-->

środa, 1 maja 2013

Nowa Wieś

Tabella miast, wsi, osad Królestwa Polskiego 1827 r.
Nowa wieś, województwo Kaliskie, obwód Sieradzki, powiat Szadkowski, parafia Bałdrzychów, własność prywatna. Ilość domów 11, ludność 67, odległość od miasta obwodowego 4.

Słownik Geograficzny:
Nowa Wieś Szadkowska,  wś, kol. i fol., pow. sieradzki, gm. Wierzchy, par. Bałdrzychów, odl. 25 w. od Sieradza; wś ma 3 dm., 43 mk.; kol. 149 mk.; fol. 2 dm., 13 mk. Jest tu olejarnia. Fol. N. Szadkowska z wsią N., kol. N., Truskowice i Wylazłów w 1871 r. rozl. mr. 431: gr. or. i ogr. mr. 189, łąk mr. 26, past. mr. 36, lasu mr. 40, zarośli mr. 137, nieuż. mr. 3; bud. mur. 6, z drzewa 5. Wś N. os. 11, z gr. mr. 10; kol. Nowawieś os. 17, z gr. mr. 240; kol. Truskowice os. 12, z gr. mr. 81; kol. Wylazłów os. 20, z gr. mr. 290.

Spis 1925:
Nowa Wieś, wś i folw., pow. sieradzki, gm. Wierzchy. Budynki z przeznaczeniem mieszkalne wś 24, folw. 4. Ludność ogółem: wś 148, folw. 56. Mężczyzn wś 71, folw. 25, kobiet wś 77, folw. 31. Ludność wyznania rzymsko-katolickiego wś 148, folw. 56. Podało narodowość: polską wś 148, folw. 56.

Wikipedia:
Nowa Wieś-wieś w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie poddębickim, w gminie Poddębice. W latach 1975-1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa sieradzkiego.

Elżbieta Halina Nejman Majątki (Szlachta Sieradzka XIX wieku Herbarz)
NOWA WIEŚ Szadkowska par. Bałdrzychów, p. poddębicki, w 1783 roku własność Mikulskiego. Ma 3 domy, 43 mieszkańców, kolonia ma 149 mieszkańców, folwark 2 domy, 13 mieszkańców. Jest olejarnia. Dobra obejmują wieś i folwark i kolonię Nowa Wieś, Truskawice i Wylazłów. (SGKP t.7, s.200).


1992 r.

Akta metrykalne (Parafia Drużbin) 1644

Wola Pomianowa
10 maja, ten sam, jak wyżej, połączył świętym małżeństwem Szlachetnych Adama z Nowej Wsi Porczyńskiego ze Szlachetną Ewą córką Szlachetnych Macieja Poddębskiego i Anny, małżonków, poprzedziwszy trzema zapowiedziami w obecności świadków Szlachetnych Andrzeja Gawłowskiego z Nowej Wsi, Jana Rzekieckiego z Suchorzyna.

Akta metrykalne (Parafia Bałdrzychów) 1714

Wola Pomianowa
Dnia 4 stycznia A.D., jak wyżej.

Ja, ten sam, jak wyżej, ochrzciłem córkę Urodzonego Pana Jana Suchorskiego i Urodzonej Pani Konstancji Scholastyki z Kociałkowskich Suchorskiej, prawowitych małżonków, której nadano dwa imiona Marcjanna i Dorota. Rodzicami chrzestnymi byli Urodzony Pan Jan Gliński z Nowej Wsi parafii bałdrzychowskiej i Urodzona Pani Katarzyna Nagórska.

Akta metrykalne (Parafia Bałdrzychów) 1776

Roku 1776, dnia 5. lutego. Ja Placyd Ledecki ? prepozyt bełdrzychowski, notariusz Stolicy Apostolskiej, ochrzciłem imieniem Walenty, syna Urodzonych Szlachetnych Kazimierza i Domiceli z Komornickich, prawowitych małżonków Wodzińskich, dzierżawców Nowej Wsi. Rodzicami chrzestnymi byli Wielmożny i Urodzony Pan Stefan Ostrowski dziedzic z Wilczkowa i Wielmożna i Urodzona Pani Salomea z Mogilnickich Sulimirska cześnikowa łęczycka.
 
Dziennik Urzędowy Woiewodztwa Kaliskiego 1817 nr 20

Sędzia Delegowany donośi Publiczności, iż Dobra: 1) Borzewisko 2) Wola Pomianowa, 3) Porczyny, 4) Wyrębów, 5) Dąbrówka i Borki, 6) Charchów Pański, 7) Lipki, 8) Wylazłów, 9) Nowawieś i Malinie, w dniu 12, 13, i 14 Czerwca r. b. w trzechletnią wypuszczone będą dzierżawę w mieyscu posiedzeń Trybunału Cywilnego Woiewodz: Kaliskiego.
O warunkach każdego czasu dowiedzieć się można w Archivum Trybunału: celnieysze z nich są te, ze chcący licytować, winien teraźnieyszey dzierżawy za vadium w gotowiznie złożyć a iednę ratę zaraz po przyderzeniu zapłacić
w Kaliszu dnia 14. Maia 1817. 
 
Dziennik Urzędowy Woiewodztwa Kaliskiego 1819 nr 13

OBWIESZCZENIE.
Sędzia Trybunału Cywilnego I. Instancyi
Woiewodztwa Kaliskiego.
Niżey podpisany, uwiadomia Szanowną publiczność, iż w dniu 6. Kwietnia, r. b. wypuszczone będą Dobra Nowa Wieś i Malinie w Powiecie Szadkowskim leżące do massy Konkursowey Ur. Kaietana Milewskiego należące, w trzechletnią dzierżawę, pod Warunkami przez Trybunał dla Dóbr mass Konkursowych i Likwidacyinych ogólnie postanowionemi. Chęć licytowania maiący raczą przybydź w Terminie powyżey oznaczonym na Salę Audyencyonalną posiedzeń Trybunału Cywilnego Woiewodztwa Kaliskiego Wydziału 1. o godzinie 3. z południa, iako w mieysce odbydź się maiącey przed Sędzią podpisanym publiczney licytacyi.
w Kaliszu dnia 7. Marca 1819.  
Garszyński. 

Dziennik Urzędowy Woiewodztwa Kaliskiego 1820 nr 17

OBWIESZCZENIE.
Pisarz Trybunału Cywilnego Iszey Instancyi
Woiewodztwa Kaliskiego.
W skutek Wyroku Trybunału Cywilnego pierwszey Instancyi Woiewództwa Kaliskiego z dnia 4. Czerwca 1817 r. nakazuiącego sprzedarz Dóbr do Massy Kaietana Milewskiego należących, i Wyroku tegoż Trybunału z dnia 3. Kwietnia 1819. potwierdzaiącego Taxy, podaie do publiczney wiadomości, iż sprzedane będą przez publiczną licytacyą następne Dobra przez Wyrok Sądu Appellacyinego Królestwa Polskiego z dnia 27. Marca 1811? r. za własność Massy Kaietana Milewskiego Konkursowey uznane:
1. Borzewisko w Powiecie Szadkowskim Woiewództwie Kaliskim, z Kolonią Konstantinow, Olędrami Płacisko, Leśnik i Zaspy, otaxowane na 400,430 złot. pol., przyczem iednak wspomina się, iż po wyprowadzoney Taxie Budynki Dworskie spaliły się.
2. Lipki w tymże Powiecie i Województwie, z Młynem nad granicą Bałdrzychowską, otaxowane na 38,824 złotych Polskich, i Borki wtymże Powiecie i Woiewództwie, otaxowane na 19190 złotych Polskich.
3. Wyrembów, w tymże Powiecie, otaxowane na złotych 27,996 polsk.
4. Dąbrówki w tymże Powiecie, otaxowana na złotych 43,348 gr. 19 Polskich.
5. Wola Pomianowa wtymże Powiecie, otaxowane na złotych 57,383, oprócz zakontrowersowanych Pertynencyów, które otaxowane na Złotych 8800 polskich.
6. Charchów Pański w tymże Powiecie, otaxowane na złotych 71,067
polskich.
7. Nowa wieś w tymże Powiecie, otaxowane na złotych 43,384 polskich.
8. Malinie w Powiecie Wartskim Województwie Kaliskim, otaxowane
na złotych 21,414 polskich.
9. Porczyny i Wylazłów w Powiecie Szadkowskim, otaxowane na złot. 57,997 pol.
a to pod następuiącemi warunkami:
1. Każde Dobra, iak wyżey oddzielnie są taxowane, oddzielnie licytowane będą, wyjąwszy Lipki i Borki, które razem sprzedane będą, stosownie do powyższego Wyroku.
2. Ochotę maiący do licytowania złożą przed rozpoczęciem licytacyi kaucyą za dotrzymanie warunków do Depozytu Prześwietnego Trybunału Cywilnego Województwa Kaliskiego złotych 3000 polskich w gotowiznie, wyjąwszy tych, którzy przez oddzielne Wyroki Trybunału uzyskali przyięcie ich pretensyow do massy przyznanych za kaucyą.   
3. Ponieważ w Borzewisku budynki się spaliły, przeto kupuiący, lubo na to w Taxie żadcen wzgląd nie iest wzięty, żadnego wynadgrodzenia tych budynków brakuiących nie będzie mógł żądać.
4. Summa szacunkowa po przysądzeniu ostatecznem złożona będzie do Depozytu Trybunału Cywilnego Woiewództwa Kaliskiego w przeciągu dni dwudziestu pod nową na koszt i rizyko niedotrzymuiącego Resubhastacyą. — Na zastawników, ieżeli Plus-Licytantami będą, podług Wyroków zapadłych wzgląd wzięty będzie.
5. Koszta Wyroku ostatecznego przysądzenia Pluslicytant sam poniesie, inne zaś koszta Subhastacyi przez Massę poniesione będą.
Po odczytaniu ninieyszyeh warunków na publiczney Audyencyi dnia 28. Marca 1820r. Trybunał stosownie do wniosków Kuratora Massy, iako Ex-trahenta Subhastacyi, w myśl Art. 959. Kodexu postępowania do przygotowawczego przysądzenia wyżey wspomnionych Dobr Termin na dzień 9. Maia r. b. o godzinie 10. rano w Izbie swey Audyencyonalney ustanawia przepisane prawem formalności uzupełnić Kuratorowi Massy poleca.
Dan w Kaliszu dnia 28. Marca 1820 r.
Franciszek Rybczyński,
Pisarz Wydz.

Gazeta Warszawska 1821 nr 42

Podpisany Patron Trybunału Cywilnego I. Instan. Woiewódz. Kaliskiego, jako zastępuiący Ernesta Bogumiła Faltz Kuratora massy konkursowey Kaietana Milewskiego, stosownie do Uchwały JO. Xięcia Namiestnika Królewskiego z dnia 22 Stycznia 1819 r., mam honor wezwać ninieyszem wszystkich Wierzycieli do teyże massy ubiegających się, ażeby się osobiście lub przez Pełnomocników stawili w dniu 6 Kwietnia r. b. o godzinie 4tey z południa przed W. Garszyńskim Sędzią Referentem, w Kaliszu w mieyscu zwykłych posiedzeń Trybunału, w celu uchwalenia dalszey Administracyi massy i iey kontrolli, a z powodów, iż dobra do teyże massy należące, a mianowicie Borzewiska z przyległościami w Powiecie Szadkowskim leżące, lubo były wystawione na sprzedaż publiczną, dla braku licytantów sprzedanemi nie zostały, również dobra Borki i Lipki, Wyrębów, Dąbrówki, Charchow Pański, Nowa-Wieś, Wylazłów i Porczyn, chociaż sprzedanemi zostały, dla niedopełnienia atoli warunków przez pluslicytantów powtórnie na ich koszt i ryzyko sprzedanemi bydź muszą. — Kalisz dnia 1 Marca 1821 roku. Andrzey Frydrych.

Dziennik Urzędowy Woiewodztwa Kaliskiego 1824 nr 20

Podpisarz Trybunału Cywilnego pierwszey Instancyi
Woiewództwa Kaliskiego.
W skutek wyroku Trybunału Cywilnego I. Instancyi Woiewództwa Kaliskiego z dnia 4. Czerwca 1817. r. nakazuiącego sprzedarz Dóbr do massy Kajetana Milewskiego należnych, i wyroku tegoż Trybunału z dnia 3. Kwietnia 1819 r. potwierdzaiącego taxę — podaie się do publiczney wiadomości, iż sprzedane będą przez publiczną licytacyą następne Dobra przez Wyrok Sądu Appellacyinego Królestwa Polskiego z dnia 27. Marca 1811 za własność massy Kajetana Milewskiego uznane.
1) Dobra Lipki i Borki, leżące w Powiecie Szadkowskim w Wdztwie Kaliskiem, otaxowane Lipki na summę złtp. 38,824, a Borki za summę 19,190 złtp.
2) Dobra Wyrębów, leżące w Powiecie tymże, otaxowane na summę 27.996 złtp.
3) Dobra Dąbrowki, w tymże samem Powiecie leżące, otaxowane na złtp. 43,394.
4) Dobra Nowa Wieś, w tymże samym Powiecie leżące, otaxowane na złtp. 43, 000.   
Dobra te zostały przez publiczną licytacyą sprzedane i wyrokiem w Trybunale Woiewództwa Kaliskiego na dniu 23. i 24. Czerwca 1820 r., a ostatecznie zostały przysądzone, iako to:
Lipki i Borki Janowi Chrystowskiemu, Patronowi licytuiącemi, dla Walentego Zabłockiego, a to za summę 73,190 złtp.
Dobra Wyrębów Józefowi Rokossowskiemu, Patronowi licytuiącemu dla Łukasza Milewskiego, w wsi Wyrębowie mieszkaiącego, leżącey w Powiecie Szadkowskim, za summę 30,600 złtp.
Dobra Dąbrówki Felixowi Więckowskiemu, Patronowi licytuiącemu, za Jędrzeia Jackowskiego, w wsi Dąbrowie, leżącey w Pcie Szadkowskim, zamieszkałego, za summę 45,300.
Dobra Nowa wieś Felixowi Więckowskiemu, Patronowi licytuiącemu, za Wincentego Skrzyńskiego, teraz w wsi Woli Łobudzkiey w Powiecie Szadkowskim zamieszkałego, za summę 64,000 złtp.
Plus licytanci warunków licytacyinych nie dopełnili, i na ich ryzyko Dobra te będą sprzedawane powtórnie, każde oddzielnie, pod następnemi warunkami:
1. Dobra te będą sprzedawane ryczałtem bez naymnieyszey ewikcyi za rozległość granic.
2. Nikt do licytacyi przypuszczonym nie będzie, kto nie złoży 500 tal. kaucyi.
3. Czwartą część summy szacunkowey plus-licytant po przysądzeniu ostatecznem złożyć iest obowiązany do depozytu Trybunału tuteyszego, a to w przeciągu dni 20.
4. Trzy czwarte części pozostaną do lat trzech z procentem po które w roku 1827 na S. Jan Chrzciciel złożyć powinien, a to wszystko pod nową na koszt i ryzyko niedotrzymuiącego resubhastacyą.
5. Koszta tey licytacyi i wyrok ostatecznego przysądzenia Plus-licytant ponieść obowiązany.
Publikacya warunków Dóbr tych odbędzie się na Sali Audyencyonalney Trybunału Cywilnego Wdztwa Kaliskiego, pierwsza będzie dnia 28 Maia r. b., druga dnia 11. Czerwca 1824 r. Termin zaś do przysądzenia przygotowawczego Dóbr, 1) Lipki i Borki, 2) Wyrębów odbędzie się dnia 23. Czerwca 1824 r. Dóbr zaś Dąbrówki i Nowa wieś 22. Czerwca r. b. w Sali Audyencyonalney.
Kalisz dnia 3. Maia 1824 roku.
Cichorski.
 
Dziennik Urzędowy Woiewodztwa Kaliskiego 1824 nr 40

Podpisarz Trybunału Cywilnego I. Instancyi Woiewództwa Kaliskiego.
Podaie do publiczney wiadomości, iż dobra Nowa-wieś., leżące w Pcie Szadkowskim, należące do massy konkursowey Kajetana Milewskiego, otaxowane na złtp. 40,000, które Wyrokiem Trybunału z daty 23. i 24. Czerwca 1820 r. Felixowi Więckowskiemu, Patronowi licytującemu, dla Wincentego Skrzyńskiego, w wsi Woli Łobuczkiey w Pcie Szadkowskim mieszkającego, za summę 64,000 złtp. ostatecznie przysądzone zostały — z powodu niedopełnienia warunków przez plus-licytanta na koszt i ryzyko iego sprzedane będą pod następnemi warunkami:
1) Dobra te będą sprzedane ryczałtem bez wszelkiey ewikcyi za rozległość granic.
2) Nikt do licytacyi przypuszczonym nie będzie, kto nie złoży w gotowiznie 3000 złtp. vadium na ręce Kuratora lub do depozytu Trybunału.
3) Czwartą część summy szacunkowey plus-licytant po przysądzeniu ostatecznem w dni 20. złożyć powinien do depozytu Trybunału.
4) Trzy czwarte części summy pozostaną do lat trzech z procentem 5/100 które na S. Jan Chrzciciel plus licytant złożyć powinien, a to wszystko pod nową na koszt i ryzyko niedotrzymuiącego re-subhastacyą.
5) Koszta tey licytacyi i Wyroku ostatecznego przesądzenia plus-licytant ponieść powinien.
Do temczasowego przysądzenia był wyznaczony termin 22. Czerwca r. b., w którym Dobra te Józefowi Łojewskiemu za summę 39,000 złtp. temczasowie przysądzone zostały, a do ostatecznego przysądzenia wyznaczony iest termin na dzień 18. Listopada 1824 r. o godzinie 10. zrana w Kaliszu w Pałacu Sądowym przy ulicy Józefiny stoiącym, w mieyscu zwykłych posiedzeń Trybunału Cywilnego I. Instancyi Woiewodztwa Kaliskiego Wydziału drugiego.
Kalisz dnia 16. Września 1824. r.
Cichorski.

Gazeta Rządowa Królestwa Polskiego 1839 nr 96

(N. D. 1946.) Rejent Kancellaryi Ziemiańskiej Gubernii Kaliskiej.
Po nastąpionej śmierci:  
2. Józefa Lenczowskiego dziedzica dóbr Nowej wsi w powiecie Szadkowskim sytuowanych, i wierzyciela summy 10,000 złot: pols: w dziale IV ad 3 i ad 3. a. niemniej ostrzeżenia względem summy 32,050 zp. W tymże dziale ad 2, 3 i 4 nа tych samych dobrach zapisanych.
(...) otworzył się spadek; zawiadamia się więc osoby interesowane, iż do przepisania na sukcessorów po tychże zmarłych pozostałych tytułu własności dóbr i kapitałów powyżej wyszczególnionych, wyznaczony jest termin w kancellaryi ziemiańskiej gubernii Kaliskiej przed podpisanym Rejentem co do 1 i 2 na dzień 30 Października (11 Listopada), a co do 3 i 4 na dzień 31 Października (12 Listopada) 1839 r.  
Kalisz dnia 7 (19) Kwietnia 1839 r.
J. Białobrzeski.

Gazeta Rządowa Królestwa Polskiego 1840 nr 102

LISTY GOŃСZE. (N. D. 2058)
Sąd Policyi Prostej Powiatu Zgierskiego,
Józef Milewski lat 21 wieku liczący, rodem z Nowej Wsi Powiatu Szadkowskiego Gubernii Kaliskiej, wzrostu dobrego, w sobie szczupły, twarzy okrągłej, nosa miernego, brody ściągłej, oczy piwne, włosy czarne, ubrany w tużurek czarny z kieszeniami bocznemi, kamizelka sukienna, spodnie sukienne niebieskie, furażerka czarna, dawniej aplikant Leśnictwa Wieluń, a następnie aplikant biura Urzędu Municypalnego w Warszawie o kradzież obwiniony z pod dozoru Policyi Miasta Zgierza zbiegły. Wzywa przeto wszelkie władze aby za dostrzeżeniem onego Józefa Milewskiego tegoż ująć i do Sądu Policyi Prostej Powiatu Zgierskiego lub Sądu Poprawczego Łęczyckiego pod strażą dostawić zechciały.
Zgierz dnia 20 Kwietnia (2 Maja) 1840 roku.
Laskowski, Podsędek.

Dziennik Warszawski 1867 nr 260

N. D. 6920 Rejent Kancelarji Ziemiańskiej w Kaliszu.
Po śmierci:
4. Antoniego Jankowskiego, co do sum: e. Rs. 3,000 pod Nr 20 na dobrach Nowa wieś z Okręgu Szadkowskiego; (...) wszystkich w dziale IV zabezpieczonych,
(...)  otworzyły się spadki, do regulacji których termin na dzień 11 (23) Maja 1868 r. przed sobą w Kaliszu wyznaczam.
Kalisz d. 30 Paźd. (11 Listop.) 1867 r.
Zenon Łopuski.

Gazeta Kaliska 1895 nr. 60

Od pioruna. W niedzielę 30-go czerwca ludzie z Nowej Wsi w gminie Wierzchach, gubernji kaliskiej, poszli na jagody. Wtem nadeszła burza. Jeden chłopak, Antoni Zawadzki, schronił się od deszczu pod topolę. Aż tu piorun w drzewo uderzył i chłopak padł na ziemię. Szczęściem ujrzeli go ludzie, zaczęli ratować i uratowali, bo nie był jeszcze zabity, tylko osmalony.

Gazeta Świąteczna 1895 nr. 760

Różności z listów. W niedzielę 30-go czerwca ludzie z Nowéj Wsi w gminie Wierzchach, guberńji kaliskiéj, poszli na jagody. Wtém nadeszła burza. Jeden chłopak, Antoni Zawadzki, schronił się od deszczu pod topolę. Aż tu piorun w drzewo uderzył i chłopak padł na ziemię. Szczęściem ujrzeli go ludzie, zaczęli ratować i uratowali, bo nie był jeszcze zabity, tylko osmalony. J. K.

Gazeta Świąteczna 1898 nr. 904

W Nowéj-Wsi w powiecie sieradzkim, guberńji kaliskiéj, zginęło z ręki zbójów dwoje staruszków, Mateusz Banaśkiewicz, lat 87, i żona jego, lat 82. On był kiedyś gospodarzem, ale już dawno sprzedał grunt za 1500 rubli i najmował sobie u ludzi mieszkanie z obórką, bo miał zawsze własną krówkę. Otóż parę miesięcy temu, gospodarz, u którego Banaśkiewiczowie mieszkali, wyjechał na noc z domu, a zbóje jacyś, którzy widać czekali tylko sposobności, napadli na śpiących staruszków i okrutnie ich pozabijali. Sama Banaśkiewiczowa spała w izbie, a on w obórce przy krowie. Zbóje najpierw pastwili się nad staruszką, domagając się, żeby powiedziała, gdzie są pieniądze, a potém, gdy już biédaczka ducha wyzionęła, poszli do obórki. Świadkiem napadu zbójów była gospodyni domu oraz jéj synek, ale nie mogli sprowadzić pomocy, bo jeden ze zbójów pilnował ich stojąc przy oknie ze strzelbą. Ale to właśnie łotrów zgubiło, bo chłopak poznał draba stojącego na warcie i zaraz go potém uwięziono. Inni na razie ukryli się, ale pewnie wszyscy pod klucz się dostaną, bo gdy jeden jest w ręku, to po nitce nietrudno dojść do kłębka. M. G.

Przegląd Leśniczy 1926 kwiecień

Spis wszystkich lasów prywatnych, komunalnych, kościeln. i fundacyjnych w województwie Śląskiem, Poznańskiem, Pomorskiem i Łódzkiem o powierzchni ponad 50 ha według stanu z 1924 r. Zestawił W. Przybylski.
238. Nazwa majątku leśnego: Nowa-Wieś, gmina Wierzchy, powiat Sieradz. Właściciel: Israel Horowicz, Aron Szajniak i Bronisław Jakubowski. Obszar ha: 56, 30.

Obwieszczenia Publiczne 1929 nr 58a

Wpisy do rejestru handlowego.
Do rejestru handlowego, Działu A, sądu okręgowego w Kaliszu wciągnięto następujące firmy pod Nr. Nr.:
dnia 15 marca 1929 roku:
10330. „Michał Orczykowski" — sklep spożywczy we wsi Nowa- Wieś, gminy Wierzchy, powiatu sieradzkiego. Istnieje od 1928 roku. Właściciel Michał Orczykowski, zamieszkały w Nowej - Wsi.



 Ziemia Sieradzka 1930 sierpień

W dniu 29 lipca 1930 roku wybuchł pożar w zabudowaniach gospodarza Wacława Grodzickiego, zamieszkałego w Nowej -Wsi, gm. Wierzchy, podczas którego spalił się dach na oborze murowanej z gliny, wartości 2,000 zł. W czasie pożaru wypadku z ludźmi żadnego nie było. Jak ustalono, to pożar powstał od uderzenia pioruna.

Łódzki Dziennik Urzędowy 1933 nr 21

ROZPORZĄDZENIE WOJEWODY ŁÓDZKIEGO
z dn. 19 październ. 1933 r. L. SA. II. 12/14/33
o podziale obszaru gmin wiejskich powiatu sieradzkiego na gromady.
Po wysłuchaniu opinji rad gminnych i wydziału powiatowego, zgodnie z uchwałą Wydziału Wojewódzkiego z dnia 18 października 1933 r. na podstawie art. 107 ustawy z dnia 23. III. 1933 r. o częściowej zmianie ustroju samorządu terytorjalnego (Dz. U. R. P. Nr. 35, poz. 294) postanawiam co następuje:
§ 1.
XIV. Obszar gminy wiejskiej Wierzchy dzieli się na gromady:
23. Wylazłów, obejmującą: wieś Nowa Wieś, folwark Nowa Wieś, folwark Nowa-Wieś-Las, wieś Truskawiec, wieś Wylazłów, osadę Wylazłów.
§ 2.
Wykonanie niniejszego rozporządzenia powierza się Staroście Powiatowemu Sieradzkiemu.
§ 3.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia w Łódzkim Dzienniku Wojewódzkim.
Wojewoda:
wz. (—) A. Potocki
Wicewojewoda
 
Głos Chłopski 1949 nr 9 

Resztówki w Sieradzkim
źle są gospodarowane
Niejednokrotnie na łamach naszego pisma podawaliśmy informacje o złej gospodarce resztówkami. O wypadkach tych sygnalizowaliśmy z terenów powiatu opoczyńskiego, koneckiego, skierniewickiego. Ostatnio znowu otrzymaliśmy informacje odnośnie resztówek, w gminie Wierzchy w powiecie sieradzkim.
Jak nam donosi nasz korespondent resztówka ta o powierzchni 12 hektarów została przeznaczona na szkołę rolniczą. Niestety, pomimo upływu trzech lat nie zrobiono nic, by szkołę taką uruchomić. Ośrodek ten obecnie jest wydzierżawiony prywatnym osobom i wskutek braku należytej opieki, tak ziemia, jak i budynki ulegają stałej dewastacji.
Mniej więcej podobnie wygląda resztówka w Nowej Wsi, gdzie znajduje się cieplarnia i sad owocowy, które nie mają należytej opieki.
Również resztówka w Gruszczycach została wydzierżawiona. W resztówce tej znajdują się dwa stawy rybne i sad owocowy. Dzierżawcy niebardzo dbają o te obiekty, nic więc dziwnego. że stawy są zanieczyszczone, a sad podobny jest do dżungli.
Najwyższy czas, by odpowiednie czynniki zainteresowały się tym zagadnieniem i załatwiły sprawę resztówek na terenie całego naszego województwa. 



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz