-->

wtorek, 28 maja 2013

Borzewisko

Zajączkowski:
Borzewisko -pow. Poddębicki
1) 1298 oryg., KDP III, 70 (?): Borynichsko - villa. Władysław Łokietek daje kl. sulejowskiemu wieś B. w zamian za inne wsie, udzielając jej przy tym przywileju na prawo niemieckie, oraz immunitet gospodarczy i sądowy. 2) 1298 kop. XVI- XVII w., Mitk. 22 (?): Borelizko - hereditas. Władysław Łokietek wydaje wyrok w sporze między kl. sulejowskim a komesem Dominikiem pro pratis, que adiacent Syroki, Pirsadlo (v.), B. hereditatibus. 3) 1308 trans. z 1336 r., KDM 546: Borouisko - villa in ducatu Siradiensi. Władysław Łokietek wznawia przywilej na prawo średzkie dla B., wsi kl. sulejowskiego. 4) 1366 kop. XIX w., TP 3344 f. 130: Borzowicko - Jakub Myeczslau (Myaszczslau, Mieczslav) de B., de altiori Czepowo (v.) prowadzi spór z Grzymałą Oynski de Czepowo dicta Kawianczyno o łąki koło Czepowa Dolnego. 5) 1391 Hube, Zbiór Sier. 42: Borzewisko - Jacussius de B. 6) 1392 T. Sir. I f. 34, 37: Borzewisko - Jacussius de B.
7) XVI w. Ł. I, 358, 398-399: Borzewyczko - villa, wł. szl., par. Niemysłów, dek. i arch. uniejowski. 8) 1511-1518 P. 189: Borzewiczko - par. jw., pow. szadkowski, woj. sieradzkie. 1552-1553 P. 231: Borzewiczko - jw. 9) XIX w. SG I, 339: Borzewisko - wś nad Wartą, par. Uniejów, gm. Niewiesz, pow. turecki.  

Taryfa Podymnego 1775 r.
Borzewisko, wieś, woj. sieradzkie, powiat szadkowski, własność szlachecka, 25 dymów.

Czajkowski 1783-84 r.
Borzewiczko, parafia niemysłow (niemysłów), dekanat uniejowski, diecezja gnieźnieńska, województwo sieradzkie, powiat szadkowski, własność: Milewski, łowczy.

Tabella miast, wsi, osad Królestwa Polskiego 1827 r.
Borzewisko, województwo Kaliskie, obwód Kaliski, powiat Wartski, parafia Niemysłów, własność prywatna. Ilość domów 21, ludność 167, odległość od miasta obwodowego 4.

Słownik Geograficzny:  
Borzewisko,  wś i folw., nad rz. Wartą, pow. turecki, gm. Niewiesz, par. Uniejów. Leży na wzgórzu, w pięknem położeniu, własność niegdyś Borzewiskich, w 18 w. Milewskich, Rekowskich. Szambelan Milewski wyjednał przywilej na miasto, wytknął plan, zaczął budować, lecz zamiar upadł. Jego kapelan ksiądz Wolmer, pijar, utrzymywał tu pensyonat dla młodzieży szlacheckiej, w liczbie której kształcił się późniejszy arcybiskup Fijałkowski. Ślady wielkiego ogrodu, cały system zarosłych dziś stawów, murowane budowle świadczą o dawnej zamożności i pieczołowitości właścicieli. Opodal folwarku stoi drewniany kościół, filialny. Na obszernem terytoryum B. powstało kilka kolonij: Leśnik z 18 w. dotąd niemiecka; inne.: Paulina, Izabela, Dzierzążna, Grochowa, nowe, czysto-polskie, składają się z osad 15-45 morgowych, zamożne, dobrze utrzymane; przy obfitości nadrzecznych łąk inwentarze piękne. Wsie zbudowane prawidłowo, z ogródkami przy chatach, drogi wysadzone drzewami. Resztę folwarków obecnie rozprzedano na cząstki włościanom. Borzewisko kol., obejmująca 40 osad, ciągnie się nad samą Wartą, w nizinie; grunta dobre; okupnicy i uwłaszczeni, każdy na swym kawałku, bez wspólności i szachownic.

Spis 1925:
Borzewisko, wś, pow. turecki, gm. Niewiesz. Budynki z przeznaczeniem mieszkalne 35. Ludność ogółem: 223. Mężczyzn 113, kobiet 110. Ludność wyznania rzymsko-katolickiego 195, ewangelickiego 28. Podało narodowość: polską 216, niemiecką 7. 

Wikipedia:
Borzewisko-wieś w Polsce w województwie łódzkim, w powiecie poddębickim, w gminie Poddębice. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa sieradzkiego. Położona na południe od Uniejowa, nad Wartą. Znana w źródłach pisanych od 1298 r. kiedy to Władysław I Łokietek nadał wieś klasztorowi sulejowskiemu w zamian za inne wsie udzielając immunitetu gospodarczego, sądowego i przywileju na prawo niemieckie. W XVI wieku wieś należała do parafii w Niemysłowie. Była własnością Borzewickich, później Milewskich, Rehowskich. W 1740 roku część wsi dziedziczyli dominikanie z Sieradza. Na terenie Borzewiska znajdował się niegdyś murowany dwór obronny stojący na kopcu. Budowlę tę wzniesiono w końcu XVI lub w początkach XVII stulecia - inicjatorem jej budowy był prawdopodobnie Marcin Borzewicki. Budowlę tę opisywano dość często w źródłach z XVII i XVIII wieku. Najciekawszą wiadomość przynosi opis forsowania fosy na łodziach i ostrzeliwania rezydencji Borzewickich z 1648 r. Do dnia dzisiejszego nie zachowały się żadne relikty tej budowli. Prawdopodobnie bardzo już zrujnowana, została rozebrana, wraz wszelkimi urządzeniami obronnymi jeszcze w XIX stuleciu. Dziś nawet jej dokładna lokalizacja jest trudna do określenia.

1992 r.

Akta metrykalne (Parafia Niewiesz) 1679

Roku tego samego, dnia zaś 20 sierpnia, ten sam jak wyżej ochrzcił dwoma imionami Franciszek i Bartłomiej, syna Urodzonych rodziców Stanisława i Marianny Skotnickich z Biernacic. Rodzicami chrzestnymi jego byli Szlachetni Florian Skotnicki z Karnic i Dorota Borzewicka z Borze?

Akta metrykalne (Parafia Niewiesz) 1735

Sierpień
7 bieżącego, ja jak wyżej, ochrzciłem synów, którym nadałem imiona, pierwszemu Bartłomiej a drugiemu Ignacy, Urodzonych Stefana i Elżbiety Korzenickich, prawowitych małżonków. Rodzicami chrzestnymi byli Urodzony Józef Walewski z Niewiesza i Urodzona Konstancja Suchorska z Borze?
 
Dziennik Urzędowy Woiewodztwa Kaliskiego 1817 nr 20

Sędzia Delegowany donośi Publiczności, iż Dobra: 1) Borzewisko 2) Wola Pomianowa, 3) Porczyny, 4) Wyrębów, 5) Dąbrówka i Borki, 6) Charchów Pański, 7) Lipki, 8) Wylazłów, 9) Nowawieś i Malinie, w dniu 12, 13, i 14 Czerwca r. b. w trzechletnią wypuszczone będą dzierżawę w mieyscu posiedzeń Trybunału Cywilnego Woiewodz: Kaliskiego.
O warunkach każdego czasu dowiedzieć się można w Archivum Trybunału: celnieysze z nich są te, ze chcący licytować, winien teraźnieyszey dzierżawy za vadium w gotowiznie złożyć a iednę ratę zaraz po przyderzeniu zapłacić
w Kaliszu dnia 14. Maia 1817.  

Dziennik Urzędowy Woiewodztwa Kaliskiego 1820 nr 17

OBWIESZCZENIE.
Pisarz Trybunału Cywilnego Iszey Instancyi
Woiewodztwa Kaliskiego.
W skutek Wyroku Trybunału Cywilnego pierwszey Instancyi Woiewództwa Kaliskiego z dnia 4. Czerwca 1817 r. nakazuiącego sprzedarz Dóbr do Massy Kaietana Milewskiego należących, i Wyroku tegoż Trybunału z dnia 3. Kwietnia 1819. potwierdzaiącego Taxy, podaie do publiczney wiadomości, iż sprzedane będą przez publiczną licytacyą następne Dobra przez Wyrok Sądu Appellacyinego Królestwa Polskiego z dnia 27. Marca 1811? r. za własność Massy Kaietana Milewskiego Konkursowey uznane:
1. Borzewisko w Powiecie Szadkowskim Woiewództwie Kaliskim, z Kolonią Konstantinow, Olędrami Płacisko, Leśnik i Zaspy, otaxowane na 400,430 złot. pol., przyczem iednak wspomina się, iż po wyprowadzoney Taxie Budynki Dworskie spaliły się.
2. Lipki w tymże Powiecie i Województwie, z Młynem nad granicą Bałdrzychowską, otaxowane na 38,824 złotych Polskich, i Borki wtymże Powiecie i Woiewództwie, otaxowane na 19190 złotych Polskich.
3. Wyrembów, w tymże Powiecie, otaxowane na złotych 27,996 polsk.
4. Dąbrówki w tymże Powiecie, otaxowana na złotych 43,348 gr. 19 Polskich.
5. Wola Pomianowa wtymże Powiecie, otaxowane na złotych 57,383, oprócz zakontrowersowanych Pertynencyów, które otaxowane na Złotych 8800 polskich.
6. Charchów Pański w tymże Powiecie, otaxowane na złotych 71,067
polskich.
7. Nowa wieś w tymże Powiecie, otaxowane na złotych 43,384 polskich.
8. Malinie w Powiecie Wartskim Województwie Kaliskim, otaxowane
na złotych 21,414 polskich.
9. Porczyny i Wylazłów w Powiecie Szadkowskim, otaxowane na złot. 57,997 pol.
a to pod następuiącemi warunkami:
1. Każde Dobra, iak wyżey oddzielnie są taxowane, oddzielnie licytowane będą, wyjąwszy Lipki i Borki, które razem sprzedane będą, stosownie do powyższego Wyroku.
2. Ochotę maiący do licytowania złożą przed rozpoczęciem licytacyi kaucyą za dotrzymanie warunków do Depozytu Prześwietnego Trybunału Cywilnego Województwa Kaliskiego złotych 3000 polskich w gotowiznie, wyjąwszy tych, którzy przez oddzielne Wyroki Trybunału uzyskali przyięcie ich pretensyow do massy przyznanych za kaucyą.   
3. Ponieważ w Borzewisku budynki się spaliły, przeto kupuiący, lubo na to w Taxie żadcen wzgląd nie iest wzięty, żadnego wynadgrodzenia tych budynków brakuiących nie będzie mógł żądać.
4. Summa szacunkowa po przysądzeniu ostatecznem złożona będzie do Depozytu Trybunału Cywilnego Woiewództwa Kaliskiego w przeciągu dni dwudziestu pod nową na koszt i rizyko niedotrzymuiącego Resubhastacyą. — Na zastawników, ieżeli Plus-Licytantami będą, podług Wyroków zapadłych wzgląd wzięty będzie.
5. Koszta Wyroku ostatecznego przysądzenia Pluslicytant sam poniesie, inne zaś koszta Subhastacyi przez Massę poniesione będą.
Po odczytaniu ninieyszyeh warunków na publiczney Audyencyi dnia 28. Marca 1820r. Trybunał stosownie do wniosków Kuratora Massy, iako Ex-trahenta Subhastacyi, w myśl Art. 959. Kodexu postępowania do przygotowawczego przysądzenia wyżey wspomnionych Dobr Termin na dzień 9. Maia r. b. o godzinie 10. rano w Izbie swey Audyencyonalney ustanawia przepisane prawem formalności uzupełnić Kuratorowi Massy poleca.
Dan w Kaliszu dnia 28. Marca 1820 r.
Franciszek Rybczyński,
Pisarz Wydz.

Gazeta Warszawska 1820 nr 93

List Gończy. Sąd Policyi Poprawczey Obwodu Łęczyckiego — Wzywa wszelkie Władze tak cywilne iako i woyskowe, aby na Michała Stawińskiego, nieuiętego, baczne oko miały, onego śledzić i wyśledzonego do Sądu tuteyszego dostawić raczyły— Opis iego iest następuiący: tenże był zamieszkały w Borzewisku, wsrostu średniego, w sobie cienki, twarzy pociągłey bladey, nosa długiego, włosów na głowie czarnych długich i na brodzie tegoż koloru, lat około 30 liczył, ubrany w kapotę sukienną białą, zapinaną na guziki stalowe białe, spodnie parciane, chustka na szyi czerwona, bóty proste, kapelusz czarny, mówił tylko po Polsku. W Łęczycy dnia 17 Lipca 1820 r.

Gazeta Warszawska 1821 nr 42

Podpisany Patron Trybunału Cywilnego I. Instan. Woiewódz. Kaliskiego, jako zastępuiący Ernesta Bogumiła Faltz Kuratora massy konkursowey Kaietana Milewskiego, stosownie do Uchwały JO. Xięcia Namiestnika Królewskiego z dnia 22 Stycznia 1819 r., mam honor wezwać ninieyszem wszystkich Wierzycieli do teyże massy ubiegających się, ażeby się osobiście lub przez Pełnomocników stawili w dniu 6 Kwietnia r. b. o godzinie 4tey z południa przed W. Garszyńskim Sędzią Referentem, w Kaliszu w mieyscu zwykłych posiedzeń Trybunału, w celu uchwalenia dalszey Administracyi massy i iey kontrolli, a z powodów, iż dobra do teyże massy należące, a mianowicie Borzewiska z przyległościami w Powiecie Szadkowskim leżące, lubo były wystawione na sprzedaż publiczną, dla braku licytantów sprzedanemi nie zostały, również dobra Borki i Lipki, Wyrębów, Dąbrówki, Charchow Pański, Nowa-Wieś, Wylazłów i Porczyn, chociaż sprzedanemi zostały, dla niedopełnienia atoli warunków przez pluslicytantów powtórnie na ich koszt i ryzyko sprzedanemi bydź muszą. — Kalisz dnia 1 Marca 1821 roku. Andrzey Frydrych.
 
Dziennik Urzędowy Woiewodztwa Kaliskiego 1824 nr 28

Podpisarz Trybunału Cywilnego Iszey Instancji
Woiewództwa Kaliskiego.
Podaie do publiczney wiadomości, iż Dobra Borzewisko, leżące w Pcie Wartskim Wdztwie Kaliskiem, wraz z Kolonią Konstantynów, Holendrami Plecisko, Leśnik i Zaspy, na złtp. 400,430 otaxowane, na żądanie Felixa Więckowskiego, Patrona Trybunału, iako Kuratora massy Konkursowey Kajetana Milewskiego — w Trybunale Cywilnym Wztwa Kaliskiego na dniu 24. Czerwca 1824 r. zostały tymczasowie przysądzone Janowi Miczke, Patronowi Licytuiącemu, za summę 165,000 złtp., a do ostatecznego przysądzenia wyznaczony iest termin na dzień 5 Sierpnia 1824 r. o godzinie 10. zrana w Sali Audyencyonalney Trybunału Cywilnego I. Instancyi Wdztwa Kaliskiego posiedzenia swe w Kaliszu w Pałacu Sądowym przy ulicy Józefiny stoiącym, odbywaiącego.
Warunki przedaży i licytacyi są następne:   
1) Nikt do licytacyi przypuszczonym nie będzie, kto nie złoży vadium w gotowiznie 1000 Tal.   
2) Czwartą część Summy Szacunkowey Plus-licytant po przysądzeniu ostatecznym złożyć iest obowiązany do Depozytu Trybunału w dni 20.
3) Trzy czwarte części pozostaną do lat trzech z procentem 5/100, które w 1827 r. na Sty Jan Chrzciciel złożyć powinien, a to wszystko pod nową na koszt i ryzyko niedotrzymaiącego resubhastacyą.
4) Koszta licytacyi i tradycyi Plus-licytant ponieść obowiązany.
Nadmienia się przytem, iż po wyprowadzoney Taxie Budynki dworskie spaliły się.   
Kalisz dnia 9. Lipca 1824.
Cichorski. 
 
Dziennik Urzędowy Woiewodztwa Kaliskiego 1827 nr 16

MINISTER SEKRETARZ STANU.
Ma honor udzielić Radzie Administracyiney wolą Nayiaśnieyszego Pana wypisaną, iak następuie:
„Rada zawiadomi podpisanych na Supplice obok załączoney, przez pośrednictwo właściwych Władz — iż Cesarz i Król Jmć uważa postępek „ich za dowód owego ducha zamieszania nieprzestaiącego działać na małą „cząstkę Jego poddanych Polskich, a tyle przeciwnego temu uszanowaniu „dla Władzy i zamiłowaniu porządku, które tak znamienicie odznaczają „ogół Narodu, i które przewodniczyły obradom ostatniego Seymu; iż Jego „Cesarsko-Królewska Mość z żalem widzi w takowym postępku „nowe powody do przedłużenia względem Woiewództwa Kaliskiego środków przez Dostoynego Poprzednika JEGO przyiętych, i że na ten raz „w łaskawości swoiey na zganieniu tego nierozważnego kroku poprzestaie.“
w Petersburgu dnia Marca 1827.
(podpisano) Stefan Hr. GRABOWSKI.
Za zgodność z Oryginałem:
Radca Sekretarz Stanu, Generał Dywizyi, (podpisano) Kossecki.
w szczególności przesłać zalecono:
3)    PP.    Mączyńskiemu Stefanowi z Lutomirska.
5)    —    Biernackiemu Jozefowi Gabryelowi z Klonowa.
6)    —    Grabowskiemu Felixowi z Strachanowa.
7)    —    Jezierskiemu Anastazemu z Góry.
8)    —    Karśnickicmu Augustynowi z Chorzewa.   
9)    —    Gątkiewiczowi Tomaszowi z Kwaskowa.
10)    —    Grodzickiemu Filipowi z Gruszczyc.
14)    —       Parczewskiemu Józefowi z Włynia.
15)    —    Ordędze Józefowi z Cieni.
17)     —       Grodzickiemu Tadeuszowi z Wrzący.
21)    —    Jłowieckiemu Marcinowi z Trzebin.
23)    —    Biernackiemu Stanisławowi z Sikucina.
27)    —    Rejczyńskiemu Józefowi z Naramic.
29)    —       Bartochowskiemu Kazimierzowi z Skomlina.
30)     —       Kobierzyckiemu Łukaszowi z Wielkiey Dąbrowy.
34)    —       Trepka Leopoldowi z Brzykowa.
37)    —    Kiedrowskiemu Mikołajowi z Zawadek.
38)    —    Kaczkowskiemu Stanisławowi z Choynego.
39)    —       Łączkowskiemu Antoniemu z Rembieszowa.
40)     —       Madalińskiemu Emanuelowi z Osiakowa.
41)    —    Wituskiemu Michałowi z Małynia.
45)    —    Rabczewskiemu Karolowi z Sądziejewic.
47)    —    Siemiątkowskiemu Jgnacemu z Kalinowy.
49)    —    Trepka Augustowi z Wrońska.
50)     —       Siemiątkowskiemu Józefowi z Biskupic.
51)     —       Wituskiemu Felixowi z Jeżewa.
52)     —    Sucheckiemu Wincentemu z Grabi.
53)    —    Morawskiemu Teofilowi z Mikołajewic    P.    K. gm warta
55)    —    Milewskiemu Kajetanowi z Borzewicka. gm. podd
56)    —    Jabłkowskiemu Jgnacemu z Cielców.
60)    —    Walewskiemu Napoleonowi z Świerczyn.
63)    —    Bieleckiemu Józefowi z Kozub.
64)    —    Tarnowskiemu Antoniemu z Bukowca.
65)    —    Złotnickiemu z Zdońskiey Woli.
66)    —    Parczewskiemu Stanisławowi z Dąbrówki.dąbrówka sier
71)    —    Domaniewskiemu Janowi z Zborowa.
72)    —    Zbijewskiemu Franciszkowi z Jesionny.
73)    —    Załuskowskiemu Franciszkowi z Jesionny.
74)    —    Rozrazewskiemu Nepomucenowi Janowi z Ruszkowa.
76)    —    Ankwiczowi Romanowi Hr. z Zakrzewa.
81)    —       Krobanowskiemu Mikołajowi z Swirzyna.
83)    —    Sulimierskiemu Felixowi z Brzesk.
84)     —       Klichowskiemu Rafałowi z Grabia.
85)    —    Mniewskiemu A. z Włynia.
87)    —    Podczaskiemu Dyonizemu z Brzesk.
88)    —    Taczanowskiemu Emanuelowi z Rudy.
89)    —    Potworowskiemu Ferdynandowi z Luboli.
92)    —    Byszewskiemu Kalixtowi z Sokołowa.gm sieradz
96)     —       Gołębowskiemu Nepom. z Sadokrzyc.
97)     —       Błeszyńskiemu Erazmowi z Zelisławia.
98)    —    Taczanowskiemu Leonowi z Olewina.
99)    —       Tyminieckiemu Wincentemu z Prażmowa.
101)    —    Borzysławskiemu Aloizemu z Grzymaczewa.
102)    —    Kosseckiemu Dominikowi z Woycinka.
103)    —    Niemojowskiemu Teodorowi z Chwalęcic.
104)    —    Wierzchleyskiemu Bogumiłowi z Wierzchlasa.
105)    —    Gurowskiemu Adamowi Hr. z Piorunowa.
Za zgodność na proźbie:
Radca Sekretarz Stanu, Generał Dywizyi, (podp.)    Kossecki.
do wiadomości publiczney Radca Stanu Prezes  przez Dziennik Woiewódzki podaie.
w Kaliszu dnia 14. Kwietnia 1827 r.
PIWNICKI.
Sekretarz Generalny, Welinowicz, Z.

Dziennik Urzędowy Woiewodztwa Kaliskiego 1827 nr 22

OBWIESZCZENIE.
Podaie do publiczney wiadomości, iż stosownie do Uchwały Wierzycieli Massy Konkursowey Kajetana Milewskiego z dnia 26. Kwietnia r. b. dobra Borzewisko z wszelkiemi przyległościami, w Powiecie Wartskim, Woiewództwie Kaliskiem położone, a do teyże Massy należące, będą przez publiczną licytacyą w dniu 23cim Czerwca r. b. o godzinie 3. po południu przed W. Jgnacym Główczewskim, Rejentem K. Z. Woiewództwa Kaliskiego, w Kaliszu w Kancellaryi Ziemiańskiey w Pałacu Sądowym przy ulicy Józefina odbydź się maiącą, w trzech-letnią dzierżawną possessyą, z dniem 24. Czerwca r. b. 1827 poczynaiącą się, wypuszczone.
Warunki do tey licytacyi przeyrzane bydź mogą każdego czasu u podpisanego lub u W. Główczewskiego, Rejenta. — Dzierżawa z tych Dóbr rocznie po złtp. 6550 opłacaną bywała przez ostatnie trzy lata.
Chęć licytowania maiących te dobra zaprasza się.
w Kaliszu dnia 22. Maia 1827 r.
Felix Więckowski,
Patron, Kurator Massy Milewskiego.

Gazeta Warszawska 1827 nr 141

O nadzwyczayney burzy wydarzoney w Obwodzie Sieradzkim, o którey w wczorayszey Gazecie wspomnieliśmy, takie są dokładnieysze wiadomości:
W Obwodzie Sieradzkim dnia 13 b. m. między godziną 7 a 8 wieczorem w kierunku od zachodu ku wschodowi przechodziła nadzwyczayna burza z ulewnym deszczem i gradem wielkości orzechów Włoskich. — Szkody w samem mieście Sieradzu i okolicach zrządzone były następujące:
Grad zniszczył zupełnie zasiewy, powyibiiał w mieście wszystkie okna od strony zachodniey będące, między innemi w fabryce sukienney Harrera szyb 511, w mieszkaniu Kommissarza Obwodowego szyb 56. — Woda wszędzie wezbrawszy, pozrywała groble i mosty. —Wicher obalił we wsi Woźnikach trzy stodoły dworskie, obory, staynie, gorzelnią; suszarnią; szkoda ma wynosić do 30,000 zł: Pol. — W teyże wsi nadto 12 domów włościańskich 15 stodół, 10 staien i obor, zgoła cała wieś prawie iest zniszczona.
Na Wóytostwie pod Sieradzem zruynował oborę.— We wsi Boleniu stodołę dworską i 7 włościańskich. We wsi Wola Męcka wszystkie zabudowania dworskie i owczarnią, przyczem 1200 sztuk owiec zabitych zostało. Burza ta trwała do godziny 10tey wieczorem.
Tegoż samego dnia, taż sama burza w Obwodzie Kaliskim w okolicach miasta Warty i Unieiowa, podobnież nadzwyczayne zrządziła szkody, a mianowicie: w territorium miasta Warty i Unieiowa, tudzież we wsiach Zagórki, Lubolla, dobrach Rudniki i Lipnice, we wsi Borzewisko, Piekary, Niemysłowie, Xiężey Wólce, Lubiszewicach, Xiężych młynach, Woli Przedmieyskiey, Szarowie Xiężym, Kościelnicy, Ostrowsku, Człopach, Spicimierzu, Kolonii Brzeziny, Ubysławiec i Zielinic, grad zniszczył zasiewy oziminy, iarzyny i ogrodowizny; łąki i ogrody, iako też pola w nizinach położone, z powodu gwałtownie z mieysc wyższych spływaiącey wody, ziemią i piaskiem zasypane zostały. — Wiatr wiele drzew w lasach i ogrodach owcowych zniszczył.

Gazeta Warszawska 1827 nr 172

W dniu 7 b. m. w Obwodzie Kaliskim wsi Borzewiskach, piorun zabił 19stoletnią kobietę Rozynę Golkową, a w dniu 26 Maia, zabił w mieście Częstochowie nieiakiego Jana Maierskiego.  
 
Dziennik Urzędowy Woiewodztwa Kaliskiego 1830 nr 19

Podaie do publiczney wiadomości iż dobra Borzewisko z przyległościami, leżące w Pcie Warstkim a należące do massy konkursowey Kaietana Milewskiego, wypuszczone będą w trzechletnią dzierżawę, to iest: od Sgo. Jana 1830. do Sgo. Jana 1833 r. przez publiczną licytacyą, a to w dniu 19. Czerwca r. b. z rana o godzinie 10 przed W. Białobrzeskim Rejentem Ptu Kaliskiego w mieście Kaliszu w
 Biorze tegoż Rejenta odbyć się mianą, na który to termin chęć miących dzierżawienia tych dobr zaprasza się. Warunki dzierżawne przejrzane bydź mogą w każdym czasie, tak u podpisanego Kuratora iako i w Biórze W. Rejenta Białobrzeskiego. Dobra Borzewisko przynosiły dzierżawy przez ostatnie trzy lata do 1830 r. rocznie po 6,700. złtp. Kalisz dnia 29. Kwietnia 1830 r.
Felix Więckowski Kurator massy Milewskiego. 

Dziennik Urzędowy Woiewodztwa Kaliskiego 1833 nr 11 

OBWIESZCZENIE.
Kommissarz Obwodu Kaliskiego.
Zdnia 24 na 25 m. z. r. b. skradziono w wsi Borżewisko włościanowi klacz maści karey, lat 10 maiącą wzrostu miernego, która niewidzi na lewe oko, na czole grzywa wystrzyżona, wzywam przeto władze Administracyine, aby raczyły zwrócić uwagę swą na te kradzież, a wrazie spostrzeżenia takiey klaczy Woyta Gminy Borżewisko zawiadomili, sprawcę zaś kradzieży, gdyby był przytrzymany odesłać zechcą do naybliższego Sądu.
Kalisz dnia 2 Marca 1833 r.
Szmidecki.

Dziennik Powszechny 1833 nr 130

Podpisany Kurator massy konkursowey Kaietana Milewskiego, podaie do publiczney wiadomości, iż w dniu 3 Czerwca r. b. o godzinie 3 po południu, przed W. Białobrzeskim Reientem Powiatu Kaliskiego, w kancellaryi tegoż, w domu Nr. 55 przy ulicy Warszawskiey w Kaliszu utrzymywaney, odbędzie się przez licytacyą publiczną wydzierzawienie na lat 3 od S. Jana r. b. poczynaiąc, dóbr Borzewiska z przyległościami, w Powiecie Wartskim Obwodzie Kaliskim sytuowanych, a do massy Kaietana Milewskiego należących; warunki wydzierzawienia są do przeyrzenia tak u wyż powołanego Reienta, iakoteż w kancellaryi podpisanego. Przytem iako Kurator massy Milewskiego, wzywam wszystkich wierzycieli w massie tey interessowanych, aby się w dniu 4 Czerwca r. b. o godzinie 3 popołudniu bądź osobiscie, bądź przez legalnych pełnomocników w sali audyencyonalney Trybunału Kaliskiego przed W. Jankowskim Sędzią Trybunału, Referentem massy lub iego zastępcą stawili, a to celem narad i postanowień w przedmiotach massy dotyczących. Kalisz dnia 27 Kwietnia 1833 roku. Miklaszewski patron Tryb.


Dziennik Powszechny 1836 nr 117

Podpisany Kurator massy konkursowej Kajetana Milewskiego, w Trybunale Kaliskim agitującej się, podaje do publicznej wiadomości, iż w dniu 29 Maja (10 Czerwca) r. b., 1836 o godz. 10 z rana, w Kaliszu, w pałacu sądowym, w sali audyencyonalnej Trybunału Cywilnego Wdztwa Kaliskiego, Wydziału II, odbędzie się ostateczne przysądzenie dóbr Borzewisko z przyległościami, w Powiecie Wartskim sytuowanych, do massy Milewskiego należących. Sprzedaż zaczynać się będzie na zasadzie zapadłych ostatecznych wyroków, od summy 266,953 złp. 20gr. w gotowiznie.Vadium w ilości 6000 złp. w gotowiznie, lub w listach zastawnych, złożonem być musi na ręce Kuratora. Dalsze warunki są do przejrzenia tak u podpisanego, jako-teź w Kancellaryi Pisarza Trybunału. Ogłaszam przytem, iż w razie, gdyby z jakiegokolwiekbądź powodu sprzedaż w dniu wyż wyrażonym, ostatecznie do skutku nie doszło, wówczas wydzierżawienie dóbr tych od Sgo Jana r.b., na lat trzy nastąpi w dniu następnym, to jest: 30 Maja (11 Czerwca) r.b., o godzinie 3 po południu, przed Wnym Józefem Białobrzeskim, Rejentem Kancellaryi Wdztwa Kaliskiego w Kaliszu, w pałacu sądowym, w Kancellaryi tegoż, pod warunkami, które tak u tegoż Rejenta, jako i u podpisanego przejrzane być mogą, z nadmienieniem, iz vadium do wydzierżawienia na 3000 złp. w gotowiznie oznaczone, zostało. Kalisz dnia 4/16 Marca 1836 toku. Patron Trybunału Kaliskiego, Miklaszewski.

Gazeta Rządowa Królestwa Polskiego 1838 nr 226

Rejent Kancellaryi Ziemiańskiej Gubernii Kaliskiej.
Ogłasza się wiadomość otwarcia spadku po Konstantym Rekowskim na dniu 28 sierpnia 1837 r. zmarłym, celem zgłoszenia się osób prawo do spadku mających, a mianowicie co do tytułu własności dóbr Borzewiska w powiecie Wartskim położonych, tudzież co do summ w dziale IV pod Nrami 3, 4 i 5 na tychże dobrach Borzewiska wpisanych, z wyznaczeniem półrocznego terminu na dzień 6 (18) stycznia 1839 r. godzinę 9 z rana tu do kancellaryi podpisanego Rejenta.
Kalisz dnia 23 czerwca (5 lipca) 1838 r.  
Mikołaj Basiński.

Dziennik Urzędowy Gubernii Kaliskiej 1839 nr 25

Pisarz Trybunału Cywilnego Pierwszej Jnstancyi Gubernij Kaliskiej.
Podaie do publiczney wiadomości, iż dobra ziemskie Borzewisko z przyległościami, składaiące się z wsi folwarczney i zarobney Borzewisko, z kolonii Leśnik, Dezerta Zaspy, i osady Konstantynów w Powiecie Wartckim Obwodzie i Gubernii Kaliskiey, w Gminie Borzewisko położone, ze wszystkiemi przyległościami, użytkami i dochodami, dawniey śp. Konstan­ tego Rekowskiego a teraz SSrów Jego iako to: a) Elżbiety z Kręskich Rekowskiey po śp. Konstantym Rekowskim pozostałey wdowy iako ma­ tki i naturalney Opiekunki nieletnich swych dzieci to iest: Konstantego i Elżbiety rodzeństwa Rekowskich w wsi Żydowie Powiecie Kaliskim mieszkaiącey, i zamieszkanie prawne obrane maiącey, b) Napoleona Re­ kowskiego doletniego w wsi Siewieruszkach małych Powiecie Wartckim. c) Dezyderyi z Rekowskich Pągowskiey, Piotra Pągowskiego małżonki w wsi Mileiewie Powiecie Wartckim. d) Artaxerxesa Rekowskiego w wsi Rudniczysku. e) Stefanii z Rekowskich Józefa Wężyk małżonki w wsi Rogaszycach obydwóch w Powiecie Ostrzeszowskim W. X. Poznańskim mieszkaiących, a zamieszkanie prawne co do tego interessu tu w Kaliszu u Wgo Alexandra Kiedrzyńskiego Adjunkta Dyrekcyi Szczegółowey obrane maiących, dziedziczne. Aktem tradycyinym nieruchomości przez Komornika Trybunału Józefa Sikorskiego na gruncie tychże dóbr w dniach 24 i 25 Stycznia (5 i 6 Lutego) r. b. 1839 sporządzonym, na rzecz Jana Nepomucena Siemieńskiego dziedzica dóbr Zytnego, i tamże w Zytnym Powiecie Radomskim mieszkającego, a zamieszkanie zaś prawne u Wgo Xawerego Wołowskiego Patrona Trybunału Kaliskiego w Kalisza zamie­ szkałego obrane maiącego, za którego w interessie tym pomieniony Patron Xawery Wołowski stawać i kroki prawne czynić będzie na przymuszone wywłaszczenie zaięte zostały.
Akt zaięcia wyż z daty powołany w dwóch kopiach W. Mikołaiowi Gołembowskiemu iako Wóitowi Gminy Borzewiskar i iako dozorcy, w trzeciey kopii Pisarzowi Sądu Pokoiu Powiatu Wartckiego w dniu 28 Stycznia (9 Lutego) r. b., w pięciu kopiach SS. Rekowskim powyżey z Jmion Nazwisk i zamieszkania wymienionym, tudzież kopią Fellixowi Grabowskiemu iako przydanemu podopiekonowi nieletnim Rekowskim w dniach 2/14, 3/15 i 6/18 Marca r. b. 1839 doręczony, następnie w Kancellaryi Ziemiańskiey Gubernii Kaliskiey w dniu 3/15 Kwietnia r. b do właściwey księgi wieczystey dóbr Borzewiska podany, zaś do księgi zaregestrowań w Kancellaryi Trybunału Cywilnego Gubernii Kaliskiey w dn. 13/25 Kwietnia r. b. wpisany i zaregestrowany został.
Dobra te są łączne i składaią iednę Gminę pod nazwiskiem Gmi­ na Borzewiska, odległe są od miast Unieiowa mile 1, Dobry mile 1, Podębic mile 1 i pół, Powiatowego Warty mil 3, Gubernialnego Kalisza mil 7.
Rozległość dóbr tych uważaiąc sposobem przybliżonym których gatunek ziemi należy do 1, 2, 3 i 4 klassy iest następuiąca:
a) gruntu ornego do folwarku Borzewisko należącego około, Morg. 907 pk. 94.
b) Ogrodu z sadem przy dworze będącym, Morg. 15 pk. 118.
c) Łąk i pastwisk, Morg. 488 pk. 98.
d) Gruntu w Konstantynowie do Probostwa fundować się maiącego należącego, Morg. 46 pk. e) Ogrodów, Morg. 7 pk. 15.
f) Mieysce na cegielnią przeznaczone, pk. 120.
g) Grunta orne na kolonii Leśnik, Morg. 045 pk. 80.
h) Grunta włościańskie w Borzewisku, Morg. 589 pk. 117.
i) Łąk włościańskich w Borzewisku, Morg. 31 pk. 170.
k) Ogrodów w Konstantynowie, Morg. 32 pk. 11.
l) Lasów w Konstantynowie, Morg. 2124 pk. 4.
ł)Place pod zabudowaniami dworskiemi, Morg. 4 pk. 70.
m) Place pod zabudowaniami włościan, Morg. 18 pk. 138.
n) Wody drogi i nieużytki, Morg. 13 pk. 125.
Razem Morg 5224, pk. 146
Wyraźniey morgów pięć tysięcy dwieście dwadzieścia cztery prętów kwadratowych 146 czyli około hub 177 morgów 14 prętów kwadra­ towych 145 miary magdeburgskiey.
W dobrach tych znayduie się włościan mianowicie w Borze­ wisku.
Pułrolników 9 każden z nich w tydzień odrabiaią pańskiego po dni 4 bydłem i dni 2 ręczno, po 6 tłuk w żniwa odrabiaią, daią po 3 ka­ płony i po 40 iay, chmielu korzec 1, przędzie sztukę 1, maią inwenta­ rze i narzędzia do gospodarstwa potrzebne ze dworu dane.
Zagrodników 5 z tych 2ch robią w tydzień bydłem dni 3 a rę­ czno dzień 1, trzech zaś dni dwa także bydłem i dzień, ieden ręczno, powinności daniny również odbywaią i dworski inwentarz maią iak iest w protokule zaięcia umieszczone.
Komorników robiących w tydzień po dni dwa iest 23, i w żniwa po 4 tłuki każden odbywa. Komornic iest 5 które w tydzień dzień ieden każda odrabia, i inne powinności odprawiaią.
Czynszowników niestałych w dobrach zaiętych Borzewisko iest 28 którzy rocznie opłacaią czynszu z ról i pomieszkań sobie nadanych od dworu razem złp. 1144, oprócz tego młynarz Fidler obowiązany iest ieszcze mlewo dworowi bez brania miarki uskuteczniać.
Okupników czyli kolonistów na kolonii Leśnik i Zaspy, którzy są do gotowych i stałych opłat z obowiązani iest 27, to iest: Jan Kuiat, Bogusław Dembowski, August Sztuff, Jan Peglau, Ferdynand Peglau, Ludwik Hofman, Dorota Hofman, Ernest Szwant, Gotfryd Bigiel, Fryde­ ryk Duszyński, Adams Karol, Gotfryd Adams, Wilhelm Peglau, Lota Wockowa, Fryderyk Dyko, Daniel Müller, Jan Szwant, Michał Hein, Jan Greger, Marcin Hein, Fryderyk Szwant, Alfred Gołka, Jan Dembowski, Krysztof Dembowski, Dawid Don, Gotlib Tepper, Gotlib Golke, z tych 13 płaci każdy czynszu rocznie na ś. Marcin po złp. 34 gr. 15, po 1 gęsi daie, po 10 iay, i robią ręczno po dni 3 1/4, orze pół morgi ro­li dworowi, dziesięciu zaś po złp. 69 rocznie, po dwie gęsi, 20 iay, od­ rabia dni 6 i pół i orze iedne morgę roli. Dwóch zaś płacą czynszu razem złp. 103 gr. 15, daią 3 gęsi, 30 iay, 9 dni odrabiaią i półtory morgi orzą, trzech zaś ostatnich płacą razem czynszu rocznie złp. 138, daią 4 gęsi, iay 40, odrabiaią dni 13 ręczno w rok i dwie morgi gruntu orzą, a zatem stały czynsz wynosi rocznie złp. 1311 maią swoie własne domy.
Dobra te zostaią nateraz w dzierzawnym posiadaniu Wgo Mikołaia Gołembowskiego a to za opłatą czynszu rocznie złp. 13000 które poddzierzawił na lat 3 od wyrabiaiącego sprzedaż Jana Nepomucena Siemieńskiego, któremu dzierzawa w roku 1841 kończy się.
O stanie dóbr zaiętych, można się przekonać z protokułu zaięcia tak u Wgo Xawerego Wołowskiego Patrona Trybunału iak i u podpisanego Pisarza Trybunału.
Sprzedaż dóbr w mowie będących z wszystkiemi przyległościami i porządkami gruntowemi w akcie zaięcia wyszczególnionemi odbywać się będzie na Audyencyi Publiczney Trybunału Cywilnego Iey Jnstancyi Gubernii Kaliskiey w Kaliszu w Pałacu Sądowym przy ulicy Józefina sy­tuowanym posiedzenia swe odbywaiącego, do czego warunki sprzedaży każdy z interessentów w Biórze podpisanego Pisarza Trybunału i u popieraiącego sprzedaż Patrona Wgo Xawerego Wołowskiego, w każdym czasie przeyżeć można.
Pierwsze ogłoszenie warunków licytacyi i przedaży tychże dóbr na Audyencyi wspomnionego Trybunału w dniu 30 Maia (11 Czerwca) r. b. o godzinie 10tey z rana nastąpi.
Kalisz dnia 13/25 Kwietnia 1839 roku.

Franciszek Salezy Wołowski.

Gazeta Rządowa Królestwa Polskiego 1843 nr 103

(Ν. D. 2172) Rejent Kancellaryi Ziemiańskiej Gubernii Kaliskiej.
Ogłasza się wiadomość otwarcia spadków:  
3. po Gabryelu Karpińskim co do summ: (…) c, złp. 3300 ad Nr. 76 lit: e, na dobrach Bronowie; d, złp. 3227 ad 3 a, b, lit: c, i ad 4. na dobrach Borzewisku;
(…) z wyznaczeniem półrocznego terminu na dzień 13 (25) Listopada 1843 r. godzinę 10-tą z rana tu w Kaliszu w mej Kancellaryi, do stawienia się osób interessowanych pod prekluzyą.
Kalisz d. 22 Kwietnia (4 Maja) 1843 r.
Mikołaj Basiński.

Gazeta Rządowa Królestwa Polskiego 1847 nr 191

(N. D. 4456) Rejent Kancellaryi Ziemiańskiej Gubernii Warszawskiej w Kaliszu.
Ogłasza toczące się postępowania spadkowe:
1. Po Elżbiecie Rekowskiej d. 1 Lipca 1845 r. zmarłej, jako współwłaścicielce dóbr Borzewiska z przyległościami z Okręgu Wartskiego i współwłaścicielce summ rs. 16,200, rs. 9900, rs. 7500, na tychże dobrach zahypotekowanych, oraz właścicielce summy rs. 1500 na piewszej z tych summ subintabulowanej.
Do ukończenia tych postępowań spadkowych termin na dzień 19 (31) Marca 1848 r. w Kaliszu w Kancellaryi Ziemiańskiej przed podpisanym Rejentem się wyznacza.
w Kaliszu dnia 8 (20) Sierpnia 1847 r.
Nepomucen Wojciechowski.

Gazeta Rządowa Królestwa Polskiego 1848 nr 147

(N. D. 3240) Sąd Policyi Prostej Okręgu Wartskiego.
Ogłaszając że w dniu 2 (14)Maja r. b. w obrębie wsi Borzewisko w boru o podal drogi do wsi Dominikowic prowadzącej, dostrzeżone zostały zwłoki dziecka płci żeńskiéj, wieku około lat 6 mającego, nieznajomego ciała wycieńczonego, szczupłéj budowy, twarzy ściągłéj, nosa, ust, czoła miernych, oczu niebieskich, włosów jasno-bląd: ubrane w sukienke niebieską płócienną w kratkę, koszulkę zwyczajną, czapeczke z płótna niebieskiego, bez trzewików. Wzywa każdego posiadającego wiadomości, o nazwisku pochodzeniu i przyczynie śmierci tegoż dziecka, aby takową najbliższemu Sądowi udzielić zechciał.
Warta dnia 19 (31) Maja 1848 roku.
Podsędek Grzybowski.

Warszawska Gazeta Policyjna 1850 nr 126

Ważniejsze zdarzeniu zaszłe w Królestwie.
W dniu 21 z. m. w gm. Borzewisko pow. Kaliskim, Antoni Cnotalski fornal dworski, przez konia tak silnie uderzony został, iż w pół godziny pomimo udzielonej mu pomocy, życie zakończył.

Gazeta Rządowa Królestwa Polskiego 1856 nr 287

(N. D. 7031) Pisarz Kancellaryi Ziemiańskiej Gubernii Warszawskiej w Kaliszu.
Po śmierci:
4. Albertyny z Biernackich Saganowskiej, co do summy rs. 2700 pod N. 19 wykazu dóbr Borzewisko z Ogu Wartskiego;
(...)Otworzyły spadki, do regulacyi których wyznacza się termin prekluzyjny przedemnie Pisarza na dzień 18 (30) Czerwca 1857 r.
Kalisz d. 8 (20) Grudnia 1856 r.
J. N. Zengteller.

Roczniki Gospodarstwa Krajowego 1859 tom 36 zeszyt 2

W okręgu Radziejowskim przy burzach i ulewach trwających prawie nieprzerwanie od 15 do 22 Czerwca, grady w 13-tu wsiach i jednem mieście, porobiły spustoszenia w zasiewach i ogrodach, a w niektórych miejscach pioruny pozapalały budowle i zabiły kilku ludzi. W okręgu Wartskim osadnicy czynszowi w Borzewisku na 12 włókach wszystko zboże stracili.

Gazeta Rządowa Królestwa Polskiego 1860 nr 108

(N. D. 2515) Komornik przy Trybunale Cywilnym w Kaliszu.
Zawiadamia, iż dobra Borzewisko z fowarkiem tegoż nazwiska, osady Konstantynów, kolonii Leśnik i kolonii Zaspy, kolonii Borzewisko, kolonii Izabella, kolonii Dzierzążna i kolonii Paulina, z wszelkiemi użytkami i zabudowaniami, położone w Ogu Wartskim, P-cie Kaliskim Gubernii Warszawskiej wydzierżawione będą przez publiczną licytacyą na lat trzy po sobie idące, poczynać się mające od d. 12 (24) Czerwca r. b. Termin do wydzierżawienia oznaczony został na d. 16 (28) Czerwca 1860 r. godzinę 10 z rana, w Kancellaryi Rejenta Ogu Wartskiego Andrzeja Szelążek w mieście Okręgowem Warcie mieszkającego, przez tegoż odbyć mające wydzierżawienie, przez publiczną licytacyą. Dobra te rocznej dzierżawy opłacać mogą rs. 1560,
Kalisz dnia 12 (24) Kwietnia 1860 r.
Fr. Rowecki.

Gazeta Rządowa Królestwa Polskiego 1861 nr 25

(N. D. 173) Rejent Kancellaryi Ziemiańskiej Gubernii Warszawskiej w Kaliszu.
Po śmierci Jana Kobyłeckiego, wierzyciela summ: a) rs. 6000 pod N. 15, b) rs. 1500 pod N. 21 na dobrach Borzewisko, do których jest przywiązane prawo zastawu w dz. III. pod N. 8 wykazu tychże dóbr zapisane, (…) d) rs. 450 na dobrach Bronówek lit. A. pod N. 16 z warunkiem w dz. III. pod N. 14 mieszczącym się, wszystkich z procentem w dziale IV. wykazów rzeczonych dóbr z Ogu Wartskiego hypotekowanych, (…) otworzył się spadek, do uregulowania którego termin przed podpisanym Rejentem w Kaliszu na dz. 12 (24) Maja r. 1861 wyznaczony został.
Kalisz d. 12 (24) Października 1860 r.
Józef Białobrzeski.

Dziennik Warszawski 1867 nr 63

(N. D. 1498). Rejent Kancelarji Ziemiańskiej przy Trybunale Cywilnym w Kaliszu.
Zawiadamia, iż toczy się postępowanie spadkowe:  
5. po Andrzeju Szelążek jako właścicielu sum rs. 1,500 pod N. 20 i rs. 900 pod Nr. 19 na dobrach Suchorzynie, poprzednio w Okręgu Szadkowskim, teraz w Powiecie Sieradzkim położonych, w dziale IV wykazu lokowanych, a subintabulowanych także na kapitale pod Nr. 16b działu IV na tychże dobrach ubezpieczonym, z których to dwóch sum, suma rs. 900 ubezpieczoną jest jeszcze na prawie wieczystej dzierżawy realności w dobrach Borzewisku P-ie Sieradzkim położonej, w dziale III wykazu tychże dóbr pod Nr. 5 ad 7 zapisanem;
(…) tudzież że do uregulowania wszystkich tych spadków termin na dzień 18 (30) Września 1867 r. w mej Kancelarji urzędowej w mieście Kaliszu oznaczony został.
Kalisz d. 22 Lutego (6 Marca) 1867 r.
Edward Milewski.

Kaliszanin 1872 nr 15

W powiecie Turekskim do sprzedania
Majątek Borzewisko

rozległy włók 20 w tem łąk 5 włók. To wszy­stko można nabyć za pszystępną cenę i ułatwio­ną wypłatą, z przyczyny, że właściciel zwija zu­pełnie gospodarstwo. O bliższych szczegółach na miejscu lub w Sieradzu w domu nr 510. 

Dziennik Warszawski 1875 nr 72

N. D. 1593. Sąd Policji Poprawczej w Kaliszu. Zapozywa niniejszym Abrahama Szwigiel żyda ze wsi Borzewisko gminy Niewiesz powiatu Turekskiego, obecnie z miejsca pobytu niewiadomego, aby się w przeciągu dni 30 stawił w Sądzie naszym dla wysłuchania wyroku w sprawie własnej, w przeciwnym razie podług prawa postąpionem będzie.
Kalisz d 11 (23) Marca l875 r.
Gazeta Kaliska 1905 nr 37

Zabójstwa. W grudniu r. z. we wsi Borzewisko, pow. tureckiego, zmarli w skutek otrucia 11-letni Stanisław Cichocki i 19 letni Witaszczyk, którzy służyli u włościanki Anny Miłosz, podejrzanej o otrucie zmarłych.

Zorza (Przegląd Polski) 1906 nr 10

WYBORY DO DUMY.
W tygodniu ubiegłym i bieżycym w fabrykach w Warszawie i w gub. warszawskiej wyznaczone zostały wybory pełnomocników od robotników. Ogół robotników guberni warszawskiej (prócz Warszawy) w 65 fabrykach stanowi liczbę 29,284 osoby, oraz pól trzecia tysiąca robotników kolejowych. Mieli oni razem wybrać 87-u pełnomocników. Jednakże do wyborów nigdzie nie doszło. W warsztatach kolei Nadwiślańskich i Wiedeńskiej, robotnicy również do wyborów nie przystąpili. W samej Warszawie na 114 fabryk robotnicy wybrali tylko z czterech. (...)
W POWIATACH:
W gub. kaliskiej.
W pow. tureckim, gub. kaliskiej, wybrani zostali na pełnomocników z mniejszej własności do powiatu:
(...) w gm. Goszczanów-Walenty Waliś z Janówka i Tomasz Filipczak z Sulmowa, w gm. Zelgoszcz-Walenty Szewczyk ze Świnic i Andrzej Maciejewski z Chwalborzyc, w gm. Biernacice-Józef Mizera z Czekaja i Walenty Papierkowski z Konopnicy; w gm. Ostrów Warcki Józef Sobczak z Czerniakowa i Andrzej Swierczyński ze Strachowic, w gm. Niewiesz-Antoni Miłosz z Borzewiska i Wawrzyniec Binkowski z Łęgu, w gm. Przytki-Walenty Krakowiak z Proboszczowic i Walenty Kowalczyk z Cielc; w gm. Niemysłów-Władysław Mejer z Siedlątkowa i Michał Piaseczny z Niemysłowa, (...).


Gazeta Kaliska 1906 nr 260

Wypadki śmierci. We wsi Borzewisko, w pow. tureckim. włościanin Franciszek Andrzejczak, jadąc w stanie nietrzeźwym do domu, spadł z wozu i wskutek otrzymanych obrażeń ciała wkrótce zmarł.

Obwieszczenia Publiczne 1918 nr 11


Obwieszczenie.
Rejent przy wydziale hipotecznym Królewsko-Polskiego sądu okręgowego w Kaliszu Józef Dzierzbicki ogłasza, iż otwarte zostały postępowania spadkowe po zmarłych:
8) A ntonim Woźniaku, współwłaścicielu 8 morgów i 1 mor. ze składu dóbr Borzewiska, pow. Tureckiego.
Termin zamknięcia postępowań spadkowych wyznacza się na 13 sierpnia 1918 roku, w kancelarji rejenta Józefa D zierzbickiego w Kaliszu.
Rejent:

J. Dzierzbicki.

Zorza 1920 nr 34

W obronie Ojczyzny.
Księża na froncie
J. E. ks. arcybiskup warszawski, pragnąc aby młodzież duchowna seminaryjna według sił i warunków stanu brała udział w niesieniu pomocy żołnierzowi naszemu, polecił alumnom seminarjum warszawskiego już to, towarzysząc kapłanom, dyżurującym na dworcach, podczas przewożenia chorych i rannych, pomagać przy przenoszeniu tychże, albo eksportować zwłoki zmarłych żołnierzy i pomagać przy kopaniu dla nich grobów, wreszcie uczestniczyć, o ile siły pozwolą, przy kopaniu okopów, by pracą swoją oraz przykładem zachęcali do gorliwości i wytrwania innych.
W dalszym ciągu otrzymujemy szereg sprawozdań z wieców odbytych w różnych miejscowościach, z których możemy wywnioskować, że lud nasz nie śpi, zdaje sobie sprawę z obecnej sytuacji i stara się wszelkiemi siłami służyć pomocą zagrożonej Ojczyźnie. Tak np. w parafji Skęczniew z. Kaliskiej, złożono na Pożyczkę Odrodzenia około 200 tysięcy marek. Opodatkowano się na rzecz żołnierza polskiego. W Drużbinie pow. sieradzkiego również postanowiono popierać Pożyczkę Odrodzenia, Czerwony Krzyż i Straż Bezpieczeństwa. Urządzono tam na rzecz żołnierza polskiego kwiatek i przedstawienie, które odegrały dzieci z parafji Niemysłów i które dało 6 tysięcy mk. dochodu. Wieś Bożowiczko par. Niemysłów, złożyła na ten sam cel 20 tys. mk.
(…) Podobne wiece odbyły się w Złoczowie, Godynicach, Klonowej, Sieradzu, Sloczu, Bliżanowe, Brudzewie, Pamięcinie, Rychnewie, Piątku, Tłokini, Opatówku, Stawnie, Dobrcu, Błaszkach, Godzieszach, Kapku.


Gazeta Świąteczna 1920 nr 2065

Z nad rzeki Warty. Donoszą nam o ofiarności mieszkańców okolic położonych po obu stronach rzeki Warty pomiędzy Dobrą a Poddębicami. W parafji Skęczniewskiej w tamtych stronach złożono na pożyczkę państwową polską około 200 tysięcy marek, a prócz tego gospodarze opodatkowali się, aby złożyć spólną ofiarę na żołnierzy polskich. Jedna tylko wieś Borzewisko w sąsiedniej parafji Niemysłowskiej złożyła na żołnierzy polskich 20 tysięcy marek. We wsi zaś Drużbinie w tejże parafji zebrano na to samo 6 tysięcy marek, do czego przyczyniły się bardzo dzieci, które urządziły na ten cel przy pomocy starszych osób umyślne widowisko teatralne.

Obwieszczenia Publiczne 1922 nr 20

Postępowania spadkowe.
Notariusz przy wydziale hipotecznym sądu okręgowego w Kaliszu, Józef Dzierzbicki, niniejszem obwieszcza, że zostały otwarte postępowania
spadkowe po zmarłych:
9) Feliksie Krakowiaku, właścic. działki gruntu, przestrzeni 27 mórg 292 pręt, zapis. pod Nr. 8-a, w dziale II wykazu hip. dóbr Borzewisko, pow. Tureckiego.
Termin zamknięcia wymienionych wyżej postępowań spadkowych wyznaczony został w kancelarji notarjusza Józefa Dzierzbickiego w Kaliszu na dzień 14 września 1922 r.

Echo Tureckie 1925 nr 40

Ogłoszenia drobne
Walenty Prośniak z Borzewiska gm. Niewiesz roczn 1897 zagubił książeczkę wojskową wydaną przez P.K.U. Kalisz.

Gazeta Świąteczna 1925 nr 2301

Józef Domawicz, zapasowy artylerzysta rossyjski, poszedł na wojnę w r. 1914 i dotychczas nie wrócił. Upraszam o łaskawą wiadomość. Domawiczowa w Bożewisku, p. Niemysłów.

Echo Tureckie 1928 nr 8

Kronika policyjna.
Młodociany zabójca.
Dnia 31 stycznia r.b. o godzinie 9 ej ra­no we wsi Bożewisko, gminy Niewiesz, tu­tejszego powiatu, piętnastoletni Kazimierz Tworek, manipulując nabitą fuzją, spowo­dował wystrzał, skutkiem którego zabił brata swego 13-letniego Piotra. Nabój ugodził chłopca w lewą górną szczękę, kładąc go trupem na miejscu. W chwili wypadku ro­dzice chłopców byli na targu w Poddębicach.

Łódzki Dziennik Urzędowy 1933 nr 18

ROZPORZĄDZENIE WOJEWODY ŁÓDZKIEGO
z dnia 17 sierpnia 1933 r. Nr. SA. II. 12/8/33
o podziale obszaru gmin wiejskich powiatu Tureckiego na gromady.
Po wysłuchaniu opinji rad gminnych i wydziału powiatowego zgodnie z uchwałą Wydziału Wojewódzkiego z dnia 14 sierpnia 1933 r. na podstawie art. 107 ustawy z dnia 23. III. 1933 r. o częściowej zmianie ustroju samorządu terytorjalnego (Dz. U. R. P. Nr. 35, poz. 294) — postanawiam co następuje:
§ 1.
IX. Obszar gminy wiejskiej Niewiesz dzieli się na gromady:
3. Bożewisko, obejmującą wieś Bożewisko.
§ 2.
Wykonanie niniejszego rozporządzenia powierza się Staroście Powiatowemu Tureckiemu.
§ 3.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia go w Łódzkim Dzienniku Wojewódzkim.
Wojewoda:
w z. (—) A. Potocki
Wicewojewoda.

Obwieszczenia Publiczne 1933 nr 54


Sąd okręgowy w Kaliszu, na mocy art. 1777-6 U. P. C., obwieszcza, iż na skutek decyzji sądu z dnia 22 października 1932 r. zostało wdro­żone postępowanie o uznanie za zmarłego Józefa Domowicza, syna Andrzeja i Tekli z Opasów, urodzonego w dniu 24 lutego 1875 roku, we wsi Brody, parafja Dobrów, pow. kolski; wobec czego sąd wzywa go, aby w terminie 6-cio miesięcznym od dnia wydrukowania niniejszego zgłosił się do sądu, gdyż w przeciwnym razie, po upływie tego terminu zostanie przez sąd uznany za zmarłego; wzywa się wszystkich, którzyby wiedzieli o życiu lub śmierci Domowicza, aby o znanych sobie faktach zawiado­mili sąd okręgowy w Kaliszu w powyższym terminie; nadto sąd nadmie­nia, że Józef Domowicz był stałym mieszkańcem wsi Borzewisko, gm. Niewiesz, pow. turecki. (Nr. sprawy I. Z. J. 268/32).

Echo Tureckie 1939 nr 22

Na Dozbrojenie Lotnictwa złożyli.
Gminna Kasa P.O. w Niewieszu 3 obli­gacje PN na 300 zł. z kuponami.
Smigielski Józef z Lipnicy 5 zł.
Walczak Feliks z Lipnicy 5 zł.
Jabłoński Bronisław weksel na 100 rubli.
Płeszaj Walenty z Dominikowic 5 zł.
Gromada Bronów 58.50 zł.
Świderski Bronisław z Bronowa 1/2 ru­bla srebn. 1/2 marki sreb. marki sreb.
Piotrowski Wincenty z Bronowa 1 koro­nę srebn.
Śmigielski Stefan z Lipnicy 5 zł.
Szkoła Karnice 5,90 zł.
Pełczyński Stanisław z Niewiesza 14 monet sreb. po 20 kop. 9 monet sreb. po 15 kop. 7 monet sreb. po 10 kop. 12 monet sreb. po 1 krajca.
Bodlak Wincenty z Konopnicy 1,50 zł.
Galach Antoni z Niewiesza 1 rubel sreb.
Dwornicki Andrzej z Wojciechowa 1 1/2 rubla sreb. i 11 monet sreb. po 20 kop.
Pańczyk Józef z Wojciechowa 1 monetę sreb. 10 kop. i monetę sreb. 15 kop. 2 monety reb. po 1/2 rubla i 1 sreb. markę
Pańczyk Czesław z Wojciechowa 2 1/2 rubla sreb. i 2 monety sreb. po 10 kop.
Zych Józef z Szarowa 5 zł.
Nikołaj Adolf z Leśna 2 zł.
Dąbrowski Wacław z Wilczkowa 5 zł.
Szwandt Florentyna z Pauliny 5 zł.
Hałupnik Józef z Dominikowic 5 zł.
Zagłoba Józef z Dominikowic 2 zł.
Szymański Józef z Dominikowic 2 zł.
Tomczyk Andrzej z Polesia 2 zł.
Andrzejczak Walenty z Polesia 1 zł.
Łukasik Władysław z Lipnicy 2 zł.
Gromada Biernacice 24 zł.
Wojtasik Edward Ułany 4 zł. i kupkę torfu wart. 8 zł.
Paprocki Stefan z Niewiesza 2 zł.
Król Kazimierz Kmdt. Z.S. Pododdz. Ewelinów zebrane przez niego ofiary 4.60 zł.
Skoweranda Andrzej i inni z Borzewiska 6 zł.
Jarszkiewicz Stefan z Borzewiska 2 zł.
Szkopik Antoni z Sempułek 2 zł.
Jaszczur Anna z Niewiesza 10 zł.

Szafarz Wojciech z Lipnicy 5 zł.




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz