-->

poniedziałek, 15 kwietnia 2013

Wania / Górki

Zajączkowski:
Górki -łąka w obrębie wsi Proboszczowice (v.)
1) 1335 kop. XV w., KDW 1333: Gorky- pratum. W opisie uposażenia sołectwa wsi Łazy (Lzy, v.) w obrębie Proboszczowic wzm.: Insuper damus soltheto eidem pratum dictum G. vulgariter.

Czajkowski 1783-84 r.
Wania karczma att Prob., parafia warta, dekanat warcki, diecezja gnieźnieńska, województwo sieradzkie, powiat sieradzki, własność: prymas ksze.

Tabella miast, wsi, osad Królestwa Polskiego 1827 r.
Wania, województwo Kaliskie, obwód Kaliski, powiat Szadkowski, parafia Warta, własność rządowa. Ilość domów 1, ludność 5, odległość od miasta obwodowego 4.

Słownik Geograficzny:  
Wania al. Górki, os., pow. turecki, gm. Grzybki, par. Warta, odl. od Turka 36 w.; posiada urząd gm., 1 dm., 3 mk. Wchodzi w skład majoratu Grzybki. W 1827 r. 1 dm., 5 mk.
______________________________________________________________________________

Osada karczemna Wania 1839 r.

______________________________________________________________________________

1965 r.



Dziennik Urzędowy Województwa Mazowieckiego 1822 nr 344

NRO 11318/37602-WYDZIAŁ SKARBOWY. SEKCYA SKARBOWA.
KOMMISSYA WOJEWODZTWA MAZOWIECKIEGO.
Maiąc sobie przy Odezwie Kommissyi Woiewództwa Kaliskiego z dnia 7go Maia r. b. Nro 3,075. przesłany Wykaz Debentów w należnościach Stępla wpisowego zalegaiących, a z teraźnieyszego zamieszkania niewiadomych, Kommissyą Woiewództwa Mazowieckiego umieszczaiąc poniżéy takowy wykaz, poleca ninieyszym Wóytom Gmin i Burmistrzom Miast, aby wymienionych Debentów teraźnieyszy pobyt, lub ich maiątki przez Sukcessorów posiadać mogące, śledzili, a o wyśledzeniu lub nieznaydowaniu się, właściwego Kommissarza Obwodu zawiadomili. Kommissarze zaś Obwodowi za zebraniem wszystkich szczegółowych wiadomości, są obowiązani w razie wyśledzenia którego Debenta zaspokoienia przez niego winney należności, do Kontrolli Skarbowej przy Sądach Woiewództwa Kaliskiego, w papierze Stęplowym właściwego formatu odesłać się powinnéy, dopilnować, i tak w tém położeniu iako też i w razie niewyśledzenia, Kommissyą Woiewództwa Mazowieckiego zawiadomić maią.
w Warszawie dnia 31. Sierpnia 1822. roku.
Radca Stanu Prezes Kommissyi
R. REMBIELIŃSKI Filipecki Sekr: Jener:
WYKAZ
Zaległości Stępla wpisowego w sądownictwie Woiewództwa Kaliskiego Wyrokami zasądzonego, a od Debentów tych którzy zmieysca pobytu teraźniejszego wiadomemi nie są, należącego się (...)
12. Filip Michalski, mieszkał w Wsi Wani, Powiatu Wartskiego, sprawę miał w Sądzie Poprawczym Kaliskim, w roku 1817, należy się od tegoż Złł: 12.(...)
Za Zgodność świadczę: Sekretarz generalny Kommissyi Woiewództwa Mazowieckiego, Filipecki.


Dziennik Powszechny 1832 nr 69

LISTY GONCZE. Sąd Policyi Poprawczey Wydziału Kaliskiego. Wzywa wszelkie władze tak cywilne iako i woyskowe, aby na Grzegorza Marczaka , a właściwie Nowickiego , oraz Wawrzeńca Puchalskiego o zbrodnią morderstwa obwinionych ukrywaiących się przed odpowiedzialnością sądową, baczne oko zwracały , a w razie rozpoznania, po uięciu onychże sądowi naszemu pod strażą przyzwoitą , dostawić zechciały. 1. Grzegorz Marczak i Nowicki, liczy lat 20 wzrostu średniego, twarzy pełney, okrągłey, dużey, plauratey od krost, czyli inney iakiey choroby, nosa miernego, oczu niebieskich, włosów blond, ostatni iego pobyt był we wsi Wani Powiecie Wartskim, Woiewództwie Kaliskiem. 2. Wawrzyniec Puchalski liczy lat 22 wzrostu miernego, w sobie mężny, twarzy okrągłey, czerstwey zdrowey , włosów czarnych, krótko obciętych, oczu czarnych, rękę lewą ma wybitą, chodził nayczęściey w płaszczu szaraczkowym, i furażerce granatowey, ostatnio zamieszkiwał we wsi Brodni Wdztwie Kaliskiem. w Kaliszu dnia 24 Lutego l832 roku. Prezyduiący, A. Puchała.

Gazeta Rządowa Królestwa Polskiego 1842 nr 28

OBWIESZCZENIA HYPOTECZNE.
(N. D. 565) Sąd Pokoju Powiatu Wartskiego.
Z powodu żądanej nowej regulacyi hypoteki:
18. Domu drewnianego gontami krytego z takimże wiatrakiem pod Nr. 221, a policyjnego 98 na przedmieściu Wania zwanem Jakóba Nadalińskiego, wszystkich w mieście Warcie położonych.
Uwiadamia interessentów, iż takowa regulacya nastąpi w dniu 18 (30) Kwietnia r. b. w Sądzie Pokoju Powiatu Wartskiego.
Wzywa ich przeto aby do takowej osobiście lub przez pełnomocnika urzędownie i szczególnie do tego umocowanego zgłosili się, żądania swe i wnioski do protokułu regulacyi podali i w dokumenta prawa ich udowadniające zaopatrzyli się.
Ostrzega ich oraz, ze niezgłaszający się w terminie powyższym podpadną prekluzyi w art: 154 i 160 prawa o hypotekach z roku 1818 przepisanej.
Jeżeliby zaś właściciel nieruchomości wywołanych w terminie do regulacyi niestawił się, tenże na żądanie któregokolwiek z interessantów na karę złp. 10 do 50 czyli rubla 1 kopiejek 50, do rubli 7 kopiejek sr. 50 skazanym zostanie, i podług art: 150, tegoż prawa utraci wszelkie dobrodziejstwa prawne względem swych wierzycieli.
Ogłoszenie decyzyi jaka w skutek aktu regulacyi wydaną będzie nastąpi w tymże samym dniu na posiedzeniu publicznem Sądu tutejszego i od tegoż dnia czas do odwołania się od niej upływać zacznie.
Interessenci przeto bez dalszego wezwania w tymże dniu ogłoszeniu jej przytomnemi będą.
Warta dnia 10 (22) Stycznia 1842 roku.
Ulatowski, w z. Podsędka.

Gazeta Rządowa Królestwa Polskiego 1842 nr 185

(N. D. 3923) Sąd Pokoju Powiatu Wartskiego.
Z powodu żądanej nowej regulacyi hypoteki:
3. Wiatraka z placem w mieście Warcie na przedmieściu Wania zwanem pomiędzy wiatrakami Lissowskich i Perschlów jako też domu mieszkalnego z zabudowaniami, placem przyległym, ogrodem, tudzież rol do domu należących, przy gruntach wsiów Grzybki i Witowa położonych Joanny Salomei dwóch imion z Rosnerów, Walentego Tomaszewskiego małżonki czyli obojga małżonków Tomaszewskich.
Uwiadamia interessentów, iż takowa regulacya nastąpi w dniu 3(15) Listopada r. b. 1842 w Sądzie Pokoju Powiatu Wartskiego.
Wzywa ich przeto, aby do takowej osobiście lub przez pełnomocnika urzędowniei i szczególnie na to umocowanego zgłosili się, żądania swe i wnioski do protokułu regulacyi podali i w dokumenta prawa ich udowadniające zaopatrzyli się.
Ostrzega ich oraz, że niezgłaszający się w terminie podpadną skutkom prekluzyi w art. 154 i 160 prawa o hypotekach z r. 1818 przepisanej.
Jeżeliby właściciel nieruchomości wywołanej w terminie do regulacyi niestawił się, tenże na żądanie któregokolwiek z interesantów na karę 10 do 50 złp. czyli od rubli sr. 1 kop. 50 dο rubli sr. 7 kop. 50 skazanym zostanie i podług art. 150 tegoż prawa utraca wszelkie dobrodziejstwa prawne względem swych wierzycieli.
Ogłoszenie decyzyi jaka w skutek aktu regulacyi wydaną będzie nastąpi w tymże samym dniu na publicznem posiedzeniu Sądu tutejszego i od tegoż dnia czas do odwołania się od niej upływać zacznie.
Interessenci przeto bez dalszego wezwania w tymże dniu ogłoszeniu jej przytomnemi być powinni.
Warta dnia 1 (13) Sierpnia 1842 roku.
Ulatowski z. P.

Gazeta Rządowa Królestwa Polskiego 1844 nr 235

(N. D. 5004) Sąd Pokoju Okręgu Wartskiego.
Z powodu żądanej pierwiastkowej regulacyi hypoteki:
1. b) Ogrodu w miejscu ogrodowém Wania zwanem z 6-iu lich składającego się w territorium miasta Warty pomiędzy ogrodami Konwerskiego i Literackim położonego, od Pólka Saganowskiego do łąki Księżej ciągnącego się.
(…) Uwiadamia interessentów, iż takowe regulacye nastąpią, mianowicie nieruchomości ad 1. i 2. w dniu 31 Grudnia (12 Stycznia) 1844j5 г., zaś ad 3. w dniu 2 (14) Stycznia 1845 r. w Sądzie tutejszym.
Wzywa ich przeto, aby do takowej osobiście lub przez pełnomocnika urzędownie i szczególnie na to umocowanego zgłosili się, żądania swe i wnioski do protokołu podali, i w dokumenta prawa ich udowadniające zaopatrzyli się.
Ostrzega ich oraz, iż niezgłaszający się w terminie, podpadną skutkom prekluzyi w Art. 154 i 160 prawa o hypotekach z roku 1818 przepisanej.
Jeżeliby właściciele nieruchomości wywołanej w terminie do regulacyi niestawili się, ciż na żądanie któregokolwiek z interessentów na karę od rubli sr. 1 kopiejek 50, do rubli sr. 7 kop. 50 skazani zostaną, i podług art. 150 tegoż prawa, utracą wszelkie dobrodziejstwa prawne względem swych wierzycieli.
Ogłoszenie decyzyi zwierzchności hypotecznéj jakie w skutku aktów regulacyi wydaną będzie nastąpi co do nieruchomości ad 1. i 2. w dniu 2 (14) Sierpnia(...) 1845 roku na posiedzeniu publicznem Sądu tutejszego i od tegoż dnia czas do odwołania się od niej upływać zacznie.
Interessenci przeto bez dalszego wezwania w tymże dniu ogłoszenia onéj obecnemi bydź winni.
Warta dnia 14 (26) Września 1844 r.
Grzybowski, Podsędek.

Dziennik Warszawski 1865 nr 105

(N. D. 2629) Nieruchomości miejskie do pozostałości po Macieju i Konstancji z Saganowskich małż. Zawadzkich należące, w mieście Okręgowem Warcie Powiecie Kaliskim Gubernji Warszawskiej położone to jest:
1. Folwark na przedmieściu Wania, pod Nr. dawniej 249 i 254, a teraz 206 i 212, składający się z domu o czterech izbach drewnianego, gontem krytego, oficyny i innych zabudowań podwórzowych, ogrodu owocowo-warzywnego, czworaków drewnianych z chlewikami i ogródkiem, na mieszkanie dla robotników przeznaczonych, łąk, czterech składów roli królewska zwanych szczegółowo w zbiorze objaśnień ad 1, opisany na rs. 2517.
Oszacowane w 15 tu powyższych oddziałach, na skutek wyroku Trybunału Kaliskiego dnia 30 Kwietnia (12 Maja) r. z. na powództwo Florentyny z Zawadzkich i Piotra małż. Gostomskich z rolnictwa utrzymujących się, z których pierwsza jest współwłaścicielką wszystkich wyżej wyrażonych Nieruchomości, przeciwko opiekunowi ad hoc nad nieletniemi Józefą, Marjanną, Stanisławem i Ignacym rodzeństwem Zawadzkiemi współwłaścicielami powyższych Nieruchomości ustanowionemu Adamowi Chodyńskiemu teraz Patronowi Trybunału Kaliskiego zapadłego, nad któremi nieletniemi obowiązki podopiekuna pełni X. Bartłomiej Saganowski, Prałat Kollegjaty Kaliskiej, Proboszcz Parafji Warta, wszystkiemi dotąd w mieście Okręgowem Warcie zamieszkującymi, po zatwierdzeniu relacji Biegłych przez wyrok miejscowego Trybunału dnia 8 (20) Lipca r. z. zapadłej, sprzedane zostaną w drodze działów przez publiczną licytacją przed delegowanym Rejentem Okręgu Wartskiego Józefem Stokowskim w mieście Warcie mieszkającym w tegoż kancelarji. Przysądzenie tymczasowe czyli przygotowawcze, każdego po szczególe oddziału, nastąpi dnia 1 (13) Czerwca r. b. o godzinie 10 z rana.
Kalisz d. 22 Kwietnia (4 Maja) 1865 r.
Stanisław Brzeziński, Patron. (6446)  

Dziennik Warszawski 1865 nr 138

(N. D. 3575)
Nieruchomości miejskie do pozostałości po Macieju i Konstancji z Saganowskich małżonków Zawadzkich należące, w mieście Okręgowem Warcie powiecie Kaliskim Gubernji Warszawskiej położone, to jest:
15. Polko około 200 prętów powierzchni obejmujące przy trakcie Dobrsko-Turkowskim za folwarkiem SS-rów Zawadzkich na Wani położone na rs. 22 kop. 50.
Oszacowane w 15 powyższych oddziałach na skutek wyroku Trybunału Kaliskiego d. 30 Kwietnia (3 Maja) r. z. na powództwo Florentyny z Zawadzkich i Piotra małżonków Gostomskich z rolnictwa utrzymujących się, z których pierwsza jest współwłaścicielką wszystkich wyżej wyrażonych nieruchomości przeciwko opiekunowi ad hoc nad nieletniemi Józefą, Marjanną, Stanisławem i Ignacym rodzeństwem Zawadzkiemi współwłaścicielami powyższych nieruchomości ustanowionemi Adamowi Chodyńskiemu teraz Patronowi Trybunału Kaliskiego zapadłego, w którego miejsce, następną uchwalą Rady Familijnej opiekunem ad hoc mianowano Cezarjusza Bielińskiego Obrońcę Sądowego, a obowiązki podopiekuna pełni X Bartłomiej Saganowski Prałat Kolegiaty Kaliskiej proboszcz parafii Warta, wszystkiemi dotąd w m. Okręgowem Warcie zamieszkującemi po zatwierdzeniu relacji biegłych przez wyrok miejscowego Trybunału dnia 8 (20) Lipca r. z. zapadły, sprzedane zostaną w drodze działów przez publiczną licytacją przed delegowanym Rejentem Ogu Wartskiego Józefem Stokowskim w mieście Warcie mieszkającym, w tegoż Kancelarji, przysądzenie tymczasowe czyli przygotowawcze każdego po szczególe oddziału w d. 1 (13) Czerwca r. b. tu ceny oszacowanem objęte, oprócz prawa pod pozycją 13 zamieszczonego, za które podano tylko rs. 180 nastąpiło na imie Piotra Gostomskiego i termin do stanowczego czyli ostatecznego przysądzenia oznaczony został na dzień 24 Czerwca (6 Lipca) r. b. godzinę 10 z rana, w którym chęć kupna mający zaopatrzeni w vadja raczą stanąć, o innych …..* warunkach powziąść mogą wiadomość w Kancelarji Rejenta dopełniającego przedaż i u Patrona Stanisława Brzezińskiego w Kaliszu popierającego takową.
Kalisz dnia 4 (16) Czerwca 1865 r. Brzeziński. (6446)

*nieczytelne

Dziennik Warszawski 1867 nr 141

(N. D. 3632). Sąd Pokoju w Warcie. Wydział Hipoteczny.
Z powoda żądanej nowej regulacji hypoteki nieruchomości w teritorjum miasta Warty położonych. 3. Łąki na Wani zastępującej w latach suchych ogród warzywny graniczącej z gruntem Jana Zyblera i Franciszka Wolnego*.
Zawiadamia osoby interesowano, iż takowa regulacja nastąpi w Sądzie tutejszym d. 8(20) Września r. b., wzywa ich, aby z swemi prawami w terminie powyższym zgłosili się.
Warta, dnia 1 (13) Czerwca 1867 roku.
Asesor Kolegjalny, Podsędek,
Mizgier.

*nieczytelne

Dziennik Warszawski 1869 nr 96

N. D. 3218. Patron przy Trybunale Cywilnym w Kaliszu.
Na żądanie Stanisławy z Tymienieckich Czyńskiej, Aleksandra Czyńskiego małżonki, w mieście Kaliszu zamieszkałej, Czyńskiego Patrona Trybunału Kaliskiego za Obrońcę ustanowionego mającej, przeciwko SS-rom po niegdy Cyprjanie Skolimowskim pozostałym, jako to: 1. Janowi Skolimowskiemu, administratorowi dóbr Popowa, tamże; 2. Heljodorowi Skolimowskiemu we wsi Brodni; 3. Rozalji z Skolimowskich Kokowskiej Sylwestra Kokowskiego małżonce, w dobrach Rzechta Piekarska; 4. Stefanowi i Klementynie rodzeństwu Tymienieckim małoletnim usamowolnionym, w asystencji Kuratora swego Ludwika Henrych czyniącym, w mieście Warcie; 5. Temuż Ludwikowi Henrych Pisarzowi Sądu Pokoju Okręgu Wartskiego jako kuratorowi tychże usamowolnionych Tymienieckich niemniej jako opiekunowi głównemu Kazimiery i Władysława nieletnich rodzeństwa Tymienieckich w mieście Warcie; 6. Władysławowi Dąbskiemu jako opiekunowi przydanemu pomienionych Kazimiery i Władysława Tymienieckich. we wsi Szałkach; 7. Felicji z Tymienieckich Henrych Ludwika Henrych Pisarza Sądu Pokoju w Warcie małżonce, w mieście Warcie zamieszkałymi, Jana Daniela Wojciechowskiego Patrona Trybunału Kaliskiego za Obrońcę mającymi, tudzież, 8. Walentynie z Osińskich Niemojewskiej, Ludwika Niemojewskiego właściciela dóbr Radoszewic małżonce, tamże we wsi Radoszewicach; 9. Marji Osińskiej właścicielce dóbr Kozmina, tamże; 10. Maurycemu Brokman negocjantowi w mieście Kaliszu zamieszkałym, Hipolita Grodzieckiego Patrona za Obrońcę ustanowionego mającym, zapadł w dniu 25 Września (7 Października) 1868 r. wyrok Trybunału miejscowego nakazujący dział spadku po niegdy Cyprjanie Skolimowskim, opinją biegłych czyli dobra Popów i folwark Wania dadzą się dogodnie w naturze podzielić, rozporządzający, a wrazie niemożności podziału ocenienie rzeczonych dóbr przez biegłych i sprzedaż w drodze licytacji stanowiący, do sporządzenia działów Zenona Łopuskiego Rejenta Kancelarji Ziemiańskiej w Kaliszu, a do odbycia sprzedaży Sędziego Trybunału Gawlikowskiego delegujący.
Na skutek wyroku tego mianowani biegli dali pod dniem 8 (20) Listopada 1868 r. opinią, iż należące do spadku tego dobra Popów i folwark Wania w okręgu Wartskim położone, dogodnie w naturze podzielone być nie mogą; następnie w dniu 9 (21) Listopada 1868 r. i 21 Grudnia (2 Stycznia) 1869 r. sporządzili urzędową taksę, którą wartość dóbr Popowa na rs. 74,998 k. 15, a folwarku Wani na rs. 2,999 k. 50 ustanowili, poczem taksa ta wyrokiem Trybunału Kaliskiego dniu 1 (13) Kwietnia r. b. spadłym potwierdzoną została.
Następnie termin do przygotowawczego przysądzenia dóbr Popowa i folwarku Wania, każdych oddzielnie, na d. 28 Maja (9 Czerwca) 1869 r. godzinę 3 z południa przed W. Gawlikowskim Sędzią Trybunału Kaliskiego, w miejscu zwykłych posiedzeń tegoż Trybunału przy ulicy Józefina w pałacu sądowym oznaczony został.
Warunki sprzedaży przejrzane być mogą u Pisarza Trybunału Kaliskiego Wydziału II i u podpisanego Patrona.
Kalisz d. 16 (28) Kwietnia 1869 r.
Aleksander Czyński.

Łódzki Dziennik Urzędowy 1925 nr 7

STATUT
fundacji dla starców i kalek w Warcie.
Dom Przytułku dla Starców i Kalek w Warcie pow. Sieradzkiego został wybudowany przez księdza Karola Kruczkowskiego, miejscowego proboszcza w roku 1794. Ponieważ dom ten spalił się w 1800 r., tenże ksiądz Kruczkowski 1812 r. odbudował go, pomieszczając w nim starców, których żywił i otoczył opieką. W roku 1895 Przytułek został rozebrany wraz z budynkiem położonym obok, stanowiącym własność fundacji i w tymże roku ówczesny kurator Przytułku Dr. Jan Popielawski wzniósł z sum fundacyjnych i częściowo ze składek publicznych dom murowany wraz z zabudowaniami gospodarczemi także murowanemi, a poza domem założył sad owocowy.
Z akt b. Rady Szczegółowej Opiekuńczej, przechowywanych w archiwum kościoła parafialnego wynika, że w Warcie istniały dwa t. zw. Szpitalne zakłady pod nazwą św. Ducha i Św. Krzyża zarządzane przez duchowieństwo. Wymienione zakłady były założone przez mieszczan; Rosterę i Andrzeja Janockiego w 1651 roku, a grunty, należące dzisiaj do Przytułku są jakoby sukcesją po owych zakładach, co jednakże nie zostało formalnie stwierdzone.
Grunty opisane poniżej w § 2 niniejszego statutu, były na skutek starań Warckiego dozoru kościelnego przez Urząd Gubernjalny w Kaliszu w dniu 30 września 1868 roku wydzielone z ogólnej masy ziemi kościelnej i przekazane Zarządowi Przytułku.
Przytułek był również właścicielem różnych sum zahipotekowanych na okolicznych dobrach ziemskich, a pochodzących z dobrowolnych ofiar. Sumy te częściowo zostały użyte na budowę obecnego Przystułku, częściowo zaś wpłacone do b. Banku Polskiego i podczas wojny wywiezione do Rosji. Wysokość sumy wywiezionych ustaloną nie została.
Ponieważ omawiana Fundacja nie posiada Statutu, zatem w myśl artykułu 17 dekretu z dnia 7/II-1919 r. o fundacjach i zatwierdzeniu darowizn i zapisów (Dz. Ust. R. P. Nr. 15 poz. 215) nadaję tej fundacji następujący
STATUT.
§ 1.
Fundacja nosi nazwę „Fundacja dla Starców i Kalek im. Księdza Kruczkowskiego w Warcie" i jest osobą prawną.
§ 2.
Obecny majątek fundacji stanowią :
a) dom mieszkalny murowany, zawierający 8 pokoi, położony przy ul. Św. Krzyskiej Nr. 132, w której mieści się Przytułek;
b) 54 morgi 46 prętów ziemi ornej, granice której oznaczone są w księdze gruntowej Przytułku;
c) łąka t. zw. „Wania" powierzchni 3 morgi 225 prętów;
d) ogrody podmiejskie warzywne 6 morgów 34 pręty, w tym ogród owocowy położony obok Przytułku;
e) inwentarz martwy, składający się z przedmiotów domowego użytku zapisany do księgi inwentarzowej Przytułku,
§ 3.
Komitet (§ 8) jest obowiązany do założenia dla Fundacji oddzielnej hipoteki, oraz sporządzenia planów pomiarowych gruntów fundacyjnych, co winno nastąpić najpóźniej w przeciągu 2 lat od daty objęcia przez Komitet obowiązków.
§ 4
Dyspozycyjne dochody fundacji stanowią:
a) dochody z własnego majątku;
b) dobrowolne ofiary;
c) zapisy;
d) sumy przeznaczone każdorazowo przez Magistrat m. Warty w budżecie swoim na pokrycie niedoborów wynikłych z tytułu działalności opiekuńczej fundacji.
§ 5.
Wszelkie dochody z majątku fundacyjnego mogą być używane jedynie na potrzeby Przytułku i przebywających w nim pensjonarzy.
§ 6.
Przeznaczeniem Fundacji jest opieka nad starcami płci obojga, wyznania chrześcijańskiego, mieszkańcami m. Warty w wieku conajmniej 55 lat, niezdolnymi do pracy, którzy otrzymują bezpłatnie: całodzienne utrzymanie, mieszkanie, opał, pomoc lekarską, światło, w miarę możności ubranie i po śmierci pogrzeb.
W razie wolnych miejsc, do Przytułku mogą być również przyjmowani mieszkańcy innych gmin,
za opłatą jaką wyznaczy zarząd fundacji.
§ 7.
Nie mogą być przyjmowane do Przytułku osoby chore, wymagające leczenia, tudzież osoby dotknięte wzbudzające wstręt kalectwem, albo ranami zaraźliwemi lub obrzydliwemi, osoby chore umysłowo, epileptycy, paralitycy i t. p.
§ 8.
Zarząd fundacji sprawuje Komitet, składający się z Burmistrza m. Warty jako przewodniczącego, księdza proboszcza miejscowej parafji, jako zastępcy przewodniczącego, oraz trzech osób wybieranych przez Radę Miejską, m. Warty na przeciąg 3-ch lat.
Budżet i bilans fundacji wymagają zatwierdzenia przez Radę Miejską, której winny być przedkładane sprawozdania z działalności fundacji, przynajmniej co pół roku.
Komitet fundacji ze swej strony może mianować Kuratora Przytułku, który za swe czynności odpowiedzialny jest przed Komitetem. Swój stosunek do Kuratora Komitetu określi wewnętrznym regulaminem.
Do kompetencji Komitetu należą sprawy zwykłego zarządu. Wszelkie sprawy poza ten zakres wychodzące, jak pozbywanie majątku fundacyjnego (sprzedaż, zamiana, darowizna i t. p.) oddawanie majątku tego w dzierżawę, zaciąganie zobowiązań i t. p. wymagają uprzedniej zgody Ministra Pracy i Opieki Społecznej na wniosek Wojewody Łódzkiego.
§ 10.
Komitet ma odbywać swe posiedzenia w razie potrzeby przynajmniej raz na miesiąc. Posiedzenia zwołuje przewodniczący. Pisma i dokumenty podpisywać będzie przewodniczący i jeden członek. Komitet prowadzi księgę uchwał Komitetu oraz Księgę kasową i inwentarzową fundacji i przechowuje wszelkie rachunki z wydatków, oraz inne dokumenty, dotyczące fundacji.
Posiedzenia Komitetu są ważne przy udziale przynajmniej trzech członków Komitetu, w tej liczbie Przewodniczącego lub jego zastępcy.
Uchwały zapadają większością głosów, w razie równości głosów decyduje głos przewodniczącego.
§11.
Zmiany Statutu Fundacji wymagają zatwierdzenia Ministra Pracy i Opieki Społecznej.
Minister Pracy i Opieki Społecznej w. z. (—) Gustaw Simon.
Warszawa, dnia 4/XII-1924 r.
Nr. 1997/IX.

Dziennik Łódzki 1951 nr 48

Przyszli traktorzyści z Małkowa
w walce z kułactwem i spekulacją.
Nie tylko orać ziemię, ale „przeorywać wiekowe zacofanie chłopów" oto cel, jaki postawili sobie przyszli traktorzyści z Woj. Ośrodka Szkoleniowego Traktorzystów w Małkowie.
Nie obcą była dla nich akcja planowego skupu zboża, dlatego też wystąpili z wnioskiem do kierownictwa ośrodka, aby seminarium na temat „form walki klasowej na wsi" odbyło się praktycznie w terenie.
40 młodych przodowników kursu wyruszyło w teren gminy Bartochów i m. Warty, aby z jednej strony demaskować wrogą robotę kułactwa, a z drugiej strony dotrzeć do biednego i średniego chłopa ze słowem pra[w]dy i przekonać go o korzyściach, jakie on sam zyska przede wszystkim odsprzedając zboże Państwu Ludowemu. Wynik jednodniowej pracy w terenie był bardzo owocny. Do punktu skupu w Warcie wpłynęło ponad 23 tony zboża oraz zdemaskowano kilka kułaków.
Jednym z tych, którzy z jednej strony korzystają z dobrodziejstw demokracji ludowej, a z drugiej strony sabotują planowy skup zboża, okazał się 10-hektarowy gospodarz — Józef Janiak z gr. Osada Górki w gm. Bartochów. Zgodnie z planem Janiak miał odsprzedać państwu 30 m zboża. Do dnia 10 bm. nie odstawił ani jednego metra. Stwierdzono natomiast, że na dwa tygodnie przed tym miał około 20 m gotowego zboża, które później gdzieś się „ulotniło" i do dziś nie stwierdzono gdzie ono jest ukryte. Oprócz tego znaleziono około 12 m żyta, z czego 7 m dostawiono pod przymusem do punktu skupu w Warcie, a pozostałe 5 m zabezpieczono.
Są jednak i pozytywne przykłady. Np. Ignacy Wiśniewski z tej samej gromady, jako małorolny nie został objęty planem skupu. Poczuwając się jednak do obowiązku wobec swej ludowej ojczyzny odstawił 12 m zboża. Inny mieszkaniec tej samej gromady Józef Marciniak okazał się również sumiennym obywatelem gromady. Na zaplanowaną ilość 22 m odsprzedał ponad 40 m oraz zobowiązał się jeszcze do 20 lutego odsprzedać 2 metry.
Te dwa przykłady świadczą niezbicie o tym, że powodzenie każdej akcji na terenie wsi zależne jest przede wszystkim od tego, czy potrafimy skutecznie demaskować wroga klasowego i mobilizować naszych przodowników wsi, którymi przede wszystkim są małorolni i bez rolni chłopi. (A. M.)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz