-->

poniedziałek, 15 kwietnia 2013

Budziczna

Czajkowski 1783-84 r.
Budziczyna, parafia dąbrowa większa (dąbrowa wielka), dekanat warcki, diecezja gnieźnieńska, województwo sieradzkie, powiat sieradzki, własność: Lenartowicz.

Tabella miast, wsi, osad Królestwa Polskiego 1827 r.
Budzieżna, województwo Kaliskie, obwód Sieradzki, powiat Sieradzki, parafia Dąbrowa, własność prywatna. Ilość domów 3, ludność 25, odległość od miasta obwodowego 1.

Słownik Geograficzny:
Budziczno, folw., pow. sieradzki, gm. Barczew, parafia Chojne, ludności 81, rozległa morg 131.

Spis 1925 r.
Budziczno, kol. i folw., pow. sieradzki, gm. Barczew. Kolonię spisano łącznie z folw. Dąbrowa. Budynki z przeznaczeniem mieszkalne 11. Ludność ogółem: 85. Mężczyzn 38, kobiet 47. Ludność wyznania rzymsko-katolickiego 85. Podało narodowość: polską 85.Budziczna, wieś w gminie Sieradz.

Wikipedia:
Budziczna – wieś w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie sieradzkim, w gminie Sieradz.


1992 r.

Gazeta Rządowa Królestwa Polskiego 1850 nr 89

(N. D. 1683) Rejent Kancellaryi Ziemiańskiej Gubernii Warszawskiej w Kaliszu.
Ogłasza postępowanie spadkowe tyczące się po osobach zmarłych:
4, Łukaszu Kobierzyckim jako właścicielu dóbr Dąbrowa Wielka i Budzieżna z przyległościami w Okręgu Sieradzkim położonych;
Do ukończenia tych postępowań spadkowych wyznacza się termin na dzień 14(16) Października r. b. w Kaliszu w Kancellarуi Ziemiańskiej.
Kalisz d. 1 (13) Kwietnia 1850 r.
Nepomucen Wojciechowski.


 Echo Sieradzkie 1931 sierpień

OFIARA ZNACHORA.

W tych dniach przywieziony został do szpitala W.W. Ś. Ś. w Wieluniu w stanie beznadziejnym 15 letni St. Pawłowski zam. we wsi Masłowice, który podczas upadku doznał pęknięcia kości miednicznej. Ojciec owego chłopca jak sam oświadczył po bezskutecznem leczeniu go u jednego z doktorów , który niepoznawszy się na przyczynie cierpienia chłopca, leczył go na zapalenie stawów, udał się do słynnego znachora w powiecie sieradzkim zam. we wsi Budziczna, który znów "lecząc" chłopca na swój sposób wskutek różnych nakręcań i naciągań o mało nie wpędził biednej ofiary do grobu.


 Echo Sieradzkie 1931 wrzesień

OFIARA ZNACHORA Z BUDZICZNY

Przed kilku dniami podaliśmy wiadomość o przywiezieniu do szpitala w Wieluniu w stanie bardzo ciężkim 15-letniego chłopca St. Pawlaka, ze wsi Masłowice, który poddany końskim kuracjom znachora z Budziczny pow. sieradzkiego, nietylko, że przy zadawanych mu torturach nie wyzdrowiał, ale tak ciężko zaniemógł, że wylękniony znachor sam zaproponował ojcu chłopca, odwiezienie chorego do szpitala. Chłopiec po przywiezieniu do szpitala mimo natychmiastowej koniecznej operacji, naskutek silnego wyczerpania chorobą organizmu w kilka dni po przeprowadzonej operacji życie zakończył.


Echo Sieradzkie 1932 27 czerwiec

PORÓD W ŻYCIE.

Mieszkanka wsi Budziczna gm. Barczew Zofja Kupczak idąc z Sieradza do swej wioski tuż pod Sieradzem weszła w żyto. Zauważyli to robotnicy zatrudnieni przy robotach żwirowych i udali się ściągnięci jękami w to miejsce gdzie ujrzeli, że p. Zosia porodziła dziecko, które dawało słabe oznaki życia. Natychmiast końmi przewieziono chorą do szpitala. Dziecko zmarło. Sekcja prawdopodobnie ustali czy noworodek zmarł naturalną śmiercią, czy też został uduszony.


Łódzki Dziennik Urzędowy 1933 nr 21

ROZPORZĄDZENIE WOJEWODY ŁÓDZKIEGO
z dn. 19 październ. 1933 r. L. SA. II. 12/14/33
o podziale obszaru gmin wiejskich powiatu sieradzkiego na gromady.
Po wysłuchaniu opinji rad gminnych i wydziału powiatowego, zgodnie z uchwałą Wydziału Wojewódzkiego z dnia 18 października 1933 r. na podstawie art. 107 ustawy z dnia 23. III. 1933 r. o częściowej zmianie ustroju samorządu terytorjalnego (Dz. U. R. P. Nr. 35, poz. 294) postanawiam co następuje:
§ 1.
I. Obszar gminy wiejskiej Barczew dzieli się na gromady:
3. Dąbrowa-Wielka, obejmującą: wieś Budziczna, wieś Dąbrowa Poduchowna, wieś Dąbrowa Charubna, wieś Dąbrowa Wielka folwark Dąbrowa Wielka, wieś Kalinki, wieś Kozy.
§ 2.
Wykonanie niniejszego rozporządzenia powierza się Staroście Powiatowemu Sieradzkiemu.
§ 3.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia w Łódzkim Dzienniku Wojewódzkim.
Wojewoda:
wz. (—) A. Potocki

Wicewojewoda

Na Sieradzkich Szlakach 2005/2



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz