-->

poniedziałek, 22 kwietnia 2013

Kuźnica Strobińska

Słownik Geograficzny:  
Kuźnica Strobińska,  nad strum. Wężnicą, wś i folw., pow. wieluński, gm. Konopnica, par. Osyaków, odl. od Wielunia 21 w.; wś ma dm. 12, mk. 67, os. 52, mr. 248; folw. dm. 4, mk. 4 a mr. rozl. 432. Folw. 1860 r. oddzielony od dóbr Strobin.

Spis 1925:
Strobińska Kuźnica, wś, pow. wieluń, gm. Konopnica. Budynki z przeznaczeniem mieszkalne 24. Ludność ogółem: 161. Mężczyzn 78, kobiet 83. Ludność wyznania rzymsko-katolickiego 135, ewangelickiego 26. Podało narodowość: polską 161.

Wikipedia:
Kuźnica Strobińska-wieś w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie wieluńskim, w gminie Osjaków. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa sieradzkiego. Przez wieś przepływa rzeka Wężnica mająca swoje ujście w rzece Warcie w okolicach miejscowości Strobin. Na terenie Kuźnicy Strobińskiej znajduje się motel - bar Łasuch oraz ubojnia zwierząt AS.

1992 r.

Gazeta Rządowa Królestwa Polskiego 1856 nr 58

(N. D. 1334) Pisarz Kancellaryi Ziemiańskiej Gubernii Warszawskiej w Kaliszu.
Po śmierci:  
4. Marka Jerzego, co do summ: 9600 rub. pod N. 4, rs. 2041 k. 95 pod N. 5, rs. 750 pod N. 8, rs. 1500 pod N. 11, rs. 143 k. 40 i rs. 6 k. 48 pod N. 12 wykazu dóbr Strobin z Okręgu Wieluńskiego, i prawa zastawu wsi Chorzynia, Koźnicy i folwarku Krzętle w tychże dobrach, rs. 6150 pod N. 26 i rs. 3850 pod N. 30 wykazu dóbr Osiakowa z tegoż Okręgu, wraz z warunkiem zajęcia tych dóbr na przedaż i niemożności przedaży w nich drzewa, w dziale III. wykazu pod N. 13 i 15 zapisanego, (…) otworzyły się spadki do regulacyi których wyznaczam termin prekluzyjny na dzień 8 (20) Września 1856 roku przedemną Pisarzem odbyć się mający.
Kalisz d. 24 Lutego (7 Marca) 1856 r.
J. N. Zengteller.

Gazeta Rządowa Królestwa Polskiego 1857 nr 61 

(N. D. 1325) Komornik Trybunału Cywilnego Kaliskiego.
 Zawiadamia, iż dobra ziemskie Strobin składające się z wsi i folwarku Strobin wsi folwarku Chorzeń wsi i folwarku Walków, Kuźnica, Krzętle i Anielin w Ogu i Powiecie Wieluńskim Gubernii Warszawskiej położone, wydzierżawione będą przez licytacyą publiczną na przeciąg lat trzech poczynając od d. 12 (24) Czerwca 1857 r. do tegoż dnia i miesiąca r. 1860. Dobra Strobin dotąd są w posiadaniu właściciela, czynić mogą rocznego dochodu około rs. 5000. Termin do licytacyi dzierżawy przed Antonim Kowalskim Rejentem Kancellaryi Ogu Wieluńskiego w mieście Wieluniu w biurze tegoż Rejenta odbyć się mającej, oznaczony na d. 8 (20) Maja 1857 r. godzinę 10 z ranа, gdzie warunki złożone przejrzane być mogą.
Kalisz d. 9 (21) Lutego 1857 r.
Chodyński. F.

Kaliszanin 1872 nr 15

Jest do sprzedania w powiecie Wieluńskim
Majątek Strobin

złożony z dwóch hypotek. Strobin rozległy, 70 włók, w tem lasu 18 włók łąk 13. Kuźnica 20 włók, w tem i lasu 7 włók.

Dziennik Warszawski 1876 nr 11

N. D. 366. Rejent Kancelarji Ziemiańskiej w Kaliszu.
Zawiadamiam, iż termin do regulacji spadków:
2. po Leonie Walewskim, co do własności dóbr Kuźnica, oraz sum rs. 2,000 i rs. 13,061 kop. 86, na dobrach Strobin, rs. 2,500, rs. 200 i rs. 30 na dobrach Łaszew, rs. 2.100 na dobrach Krzętle z okręgu Wieluńskiego, sum rubli 3,000 na dobrach Dąbrowa Wielka, rs. 4,000 na dobrach Nowa Wieś, w okręgu Sieradzkim.
Sum rs. 3,000 i 750 na dobrach Podole Górnem i Dolnem, rs. 3,000 na dobrach Przygoń, w okr. Sieradzkim.
Oraz rs. 7,500 na dobrach Głaniczew, w okręgu Wartskim położonych, na imię Leona Walewskiego zapisanych.
Oznaczone zostały na dzień 19 (31) Sierpnia 1876 r. Regulacje odbywać się będą przedemną w Kancelarji mojej w Kaliszu.
Kalisz d. 2 (14) Stycznia 1875 r.
Jan Daniel Wojciechowski.

Kaliszanin 1886 nr. 6

We wsi Kuźnica-Strobińska, pow. wieluńskim, zgorzała stodoła drewniana, ubezpieczona na 470 rs.

Gazeta Kaliska 1897 nr. 38

Sprzedaże dóbr przez Tow. Kred. Ziem. W ubiegłym i bieżącym tygodniach sprzedane zostały za zaległe raty Tow. Kred. Ziem. następujące dobra w gubernji kaliskiej:
4)      Kuźnica od Strobienia, z p-tu wieluńskiego za sumę rs. 4274 nabył p. Abram Stobiecki.


Gazeta Kaliska 1903 nr 58

Zwłoki. We wsi Kuźnica-Strobińska, w pow. Wieluńskim, znaleziono w stawie zwłoki głuchoniemej włościanki, 37-letniej Antoniny Ochockiej.

Obwieszczenia Publiczne 1927 nr 83

Sąd okręgowy w Kaliszu, na mocy art. 1776 U. P. C., niniejszem zawiadamia Edwarda Dawida, w kraju nieobecnego i z miejsca pobytu niewiadomego, ostatnio zamieszkałego we wsi Kuźnica Strobińska, gm. Konopnica, iż decyzją sądu z dnia 8 września 1927 r., do obrony praw, oraz zarządu jego majątkiem została mianowana kuratorką Paulina Dawidowa, zamieszkała we wsi Kuźnica - Strobińska, gm. Konopnica. (Nr. sprawy II C. 398/27).
 
Goniec Sieradzki 1929 nr 126

WIELUŃ.
Ujęcie dwóch zabójców.
(w) Dn. 28 maja ujęty został w Brześciu nad Bugiem, Purzyczka Al. lat 22 zabójca borowego Jasińskiego i jego nieletniego syna z leśniczówki Żelazo pow. Wieluńskiego.
W tymże dniu, ujęty został we wsi Kluki ukrywający się od kilku tygodni J. Frajtak lat 23, który w nocy 1 marca rb. wystrzałem z rewolweru, zamordował we wsi Kuźnica—Strobińska J. Przydacza lat 18.
Obaj zbrodniarze osadzeni zostali w więzieniu w Wieluniu. 
 
Goniec Sieradzki 1930 nr 46

Pożar.
(w) W dniu 21 bm. we wsi Kuźnica — Strobińska gm. Konopnica, wskutek wyrzucenia na podwórze niedogaszonego popiołu powstał pożar, od którego spaliła się obora, stodoła, dom mieszkalny, oraz 3 krowy, dwie świnie i narzędzia rolnicze, na szkodę Czyża Józefa. Straty wynikłe z pożaru poszkodowany oblicza na 8.500 zł.
 
Goniec Sieradzki 1930 nr 50

Zagadkowe morderstwo.
W dniu 25 lutego około godz. 12 w nocy, we wsi Kuźnica Strobińska gm. Konopnica, zabity został w zagadkowy sposób wystrzałem z rewolweru 18-letni J. Przydacz.
Przydacz będąc wraz ze swą matką na uczcie weselnej, odbywającej się w tejże wiosce, wysłany został ok. godz. 12 w nocy przez swą matkę do domu, w celu przyprowadzenia ojczyma Z. Domagałę na obiad weselny.
Po pewnym czasie gdy wysłany syn nie wracał z powrotem Przydaczowa z drugiego męża Domagałowa, tknięta złem przeczuciem udała się sama do domu.
Jakież było jej przerażenie, gdy na dworze w pobliżu swego domu zastała już stygnące zwłoki zamordowanego syna. Na zrobiony przez nią alarm zbiegli się sąsiedzi.
Zawiadomiony o powyższem morderstwie najbliższy posterunek PP. niezwłocznie dał znać do Pow. Kom. w Wieluniu skąd natychmiast wyjechał Komendant Pow. p. Ungeheuer w towarzystwie st. przod. służby śledczej p. J. Madejczyka, oraz dr. Schwalbego i kilku policjantów, gdyż według telefonogramu otrzymanego z tamtejszego post. PP. początkowo sądzono, że zachodzi jakiś napad bandycki.
Po przybyciu na miejsce zbrodni obecny w danej chwili lekarz stwierdził że śmierć nastąpiła wskutek krwotoku mózgu.
Po bliższych oględzinach zostało stwierdzone, że J. Przydacz zginął od kuli rewolwerowej która poprzez prawo oko dostała się do wewnątrz mózgu, co zostało potwierdzone przez znalezienie w pobliżu trupa jednej łuski od kuli rewolwerowej.
Po przeprewadzonem wstępnem dochodzeniu w związku z dokonanym morderstwem aresztowany został i odstawiony do więzienia w Wieluniu ojczym zamordowanego L. Domagała, na którego padło podejrzenie, że morderstwa dokonał w chęci zagarnięcia drugiej połowy majątku otrzymanego za żoną, a którego druga połowa należała do dorastającego Przydacza jako jedynego spadkobiercy.

Goniec Sieradzki 1930 nr 53

Śledztwo w sprawie wykrycia tajemniczego morderstwa w wsi Kuźnica-Strobińska.
(w) Dowiadujemy się, że aresztowany ojczym zamordowanego J. Przydacza, na którego padło początkowo podejrzenie morderstwa, został w tych dniach zwolniony z więzienia. Prowadzone przez st. przod. pol. śledczej p. J. Madejczyka dochodzenie, jest na dobrej drodze i jest pewność, że wkrótce, prawdziwy morderca dostanie się w ręce sprawiedliwości.


Obwieszczenia Publiczne 1930 nr 56

Wydział hipoteczny przy sądzie powiatowym w Wieluniu obwieszcza, że po niżej wymienionych zmarłych toczą się postępowania spadkowe:
5) Emmie Dawidowej, zmarłej w dniu 6 listopada 1927 roku, współ­właścicielce nieruchomości położonej w kol. Zofja-Osjaków, oznaczonej 873 rep. hip. i we wsi Kuźnica, gm. Konopnica, oznaczonej Nr. 717 rep. hip.
Termin zamknięcia tych postępowań spadkowych wyznaczony został dzień 15 stycznia 1931 roku w kancelarji wymienionego wydziału społecznego, gdzie osoby interesowane winny zgłaszać swoje prawa, pod skutkami prekluzji.

Echo Łódzkie 1930 marzec

Ojczym zastrzelił syna.
Zagadkowe morderstwo pod Wieluniem.
Z Wielunia donoszą:
We wsi Kuźnica Strobińska, gminy Konopnica, zabity został w zagadkowy sposób wystrzałem z rewolweru 18-letni J. Przydacz.
Przydacz będąc wraz ze swą matką na uczcie weselnej odbywającej się w tejże wiosce, wysłany został około godziny 12 w nocy przez swą matkę do domu, w celu przyprowadzenia ojczyma Z. Domagałe na wesele.
Po pewnym czasie gdy wysłany syn nie wracał Przydaczowa tknięta przeczuciem udała się sama do domu.
Jakież było jej przerażenie gdy na podwórzu w pobliżu swego domu zastała już stygnące zwłoki zamordowanego syna.
Na zrobiony przez nią alarm zbiegli się sąsiedzi.
Zawiadomiony o powyższem morderstwie najbliższy posterunek P. P. niezwłocznie dał znać do Pow. Kom. w Wieluniu, skąd natychmiast wyjechał komendant pow. p. Ungeheuer.
Po przybyciu na miejsce zbrodni obecny w danej chwili lekarz stwierdził, że śmierć nastąpiła wskutek krwotoku mózgu.
Po bliższych oględzinach zostało stwierdzone, że J. Przydacz zginął od kuli rewolwerowej, która poprzez prawe oko dostała się do mózgu, co zostało potwierdzone przez znalezienie w pobliżu trupa jednej łuski od kuli rewolwerowej.
Po przeprowadzonem wstępnem dochodzeniu w związku z dokonanem morderstwem aresztowany został i odstawiony do więzienia w Wieluniu ojczym zamordowanego L. Domagała, na którego padło podejrzenie, że morderstwa dokonał w chęci zagarnięcia drugiej połowy majątku otrzymanego za żoną, a którego druga połowa należała do dorastającego Przydacza jako jednego spadkobiercy.


Łódzki Dziennik Urzędowy 1932 nr 8

OBWIESZCZENIE
Okręgowego Urzędu Ziemskiego w Piotrkowie
z dnia 8. IV. 1932 r. Nr. 7a/35/W. o wdrożeniu postępowania scaleniowego we wsi Kuźnica Strobińska.
Okręgowy Urząd Ziemski w Piotrkowie na podstawie art. 18 ustawy z dnia 31. lipca 1923 r. o scalaniu gruntów (Dz. U. R. P. z roku 1927 Nr. 92, poz. 833) podaje do publicznej wiadomości, że w dniu 9 marca 1931 r. uprawomocniło się, podlegające wykonaniu, orzeczenie tegoż Okręgowego Urzędu Ziemskiego z dnia 13 lutego 1931 r., dotyczące wdrożenia postępowania scaleniowego i ustalenia obszaru scalenia na gruntach wsi Kuźnica Strobińska, gminy Konopnica, powiatu wieluńskiego.
Za Prezesa
(—) M. Grąbczewski.


Echo Sieradzkie 1932 18 lipiec

POŻAR.
We wsi Kuźnica — Strobińska gm. Konopnica spaliła się stodoła i obora na szkodę Dawida Br.
Pożar, który powstał prawdopodobnie z podpalenia — byłby przyjął groźniejsze rozmiary tylko dzięki energicznej akcji Och. Str. Pożarnej z Osjakowa, i Radoszewic został umiejscowiony.


Echo Sieradzkie 1932 13 grudzień

DESZCZ KAR.
Za przekroczenie przepisów o posiadaniu broni zostali ukarani
przez Starostwo następujące osoby: (...) Kowalczyk Wł. zam. Kuźnica Strabińska 40 zł., (...)

Łódzki Dziennik Urzędowy 1933 nr 19

ROZPORZĄDZENIE WOJEWODY ŁÓDZKIEGO
z dnia 16 września 1933 r. L. SA. II. 12/15/33
o podziale obszaru gmin wiejskich powiatu Wieluńskiego na gromady.
Po zasiągnięciu opinij rad gminnych i wydziału powiatowego zgodnie z uchwałą Wydziału Wojewódzkiego z dnia 15 września 1933 r. na podstawie art. 107 ustawy o częściowej zmianie ustroju samorządu terytorjalnego z dnia 23. III. 1933 r. (Dz. U. R. P. Nr. 35, poz. 294) postanawiam co następuje:
§ 1.
VIII. Obszar gminy wiejskiej Konopnica dzieli się na gromady:
6. Kuźnica-Strobińska, obejmującą: wieś Kuźnicę-Strobińską, os. mł. Kuźnicę-Strobińską.
§2.
Wykonanie niniejszego rozporządzenia powierza się Staroście Powiatowemu Wieluńskiemu.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia w Łódzkim Dzienniku Wojewódzkim.
(-) Hauke - Nowak
Wojewoda.

Dziennik Łódzki 1953 nr 167

Jedni jeszcze koszą — inni już zwożą do stodół
Każda godzina zmienia wygląpól naszego województwa
Gorączka żniwna" ogarnęła już wszystkie gromady, wszystkie spółdzielnie produkcyjne, wszystkie państwowe gospodarstwa rolne, żniwiarze na przelotne deszcze nie narzekają, pod wpływem bowiem wiatru i słońca, które po każdym deszczu przygrzewa wydaje się — jeszcze silniej, szybko obsycha zboże na polu i w stygach, natomiast wilgotne ścierniska łatwiej podorywać czy kultywatorywać. Po za tym wilgoć gwarantuje szybkie wschody nasion poplonów.
Nie tylko każdy dzień, ale każda godzina wydatnie zmienia krajobraz pól w naszym województwie. Meldunki z wczoraj wysoce różnią się od meldunków z dziś.
gm. Widawa, Pruszków, Wodzierady już tylko gdzieniegdzie widać wśród coraz mocniej złocących się pszenicy i owsa, wśród bielejących jęczmieni, wśród kwitnących pół ziemniaczanych — poletka jeszcze nie skoszonego żyta.
Żniwna gorączka pracy trwa. Sąsiedzka, międzygromadzka i międzygminna atmosfera współzawodnictwa wpływa jak najdodatniej na przebieg tak żniw, jak i podorywek czy siania poplonów.
W poniedziałek wielu chłopów z pow. łaskiego, sieradzkiego i wieluńskiego rozpoczęło już zwózkę żyta.
ŻNIWA W GMINIE KONOPNICA
W 11 gromadach, wchodzących w skład gm. Konopnica, nie ma pola, na którym nie tętniłaby praca. W Szynkielewie w nieustannym ruchu znajduje się snopowiązałka ośrodka maszynowego. Po ukończeniu kośby żyta w Strobiniu, gminna komisja żniwno-omłotowa przerzuciła GOM-owską żniwiarkę do gromady Konopnica. Druga żniwiarka GOM kosiła w Rychłocicach — niestety, po 5 dniach nienagannej pracy pękł wał trybowy. Następnego dnia kierownik GOM Ignacy Pabianiak wyjechał do Opojowic, siedziby państwowego ośrodka maszynowego w pow. wieluńskim, aby wał wymienić lub zreperować w tamtejszych warsztatach reperacyjnych.
gm. Konopnica w akcji żniwnej przodują gromady Bębnów i Walków. Po skoszeniu żyta, niemal wszyscy chłopi podorali ścierniska i obsiali je własnymi nasionami poplonów.
W gminie sprawnie przebiega pomoc sąsiedzka — objętych nią zostało 130 gospodarstw bezkonnych. Nie było wypadku, aby ktoś ze świadczących pomoc uchylił się od terminowego wykonania sąsiedzkiego obowiązku. Obowiązuje bowiem zasada „dziś koń mi pracuję u siebie, jutro u ciebie".
W myśl zobowiązań podjętych w celu uczczenia Święta Wyzwolenia, chłopi z wszystkich gromad gm. Konopnica postanowili natychmiast po żniwach przystąpić do omłotów i obowiązkowej odstawy zboża na punkt skupu.
Chłopi z gromady Krzętle zobowiązali się ukończyć omłoty w ciągu dwu dni, a następnie zbiorowo i manifestacyjnie odwieźć całość przypadającego na nich zboża do magazynu GS w Konopnicy.
Według harmonogramu opracowanego przez gminną komisję żniwno-omłotową, 5 młocarń motorowych i 8 kieratowych będzie młócić w następującej kolejności:
Najpierw w gromadach Chorzyna, Kuźnica Strobińska i Strobin — gromady te nie wywiązały się w roku ub. z obowiązku odstawy w 100 proc.
W drugiej kolejności akcja omłotowa obejmie Szynkielew, największą gromadę w gminie, oraz Konopnicę. Następnie młocarnię motorowe zostaną przerzucone na gromady Rychłocice, Walków, Bębnów, MałWieś, Krzętle i Anielin.
Opracowując harmonogram omłotów, gminna komisja wzięła pod uwagę 2 młocarnie szerokomłotne GOM oraz 3 młocarnie prywatne, również o napędzie spalinowym. Okazuje się jednak, że GOM ma tylko jedną młocarnię, ponieważ druga od marca br. nie zdążyła jeszcze nadejść do Konopnicy z POM Opojowice.
Ponieważ monity Prezydium GRN w Konopnicy nie skutkują, zwracamy się do kierownictwa POM Opojowice z apelem: „Przetransportujcie jak najrychlej młocarnię do GOM Konopnica. Czas bowiem nagli. Chłopi już zaczynają zwozić żyto. Lada dzień przystąpią do omłotów. Nie wolno zwlekać ani dnia!"

C. M.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz