-->

wtorek, 30 kwietnia 2013

Dąbrowa Lubolska

Słownik Geograficzny: 
Dąbrowa,  wś, pow. turecki, gm. Lubola, par. Brodnia, należy do dóbr Luboli.

Spis 1925:
Dąbrowa, wś, pow. turecki, gm. Lubola. Budynki z przeznaczeniem mieszkalne 6. Ludność ogółem: 33. Mężczyzn 14, kobiet 19. Ludność wyznania rzymsko-katolickiego 33. Podało narodowość: polską 33.

Wikipedia:
Dąbrowa Lubolska-wieś w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie poddębickim, w gminie Pęczniew. W latach 1975-1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa sieradzkiego.

1965 r.

1992 r.

Obwieszczenia Publiczne 1920 nr 47


Notarjusz przy sądzie okręgowym w Kaliszu, Aleksander Rudzki, obwieszcza o toczących się postępowaniach spadkowych po zmarłych:
4) Wojciechu Witule, właścicielu działki gruntu ze składu dóbr Dąbrowa*, pow. Tureckiego, Nr 26, obszaru 4 dzies. 1470 saż.;
Termin regulacji tych spadków wyznaczony został na d. 20 grudnia 1920 r. w kancelarji tegoż notariusza Rudzkiego w Kaliszu, dokąd winny się stawić osoby interesowane, pod skutkami prekluzji.

*Dąbrowa Lubolska? Przypis autora bloga.

Obwieszczenia Publiczne 1920 nr 86

Notarjusz przy sądzie okręgowym w Kaliszu, Aleksander Rudzki, obwieszsza o toczących się postępowaniach spadkowych po zmarłych:
3) Augustynie Nowalińskim, właścicielu dwóch działek gruntu z dóbr Dąbrowa*, pow. Tureckiego: Nr 9 — obszaru 4 dzies. 765 saż. i Nr 10 — obszaru 8 dzies. 1475 sąż, — oraz
Termin regulacji tych spadków wyznaczony został na d. 4 maja 1921 r. w kancelarji tegoż notarjusza Rudzkiego w Kaliszu, dokąd winny się stawić osoby interesowane, pod skutkami prekluzji.

*Dąbrowa Lubolska? Przypis autora bloga.

Obwieszczenia Publiczne 1921 nr 96


Wydział hipoteczny przy sądzie okręgowym w Kaliszu obwieszcza,, że otwarte zostały postępowania spadkowe po zmarłych:
9) Józefie Dybkowskim, właśc. 5 dz. 340 sąż. gruntu z maj. Dąbrowa*, pow. Tureckiego;
Termin zamknięcia tych postępowań spadkowych wyznaczony został w kancelarji hip. w Kaliszu, na d. 12 czerwca 1922 r.

*Dąbrowa Lubolska? Przypis autora bloga.  

Obwieszczenia Publiczne 1921 nr 98

Wydział hipoteczny przy sądzie okręgowym w Kaliszu, obwieszcza, że otwarte zostały postępowania spadkowe po zmarłych:
10) Piotrze Ratajczyku, właśc. 4 dzies. 1395 sąż. z maj. Dąbrowa*, pow. Tureckiego;
Termin zamknięcia tych postępowań spadkowych wyznaczony został w kancelarji hip. w Kaliszu na d. 19 czerwca 1922 r.

*Dąbrowa Lubolska? Przypis autora bloga.  

Rozwój 1921 nr 304

Ujęcie szajki rabusiów pod Lutomierskiem.
Pogoń wymiana strzałów, bogaty łup, paserzy sami weszli w ręce policji w niedzielę, dnia 30 października b. r. Policji Państwowej, gminy Lutomiersk udało się wpaść na trop grasującej bandy rabusiów.
Oddział złożony z Komendanta posterunku Piotra Kędzierskiego, sekretarza gminy Lutomiersk Zenona Jungowskiego i posterunkowego Andrzeja Kołodziejczyka udał się do wsi Piorunowa, gminy Wodzierady, położonego od osady Lutomiersk o 12 km. do zagrody znanego w okolicy pasera Józefa Łuczaka. Rabusie uprzedzeni przez syna Łuczaka o zbliżającej się policji ratowali się ucieczką, nastąpiła wymiana strzałów, herszt bandy Józef Niedzielski prawdopodobnie ranny pod gradem kul zginął w ciemnościach nocy. Zostali przyłapani jednak następujący Wojciechowski Tomasz zam. w Łodzi przy ulicy Sikawskiej pod nr 11 Wrzesiński Marian, lat 27 zamieszkały w Szczawinie, pow. Tureckiego, Marczak Władysław, lat 31, zamieszkały w Łodzi, przy ul. Młynarskiej pod nr 29, Marczak Stanisław, lat 23 zamieszkały w Pęczniewie. Po skrępowaniu rabusiów przy pomocy sołtysa wsi Piorunów Jędrzejczaka przystąpiono do rewizji w zagrodzie Łuczaka, gdzie znaleziono 2 krowy i konia pochodzące z kradzieży w gminie Męce, pow. Sieradzkiego oraz drapacz sprężynowy, płótno i zboże. Łuczaka podczas obławy w domu nie było, gdyż wyszedł do miasta celem wyszukania paserów do sprzedania skradzionych rzeczy. Paserzy stosownie do wskazówek przyjechali resorką do zagrody Łuczaka w jednego konia z zapasową uprzężą lecz ku swemu zdziwieniu znaleźli się w ręku policji; są to znani w okolicy koniokradzi, Sender lat 24 karany już za kradzież koni i ....* lat 20 bracia Wajngort, żydzi, zamieszkali.
Do bandy należeli również Grzegowski Józef ze wsi Dąbrowa gm. Lubola i Lemierz ze wsi Kotlinki gminy Szadek, obaj rolnicy. Aresztowanych osadzono w gminnym areszcie w Lutomiersku. Dalsze śledztwo w toku.

*nieczytelne, przypis autora bloga

Obwieszczenia Publiczne 1937 nr 96

Wydział Hipoteczny przy Sądzie Okręgowym w Kaliszu, I Sekcja, obwieszcza, że otwarte zostały postępowania spadkowe po zmarłych:
9) Wincentym Jurdziaku, właścicielu 4 dziesięcin 915 sążni, z majątku Dąbrowa, powiatu tureckiego.
Termin zamknięcia tych postępowań spadkowych wyznaczony został na dzień 20 czerwca 1938 roku.

W powołanym terminie osoby zainteresowane winny zgłosić swoje prawa w powyżej wskazanym wydziale hipotecznym, pod skutkami prekluzji. 84/37.


Dziennik Łódzki 1960 nr 153

Groźny pożar w Dąbrowie
Wczoraj w Dąbrowie (pow. Poddębice) wybuchł bardzo groźny pożar od iskry z komina przy wypieku chleba.
Spłonęły: trzy domy mieszkalne, trzy obory i siedem stodół. Trzy osoby zostały poparzone, w tym Halina Pawełczyk bardzo ciężko. Została ona odwieziona do szpitala.

Łącznie straty szacuje się na ok. 200 tys. zł. (s)

Dziennik Łódzki 1963 nr 74

Czerwony kur"
We wsi Dąbrowa, pow. Poddębice, wczoraj ogień zniszczył 4 stodoły, oborę i dom mieszkalny. W czasie pożaru, poparzeniom III stopnia uległa ob. Wojciechowska. Kobietę w bardzo ciężkim stanie przewieziono do szpitala w Poddębicach. Straty sięgają 250 tys. zł.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz