-->

wtorek, 30 kwietnia 2013

Stara Dąbrowa i Dąbrowa Nowa

Tabella miast, wsi, osad Królestwa Polskiego 1827 r.
Dąbrowa, województwo Kaliskie, obwód Kaliski, powiat Wartski, parafia Pięczniew, własność prywatna. Ilość domów 15, ludność 83, odległość od miasta obwodowego 6.

Słownik Geograficzny:  
Dąbrowa,  wś, pow. turecki, gm. Niemysłów, par. Pięczniew.

Spis 1925:
Dąbrowa Nowa, wś, pow. turecki, gm. Niemysłów. Budynki z przeznaczeniem mieszkalne 19. Ludność ogółem: 113. Mężczyzn 58, kobiet 55. Ludność wyznania rzymsko-katolickiego 113. Podało narodowość: polską 113.

Spis 1925:
Dąbrowa Stara, kol., pow. turecki, gm. Niemysłów. Budynki z przeznaczeniem mieszkalne 3. Ludność ogółem: 24. Mężczyzn 12, kobiet 12. Ludność wyznania ewangelickiego 18, baptystycznego 6. Podało narodowość: polską 24.

Wikipedia:
Stara Dąbrowa-wieś w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie poddębickim, w gminie Pęczniew. W latach 1975-1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa sieradzkiego.

1992 r.

CMENTARZ



Kaliszanin 1878 nr 34

W dniu 30 z. m., we wsi Dąbrowa Stara, powiecie turekskim, z niewiadomej przyczyny wynikł pożar, który zniszczył: dom, dwie stodoły i kuźnię, należące do włościanina Krana, ubezpieczone na 285 rs.

Echo Tureckie 1928 nr 36

Kronika policyjna
Zabójstwo.
Dnia 22. VIII 28 roku we wsi Pęczniew pow. Tureckiego został zabity mieszkaniec pow. Sieradzkiego Michał Rogoża lat 33. Zabójstwa dokonał Władysław Juszczyński mieszkaniec wsi Dąbrowa Nowa pow. Tu­reckiego, które nastąpiło przy następujących okolicznościach:
Rogoża, idąc piany, zaczepił Jaszczyń­skiego i następnie bez żadnej przyczyny rzucił się na niego. Jaszczyński zareagował skutecznie; najpierw odepchnąwszy Rogoźę, wydobył rewolwer i strzelił w kierunku pi­janego trzy razy. Jedna z kól trafiła Rogo­że w głowę, który po kilku minutach zmarł.
Zabójcę aresztowano i oddano do dyspo­zycji władz sądowych.

Obwieszczenia Publiczne 1929 nr 73

Regulacje hipotek.
Wydział hipoteczny przy sądzie grodzkim w Turku obwieszcza, że na dzień 12 grudnia 1929 roku wyznaczony został termin pierwiastkowej regulacji hipoteki dla nieruchomości we wsi Dąbrowa Nowa, gminy Niemysłów, powiatu tureckiego, składającej się z osady włościańskiej, zapi­sanej w tabeli pod Nr 6, przestrzeni 10 morgów 38 prętów ziemi, z budyn­kami i należącej do Feliksa i Heleny małż. Sławińskich w 3/4 częściach i Janiny Kluszczyńskiej w 1/4 części.

Osoby interesowane winny w oznaczonym terminie zgłosić swo­je prawa w kancelarji hipotecznej w Turku, pod skutkami prekluzji.

Echo Tureckie 1931 nr 48

Z Pęczniewa.
Dzień zaduszny... Cisza... Nastrój półświąteczny... Piękna pogoda jesienna... Wszystko to razem złożyło się na to aby, człon­kowie B.B.— gospodarze — owiani ideolo­gią Wodza Narodu Marszałka Józefa Piłsudskiego gremjalnie, nie bacząc na odle­głość, jak karni żołnierze przybyli ze wszy­stkich wsi gminy Niemysłów do osady Pę­czniew na walne zebranie B.B. W. R.
W szczelnie wypełnionej zebranymi sali p. Kowalski sekretarz gminy — ustępujący prezes B. B: zagaił zebranie, powołując na przewodniczącego p. Hynasińskiego z Pęcz­niewa na co obecni jednogłośnie zgodzili się; ten ze swej strony zaprosił na asesorów p I. Kałużkę ze wsi Kraczynek i W. Kałużnego z Niemysłowa, oraz na sekretarza p. J Pawlaka nauczyciela z Pęczniewa.
Dla zaznajomienia się z nowym statutem B. B. p. Pawlak wyraźnym, doniosłym gło­sem odczytał takowy. Zebrani w poważnym nastroju, w skupieniu, bez jakichkolwiek zamieszek, sprzeciwów spokojnie wysłucha­li i jednogłośnie bez żadnych poprawek statut przyjęli.
Z kolei przystąpiono do wyboru nowego Zarządu Komitetu Gminnego B.B. Ta czynność poszła bardzo składnie. Wybrano przez aklamację na prezesa p. A. Frącalę, ze wsi kol. Popów na zastępców: p.p. Greszkiego i W. Hynasińskiego obaj z Pęcz­niewa, na sekretarza p. J. Pawlaka na skarb­nika p. C. Rekusa, właściciela apteki w Pęczniewie do komisji rewizyjnej: p. p. A. Bocheńskiego kier. szkoły w Pęczniewie, A. Skąpskiego kier. szkoły Siedlątkowie i P. Płażewskiego gospodarza Niemysłowa, na zastępców p.p. W. Kowalskiego I. Kałużkę i J. Szwedzińskiego.
Przy udziale zebranych na propozycję Zarządu podzielono gminę na 4 Koła Wiej­skie czyli obwody mianowicie:
I) Pęczniew z wsiami: Kraczynki, Dąbro­wa, Wylazłów, Popów kol. Popów i Pólko.
II) Siedlątków w wsiami: Nerki, Łyszko­wice.
III) Niemysłów z wsiami: Ks. Kowale, Ks. Młyny, Wola—Pomianowa, Antonino, Lubiszewice.
IV) Wólka Ks. z wsiami: Wólka—Smola­na, Wólka—Łyszkowska, Łębno.
Również wybrano organizatorów Kół Wieskich:
Na obw. Pęczniew: p.p. J. Pawlaka, J. Szwedzińskiego, M. Tomaszewskiego, W. Hynasińskiego, I. Kałużkę.
Na obw. Siadlątków: p.p. A. Skąpskiego, J Sobkiewicza, W. Urbaniaka.
Na obw. Niemysłów: p. p. L. Barzyśką kier. szkoły Niemysłowa B. Leszczyńskiego P. Płażewskiego, A. Madeja.
Na obw. Ks. Wólka: p.p. K. Ostrojejskiego, W. Kałużnego.
Celem i zadaniem organizatorów jest uś­wiadamianie ludności w pracy dla Państwa zjednywanie członków dla B. B. zbieranie składek członkowskich, dobrowolnych dat­ków i przelewanie takowych do kasy Z.K.G
Prostemi, jak dusza wieśniaka, lecz ciepłemi słowy p. Frąkal podziękował ustępującemu prezesowi p. Kowalskiemu za jego wytrwałą i owocną pracę dla B.B.
Zebrani w miłym nastroju z podniesionym duchem w lepsze jutro rozeszli się.
Zaiste podziwu godne jaka panowała tu harmonja, spokój i zrozumienie. Na wielu różnych byłem zebraniach ale to naprawdę zaimponowało mi.
Maluczko, a niebawem polska wieś doj­rzeje od szczytnych celów, do których po­wołuje ją historja.
Życzyć sobie należy, by prace Zarządu wydały pożądany plon.

Widz. Amicus.

Łódzki Dziennik Urzędowy 1933 nr 18

ROZPORZĄDZENIE WOJEWODY ŁÓDZKIEGO
z dnia 17 sierpnia 1933 r. Nr. SA. II. 12/8/33
o podziale obszaru gmin wiejskich powiatu Tureckiego na gromady.
Po wysłuchaniu opinji rad gminnych i wydziału powiatowego zgodnie z uchwałą Wydziału Wojewódzkiego z dnia 14 sierpnia 1933 r. na podstawie art. 107 ustawy z dnia 23. III. 1933 r. o częściowej zmianie ustroju samorządu terytorjalnego (Dz. U. R. P. Nr. 35, poz. 294) — postanawiam co następuje:
§ 1.
VIII. Obszar gminy wiejskiej Niemysłów dzieli się na gromady.
2. Pęczniew, obejmującą: os. Pęczniew, kol. Pęczniew i wieś Dąbrowa-Nowa.
§ 2.
Wykonanie niniejszego rozporządzenia powierza się Staroście Powiatowemu Tureckiemu.
§ 3.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia go w Łódzkim Dzienniku Wojewódzkim.

Wojewoda:

w z. (—) A. Potocki

Wicewojewoda.


Echo Kaliskie Ilustrowane 1934 r.

W bójce pobili kijem i biczyskiem.
We wsi Dąbrowa-Stara, pow. tureckiego, wynikł zatarg na tle upraw gospodarskich między Ryszardem i Rudolfem Szmidtami a Edwardem Pacerą.
W czasie sprzeczki Ryszard Szmidt zadał Pacerze kilka uderzeń kijem w głowę, natomiast Rudolf Szmidt począł bić biczyskiem.
W rezultacie pobity wieśniak uległ wstrząsowi mózgu.
Obecnie Szmidtowie stanęli przed sądem okręgowym w Kaliszu, który skazał ich po 6 miesięcy więzienia.
W obronie oskarżonych występował mec. B. Mellerowicz.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz