-->

wtorek, 31 maja 2022

Inwentarz Świątkowice Dobrosław (1864)

Źródło inwentarza:
Dowody majątku Świątkowice. Księgi i akta hipoteczne Sądów w Wieluniu 824/64. (Archiwum Państwowe w Łodzi, oddział w Sieradzu)
Tekst z oryginalnego inwentarza przepisał Piotr Tameczka.

"Działo się na gruncie dóbr Świątkowic dnia dwudziestego pierwszego kwietnia / trzeciego maja tysiącznego ośmsetnego sześćdziesiątego czwartego roku w mieszkaniu Pelagiusza Cieleckiego."

Dobra ziemskie Świątkowice i Dobrosław, położone w Okręgu i Powiecie Wieluńskim, Gubernii Warszawskiej, w Gminie Staw i Parafii Lututów, należące do Pelagiusza Cieleckiego, zajęte zostały przez Komornika na rzecz i na żądanie Dezyderyi z Cieleckich i Anastazego małżonków Kalkstein na sprzedaż publiczną w drodze przymuszonego wywłaszczenia w poszukiwaniu sumy 1500 rubli srebrem z procentem z większej sumy rubli srebrem 9000. 
 

Opis zabudowań dworskich i folwarcznych [w Świątkowicach].

1. Dwór, z drzewa na podmurowaniu z wystawą na czterech słupach z drzewa, gontami kryty, zewnątrz i wewnątrz gliną wyrzucany, z dwoma nad dach murowanemi kominami, o parterze i górze, do którego dwa wchody, to jest, od frontu jeden, z tyłu przez małą wystawę z desek, drugi wchód w sieni za tem idący, z ziemi murowane dwa sklepiki. W dworze tym w parterze i górze  na dole mieści się pokoi dziewięć z tapetowem obiciem, piece z kachli, podłoga w kwadraty z drzewa i desek, okien na około piętnaście dubeltowych, sieni dwoje, długości łokci 40, szerokości 24, wysokości 5.

Pawilon jeden przybudowany do dworu i z nim łączy się, parterowy, massyw murowany. W tym sień i trzy pokoje, piece z cegły i gliny, okien cztery, komin nad dach murowany, długości łokci 19, szerokości 12, wysokości 5.

Pawilon drugi tak jak pierwszy do dworu przybudowany, w pruski mur z kominem nad dach gontowy murowanym, z wystawą takoż budowaną stanowiącą sień. W tym pokoi siedm i góra, okien pięć, w jednej z izb urządzona łazienka, w którey wmurowany kocioł miedziany z ankwem mosiężnym, długości łokci 18, szerokości 20, wysokości 5.

Do tego pawilonu są przybudowane dwie izby, czyli komory w których w jedney urządzony piecyk z kominem murowanym i przez ścianę na dwór wyprowadzonym, budowanie to stawiane z drzewa w węgieł pod gontami, długości łokci 10, szerokości 12, wysokości 6. Zabudowania te z kuchnią powyżey opisać się mianą łączy płot z desek długi łokci czterdzieści dziewięć, wysokości trzy łokcie.

Dom czyli kuchnia, w ryglówkę, szkudłami kryty, nad dach dwoma murowanemi kominami, w tym sień, kuchnia angielska, kuchnia czeladnia, pokoik, schowanie, okien w około sześć, góra do którey wchod z dworu po wschodach z drzewa, długości łokci 30, szerokości 10, wysokości 3.

Obok kubel z drzewa bali i słupków pod deskami, długości łokci 4, szerokości 3, wysokości 3.

Drwalnik z drzewa desek pod szkudłami, długości łokci 4, szerokości 3, wysokości 3.

Kloaka z drzewa desek pod szkudłami o dwóch przedziałach, długości łokci 4, szerokości 2, wysokości 3.

Dom massyw murowany, w którym dwa kominy nad dach murowane pod gontami o parterze i górze, długości łokci 94, szerokości 18, wysokości 5.

Browar z wmurowanym kotłem miedzianym, dwie kadzie i chłodnik, ośm izb a pod jednym dachem w tymże budynku obora, w którey cztery koryta i pięć drabin z drzewa. Pod izbą na browar dwa sklepy murowane, na górę z frontu w facyacie na trzech słupach murowanych wchód po schodach z obu stron do pokoiku o jednem oknie. Wyrób piwa jedynie na potrzebę domową dopełnia się. Obok tego trzy pompy z przyrządami i rynnami z drzewa, oraz dwie studnie do wywaru z cembrzyną z drzewa.

Lodownia z drzewa bali w węgieł słomą kryta, o jedney izbie pod którą skład na lód, długości łokci 9, szerokości 9, wysokości 3.

Drwalnia z drzewa okragłego pod gontami, długości łokci 10, szerokości 10, wysokości 3.

Stajnie z drzewa bali w słupy gontami kryte, szczyty z desek o siedmiu przedziałach z tyluż drzwiami, długości łokci 108, szerokości 12, wysokości 4. W jednym rogu stancya jedna z komorą, z którey wyprowadzony komin murowany nad dach, u dwojga drzwi przy stajniach składane żelazne zapory, nadto mieści się wozownia z wrotniami. W stajniach pięć złobów i tyleż drabek, przy tych stajniach które są zniszczone znajduje się bruk z kamieni długi przez długość tego budynku, a szeroki łokci trzy.

Dom z drzewa bali w słupy, gontami kryty, z dwoma nad dach murowanemi kominami, z którego połowa od strony południowey mieszcząca w sobie trzy stancye i jedną komorę stanowiące własność Pelagiusza Cieleckiego i od sprzedaży wyłączone, reszta budynku do Jana Belerman należy, długości łokci 57, szerokości 12, wysokości 4.

Studnia z cembrzyną i żurawiem z drzewa.

Spichrz z drzewa bali w węgieł na podmurowaniu pod gontami o parterze i górze do którey wchod po schodach, długości łokci 15, szerokości 15, wysokości 7.

Przystawka takoż budowana z zniszczonym dachem, długości łokci 15, szerokości 15, wysokości 3.

Za tą inspekta z oknami ogrodzone płotem z tyczek długiem łokci dwadzieścia dwa i pół, szerokim siedmnaście, wysokim dwa i pół.

Stodoła z drzewa bali w słupy, słomą i gontami kryta, w szczyty z desek na podmurowaniu, o dwóch klepiskach i tyluż wrotniach, długości łokci 128, szerokości 18, wysokości 8. Od południa w stodole tey w części masyw mur, gdzie urządzony sklep na skład okowity.

Budynek z drzewa bali w słupy na podmurowaniu, gontami kryty, od strony północney deskami obity, w północney części w słupy murowane, długości łokci 80, szerokości 33, wysokości 5. W tym maszyna młockarnia i sieczkarnia kompletne i kierat.

Dom zwany szkoła na podmurowaniu z drzewa bali w węgieł pod gontami, komin nad dach murowany, szczyty z desek, dwie sienie, schowanie i trzy stancye przytem, długości łokci 24, szerokości 14, wysokości 3.

Chlewik takoż budowany, długości łokci 14, szerokości 14, wysokości 3.

a. Ogród w części angielski warzywny i owocowy, w którym sadzawek mało zarybnionych pięć, dwa szpalery z grabiny, drzew owocowych rodzajnych różnego gatunku sztuk około sto czterdzieści ośm, krzewów agrestu i pożyczek i t.p. około sztuk pięćdziesiąt, krzewów winogron około sztuk dziesięć, mostków z drzewa trzy. Przy jedney z sadzawek znajdują się koryto i rynna z drzewa, drzew dzikich, to jest: klonów, grabiny, brzustów, leszczyny, brzeziny, świerków i t.p. około sztuk dwa tysiące pięćset, nadto po obu stronach drogi prowadzącey w podwórzu znajdują się dwa

b. Ogrody warzywne obeymujące każdy powierzchni około prętów kwadratowych sto ośmdziesiąt dwa.

W ogrodzie ad a obeymującym powierzchni miary polskiey około mórg dwunastu, znajduje się kloaka z drzewa desek w słupy pod szkudłami długa łokci cztery, szeroka dwa, wysoka 3. Kloaka z drzewa pod szkudłami o dwóch przedziałach długa łokci cztery, szeroka łokci dwa i pół, wysoka łokci trzy, płotów na około zabudowań ogrodu tak z żerdzi, desek, sztachet, tyczek i t.p. łokci zwyczajnych około dwa tysiące pięćset dwanaście.
 

[Dobrosław]

Dwór o parterze i górze z drzewa bali w słupy zewnątrz i wewnątrz gliną wyrzucany, na podmurowaniu, kryty gontami z facyatą przed dworem, długości łokci 26, szerokości 15, wysokości 5, komin nad dach murowany, w tym sieni wchodowych dwoje, pokoi cztery i kuchnia, oraz góra do wieszania bielizny, a do tego dworu przybudowane również na podmurowaniu i łączące się z tymże z drzewa dwie izby użyte obecnie na schowanie i spiżarnię, kryte jak zwyż, długie, szerokie i wysokie po łokci siedm. W pokojach podłoga z desek i kominki murowane z cegły, okien w około ośm i na górze jedno.

Officyna z drzewa bali w węgieł gontami kryta z kominem nad dach murowanym, długości łokci 22, szerokości 11, wysokości 4. W tey dwa wchody i dwie sienie, trzy izby, komora i góra, kominki z cegły, okien cztery.

Dom za owczarnią w pruski mur pod gontami z kominem nad dach murowanym, długości łokci 27, szerokości 9, wysokości 3. W tym sieni dwoje, dwie izby i trzy komory, oraz góra, okien cztery, przy tym

Chlewik z drzewa bali w słupy, pod szkudłami, długości łokci 9, szerokości 3, wysokości 2.

Stajnie i obory z drzewa bali w słupy, na podmurowaniu, słomą i szkudłami kryte, długości łokci 76, szerokości 15, wysokości 3. W tych przedziałów pięć z tyluż drzwiami, złobów i drabin dziewięć z drzewa.

Wozownia i komorka na podmurowaniu z drzewa bali w słupy i pruski mur, szczyty z desek kryte gontami, wrotni dubeltowych dwoje i jedne drzwi w szczycie drzwiczki, długości łokci 26, szerokości 12, wysokości 4.

Chlewy z drzewa w węgieł, kryte szkudłami i słomą o trzech przedziałach i tyluż drzwiach, długości łokci 23, szerokości 6, wysokości 3.

Kloaka z drzewa, desek pod szkudłami o jednym przedziale, długości łokci 2, szerokości 2, wysokości 4.

Stodoła nowa na podmurowaniu z drzewa bali w słupy i od zachodu wybita deskami, szczyty również z desek, kryta szkudłami i słomą o jednem klepisku, z wrotniami, długości łokci 45, szerokości 17, wysokości 6.

Za stodołą źródło w ziemi. Ogród warzywny i owocowy w którym drzewek owocowych śliwek około sztuk dwadzieścia, drzew dzikich w około zabudowań i drogi około sztuk sześćdziesiąt, powierzchnia tego wynosi mniey więcey jednę morgę. Sadzawka mała z napływu wody do prania owiec służąca. Studni z cembrzyną z drzewa z żurawiem dwie z tyluż korytami z drzewa. Płotów około zabudowań i ogrodu z żerdzi, desek, i t.p. łokci zwyczajnych tysiąc sześćset pięćdziesiąt ośm długości, a wysokości łokci dwa.


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz