-->

wtorek, 23 kwietnia 2013

Borek

Tabella miast, wsi, osad Królestwa Polskiego 1827 r.
Borek, województwo Kaliskie, obwód Sieradzki, powiat Sieradzki, parafia Gruszczyce, własność prywatna. Ilość domów 3, ludność 15, odległość od miasta obwodowego 3.

Słownik Geograficzny:  
Borek,  pustkowie, pow. sieradzki, gm. Gruszczyce, par. Wojków, rozl. m. 22 w posiadaniu włościan: ludności dusz 49.

Spis 1925:
Borek, wś i kol., pow. sieradzki, gm. Gruszczyce. Budynki z przeznaczeniem mieszkalne wś 4, kol. 6. Ludność ogółem: wś 35, kol. 40. Mężczyzn wś 16, kol. 19, kobiet wś 19, kol. 21. Ludność wyznania rzymsko-katolickiego wś 35, kol. 40. Podało narodowość: polską wś 35, kol. 40.

Borek, obecnie część wsi Wrząca w gminie Błaszki.

1992 r.

Notariusz Antoni Pstrokoński 1812

Pustkowie Borek

Nro 39o Chałupa z kostkowego drzewa o iedney Sieni i Izbie z Komorą, w Izbie okno iedno, Piec z Kominkiem z cegły, posowa z dyli — Komin z gliny. Drzwi czworo na biegunach, Dach słomiany — Oborka zła.
Nro 40o Folwark, gdzie mieszka Pakciarz :/ z Bali rzniętych, o iedney Sieni, i Izbie z Komorą, w Izbie dwa okna, Kominek z piecem z gliny, posowa z tarcic, Komin z gliny, drzwi czworo na biegunach, Dach pod Snopkami.—
Stodoła murowana o dwoch klepiskach z wrotami na wylot na czopach i kunach żelaznych, z wrzecądzami dwiema i czterma szkoblami oraz iedną kłotką, Dach nad iednym Samsiekiem i klepiskiem słomiany z dwiema szorami szkudeł u dołu.
Obora z bali rzniętych dobra, wrota na wylot na biegunach, Drzwi proste na boku — Dach pod snopkami. — Sadek mały — Studnia w ziemi tylko ocembrowana.

Nro 41o Chałupa z drzewa kostkowego, o iedney Sieni i Izbie z Komorą, w Izbie okno iedno, Kominek z piecem z cegły, posowa z dyli, Komin z gliny, Drzwi czworo na biegunach, Dach słomiany. Do tego Oborka tylko i Studnia w Ogrodzie ocembrowana.

Dziennik Urzędowy dla Obwodu Administracyjnego Cesarsko-Niemieckiego Prezydjum Policji w Łodzi 1918 nr 72

List gończy.
Przeciw niżej opisanemu stróżowi domu Antoniemu Kubiakowi z Borek, powiatu Sieradzkiego, ostatnio zamieszkałemu w Łodzi, przy ulicy Konstantynowskiej Nr. 12, w domu Jakubowicz, który się ukrywa, zarządzony został areszt śledczy za przestępstwo przeciw §§ 148 R., 161 M. St. G. B.
Uprasza się takowego ująć i odprowadzić do najbliższego więzienia.
Rysopis. Wiek: 48 lat, postać: średniego wzrostu, włosy: ciemnoblond, oczy: szare, nos: dość duży, pałąkowaty, zarost: ciemnoblond, wąs i ostro zakończona broda, mówi po polsku.
Ubranie: podarte, krótki zielonkowaty żakiet, buty z cholewami i miękki żółtawy kapelusz filcowy.
Kalisz, dnia 11 stycznia 1918 roku.
Sąd Cesarsko-Niemieckiej Gubernii Wojennej.

Łódzki Dziennik Urzędowy 1933 nr 21

ROZPORZĄDZENIE WOJEWODY ŁÓDZKIEGO
z dn. 19 październ. 1933 r. L. SA. II. 12/14/33
o podziale obszaru gmin wiejskich powiatu sieradzkiego na gromady.
Po wysłuchaniu opinji rad gminnych i wydziału powiatowego, zgodnie z uchwałą Wydziału Wojewódzkiego z dnia 18 października 1933 r. na podstawie art. 107 ustawy z dnia 23. III. 1933 r. o częściowej zmianie ustroju samorządu terytorjalnego (Dz. U. R. P. Nr. 35, poz. 294) postanawiam co następuje:
§ 1.
VII. Obszar gminy wiejskiej Gruszczyce dzieli się na gromady:
17. Wrząca Sieradzka, obejmującą: Białą Leśniczówkę, przysiółek Borek, osadę Dębiniec, przysiółek Łapigrosz, przysiółek Migacz, przysiółek Poręby, wieś Wrząca Sieradzka, folwark Wrząca Sieradzka, osadę Wrząca-Młyn, osadę Wrząca-Karczemne.
§ 2.
Wykonanie niniejszego rozporządzenia powierza się Staroście Powiatowemu Sieradzkiemu.
§ 3.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia w Łódzkim Dzienniku Wojewódzkim.
Wojewoda:

wz. (—) A. Potocki
Wicewojewoda

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz