-->

sobota, 25 maja 2013

Dąbrówka / Dąbrówka Zgniła

Zajączkowski:
Dąbrówka Zgniła-pow. sieradzki
1) 1330 oryg., Ul. DKM 69 s. 244: Dambroua - Przemysł, ks. sieradzki, stwierdza, że Chwał, dziedzic D., uzyskał w sądzie książęcym część wsi Wróblew (v.) od swego stryja Pawła i jego córek. 2) 1375 oryg., KDW 1724(?): Dambrova - na dok. Jana Kmity, starosty sieradzkiego, dotyczącym Rusinowic (v.) wśród śwd. występuje Albert, brat Sobiesława, dziedzica z D.
3) XVI w. Ł. I, 415: Dambrowka - villa, par. Wróblew, dek. warcki, arch. uniejowski. 4) 1496 P. 171: Dambrowka - par. jw., pow. i woj. sieradzkie. 1511-1518 P. 181: Dambrowka - wł. szl., jw. 1553-1576 P. 219: Dambrowka-jw. 5) XIX w. SG I, 934: Dąbrówka Zgniła - wś i folw. na południe od Wróblewa, par i gm. Wróblew, pow. jw.
Uwagi: Koz. (I, 79) odnosi nazwę D. do dziejszej Dąbrówki Zgniłej w par. Wróblew, co jest prawdopodobne ze względu na to, że w dok. wym. jest Chwał, dziedzic D., procesujący się o Wróblew leżący w pobliżu tamtej miejscowości. Natomiast wbrew Koz. (I, 77) należałoby odnieść do tejże Dąbrówki nazwę D. dok. z 1375 r., ponieważ piszący się z tej miejscowości brat Sobiesława występuje w otoczeniu dziedziców wsi Charłupia {v.), Łosiniec (v.) i Bliźniew (v.). leżących w pobliżu siebie na zachód od Sieradza. 

Taryfa Podymnego 1775 r.
Dąbrowka zgniła, wieś, woj. sieradzkie, powiat sieradzki, własność szlachecka, 13 dymów.

Czajkowski 1783-84 r.
Dąbrowka, parafia wroblew (wróblew), dekanat warcki, diecezja gnieźnieńska, województwo sieradzkie, powiat sieradzki, własność: 2 części, pierwsza Jadamczewski, druga Kowalski.

Tabella miast, wsi, osad Królestwa Polskiego 1827 r.
Dąbrówka, województwo Kaliskie, obwód Kaliski, powiat Wartski, parafia Wróblew, własność prywatna. Ilość domów 11, ludność 132, odległość od miasta obwodowego 3 1/2.

Słownik Geograficzny:
Dąbrówka Zgniła, folw. i wś, pow. sieradzki, gm. i par. Wróblew (par. Wągłczew?); w 1827 r. było tu 11 dm., 132 mk., obecnie 92 mk. Folw. D. zgniła z wsią t. n. od Kalisza w. 42, od Sieradza w. 9, od drogi bitej w. 1, od Łodzi w. 68, od rz. Warty w 6. Rozl. wynosi m. 305 a mianowicie: grunta orne i ogrody m. 267, łąk m. 26, nieużytki i place m. 12. Płodozmian 12-polowy, Bud. drewn. 12, pokłady marglu. Wś. D. zgniła osad 13, m. 17.

Spis 1925:
Dąbrówka, wś, pow. sieradzki, gm. Wróblew. Budynki z przeznaczeniem mieszkalne 29. Ludność ogółem: 165. Mężczyzn 77, kobiet 88. Ludność wyznania rzymsko-katolickiego 165. Podało narodowość: polską 165.

Wikipedia:
Dąbrówka-wieś w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie sieradzkim, w gminie Wróblew. W latach 1975-1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa sieradzkiego.

Elżbieta Halina Nejman Majątki (Szlachta Sieradzka XIX wieku Herbarz)
DĄBRÓWKA ZGNIŁA par. Wróblew, Wągłczew, p. sieradzki w 1821 r. własność spadkobierców Jadamczewskiego ..dwór na wschód słońca zbudowany w 1801 r. z drzewa rżniętego pod szkudłami, pokoi 3, kuchnia, 4 kominki, 2 piece. Wieś i f-k, 305 mg. W 1912 r. własność uwłaszczonych włościan. (Pstrokoński 1821 k. 256-60, Dębski 1825 k.177-188, SGKP t.1, s.934 PGkal.)

1992 r.
 
Dziennik Urzędowy Woiewodztwa Kaliskiego 1817 nr 20

Połowa Wsi Dąbrowki w Powiecie Wartskim Obwodzie Kaliskim Parafii Wróblew leżąca urodzonych Marcina i Klemensa Jadamczewskich braci rodzonych dziedziczna, na sprzedaż z wolney ręki tychże Dziedziców maiący chęć kupić niechay ziedzie na grunt do widzenia i ugodzenia z Dziedzicami. —Działo się w Kaliszu dnia 15. Maia 1817.
M: Jadamczewski.    K:    Jadamczewski.  
 
Dziennik Urzędowy Woiewodztwa Kaliskiego 1822 nr 30

Assessor
Trybunału Cywilnego Woiewództwa Kaliskiego Delegowany.
Podaie do wiadomości publiczney, iż wieś Dąbrówka Zgniła Część lit. B. Braci Jadamczewskich dziedziczna, w Powiecie Wartskim położona, w mieyscu posiedzeń Trybunału Cywilnego Woiewództwa Kaliskiego, w Kaliszu dnia 31. Lipca r. b. o godzinie 3ciey z południa przez publiczną licytacyą na lat trzy przez podpisanego wydzierżawioną zostanie. — O warunkach licytacyinych dowiedzieć się można u Józefa Łojewskiego, Patrona, w Kaliszu mieszkaiącego. — Przystępuiący do licytacyi złoży złot: 300. iako vadium.
Kalisz dnia 22. Lipca 1822 r.
Wincenty Cichorski. 

Gazeta Warszawska 1826 nr 48

Komornik Trybunału Cywilnego Woiewództwa Kaliskiego.
Podaie do publiczney wiadomości, iż wieś Dąbrówka Zgniła część B. z wszystkiemi przyległościami i użytkami w Powiecie Wartskim Obwodzie i Woiewództwie Kaliskiem położona, aktem przez podpisanego Komornika na gruncie wsi w dniu 27 Lipca 1825 roku zdziałanym, zaięta, przez publiczną licytacyią w dniu 5 Maia r. b. przed Notaryiuszem, a teraz Rejentem Kancellaryi Ziemiańskiej Powiatu Wartskiego Ur. Pawłem Dębskim w Warcie o godzinie 9tey zrana rozpoczynaiąc, na lat trzy poczynaiąc od S. Jana Chrzciciela r. b wydzierżawiona będzie. Warunki do wydzierżawienia tego służące, złożone są w Biórze tegoż Rejenta, które każdego czasu przejrzane bydź mogą. Z wsi tej dawniejszy dzierżawca Ur. Teodor Wolski płacił corocznie po zł: Pol: 380. Chęć licytowania maiących w miejsce przeznaczone zaprasza. — Kalisz dnia 13 Marca 1826 r.
Józef Narczyński.

Gazeta Warszawska 1827 nr 139

Po śmierci Maryanny z Wyrzyckich Kowalskiey nastąpioney, otworzyło się postępowanie spadkowe, o którem poraz pierwszy donosząc, zawiadomia podpisany, iż do przeniesienia własności summy 12,000 zł: Pol: z pr. na dobrach Dąbrówka zgniła Część lit: A. w Pcie Wartskim w Dziale IV. pod Nrem 1 lokowaney, termin roczny a w szczególe na dzień 30 Maia 1828 r. w Kancellaryi Ziemiańskiey Woiewództwa Kaliskiego iest przeznaczony.— W Kaliszu dnia 2 Maia 1827 r.
Rejent Kancellaryi Ziemiańskiey Woiewództwa Kaliskiego
F. Bajer.

Powszechny Dziennik Krajowy 1829 nr 93

Komornik Sądowy Powiatu Wartskiego. Podaie do publiczney wiadomości, iż dobra ziemskie wieś Dąbrówka. Zgniła, Część lit; B w Powiecię Wartskim, Obwodzie i Województwie Kaliskiem położona, wy puszczona będzie przez publiczną licytacyą przed Ur: Woyciechem Morkowskim Reientem Powiatu Wartskiego, w dniu 21 Maia r: b: o godzinie 10 z rana rozpocząć się maiącą, w trzechletnią dzierżawę z dniem Sgo Jana Chrzciciela r: b: poczynać się, a w tymże dniu w roku 1832 kończyć się maiącą. — Cena dzierżawna z dóbr tych wynosi rocznie złp: 826. Warta dnia 9 Kwietnia 1829 r. Paweł Walentowicz Komornik.

Dziennik Urzędowy Województwa Mazowieckiego 1829 nr 713

Listy Gończe.
Sąd Policyi Poprawczéy Wydziału Kaliskiego.
Wzywa wszelkie władze tak Cywilne iako i Woyskowe, ażeby ukrywaiącego się przed Inkwizycyą Pawła Mierzewskiego, pobyt wskazać Sądowi zechciały. Ile zaś Sąd był w możności ściągnienia iego rysopisu, ten iest następuiący; lat około 36. wzrostu średniego, mężny w sobie, odznacza się podgardlem dużém czyli wolem; ostatnio był zamieszkały w Dąbrowie Zgniełéy Wdztwie Kaliskiem.
w Kaliszu dnia 3 Października 1829 r.
Prezyduiący, J. Poleski.
Filipowski.  
 
Dziennik Urzędowy Woiewodztwa Kaliskiego 1834 nr 49

Pisarz Trybunału Cywilnego Pierwszey Instancyi
Woiewództwa Kaliskiego.
Podaie do publiczney wiadomości iż Dobra Ziemskie Dąbrówką zgniła część lit. B. w Powiecie Wartskim Obwodzie i Woiewództwie Kaliskiem położone, aktem Komornika Trybunału tuteyszego Leona Nowierskiego na gruncie tychże dobr Dąbrówki zgniłey lit. B. w dniu 17 i 18 Listopada roku bieżącego spisanym, zaięte, Klemensa i Marcina Jadamczewskich tychże dóbr dziedziców, z których pierwszy zamieszkanie prawne w tychże dobrach Dąbrówce części B ma obrane, zaś drugiego czyli massy bezdziedziczney po tymże pertraktuiącey się Wny Antoni Glotz Mecenas Sądu Naywyższego w Kaliszu z Urzędu zamieszkały i mieszkaiący iest kuratorem, własne, na rzecz Honoraty z Kostrów Nieniewskiey z mężem swym Józefem Nieniewskim co do stołu i łoża na czas nieograniczony prawomocnie, rozłączoney, z dochodów własnych utrzymuiącey się, w Kaliszu zamieszkałey, a co do tey subhastacyi zamieszkanie prawne u Karola Wierusz Kowalskiego Patrona Trybunału tuteyszego w Kaliszu zamieszkałego, obrane maiącey, za którą tenże Patron stawa i ninieyszą subhastacyą popiera, na sprzedaż publiczną, są wystawione. Akt zaięcia powyż z daty powołany Woytowi Gminy Dąbrówki zgniłey lit. A i B Michałowi Kosickiemu w dniu 18 Listopada r. b. zaś Pisarzowi Sądu Pokoiu Powiatu Wartskiego Ignacemu Walęckiemu czyli tegoż prawnemu zastępcy Macieiowi Gałczyńskiemu Podpisarzowi, tegoż dnia miesiąca i roku doręczony został, poczem zaregestrowanie tegoż Aktu w księdze hypoteczney w dniu 26 Listopada r. b. a w Kancellaryi Trybunału tuteyszego w księdze na ten cel przeznaczoney w dniu 1ym Grudnia r. b. nastąpiło.
Dobra te nie stanowią oddzielney Gminy, lecz należą do Gminy Dąbrówki zgniłey lit. A. czyli raczey łącznie z tą stanowią iednę
Gminę.   
Rozległość zaięta Części lit. B. obeymuie:
a. Grunta orne dworskie i wieyskie wynoszą około Morg 128 pr. 46
b. Łąki Morg 7 pr. 78.
c. Zabudowania dworskie i wieyskie pr. 300.
d. Ogrody dworskie i wieyskie Morg 2.
e. Drogi, rowy, nieużytki oraz pastwiska wspólne Morg 2 pr. 100.
f. Sadzawki pr. 6.
Wszystko na miarę nowo-polską rachuiąc.
Włościan osiadłych w tychże dobrach iest: trzech komorników którzy robią po trzy dni w tydzień przez cały rok i w żniwa po cztery tłuki, z powinności przędą po sztuce, kapustę i brukiew sadzą i okopuią, biorą za to kopciznę i do tego maią ogrody.
Dzierżawnym Possessorem tey części wsi iest Karól Kowalski według protokułu licytacyinego, płaci rocznie dzierżawy złtp. 550. zaś Poddzierżawcą iest Antoni Wężyk która dzierżawa z dniem 24 Czerwca 1835. r. się kończy.
Dobra wspomnione Dąbrówka zgniła część litt. B. z wszystkiemi przyległościami i użytkami tak iak są protokułem zaięcia obięte sprzedane będą Publicznie na Audyencyi Trybunału Cywilnego Iey Instancyi Wdztwa Kaliskiego w Kaliszu w Pałacu Sądowym przy ulicy Józefiny swe sessye odbywaiącym.
Pierwsze ogłoszenie warunków sprzedarzy w tymże Trybunale na Audyencyi w dniu 7 Stycznia r. 1835 o godzinie 10 zrana nastąpi.
Kalisz dnia 1 Grudnia 1834 roku Józef Piątkiewicz.

Gazeta Rządowa Królestwa Polskiego 1843 nr 256

(Ν. D. 5370.) — Rejent Kancellaryi Ziemiańskiej Gubernii Kaliskiej.
Dо regulacyi spadków;
1) Po Karolu Wierusz Kowalskim Patronie Trybunału Kaliskiego, jako właścicielu dóbr Mantyki z przyległościami w Okręgu Sieradzkim, i Dąbrówka zgniła w Okręgu Wartskim leżących; tudzież summ zł. 24000 czyli rs. 3600 na dobrach Jankowice Okręgu Wartskiego i zł. 132,780 gr. 25 w Listach zastawnych polskich na dobrach Kalinowa równie Okręgu Wartskiego ubespieczonych.
(...) wyznacza się termin przed podpisanym Rejentem na dzień 14 (26) Maja 1844 r. w którym Jnteresenci do spadków tych z prawami swemi zgłosić się są winni pod prekluzyą.
Kalisz dnia 3 (15) Listopada 1843 r.
Nowosielski.

Kurjer Warszawski 1866 nr 86

Komisja Likwidacyjna w Królestwie Polskiem, podaje do powszechnej wiadomości, iż wynagrodzenia likwidacyjne: w ilości rs. 713, przypadające na mocy rozporządzenia w ilości rs. 338 kop: 25, przypadające na mocy rozporządzenia Komisji z dnia 13 (25) Kwietnia r. b., Tomaszowi Puchalskiemu, właścicielowi dóbr Dombrówka-Zgniła, położonych w Gubernji Warszawskiej, Powiecie Sieradzkim, Gminie Wrublew, wysłane zostało do Kassy Powiatu Kaliskiego, celem wypłaty komu należy.

Dziennik Warszawski 1867 nr 64

(N. D. 1461). Naczelnik Powiatu Sieradzkiego.
Podaje do powszechnej wiadomości, iż z mocy upoważnienia Rządu Gubernialnego Kaliskiego z dnia 16 (28) Lutego r. b. Nr. 163 w biurze Naczelnika Powiatu Sieradzkiego o godzinie 11 z rana odbywać się będzie głośna in plus licytacja na wydzierżawienie dochodu propinacyjnego z gruntów włościańskich na lat dwa, poczynając od d. 20 Sierpnia (1 Września) 1866 r. do dnia 20 Sierpnia (1 Września) 1868 r. z obniżeniem o 1/4 część sumy dzierżawnej.
c. dnia 29 Marca (10 Kwietnia) 1867 r.
w dobrach Dombrówka Zgniła od sumy rocznej rs. 22 k. 50.
Mający chęć licytowania obowiązany zaraz przy licytacji złożyć vadium 1/4 części sumy do licytacji oznaczonej, a utrzymujący się dokompletować takowe do sumy wyrównywającej 1/4 części postąpionej ceny dzierżawnej. Inne warunki mogą być przejrzane w każdym czasie w Biórze Naczelnika Powiatu w godzinach służbowych.
Sieradz d. 21 Lutego (5 Marca) 1867 r.

Kurjer Warszawski 1872 nr 108

Są do sprzedania w drodze działów, pod nader przystępnemi warunkami, DOBRA ziemskie Mańtyki i Dąbrówka Zgniła pierwsze w Pow: Sieradzkim, 2gie w Pow: Kaliskim, jednak graniczące z sobą, w Gub: Warszawskiej położone. Majątki te oba są w glebie pszennej, mają łąki wystarczające, budynki w dobrym stanie, Wiatrak we wsi Mańtykach Dominjalny i dostateczną
ilość robocizny. W korzystnem nader położeniu handlowem, gdyż od m. Błaszek odległe l 1/2 mili, milę od m. Powiatowego Sieradz, a 3 wiorsty od szosy Kalisko-Fabrycznej. Rozległość wsi
Mantyk jest włók nowop: 7, morg 17, pręt: 174; wsi Dąbrówka włók nowop: 10, mórg 22, pręt: 150. Szacunek przez biegłych ustanowiony, od którego licytacja zaczynać się będzie, jest: dla
wsi Mantyk rs. 4507 k. 95; dla wsi Dąbrówka rs. 6395 kop. 35. Każda z tych wsi nabytą być może pojedyńczo; licytacja odbywać się będzie w 2ch oddziałach, dnia 27 Kwietnia (9 Maja) r. b. o godz:

3ej p. południu, w Tryb:Cyw: w Kaliszu. Bliższą wiadomość o warunkach sprzedaży powziąść można: na miejscu, w Kaliszu u W. Wasiłowskiego Patrona, sprzedaż tę popierającego; u W. Chmielikowskiego Obrońcy Sądowego w Koninie.  
_________________________________________________________________________________

Kaliszanin 1885 nr. 28
_________________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________________

Tydzień Piotrkowski 1894 nr. 25
_________________________________________________________________________________


Zorza 1894 nr 34

W gub. kaliskiej. Rozparcelowano przy pomocy Banku włościańskiego następujące majątki: Tymieniec w pow. kaliskim za 38 tysięcy 257 rubli z pożyczką bankową, wynoszącą 29 tys. 650 rubli; folwark Izabela w pow. sieradzkim za 12 tys. 320 rubli z pożyczką bankową 8 tys. 570 rubli; folwark Gąsówka w tymże powiecie za 19 tys 320 rubli z pożyczką 16 tys. 650 rubli; dobra Wróblew w tymże powiecie za 18 tys. 500 rs., do których Bank dopożyczył 15 tys. 900 rs.; dobra Dąbrówka Zgniła w tymże powiecie za 20 tys. 695 rs.; dobra Lipiczew w pow. tureckim za 39 tys. 975 rs. z pożyczką bankową 30 tys. rubli.

Kurjer Warszawski (dodatek poranny) 1894 nr 211

Parcelacje.
W ostatnich czasach w gub. piotrkowskiej, kaliskiej i kieleckiej przy pomocy banku włościańskiego
sprzedane zostały w celach parcelacyjnych majątki następujące:
Dobra Dąbrówka Zgniła, w pow. sieradzkim, Józefa Kurcewskiego, 142 dzies. 2,472 sążni, za rs.
20,695, z pożyczką bankową w sumie rs. 16,650.

Gazeta Świąteczna 1894 nr. 705

Włościanie rozkupili temi czasy przy pomocy banku włościańskiego jedenaście majątków w guberńjach Kaliskiéj, Piotrkowskiéj i Kieleckiéj. W Kaliskiéj rozprzedane zostały: w powiecie Sieradzkim: -i majątek Dąbrówka Zgniła, 142 dzies., za 20695r. z pożyczką 16650 r.

Obwieszczenia Publiczne 1918 nr 24

Obwieszczenie.
Notariusz przy wydziale hipotecznym K. P. sądu okręgowego w Kaliszu Józef Wierzbicki, obwieszcza, iż otwarte zostały postępowania spadkowe po zmarłych:
3) Sylwestrze Krajewskim, współwłaścicielu 30 mórg zapisanych pod Nr 5 w dziale II wykazu hipot. dóbr Dąbrówka AB, pow. Sieradzkiego;
Termin zamknięcia tych postępowań spadkowych wyznacza się na d. 23 stycznia 1919 r. w kancelarji notarjusza Józefa Dzierzbickiego w Kaliszu.

Ziemia Sieradzka 1920 sierpień


Obwieszczenia Publiczne 1921 nr 21


Wydział hipoteczny przy sądzie okręgowym w Kaliszu obwieszcza, że otwarte zostały postępowania spadkowe po zmarłych:
1) Franciszku Poradeckim, właśc. działki Nr 15 przestrzeni 10 morg. 80 pręt. gruntu z maj Dąbrówka, A B pow. Sieradzkiego.
Termin zamknięcia tych postępowań spadkowych wyznaczony został w kancelarji hipotecznej w Kaliszu, na dzień 3 października 1921 r.
_________________________________________________________________________________

 Ziemia Sieradzka 1923 listopad
_________________________________________________________________________________


Łódzki Dziennik Urzędowy 1927 nr 21

WYKAZ
unieważnionych kart ewidencyjnych i wydanych odpisów w pow. Sieradzkim za kwartał II-gi 1927 r.
Nr. karty ewidencyjnej 10744, wydanej Kaczmarkowi Franciszkowi, zam. we wsi Dąbrówka, gm. Wróblew na klacz maści br.-kasztanowatej, b. odm. wzrost 144, typu taborowego.
Sieradz, dnia 15 sierpnia 1927 r.
Starosta w z. (—) Trojanowski.

Łódzki Dziennik Urzędowy 1927 nr 25

Na zasadzie postanowienia Wojewody Łódzkiego z dnia 22.8 1927 r. L. BP. 2080-1, wciągnięto do rejestru Stowarzyszeń i Związków Nr. 1612, Kółko Rolnicze w Dąbrówce-Zgniłej, pow. Sieradz.


Łódzki Dziennik Urzędowy 1929 nr 3

OGŁOSZENIE.
Starostwo Sieradzkie stosownie do art. 222 p. 4 Ust. z dnia 19.IX. 1922 r. Dz. Ust. 102, poz. 936 — ogłasza, że dnia 13 lipca 1926 r. zatwierdzony został statut spółki wodnej we wsi Dąbrówka Zgniła, gm. Wróblew.
Spółka wodna nosi nazwę „Dąbrówka-Zgniła".
Celem spółki jest osuszenie gruntów członków spółki według przedłożonego Starostwu projektu technicznego.
Statut spółki wodnej uchwalony przez członków na zebraniu w dniu 7 marca 1926 roku, ułożony został według wymogów okólnika Min. Rob. Publicznych z dnia 20/VII 1923 r. Nr. 417/23 (Monitor Polski Nr. 161, poz. 225).
Sieradz, dnia 21 stycznia 1929 r.
Starosta Powiatowy
(—) J. Jellinek.


Obwieszczenia Publiczne 1929 nr 24

Wydział hipoteczny przy sądzie okręgowym w Kaliszu obwieszcza, że otwarte zostały postępowania spadkowe po zmarłych:
5) Antonim Borczaku, właścicielu 2 m. z maj. Wróblew-Dolny, 105 pr. z maj. Dąbrówka-Zgniła, pow. sieradzkiego i współwł. 13 m. z fol. Tokarzew, pow. tureckiego;
Termin zamknięcia tych postępowań spadkowych wyznaczony zo­stał na dz. 30 września 1929 r., w którym to dniu osoby interesowane winny zgłosić swoje prawa w tymże wydziale hipotecznym, pod skutkami prekluzji.
 
Goniec Sieradzki 1929 nr 274

— (s) Przeniesienie. Kierownik Szkoły Powszechnej w Dąbrówce gm. Wróblew p. Grzesiuk został przeniesiony w powiat Koniński do miejscowości Rychlinina.

Goniec Sieradzki 1929 nr 295

WROBREW.
— (s) Dnia 2-go grudnia br. o godz. 10 w nocy opuścił naszą gminę, odjeżdżając do Rychwała pow. Koniński, po 6-ciu latach pracy nauczycielskiej p. J. Grzesiuk nauczyciel w Dąbrówce Zg.

Obwieszczenia Publiczne 1930 nr 21a

Wpisy do rejestru handlowego.
Do rejestru handlowego, Działu A, sądu okręgowego w Kaliszu, wciągnięto następujące firmy pod Nr. Nr.:
dnia 7 listopada 1929 roku
11207. „Stefan Pisarski", sklep kolonjalno - spożywczy ze sprzeda­żą mięsa, wyrobów mięsnych i tytoniowych w Dąbrówce Zgniłej, gminy Wróblew. Istnieje od 1927 roku. Właśc. Stefan Pisarski, zamieszkały w Dąbrówce Zgniłej.
 
Goniec Sieradzki 1930 nr 112

Niemal katastrofa.
(s) W dniu 12 bm. sklepowa wsi Dąbrówka gm. Bogumiłów Głowinkowska jadąc furmanką zaprzężona w jednego konia szosą kaliską w stronę stacji kolejowej w tem z tyłu nadjechał samochód Nr. 82684 prowadzony przez szofera Skowrońskiego Kaz. i dał ostry sygnał. Koń zląkł się i trochę skręcił na samochód w tem samochód częściowo uderzył w wóz częściowo w konia, którego lekko ranił i wóz uszkodził.
Przestraszona Głowińska omal nie omdlała.
Z całego zajścia został spisany protokół, który zostanie skierowany do Sądu Powiatowego.

Z Otchłani Wieków 1932 nr 4-5

Prace wykopaliskowe w Sieradzkiem. Z ramienia Muzeum Archeologicznego P. A. U. w Krakowie przeprowadził badania archeologiczne J. Fitzke w Sieradzkiem. W badaniach tych współpracował p. Weinert, kierownik szkoły w Stanisławowie. Wynikiem prac wykopaliskowych było odkrycie cmentarzysk kultury łużyckiej w następujących miejscowościach: Bogumiłów-Kolonja, Łagiewniki, Godyniec, Niemirów, Marjanów, Dąbrowa Zgniła, Nowa Wieś i Mała Wieś. Wszystkie miejscowości leżą w powiecie sieradzkim z wyjątkiem Małej Wsi położonej w powiecie wieluńskim. Poza kulturą łużycką znaleziono w Godyńcu mikrolityczne narzędzia krzemienne a w Marjanowie monetkę rzymską. Zabytki pochodzące z powyższych badań zostały złożone do zbiorów archeologicznych P. A. U. (...)

Echo Sieradzkie 1933 1 marzec

SPRAWOZDANIE
UDANE POLOWANIA KÓŁKA MYŚLIWSKIEGO W WRÓBLEWIE.
W Wróblewie istnieje Kółko Myśliwskie od 1925 roku, które dysponując terenem polowania o przestrzeni 5350 hektarów, rok rocznie w czasie dozwolonym urządza polowanie „w kotły".
W sezonie 1932-33 r. urządzono polowania na niżej wymienionych terenach z następującemi wynikami:
W dniu 14 grudnia polowano na terenach pól Charłupia - Mała i Łosiniec, w 15 flint zabito 60 zajęcy; królem polowania został p. Józef Piestrzyński mając na rozkładzie 8 zajęcy. Koszt jednego zająca wynosi 9 złotych.
W dniu 17 grudnia polowano na terenach pól Sadokrzyce i Tokarzew, w 13 flint zabito 50 zajęcy; królem polowania został p. Zygmunt Proszewski, mając na rozkładzie 9 zajęcy, koszt zająca wynosi 7 zł. 20 groszy.
W dniu 21 grudnia polowano na terenach pól Chojno, w 13 flint zabito 27 zajęcy: królem polowania został p. Zygmunt Wojciechowski, mając na rozkładzie 4 zające, koszt zająca wyniósł myśliwego zł 14 gr. 50.
W dniu 24 grudnia polowano na terenach pól Wólka, w 14 flint zabito 18 zajęcy; królem polowania został p. Józef Nowak, mając na rozkładzie 4 zające, koszt zająca wynosi zł. 7.
W dniu 31 grudnia polowano na terenach pól Charłupia Wielka, w 16 flint zabito 60 zajęcy: królem polowania został p. Zygmunt Wojciechowski, mając na rozkładzie 8 zajęcy, koszt zająca wynosi 6 zł. 30 gr.
W dniu 7 stycznia polowano na terenach pól Wróblew, Dąbrówka i Próchna, w 18 flint zabito 60 zajęcy; królem polowania został p. Zygmunt Proszewski, mając na rozkładzie 9 zajęcy, koszt zająca wynosi 6 zł. 90 gr.
W roku ub. wzięto obwód łowiecki: Wróblew i Próchna na lat 6, przestrzeni 600 hektarów za 1225 zł.
Członków rzeczywistych jest 22.

Obecny zarząd stanowią pp. Marian Andrzejak prezes, Walenty Miłek zastępca, Stefan Perke sekretarz i Zygmunt Wojciechowski skarbnik i gospodarz - łowczy.

Łódzki Dziennik Urzędowy 1933 nr 21

ROZPORZĄDZENIE WOJEWODY ŁÓDZKIEGO
z dn. 19 październ. 1933 r. L. SA. II. 12/14/33
o podziale obszaru gmin wiejskich powiatu sieradzkiego na gromady.
Po wysłuchaniu opinji rad gminnych i wydziału powiatowego, zgodnie z uchwałą Wydziału Wojewódzkiego z dnia 18 października 1933 r. na podstawie art. 107 ustawy z dnia 23. III. 1933 r. o częściowej zmianie ustroju samorządu terytorjalnego (Dz. U. R. P. Nr. 35, poz. 294) postanawiam co następuje:
§ 1.
XVI. Obszar gminy wiejskiej Wróblew dzieli się na gromady:
3. Dąbrówka Gorzuchy, obejmującą: wieś Dąbrówka-Zgniła, kolonję Dąbrówka-Zgniła, wieś Gorzuchy.
§ 2.
Wykonanie niniejszego rozporządzenia powierza się Staroście Powiatowemu Sieradzkiemu.
§ 3.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia w Łódzkim Dzienniku Wojewódzkim.
Wojewoda:
wz. (—) A. Potocki
Wicewojewoda

Echo Sieradzkie i Zduńskowolskie 1934 22 marzec

UROCZYSTOŚCI KU CZCI MARSZ.
PIŁSUDSKIEGO W SIERADZU.
Uroczystości imieninowe ku czci Wielkiego Wodza Marszałka Józefa Piłsudskiego rozpoczęły się w niedzielę wieczorem. Organizacje wojskowe przeszły ulicami miasta, poprzedzone orkiestrą straży pożarnej. Domy były udekorowane i rzęsiście oświetlone, szczególnie gmachy urzędów państwowych.
Następnego dnia 19 b. m. odbyło się w kolegjacie solenne nabożeństwo, w którem wzięły udział wszystkie organizacje ze sztandarami na czele. Czołowe miejsce zajęli p. Starosta powiatowy inż. Boryssowicz oraz wszyscy przedstawiciele władz państwowych, komunalnych, samorządowych, społecznych i innych. Nabożeństwo celebrował Ks. Prałat W. Pogorzelski, kazanie wygłosił ks. Lach.
Po skończonem nabożeństwie wszystkie organizacje i przysposobienie wojskowe ustawiły się na placu Marszałka. Po chwili przybył p. Starosta w asyście pułk. Sidzińskiego i burmistrza Makowskiego.
Pan Starosta dokonał przeglądu organizacyj.
Następnie odbyła się na placu dekoracja Krzyżem Zasługi". Odznaczenia otrzymali:
1) Stanisław Kowalski b. legjonista wielce zasłużony pracownik tut. więzienia za pracę położoną na polu społeczno-państwowem i w b. związkach wojskowych.
2) Franciszek Mierzwiński z Dąbrówki Gniłej gm. Wróblew, członek rady gminnej i sejmiku powiatowego — za pracę położoną na polu rolniczem.
3) Tomasz Kołodziejczyk, wójt gminy Bartochów członek sejmiku powiatowego za pracę położoną na polu samorządowem.
4) Stanisława Janickiego zam. we wsi Orzeszyn gm. Bartochów radny gminy i członek sejmiku powiatowego za pracę położoną na polu rolniczem i
5) Ignacy Rajewski kierownik agencji pocztowej w Sędzicach za pracę położoną na polu społeczno-państwowem.
Dodać należy, iż p. Ignacy Rajewski liczący zaledwie lat 28, czyli wśród wielu innych odznaczonych najmłodszy wiekiem.
W Sieradzu Krzyż Zasługi dotychczas otrzymali rejent p. Łempicki i urzędnik kolejowy p. Kempiński.
Dekoracji dokonał p. starosta inż. Boryssowicz.
Piękne przemówienie wygłosił z balkonu kom. policji sekretarz związku Legjonów p. Zaremba wznosząc okrzyk — Marszałek Piłsudski Niech żyje poczem orkiestra straży odegrała hymn państwowy.
Następnie defilada odbyła się przed pomnikiem Marszałka w asyście przedstawicieli państwowych i innych.
W defiladzie wyróżnili się: kolejowe przysposobienie, rezerwa, straż więzienie. Szczególną uwagę zwracał na siebie związek strzelecki z Dzigorzewa — Strzelcy ubrani byli w czerwone spencery.
Całość wypadła dobrze.

_________________________________________________________________________________

Echo Łódzkie 1937 sierpień
_________________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________________

Echo Łódzkie 1938 styczeń
_________________________________________________________________________________


Głos Chłopski 1948 nr 178

Z frontu współzawodnictwa
Zespół Dębołęka jest dumny z wyników swej pracy
Zespół majątków państwowych PNZ Nr 4 Dębołęka może poszczycić się pięknymi osiągnięciami. Zbiory przewiduje się nadzwyczaj pomyślne.
W stosunku do roku 1939 będą one prawdopodobnie wyglądać następująco:Majątek Dębołęka 115 procent, Kobierzycko 125 procent, Inczew 105 proc., Dąbrówka 105 proc. Dąbrowa Wielka 100 procent. Poniżej 100 procent ale nie niżej 90 procent, zapowiadają się zbiory w majątkach Niechmirów, Wolnica, Wiłkrzyce, Krobanówek. W majątkach tych przyczyną gorszego stanu jest to, że majątki te były bardzo zniszczone podczas wojny i odczuwają poważny brak inwentarza, ziemia była tam mocno zapuszczona. Majątek Wilkrzyce został zaś przejęty przez PNZ w 1948 r. w stanie zupełnego zaniedbania.
Przemysł w majątkach zespołów też się pięknie spisał, bowiem plan półroczny wykonał w 127,5 procentach — (gorzelnia Inczew).
Do tych wyników w znacznym stopniu przyczyniło się współzawodnictwo pracy.
W majątku Kobierzycko jest np. trójka przodowników pracy — peperowców, tow. Marcin Kwaśniewski — fornal-siewca wykonał 130 procent, tow. Ignacy Pawłowski — fornal siewca 120 procent. Józef Ridun — karbowy 150 procent normy. W majątku Dębołęka ob. Stanisław Krzemiński fornal siewca wykonał 130 procent normy. W majątku Niechmirów tow. Józef Sukiennik — luzak wykonał 118 procent normy.
Wszyscy przodownicy pracy dostaną oprócz zwiększonych płac specjalne premie od okręgu PNZ.
Pracownicy umysłowi też się nieźle spisują, jak zarządzający majątku Kobierzycko ob. Edward Sokatowski i tow. Włodzimierz Rębowski zarządzający majątkiem Dębołęka. Buchalteria zespołu ma pierwsze miejsce w okręgu.
Zespół Dębołęka współzawodniczy z zespołem Czerniew w pow. łowickim. Przodownicy zespołu Dębołęka domagają się za pośrednictwem „Głosu Chłopskiego" o podanie wyników współzawodnictwa zespołu Czerniew.
(z)
 
Głos Chłopski 1949 nr 81

OD NASZYCH korespondentów
Radzimy nad podniesieniem kultury rolnej
w naszych gospodarstwach
W dniu 14 marca b.r. w gminie Wróblew powiatu sieradzkiego odbyło się przy udziale wszystkich mieszkańców gminy oraz przedstawicieli Gminnych Rad Narodowych i partii politycznych walne zebranie. Na zebranie przybył również tow. starosta. I-szy sekretarz Powiatowego Komitetu PZPR, przedstawiciel Powiatowego Zarządu SL, oraz przewodniczący Powiatowej Rady Narodowej.
Oprócz zagadnień polityczno-społecznych i zagadnienia sojuszu robotniczo-chłopskiego, szeroko była omawiana przez tow. Grzygierczyka I-szego sekretarza Powiatowego Komitetu PZPR sprawa podniesienia kultury rolnej w gospodarstwie chłopskim. Szczególną uwagę poświęcił on hodowli i kontraktowaniu trzody chlewnej i uprawie roślin przemysłowych, które tak korzystnie wpływają na podniesienie dochodowości gospodarstwa. Również — co spotkało się z gorącym poparciem wszystkich — wezwał on zebranych do wzmożenia walki klasowej na wsi i rugowania elementów kapitalistycznych, spekulantów i bogaczy wiejskich.
Na zakończenie podjęto rezolucję potępiającą podżegaczy wojennych.
Irena Warwas Dąbrówka pow. Sieradz.




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz