
kilku domostw usytuowanych z reguły po jednej stronie drogi, wzdłuż
której
następował
jej rozwój. Wsie tego typu charakteryzował szachownicowy układ
pól, a drogi które je łączyły
były z reguły kręte,
o przebiegu uwarunkowanym głównie cechami środowiska
przyrodniczego.
W
wyniku reform rolnych prowadzonych w drugiej połowie XIX i na
początku
XX wieku, związanych
również
z
procesem uwłaszczenia chłopów, nastąpiły
zmiany w analizowanym układzie przestrzennym wsi. Wskutek komasacji
gruntów, oddzielenia terenów folwarcznych od chłopskich oraz
rozbudowy wsi, doszło do jej przekształcenia w tzw. ulicówkę.
Procesom tym towarzyszyła także
zmiana układu pól z szachownicowego na pasowy.
Dzisiejszy
układ przestrzenny nie odbiega w sposób znaczący
od przedstawionego wyżej.
Zabudowa wsi jest regularna i odznacza się,
zwłaszcza w środkowej
części
sołectwa, znacznym skupieniem. Wieś
rozwinięta
jest wzdłuż
biegnącej
równoleżnikowo
nieutwardzonej drogi, przy czym widać,
że
po
stronie
południowej budynki są
w
mniejszych od siebie odległościach,
natomiast po północnej stronie drogi zabudowania oddalone są
nieco
bardziej.
Znacznie
większe
rozproszenie występuje
w Reduchowie Kolonii usytuowanej w północno-zachodniej części
sołectwa, gdzie zaledwie cztery z 9 budynków są
zamieszkałe,
a odległości
pomiędzy
nimi wynoszą
kilkadziesiąt–kilkaset
metrów. Niektóre z obiektów, np. leśniczówka,
mają
nawet
charakter zagród samotniczych. Podobnie wygląda
sytuacja w Babińcu
(wschodni fragment sołectwa), gdzie obecnie istnieją
jedynie
dwa budynki zamieszkałe przez cztery osoby.
Spośród
35 istniejących
na terenie sołectwa budynków mieszkalnych na stałe zamieszkanych
jest 28, a pozostałych siedem wykorzystywanych jest okresowo, jako
że
stanowią
one
obiekty letniskowe, w większości
zakupione przez mieszkańców
Łodzi. Na podstawie badań
Kopcia
można
stwierdzić,
że
większość
domostw,
choć
nie
jest nowa, ma dobry stan techniczny. Tylko pięć
ze
wspomnianych budynków powstało przed II wojną
światową,
natomiast zdecydowana większość
powstała
w latach siedemdziesiątych
i osiemdziesiątych.
W ostatnim dziesięcioleciu
zbudowano zaledwie dwa obiekty, a jeden jest jeszcze w budowie.
Większość
z
istniejących
na terenie sołectwa obiektów mieszkalnych stanowią
budynki
jednokondygnacyjne i tylko 13 (około 37%) ma więcej
niż
jedną
kondygnację.
Ponad 2/3 domów jest zbudowanych z cegły, kilka z pustaków i tylko
jeden jest drewniany.
W
stosunku do wielu wsi położonych
na terenie gminy Szadek struktura użytkowania
ziemi w Reduchowie jest znacząco
różna
(tab.1).
Największy
udział mają
tu
lasy, które pokrywają
ponad
65% powierzchni sołectwa, podczas gdy w wielu innych jednostkach
administracyjnych gminy wartości
te często
nie przekraczają
średniej
krajowej (28,4%).
Stosunkowo
niewielką
część
zajmują
użytki
rolne (30,1%), wśród
których grunty orne stanowią
70%;
jest to zaledwie niecała 1/4 terenów całego sołectwa. Koncentrują
się
one
przede wszystkim w środkowej
części
analizowanego terenu, podczas gdy użytki
zielone są
rozmieszczone
w pobliżu
gospodarstw domowych lub w najniżej
położonych
rejonach sołectwa.
Bardzo
zróżnicowana
jest także
wielkość
gospodarstw
rolnych (rys.1). Średnia
powierzchnia gospodarstwa wynosi około 8 ha, a aż
80
% z nich zajmuje powierzchnie od 5 do 14 ha, podczas gdy tylko jeden
z gospodarzy ma ponad 20 ha użytków
rolnych.
Niestety
równie niekorzystnie przedstawia się
na
analizowanym obszarze sprawa rozdrobnienia gruntów. Jedynie 15%
gospodarstw posiada pole „w jednym kawałku”, a aż
45%
ma pola składające
się
z
4 i więcej
działek. W dodatku część
rolników
gospodaruje na terenach położonych
poza granicami sołectwa (m.in. w Boczkach i Sikucinie).
Tereny
zajęte
pod infrastrukturę
techniczną
(tereny
komunikacyjne i osadnicze) stanowią
nieco
ponad 2,5% powierzchni sołectwa.
Jak
już
wspomniano,
wieś
rozwinęła
się
wzdłuż
biegnącej
równoleżnikowo
drogi o nieutwardzonej nawierzchni (piaszczysta), która prowadzi do
wsi Zborowskie w gminie Zduńska
Wola (na zachód) oraz do Sikucina (na wschód). W odległości
około 0,5 km od Reduchowa na wschód przecina ona, biegnącą
południkowo
drogę
asfaltową
ze
Zduńskiej
Woli przez Boczki, która dalej łączy
się
z
drogą
wojewódzką
nr
710 Łódź–Szadek–Warta.
Oprócz wymienionych dróg na terenie sołectwa występują
liczne
dukty i drogi leśne
i śródpolne,
które w skali lokalnej odgrywają
bardzo
istotną
rolę,
gdyż
to
właśnie
dzięki
nim skraca się
czas
dotarcia do kilku sąsiednich
wsi i przysiółków.
Z
pozostałych elementów infrastruktury liniowej należy
wymienić
sieć
energetyczną
i
wodociągową.
Pierwsza z nich reprezentowana jest przez sieć
niskiego
napięcia,
doprowadzoną
do
sołectwa na początku
lat sześćdziesiątych
w związku
z potrzebami energetycznymi istniejącego
w Prusinowicach Państwowego
Gospodarstwa Rolnego. Proces elektryfikacji zakończył
się
w
roku 1976, kiedy to zostało podłączone
do sieci ostatnie gospodarstwo reduchowskie.
Proces
wodociągowania
wsi zakończył
się
na
przełomie 1999 i 2000 roku, kiedy to sieć
została
doprowadzona do wszystkich zabudowań
mieszkalnych.
Woda czerpana jest z górnokredowej serii wodonośnej
ujmowanej przez studnię
głębinową
zlokalizowaną
przy
szosie Uniejowskiej w Szadku i doprowadzana do wsi przy wykorzystaniu
rur o średnicy160
mm.
Niestety
sołectwo pozbawione jest sieci kanalizacyjnej, co powoduje, że
od momentu zwodociągowania
wsi wzrasta znacząco
(nieraz 7–10-krotnie) ilość
ścieków
komunalnych. Jak stwierdza J. Burchard,4
rozwiązania
indywidualne, oparte przede wszystkim na wykorzystywaniu z reguły
źle
wykonanych i bardzo niewłaściwie
eksploatowanych odbiorników ścieków
w postaci szamb czy dołów chłonnych, prowadzą
do
powstania zagrożeń
dla
jakości
wód powierzchniowych i podziemnych. W przypadku tych ostatnich,
przemieszczaniu zanieczyszczeń
w
głąb
może
sprzyjać
lokalnie
występowanie
między
powierzchnią
terenu
a pierwszym poziomem wodonośnym
osadów przepuszczalnych (piaski, żwiry,
pospółki) bądź
istnienie
tzw. kontaktów hydraulicznych między
czwartorzędowymi
i kredowymi seriami wodonośnymi.
Wydaje
się,
że
problem budowy sieci kanalizacyjnej jest jednym z najistotniejszych
dla mieszkańców
sołectwa, o czym może
świadczyć
fakt,
że
złożyli
oni wniosek w tej sprawie do Rady Gminy Szadek. Szanse na jego
realizację
są
niestety
niewielkie, a głównym argumentem przeciw finansowaniu tej
inwestycji jest jej duży
koszt związany
m.in. z rozproszoną
zabudową
sołectwa.
Ostatnim
z elementów struktury liniowej, którego brakuje na analizowanym
obszarze jest sieć
telekomunikacyjna.
We wsi znajduje się
tylko
jeden ogólnodostępny
aparat telefoniczny, założony
niedawno przez TP S.A. Według wywiadów przeprowadzonych przez P.
Kopcia, część
mieszkańców
jest żywo
zainteresowana przyłączeniem
sołectwa do sieci, dzięki
której można
byłoby korzystać
z
internetu.
4
J.
Burchard, Środowiskowe
uwarunkowania rozwoju miasta i gminy Szadek, [w:]
Biuletyn szadkowski, t.1, red. T. Marszał, Łódź
—
Szadek 2001
Cechy
społeczno - demograficzne i funkcje gospodarcze
Badania
ankietowe przeprowadzone przez P. Kopcia oraz informacje uzyskane w
Urzędzie
Gminy i Miasta pozwalają
na
określenie
kilku podstawowych cech społeczno-demograficznych społeczności
sołectwa Reduchów.
Na
analizowanym obszarze zamieszkuje na stałe 110 osób. Ich
rozmieszczenie jest bardzo nierównomierne, gdyż
aż
83,7%
skoncentrowanych jest we wsi Reduchów, a pozostałe osoby mieszkają
w
jednostkach osadniczych: Reduchów Kolonia (11,8%), Babiniec (3,6%) i
Reduchów Leśniczówka
(0,9%). Średnia
gęstość
zaludnienia
jest dwukrotnie niższa
niż
przeciętna
wartość
dla
gminy Szadek (odpowiednio: 18,3 i 35,6 osób/km2),
a także
mniejsza w porównaniu z sąsiednimi
wsiami, takimi jak Boczki czy Sikucin.
Liczba
ludności
kształtowana jest zawsze przez dwa główne czynniki: przyrost
naturalny i procesy migracyjne. Pierwszy z nich na badanym terenie
jest nieznacznie dodatni, jako że
w ostatnim dziesięcioleciu
liczba urodzeń
żywych
wyniosła 20, podczas gdy w tym samym okresie zmarło 16 osób. W tym
samym czasie saldo migracji było jednak ujemne, co oznacza, że
liczba emigrujących
była, co prawda nieznacznie, ale jednak większa
od liczby imigrujących
na ten teren. Głównymi przyczynami migracji były zawarcia związków
małżeńskich
lub znalezienie lub zmiana miejsca pracy. Efektem działania obu
czynników jest praktycznie niezmienna w ciągu
ostatnich dziesięciu
lat liczba mieszkańców
sołectwa.
Struktura
wiekowa społeczności
reduchowskiej (tab. 2) nie odbiega w sposób znaczący
od wartości
przeciętnych
dla terenów wiejskich województwa łódzkiego. Według standardów
demograficznych przyjmowanych przez ONZ, ludność
o
podanych powyżej
cechach traktuje się
jako
tzw. starą,
gdyż
udział
grupy w wieku poprodukcyjnym (powyżej
65 roku życia)
przekracza 7% (w Reduchowie wynosi 13,4%).
Wskaźnik
feminizacji jest tu podobny jak na innych terenach rolniczych w
Polsce i wynosi 103,7. W poszczególnych grupach wiekowych jego
wartości
są
zdecydowanie
różne
w porównaniu z odpowiednimi wartościami
średnimi
w gminie Szadek; na uwagę
zasługuje
zwłaszcza jego wielkość
dla
grupy poniżej
15 roku życia
(w Reduchowie: 78,7, Szadek: 102,0) oraz dla grupy osób powyżej
65
roku (Reduchów: 75,0, Szadek: 94,0). Wśród
mieszkańców
Reduchowa powyżej
16 roku życia
aż
40%
stanowią
osoby
w stanie wolnym (panny, kawalerowie, wdowcy itd.).
Ważnym
dla rozwoju społeczno-gospodarczego wsi jest struktura wykształcenia
jej mieszkańców.
Według badań
ankietowych
przeprowadzonych w styczniu 2001 roku, spośród
25 osób pobierających
naukę,
szesnaścioro
najmłodszych uczęszczało
do szkoły podstawowej w Sikucinie oraz gimnazjach w Szadku i
Zduńskiej
Woli, pięcioro,
do różnego
typu szkół średnich
w Zduńskiej
Woli i Wojsławicach, a dwie osoby studiowały na uczelniach wyższych
w Łodzi i Sieradzu. Dojazdy dzieci do szkół podstawowychi
gimnazjalnych w Sikucinie i Szadku realizowane są
przy
użyciu
gimbusów.
Wśród
dorosłych mieszkańców
sołectwa aż
80%
stanowią
osoby
z wykształceniem niepełnym podstawowym, podstawowym i zawodowym, a
jedynie 2 osoby (jedna kobieta i jeden mężczyzna)
mają
wykształcenie
wyższe
(rys. 2).
Zdecydowanie
lepiej wykształcona jest młodsza część
społeczności
wsi, na co wskazuje fakt, że
wszystkie osoby z wykształceniem średnim
i wyższym
nie ukończyły
45 roku życia.
W tej grupie zdecydowaną
przewagę
mają
kobiety
(na 17 osób z takim wykształceniem jest ich 12).
Ludność
w
wieku produkcyjnym stanowi blisko 2/3 społeczności
omawianego sołectwa, ale zaledwie połowa tej grupy jest czynna
zawodowo (32% ludności).
Spośród
35 osób pracujących,
16 zatrudnionych jest w rolnictwie i leśnictwie
(45,7% zawodowo aktywnych), 10 w przemyśle,
3 w handlu, a pozostałe w oświacie,
służbie
zdrowia, administracji samorządowej
itd. Wskaźnik
bezrobocia jest tu nieco wyższy
niż
średnio
w gminie, jako że
liczba bezrobotnych w stosunku do łącznej
liczby ludności
sołectwana początku
2001 roku wynosiła 6,4%, podczas gdy średnia
statystyczna w gminie Szadek około 5,5%.
Jeśli
chodzi o źródła
utrzymania ludności
w wieku produkcyjnym i poprodukcyjnym, to dominowały niezarobkowe
źródła
(emerytura, renta, stypendium, alimenty itp.), z których korzystała
blisko połowa tej grupy osób (47,5%). Drugim ze źródeł
jest praca najemna poza rolnictwem (26,5% mieszkańców).
W tej grupie najwięcej
osób pracowało w zakładach włókienniczych w Zduńskiej
Woli i tylko cztery zatrudnione były w Szadku i Przatowie. Większość
z
tych osób dojeżdżała
własnymi środkami
transportu, a jedynie nieliczni korzystali z komunikacji autobusowej
PKS.
Dopiero
na trzecim miejscu jest grupa ludności
utrzymująca
się
z
pracy we własnym gospodarstwie rolnym. Takie źródło
dochodów deklarowało zaledwie 21% mieszkańców
w wieku produkcyjnym. Należy
zaznaczyć,
że
pewna część
tych
osób jest
dwuzawodowcami,
a więc
oprócz pracy we własnym gospodarstwie rolnym uzyskuje dochody także
poza rolnictwem.
Stosunkowo
dobre warunki naturalne (gleby, ukształtowanie powierzchni terenu
oraz korzystny klimat) oraz tradycje kulturowe powodują,
że
nadal podstawowym działem gospodarki jest rolnictwo, choć
jego
udział w dochodach mieszkańców
sołectwa systematycznie zmniejsza się.
Niestety sprzyja temu, o czym już
wspomniano,
znaczne rozdrobnienie gospodarstw i ich niewielka średnia
powierzchnia. W ogromnej większości
uzyskane zbiory zaspokajają
własne
potrzeby rolników i tylko niewielka ich część
trafia
na lokalny rynek szadkowski lub zduńskowolski
bądź
do
najbliższego
młyna, mieszalni pasz i gorzelni.
Struktura
upraw nie odbiega w sposób znaczący
od tradycyjnej dla rolniczych obszarów Polski środkowej,
choć
podobnie
jak w sąsiednich
Boczkach zwraca uwagę
nieco
wyższy
udział powierzchni zajętych
pod pszenicę
i
mniejsze obszary obsadzone ziemniakami (rys. 3).
Pszenica
i ziemniaki uprawiane są
na
lepszych glebach (klasa III i IVa), natomiast na terenach o gorszych
cechach morfologiczno-glebowych spotyka się
głównie
żyto,
owies oraz mieszanki zbożowe.
Hodowla
zwierząt
gospodarskich wygląda
podobnie jak w innych sołectwach gminy. Przeważa
chów trzody chlewnej (169 sztuk), co wyraża
się
dość
wysokim
wskaźnikiem
nasycenia na 1 gospodarstwo (około 10,5 szt.) oraz hodowla bydła,
którego pogłowie wynosiło w styczniu 2001 roku 53 sztuki (nieco
ponad 3 zwierzęta
w jednym gospodarstwie).
Tradycyjnie
w każdym
z gospodarstw spotkać
można
po kilka–kilkanaście
sztuk drobiu (łącznie
228 szt.). W związku
z niską
opłacalnością
hodowli
zwierzęcej,
na terenie sołectwa nie obserwuje się
większego
zainteresowania tym działem rolnictwa, co powoduje, że
większość
produktów
zwierzęcych
(mięso,
mleko, jaja itd.) przeznaczana jest na własne potrzeby, a jedynie
część
trzody
chlewnej sprzedawana jest do pobliskich masarni i zakładów
mięsnych.
Mimo
znacznych terenów zajętych
przez lasy (64% powierzchni sołectwa), gospodarka leśna
nie odgrywa tu większej
roli. Według informacji tutejszego leśniczego
na potrzeby okolicznej ludności
sprzedaje się
rocznie
niewielką
ilość
grubizny.
Średnia
zasobność
grubizny
w lasach analizowanego terenu wynosi średnio
152 m3/ha
lasu.
Na
obszarze sołectwa nie spotyka się
działalności
przemysłowej ani usług handlowych. Jedynym obiektem usługowym jest
zlokalizowany tu punkt wymiany butli gazowych. Sezonowo, głównie
latem, na teren sołectwa przybywa kilku– kilkunastu „letników”,
w ogromnej większości
pochodzący
z Łodzi.
Brak
podstawowych usług powoduje konieczność
korzystania
z nich przez mieszkańców
Reduchowa w okolicznych wsiach i miastach. Zaopatrzenie w podstawowe
artykuły spożywcze
i sanitarne realizowane jest w najbliższym
sklepie w Boczkach (aż
86%
ankietowanych) lub w oddalonej o 12 km Zduńskiej
Woli, z kolei zakupy odzieży
i obuwia dokonywane są
przede
wszystkim w Szadku (60% respondentów), Zduńskiej
Woli (37%) oraz w Sieradzu (3%).
Jeśli
chodzi o usługi medyczne, to prawie 3/4 mieszkańców
sołectwa, a zwłaszcza ludność
w
wieku poprodukcyjnym i znaczna część
społeczności
w wieku produkcyjnym, korzysta z placówek opieki zdrowotnej
zlokalizowanych w Szadku; jedynie nieco ponad
20%
osób wskazało na Zduńską
Wolę,
motywując
tę
decyzję
możliwością
konsultacji
specjalistycznych.
Tereny
objęte
granicami sołectwa Reduchów wydają
się
być
nie
mniej atrakcyjne niż
inne
rejony gminy. Duży
udział powierzchni leśnych,
urozmaicona rzeźba
terenu, występowanie
we wschodniej części
niedużej
rzeki (oby jak najszybciej osiągnięto
w niej właściwą
jakość
wody)
i niezłe gleby, tworzą
atrakcyjny
potencjał przyrodniczy. Jego wykorzystanie w dużym
stopniu zależy
od ludzi, którzy posiadając
odpowiednią
wiedzę,
wykazując
duże
zaangażowanie
w swych działaniach oraz właściwie
rozumiany „patriotyzm lokalny” potrafią
poprawić
warunki
bytu mieszkańców
tej części
gminy Szadek
Literatura
Baliński W., Objaśnienia do Szczegółowej Mapy Geologicznej Polski w skali 1:50000, arkusz Lutomiersk, Państwowy Instytut Geologiczny, Warszawa 1992
Baliński W., Objaśnienia do Szczegółowej Mapy Geologicznej Polski w skali 1:50000, arkusz Lutomiersk, Państwowy Instytut Geologiczny, Warszawa 1992
Burchard
J., Środowiskowe
uwarunkowania rozwoju miasta i gminy Szadek, [w:]
Biuletyn szadkowski, t.1, red. T. Marszał, Zarząd
Gminy i Miasta w Szadku, Ośrodek
Europejskiej Polityki Przestrzennej i Rozwoju Lokalnego UŁ, Łódź
—
Szadek 2001
Czyż
J.,
Forysiak J., Budowa
geologiczna i rozwój rzeźby
okolic Szadku, [w:]
Biuletyn szadkowski, t.1, red. T. Marszał, Zarząd
Gminy i Miasta w Szadku, Ośrodek
Europejskiej Polityki Przestrzennej i Rozwoju Lokalnego UŁ, Łódź
—
Szadek 2001 Klatkowa H., Objaśnienia
do Szczegółowej Mapy Geologicznej Polski w skali1:50 000, arkusz
Łask, Państwowy
Instytut Geologiczny, Warszawa 1988
Milewska
K., Sołectwo
Kromolin Stary w gminie Szadek - użytkowanie
ziemi i układ przestrzenny [w:]
Biuletyn szadkowski, t.1, red. T. Marszał, Zarząd
Gminy i Miasta w Szadku, Ośrodek
Europejskiej Polityki Przestrzennej i Rozwoju Lokalnego UŁ, Łódź
—
Szadek 2001
Molenda
J., Użytkowanie
ziemi, zabudowa i infrastruktura techniczna sołectwa Górna Wola w
gminie Szadek, [w:]
Biuletyn szadkowski, t.1, red. T. Marszał, Zarząd
Gminy i Miasta w Szadku, Ośrodek
Europejskiej Polityki Przestrzennej i Rozwoju Lokalnego UŁ, Łódź
—
Szadek 2001
Zróżnicowanie
przestrzenne cech środowiska
132 sołectwa Reduchów Nalewajko
J., Przyrodnicze
i społeczno-ekonomiczne cechy przestrzeni geograficznej sołectwa
Boczki w gminie Szadek [w:]
Biuletyn szadkowski, t.1, red. T. Marszał, Zarząd
Gminy i Miasta w Szadku, Ośrodek
Europejskiej Polityki Przestrzennej i Rozwoju Lokalnego UŁ, Łódź
—
Szadek 2001
Nowak
A., Zasoby
a jakość
wód
powierzchniowych gminy Szadek, [w:]
Biuletyn szadkowski, t.1, red. T. Marszał, Zarząd
Gminy i Miasta w Szadku, Ośrodek
Europejskiej Polityki Przestrzennej i Rozwoju Lokalnego UŁ, Łódź
—
Szadek 2001
_______________________________________________________________________________
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz