-->

sobota, 13 kwietnia 2013

Jakubice

Taryfa Podymnego 1775 r.
Jakubice, wieś, woj. sieradzkie, powiat sieradzki, własność królewska, 25 dymów.

Czajkowski 1783-84 r.
Jakubice, parafia charłupia mała, dekanat warcki, diecezja gnieźnieńska, województwo sieradzkie, powiat sieradzki, własność: Biernacki, skarbnik.

Tabella miast, wsi, osad Królestwa Polskiego 1827 r.  
Jakubice, województwo Kaliskie, obwód Sieradzki, powiat Sieradzki, parafia Charłupia Mała, własność prywatna. Ilość domów 37, ludność 185, odległość od miasta obwodowego 1.

Słownik Geograficzny:
Jakubice - wieś, pow. turecki, gm. Bartochów, par. Charłupia. W 1827 r. było tu 37 dm., 185 mk.

Słownik Geograficzny:
Jakubowice, wś i os., pow. turecki, gm. Bartochów, par. Charłupia mała, odl. od Turka 45 i pół w.; wś ma dm. 55, mk. 317; os. dm. 1, mk. 3.

Spis 1925 r.
Jakubice, wś, pow. sieradzki, gm. Bartochów. Budynki z przeznaczeniem mieszkalne 58. Ludność ogółem: 351. Mężczyzn 181, kobiet 170. Ludność wyznania rzymsko-katolickiego 351. Podało narodowość: polską 351.

Wikipedia:
Jakubice – wieś w Polsce, położona w województwie łódzkim, w powiecie sieradzkim, w gminie Warta.
Wieś królewska w starostwie sieradzkim w powiecie sieradzkim województwa sieradzkiego w końcu XVI wieku. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa sieradzkiego
.

1992 r.

Lustracja 1789 r.

Wieś Jakubice

Zostaje bez dworskich mieszkań, tylko jest gościniec z sienią, izbą, komorą. Także role folwarczne są, z których użytek zbiera W posesor.
Osiadłość tej wsi należąca z robocizną do Baszkowa.

1. Tomasz Jurczyk 2. Woyciech Komziak 3. Stanisław Lęgoc

Półrolnicy

1. Jakub Wasczyk 2. Woyciech  3. Szymon Krzywanski  4. Kazimierz Komziak5. Błaży Wolterus  

 Chałupnicy

1. Andrzy
2 Sobestyjan 3. Stanisław Błazejowski  4. Mateusz  5. Jan Zientorczyk 6. Daniel Strzelec  7. Jakub Domzał  8. Maci  9. Mateusz  10. Antoni Kobiela  11. Józef Kuchta  12. Grzegorz Komenda  13. Błazy Zientora  14. Walenty Jozefiak  15. Tomasz Łuczak  16. Jan Pisarek  17. Grzegorz

Komornicy
1. Jakub 2. Rok

Dziennik Urzędowy Woiewodztwa Kaliskiego 1817 nr 21

Dobra Goszczanów i Rzęzawy, między miastami Koźminkiem i Wartą, Kokoszki blisko Błaszków, tudzież Baszkowo i Jakubice między Wartą a Sieradzem, na ostatku Tyczyn między Sieradzem i Widawą sytuowane, wszytkie w dobrym położeniu, i w których rozmaite melioracye dogodnie i zyskownie mogą bydź zrobione, życzy sobie podpisany właściciel tychże pod awantażownemi warunkami z wolney ręki sprzedać — lecz to wszystko razem. — Sprzedawca chce na teraz na małym zadatku w gotowiznie zaprzestać, i wzywa chęć kupna maiących, aby względnie szczegółów z nim porozumieć się zechcieli. — Zgłoszenia się piśmienne, ieżeli bydź może, w niemieckim ięzyku, uprasza, aby były franco przez Widawę do Gawłowa adressowane. W Gawłowie pod Kiełczygłowem dnia 14. Maia 1817 r.
Joachim Denso.   
 
Dziennik Urzędowy Woiewodztwa Kaliskiego 1825 nr 15

OBWIESZCZENIE.
Rejent Kancellaryi Ziemiańskiey Woiewództwa Kaliskiego.
Zawiadomia, iż dobra ziemskie Baszków i Jakubice z przyległościami, W Powiecie i Obwodzie Sieradzkim położone, z wzaiemnego zezwolenia W. Joachima Krysztofa Denso, Właściciela i W. Jana Miczke, Pełnomocnika Dyrekcyi Kassy Wdów, iako hypoteczney Wierzycielki, na zaspokoienie prowizyów teyże od summy na tych Dobrach intabulowaney należnych, przez publiczną licytacyą w trzech-letnią dzierżawę, od dnia 24. Czerwca r. b. poczynaiąc, w Kaliszu w domu przy ulicy Warszawskiey pod Nro. 46, przed nim w własney Kancellaryi dnia 22. Czerwca r. b. o godzinie 2giey z południa wypuszczone będą. — Warunki licytacyi każdego czasu u podpisanego, lub u Patrona Jana Miczke przeyrzane bydź mogą.
Kalisz dnia 11. Kwietnia 1825 roku.
Ignacy Główczewski. 
 
Gazeta Warszawska 1828 nr 69

Komornik przy Trybunale Cywilnym Woiewództwa Kaliskiego.
W dniu 5 Maia r. bież. o godzinie drugiey z południa przed Wżnym Franciszkiem Nowosielskim Rejentem Kancellaryi Ziemiańskiey Woiewództwa Kaliskiego, w Kaliszu odbywać się będzie publiczna licytacyia na trzechletnie wydzierżawienie Dóbr Ziemskich Baszków i Jakubice, składaiących się ze wsi folwarczney Baszków i ze wsi zarobney Jakubice, w Powiecie i Obwodzie Sieradzkim, Woiewództwie Kaliskiem położonych; dzierżawa ta poczynać się będzie od Świętego Jana Chrzciciela roku 1828, a kończyć się będzie 24 Czerwca r. 1831. Dobra te przynosiły teraz dzierżawy roczney 4805 złotych Polskich.
W Kaliszu dnia 3 Marca 1828 roku.
Leon Nowierski.


Powszechny Dziennik Krajowy 1831 nr 117

Komornik Trybunału Cywilnego Wdztwa Kaliskiego. Podaie do publiczney wiadomości, iż dobra Ziemskie Baszków, składaiące się z wsi folwarczney Baszków, i z wsi Zarobney Jakóbice, w powiecie i obwodzie Sieradzkim położone, przez licytacyą publiczną dnia 10 czerwca r. b. przed W. Antonim Pstrokońskim Reientem Powiatu Sieradzkiego w mieście Sieradzu, w kancellaryi jego o godzinie 10 zrana rozpocząć się maiącą, na lat trzy od S. Jana Chrzciciela r. b. podług warunków u tegoż Reienta przeyrzeć się mogących, wydzierżawione będą, które dotąd przynosiły coroczney dzierzawy po 6,600 złotych. Kalisz dnia 23 kwietnia 1831 roku. Józef Narczyński.
 
Dziennik Urzędowy Woiewodztwa Kaliskiego 1833 nr 47

Zawiadamia, iż dobra ziemskie Goszczonów z przyległościami i dobra Ziemskie Baszków z przyległościami każde resp. oddzielną gminę tworzące, o których się niżey powie, Wgo Joachima Krysztofa Denso obywatela kraiu z rzeczywistego mieszkania niewiadomego, zaś prawne mieszkanie co do tytułu własności tychże dóbr, w mieście Sieradzu obrane maiącego, dziedziczne. Aktem tradycyi w dniach 9, 10, 11, 12, 13 i 14 Września 1833 r. przez Piotra Pawła Szrubarskiego Komornika Trybunału dokonanym; na rzecz W. Dawida Torosiewicza Mecenasa Sądu Naywyższey Jnstancyi w Warszawie mieszkaiącego (za którego w poparciu tey sprzedaży, W. Robert Chrystowski Patron Trybunału w Kaliszu mieszkaiący stawa) na sprzedaż publiczną w drodze wymuszonego wywłaszczenia, zaięte zostały.
Że kopie tegoż zaięcia, w dniach 16 Września i 18 Października 1833 r. UUr. Karolowi Roschteutscher i Ludwikow Szmideckiemu, pierwszemu iako Z. Woyta Gminy Goszczonów, zaś następnemu iako Z. Woyta Gminy Baszków, oraz w dniu 18 Października 1833 r. WW. Jgnacemu Walęckiemu i Marcinowi Maliszewskiemu, pierwszemu iako Pisarzowi Sądu P. P. Wartskiego, zaś następnemu iako Pisarzowi tegoż Sądu Ptu Sieradzkiego — pozostawione — nadto, w dniach 6 i 19 Listopada 1833 w Kancellaryi Ziemiańskiey Wdztwa Kaliskiego, w właściwych księgach wieczystych dwóch; i w Kancellaryi mieyscowego Trybunału w księdze na ten cel utrzymywaney; toż zaięcie zaregestrowane, i resp. wpisane zostało. — następnie iż:
Artykuł Iszy.
Dobra Goszczonów z wsi z folwarkiem tegoż nazwiska, i zarobney Rzążawy, oraz oddzielney wsi Kokoszki o dwie mili od pierwszych, a tylko o półtory wiorsty od miasta Błaszków ległey, składaiacę się; w Pcie Wartskim Obwodzie Kaliskim położone, — znayduią się w posiadaniu samego Extrahenta W. Dawida Torosiewicza iako dzierżawcy.
Rozległość takowych iest następująca:
a. Wsiów Goszczonowa i Rzązawy (exclusive rozległości do Probostwa mieyscowego prawnie należeć winney) Magdeburskich Hub 151 M. 26 pr. kw. 133
zaś b. Wsi Kokoszki takichże Hub 22 M. 5 pr. kw. 11
Łącznie Hub 174 M. 1 pr. kw. 144 wynosi.
— W szczególności biorąc, zaymuią tęż powierzchnią następuiące przedmioty, jako to:
A. Co do Goszczonowa:
a. Zabudowania, podworza, ogrody i sady    Hub 3 M. 21 pr. kw. 113
b. Grunta orne I II i III klassy Hub 80 M. 25 pr. kw. 89
c. Łąki w dobrym i średnim gatunku Hub 14 M. 12 pr. kw. 71
d. Pastwiska w takimże gatunku Hub 20 M. 28 pr. kw. 96
e. Grunta mniey i nie użyteczne Hub 3 M. 3 pr. kw. 48
f. Bory i lasy Hub 28 M. 25 pr. kw. 72
ut supra Hub 151 M. 26 pr. kw. 133

B. Co do wsi Kokoszki;
g. Zabudowania, podworza, ogrody i sady Hub 1 pr. kw. 108
h. Grunta orne I i IIiey klassy Hub 17 M. 28 pr. kw. 113
i. Łąki w dobrym gatunku Hub 1 M. 7 pr. kw. 94
k. Pastwiska dito Hub 1 M. 8 pr. kw. 113
l. Grunta mniey użyteczne inclusive drog, grobli stawów i t. p. M. 19 pr. kw. 123
ut supra Hub 22 M. 5 pr. kw. 11

Zabudowania dworskie i wieyskie w Goszczonowie i Rzązawach w średnim exystuią stanie, zaś we wsi Kokoszki zupełnie w dobrym i średnim — w Goszczonowie i Rzązawach żadnych kolonistów niemasz, tylko są włościanie pańszczyznę robiący; mianowicie: exystuie w Goszczonowie 46 półpółrolników i 14 zagrodników; a w Rzązawach 14 półpołrolników i 1 zagrodnik. Którzy prócz pańszczyzny daninę i zsep oddaią, oraz tak zwany czynsik płacą w Kokoszkach zaś następni włościanie: Franciszek Sulwiński młynarz, Woyciech Pleczyński gospodarz i młynarz, Felicyan Kowaliński, Antoni Pleczyński, Michał Karolak, Kazimierz Kępka, Kazimierz Nowak, Marcin Placiński, Woyciech Kowaliński, Stanisław Plota, Szymon Kępka, Barbara Kowalińska, Piotr Kowaliński, Stanisław Leśniewski,  Woyciech Tłokiński Jan Korzeniewski i Woyciech Bednarek; podług chwilowey i resp. dotychczasowey ugody pańszczyzny nie robią tylko wszyscy złp. 6l2 co rocznie czynszu płacą; Regestruie się w tym mieyscu wzmianka, że powyżsi włościanie i komornicy w rzeczoney wsi Kokoszki osiedli, przy zaymowaniu do protokołu Komornika Sądowego Piotra Pawła Szrubarskiego wnosili twierdzenie, iż nietylko zabudowań wszelkich inclusive 2ch wiatraków, lecz i gruntów, łąk i pastwisk wieczystemi są dzierżawcami; z którym przecież wnioskiem iako gołosłownie uczynionem, do postąpienia sobie w ślad Art. 727 K. P. S. odesłani zostali. — W teyże wsi Kokoszki Karol Gur z propinacyi i roli złtp. 350 corocznie uiszcza.    Artykuł 2.
Dobra Baszków z wsi z folwarkiem tegoż nazwiska i wsi z folwarkiem Jakubice składaiące się, nad spławną rzeką Wartą o pół mili od miasta Warty, w Pcie i Obwodzie Sieradzkim położone; znayduią się w posiadaniu JW. Wilhelma Szmideckiego iako dzierżawcy do Sgo. Jana Chrzciciela 1834. Rozległość takowych dobr iest następuiąca:
a. Wieś Baszków Magdeburskich    Hub 48 mrg. 29 pr. kw. 133
b. Wieś Jakubice dito Hub 33 mrg. 12 pr. kw. 128

Łącznie Hub 82 mrg. 12 pr. kw. 81 wynosi.
Poszczególnie biorąc, zaymuią powyższą powierzchnią:
A. Co do Baszkowa.
a. Zabudowania, podworza, ogrody i sady Hub - M. 25 pr. kw. 105
b. Grunta orne I i II klassy Hub 34 M. 25 pr. kw. 72
c. Łąki w naylepszym gatunku Hub 6 M. 16 pr. kw. 62
d. Pastwiska w naylepszym gatunku Hub 5 M. 28 pr. kw. 170
e. Grunta mniey użyteczne inclusive stawów drog i t. p.Hub 1 M. 18 pr. kw. 84
ut supra Hub 48 M. 29 pr. kw. 133

B. Co do Jakubic.
f. Zabudowania, podworza, ogrody i sady Hub 2 M. 17 pr. kw. 54
g. Grunta orne I i II klassy Hub 24 M. 6 pr. kw. 6
h. Łąki w naylepszym gatunku Hub 6 M. 18 pr. kw. 88
i. Pastwiska w naylepszym gatunku Hub 6 M. 18 pr. kw. 160
ut supra Hub 33 M. 12 pr. kw. 128

Zabudowania dworskie i wieyskie częścią w średnim a części i w miernym znayduią się stanie; w Baszkowie i Jakubicach żadnych kolonistów niemasz, tylko są włościanie pańszczyznę robiący; mianowicie: exystuie w Baszkowie różnego rodzaiu gospodarzy 7miu zaś w Jakubicach podobnych 46 którzy prócz pańszczyzny daninę w naturze i zsep oddaią. W końcu uwiadamia podpisany Pisarz Trybunału że pierwsza publikacya warunków licytacyinych, w dniu 31 Grudnia 1833 r. na Audyencyi Trybunału Cywilnego I Jnstancyi Wdztwa Kaliskiego tu w Kaliszu nastąpi.
w Kaliszu dnia 19 Listopada 1833 roku.
Piątkiewicz Pisarz T. C. W. K.

Gazeta Rządowa Królestwa Polskiego 1840 nr 10

(N. D. 209 ) — Po nastąpionej śmierci:
1. Pawła Biernackiego dziedzica dóbr Baszkowa i Jakobic w Powiecie Sieradzkim, oraz dóbr Bartochowa, Nieradzy Wysokiej i Nieradzy Pieskiej w Powiecie Wartskim położonych. 
(...) otworzył się spadek. Zawiadamia się więc osoby interessowane, iż do przepisania na Sukcessorów po tychże zmarłych pozostałych tytułu własności dóbr i kapitałów powyżej wyszczególnionych, wyznaczony jest termin w Kancellaryi Ziemiańskiej Gubernii Kaliskiej przed podpisanym Rejentem na dzień 12 (24) Sierpnia 1840 r.
Kalisz dnia 30 Grudnia (11 Stycznia) 1840 r.
J. Białobrzeski.

Gazeta Codzienna 1845 nr 238

Rada Administracyjna postanowiła, iż dobra Baszków z wsią Jakubice, w gub. Warszawskiej położone i dotąd do powiatu Sieradzkiego należące, mają być odłączone od tegoż powiatu i okręgu, a wcielone do powiatu Kaliskiego okręgu Wartskiego.



Gazeta Rządowa Królestwa Polskiego 1848 nr 77

(N. D. 1217) Sąd Policyi Prostej Okręgu Wartskiego.
W dniu 26 Stycznia (7 Lutego) r. b. na polu pod wsią Jakubicami znalezioną została dziewczyna nieżywa, nieznajoma, lat około 13 mieć mogąca, wzrostu do wieku stosownego, twarzy nieco ściągłej, oczu niebieskich, nosa i ust zwyczajnych, czoła wysokiego, włosów ciemno-bląd z pliką, ubrana w koszulę z płótna zgrzebnego, spódnicę z płótna niebieskiego w paski i kratki białe, kaftan z sukna granatowego podarty, nogi w płaty z sukna granatowego owinięte, a na nich trzewiki stare. Wzywa każdego wiadomość o imieniu, nazwisku i pochodzeniu tejże dziewczyny, lub o przyczynie śmierci jej posiadającego, iżby takową Sądowi tutejszemu lub najbliższemu mieszkania swego udzielić raczył.
Warta d. 29 Stycz. (10 Lut.) 1848 roku.
Podsędek Grzybowski.



Gazeta Rządowa Królestwa Polskiego 1849 nr 110

(Ν. D. 2277) Pisarz Kancellaryi Ziemiańskiej Gubernii Warszawskiej w Kaliszu.
Po nastąpionym w dniu 5 b. m. zgonie ś. p. Stanisława Biernackiego właściciela dóbr ziemskich Małków Cielecki, Małków Nowy, Duszniki, Baszków, Jakubice, Bartochów i Zagajew lit. A. i B. oraz współwłaścicielu dóbr Nieradza Wysoka część lit. B. i części gruntu na Nieradzy Niskiej, tudzież dóbr Nieradza Pieska, wszystkich w Okręgu Wartskim położonych, otworzył się spadek do uregulowania którego wyznacza się termin na dzień 12 (24) Listopada r. b. w terminie tym więc wszyscy interessenci stawić się winni, pod prekluzyą osobiście lub przez szczególnie i urzędownie umocowanych pełnomocników, przedemną Pisarzem Kancellaryi Ziemiańskiej Kaliskiej.
w Kaliszu d. 29 Kwiet. (11 Maja) 1849 r.
J. N. Zengteller.

Gazeta Rządowa Królestwa Polskiego 1850 nr 63

(N. D. 1210) Dobra ziemskie składające się w wsi i folwarku Bartochów, z osady podbrzeziny zwanej, z folwarku Małków Cielecki, z folwarku pomocniczego Zmyślona, tudzież osady Rakowki zwanej, z wsi zarobnej Małków nowy, z wsi zarobnej Duszniki, z wsi i folwarku Zagajew, z gruntów niegdyś Nieradzę Wysoką i Pieską składających, a obecnie całkiem do folwarku Bartochowa wcielonych, z folwarku Baszków i wsi zarobnej Jakobice zwanej, Okręgu Wartskim, powiecie Kaliskim gubernii Warszawskiej, Parafii Warta, oprócz Baszkowa i Jakobic do parafii Charłupia mała należących, położone, ogólnej rozległości włók 164 morgów 6 prętów 8 miary nowopolskiej, jak niemniej possesya miejska w mieście Warcie pod N. 264 położona, z łąką N. 33 oznaczoną, tudzież z drugą łąką w territoryum miasta Warty leżącą, morgów Nowopolskich dwie zajmującą dawniej do Stanisława Biernackiego należące, a nateraz Józefy z Korytowskich po Stanisławie Biernackim pozostałej wdowy, Eugenii z Biernackich po Włodzimierzu Radolińskiem pozostałej wdowy, Czesława Biernackiego i Kazimierza Biernackiego, w Małkowie Cieleckim zamieszkałych, niedzielną własnością będące; na skutek wyroku w Trybunale Cywilnym Gubernii Warszawskiej w Kaliszu dnia 21 Czerwca (3 Lipca) 1849 roku między Eugenią z Biernackich jako jeszcze Włodzimierza Radolińskiego Małżonką, a Józefą z Korytowskich po Stanisławie Biernackim pozostałą wdową, Czesławem Biernackim i naówczas jeszcze nieletnim Kaźmierzem Biernackim ocznie zapadłego i w dniu 4 (szesnasty) Lipca 1849 roku doręczonego nakazującego przedaż przez publiczną licytacyą tych nieruchomości ziemskich i miejskich, jeżeliby się w naturze między współ-sukcessorów dogodnie podzielić nie dały; przedane będą z wszelkiemi przyległościami i przynależytościami z inwentarzem żywem i martwym; przez publiczną licytacyą w drodze postępowania działowego przed W. Julianem Wąsowiczem Sędzię Tryb. Cyw. Gub.Warsz. w Kaliszu, do odbycia przedaży téj delegowanym, w Kaliszu w miejscu zwykłych posiedzeń Trybunału Cyw. w Pałacu Sądowym przy ulicy Józefiny położonym.
Dobra wyżej wymienione wraz z nieruchomością miejską w M. Warcie położona, oszacowane są taxą przez trzech biegłych w dniach 17 (29) 18 (30) Paź. 1849 r. sporządzoną na rs. 102,054 k. 73. i taxa ta potwierdzoną została wyrokiem Tryb. Cyw. Gub. Warsz. w Kaliszu d. 21 Lut. (5 Mar.) 1850 r. zapadłym.
Таха i warunki przedaży w Kancellaryi Pisarza Tryb. Cyw. Gub. Warsz. w Kaliszu, i podpisanego Patrona każdego czasu przejrzane być mogą.
Przedaż ta odbywa się na żądanie Eugenii z Biernackich po Włodzimierzu Radolińskim pozostałéj wdowy, od której odtąd podpisany Patron ustanowiony jest Obrońcą, naprzeciw Józefie z Korytowskich po Stanisławie Biernackim pozostałéj wdowie Kazimierzowi Biernackim i Czesławowi Biernackiemu.
Po ogłoszeniu w dniu 23 Lutego (7 Marca) 1850 r. warunków do przedaży téj ułożonych, termin do temczasowego przysądzęnia na d. 6 (18) Kwietnia 1850 roku wyznaczony został.
Kalisz d. 25 Lutego (9 Marca) 1850 roku.
K. Rozdejczer.
Gazeta Świąteczna 1891 nr. 570

LISTY do Gazety Świątecznéj. Ze wsi Jakubice, w powiecie Sieradzkim, guberńji Kaliskiej. Treść: Folwark Baszków nabyty działkami. -Dziewcza góra.- „Staw".- Kmiecie.- „Soł". Z początkiem wiosny tegorocznej włościanie wsi Jakubice odebrali w posiadanie folwark Baszków, kupiony działkami z pomocą banku włościańskiego. Majętność ta nadawała się do podziału, gdyż zajmowała szmat ziemi bardzo długi, a szeroki nie więcej nad 6 do 8 staj. Ziemia tam pszenna, łąki i pastwiska bardzo dobre. Do kupna jednak nie było chętnych na całość, a to dlatego, że brakowało domu mieszkalnego, budynki folwarczne były zrujnowane, a lasu ani morga; nawet drzewka,nietylko owocowego, lecz i dzikiego nie było, zapewne dlatego, że na tym folwarku dziedzice nigdy nie mieszkali. Jakubice i Baszków od wieków należały do dóbr państwa i dopiero w naszém stuleciu przeszły na własność Biernackich. Przed laty dwudziestu kupił je Jarociński z Zadzimia, a obecnie przeszły na własność włościan. Ci ostatni, jako kmiecie łanowi, od wielu wieków korzystali z pewnych przywilejów. Za wsią Jakubicami na zachód, o wiorstę drogi, leży góra stożkowa, którą lud tamtejszy nazywa „Dziewczą", zapewne dlatego, że na niéj za czasów pogańskich dziewice musiały ofiary składać. Daléj, trocha na północ, leży druga góra, większa, podługowata, gdzie się wyorują urny i różne naczynia, ponieważ widocznie było tam przed przyjęciem chrześćjaństwa cmentarzysko; dotychczas nikt tam jednak poszukiwań nie robił. Jak długo pomiędzy ludem tamtejszym utrzymują się podania, dowodzi i to, że na wschód od Jakubic był przed stu laty młyn na stawie pomiędzy dwiema groblami, zapewne ręką ludzką usypanemi; dziś staw ten wysechł, i zamieniony jest na pastwisko, a jednakże i teraz nazywają to miejsce stawem. Ludność wsi Jakubic odznacza się wysokim wzrostem i silną budową ciała, co zapewne pochodzi ztąd,że była dostatecznie uposażona. Zwykle bywali tam kmiecie łanowi, a łan to znaczy około półtoréj włóki. Dziś tam pokazują jescze kilka starych placów kmiecych, gdzie się mieścił dom mieszkalny dość obszerny, stodoła o dwóch zasiekach, stajnia, obora, i śpichlerzyk, zwany tutaj od „zsypywania" zboża „Soł". Wyraz ten dziś mało już jest używany. Rodak z Jakubic.

Rozwój (Gazeta Wieczorna) 1914 nr 12

Dla poszukujących kartofli. Dowiadujemy się, że we wsiach Jakóbicach i Biskupicach, położonych w bok Sieradza, znajdują się znaczne zapasy kartofli, które można nabywać po 1 rb. 60 kop. do 2 rb.. za korzec. Również znaczne zapasy kartofli posiadają jeszcze niektórzy włościanie w wioskach Ciosnach, Molny i innych miejscowościach, położonych w okolicy Lućmierza.

Gazeta Świąteczna 1918 nr 1936

Z parafji Charłupi-Małej pod Sieradzem piszą do nas: W dużej wsi Jakubicach, należącej do naszej parafji, odbyło się dnia 12-go grudnia roku ubiegłego poświęcenie nowozałożonej szkoły. Wieś ta, w której mieszka kilkudziesięciu gospodarzy, dotychczas nie miała własnej szkoły i zmuszona była posyłać dzieci na naukę do Bartochowa, leżącego już w innej parafji. W dniu poświęcenia szkoły odbyła się najpierw w kościele w Charłupi-Małej msza św. na tę intencję, a przed południem proboszcz, ksiądz W. Gajzler, przybył do Jakubic, aby dopełnić obrzędu. Przed domem szkolnym czekali już rodzice, a w samej szkole liczna, gromadka dzieci. Obszerna izba szkolna o trzech oknach pięknie była przystrojona różnobarwnemi ozdobami, nauczyciel zaś i dzieci odświętnie ubrani. Ksiądz proboszcz po poświęceniu szkoły przemówił do rodziców i dzieci o potrzebie oświaty i pożytkach z niej płynących. Mówił, że tylko przez oświatę prowadzi droga do wolności i dostatku ogólnego, a za przykład, jak nienależy żałować wydatku na naukę dzieci, postawił świętego Stanisława Kostkę, którego wraz z bratem Pawłem wysłali rodzice z pod Płocka aż do Wiednia, aby tam zaczerpnęli nauki. Potem przemówił jeszcze nauczyciel Jachowicz o potrzebie oświaty szczególniej w nadchodzącym czasie, kiedy po wojnie kraj nasz, opuszczony przez urzędy i wojska cudzoziemskie, a wyniszczony przez wojnę, będzie potrzebował nietylko rąk do pracy na roli, ale i głów trzeźwych i serc gorących do budowania własnych rządów, do podźwignięcia Ojczyzny. Oba te przemówienia, wypowiedziane od serca, trafiły też do serc słuchaczów. Dnia 4 lutego odbyło się również poświęcenie nowej szkoły we wsi Kowalach, w tejże parafji; tam nauczycielem został F. Czechowski. Nadto w ostatnich czasach zostały też otwarte dla mniejszych dzieci dwie ochronki: we wsi Kościeszynie, utrzymywana kosztem p. Prądzyńskich, właścicieli Kościeszyna, i we wsi Dzigorzewie; tę ksiądz proboszcz wziął pod swoją opiekę, a prowadzi ją J. Tęsiorowska. Oby cała sieć szkół i ochronek ogarnęła kraj cały, abyśmy mogli w nauce i oświacie dogonić inne narody i przez oświatę poczuli się prawymi synami Boga i Polski, Ojczyzny naszej. X

Ziemia Sieradzka 1919 kwiecień

Z Jakubic, gm. Bartochów.
We wsi Jakubice, gminy Bartochów, powstała w roku 1918 straż ogniowa ochotnicza. Całą zasługę założenia powyższej straży należy przypisać panu H. Szymańskiemu, któren przez uządzenie zabaw i majówek zebrał sporo pieniędzy, które przeznaczono na kupno narzędzi pożarniczych. Ze wzglądu na umiejętne kierownictwo i sumienne oddanie się obowiązkom straży, straż Jakubicka może służyć wzorem dla innych wsi sąsiednich. Skarbnikom straży Jakubickiej, pp. J. Janczakowi i Fr. Cybulskiemu oraz energicznemu jej naczelnikowi p. H. Szymańskiemu, należy się za uczciwą pracę społeczną uznanie.

Obwieszczenia Publiczne 1920 nr 5

REJESTRY HANDLOWE.
Do rejestru handlowego, działu A sądu okręgowego w Kaliszu wciągnięto następujące firmy: 
d. 30 września 1919 r.
pod numerem 1784 „Antonina Wojtczak", rzeźnictwo i sprzedaż mięsa we wsi Jakubowice, gm. Bartochów, pow. Sieradzkiego; właścicielka Antonina Wojtczak w Jakubowicach;
pod numerem 1785 „Jan Cybulski", handel mięsem w Jakubicach, gm. Bartochów, pow. Sieradzkiego; właściciel Jan Cybulski w Jakubicach;

Łódzki Dziennik Urzędowy 1921 nr 20

Na zasadzie postanowienia Województwa z dnia 11. II. 1921 r. L. Pr. 721 (1) III wciągnięto do rejestru Stowarzyszeń i Związków Nr. 217 Towarzystwo Straży Ogniowej Ochotniczej we wsi Jakubice, gm. Bartochów, pow. Sieradzkiego.


Obwieszczenia Publiczne 1922 nr 47

Wpisy do rejestru handlowego.
Do rejestru handlowego, Działu A, sądu okręgowego w Kaliszu, wciągnięto następujące firmy pod Nr. Nr.:
4050 „Antoni Ziętora", sklep spożywczy ze sprzedażą napojów chłodzących w Jakubicach, gm. Bartochów, pow. Sieradzkiego. Właśc. Antoni Ziętora w Jakubicach;


Obwieszczenia Publiczne 1923 nr 56

Komornik przy kaliskim sądzie okręgowym Roman Grzesik zamieszkały w Sieradzu przy ul. Wartskiej 5, na zasadzie art. 1141, 1148, 1149 i 1570 U. P. C., niniejszem obwieszcza, że d. 16 października 1923 r., o godz. 10 rano, w sali posiedzeń sądu pokoju I okręgu w Sieradzu rozpocznie się sprzedaż z publicznej licytacji osady włościańskiej we wsi Jakubice, gm. Bartochów, pow. Sieradzkiego, pod tab. likw. Nr 22, przestrzeni 6 mórg 29,5 pręt., pozostałej po Macieju Musiale.
Na wymienionej osadzie znajdują się zabudowania: dom mieszkalny nowy, drewniany, obora drewniana, stodoła z jedną ścianą drewnianą, trzema ze słomy, pokryte słomą, jak również koń, krowa, dwie jałówki, wóz, pług, brona, jedna topola, gruszka, dwie jabłonie i zasiewy.
Osada niema urządzonej księgi hipotecznej, ograniczeniami i ciężarami nie obciążona, wyznacza się na sprzedaż, w drodze działów stosownie do wyroku sądu okręgowego w Kaliszu z d. 12 grudnia 1922 r., wyłuszczonego w tytule wykonawczym z d. 7 kwietnia 1923 r. za Nr AC. 63/23.
Licytacja osady rozpocznie się od sumy 8.000.000 mk.
Osoby, zamierzające wziąć udział w licytacji, obowiązane są złożyć 10% kaucji od sumy szacunkowej, czyli 800.000 mk., osoba zaś utrzymująca się przy kupnie, obowiązana złożyć przed upływem 7 dni opłaty aljenacyjne, a resztę szacunku przed upływem dni 14.
Papiery i dokumenty, tyczące się powyższej sprzedaży, są do przejrzenia dla osób interesowanych w kancelarji komornika, a w dzień licytacji w sali posiedzeń sądu pokoju.
_________________________________________________________________________________

 Ziemia Sieradzka 1923 lipiec
_________________________________________________________________________________


Obwieszczenia Publiczne 1924 nr 61

Komornik przy sądzie okręgowym w Kaliszu, Roman Grzesik, zamiesz­kały w Sieradzu przy ul. Warszawskiej 5, na zasadzie art. 1141, 1148, 1149 i 1570 U. P. C., niniejszem obwieszcza, że w d. 3 października 1924 r., o godz. 10 rano, w sali posiedzeń sądu pokoju I okr. w Sieradzu rozpocz­nie się sprzedaż z publicznej licytacji osady włościańskiej, położonej we wsi Jakubice, gm. Bartochów, pow. Sieradzkiego, pod Nr 22 tab. likw., prze­strzeni 6 mórg 29 1/2 pr., pozostałej po Macieju Musiale.
Na wymienionej osadzie znajdują się zabudowania: dom mieszkalny, nowy, drewniany, obora drewniana, stodoła z jedną ścianą drewnianą, trze­ma ze słomy—pokryte słomą jak również: klacz krowa, wóz, pług, brona, jedna gruszka, dwie jabłonie i zasiewy.
Osada niema urządzonej księgi hipotecznej, ograniczeniami i ciężarami nie obciążona, wyznacza się na sprzedaż, w drodze działów, stosownie do wyroku sądu okręgowego w Kaliszu z d. 12 grudnia 1922 r. wyłuszczonego w tytule wykonawczym z d. 7 kwietnia 1923 r., Nr A. C. 63/23 r.
Licytacja osady rozpocznie się od sumy 1.000 zł.
Osoby zamierzające wziąć udział w licytacji obowiązane są złożyć 10% kaucji od sumy szacunkowej czyli 100 zł., osoba zaś utrzymująca się przy kupnie obowiązana jest złożyć zaraz po ukończeniu licytacji dziesiątą część wylicytowanej sumy, resztę szacunku przed upływem 14 dni, zaś opłaty aljenacyjne przed upływem siedmiu dni.
Papiery i dokumenty dotyczące się powyższej osady są do przejrzenia dla osób interesowanych w kancelarji komornika, a w dniu licytacji w sali posiedzeń sądu pokoju.

 Ziemia Sieradzka 1924 czerwiec

OBWIESZCZENIE.
Komornik przy Sądzie Okręgowym w Kaliszu Roman Grzesik zamieszkały w Sieradzu przy ul. Wartskiej pod Nr 5 na zasadzie art. 1141,  II48II42 i 1570 U. P. O. podaje do publicznej wiadomości, że w dniu 3 października 1924 r. o godzinie 10 rano, w sali posiedzeń Sądu pokoju I okr. w Sieradzu rozpocznie się sprzedaż z publicznej licytacji osady włościańskiej, położonej we wsi Jakubice, gm. Bartochów pow. Sieradzkiego pod Nr 22 tabeli likwidacyjnej przestrzeni 6 morg. 29 1/2 pr. pozostałe po Macieju Musiale.
Na wymienionej osadzie znajdują się zabudowania: dom mieszkalny nowy drewniany, obora drewniana, stodoła z jedną ścianą drewnianą trzema ze słomy — pokryta słomą, również klacz, krowa, wóz, pług, brona, jedna gruszka, dwie jabłonie i zasiewy.
Osada niema urządzonej księgi hipotecznej, ograniczeniami i ciężarami nie obciążona, wyznacza się na sprzedaż w drodze działów, stosownie do wyroku Sądu Okręgowego w Kaliszu z dnia 12 grudnia 1922 r. wyłuszczonego w tytule wykonawczym z dnia 7 kwietnia 1923 r. za N. A. G. 63/23.
Licytacja osady rozpocznie się od sumy 1,000 złotych.
Osoby zamierzające wziąć udział w licytacji obowiązane są złożyć 10% kaucji od sumy szacunkowej czyli 100 złotych, osoba zaś utrzymująca się przy kupnie obowiązana złożyć zaraz po ukończeniu licytacji dziesiątą część wylicytowanej sumy, resztę szacunku przed upływem 14 dni zaś opłaty aljanacyjne przed upływem siedmiu dni.
Papiery i dokumenty dotyczące się powyższej osady są do przejrzenia dla osób zainteresowanych w Kancelarji Komornika, a w dniu licytacji w sali posiedzeń Sąd Pokoju.
Sieradz, dnia 18 czerwca 1924 roku.
Komornik Grzesik.

Obwieszczenia Publiczne 1928 nr 37a

Wpisy do rejestru handlowego.

Do rejestru handlowego, Działu A, sądu okręgowego w Kaliszu, wciągnięto następujące firmy pod Nr. Nr.:
W dniu 31 grudnia 1927 r.
8778. „Konstanty Peszel"—sklep kolonjalny we wsi Jakóbice, gm. Bartochów, pow. sieradzkiego. Istnieje od 1925 r. Właśc. Konstanty Pe­szel, zam. we wsi Jakóbice.
 
Goniec Sieradzki 1928 nr 101

Z WARTY.
— Lekkomyślni szoferzy. W Warcie jest kilka samochodów ciężarowych i osobowych. Właścicielami samochodów osobowych są pp. Kopeć i Kwiatkowski wraz z kilkoma wspólnikami. Od pewnego czasu publiczność jest oburzona na postępowanie pewnych młodych bo 17—19 letnich szoferów, którzy zdaje się, robią experymenty w jeździe samochodem. I tak np. jeden szofer w drodze z Warty do Sieradza, tuż na skręcie za Jakubicami mało samochód nie przewrócił, bo zamiast na skręcie zwolnić to jedzie całą siłą.
Pasażerów aż dreszcz przeiął, bo o mało co, znaleźliby się wszyscy w rowie. I znowu drugi młokos szofer K... pracujący u właściciela p. Kopcia, ma tę zaletę, że kiedy przejeżdża obok furmanki to rozpuści syrenę samochodową, a ta ryczy, a konie się płoszą. Pasażerowie domyślają się, że to z lekkomyślności zrobione, aby się konie płoszyły. Bo któż widział, tuż, tuż obok koni syrenę puszczać. Pasażerowie nie życzą sobie takich żartów, a jazdę samochodem należy traktować poważnie.
Uczestnik.

Echo Sieradzkie 1932 7 październik

WYBORY ZARZĄDU ZWIĄZKU STRZELECKIEGO W GMINIE BARTOCHÓW.
W Tubędzinie pod przewodnictwem prezesa Zarządu Powiatowego Z. S., ob. Bartosza oraz przy współudziale członków tegoż Zarządu ob. ob. Sołhaja, Filipowicza i komendanta por. Zielenkiewicza odbyło się zebranie organizacyjne dla dokonania wyborów Zarządu Gminnego Związku Strzeleckiego w gminie Bartochów. W zebraniu wzięło udział 24 przedstawicieli gminy na czele z p. K. Walewskim właścicielem Tubędzina. Do Zarządu Gminnego wybrano jednogłośnie na prezesa: ob. Walewskiego Kazimierza, na wiceprezesa ob. Kołodziejczyka, na sekretarza ob. Heniga, na skarbnika ob. Gadzinowskiego, na referenta wychowania obywatelskiego ob. Janickiego. W gminie tej postanowiono zorganizować nowe oddziały w Raczkowie, Kaweczynku, Jakubiedek, Orzeżynie, Bartochowie, obok istniejących już i dobrze rozwijających się oddziałów w Tubędzinie, i Dusznikach. Siedzibą Zarządu Gminy Bartochów będzie Tubędzin. Tu też będzie urządzona dla członków czynnych Z. S Świetlica.

Łódzki Dziennik Urzędowy 1933 nr 21

ROZPORZĄDZENIE WOJEWODY ŁÓDZKIEGO
z dn. 19 październ. 1933 r. L. SA. II. 12/14/33
o podziale obszaru gmin wiejskich powiatu sieradzkiego na gromady.
Po wysłuchaniu opinji rad gminnych i wydziału powiatowego, zgodnie z uchwałą Wydziału Wojewódzkiego z dnia 18 października 1933 r. na podstawie art. 107 ustawy z dnia 23. III. 1933 r. o częściowej zmianie ustroju samorządu terytorjalnego (Dz. U. R. P. Nr. 35, poz. 294) postanawiam co następuje:
§ 1.
II. Obszar gminy wiejskiej Bartochów dzieli się na gromady:
6. Jakubice, obejmującą: osadę pokarczemną Baszków, kolonję Baszków A. B. W., wieś Jakubice.
§ 2.
Wykonanie niniejszego rozporządzenia powierza się Staroście Powiatowemu Sieradzkiemu.
§ 3.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia w Łódzkim Dzienniku Wojewódzkim.
Wojewoda:
wz. (—) A. Potocki
Wicewojewoda

Echo Sieradzkie i Zduńskowolskie 1933 5 grudzień

Wieś budzi się do życia społecznego
Echa uroczystości 15-lecia Niepodległości w Jakubicach.
Z terenu gminy Bartochów, jedna tylko wieś Jakubice łącznie z kol. Baszków (stanowiącą z tą kol. jakby jedną całość) zajęła się uroczystym obchodem 15 rocznicy Niepodległości w dniu 11 listopada r. b. Uroczystość odbyła się w następującym porządku 11 listopada. wieczorem, przy remizie miejscowej straży zebrała się straż, dziatwa szkolna i starsi z orkiestrą wiejską, skąd w pochodzie, ze śpiewem, udano się poza wieś, na tak zwaną "Panieńską Górę", gdzie rozpalono ognisko.
Przy świetle ogniska odśpiewano "Jeszcze Polska nie zginęła" i „Brygadę". Przemówienie pełne patriotyzmu wygłosił miejscowy nauczyciel p. Ignacy Bogdański. Nie zapomniano też uczcić pamięci poległych za Ojczyznę. Po zatem śpiewano pieśni żołnierskie i legionowe do czasu zgaśnięcia ogniska.
Zebrani przy ognisku, w takim samym porządku jak przyszli, również ze śpiewem odeszli na plac zbiórki, a następnie do domów.
Dnia następnego, w miejscowej szkole odbyła się uroczysta akademja, urządzona staraniem miejscowego nauczycielstwa przez dziatwę szkolną.
Należy podkreślić, że wieś Jakubice nie pozostaje w tyle jeżeli chodzi o inne dziedziny życia społecznego. Nie wszystko kończy się na wysłuchaniu przemówień i na śpiewie. Mieszkańcy Jakubic biorą się również do czynu. W niezadługim czasie powstaną już organizacje „Strzelec" dla młodzieży męskiej i żeńskiej, gdzie ta młodzież, szczególniej męska, uczyć się będzie w jaki sposób stać się dobrym żołnierzem w czasie wojny i dobrym obywatelem w czasie pokoju.
Niezadługo i Kółko Rolnicze rozwinie szerzej swoją pracę, bo obecnie jakoś za mało się obraca.
Trzeba również dodać, że wieś czyni poważne starania aby na właściwym poziomie postawić straż ogniową. W toku jest również organiz. spółdzielni mleczarskiej ze zbiornicą jaj. Gospodarze myślą również jak zaczerpnąć wiadomości z gazet co się w świecie dzieje i jak żyją inne narody. By jednak nie czytać jedynie tylko gazety ma powstać kółko, którego członkowie za minimalną składkę miesięczną będą mieli różne pisma, które czytać będą narazie w domu, a później w świetlicy.

Orędownik 1935 nr. 141 bis

Nowa placówka. W dniu 16 czerwca br. zostało zawiązane Koło Stronnictwa Narodowego w Jakubicach, powiatu sieradzkiego.
Do zarządu Koła zostali wybrani pp.: Owczarek Antoni, Janczak Wawrzyniec, Młodzieniak Wiktor i Janczak Piotr. 

Dziennik Łódzki 1950 nr 220

Dzień stał się dłuższy, a praca łatwiejsza
W Gałkówkach, Natolinach, Lipinach...
Lato 1950 roku stało się datą przełomową dla Charłupi Wielkiej, Eufeminowa, Jordanowa, Gałkówka, Natolina, Lipin i jeszcze 18 wsi w woj. łódzkim. W pamięci każdego z mieszkańców tych gromad głęboko utkwił letni wieczór, kiedy po raz pierwszy w izbie zabłysło światło żarówki elektrycznej. Jakże innym stał się ten światek wiejski — te biało bielone izby, obory, stodoły i te przemierzane od lat długie ulice wiejskie w blasku elektrycznego światła. Dzień stał się dłuższy, praca łatwiejsza. Odpadło codzienne przygotowywanie lampy naftowej, w tej i owej izbie zjawiło się żelazko elektryczne, tu i ówdzie zawarczał motor elektryczny. W ślad za drutami elektrycznymi przyszło do wiosek radio.
Przed wojną też bywały takie święta. Tak, bywały, zdarzało się, że niekiedy prąd elektryczny zawędrował gdzieś do jakiejś wioski, ale jakże rzadko to było! Niech mówią cyfry: podczas gdy w latach 1918 — 1939 elektryfikowało się średnio w ciągu roku około 50 wsi, w latach 1945 — 49 elektryfikowało się już około 500 wsi rocznie, zaś Plan 6-letni przewiduje elektryfikację 1500 wsi rocznie. Weźmy teraz okręg łódzki Zjednoczenia Energetycznego. Do wojny na tym terenie było zaledwie 200 wsi zelektryfikowanych, a w okresie powojennym, to zn. pierwszych 5 lat, kiedy państwo dźwigało się dopiero z gruzów, zdołano zelektryfikować 250 wsi.
Elektryfikacja wsi nabiera coraz większego tempa. Wola Łaznowska, Wągry, Rogów, Chrząstówek, Upale, Dąbie, Siedlec, Koryta, Zapole, Rządna, Izabella, Nowa Wieś, Potok, Barczew, Jakubice — oto nazwy spółdzielni produkcyjnych, PGR i wiosek, w których obecnie pracują brygady SPB, PPBE i Spółdzielni Pracy Elektryków, wykonujące pod kierunkiem działu elektryfikacji wsi Zjednoczenia Energetycznego prace elektryfikacyjne. Jeszcze w bieżącym miesiącu zabłyśnie tam światło, a ekipy robotników przeniosą się na inne tereny, by do końca b.r. włączyć do sieci elektrycznej jeszcze 29 wiosek.
W r. 1951 zelektryfikuje się w woj. łódzkim 94 obiekty wiejskie, w pierwszym rzędzie spółdzielnie produkcyjne i PGR. Z każdym rokiem liczba ta będzie systematycznie wzrastała. I tak, podczas gdy w r. 1949 procent zelektryfikowanych wsi wynosił 27%, to po zrealizowaniu Planu 6-letniego już 51% wiosek na terenie Polski będzie korzystało z prądu elektrycznego.
Ustawa o powszechnej elektryfikacji wsi została przez ludność wiejską przyjęta entuzjastycznie. Dziś już nie znajdzie się chyba na wsi ani jeden człowiek, nie rozumiejący znaczenia elektryfikacji. Chłopi robią co mogą, aby dopomóc w jaknajszybszej elektryfikacji ich wiosek. Robotnicy przedsiębiorstw wykonujących prace elektryfikacyjne w terenie też nie szczędzą sił, a na pierwszym miejscu wymienić należy brygady SPB.
Trzeba też dodać, że od 1 lipca br. dział elektryfikacji wsi Zjednoczenia Energetycznego łódzkiego bierze udział w ogólnopolskim współzawodnictwie pracy. Wkrótce już zobaczymy, jak wygląda jego praca w porównaniu z innymi okręgami. Na pracę tego działu patrzą nie tylko czynniki nadrzędne, patrzy nie tylko miasto, lecz przede wszystkim, wieś — chłopi z niecierpliwością oczekujący na światło żarówki elektrycznej, która przybliży kulturę, na siłę energii elektrycznej, która ułatwi pracę. (ibk)

Dziennik Łódzki 1960 nr 189

Ponad 250 tys. zł pochłonął pożar wzniecony przez dziecko
10 oddziałów Straży Pożarnej zostało wezwanych do wsi Jakubice (pow. Sieradz) gdzie wybuchł pożar w dwóch gospodarstwach rolnych.
Ogień wzniecony został przez bawiącego się zapałkami w stodole 6-letniego Krzysztofa Nowaka.

Spłonęły 2 domy mieszkalne, 2 stodoły ze zbożem, 2 obory, chlew i szopa. Straty ocenia się na przeszło 250 tys..

Dziennik Łódzki 1963 nr 187

17 oddziałów Straży Pożarnej walczyło z pożarem, w Jakubicach pow. Sieradz. Tamtejsi rolnicy ponieśli straty w wys. 150 tys. zł.

Dziennik Łódzki 1967 nr 155

W Jakubicach pow. Sieradz spłonęła od iskry z komina obora i dach na budynku mieszkalnym. Poszkodowany — Franciszek Bednarek. Straty wynoszą 50 tys. zł.

____________________________________________________________________
Pierwsze zapiski o wsi.

           Wieś Jakubice-Baszków usytuowana jest przy trasie z Sieradza do Warty. Kodeks Wielkopolski z roku 1338, wymienia tę wieś pod nazwą Jakubowicze i stwierdza, że leży ona przy trakcie prowadzącym do Kalisza, a grunty swe posiada po lewej stronie drogi, zaś po prawej stronie grunty przynależą do wsi Baszków. Lokalizacja wsi Jakubice-Baszków na prawie niemieckim datowana jest na rok 1510. W XV wieku wokół wsi była duża liczba stawów wykopanych przez miejscowych chłopów, drewnianymi łopatami. Jeszcze dziś jest fragment tej wioski zwany "Stawiskiem".
           Jak na XV wiek przystało grunty uprawne nie stanowiły dużych obszarów, bo większość przestrzeni zajmowały lasy. Źródłem utrzymania było zatem myślistwo i hodowla ryb, a gospodarka rolna była na ostatnim miejscu. Przy stawach znajdował się królewski dworek myśliwski, który w drugiej połowie XVI wieku spłonął. Na jego miejscu wybudowano drewniane domostwa dla dzierżawców dóbr królewskich. Jakubice z Baszkowem i Małkowem były na przełomie XVI i XVII w. pod zarządem wojewody sieradzkiego, następnie kaliskiego, by znów powrócić pod władzę sieradzką. Dokument lustracyjny miasta Sieradza i województwa z 1616r. stanowi, że do naprawy wałów obronnych z Sieradza długości 2563 łokci wyznaczono także chłopów z Jakubic i Baszkowa. W latach 1770-1790 Jakubice były we władaniu dzierżawczym Ignacego Biernackiego z Bartochowa, a sąsiedni Baszków dzierżawił Stanisław Kossowski. Wartość dzierżawy wynosiła rocznie 501,03, a za Baszków 256,27 złotych polskich. W ROKU 1845 Jakubice i Baszków zostają przeniesione z okręgu sieradzkiego do warckiego.

Początek XX wieku.

            Ludność miejscowa jak również okolicznych wiosek nie była obojętna na wpływ prądów politycznych. W roku 1928utworzono tu komitet wyborczy BBWR, a w czerwcu 1935r. uformowane zostało koło Stronnictwa Narodowego, które wykazywało dużą aktywność terenową. W 1931r. we wsiach Jakubice-Baszków, były trzy sklepy kolonialno-spożywcze i drewniana remiza OSP, którą założył pan Bogdański w 1918r.. Murowane domy mieszkalne były bardzo nieliczne, a stodoły o dwóch klepiskach miało aż trzech rolników. Jeden z nich posiadał maszynę tzw. "śrutówkę". Jako opału używano głównie torfu, gdyż na kupno węgla niewielu mogło sobie pozwolić.

Lata wojenne.

              Lata II wojny światowej nie ominęły także mieszkańców wsi. W dniu 15 stycznia 1940r. dokonana została duża akcja wysiedleńcza miejscowej ludności. Następne duże wysiedlenia następowały w latach 1941 oraz 1944. Wysiedleńców kierowano głównie na roboty do Niemiec, a nawet do Francji. Opuszczone gospodarstwa obejmowali osiedleńcy niemieccy z rejonów dawnej wschodniej Polski. Restrykcje okupanta dotyczyły również szkolnictwa. Polskim dzieciom oświata szkolna była zabroniona. Koniec wojny zaznaczył się przypadkową lokalną bitwą żołnierzy radzieckich z żołnierzami Wermachtu w okolicy tzw. "pasieki".

Lata powojenne. 

             Powojenne lata to powroty do rodzinnych gniazd tych co przeżyli, to odbudowa wojennych zniszczeń i wraz z upływem lat gojenie się wojennych ran, tak fizycznych jak i moralnych. Następnie trudny czas obowiązkowych dostaw, walka systemu z tzw. Kułakami oraz usilne próby kolektywizacji polskiej wsi. Mijały lata. Polska wieś była elektryfikowana, postęp techniczny, wzrost oświaty powodowały poprawę życia codziennego.
Źródło:http://www.szkolajakubice.neostrada.pl/pliki/jakubice.html







Brak komentarzy:

Prześlij komentarz