-->

poniedziałek, 14 lipca 2025

Inwentarz Kiki (1766)

Źródło:
Agad, Księgi ziemskie i grodzkie sieradzkie, Libri relationum, sygn. 56-137, karty 791-92. 
Tekst z oryginalnego dokumentu przepisał Piotr Tameczka.



Opisanie pobudynków dworskich i wiejskich gromady, tudziesz i zasiewków, jakie ad prasens są w dobrach Kikach [...]. 
Wjeżdżając na podwórze do dwora ze wsi, słupy nachylone bez wrót, przy których płot żyrdziany, z jednej strony dobry, z drugiej zły.
Pół dworka z kostkowego drzewa, która połowa gątami pobita, do którego dworka wchodząc drzwi na zawiasach żelaznych, bez zamknięcia żelaznego, z sieni do izby drzwi na zawiasach żelaznych z klamką, zkoblem, wrzeciądzem i chaczykiem. W tej izbie komin z gliny wylepiony, piec ceglany, u którego wierzch z kafli prostych, przy tym piecu sabatnik z cegły, okien dwa prostych w drewno oprawnych, w których brakuje szyb trzech. Na tej izbie pułap z dartych deli. Z tej izby idąc do komory drzwi na zawiasach żelaznych, z szkoblem, wrzeciądzem, rękowieścią żelaznemi. W tej komorze okienko o sześciu szybach prostych, w tej komorze i izbie nie masz żadnej podłogi. Z sieni wchodząc do kuchenki drzwi na biegunach drewnianych, z szkoblem żelaznym. W tej kuchence ognisko na czterech słupach. Z tej kuchni wychodząc drzwi bez biegunów i zamkniencia wszelkiego, na drugą połowę tego dworku przyciesi założone, które zgnieły, od której połowy poszycie bardzo złe.
Browar ze wszystkiem zły, którego się nie opisuje, ponieważ zrujnowany, a przy tym browarze chlewików trzy ze wszystkim złe. 
Chałupka w podwórzu, do której wchodząc drzwi na biegunach drewnianych, z szkoblem i wrzeciądzem żelaznym, z sieni idąc do izby drzwi na biegunach drewnianych bez wszelkiego żelaza. W tej izbie komin i piec z gliny wylepione, okno proste w drewno oprawne. Ta chałupka z kostkowego drzewa, stara, poszycie potrzebuje poprawy. 
Oborka, w której chlewików trzy, ze wszystkim zła, obala się, przy tej obórce stodoła o jednym gumnie, stara, nachylona, z kostkowego drzewa, na niej poszycie miejscami potrzebuje poprawy, do której wchodząc wrota na biegunach drewnianych z szkoblem i wrzeciądzem żelaznym. W tej stodole spichlerz, także nachylony, do którego drzwi na biegunach drewnianych, z zamkiem żelaznym, szkoblem i wrzeciądzem. W tej stodole wrota drugie na biegunach drewnianych, z kuną żelazną.
Stodółka druga, mała, z paryżałów, do której wchodząc wrota na biegunach drewnianych z kuną żelazną. Wrota drugie na biegunach drewnianych bez wszelkiego żelaza, poszywka miejscami potrzebuje poprawy. 
Stajenka z kostkowego drzewa, stara, bez podłogi, żłobu, pułapu i poszycia.
Płoty koło tych dworskich pobudynków żerdziane, miejscami dobre, miejscami złe. 

Wiejskie pobudynki i osiadłość. 

1mus Idzi Luski[?] z żoną ma dwóch synów, dwie córki, którego chałupa sienia i izbą mała.
Ta chałupa potrzebuje reparacji, w której ściany wyprężone. 
2dus Bernad Iszew[?] na części przez Jmci Kałdowskiego wytradowany z żoną, który ma córek dwie, tego chałupa dobra z kostkowego drzewa. 
3tius Jędrzej Matusiak, z żoną ma córkę jednę, tego chałupa ze wszystkim zła wali się.
Chałupka w której siedzi JmP Trzepiński z kostkowego drzewa stara, z sienią i izbą, do tej  chałupki chlewiki puste, stodołka zła. 
Chałupa pusta, do której izba przystawiona, z kostkowego drzewa, jeszcze nieskończona, tylko zrąb połacony, nad sienią nowo poszyta,  ta in parte wali się.
4tus Pietr Pawlikowicz, z żoną ma syna jednego, córkę jednę, przez Jmci F. Kałdowskiego wytradowany, którego chałupa ze wszystkim zła. 
5tus Antoni Szpyrka, z żoną ma synów czterech, córek dwie, którego chałupa ze wszystkim zła. 
6tus Tomek Walczak, nieżeniaty, u którego chałupka z sienią i izbą, z opalonego drzewa.
7mus Franciszek Komornik 
8vus Stefan syn Bernata, na komornym. 
Ci chałup nie mają. 
Staw na którym młyn był, teraz ze wszystkim zrujnowany, tylko znak jest, gdzie był młyn, upust spustoszony, tamy żadnej nie masz, staw zaś sam zalaz i zarósł krzakami, grobla zrujnowana, łąki i pola pozarastałe. 
Na podwórzu pańskim zostaje się drzewa w kostkę obrobionego sztuk 40[?].
Zasiewki wszelkie, tak o zimę, jako jare. 
Żyta składów 143 
jarki składów 45
pszenicy jary składów 19
jęczmienia składów 112
owsa składów 117
prosa zagonów składów 23
tatarki składów14
grochu składów 18 
Ogrody 
Pod stodołami pasternaku leszek 12 
Za drogą na ogrodzie lnu lech 8 
Konopi kawałków 4 
Marchwi lech 14
Kapusty lech 10 
Prosa kawałków 8
Sigumundus Kiedroski



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz