Słownik Geograficzny:
Kopaniny, folw., pow. łaski, gm. Zapolice, par. Marzenin. Ma 1 dm., 8 mk., 64 mr. obszaru.
_______________________________________________________________________________
Kopaniny (Kopanina) 1839 r.
Kopaniny 1965 r.
Dziennik Urzędowy Gubernii Kaliskiej 1840 nr 52
Pisarz Trybunału Cywilnego Pierwszej Jnstancyi Gubernij Kaliskiej.
Stosownie do art. 682 K.P.S. wiadomo czyni, iż na żądanie Juliusza Złotnickiego Obywatela kraju z własnych funduszów się utrzymującego, w wsi Ptaszkowicach Pcie Szadkowskim mieszkającego, zamieszkanie zaś prawne u Franciszka Bielskiego Patrona Trybunału tutejszego w Kaliszu zamieszkałego obrane mającego, w poszukiwaniu summy 8000 z procentem, przez Tomasza Kozłowskiego Komornika przy Trybunale tutejszym zajęte zostały, na sprzedaż publiczną w drodze przymuszonego wywłaszczenia mianowicie:
A. Dobra ziemskie Ptaszkowice składające się z folwarku i wsi zarobnej tegoż nazwiska, z pustkowia Kopanina zwanego i łąki na territorium wsi zarobnej Siekawy* lit. B, C, do dóbr Grabi należącej położonej, tudzież:
B. Dobra ziemskie Grabia składające się z folwarku Grabia, wsi zarobnej Przymiłowa i wsi zarobnej Lichawy, z wszystkiemi przyległościami, które to dobra w Pcie Szadkowskim Obw. Sieradzkim Gub. Kaliskiej Gminie Grabia są położone, dwie oddzielne księgi hypoteczne mające, Floryana Sucheckiego dziedzica dóbr Jaworzno tamże w wsi Jaworznie Pcie Wieluńskim mieszkającego dziedziczne, pierwsze aktem zajęcia w d. 10/22 i 11/23 Października 1840 r. a drugie to jest dobra Grabia, drugiem oddzielnym aktem w d. 12/24 t. m. i r. zdziałanemu obydwa te akta zajęcia Józefowi Brzozowskiemu jako ustanowionemu dozorcy i zastępcy Wojta gminy Grabia, oraz Fabianowi Uziembło Pisarzowi Sądu Pokoju Ptu Szadkowskiego w d. 12/24 Października 1840 r. wręczone i zostawione, następnie w Kancellaryi ziemiańskiej Guber. Kaliskiej do ksiąg wieczystych dóbr Ptaszkowic i Grabi pod d. 19/31 Października 1840 r. podane, a do księgi zaregestrowań Trybunału tutejszego w d. 2/14 Listopada t. r. zaregestrowane zostały. — ad B. Dobra ziemskie Grabia z wszystkiemi przyległościami wgruntach ornych klassy 2 3 i 4 w łąkach, ogrodach, pastwiskach, borach i lasach w placach pod zabudowaniami wodach i drogach zajmują około 31 włok, morgów 7, miary nowopolskiej i oprócz tego mają prawo wspólnego używania boru około 124 morgów 275 kwadr. prętów takiejże miary z dobrami Kustrzyce, w których znajduje się włościan pańszczyznę robiących zagrodników 28, robiących ręcznej pańszczyzny po dni trzy na tydzień przez cały rok i inne powinności. Dobra te zostają w dzierzawnej possessyi Augustyna Jasińskiego a to do dnia 24 Czerwca 1841 roku.
ad A. Dobra zaś Ptaszkowiec z przyległością pustkowia Kopanina w gruntach ornych klassy 2 3 i 4, w ogrodach pastwiskach łąkach borach i lasach, placach pod zabudowaniami, wygonach drogach zajmują rozległości morgów 2736, kwpr. 45, zaś kontrowers z strony dóbr Swierzyna zajmuje morgów 571, kwpr. 56, czyli ogółem zajmują hub 110, morgów 15, prk. 101 miary reinlandzkiej.
W których dobrach znajduje się włościan: 1. Półrolników 7 posiadających załogę dworską, robiących pańszczyzny po dni sześć na tydzień przez cały rok i po 6 tłuk w żniwa. 2. Zagrodników trzech mających także załogę dworską i robiących pańszczyzny po dni 3 na tydzień i po 6 tłuk w żniwa, 3. Komorników 20 którzy robią pańszczyzny po dni 2 na tydzień, oprócz tego powyżsi włościanie odbywają powinności w akcie zajęcia wyszczególnione. i 4. Komornic 7 które tylko po jednym dniu na tydzień pańszczyznę odrabiają.
Czynszownicy niestali są: 1. Karól Adamkiewicz karczmarz. 2. Teodor Witczak i 3. Piotr Jaworek, którzy płacą rocznie czynszu zp. 158, zostają w posiadaniu Juliusza Złotnickiego.
Sprzedaż dóbr tych odbywać się będzie na Audyencyi publicznej Trybuna łu Cyw. I. Just. Gubernii Kaliskiej w Kaliszu w miejscu zwykłych posiedzeń a to w dwóch oddziałach, to jest w oddziale I. dobra ziemskie Grabia, a w oddziale II. dobra ziemskie Ptaszkowice, czyli raczej każde oddzielnie. Warunki zaś licytacyi i przedaży dóbr tych w Biórze Pisarza Trybunału i u popierające go Patrona Franciszka Bielskiego z strony extrahenta ustanowionego Obrońcy, każden z interessentów przejrzeć sobie może.
Pierwsze ogłoszenie warunków licytacyi i przedaży tychże dóbr na Audyencyi tutejszego Trybunału w dniu 31 Grudnia 1840 (12 Stycznia) 1841 r. o godzinie 10 z rana nastąpi.
w Kaliszu d. 4/16 Listopada 1840 r. Franciszek Salezy Wołowski.
*Lichawy
Gazeta Rządowa Królestwa Polskiego
1856 nr 147
(N. D. 3629) Pisarz Kancellaryi
Ziemiańskiej Gubernii Warszawskiej w Kaliszu.
Po zgonie:
5. Wawrzeńca Krzyżańskiego,
właściciela folwarku Kopaniny w obrębie dóbr Ptaszkowic z Ogu
Szadkowskiego,
(…) Otworzyły się spadki, do
regulacyi których wyznaczam termina prekluzyjne, co do 3-ch
pierwszych na d. 27 Grudnia (8 Stycznia) a co do czterech ostatnich
na d. 28 Grud. (9 Stycz.) 1856j7 r.
Kalisz d. 4 (16) Czerwca 1856 r.
Zengteler.
Dziennik Warszawski 1869 nr 102
N. D. 3451. Rejent Kancelarji
Ziemiańskiej w Szadku.
Folwark Kopanina w Powiecie Łaskim
leżący, składający się z domów 3, zabudowań, gruntu z łąką
włóki 1 mórg 3 pręt. 224 m. n. р., sprzedany zostanie w drodze
działów, na żądanie Kacpra Klemczyńskiego współwłaściciela w
tymże folwarku zamieszkałego na mocy wyroku Trybunału Cywilnego w
Kaliszu, d. 11 (23) Stycznia 1868 r. zapadłego p-ko Tekli z
Krzyżańskich Marcelego Wenner żonie, w Kopaninie mieszkającej, i
Józefowi Krzyżańskiemu nieletniemu czyli jego Opiekunowi
Wojciechowi Cebertowicz w m. Zduńskiej woli mieszkającemu:
przygotowawcze przysądzenie w d. 18 (30) Kwietnia r. b. odbyte, a
stanowcze przysądzenie w d. 20 Maja (1 Czerwca) r. b. o godzinie 3 z
południa w mej Kancelarji Rejenta wmieście Szadku nastąpi.
Licytacja rozpocznie się od sumy rs. 1,370 kop. 60 wartości taksą
wynalezionej i na przygotowawczem przysądzeniu postąpionej. Warunki
w mej Kancelarji przejrzane być mogą Szadek d. 19 Kwietnia (1 Maja)
1869 r.
J. Sikorski.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz