-->

piątek, 19 kwietnia 2013

Zapusta Mała

Czajkowski 1783-84 r.
Zapusta Mała, parafia sieradz, dekanat warcki, diecezja gnieźnieńska, województwo sieradzkie, powiat sieradzki, własność: miasto Sieradz.

Tabella miast, wsi, osad Królestwa Polskiego 1827 r.
Zapustka mała, województwo Kaliskie, obwód Sieradzki, powiat Sieradzki, parafia Sieradz, własność prywatna. Ilość domów 12, ludność 63, odległość od miasta obwodowego 1/2.

Słownik Geograficzny:
Zapusta Mała  wś, dwa folw. i os. młyn., pow. sieradzki, gm. Charłupia, par. Sieradz (odl. 3 w.). Posiada sąd gm. okr. I, 26 dm., 149 mk. Browar istniejący tu produkował (około r. 1880) do 100000 garncy piwa. W r. 1827 było 12 dm., 63 mk.

Spis 1925:
Zapusta Mała, wś i folw., pow. sieradzki, gm. Charłupia Mała. Budynki z przeznaczeniem mieszkalne wś 31, folw. 2. Ludność ogółem: wś 234, folw. 47. Mężczyzn wś 106, folw. 21, kobiet wś 128, folw. 26. Ludność wyznania rzymsko-katolickiego wś 234, folw. 42, ewangelickiego folw. 5. Podało narodowość: polską wś 234, folw. 47.

Zapusta Mała, obecnie część miasta Sieradz w gminie Sieradz.

1992 r.

Dziennik Urzędowy Woiewodztwa Kaliskiego 1819 nr 16

OBWIESZCZENIE.
Burmistrz Policy i Miasta Obwodowego Sieradza.
Zawiadomia Szanowną Publiczność, iż w terminach dnia 21., 30. Kwietnia i 4. Ma i a r. b. zawsze o godzinie 9tey zrana w Biorze Burmistrza będzie folwark w wsi Zapuście wielkiey sytuowany, do Ekonomii miasta Sieradza należący, złożony
a. Składów obsianych oziminą dwadzieścia,
b. Składów obsianych jarzyną dziewiętnaście,
c. Składów nie obsianych dwadzieścia ieden,
w trzech-letnią dzierżawę, to iest od dnia 24. Czerwca 1819 r. do dnia 24. Czerwca 1822 r. wraz z propinacyą na dwóch wsiach, wielkiey i małey Zapuście będącey, zalicytowany. — Ochotę maiący nabycia pomienioney dzierżawy o warunkach licytacyi w Biorze Burmistrza dowiedzieć się mogą.
Sieradz dnia 8. Kwietnia 1819 roku.
Budziszewski.

Dziennik Urzędowy Woiewodztwa Kaliskiego 1826 nr 26

OBWIESZCZENIE.
Podaie do wiadomości publiczney, że dnia 26., 29. Czerwca i dnia 5. Lipca r. b., w Biurze Urzędu Municypalnego miasta Sieradza odbywać się będzie publiczna licytacya na iednoroczne wydzierżawienie folwarku Zapusta Wielka, wraz z propinacyą wsiów Mała i Wielka Zapusta, należących do Kassy Ekonomiczney miasta Sieradza. — Warunki licytacyi każdego czasu w Biórze tegoż Urzędu są do odczytania.
Sieradz dnia 21. Czerwca 1826. roku.   
Burmistrz Miasta Sieradza: Mittelstaedt.

Dziennik Urzędowy Woiewodztwa Kaliskiego 1830 nr 35

Urząd Municypalny Miasta Obwodowego Sieradza. Ner. 1,245.
Podaie do publiczney wiadomości, że w Biórze Urzędu Municypalnego Miasta Obwodowego Sieradza w dniu 9 14 i 21 Września r. b. odbywać się będzie publiczna licytacya, na wydzierżawienie trzechletnie polowanie na polach Miasta Sieradza i Wsiach wielkiey i małey Zapusty, do Kassy Ekonomiczney Miasta Sieradza należącego, chęć przeto maiący licytowania, zechcą się w oznaczonym terminie zgłosić; zaś warunki licytacyine każdemu zgłaszaiącemu się, do przeyrzenia okazane zostaną. Sieradz dnia 27 Sierpnia 1830 r. Mittelstaedt.
 
Dziennik Urzędowy Woiewodztwa Kaliskiego 1833 nr 35

Zawiadamia Szanowną Publiczność że w dniu 9 Września r. b. w Biórze Urzędu Municypalnego odbywać się będzie publiczna licytacya na wydzierżawianie propinacyi w wsiach Zapusta mała i wielka do kassy ekonomiczney miasta Sieradza należącey tudzież folwark Likratura* zwany, tamże w Zapuście znayduiącey się, a to na czas 3ch letni, to iest: od dnia 24 Czerwca 1834 do dnia tegoż roku 1837. Na którą chęć dzierżawienia maiących w vadium złp. 200 zaopatrzonych ninieyszem zaprasza.Sieradz    d. 16 Sierpnia 1833 r.
Tabaczkiewicz Burm. Miasta Sieradza.

* właściwie Literatura, uwaga autora bloga
 
 
Gazeta Rządowa Królestwa Polskiego 1841 nr 16

(N. D.297.) Sąd Pokoju Powiatu Sieradzkiego Wydziału Hypotecznego.
Z powodu żądanej regulacyi nowej hypoteki: Domu drewnianego z placem, oborkami i łąką, w mieście Sieradzu przy ulicy Rybackiej pod Nr. 225 położonego i dziewięciu składów roli na Zapuście małej znajdujących się Józefa i Józefy małżonków Muszyńskich teraz własnością będących.
Uwiadamia interessentów, że takowa nastąpi w Sądzie tutejszym dnia 14 (26) Kwietnia r. b. o godzinie 10tej z rana.
Wzywa ich przeto aby do takowej sami osobiście lub przez pełnomocników urzędownie i szczególnie do tego umocowanych zgłosili się, żądania swe i wnioski do protokułu regulacyi podali, i w dokumentu prawa ich udowadnijące zaopatrzyli się.
Ostrzega ich oraz, że niezgłaszający się w terminie powyższym podpadną skutkom prekluzyi w art. 154 i 160 prawa hypotecznego z roku 1818 przepisanej.
Jeżeliby właściciele nieruchomości wywołanej w terminie do regulacyi nie stawili się ciż na żądanie któregokolwiek z interessentów na karę 10 do 50 złp. skazani zostaną i podług art. 150 tegoż prawa utracą wszelkie dobrodziejstwa prawne względem swych wierzycieli.
Ogłoszeniu decyzyi, jaka w skutek aktu regulacyi wydaną będzie, nastąpi dnia 16(28) Kwietnia 1841 r. na poblicznem posiedzeniu tutejszego Sądu i od tegoż dnia czas do odwołania się od niej upływać zacznie.
Interessenci przeto bez dalszego wezwania w dniu ogłoszenia onej przytomnemi być winni.
Sieradz dnia 2 (14) Stycznia 1841 roku.
Dzierożyński.


Gazeta Rządowa Królestwa Polskiego 1847 nr 215

(N. D. 5096) Sąd Pokoju Okręgu Sieradzkiego.
Z powodu żądanej nowéj regulacyi hypoteki:
a) Folwarku we wsi Zapuście Małej położonego, wraz z gruntami i przyległemi budynkami, własnością Wojciecha Augustowskiego będącego.
(…) Uwiadamia interessentów że takowa co do pierwszej nieruchomości nastąpi w dniu 1(13) Stycznia 1848 roku co do drugiej w dniu 2 (14), a co do trzeciéj w dniu 3 (15) tegoż miesiąca i roku.
Wzywa ich przeto aby do takowej osobiście lub przez pełnomocników szczególnie i urzędownie umocowanych zgłosili się, i żądania swoje i wnioski do protokułu regulacyi podali i w dokumenta prawa ich udowadniające zaopatrzyli się.
Ostrzega zarazem, że niezgłaszający się w terminie podpadną skutkom prekluzyi z art. 154 i 160 prawa o hypotekach z roku 1818 przepisanym.
Jeżeliby właściciel nieruchomości wywołanéj w terminie do regulacyi niestawił się tenże na żądanie któregokolwiek z interessentów na karę od rs. 1 i 1j2 do rs. 7 k.50 skazanym zostanie i podług art. 150 t. p. utraca wszelkie dobrodziejstwa prawne względem swych wierzycieli.
Ogłoszenie decyzyi, jaka w skutek aktu regulacyi wydaną będzie, nastąpi co do każdy nieruchomości dnia następnego po terminie do regulacyi oznaczonym na publicznem posiedzeniu Sądu tutejszego i od tegoż dnia czas do odwołania się od niej upływać zacznie.
Interessowani przeto bez dalszego wezwania w tymże dniu ogłoszeniu jéj przytomnemi być powinni.
w Sieradzu dnia 10 (22) Września 1847.
K. Kleszczyński z. Podsędka.

Gazeta Rządowa Królestwa Polskiego 1856 nr 133

(N. D. 2612) Sąd Policyi Prostej Okręgu Sieradzkiego.
W d. 12 (24) Stycznia r. b. we wsi Zapuście małej do miasta Sieradza należącej wieczorem około godziny 8 znaleziono ciało chłopca lat 9 mieć mogącego, w odzieży żebrackiej, jakkolwiek z wyprowadzonego Sądowo-lekarskiego śledztwa do śmierci chłopca rzeczonego nikt się nie przyczynił gdy wszakże pochodzenie ani nazwisko jego nie jest Sądowi tutejszemu wiadome, wzywa przeto ażeby posiadający wiadomość w tym względzie takową Sądowi naszemu bezzwłocznie udzielić raczył.
Sieradz d. 23 Kwiet. (5 Maja) 1856 r.
Podsędek,
Radca Honorowy, Biernacki. 
Księgi Hipoteczne Wójtostwo dowody 839/1977
 
1874 rok. Folwark Zapusta Mała był wówczas położony w Gubernii Kaliskiej, Okręgu i Powiecie Sieradzkim. Liczył 130 składów rozległości. Na terytorium folwarku znajdowały się następujące budynki: dwór murowany, spichrz, stodoła, obora, stajnia, kurniki, młyn konny razem z drewnianym spichrzem, murowany browar, słodownia, czworaki, dystylarnia, sklep czyli piwnica, dwie drewniane stodoły, drewniany dom propinacyjny, dom zwany "stary dwór", czworaki z drzewa, stodoła i kuźnia drewniana.
Folwark należał wówczas do Wojciecha Augustowskiego.

Dziennik Warszawski 1874 nr 6

N. D. 308. Pisarz Sądu Pokoju w Sieradzu.
Z powodu śmierci:
6. Katarzyny z Klimków Augustowskiej, wierzycielki sumy rs. 1,500 w dziale IV pod pozycją 3 na folwarku Zapusta mała pod Sieradzem, ubezpieczonej; (…) toczy się postępowanie spadkowe, do ukończenia którego termin na dzień 14 (26) Lipca r. b. wyznaczam.
Sieradz d. 4 (16) Stycznia 1874 r.
Smoleński.

Kaliszanin 1875 nr 50

Straszna klęska gradobicia, połączona z uraganem, niszczącym drzewa, wiatraki, stodoły i t. d., przeszła w okolicy błaszkowsko-sieradzkiej w niedzielę d. 20 b. m. rano. Podług wiarogodnych, a tylko dotychczasowych wiadomości, ze szczętem oziminy zniszczone we wsiach: Wrzący, Kliczkowie małym, Gruszczycach, Wągłczewie, je­dnej części Łubny, Wróblewie, Noskach, Smardzewie, Kłocku, Lubanowie (folwark do Błaszek na­leżący), Smażkowie, Adamkach, Kociołkach, Kostrzewicach, Zawadach, Kwaskowie, Orzeżynie, Równy, Inczewie, Tubądzinie, w części Gaci Wartskiej, Łabędziach, jednym z folwarków Kalinowy, Chabierowie, w części Bartochowa, Małkowie, Bi­skupicach, Charłupi małej, Dzierlinie, Kościerzy­nie, Łosińcu, Zapuście, Wólce, Susze, w części Kobierzycka, Kawęczynku, Raczkowie, Zagajewie, Brudzewie, w części Głaniszewa i w Gołuchach. Od Kłocka burza ta miała zwrócić się szero­kim szlakiem ku Prażce, lecz bliższych wiadomo­ści nie posiadamy dotąd. Wiele z wymienionych dóbr nie było ubezpieczonych od gradobicia. W obec tak rozległej klęski, jakże smutno przypomnieć, że z wielkim trudem u nas zaszczepiać się daje kwestja stowarzyszeń zabezpieczających. Dotychczas wiemy o czterdziestu i jednym mająt­kach, w których znając miejscową produkcję, napewno przecięciowo liczyć możemy pojedynczą przeciętną stratę na 4 do 5 tysięcy rubli; repre­zentuje to kapitał przeszło 150,000 rs. w oziminach, a gdzież łąki zamulone, uniesione przez wo­dę trawy, kartofle, jarzyny? budynki, wiatraki, dachy poruinowane? Daje to wiele do myślenia, jeżeli zwrócimy uwagę na ciężary, powstające z ma­jących się wnosić podatków skarbowych, gmin­nych i t. d. Sądzimy, że Wyższa Władza zwróci uwagę na tak smutny stan obywateli, w skutek tej katastrofy, robiąc możebne ulgi w poborze podatków; zaś pp. obywatele ze swej strony zwró­cą szczególną pieczołowitość na biednych włościan, którzy do ostatniej ruiny tym nagłym ciosem klęski przywiedzionymi zostali, już to dając im możliwy zarobek, już to ułatwiając sposobność do niego, choćby czasowo, w dalszych stronach, ku czemu stosunki obywatelskie dopomódz mogą. Przeszkadzając działaniu wyzyskiwaczy z jednej strony, a dając możność pracy, z drugiej uchronią ich od rozwinięcia się złodziejstwa i rozboju, które zakrze­wiać się już potrafiły przed niedawnym czasem, jak tego smutne już doświadczenie dowiodło w Sie­radzkiem i Kaliskiem, w niektórych bliżej szossy położonych miejscowościach. Myśleć więc i rato­wać się wspólnemi siłami. Q

Kaliszanin 1875 nr 50

W innej, gradobicia, o którem mowa, dotyczącej korrespondencji, podają nam następną alfabetycznym ułożoną porządkiem, listę dotknię­tych tą klęską majątków Adamki, Bartochow, Biskupice, Bliźniew, Błaszki, Borzysławice (stodo­ła dworska obalona), Brudzew, Brzeźno, Bukowina, Chabierow, Charłupia Wielka i Mała, Dąbro­wa, Domaniewo (tu oprócz zupełnego zniszczenia zasiewów przez grad, ogień w skutek uderzenia piorunu, spalił wszystkie budynki, z wyjątkiem do­mu mieszkalnego), Dzierlin, Gać Wartska, Głaniszew, Gołuchy, Gruszczyce, Gzików, Inczew, Kalinowa, Kawęczynek, Kliczków Wielki i Mały (w pierwszym ośm budynków włościańskich oba­lonych), Kłock (dwadzieścia dwa budynki włościań­skie obalone), Kobierzycko, Kociołki, Kostrzewice, Kwasków, Lubanow, Łabędzie, Łosiniec, Łubna, Małków, Młocin, Noski, Orzeżyn, Raczków, Rakowice, Równa, Swardzew, Smaszków, Stok, Susza, Tubalczew, Tubądzin, Wągłczew, Wojków, Wólka, Wróblew, Wrząca, Zagajew, Zawady, Zapust, Żelisław.
Słychać o zabitych od pioruna ludziach, o dzie­ciach niesionych trąbą powietrzną i przerzuca­nych w niewiarogodne odległości i t. p.

Kaliszanin 1876 nr 25

Komisja uorganizowana w celu podziału na­szej gubernji na przyszłe okręgi sądowe, przygo­towała projekt, który ze względu na swą ważność dla wiadomości naszych czytelników podajemy:
Gała gubernja podzieloną ma być na 39 okrę­gów sądowych gminnych, z których (...) Powiat Sieradzki — 5, mianowicie: w Zapuście Małej, Brąszewicach, Złoczewie, Szadku, Zadzimiu.

Kaliszanin 1876 nr 46

(...)W dniu 5 i 6 b. m. w sąsiedniej Zduńskiej- Woli, tameczne stowarzyszenie strzeleckie obcho­dziło uroczystość strzelania do kurka. "Królem Kurkowym" został na rok bieżący p. August Mosz, właściciel browaru w Zapuście-Małej pod Sieradzem.(...)

Maksymiljan Kempiński.

Kaliszanin 1876 nr 52

Korespondencja Kaliszanina.
Sieradz dnia 3 lipca 1870 r.
(...)Prosiliście o nadesłanie wam wiadomości doty­czących rezultatów wyborów na sędziów gminnych. Otóż pospieszam zadosyćuczynić temu żądaniu. Utrzymują tu powszechnie, że na sę­dziów gminnych wybrani są większością głosów: w okręgu Zapusta - mała p. Antoni Brzeziński, dziedzic dóbr Dzierlina; w okręgu Brąszewickim p. Gerlach, wójt; w okręgu Złoczewskim p. Tarnowski, dziedzic dóbr Unikowa; w okręgu Szad­kowskim p. Adam Nencki, dziedzic dóbr Boczki; i w okręgu Zadzimińskim p. Alfons Cielecki, dzie­dzic dóbr Charchów. Spodziewać się należy, że panowie ci będą zatwierdzeni przez właściwą władzę, albowiem na piastowanie powierzonych im urzędów wszechstronnie zasługują.(...)

Maksymiljan Kempiński.

Kaliszanin 1876 nr 53

W dalszym ciągu ławnikami do przyszłych sądów Gminnych naszej gubernji zatwierdzeni zostali:
(...) W powiecie Sieradzkim, w okręgu sądowym Zapusta-mała, ławnikami: Jan Wężyk, Konstanty Kranas, Wincenty Milewski.
Kandydatami ławników: Gustaw Trepka, To­masz Puchalski, Józef Siemiątkowski.

Kaliszanin 1876 nr 61

Rozporządzenia Rządowe.
Uwolnieni zostali na żądanie od obowiązków ławników; sądu gminnego we wsi Zapuście małej Konstanty Kranas, sądu gminnego w Brąszewicach Stefan Kliub, i sądu gminnego w Szadku, Michał Czekalski, a na ich miejsce zamianowani: do Zapusty małej Tomasz Puchalski, do Brąszewic Ignacy Tarnowski, i do Szadku Daniel Brajf.

Kurjer Warszawski 1879 nr 205

We wsi Zapuście Małej pod Sieradzem wynikł pożar, który zniszczył ośm domów włościańskich. Straż ochotnicza sieradzka znakomicie się przyczyniła do uśmierzenia płomieni.

Gazeta Kaliska 1893 nr. 51

Do sprzedania folwark wraz z browarem i propinacją. Wiadomość u p. Mosch w Zapustach, poczta
Sieradz. 


Gazeta Kaliska 1896 nr. 26

BROWAR ze wszelkiemi utensyljami t. j. Suszarnią, lasami, lodownią i innemi zabudowaniami sprzedawany będzie w Zapuście Małej w dniu 2/14 kwietnia r. b. poraz drugi przez licytacją. Browar położony jest przy szosie w odległości 30 wiorst od Sieradza. Kupcy pożądani.

Kurjer Warszawski 1896 nr 64

(…) W pierwszym okręgu gubernji kaliskiej zostali zatwierdzeni sędziami gminnymi: sądu stawiszyńskiego— Oskar Botner, ustkowskiego—Józef Kurcewski, mało-zapustowskiego—Józef Kobierzycki, zadzimskiego— adw. Emil Drecki, bugajskiego-Włodz. Morzycki, lututowskiego—Zygm. Taczanowski, (…)

Gazeta Kaliska 1896 nr. 91

Z powiatu sieradzkiego donoszą do „Niwy“: W cichem, spokojnem łożysku naszego życia fala namiętności ludzkich wyrzuci czasem na brzeg takie szumowiny, iż, doprawdy, trudno przejść około tego obojętnie. Dwadzieścia lat temu przywędrowali do naszych stron z Prus dwaj zwyczajni drwale, August Mosz i jego landsman X. Zaczęli się oni dorabiać majątku, a zwłaszcza X , i to tak szybko, iż dziś jest on właścicielem najpiękniejszej wsi w p. Sieradzkim. Między przybyszami zawiązała się przyjaźń serdeczna, nawet wielokrotnie się kumali. X rozporządza dziś wielkim majątkiem, Mosz natomiast skromnej dorobił się fortunki, za którą nabył browar i folwark w Zapuście Małej, dopożyczywszy od X jeszcze pieniędzy. Na tem gospodarstwie Moszowi jakoś niezbyt szczęśliwie wiodło się wiodło tak, iż nie mógł nawet na żądanie zwrócić pożyczki. X. przeprowadził subhastację Zapusty i kupił na licytacji browar i folwark za 5,125 rs., wyrzuciwszy przez komornika na ulicę serdecznego przyjaciela. Mosz, którego ten majątek kosztował z górą 20,000 rs., robił zarzuty, iż licytacja odbyła się zbyt pospiesznie i starał się, aby jego wierzyciel zabrał majątek za taki szacunek, jaki przez niego samego przy opisie komornika był oznaczony, a nie za pięć tysięcy; zabiegi te jednak spełzły na niczem, natomiast Mosz ściągnął na siebie srogi gniew i takie prześladowanie ze strony swego landsmana, iż dzięki temu w połączeniu ze zmartwieniem z powodu utraty całego mienia i braku środków do życia z rodziną (Mosz miał 10 dzieci, z których pięcioro w domu) ciężko zaniemógł. Najstarszy syn Mosza, Karol, zaoszczędziwszy z ciężkiej pracy niewielką sumkę,.odkupił od X browar (bez folwarku) z wypłatą na raty, chcąc oddać to rodzicom. X. wziął od młodego Mosza 300 rs. zadatku, lecz po paru dniach sprzedał powtórnie browar pani R. z Sieradza, która zaofiarowała pareset więcej; wziąwszy od pani R. 500 rs. Zadatku, oddał jej Zapustę w posiadanie, a z Moszem zerwał umowę, bez żadnych skrupułów, nie uprzedziwszy go o tem zupełnie. Zjawiają się przebiegli synowie Izraela: piwowar, ze Zduńskiej Woli Warszawski, daje znów paręset rubli więcej za browar, X, sprzedaje mu, a z panią R. zrywa kontrakt, zwracając jej zadatek podwójny. Warszawski odbiera Zapustę w posiadanie, osadza w niej żyda pisarza, i rozpoczyna roboty reperacyjne. Tymczasem zjawia się inny żyd, piwowar Wilner, postępuje w cenie jeszcze więcej, więc X. mu sprzedaje, biorąc trzy tysiące rubli zadatku, lecz Warszawski nie chce ustąpić, Wilner zaś woła, aby mu oddać majątek w posiadanie i straszy likwidowaniem strat. X. zatem urządza wielki na Zapustę zajazd; żyd, którego osadził Warszawski jest wyrzucony z dziećmi na dwór, ludzie łamią graty drą bety, wrzask, krzyk —chłopcy. X., trafiwszy na energiczny opór, czyni sromotny odwrót, wołając, iż pośle do Sieradza po pomoc. Tymczasem żydek, pokrzywdzony w brutalny sposób, skarży X-a do sądu, skarży jego kompana pana M. i innych czynnych uczestników zajazdu za gwałt i samowładność. Sprawa przychodzi pod rozpatrzenie. i spada, gdyż strony się nie stawiły, ponieważ pogodziły się jeszcze przed sprawą; X. zrozumiał, jaka opowiedzialność go czeka za czyn tak brutalny, wysiał więc ludzi sobie pokrewnych dla pertraktacji z Warszawskim. Zagrożono Warszawskiemu, iż żaden niemiec jego piwa w Zduńskiej Woli pić nie będzie, jeżeli X-a z tego, w co zabrnął, nie zwolni. Warszawski pod taką groźbą ustąpił, wziął odstępnego 1,500 rs. i z pretensji skwitował. Nareszcie p. Trąbczyński, właściciel browaru w Sieradzu, przewidując, iż żydzi zechcą mu urządzić konkurencję z piwem w Zapuście, widzi się zmuszonym temu zapobiedz (na tem też głównie opierały się wyrachowania żydów), postępuje więc tyle, że i X. Zarabia i dla Wilnera wystarcza na zwrot podwójnego zadatku t. j. 6,000 za 3,000 rs. i ostatecznie, jako już piąty nabywca w ciągu kilku dni, staje się właścicielem Zapusty. Bez trudu więc żadnego żydzi, wmięszawszy się tylko dla interesu, zarobili 4,500 rs. Zapusta zaś nabyta za 5,000 rs. poszła w końcu za sumę około 16,000 rs. Tymczasem stary Mosz umiera ze zmartwienia; pomimo usilnych starań rodziny, pastor ze Zduńskiej Woli na pogrzeb nie przyjeżdża, lecz przysyła tylko kantora. Mosz był sześć lat ławnikiem sądu gminnego w Zapuście, miał uznanie jako dobry i uczciwy człowiek. W tych dniach odbył się właśnie jego pogrzeb, przy udziale tłumów, a sędziowie i dawni koledzy sądowi, ławnicy, obywatele i włościanie ponieśli szczątki uczciwego człowieka do grobu."

Gazeta Kaliska 1897 nr. 48

Kancelarja Mało-Zapustowskiego sądu gminnego z dniem 13 lipca przeniesioną zostanie
z gminy Małe-Zapusty do miasta Sieradza.


Kurjer Warszawski (dodatek poranny) 1897 nr 209


W d. 13-ym lipca r. b. sąd gminny z Zapusty Małej przeniesiony został do Sieradza. 


Gazeta Kaliska 1905 nr 317

Ś. p. Kajetan Trąbczyński b. naczelnik Straży ogniowej ochotniczej w Sieradzu, właściciel folwarków Woźniki i Zapusta Mała, przemysłowiec polski, opatrzony św. Sakrmentami, zmarł w Warszawie 13-go listopada 1905 r. Pogrzeb odbędzie się w Sieradzu.


Gazeta Kaliska 1906 nr 28

Jest do wydzierżawienia folwark Zapusta Mała pod Sieradzem, z inwentarzem martwym i żywym. Tamże do sprzedania: dwa wolanty w bardzo dobrym stanie i sanki prawie nowe z pokrowcem futrzanym. Wiadomość w aptece St. Idzikowskiego w Sieradza.

Obwieszczenia Publiczne 1920 nr 76

Na zasadzie art. 846 i 847 U. P. K., sąd okręgowy w Kaliszu, stosownie do decyzji swej z d. 9 września 1920 r., poszukuje:
1) Józefa Wojtylaka, zamieszkałego we wsi Zapusta-Mała, gm. Charłupia-Mała, pow. Sieradzkiego, — i
2) Marcina Stępnia, zamieszkałego we wsi i gm. Chojny, pow. Łódzkiego, — a oskarżonych z art. 51 oraz 583 K. K. i zbiegłych niewiadomo dokąd.
Rysopisy i znaki szczególne poszukiwanych nieznane.
W razie odnalezienia poszukiwanych lub miejsca ich zamieszkania, należy bezzwłocznie zakomunikować najbliższym władzom policyjnym, w celu zaaresztowania i doniesienia o tem sądowi okręgowemu.


Ziemia Sieradzka 1921 luty

Parowa Cegielnia w Zapuście Małej pod Sieradzem poleca cegły najlepszej jakości. Maszynowej po 10,000 mk. tysiąc, ręcznej po 8,000 mk. tysiąc.

Ziemia Sieradzka 1921 kwiecień

Potrzebn kucharka do folwarku Zapusta-Mała pod Sieradzem.

Ziemia Sieradzka 1921 lipiec

Mocno wypalonej maszynowej cegły po cenie konkurencyjnej poleca: Prowa Cegielnia W. Weyganda,  Zapusta-Mała pod Sieradzem.
 Ziemia Sieradzka 1923 wrzesień

Młynarz zdolny samodzielny z dobremi świadectwami potrzebny zaraz do młyna parowego w Zapuście-Małej pod Sieradzem.
 Ziemia Sieradzka 1924 październik

Cegła maszynowa-prasowana w dobrym gatunku, czerwona, dobrze wypalana. po 25 zł. z jeden tysiąc w cegielni Zapusta-Mała.

 Ziemia Sieradzka 1924 listopad

Dnia 19 X. r. b. o godzinie 8 m. 30 z niewyjaśnionej przyczyny wybuchł pożar w zabudowaniach Weyganda Wiktora zam. we wsi Zapusta-Mała. gm. Charłupia-Mała podczas którego spaliła się stodoła napełniona tegorocznymi zbiorami z których część zboża już wymłócono. Wypadku z ludźmi żadnego nie było. Poszkodowany Weygand ocenia straty na sumę 6.000 złotych. Spalone zboże ubezpieczone było na sumę 3.000 zł., stodoła zaś na sumę 1.120 rubli. W gaszeniu ognia przyjmowały udział straże ogniowe z Sieradza i Wróblewa.

Obwieszczenia Publiczne 1927 nr 77


Sąd okręgowy w Kaliszu, na mocy art. 1776 U. P. C. niniejszem zawiadamia Marjannę Piotrowską, w kraju nieobecną i z miejsca pobytu niewiadomą, iż decyzją sądu z dnia 11 czerwca 1927 r. (Nr. akt Z. I. 294/26 r.) do obrony praw nieobecnej w kraju został mianowany kurator, mieszkaniec wsi Zapusta Mała, gminy Charłupia Mała, star. sieradzkie­go, Tomasz Piotrowski.


Obwieszczenia Publiczne 1928 nr 37a

Wpisy do rejestru handlowego.
Do rejestru handlowego, Działu A, sądu okręgowego w Kaliszu, wciągnięto następujące firmy pod Nr. Nr.:
W dniu 31 grudnia 1927 r.
8752. „Amelja Peszel" — sklep kolonjalno-spożywczy i wyroby tytoniowe we wsi Zapusta-Mała, gm. Charłupia-Mała, pow. sieradzkie­go. Istnieje od 1927 r. Właśc. Amelja Peszel, zam. w Zapuście-Małej.
8777. „Antoni Peszel" — sklep kolonjalno-spożywczy we wsi Zapusta-Mała, gm. Charłupia-Mała, pow. sieradzkiego. Istnieje od 1927 r. Właśc. Antoni Peszel, zam. w Zapuście-Małej.
 
Goniec Sieradzki 1928 nr 61

— (s) Są jeszcze naiwni ludzie na świecie. Ofiarą własnej naiwności padła mieszkanka wsi Zapusta Mała pod Sieradzem Józefa Podziadła lat 40, która dała sobie wyłudzić, za rzekome uleczenie z bólu zęba przez wędrowną cygankę, dużą chustkę, 2 staniki, 2 małe chustki wełniane, parę bucików, poduszkę i 4 kury.
Wyłudzone rzeczy cyganka miała trzymać u siebie dopóki ząb przestanie boleć.
W nocy z 7 na 8 bm. cyganie zniknęli, a u p. Podsiadłej został ból zęba i żal że dała się tak głupio oszukać.

Obwieszczenia Publiczne 1929 nr 90

Wydział hipoteczny przy sądzie grodzkim w Sieradzu obwieszcza, że na dzień 20 lutego 1930 r.. wywołane zostały do pierwiastkowych regulacyj hipotek następujące nieruchomości:
1) stanowiące własność rzymsko-katolickiego kościoła, parafji Sie­radz i będące w posiadaniu i władaniu tegoż kościoła od przeszło 40 lat, położone w Sieradzu: a) plac przy ul. Kollegjackiej, na którym pobudowa­ny jest kościół, przestrzeni 4409 mtr. kw.; b) ogród, podwórze i budynki mieszkalne, przestrzeni 8040 mtr. kw.; c) działka gruntu ornego przy ulicy Szlachtuzowej, przestrzeni 7690 mtr. kw.; d) działka gruntu ornego przy tejże ulicy, przestrzeni 1795 mtr. kw.; e) grunt orny przy ul. Polnej, prze­strzeni 1 ha 1060 mtr. kw.; f) druga działka gruntu przy tejże ulicy, prze­strzeni 2251 mtr. kw.; g) działka gruntu przy trakcie Warckim, przestrzeni 1910 mtr. kw.; h) cmentarz grzebalny z kościołem św. Ducha i domem grabarza, powierzchni 3 ha 8695 mtr. kw.; i i) siedem działek gruntu or­nego, położonych na terytorjum wsi Zapusta-Mała, ogólnej powierzchni 9 ha 6933 mtr. kw. i
W powyższym terminie osoby interesowane winny zgłosić w kan­celarji hipotecznej swoje prawa do tych nieruchomości pod skutkami prekluzji z art. 154 i 160 Ust. Hip.
 
Goniec Sieradzki 1929 nr 119

— (s) Kradzież. W dniu 17 bm. dwaj chłopcy, Mazur Bron. lat 18 i Dziuba Wład. lat 19 mieszkańcy Pabjanic chodząc od domu do domu we wsi Zapusta Mała gm. Charłupia Mała prosili o wsparcie jako bezrobotni.
M. in. weszli do gospodarza Michała Migasa, gdzie zastali tylko staruszkę leżącą w łóżku. Poczęli plądrować mieszkanie, zabierając kieszonkowy zegarek.
Po zameldowaniu w policji, takowych aresztowano.
Na drugi dzień wymienieni stanęli przed sądem, który skazał każdego po 3 miesiące więzienia.

Goniec Sieradzki 1929 nr 191 

— (s) Bójka. We wsi Zapuście Małej pod Sieradzem Józef i Tomasz, bracia Mizerscy wszczęli z żołnierzem bójkę w trakcie której żołnierz wyjął bagnet i poranił ich.
Dochodzenie prowadzi żandarmeria.
 
Goniec Sieradzki 1930 nr 85

Kwiaciarnia w Sieradzu.
(a) Nareszcie Sieradzanie doczekali się sklepu kwiaciarsko warzywnego. Jak nam wiadomo w Sieradza przy ul Kościuszki Nr. 6 p. W. Weygand, właściciel dużych ogrodów w Zapuście Małej pod Sieradzem w tych dniach otworzył sklep kwiaciarsko-warzywny w którym można nabyć kwiaty doniczkowe wszelkiego rodzaju, od najtańszych do najdroższych, bukiety, wieńce różnych gatunków i wytrwałości, oraz warzywa jako to: redyskę, sałatę i tp.
Naogół sklep przedstawia się bardzo imponująco i jest odwiedzany przez liczną klijentelę.

Goniec Sieradzki 1930 nr 86

Zakłady ogrodnicze
W. WEYGANDA
Telefon 38. w Zapuście Małej Telefon 38.
Dla udogodnienia Szanownej Klijenteli otworzyłem sklep
KWIACIARSKO-WARZYWNY
w Sieradzu, ul. Kościuszki 6.
i polecam   
Kwiaty doniczkowe, kwiaty cięte, bukiety ślubne, wieńce z żywych kwiatów, wieńce stałe, wieńce metalowe, róże krzaczaste, róże drzewkowe, oraz wszelkie warzywnictwo
Ceny konkurencyjne

Obwieszczenia Publiczne 1931 nr 19

Wydział hipoteczny powiatowy w Sieradzu obwieszcza, że otwarte zostały postępowania spadkowe po zmarłych:
1) Janie - Nepomucenie Peszlu, właścicielu nieruchomości we wsi Zapusta - Mała, gminy Wróblew, oznaczonej Nr. 117 repert. hipotecz­nego, zmarłym dnia 8 marca 1919 roku w Zapuście - Małej — i
Termin zamknięcia tych postępowań wyznaczony został na dzień 9 września 1931 roku, w którym to dniu interesowani winni zgłosić swoje prawa w kancelarji hipotecznej w Sieradzu, pod skutkami prekluzji.

Obwieszczenia Publiczne 1931 nr 104

Komornik sądu grodzkiego w Kaliszu, rewiru III, Zygmunt Kostro, mający kancelarję swoją w Kaliszu, przy ul. Pułaskiego Nr. 13, na za­sadzie art. 1126 U. P. C., obwieszcza, że w dniu 15 kwietnia 1932 roku, o godzinie 11 z rana, w sali posiedzeń wydziału cywilnego sądu okrę­gowego w Kaliszu, sprzedana będzie nieruchomość we wsi Zapusta- Mała, powiatu sieradzkiego, oznaczona Nr. hip. 115, należąca do Wik­tora Weyganda. Nieruchomość ta obejmuje 4 kawałki, ogólnej prze­strzeni 19 ha, 3659 mtr. kw., na której znajdują się: 1) dom mieszkalny murowany, 2) stodoła murowana, 3) budynek piętrowy, murowany dla służby, 4) szopa, 5) drwalnia, 6) oranżeria dla hodowli kwiatów, 7) oranżerja dla warzyw, 8) dwie oranżerje belgijskie, 9) cegielnia z piecem Hofmana, 10) maszynownia, 11) pięć szop do cegły, ogród owocowy, nadto należą: kierat, sieczkarnia, młocarnia, wialnia, 2 pługi, 2 brony żelazne, wał żelazny, grabiarka, trzy krowy i trzy konie.
Powyższa nieruchomość w zastawie nie znajduje się, ma księgę hipoteczną, przechowywaną przy sądzie grodzkim w Sieradzu, pra­wo własności zapisane jest na imię Wiktora Weyganda, obciążona jest długami na sumę 4190 rub., 53328 zł., 1126 dol. i kaucją na sumę 60.000 zł. z rygorami zapisanemi w dziale III. Nieruchomość sprzedana będzie w całości wg. protokółu zajęcia, z dnia 19 września 1931 roku, na żą­danie Banku Gospodarstwa Krajowego.
Licytacja rozpocznie się od sumy 56.000 złotych, przyczem do przetargu dopuszczone będą osoby, które złożą wadjum w kwocie 10% sumy szacunkowej.
Akta, tyczące się sprzedaży, mogą być przeglądane w kancelarji wydziału cywilnego sądu okręgowego w Kaliszu.


Łódzki Dziennik Urzędowy 1932 nr 2

WYKAZ
Stowarzyszeń i Związków, zarejestrowanych przez Urząd Wojewódzki Łódzki
za czas od 20. VI.—31. XII. 1931 r.
L. p. rej. 2939 Kółko Rolnicze w Zapuście Małej, pow. Sieradzki, z dn. 19. X. 1931 r. L. BP. II. 1a/281.

Obwieszczenia Publiczne 1932 nr 28a

Wpisy do rejestru handlowego.

Do rejestru handlowego, Działu A, sądu okręgowego w Kaliszu, wciągnięto następujące firmy pod Nr. Nr.:
dnia 28 grudnia 1931 r.
12445. "Marja Kulesza", sklep kolonjalno - spożywczy we wsi Zapusta - Mała, gminy Charłupia Mała, powiatu sieradzkiego. Istnieje od 1931 r. Właścicielka Marja Kulesza, zam. w Zapuście - Małej.

Obwieszczenia Publiczne 1932 nr 71

Licytacje.
Komornik sądu grodzkiego w Kaliszu, III rewiru, Zygmunt Kostro, mający kancelarję swą w Kaliszu, przy ulicy Pułaskiego Nr. 13, na zasa­dzie art. 1146 U. P. C. obwieszcza, iż w dniu 16 grudnia 1932 roku, od godziny 10 z rana, w sali posiedzeń wydziału cywilnego sądu okręgowe­go w Kaliszu, sprzedawana będzie nieruchomość rolna, położona we wsi Zapusta - Mała, gminy Charłupia - Mała, powiatu sieradzkiego, składa­jąca się z folwarku i browaru, oznaczona hip. Nr. 115, obejmująca 4 dzia­ły ziemi, ogólnej przestrzeni 19 ha i 3659 mtr. kw., z czego pod zabudo­waniami i ogrodem 1 ha 2243 mtr. Nieruchomość stanowi wyłączną wła­sność Wiktora Weyganda. Na opisanej nieruchomości znajdują się: 1) dom mieszkalny, parterowy, murowany, otynkowany; 2) stodoła mu­rowana, otynkowana; 3) budynek murowany, piętrowy, w którym mie­szczą się: stajnia, obora, kurniki, chlewy oraz na piętrze śpichrz i mie­szkania dla służby; 4) szopa murowana o 3 ścianach, przeznaczona na wo­zownię i pomieszczenie dla narzędzi rolniczych; 5) drwalniki i ustęp — murowane; wszystko kryte papą; 6) oranżerja dla kwiatów, murowana z centralnem ogrzewaniem; 7) oranżerja dla warzyw na fundamentach murowanych z cegły z bokami drewnianemi, oszklonemi; 8) dwie oranżerje belgijskie, murowane, wszystko kryte dachem oszklonym; 9) cegiel­nia murowana, kryta papą z piecem syst. Hoffmana o pojemności 240.000 cegły; 10) maszynownia murowana, kryta papą, w której mieści się lokomobila Wolfa o sile 36 koni i prasa do formowania cegły; 11) szopa dre­wniana, kryta papą do suszenia cegły, otwarta; 12) szopa drewniana, kryta szkudłami; 13) 4 szopy drewniane, otwarte, kryte papą. Dom mie­szkalny i zabudowania gospodarcze i ogród są oparkanione częściowo płotem murowanym i częściowo drewnianym. Na podwórzu znajduje się studnia murowana z cegły, z ręczną pompą. W ogrodzie znajduje się około 100 drzew owocowych i studnia murowana z cegły z pompą motorową i motorem f. Wagner o sile 3 koni. Prócz tego na nieruchomości znajduje się: kierat, sieczkarnia, młockarnia, wialnia, dwa pługi parokon­ne 2 pary bron żelaznych, wał żelazny do równania roli, grabiarka że­lazna oraz 3 krowy i 3 konie. Nieruchomość jest obciążona długami: su­mą 4.190 rb., 44.315 zł. 90 gr., kaucją 60.000 zł. i podatkami na ogólną sumę 9.512 zł. 27 gr. i zostanie sprzedana na żądanie Banku Gospodar­stwa Krajowego, oddział w Łodzi.
Licytacja rozpocznie się od sumy 56.000 zł., przyczem do przetargu dopuszczone będą osoby, które złożą wadjum w kwocie 10 proc.
Akta, tyczące się sprzedaży, mogą być przeglądane w kancelarji wydziału cywilnego sądu okręgowego w Kaliszu.


Echo Sieradzkie 1932 6 kwiecień

ZAKAZANY OWOC MIŁOŚCI.
Przed dwoma laty ze wsi Zapusta Mała pod Sieradzem wyjechał na roboty do Francji niejaki Korzonek, pozostawiając żonę z 3-ma drobnemi dziećmi.
Korzonkowa zalecała się do mężczyzn i w rezultacie przed dwoma tygodniami powiła dziecko, które ukryła w piwnicy.
Manewr ten nie udał się, zauważyły to sąsiadki. Dowiedział się o tem wnet posterunek w Wróblewie i dziecko odnaleziono — nieżywe. Zwłoki zabrano do szpitala gdzie dokonał sekcji Dr. Zaleski, który stwierdził, że śmierć mogła nastąpić wskutek nieuważnego obchodzenia się z niemowlęciem.

Śladów śmierci gwałtownej nie zauważono.

Echo Sieradzkie 1932 16 kwiecień

Nr. E. 532-32
OBWIESZCZENIE.
Komornik Sądu Grodzkiego w Sieradzu I-go rew. zamieszkały w mieście Sieradzu przy ul. Szosu Kaliska 5, na zasadzie art. 1030 ust. post. cyw. niniejszem obwieszcza, że w dniu 4 maja 1932 r. od godziny 10-ej z rana w Zapuście Małej sprzedawany będzie w drodze publicznej licytacji, majątek ruchomy należący do Grzegorza Czyżaka składający się jałówki i źrebaka na zaspokojenie pretensji Jana Janczaka.
Podlegający sprzedaży majątek oszacowany został na zł 140 i takowy można obejrzeć na miejscu w dniu licytacji.
Sieradz, dnia 8 kwietnia 1932 r.
Komornik Sądowy:
(-) J. ZIELIŃSKI.

Echo Sieradzkie 1932 23 kwiecień

Nr. E. 530—32.
OBWIESZCZENIE.
Komornik Sądu Grodzkiego w Sieradzu I-go rew. zamieszkały w mieście Sieradzu przy ul. Szosu Kaliska 5, na zasadzie art. 1030 ust. post. cyw. niniejszem obwieszcza, że w dniu 4 maja 1932 r. od godziny 10-ej z rana w Zapuście Małej sprzedawany będzie w drodze publicznej licytacji, majątek ruchomy należący do Grzegorza Czyżaka składający się z 2 bali topolowych długości 4 i 5 metrów na zaspokojenie pretensji Jana Janczaka.
Podlegający sprzedaży majątek oszacowany został na zł 50 i takowy można obejrzeć na miejscu w dniu licytacji.
Sieradz, dnia 8 kwietnia 1932 r.
Komornik Sądowy:
(-) J. ZIELIŃSKI.

Echo Sieradzkie 1932 6 maj

Korzystajcie z okazji
Cegła pierwszy wybór
tylko 40 zł. za 1000 sztuk
loko cegielnia.
W. Weygand
ZAPUSTA MAŁA pod Sieradzem
Telefon 38.

Echo Sieradzkie 1932 29 maj

ROLNICY NA NOWO BRONUJĄ ZAGONY.

Skutkiem ostatniej burzy połączonej z gradobiciem na polach między Sieradzem, Zapustą a Dzigorzewem rolnicy zaorują doszczętnie zniszczoną oziminę. Miast zielonych żytnich łanów świecą pustką czarne zagony zasadzonych kartofli i zasianego prosa, seradeli itp. Wśród poszkodowanych znajdują się gospodarze, którym grad zniszczył po kilka morgów żyta, lub wogóle całą oziminę, tak że posiana role zmuszeni są na nowo obsiewać i obsadzać.


Łódzki Dziennik Urzędowy 1933 nr 21

ROZPORZĄDZENIE WOJEWODY ŁÓDZKIEGO
z dn. 19 październ. 1933 r. L. SA. II. 12/14/33
o podziale obszaru gmin wiejskich powiatu sieradzkiego na gromady.
Po wysłuchaniu opinji rad gminnych i wydziału powiatowego, zgodnie z uchwałą Wydziału Wojewódzkiego z dnia 18 października 1933 r. na podstawie art. 107 ustawy z dnia 23. III. 1933 r. o częściowej zmianie ustroju samorządu terytorjalnego (Dz. U. R. P. Nr. 35, poz. 294) postanawiam co następuje:
§ 1.
V. Obszar gminy wiejskiej Charłupia-Mała dzieli się na gromady:
10. Zapusta Mała, obejmującą: wieś Zapusta Mała, folwark Zapusta Mała.
§ 2.
Wykonanie niniejszego rozporządzenia powierza się Staroście Powiatowemu Sieradzkiemu.
§ 3.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia w Łódzkim Dzienniku Wojewódzkim.
Wojewoda:
wz. (—) A. Potocki
Wicewojewoda

Echo Sieradzkie i Zduńskowolskie 1934 19 czerwiec

BUDOWA KOSZAR W SIERADZU.
W tych dniach rozpoczęto budowę olbrzymich fundamentów 3-piętrowego gmachu koszar, przy budowie którego zatrudniono 25 murarzy i 40 robotników.
Fundament składa się tylko z cegły i cementu, zaś inne roboty będą prowadzone przeważnie żelazo betonowe. Cegłę dostarcza p. Weygand z Zapusty, licówka na front będzie brana z cegielni Nejmana z Krobanowa.
Zatrudnieni pracownicy przeważnie rekrutują się z Sieradza za wyjątkiem 16 murarzy z Kalisza i 6-ciu murarzy ze Zduńskiej Woli. Gdy zostaną ukończone fundamenty, budowa pójdzie w szybszem tempie. Wówczas zostanie przyjętych 10 murarzy ze Zduńskiej Woli, zaś potrzebni jeszcze robotnicy z Sieradza.
Płaca za godzinę: murarza wynosi: 60—80 groszy, robotnika 30-50 groszy. Roboty prowadzone są pod kierownictwem firmy Filipowicz i S-ka z Sieradza: z ramienia firmy kieruje robotami p. Franc. Brzeski.

 Orędownik 1935 nr. 65

Liga odżydzenia wsi 

Sieradz, 18 3. We wsi Zapusta Mała i Zapusta Wielka pod Sieradzem gospodarze utworzyli ligę wioskową, że żaden z nich nie powiezie zboża do Mehla i wogóle do Żydów. Znamienne to postanowienie Zapuścian po Charłupi Małej z wielkiem notujemy uznaniem. Zaznaczyć też wypada, że w ostatni targ stał specjalny na straży gospodarz przed wrotami Mehla i uprzejmie wracał tych, którzy ze zbożem chcieli wjeżdżać na żydowskie podwórze. Akcja "Orędownika" zaczyna wydawać piękny plon — i budzić uśpionego ducha narodowego. Która wieś następna? Czekamy!

Echo Łódzkie 1938 luty

Nieostrożny szofer autobusu 
KARAMBOL NA SZOSIE SIERADZKIEJ 

SIERADZ, 11. 2. — Na szosie pod Sieradzem obok wsi Zapusta Mała, autobus linii komunikacyjnej Kalisz — Łódź, prowadzony przez szofera Florczaka Józefa, zamieszkałego w Kaliszu, wpadł na wóz dwukonny. Szofer w chwili zderzenia usiłował ratować sytuację. Udało mu się to tylko częściowo. Jeden z koni zastał silnie pokaleczony. Auto złamało dyszel i wskutek gwałtownej zmiany kierunku stoczyło się do rowu przy szosie. Na szczęście z ludźmi wypadku nie było. Wdrożone dochodzenie policyjne ustaliło, że winę w wypadku ponosi szofer Józef Florczak, który jechał po stronie niewłaściwej. W związku z tym zatrzymano go w celu pociągnięcia do odpowiedzialności karnej.

Echo Łódzkie 1938 grudzień

Pościg samarytanina - motocyklisty za niefortunnym łodzianinem.

SIERADZ, 2.12. — Drogomistrz Marian Jankowski z Sieradza jadąc motocyklem w kierunku wsi Wróblew, położonej pod Sieradzem, znalazł we wsi Zapusta Mała, leżącą na szosie kobietę w stanie nieprzytomnym. Paru obecnych przy tym ludzi oświadczyło drogomistrzowi, że kobieta została najechana przez rowerzystę, który zbiegł przed chwilą. Drogomistrz Jankowski puścił się na motocyklu w pogoń za sprawcą wypadku. Po chwili ujął go na szosie dzięki pomocy przechodzącego wojskowego. Następnie umieścił zatrzymanego rowerzystę w autobusie, który jechał do Sieradza. Przez autobus zabrana została również ofiara wypadku — którą umieszczono w szpitalu w Sieradzu. Niefortunny rowerzysta zatrzymany został na posterunku PP. w Sieradzu. Jest to L. Norbert, zamieszkały w Łodzi przy ul. Nowo-Obywatelskiej 19.

Łódzki Dziennik Urzędowy 1939 nr 7

OGŁOSZENIE STAROSTWA POWIATOWEGO SIERADZKIEGO
z dnia 25 marca 1939 r. Nr. RR. I-1/59
o wdrożeniu postępowania scaleniowego we wsi Zapusta-Wielka i Zapusta-Mała.
Na podstawie art. 18 ustawy z dnia 31 lipca 1923 r. o scalaniu gruntów (Dz. U. R. P. z r. 1927 Nr. 92, poz. 833) w brzmieniu ustalonym rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 11 lipca 1932 r. (Dz. U. R. P. Nr. 67, poz, 622) oraz art. 14 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 27 października 1933 r. (Dz. U. R. P. Nr. 85, poz. 635), podaje do publicznej wiadomości, że w dniu 16 października 1938 r. stało się wykonalne orzeczenie tegoż Starosty z dnia 28 października 1937 r., dotyczące wdrożenia postępowania scaleniowego i ustalenia obszaru scalenia, na gruntach wsi Zapusta-Wielka i Zapusta-Mała, gminy Charłupia, powiatu sieradzkiego.
Za Starostę:
inż. Czesław Nowakowski
Komisarz Ziemski.

Echo Łódzkie 1939 maj

Ohydny czyn młodych wieśniaków. Wódka w kuflu piwa unieszczęśliwiła dziewczynę 
SIERADZ, 24.5. — Do swego szwagra Toboły zam. w Zapuście Małej gm. Wróblew przybyła z Łodzi 16-letnia D. Przystojna i rozwinięta fizycznie dziewoja wpadła w oko miejscowym chłopcom, którzy zaprosili ją do pobliskiego sklepiku Jana Podsiadłego na piwo. W czasie raczenia się napojem niepostrzeżenie dolewano jej do kufla wódkę. Po pewnym czasie dziewczyna straciła przytomność. Skorzystali z tego awanturnicy, wynieśli ją pod pobliski tor kolejowy, gdzie dokonali gwałtu, po czym przynieśli swą ofiarę do wsi i położyli za stodołą. Nieprzytomną dziewczynę znaleziono dopiero rano. Po przeprowadzeniu dochodzenia przez posterunek P. P. Wróblew zostali zatrzymani Stanisław Krawczyk lat 30, Henryk Tyl lat 25 i Stefan Klucha lat 20, którzy z polecenia Sądu Grodzkiego zostali osadzeni w więzieniu w Sieradzu.


Echo Łódzkie 1939 maj

Sąd sieradzki skazał złodzieja z Chojen na 2 lata więzienia SIERADZ, 23. 5. — Sąd Grodzki w Sieradzu rozpatrywał sprawę karną Władysława Galusa, zam. w Chojnach pod Łodzią, oskarżonego o to, że w nocy dokonał kradzieży na plebanii w Wągłczewie gdzie skradł znaczną cześć nakryć stołowych na ogólna sumę 289 zł. 90 gr. Drugiego włamania dokonał w szkole powszechnej w Zapuście, a następnie w szkole w Łubnie. Po dłuższym dochodzeniu i obserwacji Kom. posterunku w Wojkowie, Obierzalski pojechał do Łodzi przeprowadzić rewizję i odszukał na Chojnach cały szereg skradzionych rzeczy. W chwili wkroczenia policji, Galus ukrył się pod łóżkiem, lecz wyciągnięto go stamtąd i aresztowano. Na rozprawie w Sieradzu Galus nie przyznał się do winy i oświadczył, że część odebranych rzeczy kupił na Starówce w Łodzi. Sąd po przesłuchaniu świadków księdza Kruszyńskiego kierowników szkół Godlewskiego i Kościelskiego i innych uznając winę za udowodnioną i skazał Galusa na 2 lata więzienia i umieszczenie w domu poprawy jako niepoprawnego. Bronił z urzędu adwokat Jędrzejewski. Oskarżony W. Galus jest w Sieradzu znany jako b. rolnik ze wsi Garzuchy, gm. Wróblew, lecz majątek sprzedał. W roku 1928 oskarżony wraz z innymi, dokonał kradzieży obuwia ze składu Jędrzejewskiego za co został skazany na 8 mies. więzienia. Ogółem Galus karany był już 8 razy.


 Orędownik 1939 nr. 135

Pożar od pioruna

Sieradz, 13. 6. dn. 12. bm. przeszła pierwsza w tym roku ulewna burza z piorunami, w czasie której od pioruna spaliła się stodoła czyściciela miejskiego Gierycha pod Zapustą Małą. Na ratunek pośpieszyła Straż Pożarna z Sieradza, ratując od ognia pozostałe zabudowania. Straty wynoszą około 1000 zł.


Dziennik Łódzki 1975 nr 103



Godz. 13.20. Zapusta Mała, pow. Sieradz. Kierujący "Starem" FS 3991 Józef Sz. nie zachował bezpiecznej odległości i uderzył w innego "Stara". Nieuważny kierowca przebywa w szpitalu w Sieradzu. Straty 25 tys. złotych.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz