-->

czwartek, 7 kwietnia 2022

Inwentarz Drużbin (1867)

Źródło inwentarza:
Dowody majątku Drużbin. Księgi i akta hipoteczne Sądów w Sieradzu 839/1744. (Archiwum Państwowe w Łodzi, oddział w Sieradzu)
Tekst z oryginalnego inwentarza przepisał Piotr Tameczka.
 

"Działo się w dobrach Drużbin w Okręgu Szadkowskim Powiecie Sieradzkim Gubernii Kaliskiej w mieszkaniu Gotfrieda Gelbhard debenta dnia jedenastego / dwudziestego trzeciego października tysiącznego ośmsetnego sześćdziesiątego siódmego roku."

Dobra ziemskie Drużbin składające się z wsi i folwarku Drużbin z częścią na borach do folwarku wcieloną, położone w Okręgu Szadkowskim, Powiecie Sieradzkim, Gminie Wierzchy, Parafii Drużbin, Gubernii Kaliskiej, należące do Gotfryda Gelbhard, zajęte zostały przez Komornika Franciszka Roweckiego na rzecz i na żądanie Józefy z Grzeszczakowskich Wojczyńskiej, Kacpra Wojczyńskiego małżonki, na sprzedaż publiczną w drodze przymuszonego wywłaszczenia w poszukiwaniu sumy 3000 rubli srebrem z procentem i kosztami.


1. Dwór, z drzewa i w części w ryglówkę na podmurowaniu budowany, szkudłami kryty, długości arszynów 30, szrokości 18, wysokości 5, o czterech pokojach, jednej kuchni, jednym schowaniu, o jednym kominie, w którym mieszka Gotfryd Gelbhard właściciel tych dóbr.

Przy dworze ogród warzywny i owocowy, w którym mieści się drzew owocowych, młodocianych około sztuk sto dwadzieścia i część krzewów agrestu i świętojanek. Przed dworem wyrosłych drzew brzezin i topoli sztuk sześćdziesiąt trzy. Około dworu jest posadzona brzezinka młodociana.

2. Słup do dzwonka lecz dzwonka na niem nie ma.

3. Studnia balami ocembrowana przy której jest żuraw.

4. Kloak, z drzewa budowany, deskami kryty, długości arszynów 1 1/2, szrokości 1 1/2, wysokości 3.

5. Stajnie i kurniki pod jednym dachem, z drzewa w ryglówkę budowane, szkudłami kryte, długości arszynów 26, szrokości 11, wysokości 10.

6. Obory i wozownia pod jednym dachem, z drzewa budowane, słomą i szkudłami kryte, długości arszynów 50, szrokości 15, wysokości 4.

7. Stodoła o jednym klepisku, z drzewa budowana, słomą kryta, długości arszynów 33, szrokości 12, wysokości 4.

8. Dom w którym mieszkają ludzie dworscy, z drzewa budowany, słomą i dranicami kryty, długości arszynów 24, szrokości 14, wysokości 4.

9. Stodoła o dwóch klepiskach, w końcach z cegły palonej, słupy z cegły palonej, oraz ściany z drzewa, z drzewa i cegły palonej budowana, słomą i szkudłami kryta, długości arszynów 66, szrokości 20, wysokości 5.

10. Stodoła druga o dwóch klepiskach, w której jest kompletna młockarnia do gruntu przywiązana, z drzewa i w ryglówkę na podmurowaniu budowana, słomą kryta, długości arszynów 60, szrokości 18, wysokości 5.

11. Owczarnia o dwóch wrotniach w końcach i dwóch drzwiach, z cegły palonej budowana, szkudłami kryta, długości arszynów 52, szrokości 16, wysokości 5.

12. Dół przy dworze na kartofle, z drzewa budowany, ziemią kryty, długości arszynów 11, szrokości 6, wysokości 2.

Około zabudowań dworskich i ogrodu są ogrodzenia ze rzniętych łat w parniki i słupki kołkami zwiercane, a około stodół są ogrodzenia z polnych kamieni.

13. Dom ośmioraki o dwóch kominach w którym mięszkają ludzie dworscy, z drzewa budowany, słomą i szkudłami kryty, długości arszynów 40, szrokości 15, wysokości 4.

14. Studnia balami ocembrowana.

15. Dom kuźnia, z cegły palonej budowany, szkudłami kryty, długości arszynów 18, szrokości 8, wysokości 4 1/2. W tym mieszka Jan Cybulski kowal, wszelkie porządki w tej kuźni będące są wyłączną własnością kowala, wszelką robotę dworską jest obowiązany uskuteczniać, jak nową, tak i starą, za to ma od dworu pomieszkanie i pobiera deputat, jako to: żyta wierteli dwanaście, tatarki wierteli dwa, grochu wierteli dwa, jęczmienia wiertli cztery, pszenicy wiertel jeden, rzepaku garncy ośm, roli uprawnej na kartofle pięć prętów stajowych, ma również ogród, pobiera ośm sążni drzewa na węgle i dwa sążnie na opał, oraz rubli srebrem dziewięć rocznie.

16. Chlewik, z drzewa budowany, słomą kryty, długości arszynów 5, szrokości 8, wysokości 3.

17. Dom karczma o dwóch kominach, z drzewa budowany, słomą i dranicami kryty, długości arszynów 30, szrokości 16, wysokości 5. W tej mięszka Antoni Rydzewski, szynkuje dworskie trunki za wynagrodzeniem trzydziesty piąty procent, opłaca czynszu rocznie po rubli srebrem dwadzieścia dwa, kopiejek pięćdziesiąt za kontraktem ustnym, który mu się zaczyna roku od dnia jedenastego / dwudziestego trzeciego kwietnia tysiącznego ośmsetnego sześćdziesiątego siódmego roku a kończy się w tymże dniu tysiącznego ośmsetnego sześćdziesiątego osmego roku.

18. Stajnia wjezdna przy karczmie, z drzewa budowana, szkudłami kryta, długości arszynów 20, szrokości 14, wysokości 5.

19. Stodoła przy karczmie, z drzewa budowana, słomą kryta, długości arszynów 18, szrokości 12, wysokości 4.

20. Studnia przy karczmie kamieniami wycembrowana.

21. Kościół parafialny, z cegły palonej budowany, szkudłami kryty.

Około kościoła cmentarz murem oparany, na cmentarzu kaplica murowana, z cegły palonej budowana, blachą żelazną kryta.

22. Dom, stodoła, stajnia, wozownia i obory, ogród owocowy i warzywny, to wszystko posiada Ksiądz Proboszcz miejscowy.

23. Dom, z drzewa budowany, słomą kryty, długości arszynów 22, szrokości 10, wysokości 4, w którym mięszka Jadwiga Szczawińska, okupniczka, która opłaca czynszu dworowi rubli srebrem ośmnaście rocznie, posiada gruntu mórg siedm.

24. Stodoła o jednym klepisku, z drzewa budowana, słomą kryta, długości arszynów 16, szrokości 8, wysokości 5.

25. Chlewik, z drzewa budowany, słomą kryty, długości arszynów 4, szrokości 3, wysokości 2.

26. Wiatrak, z drzewa budowany, szkudłami kryty, długości arszynów 10, szrokości 10, wysokości 16, do tejże młynarki należący na którym są porządki do tegoż wiatraka należące, jako to: dwa kamienie, z których jeden wierzchni, drugi spodni do mielenia zboża, kosz do zasypywania zboża, mącznica, paprzyca, cywie, skrzynia mączna, dwa pytle, drąg żelazny do podnoszenia kamieni, dwie liny i jeden łańcuch do nakręcania wiatraka.

W zajmowanych dobrach są trzy małe stawki w małej części zarybnione.


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz