-->

wtorek, 30 kwietnia 2013

Wincentów

Słownik Geograficzny:  
Wincentów,  kol., pow. łaski, gm. Bałucz, par. Borszewice, od Łasku odl. 35 w., ma 14 dm., 134 mk., 206 mr.

Spis 1925:
Wincentów, kol., pow. łaski, gm. Bałucz. Budynki z przeznaczeniem mieszkalne 17. Ludność ogółem: 128. Mężczyzn 56, kobiet 72. Ludność wyznania rzymsko-katolickiego 128. Podało narodowość: polską 128.

Wikipedia:
Wincentów-wieś w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie łaskim, w gminie Łask. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa sieradzkiego.

1992 r.

Zorza 1931 nr 28

We wsi Wincentów, w pow. Łaskim, wybuchł wieczorem pożar w zagrodzie 50 letniego Andrzeja Płóciennika. Chcąc uratować bydło, Płóciennik skoczył do płonącej obory. W ślady jego pośpieszyło trzech wieśniaków. W chwili tej runął przepalony dach, przygniatając nieszczęśliwych. Przybyła straż ogniowa zdołała wyciągnąć trzech wieśniaków ciężko poparzonych. Odwieziono ich do szpitala w Łasku. Andrzej Płóciennik zginął w płomieniach. Z pod gruzów spalonej obory wydobyto jego zwęglone zwłoki. Cała jego zagroda spłonęła razem z inwentarzem żywym i martwym.

 Echo Sieradzkie 1931 czerwiec

Płonący dach przygniótł czterech wieśniaków.
Skuteczna pomoc bohaterskich strażaków.
Łódź, 31 maja. — W dniu wczorajszym około godziny 10 wieczór we wsi Wincentów w powiecie łódzkim wybuchł pożar w zagrodzie 50-letniego Andrzeja Płóciennika. Zanim przebudzeni ze snu wieśniacy pospieszyli na ratunek cała zagroda stała już w płomieniach.
Pierwszą czynnością Płóciennika oraz trzech nadbiegłych sąsiadów było skoczenie do palącej się obory dla ratowania koni i bydła. Zanim wieśniacy zdążyli wyprowadzić zwierzęta przepalony dach runął, grzebiąc pod sobą wszystkich czterech wieśniaków.
Wśród tłumu, który obserwował odwagę wieśniaków wybuchł lament. W tym momencie przybyła na miejsce pożaru straż ogniowa. Dzielni strażacy rzucili się na ratunek rozrzucając bosakami deski i krokwie.
Dzięki tej pomocy trzech wieśniaków
udało się uratować.
Odnieśli jednak ciężkie obrażenia ciała tak, że musiano przenieść ich do szpitala w Łasku.
Andrzeja Płóciennika już jednak nie uratowano. Poniósł on straszną śmierć w płomieniach. Po stłumieniu pożaru wydobyto tylko zniekształcany kadłub nieszczęśliwego. Pożar zlokalizowano po parugodzinnej akcji. Cała zagroda spłonęła wraz z Inwentarzem żywym i martwym. Straty sięgają wysokości kilkunastu tysięcy złotych. Przyczyny pożaru narazie nie ustalono. Dochodzenie tym kierunku prowadzi komenda policji powiatowej w Łasku.

Łódzki Dziennik Urzędowy 1933 nr 20

ROZPORZĄDZENIE WOJEWODY ŁÓDZKIEGO
z dnia 28 września 1933 r. L. SA. II. 12/13/33.
o podziale obszaru gmin wiejskich powiatu łaskiego na gromady.
Po wysłuchaniu opinij rad gminnych i wydziału powiatowego zgodnie z uchwałą Wydziału Wojewódzkiego z dnia 15 września 1933 r. na podstawie art. 107 ustawy z dnia 23 marca 1933 r. o częściowej zmianie ustroju samorządu terytorjalnego (Dz. U. R. P. Nr. 35, poz. 294) postanawiam co następuje:
§ 1.
I. Obszar gminy wiejskiej Bałucz dzieli się
na gromady:
1. Bałucz, obejmującą: wieś Bałucz, kolonję Bałucz, folwark Bałucz, kolonję Młynisko, kolonję Wincentów.
 § 2.
Wykonanie niniejszego rozporządzenia powierza się Staroście Powiatowemu Łaskiemu.
§ 3.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia w Łódzkim Dzienniku Wojewódzkim.
(—) Hauke-Nowak

Wojewoda.




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz