-->

sobota, 20 kwietnia 2013

Sęsów

Słownik Geograficzny:
Sęsów,  pustk., pow. wieluński, gm. Mierzyce, par. Działoszyn.

Spis 1925:
Sensów, wś, pow. wieluń, gm. Mierzyce. Budynki z przeznaczeniem mieszkalne 12. Ludność ogółem: 89. Mężczyzn 49, kobiet 40. Ludność wyznania rzymsko-katolickiego 89. Podało narodowość: polską 89. 

Wikipedia:
Sęsów-wieś w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie pajęczańskim, w gminie Działoszyn. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa sieradzkiego.

1992 r.

Gazeta Warszawska 1826 nr 46

Trybunał Cywilny Pierwszey Instancyi Woiewództwą Kaliskiego.
Na skutek Postanowienia Nayiaśnieyszego Pana z daty 12/24 Stycznia r. b. Regulacyią Hypotek Dóbr Narodowych, z któremi Skarb Publiczny do Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego przystępuie, nakazuiącego, i na skutek Reskryptów Kommissyy Rządowych Sprawiedliwości i Przychodów i Skarbu d. d. 22 i 24 Lutego r. b. rozpoczynaiąc regulacyią takową hypotek, podaie do wiadomości publiczney, iż do przyymowania Aktów pierwiastkowego regulowania hypotek Dóbr i realności niżey wymienionych w Woiewództwie Kaliskiem położonych, wyznaczył termin (...)
Na dzień 9 Maia 1826 roku. — dla:
8. Dóbr Narodowych Ekonomii Mierzyce, składaiącey się z folwarku i wsi Mierzyce, z młyna i Osady Przywóz, z folwarku i wsi Łaszok, z młyna Strugała i z Osad Jayczaki i Sikora, z folwarku i wsi Kamion, z Pustkowiów Więcławy, Dziadaki i Ogroble, z wsi Toporów, Bobrowniki, z młyna Tasarz, z karczmy Jaśkowizna i Pustkowiów Sensowy, Tasarze, Węże, Młynki, Szczepany, Gligi, Cieśle, Troniny i Jarzębie, z folwarku Wóytostwo, z wsi Bobrowniki i Lisowice, z Pustkowiów Patoki, Kabały i Draby, z folwarku i wsi Raduszyce, z młyna Szyska, z wsi Drobnice, z młynów Łyko, Graczyk i Kaydow, z folwarku Cisow, z wsi Załęcze małe, z folwarku i wsi Szynkielow, z folwarku i wsi Bieniec, z młynem Molenda, z karczmy Dobiacz, z Pustkowia Jarząbek, z folwarku i wsi Pątnów, z Pustkowia Salamony, wszystkich w Powiecie i Obwodzie Wieluńskim położonych.
(...) W moc Art: 3 postanowienia powyższego Nayiaśnieyszego Pana, oznaymia Trybunał, iż ktokolwiek sądziłby mieć prawo do własności Dóbr wyżey wymienionych, lub iakie prawo rzeczowe ściągaiące się do tychże Dóbr, może i powinien się zgłosić w terminach oznaczonych, a naypóźniey do dnia 14 Cztrwca r. b., który się w skutek Art: z tegoż postanowienia, ze względu na czas do obwieszczeń potrzebny, iako ostateczny i prekluzyyny oznacza.
Nadto dodaie Trybunał wskutek Art: 4 postanowienia Nayiaśnieyszego Pana, iż żadne reklamacyie przeciw Inkameracyi Dóbr na mocy urządzeń, iakie nastąpiły za Rządu Pruskiego, Austryiackiego, oraz na mocy Prawa na Seymie Xięztwa Warszawskiego dnia 23 Grudnia 1811 roku uchwalonego, ani też kompetencyie do Hypoteki przyiętemi nie będą, rozpoznawaniu Sądowemu nie ulegaią, niemniey żadne inne pretensyie prócz wymienionych powyżey w Artykule 3 do Hypoteki przyymowanemi bydź nie maią.
Regulacyia takowa odbywać się będzie w Kaliszu w pałacu Sądowym przy ulicy Józefiny położonym, przed delegowanemi przez Trybunał wyznaczonemi, o których w Kancellaryi Hypoteczney dowiedzieć się będzie można. — Kalisz d. 4 Marca 1826 r.
Rembowski Prezes.
Karnecki Sekretarz.


Gazeta Kaliska 1903 nr 39

We wsi Lisowice, w pow. Wieluńskim, pastwą płomieni, podłożonych zbrodniczą ręką, padły dwa spichrze włościanina Piotra Tkaczyńskiego, ubezpieczone na 390 rb., oraz nieubezpieczone ruchomości, których wartość wynosiła 1000 rb. O wzniecenie tego pożaru podejrzani są włościanie wsi Sensów w pow. Wieluńskim, Leonard i Jan Górnicy.

Z Otchłani Wieków 1929 nr 5 i 6

Zdzisław Rajewski.
Zestawienie zabytków przedhistorycznych z powiatu wieluńskiego (woj. łódzkie)
Epoka kamienna.
* Oznacza stanowiska położone nad Wartą.
O Oznacza stanowiska położone nad Prosną.
+ Oznacza stanowiska położone w promieniu 10 klm od Prosny.
* Sensów Bobrownicki. St. I. Wióry i okrzeski krzem. 1929 : 295.  
* St. II. Skrobacz wiórowy, skrobacz półokrągły, rdzeń, wióry i okrzeski, 1929: 296.
* St. III. Ułamki siekiery krzemiennej gładzonej, skrobacz nieregularny łuszcznik, wiórki, okrzeski i skorupa. 1929: 297.
* St. IV. 6 skrobaczy nieregul., wiórek i okrzeski. 1929: 298.
* St. V. Narzędzia amorficzne, wióry, rdzenie i okrzeski. 1929: 299.

Łódzki Dziennik Urzędowy 1933 nr 19

ROZPORZĄDZENIE WOJEWODY ŁÓDZKIEGO
z dnia 16 września 1933 r. L. SA. II. 12/15/33
o podziale obszaru gmin wiejskich powiatu Wieluńskiego na gromady.
Po zasiągnięciu opinij rad gminnych i wydziału powiatowego zgodnie z uchwałą Wydziału Wojewódzkiego z dnia 15 września 1933 r. na podstawie art. 107 ustawy o częściowej zmianie ustroju samorządu terytorjalnego z dnia 23. III. 1933 r. (Dz. U. R. P. Nr. 35, poz. 294) postanawiam co następuje:
§ 1.

XIII. Obszar gminy wiejskiej Mierzyce dzieli się na gromady:
3. Bobrowniki, obejmującą: wieś Bobrowniki, wieś Jarzębie, wieś Sensów.
§2.
Wykonanie niniejszego rozporządzenia powierza się Staroście Powiatowemu Wieluńskiemu.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia w Łódzkim Dzienniku Wojewódzkim.
(-) Hauke - Nowak
Wojewoda.

3 komentarze:

  1. Publikuje bardzo ciekawe uzupełnienie powyższego wpisu, baza do dalszego zgłębiania tematu Sęsowa.

    Dzień dobry! Nazywam się Paweł Swoboda. Na wstępie chciałem napisać, że jestem pełen podziwu dla ogromu pracy, jaką Pan poświęca tematyce wsi sieradzkich. Na Pana stronę trafiłem poszukując informacji na temat miejscowości Sęsów. Jestem w trakcie opracowywania hasła dotyczącego historii tej nazwy do słownika "Nazwy miejscowe Polski. Historia - Pochodzenie - Zmiany". Miejscowość ta miała w naszej kartotece dosyć ubogą dokumentację, którą postanowiłem rozszerzyć. Chętnie się z Panem podzielę pewnymi identyfikacjami, których dokonałem i będę wdzięczny za wszelkie uwagi.

    Otóż miejscowości Walaszyk (z mapy Gilly'ego z r. 1802-03), Pustkowie Bobrowskie (mapa kwatermistrzostwa z 1839 r.) zdają się być tożsame z Sęsowem. Potwierdza to analiza map, jak i przywoływany przez Pana gdzie indziej Ryszard Rosin w artykule "Załęczański Park Krajobrazowy - z dziejów obszaru" (http://dspace.uni.lodz.pl:8080/xmlui/bitstream/handle/11089/15957/fsoz2rosin_91_128.pdf). Przytacza on jeszcze zapisy Walaszyk z 1793 r. (oryginał Gilly'ego sprzed redukcji) i Sensów Bobrownicki (z 1919 r.).

    Ale to nie wszystko. Inne zapisy podawane przez tego autora to:

    - Pustkowie Bobrownickie (błędne przytoczenie z mapy kwatermistrzostwa, datowanej przez niego na ok. 1830 r., co opisuje we wstępie)

    - Cęgorz (lub Sięgosz) - zapisy te miały rzekomo występować w Słowniku geograficznym (datowanym przez niego na ok. 1880, co opisuje we wstępie).

    Przekopałem Słownik wzdłuż i wszerz i znalazłem w tej okolicy wyłącznie nazwy Sięgów (2x), Cęgów (2x) oraz oczywiście Sęsów (1x). Rzekome formy *Cęgorz i *Sięgosz podawane przez Rosina to zapewne wynik jego błędnego odczytania odręcznych wypisów z SG (w jako rz, sz - o to nie trudno). Co jednak jest najistotniejsze - wszystkie te nazwy często występują w takim samym kontekście (wymieniane wśród okolicznych osad), ale nigdy jednocześnie, co potwierdzałoby ich identyfikację z Sęsowem. Nie będę tu przytaczał całych fragmentów, a jedynie podam lokalizację:

    Sięgów - 1889 r., Słownik geograficzny, t. X, s. 604 (hasło Sięgów); w r. 1900 Słownik geograficzny, t. XV, cz. 1, s. 170 (hasło Bobrowniki 5)

    Cęgów - 1882 r., Słownik geograficzny, t. III, s. 449 i 465 (hasło Jarkowizna i Jarząb)

    Sęsów - 1889 r., Słownik geograficzny, t. X, s. 472 (hasło Sęsów).



    Dorzucam jeszcze garść wystąpień nazw omawianej miejscowości, które zgromadziłem:

    Walaszyk - ok. 1845 r. - Mapa Reymanna, arkusz 134 Wielun (z tego co wiem, to ten obszar na mapie Reymanna był wzorowany na mapie Gilly'ego)

    Sęsów pustk - w 1877 r., I. Zinberg, Skorowidz Królestwa Polskiego czyli Spis alfabetyczny miast, wsi, folwarków..., T. II, Warszawa 1877, s. 139

    Sensów - w 1912 r. L. Jacques, S. Graeve, Przewodnik po Guberni Kaliskiej. Cz. 1., Warszawa 1912, s. 75 (co ciekawe, w drugiej części tego opracowania, które zawiera spis wszystkich miejscowości Sensów, ani żadna inna ze wspomnianych nazw, już się nie pojawia).

    Sensów - w 1933 r. - Skorowidz miejscowości Rzeczpospolitej Polskiej z oznaczeniem terytorialnie ich własciwych władz i urzędów oraz urządzeń komunikacyjnych. Pod red. T. Bystrzyckiego. Przemyśl-Warszawa 1933, s. 1517.

    W 1996 r. dokonano też urzędowej zmiany nazwy z Sensów na Sęsów (Monitor Polski nr 79, poz. 713).



    Wszystkie źródła i opracowania tu podane są oczywiście dostępne w internecie, więc nie dołączałem linków. Mam nadzieję, że informacje na temat identyfikacji okażą się choć odrobinę pomocne.



    Z wyrazami szacunku i pozdrowieniami

    Paweł Swoboda

    Pracownia Onomastyki

    Instytut Języka Polskiego PAN w Krakowie

    OdpowiedzUsuń
  2. Pozdrawiam wszystkich...moj dziadek urodzil sie w tej wsi w 1911 roku

    OdpowiedzUsuń
  3. Jestem bardzo zainteresowana historia tej wsi poniewaz moj dziadek sie tam urodzil jak rowniez historia wsi Lisowice gdzie urodzil sie moj ojciec...moze ktos ma informacje lub zdjecia ktorych nie mozna znalezc w internecie...moj mail:lubochrenata@gmail.com

    OdpowiedzUsuń