-->

niedziela, 16 marca 2025

Wizja Ułany (1755)

Źródło:
Agad, Księgi ziemskie i grodzkie sieradzkie, sygn. 56-235, karta 1148 (ołówek)
Tekst z oryginalnego dokumentu przepisał Piotr Tameczka.

Wizya dobr Ulan szlachetnie urodzonych Ich Mosciow PP Kazimierza Byszewskiego, Jozefa Domochowskiego przyobecnosci opatrzonego Piotra Pietrowskiego przysięznego woznego na affektacyą w Imci Pana Jozefa Zaremby Cieleckiego Podwoiewodziego Sieradzkiego.
Przy skonczoney possessyi wysciu dnia osmnastego julij Imciu Pana Byszewskiego z dobr Ułan w roku 1755 nizey przypodpisach specyfikowanych w tenor takowy iak widzielismy opisaniem czynnoscią.

Nayprzod dwor snopkami poszyty, poszycie na nim dobre, do tego dworu wchodząc do sieni drzwi na biegunach z klamką drewnianą y zapora, w sieni podłoga zdelow, drzwi z tey sieni wteł dworu na biegunach, komin szeroki .... kuchni, posowy na tey sieni niemasz, drzwi z sieni do izby na zawiasach z klamką żelazną z aczykiem skoblem okrągłym, zelaznym, drzwi wtey izbie, komin dobry, piec potrzebuie zgrontu przestawienia, w około pieca ławki. W tey izbie okien trzy w drewno oprawnych, iedno całe, w drugim oknie szyb brakuie, w trzecim puł okna niemasz, pułka na statki przy drzwiach z przegrodami trzema, z desek, pod oknem ławy, posowa na izbie mieyscem gdzie niegdzie nad roynowana zła, podciąg zły, podłogi w tey izbie niemasz. Z tey izby drzwi do komory na zawiasach z wreciązem, skoblem. W tey komorze podłogi niemasz, posowa zła. Z tey komory drzwi do sieni zabite ku kuchni, oborka wpodworzu na bydło w słupy z delikow ciesanych, nowo postawiona, spiechlerz w podworzu fundytus zroynowany y na tym mieyscu teraz zbudowana staienka z poszyciem starem wpoł z nowym, stodoła nowo już trochę nadruynowana, druga stara, ta ze wszystkim obalona, wrot dwoie, iedne na wies, drug[i]e za dworem na pastwisko, płoty w zerdzie po ogradzane wkoło budynkow.
Wieskie budynki, chałupa wpuł stara po nieboszczyku Kazimierzu, a teraz wniey tylko wdowa nie podana się znayduie z oborka y stodoły, ogrodem zasianym, w polu zas ta wdowa znacznie niedosiała. Ta wdowa mająca załogę zagrodniczą.
Chałupa gdzie Stach mieszka zła, z chlewikiem ze starego drzwa przybudowanym, załogi zagrodniczy niemaiący, zasiewku wpoł maiący.
Chałupa gdzie nie wi[a?]domy mieszka ze starego drzewa pszebudowana, którą Jmc Pan Byszewski postawił, zasiewku ani załogi zadney nie mający, dni tylko dwa robi.

W dalszym ciągu dokumentu opisano zasiewy znajdujące się we wsi Ułany.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz