Źródło:
Agad, Księgi ziemskie i grodzkie sieradzkie, Libri relationum, sygn. 56-143, karty 134-36.
Tekst z oryginalnego dokumentu przepisał Piotr Tameczka.
Inwentarz wsi Ochel w poddaństwie, osiadłościach, budynkach dworskich i chłopskich, oraz rzeczach ruchomych, sprzętach domowych dnia 12 miesiąca maja 1769tego po śmierci Sp. Wielmożnych Jmc Państwa Piotra Wężyka Miecznika Dobrzeńskiego i Brygitty Bielawskiej małżonków pozostałych, przez Wielmożną Jmc Panne Marianne Wężykówne Miecznikówne Dobrzeńską córkę spisany.
Poddaństwo półrolnicy.
1. Jan Wstepien, ma woły cztery, krowe jedne, zasiew ozimny i jary i wszystek zakładek dworskich.
2. Grzegorz Cieślak, tenże sam zakładek dworski ma.
3. Wawrzyniec Cieślak, podobnyż ma dworski zakładek.
4. Maciej Wołowy, takowyż ma zakładek dworski.
5. Roch wszystek ma dworski zakładek.
6. Antoni Wylęga, równyż ma dworski zakładek.
7. Matys Ślepy, tenże oprócz wołów zakładek dworski ma i krowę.
8. Mikołaj Mielczarz, oprócz wołów zakładek wszystek dworski ma.
9. Wojciech Sleżak, bez wołów ale zakładek dworski ma.
10. Marcin Ślepy, podobnie wołów dworskich nie ma, tylko zakładek.
Ci wszyscy półrolnicy wkoło sześciu zprzezaniem dworskim, czterech zaś z swoim sprzężajem trzy dni w tydzień robią, jeżeli zaś pieszo sześć dni na tydzień. Owsa każdy z nich spudaje korzec jeden, żyta korzec jeden miary Widawskiej, kapłonów dwa, jaj trzydzieści, przędzy sztukę jedne, łokci dwanaście i chmielu wiertel jeden.
Zagrodnicy
1. Piotrek ma krowę jedną dworską.
2. Bartek ma krowę jednę dworską.
3. Jan Kilan[?] ma parę wołów i krowę dworską.
4. Macin Czajka ma woła jednego dworskiego.
5. Krzysztof ma krowę dworską jedną.
6. Antoni Cieślaczek nie ma żadnego zakładu dworskiego.
Ci wszyscy zagrodnicy robią pieszszo dni cztery [...] zprzężajem swoim w dni dwa, lnu nieodają tylko [po?] kapłonie jednym, każdy z nich jaj sztuk piętnaście, pr[zędą?] sztukę jedne, łokci dwanaście, chmielu nie dają.
Komornice
1. Katrzyna Tomkowa.
2. Małgorzata Burkowa.
3. Elżbieta Cieślakówna.
4. Tomasz Markowski.
Że komornice [robią?] w tydzień trzy dni i nic więcej nie dają. Wszystko wyrażone[?] poddaństwo ma budynki, które są za nieboszczyka [wy?]stawiane, te są dobre, insze zaś dawniejsze jakoto [Matyza?] półrolnika, Antoniego Wylęgi[?] półrolnika, Maćka Półrolnika, Piotra zagrodnika, Burka[?] zagrodnika, Krzysztofa zagrodnika i Małgorzaty Burkowicy te są złe, reparacji albo znacznych postawienia budynków potrzebują. Elżbieta Cieślakówna komornica, ta tylko jedna izby nie ma. Drzewo [...]rę było obrobione na podwórzu leżące przed stodołami, [...] chałupa na wsi odemnie postawiona w tym roku nowa [...]ne drzewo obrobione leży za chałupą. Bloki[?] które [...] się od nowej chałupy.
Dworskie budynki.
Dwór stary dranicami pobity, zły. Dach wchodząc do sieni na zawiasach żelaznych z drewnianą zaporą do izby na zawiasach żelaznych i z zamkiem złym i chaczykiem, okna dwa w cztery kwatery na zawiaskach i chaczykami, komin i piec murowany z cegły. Z tej izby do sionki drzwi na zawiasach z zamkiem dobrym bez klucza. W tej sionce jest okno małe z okiennicą zasuwaną. W tej sionce są drzwi na zawiasach z żelaznemi klamrami. Drugie drzwi do pokoju na zawiasach żelaznych z skoblem i chaczykiem. Okno jedno w ołów oprawne z okiennicą. Na drugiej stronie izby jest kuchenka do której drzwi na zawiasach żelaznych. Komórka do której drzwi na zawiasach żelaznych. Drzwi wchodząc na górę na biegunach drewnianych, u których skobel żelazny.
Folwark stary, zły, dranicami pobity. Do sieni drzwi na biegunach drewnianych. W tej sieni statki browarne od piwa kadzi dwie dużych, wanna jedna zła. Do izby drzwi na zawiasach żelaznych z chaczykiem żelaznym, okna dwa w drewno oprawne, piec i komin prosty. Z tej izby do komory na zawiasach z skoblem, z tej zaś komory są drzwi na zawiasach na dwór z drewnianą zaporą. Z sieni do gorzelni drzwi na biegunach z skoblem żelaznym, piec prosty. Chlewów pięć, karmnik [...], nowe drzwi na biegunach, wszystkie pod jednym snopkowym dachem, z skoblami. Stajni dwie z wozownią i chlewkiem, pod jednym dachem snopkowym, starym, złym, drzwi i wrota na biegunach z skoblami. Te stajnie tak złe, spróchniałe, pochylone, iż reperować ich nie można, ale nowe potrzeba by postawić. Obora długa pod snopkiem, nachylona, do której wrota na obie strony podwójne z drabinami i żłobami. Spichlerz pod snopkiem nowo poszyty, do którego drzwi na zawiasach z skoblem. Na dole sąsieków sześć przeforsztowanych, na górze sąsieków cztery, drzwi na zawiasach z skoblem. Stodoła o dwóch bojowiskach, sąsieków trzy, snopkiem poszyta. Tej stodoły reperować nie można, bo wcale spróchniała. Ogrodzenie dokoła dworu i podwórza nowe, wrót dwoje na biegunach. Sady poogradzane płotem nowym, około dwora cierniem narzuconym, na wierzch płotu. Stunia z skoblem bez żelaza. Karczma z snopkiem poszyta niedawno przez ojca S.P. pobudowana o jednych tylko wieznych wrotach. Z tej żyd daje haredy na rok złotych polskich trzysta piendziesiąt i swoim garcem robi.
Sprzęty.
Stolików pomniejszych dwa, trzeci większy z szuflatką, szafka dębowa jedna na zawiaskach z zamkiem złym, stół dębowy z toczonemi nogami zły, fass dwie, fasek dwanaście beczek.
Rzeczy i suknie.
Obrazów sześć, to jest Pana Jezusa z rumami[?] prostemi, drugi Matki Boski Częstochowski z zaśktem[?] na płótnie z rumami, trzeci także Matki B. bez rumów, czwarty także z rumami Matki Boski S. S. Barbary, S. Świętej Barbary, S. Doroty z rumami prostemi, S. S. Piotra.
Obicie perskie złe, cyny półmisków 6 i misa z obrzecą [?], panew jedna zła, miedziana, rożen jeden, rost jeden, moździerz żelazny bez tłuczka, wilk żelazny do kuchni, kocieł jeden, alembik z pokrywką i rułkami stary, pieła cieszelska i tyblowy [...]der, to oboje wziął Jmc Pan Chrzanowski, węgielnica, andr[...]we żelazo, fuzja jedna zła, tłomoków dwa, jeden skórzany, a drugi sukienny podwójny, biały, oba stare. Obruz jeden, noży po trzy w słoniową kość oprawnę, łyżek blaszanych sześć, pierzni[...] sześć, to jest 3 płócienne, dwa cwelichowę, a szósty barchanowy.
Mój własny dany Jmc X. Franciszkowi z Bełkatowa. Koc [w?] łóżku jeden zły, kobierzec na stół jeden zły, pierzynek trzy z[...]kami płóciennemi, na jednej tylko kitajka kafowa[?], a na drugiej płoto w pasy czerwonę. Poduszek cztery dwadzieścia z tuziną[?] jest kitajkowych ztych 2 musałbasowych, z których 6 złych i płócienna jedna dla Józefki, koszul 4, fartuchów 2, po niebożce matce[?] sukien par dwie zostało się, jedna para szust[?] i sponnica, kawtanik za moje piniądze sprawione, ten dała na przedaj do Łasku.
Druga para sponnica ramletowa, ta poszła na obicie truny dla nieboszczki matki, kamizelkę dałam PPani Woroński[?], która dawniejszemi czasy służeła u nieboszczki matki. Spodnica kamletowa, czarna, ta jest. Kuczbajek dwie starych, jednem dała zapłota[?] JmcP Zalewski, której się należało od niebozki matki. Skrzynia jedna dembowa z zawiasami i zamkiem dobrym, druga z papierami zamkiem i zawiasami, trzecia z papierami i zawiasami i z skoblem, kłódką zamknięta 4. sosnowa malowana czarna zła z zamkiem i zawiaskami. 5. Skrzynka mała sosnowa z zamkiem i zawi[askami] 6. Zkrzynka zamkiem i zawiasami czerwona, kuferek gdański bez zamka drugi, zły, skórą carną obity z skoblem, skrzynka u Józefki z zamkiem sosnowa, biała, prosta, krosna[?] 1, krów 14, z nich dwie dorżnięto i ubogim dano, stadnik jeden, cielców dwa, w piątym roku trzy, w drugim roku jałówek dwa, w czwartym roku cieląt roczniaków 4[?], tegorocznych 8, jedno dane ubogim. Wół jeden stary OO Bernardynom dany do Widawy, klacz gniada 1, zrzebięciów, które zdechło na zełze, zdrzebica[?] wilczuł[?] jedna, koń płowy jeden, kupiony za dwa, gęsi starych trzy i gęsiąt 20, w tym roku 21, świni 6 starych, prosiąt 4.
Marianna Wężykówna, Wojciech z Mycielina Mycielski jako assistent.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz