-->

niedziela, 12 maja 2013

Proboszczowice

Zajączkowski:
Proboszczowice-pow. turecki
1) 1335 oryg., KDW 1150: Probosczewicze - hereditas. Przemysław, ks. sieradzki, zatwierdza zamianę wsi arcbpiej P. za Korytków (v.), należący do Tomisława z Glinna (v.) i jego brata Bartłomieja. 2) 1355 kop. XV w., KDW 1333: Probosczevicze - hereditas. Tomisław heres de P. z synami - Pełką, Piotrem klerykiem, Niemierzą i Grzymisławem sprzedają Januszowi, synowi Domka, nemora in rubetis dictis Lzy (Łazy, v.) vulgariter, sita in dicta hereditate P. do lokowania tam wsi na prawie średzkim. W opisie uposażenia sołectwa nowej wsi wzm.: Insuper damus soltheto eidem pratum dictum Gorky (Górki, v.)... prata vero sunt dictorum kmethonum usque ad insulam sive pratum Leszcze (v.)... Conferimus dicto soltheto cum eisdem incolis in silva nostra, dicta Llang (Łęg, v.) nostro ydiomate, ligna excidere opportuna.
3) XVI w. Ł. I, 410, 412: Probosczevicze - villa, par. Warta, dek. warcki, arch. uniejowski. 4) 1496 P. 172: Proboszczouicze - par. jw., pow. i woj. sieradzkie. 1511- 1518 P. 182: Probosczowice - desertum, jw. 1553-1576 P. 221: Probosczowice - jw. 5) XIX w. SG IX, 43: Proboszczowice, Proboszczewice - wś i os. nad rz. Wartą, par. jw., gm. Grzybki, pow. turecki.
Uwagi: lokacja Łaz nie doszła prawdopodobnie do skutku, ponieważ miejscowość tej nazwy w pobliżu P. nie jest znana.

Tabella miast, wsi, osad Królestwa Polskiego 1827 r.
Proboszczewice, województwo Kaliskie, obwód Kaliski, powiat Szadkowski, parafia Warta, własność rządowa. Ilość domów 25, ludność 167, odległość od miasta obwodowego 4.

Słownik Geograficzny:
Proboszczowice al. Proboszczewice,  wś i os. nad rz. Wartą, pow. turecki, gm. Grzybki, par. Warta, odl. od Turka 36 w., ma 42 dm., 324 mk. Według Lib. Ben. Łask. (I, 412) wś dawała pleb. w Warcie tylko kolędę po groszu z łanu. Według reg. pob. pow. sieradzkiego wś P., w par. Warta, miała w 1553 r. 21 łan. (Pawiński, Wielkop., II. 221).

Słownik Geograficzny:  
Proboszczowice,  wś, pow. turecki. Stanowi niejako północne przedmieście Warty. W r. 1335 Przemyśl ks. sieradzki w Piotrkowie, potwierdza zamianę wsi arcyb. gnieźn. P. na Korytkowo włośc Tomisława z Glinna. W r. 1355 tenże Tomisław sprzedaje część zarośli (nemorum) w P. Januszowi, synowi Domka, dla założenia tam wsi na prawie średzkiem. Zapewne będzie to wieś Tomisławice leżąca na półn. od P.

Spis 1925:
Proboszczowice, wś, pow. turecki, gm. Grzybki. Budynki z przeznaczeniem mieszkalne 64, inne zamieszkałe 1. Ludność ogółem: 430. Mężczyzn 205, kobiet 225. Ludność wyznania rzymsko-katolickiego 430. Podało narodowość: polską 430.

Wikipedia:
Proboszczowice-wieś w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie sieradzkim, w gminie Warta. W latach 1975-1998 miejscowość położona była w województwie sieradzkim. Wieś przed 1335 r. stanowiła własność arcybiskupów gnieźnienskich i zamieniona została na Korytków (należący do Tomisława i Bartłomieja z Glinna). Zamianę tę potwierdził książę sieradzki Przemysław. W XIX w. Proboszczowice wraz z sąsiednimi Grzybkami były donacją rosyjskiego gen. hr. Karola Ferdynanda Tolla, (zastępcy gen. Iwana Paskiewicza), który w ten sposób (otrzymał również dobra uniejowskie wraz z zamkiem) został wynagrodzony za stłumienie powstania listopadowego.

1992 r.

Akta metrykalne (Parafia Warta) 1736

Proboszowice
Roku Pańskiego 1736, dnia 25. marca. Ja, Antoni Truska wikary Warty, ochrzciłem imieniem Franciszek, syna Walentego Piechoty i Marianny, prawowitych małżonków. Rodzicami chrzestnymi byli sławetny Albert Kopec i Urodzona panna Wiktoria Bogusławska.

Akta metrykalne (Parafia Warta) 1744

Proboszczewice
Roku Pańskiego 1744, dnia 22. marca. Ja, Wojciech Felicjan Łabęcki promotor Towarzystwa św. Różańca NMP i senior mansjonarzy kościoła parafialnego wartskiego, ochrzciłem imieniem Józef, syna z nieprawego łoża Szlachetnej Zuzanny Skąpskiej. Rodzicami chrzestynymi byli Urodzony Pan Aleksander Snarski i Katarzyna Mycielska.

Gazeta Warszawska 1817 nr 28

Listy Gończe, Gdy z dnia 23 na 24 Marca r. b. w nocy z więzienia Policyynego w Warcie zbiegło dwóch inkulpatów o różne kradzieże obwinionych; przeto wzywa się wszelkie władze tak cywilne iako i woyskowe, aby na tychże inkulpatów, których opisy fizyognomii poniżey są wyszczególnione, baczne oko dały, a w przypadku schwytania któregokolwiek tu do Warty Sądowi Policyi prostey Powiatu Wartskiego odstawić nakazać raczyły. 1mo. Xawery Kempski alias Miekarek zowiący się, okazuiący lat 20 katolik, rodem z Ostrzęszowa, ostatnie zamieszkanie miał w Brodni, umie czytać i pisać po Polsku. — Wzrostu iest średniego, twarzy ściągłey, ospowatey, nosa miernego, oczu szarych i brwi takichże.— Ubiór miał na sobie płaszcz podszarzany znacznie z sukna ciemnoszaraczkowego tołubkową robotą, surdut także szaraczkowy iasny, chustka na szyi czarna i biała, koszule dwie kolińskie, czapka z wierzchem ciemnozielonym, barankiem białym, bóty na nogach Węgierskie juchtowe. — 2do. Jan Krzyczkowski inaczey Ławniczak zowiący się, rodem z Proboszczowic pod Wartą, stanu wieyskiego, lat 34, katolik, wzrostu dobrego, pleczysty, twarzy okrągłey bladey, nosa płaskiego, oczu niebieskich, włosów blond. Ubiór miał na sobie kożuch stary, spodnie płócienne z grubego płótna, koszulę lnianą, boso, czapkę na głowie starą wytartą, chłopską.— W Warce d. 24 Marca 1817 roku. Sąd Policyi prostey Powiatu Wartskiego.

Gazeta Korrespondenta Warszawskiego y Zagranicznego 1817 nr 31

Listy gończe.
2) Sąd Policyi Poprawczey Obwodu Warszawskiego — wzywa wszelkie władze tak cywilne iako i woyskowe, niemniey osoby prywatne, aby zbiegłego w transporcie z Osmolina do Sochaczewa, w dniu 28mym Lutego r. b., aresztanta o kradzież obwinionego Szymona Laskowskiego śledziły, a wyśledziwszy takowego Sądowi swemu dostawiły.
Rysopis iego iest następuiący:
Szymon Laskowski, lat około 32 sobie liczęcy, rodem ze wsi Proboszczewicz z pod miasta Warty, w Woiewództwie Kaliskim, w Obwodzie Sieradzkim położoney , był wzrostu dobrego , włosów białawo-ciemnych krótko obciętych, takichże brwi, oczów niebieskich, nosa cienko-długiego, okrągłey twarzy, wąsów i brody białey, którą goli, religii katolickiey, mówi tylko po Polsku; siedział iuż poprzedniczo w różnych więzieniach, iako to, w Bydgoszczy, w Łęczycy i w Brześciu. — W czasie ucieczki miał na sobie płaszcz stary szaradekowy, wołoszkę z sukna granatowego , takąż kamizelkę, spodnie płocienne granatowe, boty ordynaryyne, kapelusz czarny. Gdy na schwytaniu tegoż obwinionego wiele zależy, raczą przeto szanowne władze baczne mieć na niego oko, a mogą się od Sądu, rekwiruiącego w podobnem zdarzeniu spodziewać wzaiemności. — w Warszawie d. 9 Kwietnia 1817. r.
Wolski. Zakrzewski, P. 
 
Dziennik Urzędowy Woiewodztwa Kaliskiego 1819 nr 31

OBWIESZCZENIE.
Urząd Leśny Szadkowski.
Zawiadomia niniejszym Szanowną Publiczność, iż w dniu 17. Sierpnia r. b. z rana o godzinie 9. wmieście Szadku w domu JP. Neymana w Rynku Sytuowanym, odbywać się będzie licytacya na wypuszczenie w iedno roczną Dzierżawę małego polowania na Polach i zaroślach w Ekonomiach Rządowych Brodnia i Męka iako to: Glinnie, Dzierzązni, Brzegu, Brodni, Rzeczycy, Grzybkach, Proboszczowicach, Szadku, Kromolinie, Szadkowicach, Ogrodzinach, Kopyści, Borszewicach. Luciejowie, Sędziejowicach, Zaglinnach, Polkowie, Męce, Rudzie, i Sokołowie wzywa przeto wszelkich Amatorów polowania, aby się w dniu i Miesiącu dopiero wspomnionym osobiście stawili, gdzie naywięcey daiący spodziewać się może, iż przy zadzierżawieniu utrzymanym zostanie.
Polków dnia 1. Sierpnia 1819.
Kleniewski, Nadleśny.  

Dziennik Urzędowy Woiewodztwa Kaliskiego 1824 nr 48

LIST GOŃCZY.
Sąd Poprawczy Wydziału Kaliskiego.
Wzywa Sz. Władze, tak Cywilne, iako i Woyskowe, aby na zbiegłego z więzienia inkwizycyinego Gaspra Bednarka, o wieloliczne kradzieże obwinionego, baczne oko dawały, a po uięciu Sądowi naszemu pod nayściśleyszą strażą dostawiły.
Rysopis tegoż następuiący: Lat ma 30 przeszło, Katolik, rodem z wsi Bugay Ptu Wartskiego; ostatni pobyt wieś Proboszewice, wzrostu dobrego, twarzy okrągłey, oczu szarych, nosa miernego, włosów ciemno-blond. Ubiór miał na sobie w czasie ucieczki: kapotę granatową sukienną, spodnie takoweż, bóty ordynaryine i czapkę z siwym barankiem.
w Kaliszu dnia 23. Listopada 1824 roku.
Komarnicki.
 
Dziennik Urzędowy Woiewodztwa Kaliskiego 1826 nr 37

OBWIESZCZENIE.
Urząd Leśny Szadkowski.
Czyni wiadomość publiczną Amatorom myśliwstwa, iż wydzierżawia małe polowanie na polach i zaroślach do wsiów Brodnia, Brzeg, Glinno, Dzierządzna, Grzybki, i Proboszczewice w Ekonomii Brodnia , a na wśi Oraczewie w Ekonomii Męka należących, w ogóle lub częściowo na gruntach Ekonomicznych wypuszczać będzie w dniu 1. Października r. b. o godzinie 9tey zrana na lat 3 po sobie idących, polowanie od 1. Stycznia 1827 r. otworzyć się miane.
Zatym chęć dzierżawy maiących na oznaczony powyż termin do Kancellaryi Urzędu Leśnego na Ogrodzim pod miasto Szadek zaprasza,
w Ogrodzimiu dnia 1. Września 1826.
Nadleśniczy, Kleniewski.

Gazeta Warszawska 1826 nr 46

Trybunał Cywilny Pierwszey Instancyi Woiewództwą Kaliskiego.
Na skutek Postanowienia Nayiaśnieyszego Pana z daty 12/24 Stycznia r. b. Regulacyią Hypotek Dóbr Narodowych, z któremi Skarb Publiczny do Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego przystępuie, nakazuiącego, i na skutek Reskryptów Kommissyy Rządowych Sprawiedliwości i Przychodów i Skarbu d. d. 22 i 24 Lutego r. b. rozpoczynaiąc regulacyią takową hypotek, podaie do wiadomości publiczney, iż do przyymowania Aktów pierwiastkowego regulowania hypotek Dóbr i realności niżey wymienionych w Woiewództwie Kaliskiem położonych, wyznaczył termin na dzień 1wszy Maia 1826 roku, dla:
1. Dóbr Narodowych Ekonomii Brodni, składaiącey się z folwarku i wsi Brodni, Pustkowia i Młynika, z folwarku i wsi Brzega i wiatraka w Powiecie Wartskim Obwodzie Kaliskim, z folwarku i wsi Dzierzązny z prawem pobierania składowego z Warty, z folwarku i wsi Glinna i Pustkowie Bugay w Powiecie Szadkowskim Obwodzie Sieradzkim, z folwarku i wsi Grzybki, z wsi Proboszczowic w Powiecie Wartskim Obwodzie Kaliskim, z folwarku i wsi Rzeczycy i Młyna w Powiecie Szadkowskim Obwodzie Sieradzkim położonych.
(...) W moc Art: 3 postanowienia powyższego Nayiaśnieyszego Pana, oznaymia Trybunał, iż ktokolwiek sądziłby mieć prawo do własności Dóbr wyżey wymienionych, lub iakie prawo rzeczowe ściągaiące się do tychże Dóbr, może i powinien się zgłosić w terminach oznaczonych, a naypóźniey do dnia 14 Cztrwca r. b., który się w skutek Art: z tegoż postanowienia, ze względu na czas do obwieszczeń potrzebny, iako ostateczny i prekluzyyny oznacza.
Nadto dodaie Trybunał wskutek Art: 4 postanowienia Nayiaśnieyszego Pana, iż żadne reklamacyie przeciw Inkameracyi Dóbr na mocy urządzeń, iakie nastąpiły za Rządu Pruskiego, Austryiackiego, oraz na mocy Prawa na Seymie Xięztwa Warszawskiego dnia 23 Grudnia 1811 roku uchwalonego, ani też kompetencyie do Hypoteki przyiętemi nie będą, rozpoznawaniu Sądowemu nie ulegaią, niemniey żadne inne pretensyie prócz wymienionych powyżey w Artykule 3 do Hypoteki przyymowanemi bydź nie maią.
Regulacyia takowa odbywać się będzie w Kaliszu w pałacu Sądowym przy ulicy Józefiny położonym, przed delegowanemi przez Trybunał wyznaczonemi, o których w Kancellaryi Hypoteczney dowiedzieć się będzie można. — Kalisz d. 4 Marca 1826 r.
Rembowski Prezes.
Karnecki Sekretarz.

Powszechny Dziennik Krajowy 1829 nr 228

Kommissya Woiewdztwa Kaliskiego. W wykonaniu Reskryptów Kommissyi Rządowey Przychodów i Skarbu : a) trzech iedney i tey samey daty 15 Lipca r. b. Nr 82763/7566, 47872/9375, 46788/9212 b)z dnia 29 Lipca r. b. Nr. 51420/16066 c) z dnia 5 Sierpnia r. b. Nr. 53194/10409 zasadzaiących się na Dekrecie Nayiaśnieyszego Pana w Odessie pod dniem 19 Sierpnia 1828 r. zapadłym, Kommissya Woiewódzka do powszechney podaie wiadomości: iż 1. W dniu 16 Listopada r.b. 2. detto 18 detto. 3. detto 20 detto. 4 detto 23 detto. 5. detto 25 detto. poczynaiąc zawsze od godziny 3 z południa, odbywać się będzie w iey Biurze na sali zwykłych posiedzeń publiczna licytacya na sprzedaż następnych dóbr Rządowych, to iest: ad 1. Folwarku i wsi Charchowa Xiężego z propinacyą, w Ekonomii Unieiowskiey, i Obwodzie Sieradzkim położonych, ad 2. Folwarku i wsi Gusina z propinacyą, w teyże Ekonomii w Obwodzie Kaliskiem położonych, których przestrzeń wynosi włok 10, morgów 15, prętów 215 miary nowopolskiey. ad 3. Folwarku Kozanki Podleśne z wsiami Kozanki Podleśne tudzież Wielkie, z propinacyą, w teyże Ekonomii w Obwodzie Kaliskim położonych, ad 4. Folwarku i wsi Wydrzyna z propinacyą, w Ekonomii Wieluń w Obwodzie Wieluńskim położonych, których przestrzeń wynosi 27 włók, 25 morgów, 275 prętów miary nowopolskiey. ad 5. Folwarku Grzybki z wsiami Grzybki i Proboszczewice i z propinacyą, w Ekonomii Brodnia, i Obwodzie Kaliskim położonych. Licytacya zaczynać się będzie, a mianowicie : ad 1 od Summy złp. 17,343 gr. 2. ad 2 detto — 11,080 — 12. ad 3 detto — 10,501 — 12. ad 4 detto — 23,967 — 22. ad 5 detto —. 36,909 — 28. W srebrze albo w Listach Zastawnych koloru białego w nominalney wartości. Oprócz postąpioney na licytacyi summy, obowiązany będzie plus licytant, corocznie skarbowi opłacać w dwóch ratach kanon: ad 1 w Summie złp. 819 gr. 16. ad 2 detto — 506 — 12. ad 3 detto — 498 — 27. ad 4 detto — 1091 — 17. ad 5 detto — 1752 —25. z wolnością iednak spłacenia takowego monetą brzęczącą. Nadto przeymie pożyczkę od Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego: ad 1 w Summie złp. 11,100. ad 2 detto — 11,100. ad 3 detto — 6,100. ad 4 detto — 24,900. ad 5 detto — 21,600. zaciągnioną, od którey przez następne 24 lata wnosić będzie do Kassy tegoż Towarzystwa Prawem Seymowem z dnia 13 Czerwca 1825 r. ustanowioną opłatę. Oprócz podatków i ciężarów do tych dóbr przywiązanych, opłacać się będzie także nowo ustanowiony podatek ofiary, iako to: ad 1 w ilości złp. 181 gr. 21. ad 2 detto — 181 — 4, ad 3 detto — — 100 ad 4 detto — 353—6. ad 5 detto — 345 — 11. Każdy przystępuiący do licytacyi, winien złożyć vadium: ad 1 w Summie złp. 2,083 gr. ad 2 detto —1,456 —24. ad 3 detto — 1,241 — 24. ad 4 detto — 3,179 — 4 ad 5 detto — 4369 — — w srebrze lub w Listach Zastawnych, a nadto, utrzymuiący się przy licytacyi, obowiązany będzie zaraz złożyć drugą podobną ilość. O innych warunkach licytacyjnych, każdy chęć kupna maiący, poweźmie wiadomość w Biurze Kommissyi Woiewódzkiey, gdzie nawet warunki kupna wraz z tabellą źródła intraty wykazuiącą, na drzwiach są wywieszone. Wolno iest każdemu chęć licytowania maiącemu, o stanie obecnym dóbr na gruncie przekonać się, a w tey mierze zgłosić się zechce do właściwych Naddzierżawców, do których stosowna wyszła dyspozycya. Działo się w Kaliszu d. 28 Sierpnia 1829 r. Radca Stanu Prezes, Piwnicki. Sekretarz Jeneralny. Dziewulski.

Powszechny Dziennik Krajowy 1831 nr 39

Kommissya Woiewództwa Kaliskiego. Podaie do powszechnej wiadomości , iż następne dobra rządowe wydzierżawiać będzie w drodze publiczney licytacji od 1 czerwca 1831 r. a mianowicie:
1. W d. 1 maia 1831 naczelną dzierżawę ekonomii Brodnia w obwodzie Kaliskiem położoną, na lat sześć pro 1831f37 czyniącą dotąd rocznego dochodu złp. 14,125 gr. 22 do którey należą: a) folwarki Brodnia i Dzierzążna, b) wsie Brodnia, Brzeg i Dzierzążna, e) Propinacya, d) Rybołówstwo,
4. W d. 14 marca r. b. Folwark Bugay w ekonomii Wieluń obwodzie Wieluńskim położoney na lat sześć pro 1831f37 czyniący dotąd rocznego dochodu złp. 659.
5. W d. 8 Marca r. b. naczelną dzierżawę ekonomii Mokrska w Obwodzie Wieluńskim położoną na risico dotychczasowego naddzierżawcy pro 1831f33 czyniącą rocznego dochodu złp. 27,644 gr 27 do którey należą. a) folwarki Kowale. Krzyworzeka, Mokrska, i Wróblew, b) wsie Gana, Kowale, Krzyworzeka, Mokrska. Stroiec i Wróblew, c) Rybołówstwo,
7.W d. 10 marca r. b. Klucz Grzybki w ekonomii rządowey Brodnia obwodzie Kaliskim położony na lat sześć pro1831f37 czyniący dotąd rocznego dochodu złp. 4829 gr. 7 do którego należą. a) folwark Grzybki, b) wsie Grzybki i Proboszczowice, c) Propinacya:
8. W d. 11 marca r. b. klucz Dzietrzniki w ekonomii Wieluń w obwodzie Wieluńskim położony na lat sześć pro 1831f37 czyniący dotąd rocznego dochodu złp. 5827 gr. 10 do którego należą. a) folwarki Dzietrzniki i Wieluń, b) wieś Dzietrzniki, c) Młyn Kępa zwany d) Propinacya:
9. W d. 12 marca r. b. naczelną dzierżawę ekonomii Męka w obwodzie Sieradzkim położoną na resico dotychczasowey naddzierżawczyni na lat cztery pro 1831f35 czyniącą dotąd rocznego dochodu złp. 6901 gr. 3 do którey należą. a) folwarki Męka i Piaski, b) wsie Męka, Piaski i Ruda, c) Młyn Nagrobla, d) Propinacya, e) Rybołóstwo,
10. W d. 14 marca r. b. dobra Łobudzice i Wola Łobudzka w ekonomii Męka obwodzie Sieradzkim położone na lat sześć pro 1831f37 czyniące dotąd rocznego dochodu złp. 4300.
11. W d. 15 marca r. b. dobra wieś wójtostwo Dzigorzew w ekonomii Męka obwodzie Sieradzkim położone na lata sześć, pro 1831f37 czyniące dotąd rocznego dochodu złp. 2425 gr. 15 oprócz podatków kontyngensu furażowego, kanonu i kompencyi ofiary gruntowej i podymnego z tych dóbr uiszczanych a złp. 2634 gr. 11 wynoszących.
12. W d. 16 marca r. b. dobra Woźnik w ekonomii Męka, obwodzie Sieradzkim położone wraz z prawem pobierania cła mostowego od mostu w Woźnikach na rzece Warcie położonego, tudzież z propinacyą w Woźnikach Dzigorzewie Suchy i Mnichowie na lat sześć pro 1831f37 czyniące dotąd rocznego dochodu złp. 5250 oprócz podatków kantyngensu, kanonu i kompetencyi z tych dóbr opłaconych a złp. 6227 gr. 21 wynoszących.
13. W dniu 17 marca r. b. Dobra wieś zarobna Mnichów z folwarkiem Sucha w ekonomii Męka, w obwodzie Sieradzkiem położone na lat sześć pro 1831f37 czyniące dotąd rocznego dochodu złp. 2,000 oprocz kanonu i kompetencyi z tych dóbr opłacanych a złp. 1602 gr. 28 wynoszących.
Termina w tey mierze odbywać się będą na sali posiedzeń Kommissyi Woiewódzkiey po południu od godziny trzeciey, a o warunkach pod iakiemi wydzierżawienie dóbr wyżey wyrażonych do skutku doprowadzonem zostanie, konkurenci w biurze sekcyi dóbr w godzinach służbowych poinformować się mogą. Każdy pretendent w terminie stawaiący, winien przed przystąpieniem do licytacyi usprawiedliwić. a) Świadectwem Kommissarza Obwodu, w którym dotychczasowe ma zamieszkanie, że w tym Obwodzie iest znany, iako dobry zamożny gospodarz, że posiada dostateczny fundusz w gotowiznie, oraz inwentarz odpowiedni, który co do ilości i iakości wyszczególniony bydź winien, tudzież: b) Świadectwem dziedzica dóbr, kótóre dotąd dzierżawił, iż mu się w zupełności uiścił, że iest zamożnym gospodarzem i że się z Włościanami dobrze obchodził, nakoniec obowiązany zostaie. c) Złożyć vadium w gotowiznie monetą kurs kassowy w kraiu maiącą do wysokości jedney czwartej części summy dzierżawney z dóbr o których Possessyą ubiega się, które nieutrzymuiącemu się przy licytacyi natychmiast zwrócone będzie. Działo się w Kaliszu dnia 22 stycznia 1831 roku. Zastępco Prezesa podpis. Dodani z grona obywateli podpisy. Sekretarz Jlny

Dziennik Urzędowy Gubernii Kaliskiej 1843 nr 19

WYDZIAŁ SKARBOWY, SEKCYA DÓBR I LASÓW RZĄDOWYCH.— RZĄD GUBERNIALNY KALISKI.
Nr. 25512/3432. Zważając że ogłoszona na dzień 8/20 Kwietnia r. b. licytacya na wydzierżawienie wieczyste gruntu prętów kwadratowych 306 przestrzeni zawierającego we wsi Proboszczewice do klucza Grzybki Ekonomii Brodnia należącej, położonego; z prawem wystawienia na tymże gruncie wiatraka— dla braku konkurentów nie przyszła do skutku; Rząd Gub: przeto nowy termin licytacyi na dzień 15/27 Maja r. b. oznacza pod następującemi warunkami:
1. Licytacya rozpocznie się in plus wkupnego od summy rub. sr. 31 kop. 90 cztero-letniemu kanonowi wyrównywającej.— Utrzymujący się przy licytacyi obowiązany będzie summę przez siebie postąpioną, po zatwierdzeniu protokułu licytacyjnego natychmiast wnieść na raz jeden do Kassy głównej Gubernialnej.
2. Oprócz tego opłacać będzie rocznie kanonu, to jest: z gruntu kop.47 i pół, z wiatraka rs. 7 kop. 50, razem rs. 7 kop. 97 i pół, w dwóch ratach to jest; 1 Czerwca i 1 Grudnia każdego roku do Kassy wskazać się mającej, niemniej wszelkie podatki i ciężary już istniejące, lub w przyszłości ustanowić się mogące.
3. Każdy pretendent przed przystąpieniem do licytacyi, obowiązany usprawiedliwić się świadectwem przez Naczelnika Ptu właściwego stosownie do przepisów wydanem, że posiada dostateczny fundusz na wystawienie wiatraka na gruncie rzeczonym, tudzież złożyć w gotowiźnie vadium 1/4 część wkupnego wynoszące rs. 7 kop. 97 i pół, które nieutrzymującemu się przy licytacyi natychmiast powrócone zostanie.
O innnych warunkach konkurenci w Biórze Rządu Gub: a mianowicie w Sekcyi dóbr i lasów Rządowych, każdego dnia w godzinach służbowych poinformować się mogą.— Kalisz, dnia 12/24 Kwietnia 1843go r.
p. o. Gubernatora Cyw: Pułkownik Flügel Adjutant JEgo Cesarskiej Mości

K. TRĘBICKI. Sekr: Jlny Jarnuszkiewicz.

Gazeta Rządowa Królestwa Polskiego 1845 nr 123

(N. D. 2209) Sąd Ρolicyi Ρrostéj Okręgu Wartskiego.
Wzywa uprzejmie wszelkie Władze tak cywilne jako téż wojskowe, nad bezpieczeństwem i spokojnością kraju czuwające, jak niemniej osoby prywatne, aby zbiegłego z wsi Proboszczewic gminy Grzybki Pawła Jankowskiego o kradzież obwinionego, wieku lat 17 mającego, religii katolickiej, wzrostu miernego, twarzy okrągłej, oczów szarych, nosa ściągłego, ust miernych, włosów ciemno-bląd, brody okrągłéj, ubranego po chłopsku, troskliwie śledziły, w razie spostrzeżenia przytrzymać i wprost Sądowi Poprawczemu Wydziału Kaliskiego pod ścisłą strażą dostawić raczyły.
Warta dnia 23 Kwietnia (5 Maja) 1845 r.
Podsędek Grzybowski.

Warszawska Gazeta Policyjna 1850 nr 195

Ważniejsze zdarzeniu zaszłe w Królestwie.
Następujące o osobach utonionych odebrano wiadomości:

we wsi Proboszczewice pow. Kaliskim, 15-letni chłopiec przechodząc za bydłem przez strugę;

Gazeta Rządowa Królestwa Polskiego 1857 nr 214



(N. D. 4638) Sąd Policyi Poprawczej Wydziału Kaliskiego.
Wzywa wszelkie Władze i osoby nad bezpieczeństwem publicznem w kraju czuwające, aby na osobę Michała Grabiarza najprzód jako gospodarz czynszowy, we wsi Proboszczewicach, Okręgu Wartskim, a następnie we wsi Stobnie, Okręgu Kaliskim, jako Radcy zamieszkałego, a obecnie z pobytu niewiadomego, baczną uwagę zwróciły a po ujęciu go Sądowi tutejszemu, odstawić zechciały.
Rysopis Michała Grabiarz, lat 42, katolik, wzrostu dobrego, twarzy ściągłej, włosów ciemno-blond, oczów niebieskich, wąsów małych, ubranie chłopskie.
Tyniec d. 13 (25) Września 1857 r.
Sędzia Prezydujący,
Jasiński Ass. w z.

Gazeta Rządowa Królestwa Polskiego 1859 nr 97

(N. D. 2647) Sąd Policyi Prostej Okręgu Wartskiego.
W dniu 26 Marca (7 Kwietnia) r. b. dziecie Ignacego i Karoliny małżonków Sitarków, gospodarstwo czynszowe we wsi Proboszczowicach w gminie Grzybki posiadających, Adam syn lat 6 i Maryanna córka lat 8 mające wieku, wyszedłszy po południu na łęgi, gdzie blisko rzeka Warta płynie zatonęły w tejże rzece; z tych dzieci, Adam syn ich wynaleziony został w rzece Warcie, i śledztwo wykryło, że śmierć jego była przypadkową przez wpadnięcie w wodę, drugie zaś Maryanna, dotychczas wynalezione bydź nie mogło. Wzywa zatem tego, ktoby to dziecko Maryannę Sitarek wynalazł, iżby Sąd tutejszy, lub najbliższy swego zamieszkania o tém zawiadomić, bez zwłocznie zechciał.
Warta d. 30 Marca (11 Kwietnia) 1859 r.
Assesor Trybunału,
p. o. Podsędka, Grzybowski. 
 
Warszawska Gazeta Policyjna 1871 nr 194

9 Sierpnia z rana, 11-o letnia dziewczyna ze wsi Proboszczewice gminy Grzybki powiatu Turekskiego, Marjanna Mielcarek, wygnała na pastwisko bydło włościańskie i od tego czasu nie powróciła do domu, zaś 11-go znalezioną została nieżywą w rzece Warcie.
 
Gazeta Świąteczna 1891 nr. 553

(...)Jednocześnie z tą wiadomością, nadesłaną przez jednego z czytelników naszych, słyszymy o tak wielkiej liczbie podobnych wypadków, że nie sposób tu pisać o wszystkich. Zobaczmy, ile to niebożątek zginęło taką śmiercią choćby w dwóch tylko guberńjach: Kaliskiej i Piotrkowskiej. W pow. Kaliskim, Tureckim i Słupeckim potonęli: Wikcia Klimczakówna we wsi Proboszczowicach i Tomcio Kaczorowski we wsi Górze.  

Gazeta Kaliska 1893 nr. 25

Tegoż dnia (2 czerwca) we wsi Proboszczowicach, w powiecie tureckim, Ignacy Pawlak, najechał wozem naładowanym na roczne dziecko, Wojciecha Bartczaka, które tegoż dnia zmarło.


Gazeta Kaliska 1894 nr. 42

Samobójstwo. Dnia 6-go maja we wsi Proboszczowicach, w powiecie tureckim, rzuciła się do rzeki Warty 15-letnia Michalina Bednarek, skutkiem czego utonęła.

Gazeta Kaliska 1894 nr. 47

D. 21 (maja) we wsi Proboszczowicach pow. tureckim zmarła nagle mieszkanka wsi Ciechocinka pow. nieszawskiego 70 letnia Głowinkowska.


Zorza 1895 nr 42
  
— Za napad na kolarza. Wszyscy juz znają owych kolarzy, którzy na przyrządzie, mającym dwa jedno za drugiem koła, zażywają spaceru, a jadą niekiedy szybciej, niż konno. Otóż przed paru miesiącmi jeden z takich kolarzy jechał przez wieś Proboszczewice pod Wartą, gdy wyleciało do niego kilku psów. Kolarz w obronie własnej jednego psa postrzelił i pojechał dalej, ale gdy wracał, mieszkańcy proboszczewiccy zastąpili mu drogę, mocno poturbowali i kołowiec mu odebrali. Rozumie się, zostali oni za to pociągnięci do odpowiedzialności sądowej, a sąd gminny w Ustkowie sześciu z nich za napad ten i godzenie na życie przejezdnego skazał na dwumiesięczne więzienie, jednego na miesiąc, a drugiego na dwa tygodnie.

Tydzień Piotrkowski 1895 nr. 42

Cyklista przed sądem. „Gazeta Kaliska" donosi o osądzeniu przez Zjazd sędziów pokoju w Kaliszu ciekawej sprawy, wynikłej z powództwa jednego z cyklistów, zamieszkałych w okolicach Warty, którego włościanie wsi Proboszczowice, w czasie przejazdów, bezustannie szczuli psami-a gdy zniecierpliwiony zastrzelił jednego psa, napadli i omal nie połamali mu maszyny. Sprawa pierwotnie osądzona była przez sąd gminny w Ustkowie, który awanturników skazał na areszt od 14 dni do jednego miesiąca. Zjazd wyrok sądu zatwierdził.

Gazeta Kaliska 1895 nr. 80

 Z sali sądowej. Niezwykła i dla wielu interesowanych ciekawa sprawa o naruszenie bezpieczeństwa publicznego, sądzona była w końcu zeszłego miesiąca na posiedzeniu sądu zjazdowego w Kaliszu. Rzecz szła o napaść na cyklistę. Sprawa to niezwykła i pierwsza w swoim rodzaju, gdyż w okolicach naszych, pominąwszy figle dzieciaków, pracowity i w gruncie, poczciwy lud wiejski, odznacza się raczej grzecznością i usłużnością dla podróżnych, a wypadek gromadnej napaści na przejezdnego cyklistę odebranie mu roweru, broni, pobicie i odprowadzenie do odległej kancelarji gminnej, przytrafił się po raz pierwszy i ta swoją bezwzględną samowolą zadziwił niepomiernie wszystkich. Przebieg zajścia przedstawia się jak następuje: Jeden z cyklistów zamieszkałych w okolicach Warty, zmuszony przejeżdżać często przez wieś Proboszczowice, w pobliżu tegoż miasteczka leżącą, był zawsze natarczywie atakowany przez psy, nie mające prawem przepisanych kloców u szyi. Pragnąc się obronić i dać przy tem poznać włościanom, że nie warto szczuć psami cyklistów, dał ognia i postrzelił jednego z najnatarczywszych kundli, co tak rozgniewało wieśniaków, że kiedy przez tęż wieś powracał, jedni zaczęli go ścigać gromadnie z wymysłami i okrzykiem „połamać mu tego djabła!" — inni zaś w końcu wsi konno zatarasowali mu drogę. Cyklista, zbliżywszy się do tej niepokonanej dla roweru przeszkody, najpierw wezwał napastników, ażeby ustąpili, usłyszawszy jednak pomiędzy nimi tęż samą komendę, która się rozlegała z tyłu, dobył rewolweru i wystrzelił w powietrze dla postrachu koni. Wystrzał zrobił swoje, konie chwilowo sie rozleciały, lecz dwóch jeźdźców zdołało dość szybko opanować swoje konie i zabiedz mu drogę w sposób taki, że zmuszony był zejść z roweru. W tejże chwili został otoczony przez tłum rozjątrzonych włościan i pochwycony z tyłu za ręce; wyrwano mu rewolwer i chciano odebrać rower, którym się cyklista, oburącz trzymając, oganiał rozpaczliwie do czasu. W końcu, otrzymawszy z tyłu kilka silnych ciosów, z rąk go wypuścił. Napastnicy zdobywszy nareszcie „tego djabła", odprowadzili wraz z cyklistą do kancelarji gminnej, gdzie awanturowali się w dalszym ciągu tak, że wójt gminy zmuszony był posłać po starszego strażniku, który przeczytawszy okazane przez cyklistę pozwolenie władzy na prawo noszenia rewolweru, zwrócił takowy niezwłocznie wraz z rowerem poszkodowanemu i wytłomaczył napastnikom, że jeżeli mają pretensję, mogą się udać na drogę sądową, sami zaś żadnej satysfakcji wymierzać sobie nie mają prawa. Poszkodowany wniósł na powyższe nadużycia skargę do Ustkowskiego sądu gminnego, który po zbadaniu świadków skazał awanturników, a mianowicie: Stanisława Ebertowicza, Antoniego Ebertowicza, Andrzeja Sitarka, Franciszka Sitarka, Walentego Jakubowskiego i Michała Mielczarka — na dwumiesięczny areszt każdego. Zabiegających konno drogę: Mateusza Smusa na jeden miesiąc  aresztu i Marcina Smusa na dni 14. Sześciu pierwszych, ochłonąwszy z zacietrzewienia, pod wpływem którego dopuścili się karygodnego gwałtu, pożałowali tego co się stało, przyszli więc z przeprosinami do poszkodowanego i, opłaciwszy grzywny na cel dobroczynny w Warcie, wykręcili się od kozy. Z dwóch pozostałych, Smus apelował do zjazdu, gdzie dowodził, że nie czuje się winnym. Powracał on do wsi konno, gdy nadjechał cyklista i strzelił do niego, lecz nie trafił, chciał strzelić drugi raz, lecz został pochwycony przez ludzi; żądał przeto ponownego rozpatrzenia sprawy i wysłuchania pięciu świadków, których z sobą przyprowadził. Sąd, przeczytawszy powtórnie protokół sądu gminnego i widząc, że świadkowie ci byli już raz badani, prośbę powoda oddalił i zatwierdził wyrok sądu gminnego.

Zorza 1897 nr 7

Z gub. kaliskiej. Nieszanowanie świąt. Zpod Proboszczewic dochodzi nas skarga na ludność miejscową i okoliczną, że nie potrafi ona uszanować dni świątecznych. Wieśniacy—powiadają—w niedzielę nie tyle przychodzą tu do miasteczka na nabożeństwo, ile dla załatwienia sprawunków. Kancelarie zaś gminne w dni te są też oblegane, sklepy są pełne ludzi, a w szynkach nawet w czasie nabożeństwa, nie mało raczących się gorzałką można spotkać. Wprawdzie, w tym czasie, jak każą przepisy, szynki bywają zamykane, ale usłużny karczmarz kieliszkowych amatorów wpuszcza tylnemi drzwiami...


Gazeta Kaliska 1897 nr. 15

Proboszczowice pod Wartą. Dzień 9-go lutego naznaczony do sprawdzenia jednodniowego wielkiego Państwowego spisu ludności, rozpoczął się przy nadspodziewanie pięknej i słonecznej pogodzie; aczkolwiek temperatura pokazywała 12 stopni mrozu. Rachmistrze, ci niezmordowani pracownicy na niwie wielkiego Państwowego przedsięwzięcia, z wschodem słońca wyruszyli w objazd swoich rewirów. Wszędzie można było spotkać uwijające się podwody włościańskie, rozwożące z wsi do wsi pp. rachmistrzów. Ludność wiejska dosyć chętnie i życzliwie udzielała odpowiedzi o przybyłych i ubyłych mieszkańcach. Wogóle u włościan bardzo mało zaszło zmian od czasu poprzedniego spisu, gdyż będąc od kilku tygodni zasypanym śniegiem, każdy po większej części siedział w domu, z wyjątkiem mieszkańców wyznania Mojżeszowego, którzy będąc z natury ruchliwego usposobienia, na miejscu usiedzieć nie mogli i rzadko którego po wsiach zastać było można. Sprawdzenie ludności ukończonym zostało w niektórych rewirach w pierwszym dniu to jest 9-go lutego, w innych dopiero w dniu następnym. Do rzędu najwięcej czynnych rachmistrzów, wyjątkowo można zaliczyć pisarzy gminnych, gdyż ci, objeżdżając i spisując w dzień, nieraz głodno i chłodno po domach ludność, wieczorami, a nawet w nocy, musieli odrabiać przywiązaną do ich obowiązków czynność kancelaryjną. Obecnie pp. rachmistrze zajęci są obrachowywaniem spisanej i sprawdzonej ludności i podobno mają przystąpić do przepisywania na drugą rękę spisanych poprzednio foljałów. L . Ż.....

Kurjer Warszawski (dodatek poranny) 1899 nr 210

+ Pożary. W gub. kaliskiej było 20 wypadków pożaru.
(...)  w Proboszczewicach, w pow. tureckim, dom drewniany i obora;  (...)

Gazeta Świąteczna 1902 nr. 1119

Sobkostwo i ciemnota. We wsi Proboszczowicach pod miastem Wartą w guberńji kaliskiéj wynikł pożar wieczorem w dniu 15 maja. Na widok łuny pośpieszyła na ratunek straż ogniowa z Warty, i, dzięki jéj, spaliły się tylko dwie zagrody. Wieś Proboszczowice jest dosyć ludna, ma 50 gospodarzy, z których prawie połowa trzyma konie. Ale żaden z tych gospodarzy nie pokazał się przy ogniu; zamiast śpieszyć na ratunek sąsiadom, pochowali się po dziurach, lub uciekli w pole, żeby im czasem nie kazano ognia gasić lub wody wozić. Świadczy to o wielkiém ich sobkostwie i ciemnocie. W wielu okolicach u nas ludzie oglądają się tylko na straż ogniową. Ale czasem się zdarza i tak, że gdy straż przybędzie do pożaru, miesz kańcy wsi nie pozwalają jéj ratować, tłómacząc się, że im potém każą może za ratunek straży ogniowéj płacić. Nie wiedzą oni, że straż ochotnicza robi wszystko nie dla zapłaty, ale dlatego, żeby bliźniemu dopomódz, chociaż składa się przeważnie z rzemieślników, którzy pracują ciężko na chléb powszedni, by wyżywić rodzinę, a dla ratunku rzucają robotę i śpieszą nieraz daleko. Czytelnik.

Zorza (Przegląd Polski) 1906 nr 10

WYBORY DO DUMY.
W tygodniu ubiegłym i bieżycym w fabrykach w Warszawie i w gub. warszawskiej wyznaczone zostały wybory pełnomocników od robotników. Ogół robotników guberni warszawskiej (prócz Warszawy) w 65 fabrykach stanowi liczbę 29,284 osoby, oraz pól trzecia tysiąca robotników kolejowych. Mieli oni razem wybrać 87-u pełnomocników. Jednakże do wyborów nigdzie nie doszło. W warsztatach kolei Nadwiślańskich i Wiedeńskiej, robotnicy również do wyborów nie przystąpili. W samej Warszawie na 114 fabryk robotnicy wybrali tylko z czterech. (...)
W POWIATACH:
W gub. kaliskiej.
W pow. tureckim, gub. kaliskiej, wybrani zostali na pełnomocników z mniejszej własności do powiatu:
(...) w gm. Goszczanów-Walenty Waliś z Janówka i Tomasz Filipczak z Sulmowa, w gm. Zelgoszcz-Walenty Szewczyk ze Świnic i Andrzej Maciejewski z Chwalborzyc, w gm. Biernacice-Józef Mizera z Czekaja i Walenty Papierkowski z Konopnicy; w gm. Ostrów Warcki Józef Sobczak z Czerniakowa i Andrzej Swierczyński ze Strachowic, w gm. Niewiesz-Antoni Miłosz z Borzewiska i Wawrzyniec Binkowski z Łęgu, w gm. Przytki*-Walenty Krakowiak z Proboszczowic i Walenty Kowalczyk z Cielc; w gm. Niemysłów-Władysław Mejer z Siedlątkowa i Michał Piaseczny z Niemysłowa, (...).

*Grzybki, przyp. autora bloga


Gazeta Świąteczna 1906 nr 1316

Koniec pijaka. Michał M., gospodarz najzamożniejszy we wsi Proboszczowicach pod miastem Wartą, wpadł w nieszczęście: rozpił się i w całej okolicy znany był jako pijak nałogowy. Prawie co targ zaglądał do Warty, by w towarzystwie przyjaciół uraczyć się gorzałką. We czwartek 29 marca, gdy po takim poczęstunku późno wieczorem powracał do domu, wpadł do rowu napełnionego wodą i utonął. Marne życie i straszna śmierć! W. W.

Gazeta Świąteczna 1917 nr 1885

Znaleziony pod Szadkiem koń, kasztan z gwiazdką i znakiem białym pod chomątem, oraz wóz Jana Gila można odebrać u Antoniny Sitarkowej, w Proboszczewicach, gminie Grzybkach, w powiecie tureckim.

Echo Tureckie 1924 nr 29

— POŻARY; —
Dnia 14 sierpnia r.b., o godz. 3 po poł. wybuchł pożar w zagrodzie Józefa Sitarka w Proboszczewicach, gminy Grzybki, z po­wodu uderzenia pioruna. Spłonęły: 3 domy 2 stodoły 3 obory, krowa i świnia. Strat około 380 zł. Straże pożarne z Warty Cielc i Sochy sprężystością swoją umiejscowiły klęskę.

Echo Tureckie 1924 nr 29

Zagubione Tymczasowe zaświadczenie demobi­lizacji, wydane przez O-wo b p. p. w Warszawie i świadectwa szkoły podoficerskiej wydane przez D-wo 29 Baonu Straży Granicznej na imię Józefa Bartczaka z Proboszczewic gm. Grzybki p. Turecki.
Unieważnia się.

Obwieszczenia Publiczne 1925 nr 89

Wpisy do rejestru handlowego.
Do rejestru handlowego, Działu A. sądu okręgowego w Kaliszu wciągnięto następujące firmy pod Nr. Nr.:
d. 22 sierpnia 1925 r.
6492 „Józef Łuczak" — sklep spożywczy i sprzedaż wyrobów ma­sarskich we wsi Proboszczowice, gm. Grzybki, pow. tureckiego. Właśc. firmy Józef Łuczak, zam. we wsi Proboszczowice.

Łódzki Dziennik Urzędowy 1926 nr 21

Ogłoszenie.
Wydział Powiatowy Sejmiku Tureckiego ogłasza, iż na posiedzeniu tegoż Wydziału, odbytem dnia 4 maja 1926 roku, zatwierdził uchwały zgromadzeń gminnych siedmiu gmin pow. Tureckiego, powziętych na zasadzie rozporządzenia Prezydenta Rzplitej o organizacji i ustaleniu statutów gminnych kas wiejskich pożyczkowo-oszczędnościowych z dnia 30 grudnia 1924 r. (Dz. ust. R. P. Nr. 118/24 r. poz. 1069) i rozporządzenia Min. Spraw Wewn. w porozumieniu z Min. Skarbu z dnia 13 marca 1925 roku o statucie normalnym gminnych kas pożyczkowo- oszczędnościowych (Dz. Ust. R. P. Nr. 35/25 r. poz. 239), a mianowicie:
2) Na zgromadzeniu gminnem gm. Grzybki, odbytem w dniu 22 grudnia 1925 roku za Nr. 3 została uchwalona gminna Kasa pożyczkowo-oszczędnościowa z siedzibą w Proboszczowicach. Kapitał zakładowy Kasy ustalono w sumie 2000 zł. Kasa może zaciągać zobowiązania do 20-krotnej wysokości kapitałów zakładowego i zasobowego Kasy.
Turek, dnia 8 maja 1926 roku.
Przewodniczący Wydziału Powiatowego Starosta (—) Borysławski.


Obwieszczenia Publiczne 1927 nr 10

Wydział hipoteczny przy sądzie pokoju w Turku obwieszcza, że na dz. 4 maja 1927 r. wyznaczony został termin pierwiastkowej regulacji hipoteki dla nieruchomości we wsi Proboszczowice, gm. Grzybki, pow. tureckiego, należącej do Stanisława i Stanisławy małż. Krakowiak, składającej się z osa­dy włość., zawierającej przestrzeni 6 morg. 18 1/2 pręt. ziemi, z budynkami i prawami do ogólnego pastwiska i pochodzącej ze składu większej osady, zapisanej w tab. likw. tejże wsi pod Nr. 1.

Osoby interesowane winny w oznaczonym terminie zgłosić swoje prawa w kancelarji hipotecznej w Turku, pod skutkami prekluzji.


Echo Tureckie 1928 nr 20

Z gminy GRZYBKI.
Dnia 20 kwietnia 1928 roku, odbyło się święto sadzenia drzewek, w gminie Grzybki. Zebrana dziatwa szkolna ze szkół: Grzybki, Socha, Witów, Ustków i Tomisławice na czele z nauczycielstwem tych szkół, jak również i wielu mieszkańców gminy naj­pierw udali się na nabożeństwo dkościo­ła w Warcie. Po nabożeństwie zebrani po­wrócili przed Urząd gminny w Proboszczewicach, dokąd także przybył Ksiądz Rorat, wikarjusz parafji Warta, który po wygłoszeniu okolicznościowego przemówienia do licznie zgromadzonych, poświęcił drzewka, a następnie każde dziecko, zabierając drzew­ko, przy udziale starszych osób przystąpili do sadzenia pod kierunkiem gospodarza Grędy Józefa, który z zamiłowaniem odda­je się tym czynnościom.
Mamy już obsadzoną drogę drzewkami owocowemi, czereśniami, prowadzącą do Urzędu gminnego w Proboszczowicach do szkoły we wsi Grzybki na przestrzeni pół­tora kilometra a za lat kilka dopiero gminniacy będą mieli możność naocznego prze­konania się o pożytku jaki gmina osiągnie z drzew owocowych, gdyby tylko ludzie złej woli nie niszczyli drzewek.
Wacław Rusin.

Echo Tureckie 1928 nr 35

Budowle gminne.
Komitet budowlany domu gminnego w gminie Grzybki powiatu Tureckiego.
W rzędzie siedzących, trzeci od lewej strony, sekretarz gminy, p. Wa­cław Rusin - zasłużony działacz na polu pracy społecznej obchodził w r. 1925 jubileusz 25-cio letniej pracy nieprzerwanie w tej gminie, w której obecnie przyczynił się wybitnie do budowy gmachu znajdującego się na rycinie. Za p. Rusinem siedzi młody ziemianin właściciel Cielc, i rad­ny p. Jan Karłowski, gorliwy rzecznik budowy. Dalej siedzi wójt Józef Kędzierski i inni członkowie Komitetu. W rzędzie stojących, oprócz majstrów budowlanych widzimy na czwartym miejscu p. inżyniera Ru­sina Tadeusza, syna sekretarza gminnego, wykonawcy planu oraz kierownika budowy.
Świeżo wzniesiony gmach Urzędu gminy Grzybki, we wsi Proboszczowice, kosztem około 50.000 złotych, będzie zamieszkany we wrześniu r.b.

Echo Tureckie 1928 nr 42

Kronika powiatowa
gm. Grzybki.
Zgromadzenie gminne odbyte dnia 26 sierpnia r.b. uchwaliło: 1) dodatkowy bud­żet na 1928 | 29 rok na sumę 6000 zł. Bud­żet ten uzyskał zatwierdzenie Wydziału Po­wiatowego w dniu 17-go września r.b. 2) przeznaczyło stary budynek w którym do tego czasu mieścił się urząd gminny, na szkołę powszechną, znajdującą się we wsi Proboszczowice; 3) ustanowiło godziny przyjęć dla interesantów od 8 ej, do 14-ej, z wyjątkiem dni świątycznych, które to dnie od zajęć służbowych mają być wolne i 4) przyjęło statut emerytalny dla pracow­ników samorządowych, uchwalony przez Sejmik, postanawiając przyłączyć się do fun­duszu emerytalnego powiatowego. G.
Rada gminna na posiedzeniu w dniu 7 października b.r. postanowiła;
Dla urządzenia uroczystości obchodu 10- lecia Niepodległości Państwa Polskiego przypadającej 11 Listopada 1928 r. zawią­zać Komitet gminny. Przewodniczącym Ko­mitetu powołano p. Jana Karłowskiego wła­ściciela majątku Cielce. Pierwsze posiedze­nie Komitetu wyznaczono na 12 Paździer­nika b.r. w Urzędzie gminnym, na które za­prosić P.p. Obywatelstwo Ziemskie w gmi­nie, Dyrektorstwo cukrowni Cielce, Nauczy­cielstwo i niektórych gospodarzy wiejskich. Wziąć udział w Powszechnej Wystawie Krajowej w Poznaniu w 1929 roku, na organizację dzieła samorządowego asygnować 50 złotych z sum przeznaczonych na nie­przewidziane wydatki, przesyłać żądane wiadomości Wydziałowi Powiatowemu tyczące się samorządu gminnego, a niezbędne do działu Samorządowego na Powszechnej Wystawie Krajowej.
WACŁAW RUSIN Sekretarz gm. Grzybki

Echo Tureckie 1928 nr 50

Z gminy Grzybki.
Dla upamiętnienia 10-letniej rocznicy Nie­podległości Państwa Polskiego 11 Listopa­da, w gminie Grzybki już w dniu 10 listo­pada we wszystkich szkołach odbyła się Akademja, gdzie nauczycielstwo nie tylko młodzieży szkolnej lecz i starszym zebranych w szkołach wyjaśniło cel święta Niepodległości, po przemówienich odbyły się deklamacje i śpiewy przez dzieci szkolne.
W Urzędzie gminnym tego dnia były wydane biednym zapomogi w sumie 131 zł. wieczorem z inicjatywy naczelnika Straży Pożarnej w Grzybkach p. Ignacego Zaborowicza, był urządzony pochód Straży Pożar­nej przez wsie Grzybki i Proboszczowice.
W dniu 11 listopada w pięknie udekoro­wanej sali Urzędu gminnego zebrali się: nauczycielstwo z dziatwą szkolną, Straże Pożarne: z Ziemiencina, z Witowa i Grzybek, Koło Młodzieży ze wsi Grzybki, Rada gm. ziemiaństwo i wiele ludności. Pochód z orkiestrą poprzedzany konną banderą o godz. 10-tej rano wyruszył do Kościoła parafjalnego w Warcie, na nabożeństwo, które od­prawił miejscowy proboszcz, kanonik Nowicki. Po nabożeństwie wszyscy zebrani z dziatwą szkolną i wszystkimi organizacjami, cechami zlali się w jeden potężny uroczys­ty pochód religijno—narodowy na czele z ks. Kanonikiem Nowickim i po obejściu w koło rynku, zatrzymał się przed magistratem, gdzie przy okolicznościowem przemówieniu Rejenta p. Łuniewskiego została odsłoniona tablica pamiątkowa poległym Wartczanom, po odśpiewaniu Hymnu, pochód z gminy
Grzybki powrócił do Urzędu gminnego w Proboszczowicach, gdzie w obecności pub­liczności zapełniającej całkowicie obie sale kancelaryjne i wszystkie ubikacje i korytarz, odbyło się posiedzenie Rady miejskiej, któ­ra dla uczczenia 10-lecia Niepodległości Państwa Polskiego jednogłośnie uchwaliła stypendjum dla jednego ucznia z gminy, który będzie wysłany do szkoły Rolniczej w Popowie. Po posiedzeniu Rady gminnej odbyła się Akademja na której przemawiali: Właściciel majątku Cielce p. Karłowski, Kierownik szkoły w Grzybkach p. Zaborowicz, i gospodarz z Tomisławic p. Michał Rosiak, śpiewy i deklamacje przez dorosłych i dzieci szkolne z Grzybek i Witowa. Na zakończenie odśpiewano Hymn i Rotę.
Oprócz wyżej wymienionego Komitetu Obchodu Święta powziął myśl urządzenia kwesty na lotnictwo. Zebrano na ten cel dobrowolnych ofiar 284 zł. 83 gr. i pienią­dze te przez Urząd gminy Grzybki zosta­ły przesłane do Powiatowego Komitetu L. O. P. P. w Turku.
Sekretarz gminy Grzybki W. RUSIN.

Obwieszczenia Publiczne 1928 nr 91a

Dnia 8 września 1928 roku.
9329. „Franciszek Sitarek", sprzedaż artykułów spożywczych i wy­robów masarskich we wsi Proboszczowice, gm. Grzybki, pow. tureckiego. Właśc. Franciszek Sitarek, zam. tamże.

Echo Tureckie 1932 nr 23

Wiece w pow. Tureckim.
W powiecie Tureckim senator Rutkowski odbył szereg wieców, mianowicie: w Gosz­czanowie osób 250; w Proboszczowicach gm. Grzybki osób 100; w Brodni gm. Lu­bola osób 300; w Piekarach gm. Piekary osób 200 oraz w Malanowie przy udziale 500 osób. Wiece odbyły się spokojnie.

Łódzki Dziennik Urzędowy 1933 nr 18

ROZPORZĄDZENIE WOJEWODY ŁÓDZKIEGO
z dnia 17 sierpnia 1933 r. Nr. SA. II. 12/8/33
o podziale obszaru gmin wiejskich powiatu Tureckiego na gromady.
Po wysłuchaniu opinji rad gminnych i wydziału powiatowego zgodnie z uchwałą Wydziału Wojewódzkiego z dnia 14 sierpnia 1933 r. na podstawie art. 107 ustawy z dnia 23. III. 1933 r. o częściowej zmianie ustroju samorządu terytorjalnego (Dz. U. R. P. Nr. 35, poz. 294) — postanawiam co następuje:
§ 1.
III. Obszar gminy wiejskiej Grzybki dzieli się na gromady:
1. Proboszczewice, obejmującą wieś Proboszczewice.
§ 2.
Wykonanie niniejszego rozporządzenia powierza się Staroście Powiatowemu Tureckiemu.
§ 3.

Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia go w Łódzkim Dzienniku Wojewódzkim.

Wojewoda:

w z. (—) A. Potocki

Wicewojewoda.


Echo Tureckie 1933 nr 24

Pożary w powiecie
W dniu 28 maja rb. o godzinie 16-ej w posesji należącej do Łaniewskiej Józefy za­mieszkałej we wsi Proboszczowice, gminy Grzybki, wybuchł pożar, od którego spaliły się stodoła, obora i szopa z drzewa kryte słomą, oraz narzędzia rolnicze i różne sprzę­ty domowe. Ogólne straty wyrządzone przez pożar wynoszą około 2000 zł. W czasie ra­towania mienia płonącego, został poważnie poparzony Rudecki Jan, zięć pokrzywdzo­nej. Ogień został zaprószony przez żebraka Lewandowskiego Stanisława lat 73, mieszkańca wsi Izabelów, gm. Wojsławice, pow. Sieradzkiego, który krytycznej nocy spał w spalonej stodole i po paru minutach po jego wyjściu wszczął się pożar. Żebrak zo­stał aresztowany i oddany w ręce władz sądowych.


Obwieszczenia Publiczne 1933 nr 34a

Wpisy do rejestru handlowego.

Do rejestru handlowego sądu okręgowego w Kaliszu, Działu A,, wciągnięto następujące firmy pod Nr.:

dnia 30 listopada 1932 roku.
12930. Regina Kalinowska — sklep kolonjalno-spożywczy oraz sprzedaż wyrobów masarskich i tytoniowych w Proboszczewicach, gminy Grzybki, powiatu tureckiego. Istnieje od 1932 roku. Właścicielka Regina Kalinowska, zamieszkała w Proboszczewicach.


Echo Tureckie 1934 nr 9

Nieszczęśliwy wypadek.

W dniu 20 lutego 34 r. obok wsi Proboszczowice, gm. Grzybki, pow. tureckiego, utopił się przypadkowo w rzece Warcie, umysłowo chory Sitarek Franciszek, lat 23, mieszkaniec wsi Proboszczowice.


Echo Tureckie 1938 nr 38

Utonięcie

W dniu 31 sierpnia rb w godzinach po­łudniowych, Grabiński Eugeniusz, liczący 1 rok i 9 miesiecy, ze wsi Proboszczewice, gm. Jeziorsko, bawiąc się na łące bez opieki osób starszych wpadł do dołu, i nie mając żadnej pomocy utopił się. Zwłoki chłopca odnalazł ojciec, który był zajęty koszeniem łąki.


Echo Tureckie 1938 nr 42

Odznaczeni krzyżami Zasługi
Pan Prezydent Rzeczypospolitej zarzą­dzeniem z dnia 7 i 8 października 1938 r. (Monitor Polski z dn. 7. X 1938 Nr. Nr. 2 230 231) na zasadzie art. 5 ustawy z dn. 23 czerwca 1923 r. (Dz. U. R. P. Nr. 62 poz. 458) nadał Krzyże Zasługi następującym osobom z powiatu tureckiego:
(...) Brązowy Krzyż Zasługi

(...) Dróżdż Antoni—Pęcz­niew, Dutkiewicz Walenty—Wilczków, (...) Kopytko Walenty—Proboszczowice, (...) Rutecki Józef—Goszczanów, (...) Lewandowski Kazimierz—Lipnica, (...).


Echo Tureckie 1938 nr 48

Nowe Koło Zw. Mł. Wsi
W dniu 28.X 1938 r. z inicjatywy miejs­cowego kier. filii „Rolnik" w Proboszczowicach kol. F. Janiszewskiego, zostało zor­ganizowane nowe Koło Związku Młodej Wsi, do którego zapisało się 25 członków. Powołano Zarząd Koła w składzie nastąp. prezes - F.Janiszewski, v-prezes—Genowe­fa Kędzierska, sekretarz-Łaniewski Józef, skarbnik—Zofia Łuczakówna i bibliotekarz -Józef Kopytko. Przewodniczącym Komisji Rewizyjnej został Wacław Rusin, członkami R. Dubielówna i Kędzierski.
Przy Kole zorganizowano zespół przys­posobienia rolniczego, temat—uprawa zie­mniaków, zorganizowano prace świetlicowe i t.p.
W dniu 3 listopada b.r. na zebraniu Ko­ła był obecny kol. instr. F. Witulski, któ­ry omówił sprawę ideową Związku, spra­wy: oświatowe, samorządowe i inne.

Na zakończenie zebrania młodzież za­śpiewała „Matko, Opiekunko ludzi".

 Orędownik 1938 nr. 201

Dziecko utonęło
w torfowisku
Warta, 1. 9. — We wsi Proboszczewice utonął w torfowisku 3-letni syn wieśniaka Grabińskiego. Grabiński zabrał z sobą synka do pracy na pole i podczas gdy był zajęty grabieniem siana, dziecko bawiąc się nad torfowiskiem wpadło do wody i utonęło.
Ojciec wydobył z dołu martwe już zwłoki dziecka.

Echo Tureckie 1939 nr 10

Nieszczęśliwy wypadek
W dniu 14 II. r.b. o godz 10.30 w czasie wkopywania słupów pod przewody elektry­czne we wsi Proboszczowice, gm. Jeziorsko, przy Spółdzielni „Rolnik" miał miej­sce nieszczęśliwy wypadek przygniecenia słupem robotnika Kaźmierczaka Stanisła­wa, którego w stanie ciężkim odwieziono do szpitala w Sieradzu.
Kaźmierczak nie odzyskawszy przytomności zmarł w szpitalu w dniu 16.II. r.b. Wypadek spowodował stojący luzem koń należący do Łuczaka Jana zam. w Proboszczowicach.
Koń ten wpadł w zwieszające druty i nagłym szarpnięciem wywrócił wstawiony do dołu słup, którym przygnieciony został Kaźmierczak.

Echo Tureckie 1939 nr 10

Komunikaty P.T.O. i K.R.
1) W załączeniu przesyłamy wzór spra­wozdania za r. k. 1938/39, celem wypełnie­nia i nadesłania go do PTO i KR w Turku w terminie do dnia 15 kwietnia 1939 r.
2) Stosownie do ogłoszenia na kursach dla Zarządów Kółek Rolniczych PTO i KR posiada na składzie w Spółdzielni Rolni­czo—Handlowej „Rolnik" w Turku nawozy na doświadczenia, które prosimy odebrać najdalej do dnia 15 marca br. Każde Kół­ko może otrzymać około 10 pudełek. Kół­ka Rolnicze z Gminy Pęczniew, Jeziorsko, Goszczanów i KR w Strachocicach i Skęczniewie z Gminy Dobra, nawozy otrzymu­ją w Oddziale Spółdzielni „Rolnik" w Proboszczowicach pod Wartą.
Próbki nawozów winny być rozebrane po jednej dla członka Kółka, który zobo­wiązuje się do podawania wyniku z prze­prowadzonego doświadczenia.
Odbiorcy nawozów tak dla siebie, jak i dla innych członków Kółka winni podać przy odbiorze nazwisko i imię swoje i te­go dla kogo biorą, oraz podać roślinę, pod którą każdy z odbiorców będzie sto­sował otrzymany nawóz.
3) W bieżącym sezonie PTO i KR otrzymało 22 siewniki do rozprowadzenia na powiat. Wszyscy kandydaci winni odno­wić swoje zgłoszenia i natychmiast wystą­pić do Komunalnej Kasy Oszczędności w Turku o przydział kredytu, jeżeli nie ma­ją gotówki.
Podania o przydział siewników na wio­snę PTO i KR przyjmować będzie tylko do dnia 10 marca br.
Podania zeszłoroczne są nieważne. Pierwszeństwo w nabyciu siewników na ulgowych warunkach mają członkowie Kó­łek Rolniczych, których gospodarstwa po­wstały z przebudowy ustroju rolnego tj. parcelacji, komasacji, a później członkowie należący do zespołów organizacji gospo­darstw przykładowych i w następnej ko­lejności inni członkowie Kółek Rolniczych.
4) Wszyscy dłużnicy tak funduszu Obro­towego, jak i Państwowego Banku Rolne­go chcący uprawiać buraki cukrowe na spłatę swych długów winni natychmiast zgłosić się do Sekcji Drobnych Plantato­rów Buraka Cukrowego przy PTO i KR., aby ta mogła zabiegać o przydział kontygentów na dostawę buraków do cukrowni w Leśmierzu i Zbiersku.

Echo Tureckie 1939 nr 17

Z Jeziorska
Subskrypcja Pożyczki Obrony Przeciwlo­tniczej w niektórych okolicach naszych wsi, idzie trochę za ciężko. Dla tych którzy się ociągają jeszcze i patrzą na innych o wie­le biedniejszych od siebie, a jednak zdobywających się na ofiary i godny uznania czyn, niech posłużą za przykład ci od któ­rych trudno było oczekiwać takiego wyso­kiego poczucia obywatelskiego i patrioty­cznego na jakie się zdobyła służba folwarczna niektórych majątków ziemskich w gm. Jeziorsko.
Na czele więc jak dotąd w pierszych szeregach maszerujących do kas i subskry­bujących pożyczkę, kroczą robotnicy rolni maj. Mikołajewice którzy podpisali 9 de­klaracji na bony 20-to zł. ogólnie na 180 zł., za ich śladem postępuje służba folwar­czna z maj. Zakrzew która zadeklarowała ogólnie pożyczkę na 120 zł.
Takie wysoce obywatelskie stanowisko służby folwarcznej, zawdzięczyć należy w dużej mierze ich chlebodawcom pp. Mazurkiewiczostwa z Mikołajewic i pp. Łu­bieńskim z Zakrzewa którzy przyrzekli służbie ułatwić spłatę zadeklarowanych po­życzek.
W Zakrzewie zorganizowaniem służby do tej sprawy przyczynili się znacznie p. Skiwscy z Zakrzewa.
Na specjalne podkreślenie i wyróżnienie zasługuje jeden z bezrobotnych mianowi­cie, Wojciech Janiak ze wsi Zakrzew który pierwszy zadeklarował nabycie 20 zł. bonu pożyczki.
Do gromad które wzorem mogą być dla innych miejscowości drobnych rolników za­liczamy wsie: Miłkowice, Maszew, Probo­szczowice, Grzybki i Cielce. Pozostałe zaś wsie; a w szczególności takie zamożniej­sze gromady jak Strachanów, Klonówek, a także i wieś Zakrzew nie pozwolą się chyba wyprzedzić tym biednym robotni­kom folwarcznym, a czas jeszcze jest do naprawienia dotychczasowej swojej ostro­żności i wstrzęmięźliwości. Po 5 maja r.b. bowiem zaczniemy ogłaszać publicznie na­zwiska tych którzy mogli a jednak nie zdo­byli się na zadeklarowanie pożyczki w ta­kiej wysokości jak odpowiada ich zamo­żności.
Gminny Komitet Pż Obr. Przeciwl.

Obwieszczenia Publiczne 1939 nr 56

Sąd Okręgowy w Kaliszu, na mocy art. 1777-6 U. P. C., obwieszcza, iż na skutek postę­powania Sądu z dnia 24 czerwca 1939 r., zostało wszczęte postępowanie o uznanie za zmarłego Józefa Kaźmierczaka, syna Walentego i Julian­ny z Ignaczaków, urodzonego dnia 19 marca 1898 roku w Proboszczowicach, gminy Jeziorsko, powiatu tureckiego.
Wobec czego Sąd wzywa go, aby w termi­nie 6 miesięcznym od dnia wydrukowania niniejszego zgłosił się do Sądu gdyż w przeciwnym ra­zie, po upływie tego terminu zostanie przez Sąd uznany za zmarłego.
Wzywa się wszystkich, którzyby wiedzieli o życiu lub śmierci Józefa Kaźmierczaka, aby aby o znanych sobie faktach zawiadomili Sąd Okręgowy w Kaliszu w powyższym terminie.

Nadto Sąd nadmienia, że Józef Kaźmierczak był stałym mieszkańcem wsi Proboszczewice, gm. Jeziorsko, nr sprawy Co. 498/39.

Echo Tureckie 1947 nr 1

Ofiara pracowników spółdzielczych.
Pracownicy fizyczni i umysłowi Spółdzielni Rolniczej w Proboszczowicach złożyli z racji Świąt Bo­żego Narodzenia 6825 zł. na zasilenie funduszów Komitetu Akcji Pomocy Zimowej w Turku. Niedaw­no ci sami pracownicy złożyli 3000 zł. na podtrzy­manie łańcucha prasowego ofiar na odbudowę Warszawy. Jesteśmy z pełnym uznaniem dla ofiarności pracowników spółdzielczych w Proboszczowicach.


Echo Tureckie 1947 nr 8

UWAGA UWAGA
Spółdzielnia Rolniczo - Handlowa
ROLNIK"
w Proboszczowicach
podaje do wiadomości swoim członkom, że od dnia 1 marca 1947 roku
Kupować będzie:
1. Trzodę chlewną, cielęta i bydło rzeźne
2. Drób, jajka i masło osełkowe
po najwyższych cenach rynkowych w następujących miejscowościach:
w Proboszczowicach w Spółdzielni „Rolnik"
co CZWARTEK każdego tygodnia
w Dobrej w Oddz. Spółdz. „Rolnik" przy Szosie Kowale-Pańskie co ŚRODA każdego tygodnia
w Goszczanowie w Oddziale Spółdzielni „Rolnik" co WTOREK każdego tygodnia
W Pęczniewie w Oddziale Spółdzielni „Rolnik" co WTOREK każdego tygodnia
Wszystkich członków wzywa się do solidarnego wypełnie­nia obowiązku członkowskiego przez zbywanie wszystkich produk­tów swoich gospodarstw w Spółdzielni zabezpieczając się przed wyzyskiem różnych spekulantów i pośredników, i daremnym trace­niem czasu na stanie na rynku i oczekiwanie na „pana kupca".

ZARZĄD.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz